Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 9:08



Hozzászólás a témához  [ 3475 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 66, 67, 68, 69, 70
Kapcsolóüzemű táp építése 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
gergo!

Ez a kapcsolás teljesen korrekt. Az 5V-ra a visszacsatoláshoz nincs szükség, elhagyható, és át lehet kötni a 12 V-ra.

potyo!

Már majdnem jó, de sokkal nagyobb bázisáram kellene (tranyófüggő, de minimum 50-100 mA, és ekkor még csak működőképes lesz, de nem jó), és az áramkorlátról írtak továbbra is fennállnak. Az optóval célszerű sorba kötni legalább egy z-diódát, és a potit csökkenteni. Az optó sebessége stabilizáláshoz elég lehet, de konkrét számítás nélkül nem lehet biztosan megmondani. A vez. IC belső felépítését is figyelembe kell venni.

Ros-co!

Jött új szállítmány 2808-ból, vihetsz!


szomb. jan. 29, 2005 18:41
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 475
Hozzászólás 
Üdv.

Találtam egy szerintem egész jó módszert erre az optos visszacsatolásra.

Táp

Jó-jó, hogy csak 12V kell, de elfér még egy 5v-os tekercs a trafón...

A táp is egész jó úgy általánosságban(szerintem... :D ). Szerintetek?


Gergő


szomb. jan. 29, 2005 15:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Nekem Spafi tanított rengeteg mindent a kapcsitápokról, főleg onnan tudom ezeket, de azért építettem is jópárat.


Miket :?:

Egy kicsit csepegtessel ide is leccileccilecciiii! :D :D


szomb. jan. 29, 2005 13:38
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Az éjszaka némi gondolkodás, valamint optocsatoló szimulációja után (nem volt otthon optocsatoló, hogy valójában megnézzem, hogy működik) a fenti sémára jutottam. A tranzisztorok helyett FET vagy IGBT is lehet. Milyen lenne ez a visszacsatolás? A vezérlőrész táplálása , hogy segédtrafóval vagy másik tekercsel történik, szerintem nem annyira számottevő a működés szempontjából, így azt most hagyjuk.


szomb. jan. 29, 2005 12:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Nem akarok nagyon belepofátlankodni, de a tranyóva már írtam hogy baj van. Jó, ok tegyük fel hogy megoldottuk a nagy feszültség kérdését, megfelelő tranyóval. A nagyfeszültségű FET-ek átlagos csatornaellenállása 0,5...2 ohm nagyságrendű (nyilván a kisebb a jobb), a teljesen kinyitott tranzisztor szaturációs feszültsége oylan 0,5V körül alakul. Itt még nem is lenne olyan nagy különbség a kapcsolóüzemű működtetésben DE!!!!! tranzisztornál ez csak akkor teljesül, ha (nagyon **** tranyó esetén) akár több amperes! bázisáram folyik.
Spafi: javíts ki ha valami nagy hülyeséget írok.
Na ezt mondjuk 40KHz-en biztosítani nem könnyű. Jó, trafóval lehet, de akkor meg a vezérlőelektronika "hízik" meg akkorára, hogy gyakorlatilag értelmetlen a tápot megépíteni.

Ellent kell mondjak magamnak, a PC tápok 90%-a tranyó, de ott gyári trafó van, és nagyon finoman össze van lőve az egész. Ilyet nem lehet házilag megközelíteni, hogy ennyire csúcsra járjanak benne a cuccok.
Én mindig túlméretezek, mert annyira pontosan nem lehet megépíteni a cuccot elsőre. Az a sokadik prototípus, és mérés után jöhet, hogy butítjuk az áramkört.

A kapcsitáp vezérlőrészének trafós táplálása 20 éves módszer. Kissé elavultnak és pazarlónak vélem. A 12V-ot vedd egy segédtekercsről a trafóról. Az indításhoz kell egy n*10K-s ellenállás, ami a 300V dc-ről megtölti a 12V táppufferét, és egy pillanatra elindul a vezérlés. Ez már elég kakaót pumpál át, hogy a segédtekercsen keresztül beinduljon a cucc.

Én személy szerint a TL494-et komázom, de még egyszerűbb (és ezáltal helytakarékosabb) az UCC2808. SG3525 is jó. A megthajtást nem szabad elgagyizni. A chipcad -nál van 200 egynéhány FT-ért TC4422 baromi jó IC. (Még adót is lehetne építeni vele)
Az optós leválasztást személy szerint én az egyenáramú részre tenném, akkor nem kell 500Ft-os optó. A 6N136 éppen még jó lenne 40KHz-re, de én nekem nem jók a tapasztalataim az ilyen meghajtással. többek között egy harmadik! segédtáp kell az optó kimeneti oldalán (gondold végig)
no meg jelformáló ák.

Szóval vagy PP meghajtást javasolok, nagyfeszültségű FET-tel, IGBT-vel, vagy félhíd, IR2110 meghajtóval. A PWM ic szempontjából nem olyan lényeges mit használsz. Ha jó a kapcsolás, elmenne 555-tel is (na ez azért nem egészen igaz: dead time probléma)

A dead time arra vonatkozik, hogy a két végFET zárási-nyitási ideje között hagynak néhány száz ns időt, hogy legyen idejük zárni, mert különben egybenyitnak, és tönkremegy mind a kettő. Ez látszólag nem él a PP megoldásra. Dehogynem, ott is le kell zárnia a FET-nek, mire elindul a drain feszültsége felfelé.

Nekem Spafi tanított rengeteg mindent a kapcsitápokról, főleg onnan tudom ezeket, de azért építettem is jópárat.

a 24V 250W-os izzó táplálásának problémáján egy komoly topic bontakozott ki (asszem belinkeltem) ott már le vannak írva ezek.

Spafi: Sajna ellőttem az ic-ket és nem tudom beszerezni :( Ha tudsz forrást, megköszönöm. Esetleg ha rendelsz, hozzáadnál néhányat?
A másik csak annyi lenne, ha beindult, esetleg ránézhetnénk valamikor? Már amúgy ment, szépen stabilizált, és fogta is az áramot gond nélkül.

Bocsi ha hosszú volt, remélem segítettem


szomb. jan. 29, 2005 12:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Ha a visszacsatolást választom le, akkor azt lehet optocsatoló segítségével, már úgy értve, hogy elég gyors lesz-e ahhoz?
Mostmár mennem kell, úgyhogy csak holnap tudok válaszolni.


pén. jan. 28, 2005 20:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hát ebben a formában egyrészt szétégnek az optocsatolók, másrészt egy sima optocsatoló túl lassú ilyen vezérléshez. A gyors optók meg képtelenek meghajtani egy tranyót. (Kivéve pl. TLP250, de az is csak MOSFET-et, és baromi drága.)

Ui.: Az előző választ még Ros-Co-nak írtam!


pén. jan. 28, 2005 19:49
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Jóvanna, azt hittem a kimenő áramra gondoltál. Milyen segítséget, a segédtrafóst? A segédtrafós dolog: 220/15V-os trafó+graetz+kondenzátor+7815.

Úgy látom, mégis a visszacsatolás lesz leválasztva.


pén. jan. 28, 2005 19:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Tökéletesen működik két különböző áramkörben. A segítséget milyen formában gondoltad?


pén. jan. 28, 2005 19:39
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Próbáltatok már sémát rajzolni paint-ban :?:
Módosítottam a sémán, az egy kiindulási séma volt. Az ic tápját egy segédtrafóról szedném le, így nem lenne akkora korlátozás az ic kimenő áramában. Milyen lenne az áramérzékelés a sémán látható módon. Az OCs1 és OCs2 optocsatolót jelent, megfelelően bekötve, csak a paintban nincs szimbólum ilyesmihez :D

Leszedtem az UCC2808-as datasheetjét, hazaviszem és áttanulmányozom.


pén. jan. 28, 2005 19:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Spaifi: Műxik az UCC2808-as cuccod? Tudnál majd segíteni az enyém elindításában? (sajna kinyírtam az IC-ket, máig sem tudom hogyan) úgyhogy még szereznem is kell....


pén. jan. 28, 2005 18:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Potyo!

Ha sima bipoláris tranyót használsz, annak nem lesz elég 28 mA. Pedig már az is 9 W disszipáció, ha a 300V-ból stabilizálod le. Meg a kihúzó áram is édeskevés. Minimum darlington kell, de sokkal jobb lenne a MOSFET. Én BUP202-es IGBT-ket használok ilyen elrendezésben, a múlt hét óta UCC2808-cal.

A PC-tápok trafói általában fél-hídhoz készültek, ezért nincs rajtuk középmegcsapolás. A tiéd vajon milyen?

Az áramérzékelésed gerjedékenyek tűnik. Elvileg a kimeneti áramba kellene tenni a söntöt, csakhogy ez nálad nehezen megoldható galvanikus leválasztás mellett.

1 mH fojtó túl sok, nem is fér rá egy normális vasra, illetve telítésbe megy, ha annyi menetet tekersz rá. 50 uH bőven elég.

A tápokra fólia kondit is kell tenni.


csüt. jan. 27, 2005 20:04
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Tehát akkor a kapcsolás működne a leválasztással kiegészítve :?: Hajlok inkább a tranzisztorok leválasztására, mert úgy érzem, az egyszerűbb. Bocs, hogy soká válaszoltam, de nem otthonról netezek.


csüt. jan. 27, 2005 18:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2573
Hozzászólás 
FJL6920 van a hákúvidejóban.

1800Ft :(

(BUX98A. az egy nagy batár állat tranyó. :) nem lehet kinyírni. csak kissé elavult. meg drága is. :( )


csüt. jan. 27, 2005 17:57
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
OK, ez tényleg nem rossz! ezzel Lehet PP kapcsolást építeni. Úgy meg a vezérlés is eccerűbb. Spafi nekem az UCC2808-as IC-t is ajánlotta.

Hol lehet kapni a tranyót?


csüt. jan. 27, 2005 14:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1929
Tartózkodási hely: Há' miko' hol... ;o)
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Csak 1 apró adalék. Amikor az egyik tranyó nyit, a másik zár. Ekkor az ellenütemű tekercsen 2x tápfesz jelenik meg. (gondoljátok végig)
+hozzáadódnak a szórt induktivitásból adódó tranziensek, úgyhogy 1000V alatti tranyók itt nem nyerők. (pl. a népszerű BU sorozat ugrott)

230V-ról (ami egyenirányítva, terhelve kb. 310V) érdemesebb félhíd kapcsolást csinálni. Pont ilyennel bajlódom én is.
Kapcsolóeszköznek mindenképpen FET ajánlható, ha nem fűtőtestet akarunk gyártani.

Hopp, bocsi, most látom hogy Danko ugyanezt írta :)

Amúgy van már legalább 5!! kapcsolóüzemű táppal kapcsolatos topic.

http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=17191
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=4496
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=20237
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=19886
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=21962

Ugyanazt a lényeget boncolgatjuk mindegyikben. Eltérés a feszültségben és a szabályzásban van. A felépítés mindig hasonló.

Binyu: nem a táp felépítése volt a kérdés sajna hanem egy stabil gerjedésmentes áramkorlát IR21531-gyel. De megpróbálom TL494-gyel kiváltani, és valószínűleg a fesz. is stabilizálva lesz.


Hi!

De, van nagy sebességű 2SJ6920, 1700V, 35A, 200W, 800HUF
Kép

Ez, szerintem elég lesz hozzá.
Digi 100Hz-es TV-k sorvégéban alkalmazzák.


csüt. jan. 27, 2005 12:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Csak 1 apró adalék. Amikor az egyik tranyó nyit, a másik zár. Ekkor az ellenütemű tekercsen 2x tápfesz jelenik meg. (gondoljátok végig)
+hozzáadódnak a szórt induktivitásból adódó tranziensek, úgyhogy 1000V alatti tranyók itt nem nyerők. (pl. a népszerű BU sorozat ugrott)

230V-ról (ami egyenirányítva, terhelve kb. 310V) érdemesebb félhíd kapcsolást csinálni. Pont ilyennel bajlódom én is.
Kapcsolóeszköznek mindenképpen FET ajánlható, ha nem fűtőtestet akarunk gyártani.

Hopp, bocsi, most látom hogy Danko ugyanezt írta :)

Amúgy van már legalább 5!! kapcsolóüzemű táppal kapcsolatos topic.

http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=17191
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=4496
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=20237
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=19886
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=21962

Ugyanazt a lényeget boncolgatjuk mindegyikben. Eltérés a feszültségben és a szabályzásban van. A felépítés mindig hasonló.

Binyu: nem a táp felépítése volt a kérdés sajna hanem egy stabil gerjedésmentes áramkorlát IR21531-gyel. De megpróbálom TL494-gyel kiváltani, és valószínűleg a fesz. is stabilizálva lesz.


csüt. jan. 27, 2005 0:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. dec. 19, 2004 19:58
Hozzászólások: 212
Tartózkodási hely: Db-Bp.
Hozzászólás 
hi !
Én is a visszacsatolást választanám le , lassabb opto kell hozzá és az áramlimitet is +lehet oldani 1
kis műcsellel az opto mellett .
Így marad6 az Ic a primer oldalon a gyári ajánlás szerinti kapcsolástechnikával , de tényleg jobb lenne 1 FET.

Rosco :vazzeg , ez neked nem yoo a táphoz ?

by


szer. jan. 26, 2005 23:44
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Leginkább azért kellene elválasztani a primert a szekundertől, mert azt ugyan elnagyoltad, de a hálózati feszültséget közvetlenül egyenirányítod, abból lesz a kb. 300 V-od. A fázis így közvetlenül kikerülhet a megérinthető fémrészekre, ÉLETVESZÉLYES!


szer. jan. 26, 2005 20:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
potyo írta:
Én is arra lennék kíváncsi, hogy muszály-e, mert szerintem nem.
A visszacsatolást hogy választanád le?


Passzolom a kerdest :))
Fokent azert passzolom, mert jomagam is esszel szopozok mar egy ideje...
Tobbeflekeppen is lehet.

1) optocsatoloval
2) teszel a trafora +1 szekundert, es arrol csatolsz vissza.

Vagypedig a vezerlest (ezt az SG....) atrakod a szekunder-oldalra, es figyeled vele a kimeneti feszkot, es csak a kapcsolojelet viszed at, pl optocsatoloval, vagy gate-driver trafoval. Es a "tuloldalon" (primer-oldal) meg valami mosfet-meghajto IC-t teszel a FET-ek ele. IGen, FETek. Kapcsolouzemben en inkabb FETeket hasznalnek.

Tovabba: Ekkora feszultsegre (300V DC) en nem olyen topologiat alkalmaznek, hanem inkabb felhidas elrendezest (half-bridge), vagy talan /ekkora teljesitmenynel/ meg lehetne probalni fly-back -et is. So"t, akkor teljesitmenyre leteznek olyna IC-k, aminek van 3 vagy 5 laba, es egy-az-egyben bennevan minden. vezerles, MOSFET, high-side meghajto, minden ami kell. neked csak a trafot kell raheggeszteni, meg a visszacsatolast megoldani.
Peldaul ilyen IC-ket gyart a Power Integrations nevu ceg is. Ezek ilyen TopSwitch IC-k. Ez a termekuk "gyujtoneve".

Hm. Bar, lehet hogy elkanyarodtam kicsit a tematol :-)


szer. jan. 26, 2005 20:11
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Én is arra lennék kíváncsi, hogy muszály-e, mert szerintem nem.
A visszacsatolást hogy választanád le?


szer. jan. 26, 2005 18:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Megoldhato optocsatoloval, bar ahhoz nagyon gyors OPTO kellene.
Igaz, en nem valasztanam le, ha nem muszaj :) vagy muszaly, nemtudom :)

En inkabb a visszacsatolast valasztanam le.


szer. jan. 26, 2005 18:42
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Idézet:
mondjuk a kapcsolótranyót, az IC-től galvanikusan el kell választani.

Ez megoldható pl. optocsatolóval?
Amúgy miért kell elválasztani?(nem kötözködésképpen, csak hogy tudjam)


szer. jan. 26, 2005 18:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1929
Tartózkodási hely: Há' miko' hol... ;o)
Hozzászólás 
mondjuk a kapcsolótranyót, az IC-től galvanikusan el kell választani.


szer. jan. 26, 2005 18:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás Kapcsolóüzemű táp építése
Sziasztok
Szeretnék egy kb. 12V-os tápot csinálni,ami könnyű, és mégis tud legalább 10A-t. Találtam a neten egy kapcsolóüzemű vezérlő ic-t, SG1524 jelzésű,ami tatszik. Van a doksijában egy kapcsolás, ami elég egyszerűnek tűnik, csak az a gond, hogy én 230V-ról szeretném működtetni. Arra gondoltam, hogy egy LC235-ös pc tápból származó trafót és esetleg az egyenirányítókat felhasználva építeném meg. Itt a kezdő séma.
Kép
Az LC235-ből kinéztem, hogy mekkora frekin üzemel a trafó, nálam is ennyin menne. Természetesen a tranzisztorokat is a hálózati feszültségnek megfelelően választom ki. A sémán még nincsenek beírva az új adatok, csak a 300V-ot írtam be.
Mit szóltok ehhez? Működik-e? Mire figyeljek?
Itt a vezérlő ic doksijahttp://potyo.uw.hu/SG1524.pdf


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára potyo hétf. aug. 21, 2006 21:13-kor.



szer. jan. 26, 2005 17:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 3475 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 66, 67, 68, 69, 70

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 32 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség