Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: hétf. máj. 27, 2024 19:49



Hozzászólás a témához  [ 649 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Következő
Induktivitás mérő 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
ez gyors feladatokra meg átalában azért nem alkalmas, mert azután még jön X darab _biztos_ ciklusidő (cím elmentése a verembe, stb),

Dehiszen pont ezt mondom én is!

A ciklusos kiszámíthatóbb lenne, azzal a hátránnyal, hogy 66..132ns késedelemmel kezdene neki az első utasításnak, ami nem egyenlő az egész feladat lekezelésével.

Egy biztos, hogy jól át kell gondolni a folyamatot és a legjobb megoldást kell választani, ha van. Ezen leszünk, mert még nagyon képlékeny a dolog.


kedd aug. 26, 2008 18:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 21:13-kor.



kedd aug. 26, 2008 17:53
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Nem az a kérdés, hogyan fogsz kimászni, watchdog,megszakítás,stb.

Az a kérdés, hány órajel hosszú egy ciklus. :!:
Legyen mondjuk lazán számolva 3 utasítás.

Amikor az összehasonlító portbeolvasás megtörténik, akkor biztos lehetsz benne, hogy a port már annyi volt, de az nem tudhatod, mikor lett annyi, "legrosszabb" esetben épp az előző vizsgálat után egy nanoszekundummal, "jobb" esetben épp a vizsgálat előtti nanoszekundumban.

Vagyis a teljes cíklusidő mint bizonytalanság lép fel, így X órajelen belül fogalmad nincs, mikor jött a tényleges jel!

A megszakítás sokkal jobb eset, ott ha "hosszú utasítás van", akkor azthiszem 2 utasítás az "elcsúszás", ha épp szerencsésen "kapjuk el" akkor nulla, tehát csak 2 (3?) utasításciklusnyi bizonytalanság van.

(ez gyors feladatokra meg átalában azért nem alkalmas, mert azután még jön X darab _biztos_ ciklusidő (cím elmentése a verembe, stb), no ez meg már általában a legrosszabb esetben -a mi kódunkkal legyütt- bőven "lekési" azt, amit a jelre csinálni kellene)


kedd aug. 26, 2008 16:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Már hogy ne érteném! Én hajolnék is rá, de SPafi szerint erre szükség van.
Bevallom nem teljesen értem miért, csak sejtem, hogy az induktivitás egyéb jellemzői kiszámításához szükség van a keletkező tranziensek és az azt gerjesztő mérőjel közötti pontos szinkronra.
Addig amíg nem értem az elvet teljesen, addig nem tudok más megoldást ajánlani. Ha kialakul a teljes mérési kör és a feladatok helyére kerülnek a fejemben is, lehet, hogy más megoldsát is találok, ami megfelel a most felvázoltaknak, de könnyebb kezelni.

Idézet:
Ha egy porton várod a szinkront, nem lehetsz nemhogy órajelre, de utasításr sem biztos benne, mikor váltott a port, merthogy csak ciklusból tudod figyelni.
Ha megszakítást használsz, az már jobb, de ott is van olyan, hogy a PIC előbb befejezi az aktuálsi műveletet(!!!)

Ezzel nem teljesen értek egyet, mármint azzal, hogy megszakítás jobb. Ha belegondolsz egy egyszerű láb figyelés végtelenített feltételes ciklusban, megszakítások letíltva stb. sokkal gyorsabb reagálás, mint amikor a megszakítás érkezésekor a CPU elmenti a pillanatnyi fontos címeke, adatokat, majd átadja a vezérlést a megszakítási pontra, majd én is mentek és utána lekezelem a kérést.
Az más kérdés, hogy hogy fogok kimászni a mérésből, ha nem jön jel, de erre is van megoldás, csak az tovább rontja a reakció időt(még egy feltétel egy gombra ami a mérést szakítaná meg)


kedd aug. 26, 2008 14:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Azon gondolkodj el, hogy még mindig fordítva akarod, valami mérőjel generátorhoz szinkronozni a PIC-et.
Én már rengeteget szívtam ilyennel, képtelenség olyan pontosra megcsinálni mint fordítva.
Ha egy porton várod a szinkront, nem lehetsz nemhogy órajelre, de utasításr sem biztos benne, mikor váltott a port, merthogy csak ciklusból tudod figyelni.
Ha megszakítást használsz, az már jobb, de ott is van olyan, hogy a PIC előbb befejezi az aktuálsi műveletet(!!!) és nyilván csak aztán "ugrik" a megszakításra. Csahogy ne mtudhatod az aktuális művelet milyne hosszú, vagyis ténylegesen hol tartassz időben a megszakítást kérő jel éléhez..

Érted kb miről brekegek? :)


kedd aug. 26, 2008 13:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Négyszöghez nem PWM kell, hanem egy port, ami szimplán (1-0) kapcsolja a nagyáramú, precíziós, stb valódi "mérőjel generátort".

Igen, de én azt gondoltam, hogy a négyszögjelet nem kell szinkronizálni, mert úgy is van eg nullátmenet detektor, ami indítjaa mérést, akkor minek erőlködjön a program? A PWM kimeneten simán lehet bármilyen frekijű négyszögjelet előállítani, az hogy mindigy 50% kitöltésű nem fáj senkinek.
Természetesen ha kell a szinkron, akkor jobb a mérőciklusból billegtetni a kimenetet.

Idézet:
Azthiszem innentől mégsem szólok hozzá, mert folyamatosan elbeszélegettek mellettem, nem vagyok olyan mazohista, hogy így kövessem a sok egymásnak ellentmondó követelményt és elképzelést.

Ne haragudj, nem volt szándékomban elbeszélni melletted, nem is tudom már melyik rész volt, amin nem kellett volna átugrani és fontos volt szerinted! Igazából nem érzem egyébként, hogy nagy lenne a kavarodás, inkább most kezd tisztulni a kép. Igaz bejött a 0,5MHz kérdése, de..

- Ki kell mérni milyen az AD valójában, és ezzel számolni kell utána(vagy megállapítani, hogy nem alkalmas és másikat (külsőt) keresni).
- Ki kell találni milyen új DSP utasításokat lehet használni a megszokottak mellett.
- Pontosítani és programba kell önteni a képleteket.
- Az analog részt ki kell próbálni a PIC-el.

Aztán vagy öröm lesz, vagy üröm. De én egyiket se bánom, mert szerintem ez egy szép feladat, csak hasznunkra válik!


kedd aug. 26, 2008 12:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
watt!
Négyszöghez nem PWM kell, hanem egy port, ami szimplán (1-0) kapcsolja a nagyáramú, precíziós, stb valódi "mérőjel generátort".


Azthiszem innentől mégsem szólok hozzá, mert folyamatosan elbeszélegettek mellettem, nem vagyok olyan mazohista, hogy így kövessem a sok egymásnak ellentmondó követelményt és elképzelést.


kedd aug. 26, 2008 12:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Ugyanazzal a PIC-cel kellene előállítani, hogy a fázishelyzetük ismert legyen! Az impulzus felfutása a mintavételhez képest változzon +1 és -1 us között (33, vagy 66 ns lépésközzel)! Két impulzus között elég ha 2 us-ot vársz, ennyi idő alatt is elvileg elég jól le kell csengeni az előző inzultus hatásának. Másként megfogalmazva: 250 kHz-es, fázismodulált négyszöget kellene mintavételezned, +/-90 fok modulációval.

Rendben, erre visszatérünk, de világos...

Idézet:
Bocs, ha ezt magadtól is tudtad, csak nem akartam félreértést!

Nem veszem rossz néven, ha számba rágsz dolgokat, még akkor se, ha véletlenül egyértelmű. Én sem azért teszek ilyet néha, mert azt gondolom nem érted, inkább azért, hogy biztos legyek, hogy engem értesz.
Természetesen egy szám szorozva -1-el és összeadva egy másikkal egyenlő a szám kivonásával.

Idézet:
Habár a Do Loop -ot még nem néztem meg, talán ez tovább egyszerűsíti a dolgunkat. Jól sejtem, hogy ez egy hardveres "for" ciklus?
Bevallom még nem használtam, de úgy tűnik az. Ezt is kipróbálom segít-e valamit.


Idézet:
ADD f és SUB f ?

Ezek W-ből W-be dolgoznak, nem memóriacímről. (nem DSP utasítások).
Szerintem ezekkel is meg lehet oldani egy mintavétel alatt sokmindent, de majd kiderül...

watt írta:
SPafi írta:
Idézet:
Jól értem, hogy ezek szerint pl. egy sima 16 bites összeadáshoz nem kell akkumulátor, hanem közvetlenül a munkaregiszterből és a memóriából veszi az operandusokat, és a memóriába teszi az eredményt?


Ezzel az a baj, hogy nem látok ilyen ASM utasítást, ezért ez nem hiszem, hogy így lenne, de megnézem jobban!

Megnéztem ezt az (A)kkumulátoros(40bit) dolgot.
Van egy ilyen utasítás, hogy MAC (a többi DSP utasítás között)
Ez ezt tudja: A = A + (x * y), ahol x és y két adatcím a két adat buszon.
Az egyik adatbusz a DSP memóriáé a másik a CPU-é, a cél a 40bites Akku.
Ezt kimondottan a DSP perifériák által bezúzott adatok szorzására találták ki, elképzelhető, hogy lehet használni. Ha az egyik címen 1 áll, akkor egyszerű összeadás az A-ba. Meglátjuk...


kedd aug. 26, 2008 12:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Kell készítenem egy próbanyákot, ha ez megvan, akkor nekiállok.
A 2us-os impulzusokat majd egy másik PIC-el előállítom. Milyen freki kéne? Vagy egyedülálló pulzusok kapott konverziós eredményei kellenek?


Ugyanazzal a PIC-cel kellene előállítani, hogy a fázishelyzetük ismert legyen! Az impulzus felfutása a mintavételhez képest változzon +1 és -1 us között (33, vagy 66 ns lépésközzel)! Két impulzus között elég ha 2 us-ot vársz, ennyi idő alatt is elvileg elég jól le kell csengeni az előző inzultus hatásának. Másként megfogalmazva: 250 kHz-es, fázismodulált négyszöget kellene mintavételezned, +/-90 fok modulációval.

Idézet:
Ennek a mintavevő belső kondi és a bemeneti ellenállás az oka? 1K-t ajánlanak. Mi lenne, ha lecsökkentenénk? Tönkremehetne a bemenet?

Biztos, hogy nem menne tönkre. Javulna a határfreki, de nem tudom, hogy mennyivel. Ezt kell lemérni!

Sajnos az a rajzocska a mintavevőről erősen egyszerűsített, valójában sok-sok járulékos alkatrész van ott! Pl. minimum egy buffer a mintavevő kondik után, meg a "kapcsolót" (aminek biztosan jelentős ellenállása is van) vezérlő jelből bejutó töltést kompenzáló áramkör, stb...


kedd aug. 26, 2008 10:49
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 21:13-kor.



kedd aug. 26, 2008 10:34
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Viszont ha ekkora késleltetése van az A/D-nek, (1 us + a mintavevő sávszélességéből adódó eltolódás), akkor a Sign_of_square-t kell előbb kiadni (viszont késleltetve kell a számításban figyelembe venni).

Én erre gondoltam, amikor az eltolást és a kalibrációt említettem.

Idézet:
Na ezt vajon mennyire kell komolyan venni? Mert ha igen, akkor először ki kellene mérni a mintavevő átmeneti függvényét. Jó kis bemelegítő gyakorlat lenne. 2 us-os impulzusokat kellene az A/D-re küldeni, az imuplzusok fázisát a mintavételhez képest finoman tologatni, és letárolni a mintákat. Megtennéd ezt, watt?

Kell készítenem egy próbanyákot, ha ez megvan, akkor nekiállok.
A 2us-os impulzusokat majd egy másik PIC-el előállítom. Milyen freki kéne? Vagy egyedülálló pulzusok kapott konverziós eredményei kellenek?

Idézet:
"Input Signal Bandwidth max. 0.5 MHz"

Már vártam mi tesz keresztbe! Ennek a mintavevő belső kondi és a bemeneti ellenállás az oka? 1K-t ajánlanak. Mi lenne, ha lecsökkentenénk? Tönkremehetne a bemenet?


kedd aug. 26, 2008 10:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 21:12-kor.



kedd aug. 26, 2008 9:49
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Persze, ez csak az 1 kHz, 2MS/s-os példa!

Nem 10KHz? 1KHz 2000 minta lesz. 1/1000*2000000=2000

Idézet:
Ez alatt más dolgot csinálni úgysem érdemes, csak gondot okoznak a félbehagyott feladatok. Ha a megszakításkezelés gyorsabb a portbeolvasás+döntésnél, akkor oldd meg úgy, de akkor egy üres ciklust kellene megszakítani!

Mindig van más! :) (gombok, kijelző stb.)
De értelek, itt nincs idő még a megszakítás mentéseire sem, és ezzel a várakozással(ami gyakorlatilag befagyasztja a programot) azonnal (30MIPS-nél 33...66nS belül érzékelheti a változást) De ezt még meg kell nézni, mert a while(láb) ciklus nem tudom hány gépi lépés alatt értékelődik ki. Persze nem hiszem, hogy lassabb lenne, mint a megszakítás gépi lekezelése. Ez tiszta, nem is érdemes tovább ragozni, majd a próbáknál kiderül.

Idézet:
Nekem ez szúrt szemet: "Two 40-bit wide accumulators with optional saturation logic". Pont ideálisnak tűnik R és L összegzéséhez! Még négyzetes eltérést is tud összegezni, így a nemlinearitást effektív értékben is meg lehet adni, vagyis kvázi egy tekercs harmonikus torzítása mérhető!

Én még leragadtam a mérőjel értékelésénél, mintavételénél, ezért nem terelődött erre a figyelmem. Hardveres szorzás(1 lépésben) és osztás(1..18 lépésben) is van.

Idézet:
Jól értem, hogy ezek szerint pl. egy sima 16 bites összeadáshoz nem kell akkumulátor, hanem közvetlenül a munkaregiszterből és a memóriából veszi az operandusokat, és a memóriába teszi az eredményt?

Ezzel az a baj, hogy nem látok ilyen ASM utasítást, ezért ez nem hiszem, hogy így lenne, de megnézem jobban!

Idézet:
Ha ismernénk a mintavevő ellenállást és kapacitást, akkor valószínűleg menne.

Van egy rajz a doksiban a belső felépítésről. Megnézem..


kedd aug. 26, 2008 9:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
A mérőjelet természetesen a PIC-nek kell (közvetetten) előállítani

A mérőjelet előállító áramkör bemenete egy négyszögjel. Ezt a PIC meg tudná oldani a PWM kimenetén úgy, hogy ne terhelje a CPU-t. Viszont most nem vagyok képben, hogy a szinkront hogyan lehetne a PWM-hez kötni. Talán a hozzá tartozó Timer megszakításával? Na majd ezt meglesem még...

Idézet:
Naezaz amiben én is tévedtem, ha 2MS/s-el mintavételeztek és 100KHz a mérőfreki, akkor periódusonként csak 20db minta van, ez baromi kevés.

SPafi említette, hogy ezen a frekin nem kell több, mert nem mérünk mindent.

Jövök rá, akkor a 200 minta a 10KHz-hez tartozna 2Msps-nél...


kedd aug. 26, 2008 9:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 21:11-kor.



kedd aug. 26, 2008 9:08
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Idézet:
200 részre oszottad fel a mérőjelet? (200 minta per periódus?) Ez csak példa? (a valóságban frekitől függően sokkal több minta lehet, tudod...)


Naezaz amiben én is tévedtem, ha 2MS/s-el mintavételeztek és 100KHz a mérőfreki, akkor periódusonként csak 20db minta van, ez baromi kevés.

A mérőjelet természetesen a PIC-nek kell (közvetetten) előállítani, egy külső mérőjel oszcillátorral képtelenség megoldani, hogy a PIC órajelből származó AD mintavétel és a mérőjel éle ne csúszkáljon, lötyögjön fázisban.


kedd aug. 26, 2008 7:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Na lássuk, mennyire emlékszem 7 év távlatából a programozásra

Én voltam félreérthető, nem programra godnoltam, hanem képletekre, és a változókat úgy értettem, hogy én is értsem mi micsoda! Elnézést.

Ettől függetlenül próbálom megérteni a számítás menetét.

200 részre oszottad fel a mérőjelet? (200 minta per periódus?) Ez csak példa? (a valóságban frekitől függően sokkal több minta lehet, tudod...)

Nem értem az L[n] használatát. Az L[0..9] azt jelenti 10 bites a változó, vagy azt, hogy 10 elemű a tömb? Ha meg az n-t nézem, akkor 200 eleműnek kell lennie. (nem a programozási tudásodat akarom feszegetni, csak megérteni azt amit ezzel a részlettel elmondani akartál!)

Idézet:
A boolean measuring_cycle() a nullindikátor jelét figyeli. Ha az előjelet vált, akkor indul a mérés.

Ezt lehetne egy külső megszakításláb gerjesztésével indítani, de ez részletkérdés, csak precízebb mint várakozással. (más dolgoknak több idő marad.)
Nullindikátornak esetleg lehet használni a PIC-ben lévő komparátort is.
Ha lenne időd rápillantani a dsPIC30F2020 adatlapjára, esetleg felhasználhatnád bizonyos részeit az analog áramkörödben is. Nagyon gyors eszközök vanna a PIC-ben, mert ez egy SMPS céláramkör.
www.microchip.com/wwwproducts/Devices.a ... e=en026339
http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 70178C.pdf

Javaslom, hogy próbáljuk tisztázni, hogy a számítási feladatnak melyik PIC felelne meg! Ezért mint írtam próba panelt is fogok építeni és kísérletezni. Első körben akkor az SMPS dsPIC-el. (5V, 2Msps, 10bit)


kedd aug. 26, 2008 6:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Még egy ötlet: lehet szakaszokra osztani az összegzést! 64 összegzés még végrehajtható egy 16 bites változóban is túlcsordulás nélkül, hiszen csak 10 bitesek az adatok. Így sokkal gyorsabb a műveletvégzés. Ezeket a 64-es összegeket letárolod a memóriában, és később pikk-pakk összeadod őket 32 bites eredménnyel. Persze nem kötelező 64-eket összegezni, lehet 10-eket is, ami azért jó, mert így egész blokkok jönnek ki egy mérési periódusra. Csak sajnos így az átlagolásnál majd 10 hatványaival kell osztani, pedig 2 hatványaival sokkal könnyebb lenne (bit-shift). Tényleg, hány művelet egy 32 bites osztás?

Én is ilyesmire gondoltam. C-ben nem gond osztani, de hogy mire fordítja a fordító gőzön sincs. ASM-ban pedig macerásabb lenne osztogatni, de nem lehetetlen. Kapásból nem tudom mennyi lépés, de nem túl sok(max.100?). Ha már megvan a letárolt minta, akkor emberi léptékben nagyon gyors lesz. Ha a legrosszabbat veszem, akkor is negyed másodperc alatt 10millió művelet zajlik, ami alatt tuti minden kiértékelés megvan. Ez 4 mérés/sec. De szerintem ennél is gyorsabb lehet, még az is lehet, hogy röptiben megy, csak túl óvatos vagyok jósolni.
Megépítek egy próbapanelt a 24HJ256-omnak, és utána tesztelem majd, abból sokkal több konkrét infó lesz!

Idézet:
Ja igen: hány I/O láb van? Mert jó lenne az offsetkompenzációhoz 4-5 kimeneti láb, amire 4-5 bites ellenálláslétra D/A-t tennék, ezzel icipicit módosítva az integrátor bemenő áramát.

Sok. (85 I/O) A feladat simán megoldható.

Idézet:
Az integrátor kondikat vagy relével kell kapcsolni, és akkor a PIC vezérli őket, vagy jackley-vel, és akkor a jackleynek kell vezérelnie a PIC-et, tehát ide is kell 4 láb. Mérőáram és kompenzáció szintén.

Analog kapcsolók jók ide? Vagy IC tokos relék? Nekem van pár Reed is, csak válogatni kéne az átmeneti ellenállásukat meghúzott állapotban. Ez mennyire kritikus?

Idézet:
A relé előnye, hogy kultúráltabb kinézete lenne a kütyünek, ha mindent kis finom nyomógombokkal lehetne beállítani. Viszont ez megint csak portlábakat igényel.

Nem gond. Én is így tartom jobbnak.

Idézet:
Hiába kisebb a lépcső, mert kisebb a full-scale is, így semmivel sem jobb a pontosság (amit ugye mindig a teljes értékhez képest kell nézni). Viszont így nagyobb a külső zavarérzékenység, nagyobb az OPA relatív offsetje, és nagyobb a referencia-integrátort meghajtó kapu belső ellenállása (ami erősen hőfokfüggő, ezért nem szabad nagynak lennie). Azért pozitív hatása is van: kisebb a melegedés, és valamivel kisebb tápfeszültségről is eljár a kütyü, szóval meggondolandó.

Viszont a sok láb, a belső memória mennyisége, és a műveleti sebessége alkalmasabb. A hiba +-1bit. Csak nem akkora eltérés 5 és 3,3V? Esetleg 3,6V-ig lehet élezni, ha ez ennyire befolyásolná a dolgokat. ?

Megnézhetem a röptiben való feldolgozást a dsPIC-el. Ha az megy, akkor nem kell akkora memória. A 24HJ-nak van egy nagy hátránya is. 1000 újraprogramozhatóság cellánként! Ez elég gáz egy fejlesztésnél, szemben a dsPIC-ek 100.000-ével!

Úgyhogy első körben a 2Msps-es verziót próbálom és röptiben számolni. Ha ez menne akkor nem lenne nagy gond a többi. A lábszám itt kicsit szűkösebb (21 I/O), de majd megoldjuk mással ha kell(port expander pl. 200Ft)


Idézet:
Ha vissza lehet számolni, akkor nincs baj, de akkor pontosan ismerni kell az A/D folyamat időzítéseit. Azért fontos ez, mert ha csupán egy fél mintavétellel eltér a mérőáram csúcspontja a kiértékeléskor feltételezettől, akkor pl. 100 kHz mérőfreki és 1 MS/s esetén az induktivitásértéket 10% hibával fogjuk mérni, a soros ellenállás értékéhez pedig 4*f*L*10% hiba adódik hozzá vagy vonódik le. (Ez akár ezer százalékos mérési hiba is lehet, ha a soros ellenállás különben kicsi!)


Idézet:
Elnéztem, L értéke csak akkor nagyon érzékeny a mintavételi időpontra, ha az átcsúszik a sign_of_square előjelváltás időpontjának túloldalára. R hibája arányos a csúszással (mérési periódushoz viszonyítva).

Viszont G és C méréséhez halál pontosnak kell lennie az időzítésnek.
Értem.

Az adatlap szerint a megszakítástól visszafelé pontosan lehet tudni mikor történik a konverzió kezdete. Ez számít a kondiban betárolt minta valós értékéhez ha jól sejtem, nem az, amikor elkezdi feltölteni a kondit a mintavétel elején, vagy bárhol máshol...?
A számításnál lehet kompenzálni a mintavétel idejét, ami utána már egyforma időtartamok lévén jó eredményt hoz(kalibrálás)


kedd aug. 26, 2008 5:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
SPafi írta:
Ejnye, watt, te zúztad széjjel a topic szélességét?

bocsi, a 24"-os TFT-n nem látszik! :) javítottam!


kedd aug. 26, 2008 4:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ejnye, watt, te zúztad széjjel a topic szélességét?


hétf. aug. 25, 2008 23:24
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 21:11-kor.



hétf. aug. 25, 2008 23:15
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 21:11-kor.



hétf. aug. 25, 2008 22:26
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 20:37-kor.



hétf. aug. 25, 2008 20:48
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Néztem ezt a DMA módot. Jó, csak az a gond, hogy 2048 bájt, azaz 1024 szó fér az erre fenntartott területre. Ez kevés.
Ha lenne egy harveres áttöltés rendes memóriaterületre, akkor a megtelt DMA-RAM-ot könnyen át lehetne tolni, de így mindegy, hogy a DMA-ból olvasom át, vagy eleve a RAM területre teszem.
De a nyers adatokkal mindenképpen kéne egy előfeldolgozást végezni, mert kevés még a 16Kbájt is ami 8Kszó. de még annál is kevesebb, mivel szükség van változó területre is.

SPafi!
El tudsz képzelni olyan tömörtést, vagy előfeldolgozást, ami a nyers adatokat úgy csökkenti, hogy ne vesszen el információ?
Tudom írtál már a műveletekről, de ezt le tudnád írni változókkal és műveleti jelekkel? Át kéne gondolnom, hogy belefér e két konverzió közé amit ki kell számolni egy mintából és az addig kiszámolt értékből.

Még annyit, hogy nem említettem, hogy a mostani cél PIC 3,3V-os. Ez a DAC-ra is kihat(lehet, hogy pont ezért 1,1Msps-es, mint a dsPIC esetében a 3V-hoz tartozó Msps érték).
Megfelel ez a tartomány? A feszültség felbontás így jobb( 3,223mV).


hétf. aug. 25, 2008 18:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
SPafi írta:

Nem rossz! Tanulmányozom(most érek rá erre a részre...).


hétf. aug. 25, 2008 15:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Mintha ez tudna olyat is, mint egy digitális szkóp, hogy DMA-val sajátmaga pakolja le az adatokat, te csak elindítod a bulit, és megvárod amíg bejön a megfelelő számú minta.

Igen, közben én is néztem, de még nem látom át ezt a részét teljesen, de DMA van az tuti, és az csak jó lehet!


Idézet:
Az nem világos, minek a mintavétel "abszolut időpontja", a mintavételi periódusidőnek kell pontosan állandónak lennie, de azt akármelyik megoldás biztosítja, a program nem fog hol így, hol úgy lefutni.

Még én se tudom, ezt SPafi el fogja majd mondani, de én is így gondolom, hogy a megszakítás időpontjától szépen vissza lehet számolni a mintavétel(ek) időpontját, ha erre valóban szükség van.

Idézet:
Ezért is jó az "utólagos" feldolgozás, nem kell azon agyalni, hogy röptében felfdolgozásnál a számítás (C kód) futásideje néha ennyi néha meg amannyi órajel, és akkor vagy várni kell, vagy egy adódik egy extrém eset, és kicsúszunk az időből, elvész egy minta, stb.

Igen én is jobban szeretem nyugodtan elintézni a számításokat, de ha nem túl sokat kell számolni, vagy ha van egy rész számítás, amivel csökkenteni lehet a puffer igényt, akkor az még beleférhet a 40MIPS-be.


Közben javítanom kell magam, mert ami konverziós számításokat leírtam ,az a dsPIC30-ra vontatkozik. Ennek mondjuk sok jelentősége nincs, mert a 24HJ-csak abban tér el, hogy a Tcy-t nem kell 2-vel osztani:
Tad=Tcy*(ADCS+1)
A 25nS igy is túl gyors, azt nem lehet választani. Szorozva 3-al az meg 75, ami meg csökkenti a max 1,1Msps-t, ami még nem is tudom hogy jön ki folyamatosan, pedig bújom a doksit.

Talán ez a mód megengedi a folyamatos 1.1Msps-t:

http://www.watt_tar1.tvn.hu/Lmero/AD_mod_4ch_seq.GIF
Ennek van DMA-s módja is, azt még értelmezni kellene...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára watt kedd aug. 26, 2008 4:49-kor.



hétf. aug. 25, 2008 15:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Mintha ez tudna olyat is, mint egy digitális szkóp, hogy DMA-val sajátmaga pakolja le az adatokat, te csak elindítod a bulit, és megvárod amíg bejön a megfelelő számú minta.

Az nem világos, minek a mintavétel "abszolut időpontja", a mintavételi periódusidőnek kell pontosan állandónak lennie, de azt akármelyik megoldás biztosítja, a program nem fog hol így, hol úgy lefutni.

Ezért is jó az "utólagos" feldolgozás, nem kell azon agyalni, hogy röptében felfdolgozásnál a számítás (C kód) futásideje néha ennyi néha meg amannyi órajel, és akkor vagy várni kell, vagy egy adódik egy extrém eset, és kicsúszunk az időből, elvész egy minta, stb.


hétf. aug. 25, 2008 13:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Néhány fontos tulajdonság az adatlapból(24HJ256)

10bites felbontás esetén:

Successive Approximation (SAR) conversion

Conversion speeds of up to 1.1 Msps

External voltage reference input pins

Automatic Channel Scan mode

Selectable conversion trigger source


A konverziót többféle módon lehet kezelni:

111 = Internal counter ends sampling and starts conversion (auto-convert)
010 = GP timer compare ends sampling and starts conversion
001 = Active transition on INTx pin ends sampling and starts conversion
000 = Clearing sample bit ends sampling and starts conversion

A konverzió órajelének periódusideje a következő:
Tad=Tcy/2*(ADCS+1)
Ahol a Tcy a műveletvégrehajtási idő. Így ezt elosztva 2-vel pont az órajelet periódusidejét kapjuk, ami ha 80MHz az órajel, 12,5nS.
Az ADCS pedig 0-tól 63-ig egy beállítható érték.
Így a konverziós órajel periódusideje elvileg 12,5nS-től 800nS-ig beállítható. A legkisebb Tad= 70nS az adatlap szerint.

Több mintavevő áll rendelkezésre, így két független bemenetet párhuzamosan kötve áthidalható a mintavételi idő.
Így lehet 70nS-es Tad-al 1,1Msps-t elérni. (A konverziós idő 12+1 Tad, azaz 910nS => 1,1Msps.)
Van egy Auto Sample regiszter, amiben be lehet állítani, hogy mennyi Tad maradjon ki a két beolvasott csatorna konverziója után. Ez ha jól látom 0 is lehet, azaz folyamatosan mintáz.
A mintavételezést+converziót lehet programból is indítani, de úgy valamennyire csökken a mintavételi sebeség a járulékos programidő miatt, viszont kézben tartható a folyamat. (pl. megszakításban az első, hogy újabb mintavételt indítasz, majd lekezeled a kapott konverziókat, és kilépsz, várva a következő megszakítást. Ha két konverzió közé befér a röptiben való számítás, akkor nem kell letárolni a mintát. Ezt ki kell próbálni.)
Auto Sample esetén úgy gondolom szintén nem gond a mintavétel időpontját visszaszámolni, miután a megszakítás előtt meghatározott órajelciklussal történik meg. Legalább is ezt látom az adatlapból. http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 70225B.pdf

Ha valaki ránézne még(MH, potyo, NickE) annak örülnék, hátha valamit nem jól látok! Nem teljesen tiszta a grafikon, hogy hogyan lesz folyamatos a mintavétel?

Maga az AD kezelése nem nagy dolog, de kiélezni a sebességét és figyelni a mintavételi időpontokat azt még nem próbáltam. Ritka, mikor erre szükség van.


hétf. aug. 25, 2008 12:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 20:36-kor.



vas. aug. 24, 2008 22:02
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Van egy kérdésem.
Elég lenne 1.1Msps 10 biten, vagy 500Ksps 12biten?
Ezt tudja egy 24HJ PIC és van benne 16Kbájt SRAM is. Ezzel azért már lehetne mit kezdeni! Mellesleg 40MIPS-es, és van bőven lába. Ára olcsónak mondható(1300+fa)


vas. aug. 24, 2008 21:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Akkor viszont azonnal fel kell dolgozni!

Vagy kitolni egy külső SRAM-ba. Az azonnali feldolgozást is meg lehet próbálni, de még nem látom át teljesen mit tud a PIC, de foglalkozom vele.

Idézet:
Ha nem vagy kíváncsi a kapacitásra és a párhuzamos ellenállásra, akkor elég. De akkor minek csináljuk az egészet?
Oké, vettem.

Idézet:
Teljesen jó lesz az 5 V.

Még nem látom hogyan, mert úgy gondolnám, hogy pontosan kell feszültséget mérni, és azt ezzel a felbontással csak erősítéssel lehet megoldani.

Idézet:
Én egyáltalán nem akarok DC áramot átfolyatni.

Idézet:
A tiedhez nagyon hasonló áramkör lett volna diszkrétben, de ellenütemben, és R1 (meg a párjának) értékét kellene kapcsolóval vagy relével váltani, de 1-2 ohmmal sorban nagyon nehéz úgy kapcsolót betenni, hogy ne adjon hozzá zavaró mértékű induktív komponenst, és az átmeneti ellenállás is gondot tud okozni.

Nagyjából értem, de diszkrétben nem biztos, hogy fel tudnám építeni, hogy tényleg precíz legyen.

Idézet:
Viszont most a single verziót (OPA652) érdemes használni a nagy terhelés miatt.

Úgy érted, hogy ez az IC hajtaná meg a mérendő induktivitást?


Idézet:
A mintavétel? Nem a konverzió megtörténte?

De igen. Viszont a konverzió folyamata kiszámítható, az AD órajelétől függ.

Idézet:
Te indítod az A/D konverziót?

Pontosabban adok egy kérést, amit azonnal kiszolgál a modul. Ha jól láttam két AD órajel megy le a mintavétel és a konverzió megkezdése között, de ezt még tanulmányozom(ez a dsPIC másként működik, mint az általában használt AD-k. Még rágódom rajta. De egyre inkább azt gondolom, hogy más eszköz kellhet.)


vas. aug. 24, 2008 20:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 20:34-kor.



vas. aug. 24, 2008 16:49
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
1 kHz-en elég 2-3 periódust átlagolni, 100 Hz-en pedig 1-et is elég,

100Hz-en 1periódus 2Msps-el 20000 szó(10bit AD -> 16bit tárolás)
Ha nem lehet szinkronizálni, akkor legalább másfél periódusidőt kéne tárolni, és utána abból 1 periódust kivágni. Ez 60Kbájt mennyiségű adat!
1KHz-nél 3 peiródus esetén szintén 3 és fél periódusidőnyi minta kéne, ami 14Kbájt
10KHz esetén ez 1,4Kbájt természetesen.
A dsPIC memóriája 512bájt! Külső memória illesztése más típussal megoldható, a 2020-assal nem. Tudom bonyolódik a helyzet...

Kérdés, hogy valóban szükséges a 100Hz esetén az a nagy Msps? Nem lenne elég ugyanaz a felbontás, mint 1KHz esetében?


Idézet:
Én úgy szerettem volna, hogy amint bejönnek az adatok, azonnal feldolgozzuk

Röptiben érted, vagy a 3 periódus beérkezése és eltárolása utáni "azonnali" feldogozására gondolsz? Az utóbbi biztosan megoldható, a röptiben viszont nem biztos, de ez ügyben jobban át kell gondolni a sebességeket. Az eredmények eltárolása és átlagolása szerintem is a jó megoldás.

Idézet:
Emellett az "érvényes" eredményekhez egy bizonytalansági értéket is ki lehet írni, így mindig lehetne tudni, hogy érdemes-e ténylegesen figyelembe venni a mért érték minden jegyét, vagy csak pl. a környezeti zajt mértük.

Ezt a bizonytalanságot a mérések közötti szórással lehet jellemezni?

Idézet:
Ezt az "így 5V felbontása nem túl fényes" dolgot nem értem. Az A/D referenciafeszültsége a tápfeszültség?

Igen, de külön lehet táplálni az analog részt(ha jól értelmezem az adatlapot), így ezt referencia fesszel meg lehet tenni. Ezért nincs is külön referencia bemente a PIC-nek, mint ahogy más típusoknál, ahol külön ref fesz beadásával lehet a felbontást növelni. Itt magával a tápfesszel lehet ezt megteni, ami minimum 3V lehet, ahol is a konverzió sebessége leesik 1Msps-re.

Idézet:
Erősíteni lehet, ha kell

A keletkező tranzienses négyszögjelet átvivő erősítő több MHz-es példányak kéne legyen, ha nem akarjuk, hogy elvesszen információ. Használtál már ilyen IC-t?

Idézet:
Gondolom, 1 A-es amplitúdóra (nem rms!) gondoltál,

Nem. 1A rms, legalább is a szimulátor szerint. Csatolok egy képet:
www.watt_tar1.tvn.hu/Lmero/1uH_1A_401uV.GIF


Idézet:
Ehhez 50 mA-es csúcsáram kell, ami még kényelmesen megvalósítható egy gyors OPA-val (OPA652), és nem merít le túl gyorsan egy aksit (mert csak hálózati üzemre nem szívesen tervezném). Esetleg fölmehetünk 100 mA-re, és akkor 50 uH lenne az alsó méréshatár, de nem szívesen tenném, mert nagyon melegedne az OPA.

Nem tudom, hogy ekkora áramok elegendőek lesznek-e, de ha mondod, akkor elhiszem.


Idézet:
Max. 1 A-es, 2 MHz-es, stabil, átállítható áramgenerátort építeni, pláne szélsőségesen változó terhelőimpedanciákon nagyon nagy nehézségekkel járna. (Nem véletlenül mondtam, hogy ez a mérési elv nem egyértelműen jobb az LC oszcillátoros PIC-esnél!)

Ezt viszont el tudom fogadni, minden kétség nélkül.


Idézet:
Vagyis honnan tudod, hogy pontosan mikor történt a mintavétel?
Megszakítást okoz.

Idézet:
Tehát a proci órajelének n-edrésze, és mindig pont a proci órajelének fel- (vagy le-)futásakor vesz mintát? És ettől számítva mindig ugyanakkor történik meg az A/D konverzió?

A konverzió akkor kezdődik, amikor indítom, és akkor lesz vége, amikor lejár, és megszakítást okoz. Ez az idő mindig ugyanannyi, és a konverziós sebességtől függ.

Idézet:
10 bit elég, ha elég lineáris.

Nem is a 10bit a kérdés, hanem az, hogy mekkora referenciafeszt oszt el 10 bitnyi részre. Itt 3V 1Msps 10 bit (0,0029296875V) a ralitás, vagy 5V 2Msps (0,0048828125V) . De lehet más eszközt is választani, egyelőre formálódjon a követelmény, ne ragadjunk le egy eszköznél. Azt majd meglátjuk, mi lesz, mert már most látom, hogy ami itthon van nem kimondottan felel meg. De ez most nem számít, mert van választék.

Idézet:
habár én mocsok módon max. 4 Vpp-vel mérném a tekercseket.

Ezt nem egészen értem. Az áramgenerátoros meghajtásnál a tekercsen ébredő feszültség a tekercstől függ. ? (bocs de most mennem kell, később megnézem mire nem válaszoltam..)


vas. aug. 24, 2008 15:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Megoldható, hogy adatgyűjtés közben 500 ns-onként ránézz egy input portlábra, és feljegyezd, hogy a mérési periódus hányadik mintavételi pontjánál váltott, majd a periódus közepén egy másik portlábon kiadj egy olyan hosszúságú jelet, amennyivel eltért az input láb váltása a negyed periódus elvi időpontjától?


vas. aug. 24, 2008 14:23
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 20:32-kor.



vas. aug. 24, 2008 14:03
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. júl. 12, 2008 16:21
Hozzászólások: 9
Hozzászólás 
SPafi írta:
watt!

Egy bevett, és szerintem is jó módszer induktivitásmérésre: meghajtod háromszögjellel, áramgenerátorral, és a rajta kialakuló feszültséget szinkronegyenirányítóval egyenirányítod. Ez az egyenfesz arányos az induktivitással. A szinkronegyenirányító vezérlőjele az a négyszögjel legyen, aminek az integrálásával a háromszög alapjelet előállítod.

Ez a soros ellenállásra nem érzékeny, ezért kis frekvencián használható jól. Ami persze azt jelenti, hogy kis értékek csak nagy árammal mérhetők.


Erre gondoltál?
[/url]http://www.freepatentsonline.com/EP0441649.html

(Be kell regisztrálni a megtekintéshez)

Üdv: P István


vas. aug. 24, 2008 13:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
A kalkulációs részt amit írtál mondhatni értem.

Idézet:
Fog ez menni úgy, hogy egyetlen mintát se veszíts el időhiány miatt, és a mérőjelet is biztonságosan elő tudd állítani?

Ez a mérő frekitől (és a mérőjel előállításának módjától) függ. Nem emlékszem, hogy meghatároztuk volna a maiximális frekit, amivel mérni kéne. Az alacsonyabb mérő frekiknél a ~20 periódusra eső nagy adatmennyiséggel, nagy frekinél pedig a felbontással lehet gond, bár a 2Msps elég kell legyen 100KHz-re is nem?
Az alacsonyabb frekiken pedig lehetne csökkenteni a mintavétali frekit.
Az egyenes választ most nem tudom, foglalkozom vele.

Idézet:
Mekkora a dsPIC műveletvégzési sebessége 32 bites változókkal

Ezt így nem tudom hirtelen.
16bites a PIC és 30MIPS-es. Maga a művelet így 15Milla 32 bites számok esetén, de nyílván vannak járulékos programlépések(regiszterek munkaregiszterekbe töltése stb.), ami ezt lecsökkenti.
Viszont, ha a mintát letároltuk, akkor a számolás sebessége másodlagos.

Idézet:
milyen nyelven fogod programozni?

C és ASM

Idézet:
A dsPIC-ben a mintavételi órajelet hogy lehet megválasztani, és hogy lehet hozzáférni?

A funkció regiszterekkel, programfutás közben is lehet módosítani bármikor.

Idézet:
A proci órajeléhez van kötve?

Igen, abból osztódik.


10bit AD elég egyébkén? 3V ról járatva csak 1Msps-es sajnos, így 5V felbontása nem túl fényes, erősíteni kell, szinte biztos.

Ezt azért kérdem, mert 1A rms árammal hajtva egy 1uH tekercset a mérhető effektív fesz 400uV! Ha ezt erősíteni akarnánk, arra igen jó OPA kéne, van ötleted? Ja és ez csak 1uH. Kisebb értékekre is szükség lenne, vagy tévedek? (én ugyan ilyen kis értékekkel nem dolgozom...)

Nagyobb áramokra gondoltál, amikor a nagy áramokról tettél említést?


szomb. aug. 23, 2008 16:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 20:30-kor.



pén. aug. 22, 2008 20:07
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Biztosan romlik a pontosság, hiszen (nézd csak meg!) kisebb lesz tőle a "négyszög" területe (a felfutó élből csíp le). Hogy mennyivel, az a tekercs impedanciájától függ az adott frekin.

Így van. Az effektív fesz is csökken, ha nem látnám meg a jelalakban a változást, ha módosítom az ellenállást. De ez természetesen nem lepett meg. Viszont a méréshez úgy tűnik szükség van erre az ellenállásra, méréshatáronkán más értékre. Ha ismerem az értékét, akkor lehet számolni vele, mint párhuzamos tényezővel, ha jól gondolom.

Idézet:
Csak azt ne! PWM-mel nem lehet precíz háromszögjelet létrehozni

Hiszek neked.
Akkor esetleg egy 10...12bites D/A-val? Vagy egy DDS?(bár azért sajnálom a pénzt) Én inkább bináris vagyok, mint analóg.. :) De nem erőltetem, ha nem jó csak kérdem. Igazából sokkal könnyebb lenne frekit váltani és szinkronizálni a dolgokat.

Idézet:
Ha nem konstans a meredekség, akkor a deltákat nagyon kicsire ("tartsanak 0-hoz") kell választani, és d-nek nevezzük át, vagyis u=L*di/dt. di/dt hol negatív konstans, hol pozitív, így lesz az eredmény négyszög.
Értem. Köszi!


pén. aug. 22, 2008 15:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 20:29-kor.



pén. aug. 22, 2008 1:11
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Szerintem neked nem, mert neked csak egy sima induktivitásmérő kellene, amiből viszont már túl sok, és túl olcsók léteznek. Újat tervezni csak akkor érdemes, ha az többet tud, és erre a többlet tudásra valakinek szüksége is van. Nekem például lenne. Viszont ha valaki nem tudja megmodani, hogy mennyivel kell neki több, annak szerintem nem is kell. Ezt ne sértésnek vedd, hanem egy egyszerű következtetésnek!

Talán igazad van, de a feladat szépsége már megfogott és vannak ötleteim amiket próbálgatok. Egyelőre szimulátorral, aminek az a nehézsége, hogy a szimulátor kehéit is figyelembe kell vennem, de ennek ellenére elég jól haladok.

Idézet:
Ideális esetben négyszög lesz belőle

Erre rá is jöttem, miután négyszögjelet kaptam(remélem nem nagy hülyeséget írok, ha azt gondolom, hogy ez pont fordítotja az integrálásnak amivel a háromszög jelet állítom elő a négyszögből...), ami arányos az induktivitással(ahogy írtad is). Szükség volt egy párhuzamos ellenállásra, mert könnyen begerjedt. Elég egy 1...10K körüli érték. Úgy tűnik nem nagyon befolyásolja a mérést, bár biztosan romlik a pontosság. Ez még kiderül.

Idézet:
Ha igazán gyors az A/D (pár MS/s),

Van egy dsPIC30F2020-am. Ebben 2Msps -es AD van. Majd kísérletezek a jel digitalizálásával. Érdekes lenne PC-re átküldeni és megjeleníteni.
Van benne néhány PWM generátor is, lehet, hogy ezekkel állítom elő a háromszög jelet, és akkor a szinkronizálás is egyszerűbb.

Idézet:
Elvileg egyszerűbb egyenirányítani, de ha mégis felhasználnál egy valóban gyors, precíz A/D-t, akkor nagyon könnyen bővíteni lehetne a funkciókat, pl. a soros veszteség mérésével. Ehhez minimum 40 kS/s-os (kilosample/sec), de inkább 80-160 kS/s-os A/D kell, hozzá szinkronizált háromszöggenerátor, és vagy kifejezetten gyors mintavevő (max. 100-200 ns-os mintavételi idő), vagy a háromszöggenerátor fázisát hozzá kell hangolni. Szóval megoldható, de foglalkozni kell minden apró részlettel.
Ha igazán gyors az A/D (pár MS/s), akkor a párhuzamos veszteséget, esetleg a parazita kapacitást is be lehet vele saccolni, legalábbis nagyobb tekercsek esetén. Nagyobb hiszterézisek mérése is lehetséges.


Jól hangzik, az eszközök talán megvannak, csak az elveket kéne kifejtened. Igyekszem megérteni...


pén. aug. 22, 2008 0:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 20:29-kor.



csüt. aug. 21, 2008 23:45
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 20:28-kor.



csüt. aug. 21, 2008 23:41
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Anélkül, hogy elárulnád, hogy minél jobb, és milyen szempontból?

Jobb mint az itt megépített PIC-es példány. Más elven mérjen, hogy ne zavarja a fix freki és az eltérő jóság problémája.
A legutóbbi válaszodban mindez benne van, ha igaz.

Idézet:
Ha gunyoros hangnemben cikizel, ne számíts sok jóra!

Nem cikiztelek! Megalázva éreztem magam, ezért írtam ezeket, és reméltem, hogy megértesz!

Idézet:
nem tehetek róla, hogy csak egy ötletről gondolod úgy, hogy érted, és használható.

Erről tényleg nem tehetsz, de talán ez az ötleted volt az, amit egyértelműen leírtál. Ki sem dolgoztad, még is érthető. Igyekszem megvalósítani. Arra gondoltam, hogy a mért jelet nem szinkron egyenirányítóval elemzem, hanem egy gyors AD-vel digitalizálom, de lehet, hogy ez felesleges erőfeszítés, és egyszerűbb egyenirányítani.
"Gondolom" a jelalak nem marad háromszög, és nem a feszültségcsúcsot kell mérni, hanem az effektív feszt, amit nehezebb kiszámolni egy digitalizált jelsorozatból.

Idézet:
OK, ha vállalod, hogy biztosan leprogramozod az algoritmust, és beégeted nekem is.

Ha megértem a feladatot, akkor megigérhetem! Tudom ezzel nem sokra mész. Én foglalkozom a kérdéssel, de hogy sikerül-e jó és érdemes műszert építeni nem garantálhatom. Ha igen, akkor megosztom, ez talán természetes, mivel nem csak az én munkám lesz benne. Egyébként ezt eddig is így tettem...


csüt. aug. 21, 2008 12:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 20:27-kor.



szer. aug. 20, 2008 23:49
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
SPafi írta:
watt!

Egy bevett, és szerintem is jó módszer induktivitásmérésre: meghajtod háromszögjellel, áramgenerátorral, és a rajta kialakuló feszültséget szinkronegyenirányítóval egyenirányítod. Ez az egyenfesz arányos az induktivitással. A szinkronegyenirányító vezérlőjele az a négyszögjel legyen, aminek az integrálásával a háromszög alapjelet előállítod.

Ez a soros ellenállásra nem érzékeny, ezért kis frekvencián használható jól. Ami persze azt jelenti, hogy kis értékek csak nagy árammal mérhetők.

Köszönöm, hogy végül egy használható ötlettel voltál kegyes megajándékozni! Nem értem miért ment ez ilyen nehezen? Mindegy, végül is értékelem, és hálás vagyok, bár kicsit olyan mintha a kutyának végül odadobtad volna a csontot annyit ugatott.
Én sok nálad kevésbé tanult és kevésbé lángész embert ismerek itt a fórumon, akik sokkal segítőkészebbek és nem azt keresik ki milyen hülye és mennyire ért hozzá, nem szólják le és alázzák meg estleges tanulatlansága miatt, egyszerűen segítenek!
Azt is tudom, hogy erre is felülről fogsz válaszolni, és nem érted, miért vagyok kiakadva mikor segítettél. Talán igazad is lehet, és egy hálátlan bunkó vagyok, pedig csak azt szeretném, ha kicsit emberibben bánnál velünk!
Nem is haragot szeretnék benned kiváltani, inkább a megértésedet kérném, és köszönöm ha továbbiakban is segítenél egy jobb műszert kreálni. Egyébként a mentségemre legyen mondva, hogy a programozó és a prgogramozó matematikus nem azonos szakma. Én egyik se vagyok, de a programozóhoz közelebb állok, mint a matematikushoz. Így valóban csak érintőlegesen ismerem a komplex számokat. Lehet, hogy egyedül vagyok ezzel itt? Akkor tényleg szégyenlem magyam. :oops:


szer. aug. 20, 2008 20:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 20:26-kor.



szer. aug. 20, 2008 11:37
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Egyébként én azért reménykedek benne, hogy watt nem most tanulja meg a komplex számokat, mert ha igen, akkor majdnem olyan ez az induktivitásmérő-fejlesztés, mint amikor az analfabéta szövegszerkesztőt akar programozni.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 20:26-kor.



kedd aug. 19, 2008 22:08
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres csüt. dec. 16, 2010 10:41-kor.



kedd aug. 19, 2008 21:40
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
jéééééééé?!?


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi szer. okt. 29, 2008 20:25-kor.



kedd aug. 19, 2008 21:34
Profil Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 649 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség