Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: hétf. máj. 06, 2024 23:02



Hozzászólás a témához  [ 3475 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70  Következő
Kapcsolóüzemű táp építése 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hát azért nem lenne rossz a teljes kapcsolást látni, mert ezen nincs rajta minden!

Tipp szintjén: a 2-es lábat a 15 helyett a 14-re kellene kötni, 12V-ot agyonkondizni, az IC tápját RC-vel szűrni.


szer. jún. 08, 2005 0:00
Profil Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Sziasztok!

Kicsit megült a topic vagy talán már mindenki tud mindent a kapcsolóüzeműekről?
No de komolyan! Építettem (építgetek) egy 12/30V 5A-s átalakítót. Sikerült is elérnem némi eredményt de nem igazán vagyok elégedett.
A kapcsolás valahogy így néz ki:
http://www.elektroby.tvn.hu/elektronikaDC_DC_konverter.htm
A tekerenc egy E42/21/20 N27-es mag 3mm réssel N=11 d=3x1,5mm.
Az a stabos rész egy "műterhelés" akar lenni de ez most lényegtelen.(az a rész működik) :lol:
A tekerenc adatait a valahol korábban is említett http://schmidt-walter.fbe.fh-darmstadt.de/smps_e/smps_e.html címen található progival számoltam 10/30V 5A-ra 50 kHz-en. No meg persze ilyen mag volt itthon.
Müködik is fainan de....
1. ha a potival megpróbálom kicsavarni a 30 voltot belőle akkor 27V-nál "lefullad". Terhelés 2,27A.
2. nem indul magától. Le kell tekernem a potit , hogy beinduljon. Utána megy rendesen. (A "lefulladás" után is a potival lehet "újraindítani")
3. Ha már itt tartunk, tudna valaki egy általános összefoglalót adni a teketencekről. Gondolok itt egy rés-rés nélküli, előny-hátrány stb. összefoglalásra. Én végigolvastam néhány 100 hozzászólást de most az igazat megvallva elég nagy a káosz a fejemben.
4. hogyan kell az áramokat mérni, mert ugye ezek nem is egyen nem is váltók, vagy jó nagy hülyeséget beszélek?
5. mezei multiméterrel mérve a fent említett 27V 2.75A esetén a bemeneten 11,5V 7.7A-t métem. Ezek szerint itt kb 84%-os hatásfokkal működött a cuccos?

Minden segítséget előre is köszönök!


kedd jún. 07, 2005 22:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Mennyi a megengedett áramsűrűséged? Két szál 1,3-as drót és 10A esetén 4A/mm^2 körülire jön ki, ami hagyományos trafóknál eléggé a felső határ.


pén. máj. 13, 2005 20:11
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 475
Hozzászólás 
"és nincs más drót, akkor 4 szál az 1,3-asból már biztosan jó lesz."

csak nincs helyem rá..... 2 szálnak van.


pén. máj. 13, 2005 19:12
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A paramétereiből ítélve ez egy hangosításra szánt erősítőhőz lesz. Az 1400W-ot szerintem nem kell folyamatosan tudnia, viszont impulzusban akár többet is igaz?

-ki akarod váltani a nagyméretű toroid trafót?
-vszleg drágább lesz, bár valamivel könnyebb és kisebb
-mekkorák a mechanikai méretek?
-termelhet-e zavart, meg kell-e felelnie a PFC követelményeknek? (ha nincs PFC nem lehet forgalomba hozni!) Az viszont jelentősen bonyolítja a felépítést.

Meg kell gondolni, megéri-e...


pén. máj. 13, 2005 10:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. máj. 12, 2005 15:16
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
EDL, A KÖVETKEZŐ KRITÉRIUMNAK KELLENE MEGFELELNI:

230V BE ÉS +-80V KI ÉS LEGALÁB 1400W

ÜDV.

KIMENŐ


pén. máj. 13, 2005 10:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Még a behatolási mélység fogalmához: a huzal belsejében az áramsűrűség ilyen mélységben csökken felületi értékének 37 százalékára. Tehát nem azt jelenti, hogy ezen kívül folyik, ezen belül pedig nem folyik áram.


pén. máj. 13, 2005 8:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Igen, de ez csak a behatolási mélységet adja, az ~0,3 mm.
Ha a vezető sugarának és a behatolási mélység kétszeresének az aránya (nevezzük x-nek) kisebb 1-nél, akkor nem kell számolni a szkin-hatásból eredő ellenállásnövekedéssel, ha x nagyobb 1-nél, akkor a vezető ellenállása R' = x * R.
Igaz viszont, hogy itt négyszögjelről van szó, tehát legalább a harmadik és ötödik felharmonikust is figyelembe kellene venni. Ha van elég betekercselési keresztmetszet, és nincs más drót, akkor 4 szál az 1,3-asból már biztosan jó lesz.


pén. máj. 13, 2005 8:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Idézet:
50 kHz-en számításaim szerint 1,2 mm-es drótátmérőnél kezd jelentkezni a szkin-hatás, ilyen szempontból még jó az 1,3-as drót.


Hogyan szamoltad ki?
en a 66/gyok(f) -et hasznaltam, ahol "f" a freki, Hz -ben.
A keplet csak vorosrezre jo!


pén. máj. 13, 2005 8:34
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
gergo04 írta:
Hali.

Traffancs-készítésről kérdeznék egy-kettőt(50kHz-es táp).
Primer már megvan, több érből tekertem(egyenként asszem 0.4-0.5mm).
Nekem a szek. részen 10A körüli áram fog folyni. Ehhez ha jól számoltam, kb. 2mm átmérőjű drót kell.
Namost itt van az a fránya szkin-hatás. Ennél az átmérőnél hány szálból kellene tekernem? Amit itt hirtelen találtam, 1.3mm-es, abból duplán tekerve bőven meglenne a 2mm. De az 1.3mm-es drót már szerintem megint túl nagy...

Mit javasoltok?

50 kHz-en számításaim szerint 1,2 mm-es drótátmérőnél kezd jelentkezni a szkin-hatás, ilyen szempontból még jó az 1,3-as drót.
A vékonyabb drótból viszont nem az átmérőket kell összeadni, hanem a keresztmetszeteket, arra viszont kevés a két szál, legalább három kell.


pén. máj. 13, 2005 8:18
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 475
Hozzászólás 
_Danko_

Köszi. :D
Sajna ettől féltem, hogy nem lsz jó. Akkor most kereshetek még 0.4es vezetéket, mert amit találtam, primerbe beletekertem... :D
De van egy alkalmas leégett trafóm. Már csak szét kell szednem...
Megint bontani... :D


csüt. máj. 12, 2005 20:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2573
Hozzászólás 
kimenő írta:
SZIASZTOK!

ÉRDEKELNE KAPCS.TÁP 1400W +-80V TUDNÁTOK E SEGITENI?
ESETLEG VÁSÁROLNÉK 5...10 DARABOT...KEZDETNEK.


adj meg több, részletesebb infót
ennyi nem elég


csüt. máj. 12, 2005 18:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
gergo04 írta:
Hali.

Traffancs-készítésről kérdeznék egy-kettőt(50kHz-es táp).
Primer már megvan, több érből tekertem(egyenként asszem 0.4-0.5mm).
Nekem a szek. részen 10A körüli áram fog folyni. Ehhez ha jól számoltam, kb. 2mm átmérőjű drót kell.
Namost itt van az a fránya szkin-hatás. Ennél az átmérőnél hány szálból kellene tekernem? Amit itt hirtelen találtam, 1.3mm-es, abból duplán tekerve bőven meglenne a 2mm. De az 1.3mm-es drót már szerintem megint túl nagy...

Mit javasoltok?


Meglenne a 2mm, de az csak a geometriai atmero lenne. Az aram nem ebben a 2x1.3mm -ben menne, hanem annak a ket szal drotnak csak a kulso kopenyeben. Tekerd a szekunderd is 0.4-es drotbol.

En a kapcsolouzemu tapomhoz ha jol emlekszem, 10-12szal 0.4 -est fogtam ossze.


csüt. máj. 12, 2005 18:30
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 475
Hozzászólás 
Hali.

Traffancs-készítésről kérdeznék egy-kettőt(50kHz-es táp).
Primer már megvan, több érből tekertem(egyenként asszem 0.4-0.5mm).
Nekem a szek. részen 10A körüli áram fog folyni. Ehhez ha jól számoltam, kb. 2mm átmérőjű drót kell.
Namost itt van az a fránya szkin-hatás. Ennél az átmérőnél hány szálból kellene tekernem? Amit itt hirtelen találtam, 1.3mm-es, abból duplán tekerve bőven meglenne a 2mm. De az 1.3mm-es drót már szerintem megint túl nagy...

Mit javasoltok?


csüt. máj. 12, 2005 17:38
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. máj. 12, 2005 15:16
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
SZIASZTOK!

ÉRDEKELNE KAPCS.TÁP 1400W +-80V TUDNÁTOK E SEGITENI?
ESETLEG VÁSÁROLNÉK 5...10 DARABOT...KEZDETNEK.


csüt. máj. 12, 2005 15:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A hegesztőhöz nem ilyen lágyindító kell, mert az durván induktív terhelés. Oda inkább egy relé+ellenállat dukál. A motorhoz kell a spécibb, mert itt 4-5mp is lehet a felpörgési idő (ellenállat nem jöhet szóba) vagy nem erről volt szó korábban??


csüt. ápr. 28, 2005 18:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Minek terhelődjön? Azért van a hörgő, hogy hörögjön... :lol:
két dolog menne:
-kisgép (körfűrész, gyorsdaraboló)
-hegesztő (kevés, és vékony anyaghoz kell!!!)
az utóbbi nem tudom milyen tranzienseket produkál :shock:


csüt. ápr. 28, 2005 18:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Szerintem semmi gond nincs vele, sőt ez lesz az életképes megoldás. (a gyári indítóelektronikában is ez vót) Ne TIC226-ot, hanem a BTA40xx sorozatot használd!!! (Lomex) Impulzusban nem 6A folyik, hanem sokkal több... valószínűleg egy kis értékű soros ellenállás így is kell, védelemnek. De erre lehet hogy elég egy hosszabb bekötőkábel :)

Hűteni mindenképp kell, de ha elindult a motor, akkor egy relével zárd rövidre, minek terhelődjön szegény...


csüt. ápr. 28, 2005 17:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Csak rákérdezek, hogy a triakkal mi a gond?!?
Tudom, válogatni kellene, hogy párhuzamosan köthessem őket.
Bár 6A-t talán még a TIC 206D-is elbír....
Nyűgösebb a vezérlése, mint a IGBT-nek.
valahogy én még mindig azt érzem hogy, ha a gyújtási szöget vezérelném, már a feszültségesés okozta áramcsökkenés is elég lenne. azért szimpatikus ez a megoldás, mert a fényerőszabályzó is ilyen, primitív, nem kell neki külön tápfesz.
Feszültségtranziensekkel van a gond? elpusztulnak?
Gondolom egy izmos hűtés triaknak sem árt...


szer. ápr. 27, 2005 14:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Valami paraméter? Hány ohm a hideg ellnállása? Lehet hogy Pesten is kapni . A RET-nél van, de az túl drága. (kb 450Ft) Na ennyiért inkább a reléset csinálom...


vas. ápr. 24, 2005 21:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 361
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás 
Annak idején jó nagy marékkal vettem amikor pécsett felszámolták a mechlabort, de lassan azért kezdenek elfogyni, és ezért épp multkoriban vettem az sos electronictól egyenlőre csak próbára pár darabot, kétféle is van , de szerintem van máshol is. Ott is érdekes, mert van amit direkt toroidhoz árulnak, és van sima ntc amit csak ugy, de érdekes mindkettőböl vettem és majdnem egyforma cask mintegy négyszeres árszorzó van köztük:))


pén. ápr. 22, 2005 18:55
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Ez engem is érdekelne, mivel soxor kellene... Heggesztő, Tesla, Nagy erősítő...


pén. ápr. 22, 2005 12:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
A PC táp lökésgátlója elég szívós darab, nekem 3db van párhuzamosan kapcsolva és eddig max 1,5kW-al volt megkergetve a kütyü igaz nem túl hosszú ideig, de eddig semmi bajuk. Lehet hogy ha elég közel vannak egymáshoz akkor egymást is melegítik és nem tudja (teljesen) csak az egyik magára venni az összes áramot? (Esetleg valahogy meg kellene mérni hogyan oszlik meg az áram az NTC-k között - mert a gyakorlat más szokott lenni mint az elmélet)
A tv-k ben levő lemágnesező PTC-NTC páros NTC-je felhasználható ilyen céra? Mekkora áramot birhat el max egy ilyen?

Hol is lehet venni ilyen 9....11A-es NTC-t, és hogyér adják?


pén. ápr. 22, 2005 9:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 361
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás 
Lehet kapni nagyobb áramokat is elviselő NTC-t- én már vettem 9 illetve 11 A elviselésére alkalmasat is, toroidokhoz bekapcsolási áramkésleltetőnek használom, használják, elég elterjedten, igy is lehet venni.


csüt. ápr. 21, 2005 23:39
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
PC táp lökésgátló NTC-je nem jó? mondjuk 4-6 db megfelelően sorba ill. párhuzamosan kötve.


Én is ezen gondolkodtam, csakhogy párhuzamosan kötve az egyik egy icipicit melegebb lesz, ettől csökken az ellenállása, még nagyobb teljesítményt vesz magára, és szépen magára rántja az egész áramot. Sorba kötve nincs ilyen gond, de ha egyet 1A-re méreteztek, akkor sorba kötve sem bír többet, csak lassabb lesz az indulás. Pont ezért kezdtem el azon gondolkodni, hogy van-e más NTC viselkedésű áramköri elem, így jutottam el a germánium tranyóig, amik egész szép áramot elvisznek, hűthetők, továbbá akár párhuzamosan is lehet őket kapcsolni kis emitterellenállásokkal. Szerintem megoldható. Igen erős hőmérsékletfüggésük van, de ha ez nem lenne elég, túl nagy feszültség maradna rajtuk, akkor be lehet tenni párhuzamosan egy bimetált, ami mondjuk 90 fokon zár.

Vagy: nagy NTC = pár 300 V-os tranyó ellenállásokkal 5-ös áramerősítésre visszafogva + kis NTC. Normál üzemben már kis fesz. esik, nem kell sok hűtés!


csüt. ápr. 21, 2005 21:50
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Persze van ilyen primitív fázisszögszabályzó, ahol kihagyják a diac-ot, csak a tirisztor "billenésével" szabályoznak. Jó pontatlan, de ahogy írtad, igénytelen helyre jó lehet.


csüt. ápr. 21, 2005 19:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Lehet hogy hülyeség, de a tirisztorok letörési feszültsége függ a gate áramától(most nem a gyújtásra gondolok, attól kisebb áramra), mégpedig úgy, hogy nagyobb áramhoz kisebb letörési fesz tartozik. Láttam már valahol ilyen teljesítményszabályzást. Valószínüleg elég nagy a szórása, de ha egyszer beállítod, akkor annál a tirisztornál szvsz kb. állandó. Univerzális motorhoz esetleg valami graetz-el kombinálva lehet, hogy ki lehet hozni belöle valamit. Persze a max gyújtásszög 90 fok,és onnan csökkenhet pl. egy kondenzátor töltődésének köszönhetően.


csüt. ápr. 21, 2005 18:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Spafi: Ez 1,5KW-ra nem fog menni... Szép pukkantás lesz.

Szóba jöhet még triacokkal rövidrezárt ellenállás-sor is, vagy valami PWM megoldás. Pár KHz-en még bírnák az IGBT-k.

PC táp lökésgátló NTC-je nem jó? mondjuk 4-6 db megfelelően sorba ill. párhuzamosan kötve.


csüt. ápr. 21, 2005 17:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Iranytu!

Egy hülye ötlet: NTC-t lehet szimulálni germánium tranyókkal. Sorba kötsz 3-4 db ASZ18-at, és graetzen keresztül kötöd sorba a hálózattal. Esetleg egy 100k-s ellenállással előfeszíted a bázisukat. Amíg hidegek, alig adnak áramot, de a terheléstől bemelegszenek, és jól kinyitnak. A tápomban így működik a hőfokszabályzott ventillátor. Szerintem egy próbát megér. 25 Ft egy ASZ18. Ha túl gyorsan melegednének, akkor tehetsz rájuk kis alu tömböt.


csüt. ápr. 21, 2005 10:43
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Tapasztalataim szerint a nagyobb példányok iszonyú strapabíróak, nehéz kinyírni (no azért sikerült párat)


Nekem ket BUP202-t sikerult kinyirnom, egy kis rovidzarlattal.
IGBT=Insulated Gate Bipolar Transistor (Szigetelt Vezerloelektrodaju Bipolaris Tranzisztor)

Mivel a hetvegen ugy nez ki lesz idom kapcsitapot epiteni, az a kerdesem, hogy az irf840-et mekkora frekin erdemes zargatni?


csüt. ápr. 21, 2005 9:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Sebi: Az is jó, de ilyen fojtót kb. max. 250W-osat találsz, ami még kevés a motor felpörgetéséhez is.
Ha a fűrészben ún. univerzális motor van, (szénkefés, amit említesz) akkor az az előnye, hogy elég jól eszi a nem szinuszos jelalakokat is.

Szóval tényleg valószínűleg a triakos megoldás lesz a jó. De a fázishasítás miatt itt is nagyon nagy áramok folyhatnak. Amúgy műterhelésnek az izzón kívül egy grillsütő vagy bojler cekász is megteszi, ezt fémdobozba bújtatva nem derül ki az okosság.

A relés móka úgy néz ki, hogy a relé alapból nyitott. Az ellenállás a motorral sorba van kötve. A relé pedig úgy van előtétezve, hogy kb. 200 voltnál húzzon meg, és a motor kapcsaira van kötve. Tehát ha indul, és nagy áramot vesz fel, akkor a relé addig nem húz meg, amíg a kapcsain a fesz. el nem éri a 200V-ot.

A triakos áramkörnél eccerűbb, ha egy időzítést alkalmazol, ami a fázisszöget növeli kb 5 sec. alatt 0-ról a maximumig. Ha kell, gyógyítok valami kapcsolást, de van pl. az U2008B ic, ami kifejezetten erre a célra készült, és az áramal szabályoz. Szóval nem lesz egy bonyolult kapcsolás.

Az IGBT modern teljesítményelektronikai eszköz, megy meghajtás oldalról hasonlít egy MOSFET-hez, kimeneti oldalról pedig egy bipoláris tranzisztorhoz. Nagyon nagy áramokat (akár 200A) és nagy feszültségeket (1200V) tud kapcsolni. Sebessége egyelőre elmarad a FET-ekhez képest, de egyre jobb típusok vannak. Nagyobb feszültségen kisebb a relatív veszteségük, mint a MOSFET-eknek.

Tapasztalataim szerint a nagyobb példányok iszonyú strapabíróak, nehéz kinyírni (no azért sikerült párat)
Szóval érdemes játszani vele, igaz nem olcsó. (BUP314, 1200V 54A, kb 1200Ft)


hétf. ápr. 18, 2005 23:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 233
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Higanygőzlámpa fojtó + egy időzítő ami rövidre zárja 5sec után...?


hétf. ápr. 18, 2005 21:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!

Pár gyermeteg kérdés:

Triac nem szereti az induktív terhelést?
A kézi gépekben egyenáramú (kefés) motor van. Igaz az is zajos népség.

Mi az az IGBT. Több helyen láttam teljesítményszabályzás terén a nevét, de fogalmam nincs, hogy ki ő... :oops:
Ha kézből eszik, és nem karmol, akkor szeretjük :-)

1kW-os 220 V-os halogénem éppen van. De valahogy a Triak tetszene. Persze tetszhet, ha nem tudom megcsinálni :cry:
Motorindító relé, izzó kombinésön?!? Perverz, de működő szaga van!
No kinek a gyorsabb a reflexe? A motorindító relének, vagy a biztosítéknak. Persze a halogén is pici ellenállású iduláskor.
A szomszédnak a tarkóján fog folyni a könny, ha meglátja a vasaló műterhelést :lol:


hétf. ápr. 18, 2005 19:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hát akkor marad az IGBT-s PWM szabályzás, esetleg tirisztor. Bár pl. indukciós motornál nem biztos hogy a tirisztor jó megoldás.
Indító ellenállat+egy időzítő relé?? Az ellenállás pl. egy 500...1000W-os halogénizzó is lehet. Az tuti kibírja.


hétf. ápr. 18, 2005 10:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Gondoltam már szórótrafóra is, csak méretezésben, tekercselésben szintén járatlan vagyok.:oops:
Az NTC alatt nekem a negatív hőmérsékletegyütthatójú ellenállat ugrik be.
Számítógépházakban a pufferkondik előtt leledzenek ilyenek.
Használhatóak ezek is? Bár én kétlem, hogy a 1,5kW-os körfűrész 5sec-os felpörgését egy ilyen kis kézikészség egyáltalán túlélné.
Kézi gépekben mostmár benne van a "lágy indítás" elektronika.
sajnos az enyéimben egyikben sincs.
Lehet az NTC-t hűteni?!? Defektes az ötlet, ugyanis, ha nem engedem felizzani, akkor nem szabályoz, ha engedem felizzani, akkor elég. :shock:


vas. ápr. 17, 2005 14:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Én is NTC-t használnék.


vas. ápr. 17, 2005 12:26
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Áramrelé kellene (motorindító), hogy ne ki/bekapcsolás után időrelével szórakozni. Milyen nagy teljesítményű ellenállat kell? Szerintem ez az út nem/nehezen járható.
Én egy perverz kivitelű triakos fényerőszabályzóra gondoltam.
Fényerőszabályzót csináltam már, de itt nem egy potmétert tekergetek, hanem az átfolyó áram szabályozza le a kapcsolást->késlelteti a triak gyújtási pontját.


vas. ápr. 17, 2005 10:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
amit egy adott időn belül rövidre köt egy relé...


szomb. ápr. 16, 2005 22:17
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
esetleg sorba a motorral egy NTC?


szomb. ápr. 16, 2005 22:14
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 60
Hozzászólás 
Iranytu írta:
Béláim az Úrban!
Egyenáramú motornak mindegy... (sarokköszörű, körfűrész...)
csak ne lenne az a 5-10x áramfelvétel. :?
ez van.
nullátmenet? nem a fogyasztót akarom védeni, hanem a túl fürge biztosítékot. :P


A fent emlitett motorok mintha nem egyenármu motorok lennének. De ha azok volnának akkor meg triakkal nem lehetne szabályozni(esetleg tirisztor)
Jelfogós bekapcsolás ?(ellenállást kapcsol kis időre sorba a fogyasztóval mint a nagy trafóknál...)


szomb. ápr. 16, 2005 21:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Egyenáramú motornak mindegy... (sarokköszörű, körfűrész...)
csak ne lenne az a 5-10x áramfelvétel. :?
ez van.
nullátmenet? nem a fogyasztót akarom védeni, hanem a túl fürge biztosítékot. :P


szomb. ápr. 16, 2005 20:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 60
Hozzászólás 
Hi !
Bár nem vagyok Béla, de egy ötlet: ha csak az indítás okoz gondot próbálj nullátmenet kapcsolót használni (keresővel hamar találsz kapcsolásokat).
A fázishasításos megoldást nem egészen értem (bizonyos áram felvétel felett) mert lesz olyan fogyasztó amely el se fog indulni...


szomb. ápr. 16, 2005 19:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Megpróbálom itt is, hátha reagál valaki :lol:
Nem akarok új topicot létrehozni, szerintem megfelel ez is nekem.
A gondom a következő:
Adott egy hétvégi ház, és adott egy 6A-es biztosíték.
a porszívó, a sarokköszörű... leveri a birtosítékot.
valakinek van ötlete egy olyan triac-os kapcsolásra, ami bizonyos áramerősség felett hasogatja a szinuszhullámokat.
KB olyan, mintha finomindítást/vagy visszahajló karakterisztikájú áramkorlátozás kellene. Nem gond, ha leng a feszültség!
Sajna kevés vagyok hozzá, és nem akarok a ménkűvel kísérletezni.


szomb. ápr. 16, 2005 13:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
OFF
Lehet fel kéne hozni a régi autóstáp topicot, mert inkább abba való a téma. Majd megkeresem...


szer. ápr. 13, 2005 5:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Watt!

Eleget offoltuk a táppal a másik topicot.

Ha meglesz az uj konstrukcio, akkor egy sörözés közben átdumáljuk a témát és legalább meghallgathatom a régi hangszoromat kocsiban, amivel hangositani jártam.
Ha mégis kiváncsi vagy és magyarázatot vársz elöbb, akkor itt a lehetség.

Üdv, Funkee


hétf. ápr. 11, 2005 21:02
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Vezérlésoldali gerjedésre gyanakszom. Próbáld kicsit lassítani a TL494 visszacsatoló körét. Érdemes még a tápot is megvizslatni, hátha kell valahová 1-2 db 100nF. Az előterhelés pedig minden kapcsolóüzemű tápnak kell, mert egy minimális (1..2% ?) kitöltési tényező alatt már nemigen tud szabályozni, ill. tud, de gerjed, sziszeg, sípol. Némelyik PC táp is nyűgös erre.


csüt. márc. 17, 2005 2:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2573
Hozzászólás 
és mondjuk egy 220-470ohm/5W-os huzalellenállatot tehetsz a kimenetre "előterhelésnek".


szer. márc. 16, 2005 21:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Aha, én is ettől féltem, hogy ez lesz a gond :(

Megpróbálom egy kicsit átrendezni a nyákot.

Köszi!


szer. márc. 16, 2005 19:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A nyák tervezésénél betartottad a nagyfrekis/nagyáramú szempontokat? Kerülni a hosszú vezetékek használatát, az indukciós/kapacitív rászórás lehetőségét, földelési problémákat?

Sajnos ezt írásban elég nehezem tudnám elmagyarázni. A nyákos verziók nekem sem indultak el elsőre a légszerelthez képest...


szer. márc. 16, 2005 16:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Segítség!

Valamitől meghülyült a tápom! :( :(

Csináltam neki nyákot, most élesztem, de valamiért ha elkezdem terhelni akkor egy darbig szépen tartja a kimenten a 16V-ot, majd egyszercsak leesik a freki, úgy hogy hallani lehet rendesen, és persze a kimeneti fesz is leesik. Ilyenkor ha ki, majd bekapcsolom akkor a kimenet 1.6V-ra áll be. Ha elkezdem terhelni akkor felugrik 16-ra, de egy idő múlva megint leesik a freki. Mitől lehet ez? A nyákot már 20x átnéztem ott nincs elkötés.


szer. márc. 16, 2005 15:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 3475 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 52 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség