Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd máj. 14, 2024 6:32



Hozzászólás a témához  [ 3475 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68 ... 70  Következő
Kapcsolóüzemű táp építése 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Nézd meg az MC34063 adatlapját, van penne poz. és negatív kimeneti feszültségű beállítás is. Ajánlott külső FET-et használni, hogy jó legyen a hatásfok.

Esetleg van készen a TRACO cégnél DC/DC konverter, ami +-15V-ot tud. Az SMD KFT-nél lehet kapni (www.smd.hu)
olyan 2000Ft körül van. Ha nem akarsz tökölni.


csüt. jún. 23, 2005 16:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Sziasztok!

Kellene +/-15V-t (2x1.5A) csinalnom stabilizaltan, kb 2x25V feszultsegbol.
a +15V -ra van cel-IC, az LM2575(ADJ), de talan van 15V-s valtozata is. Es a negativ-kimenet?
Vagy csinaljak ket darab +15V-s kimenetet, es kossem sorba oket?
A trafo szekundereit ugy varialom ahogy akarom.

Sajna ezeknek az LM....-nak nem tul jo a hatasfokuk. Van esetleg valami jobb?
A lenyeg, hogy egyszeru, es olcso legyen, es lehetoleg jo hatasfoku.
Vagy ez a harom kriterium egyszerre nem teljesul sose? :)

Szerk: Jo lenne ha sima dc/dc converter(ek)bol alna a motyo, az egyszeruseg miatt ....

Koszi elore is!


csüt. jún. 23, 2005 12:16
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Én nem tenném. Vagy 2 ilyet, vagy 2 olyat, mert eltérő a kapcsolási sebességük. Nem hinném hogy sok jó kisülne ebből.


Egy kicsit már késő, mert azóta már tudtam venni egyforma feteket, párosítani meg nem próbáltam meg a BUZ-t az IRF-el, mivel senki nem erősített meg. De azért köszi, most már legalább ezt is tudom :D


kedd jún. 21, 2005 0:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Én nem tenném. Vagy 2 ilyet, vagy 2 olyat, mert eltérő a kapcsolási sebességük. Nem hinném hogy sok jó kisülne ebből.


hétf. jún. 20, 2005 18:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Lenne egy hülye kérdésem. Kellene csinálnom egy PP-s SMPS-t, amihez 2x2 FET-et kellene használnom, de itthon csak 2db BUZ11-et, és 2db IRF540-et találtam. Köthetem párhuzamosan a BUZ-t és az IRF-et? Az egyiknek 40, a másiknak 50 mOhm az Rdson-ja, így az egyiken nagyobb áram folyna. Vagy tegyem egyik oldalra a BUZ-kat, másikra az IRF-eket? Nem lesz gond az asszimetria?

Ja, és nálunk nincs nyitva szombaton bolt, nem tudok venni :(


szomb. jún. 18, 2005 8:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Üdv!

Én egy kapcsi üzemű tápot szeretnék építeni kocsiba, vagyis végfokhoz.
A kapcsolási rajz megvan ezen az oldalon:
http://sound.westhost.com/project89.htm

De viszont a trafó méretezésével gondjaim vannak.
1-2 képletet leírnak, de nekem ez a tápegység min. 500W-ra kellene, és a teljesítményről szó sem esik. Így elképzelésem sincs mekkora toroidot használjak hozzá, illetve milyen anyagból, mert már az is kérdéses.
Valaki tudna ebben segíteni?


pén. jún. 17, 2005 22:08
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Köszke a válaszokat!

Ahogy ígértem csináltam pár "mérést". A tekerencre tekertem még néhány menetet (csak azt felejtettem el h az induktivitás négyzetesen arányos a menetszámmal). Annyit sikerült elérni h most már 26V + egy pici után "fullad le". Itt vannak a képek (már amik sikerültek)
http://www.elektroby.tvn.hu/elektronikaDC_DC_konverter_elemei/26V1A.JPG
http://www.elektroby.tvn.hu/elektronikaDC_DC_konverter_elemei/26V2_7A.JPG
http://www.elektroby.tvn.hu/elektronikaDC_DC_konverter_elemei/30V1A.JPG
Érdekelne h a 3. képen pirossal jelölt rész mitől lehet és hogy lehet eltüntetni. Amúgy az ott egy csillapodó rezgésnek tűnő izé.


kedd jún. 14, 2005 22:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
vettem mar osszeviszza mindenfele low-esr kondikat, es azt figyeltem meg, hogy azok vekonyak, es magasak. Talan ez az "egyezmenyes" jel? :-)
Ja, meg persze az adatlapbol kiderul, hogy milyen kondival is van dolga az embernek.

A tekercs-halmazrol ....
van egy 10uH es egy 20uH tekercs. A 10uH szerintem a kepen lathato tapegyseg zajaitol vedi meg a tap-oldali cuccokat. A masik, 20uH tekerek pedig szerintem a boost-converter soros tekercse, szerintem.
csak kicsit furan van rajzolva a rajz, nem igy 'szokta meg a szemunk'


kedd jún. 14, 2005 18:48
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A LOW ESR kondit úgy kell kérni a boltban. :) Sajna nem mindig jelölik rajta, általában világoskék színű a háza, amit pl. a Lomexben lehet kapni.

A PC alaplapokban lévő kondik is ilyenek, sajna neked nem jók, mert ált. 6,3V-osak. Azok pl. az aranyszínű feliratról felismerhetőek...
Sajna egyezményes jelről nem tudok. Van ESR mérő is, de én egy picit drágállom (30eFt).


kedd jún. 14, 2005 18:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Valaki el tudná magyarázni a Kaninjo által belinkelt rajzon lévő induktivitás-halmaz értelmét? Konkrétan a FET feletti részre gondolok. A kimeneten gondolom szűrés céljából van.

Honnan lehet felismerni hogy egy komdi low ESR v nem?

Köszike!


kedd jún. 14, 2005 18:08
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Hogy lehet méretezni az induktivitást? Ti hogy csináljátok?

A HM312 készült asszem 8 változarban. itt egy kép az enyémről:http://www.elektroby.tvn.hu/elektronikaDC_DC_konverter_elemei/szkop.jpg

Ros-Co!
Mit értesz az alatt hogy egy lépcsőben túl nagy feszültséget.
A freki növelésével az a gond h N27-es magot nem illik 50k fölött hajtani v rosszul tudom.


kedd jún. 14, 2005 17:40
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Az a 470 ohm is bőven jó! Hiszen ott van a két komplementer tranyó közel 300-szoros áramerősítése!!! Még 1K is jó lenne... Nem kell feleslegesen szívatni a nagy árammal a TL494-et, úgysem szereti...

A "lefulladással" szerintem az a gond, hogy egy lépcsőben akarsz túl nagy feszültséget. Szerintem kicsi az induktivitás, és túl alacsony a freki. Betelít a vasmag, és naná hogy nyírja a FET-et, hiszen annyi áram folyik, amennyi tud...
Első körben növeld meg a frekit, (persze ésszerű határig) És érdemes lenne a FET source-ébe kötni egy 0,1 ohmot, és megmérni az áram alakját...


kedd jún. 14, 2005 15:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Elektroby írta:
Skori!
Igen, van szkópom (nagyon büszke vagyok rá. Most boltolam az eBay-on 75 ojróért. HAMEG312 2x20MHz).


fura, mert nekem is hameg szkopom van, szinten 312-es, de nekem csak 1csatornas, es 10megas.

Az enyem igy nez ki: http://sziget.mine.nu/~danko/aramkor/sz ... -small.jpg

hm... :hm:


kedd jún. 14, 2005 13:41
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Kaninjo!
Szimpi a rajz amit belinkeltél!

Skori!
Igen, van szkópom (nagyon büszke vagyok rá. Most boltolam az eBay-on 75 ojróért. HAMEG312 2x20MHz).
A kitöltési tényező közel max amikor fullad (gyakorlatilag leáll). Ha a TL-t beüzemelem telj rész nélkül és az EA bemenetére egy Uref-nél magasabb feszt kötök akkor szép négyszögek figyelnek a kimenetén (100%-DT). Ha lesz időm meg FET-em, csinálok pár képet. Én különben a tekerencre gyanakszom. A tekerenc egy E42/21/20 N27-es mag 3mm réssel N=11 d=3x1,5mm. Ezért is kértem okosságokat tekerenc ügyben!!!

Ros-Co!
Köszi az észrevételt! Javítottam!

fdsamano!
Most akkor mi a prés ezzel az R4-el? Az előbb változtatták meg 100-ról 470-re. :roll:


kedd jún. 14, 2005 12:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
R4-et viszont csökkenteném 100 ohm-ra.


kedd jún. 14, 2005 7:40
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Elektroby: az NPN tranyó kollektora nem jó helyen van! Azt 12V-ra kell kötni! A többi elvileg jónak tűnik...


kedd jún. 14, 2005 1:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Elektroby: van szkópod? Mekkora kitöltési tényezövel megy amikor kezd lefulladni? Nem lehet, hogy a kitöltési tényezö lesz túl nagy és már nem tud a TL494 rendesen dolgozni?
Esetleg a tekercs amit használsz nincs a helyzet magaslatán..... pl. telítödik a vasmag.
Ugye légréses vasat használsz? Ilyen áramkörhöz mindenképpen az kell.

Meg lehetne próbálni a frekit változtatni, hogy javít / ront-e valamit a helyzeten. Vagy egy másik tekerccsel kipróbálni, lehet hogy kevés a vasmag keresztmetszete/légrése az általad megkivánt kimenö teljesítményhez.


kedd jún. 14, 2005 0:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Valóban, tényleg. Nem voltam elég figyelmes :oops: . Azt hittem az Id a FET-en átfolyó áramot mutatja...

Közben keresgéltem egy picit: http://www.ussc.com/~turner/10g_sw1.gif


hétf. jún. 13, 2005 23:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Belinkelem a módosított rajzot h a sok segitőkész emberkének ne keljen lapozgatni. :lol: :lol:

Szal ez lenne az:http://www.elektroby.tvn.hu/elektronikaDC_DC_konverter_elemei/dc_dc.JPG


hétf. jún. 13, 2005 23:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
milyen elonye/hatranya van ennek a ket uzemmodnak?
(ezeket hivjak angolul continous & discontinous mode -nak ?)


hétf. jún. 13, 2005 23:13
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Kaninjo!

A fesznövelő kapcsolás (is) másként viselkedik a folyamatos vezetés tartományban, mint szaggatott vezetésnél, nem lehet univerzális összefüggést megadni. Szaggatott vezetésnél csökkenhet a kitöltési tényező az áram csökkenésekor.


hétf. jún. 13, 2005 22:37
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Én is megnéztem, és az ábrán a Vds feszültséget láttam egyre csökkenő kitöltési tényezővel ábrázolva. Az Ids áram kitöltési tényezője viszont ennek az invertáltja, az ezt vezérlő Ugs feszültség kitöltési tényezője növekszik, ha nagyobb kimenő feszültség kell.


hétf. jún. 13, 2005 21:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Kaninjo!
Megnéztem és nekem is úgy tűnik.
Tapasztalatom szerint (no meg a mérések szerint is) a fesz növelését a kitöltési tényező növelésével lehet elérni. :!: :?:

T. Mindenki!
Tekerenc méretezésével kapcsolatban tud valaki okosságot mondani? Az is érdekelne h posntosan mit is jelent a telítődés, h lehet megakadályozni, megelőzni, észrevenni mérni vagy valami.

Köszke!


hétf. jún. 13, 2005 21:30
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Üdv!

Volna egy kérdésem: a boost-konverternél mikor nő a kimeneti feszültség: ha csökkentem vagy ha növelem a kit. tényezőt?
A http://schmidt-walter.fbe.fh-darmstadt. ... mps_e.html címen található kalkulátorból úgy veszem ki, hogy csökkenteni kell (állandó freki, csak a kimeneti fesz-t növeltem, az Iout-ot pedig úgy módosítottam, hogy a teljesítmény ne változzon).
Jól látom?


hétf. jún. 13, 2005 21:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Beépítettem az aktiv gate lehuzót és a szürést az ic tápkörébe de nem sokat javult a helyzet.
Söt! Kicsit tesztelgettem és ha csökkentettem a terhelést (kb 1A) akkor szépen fel lehetett vinni a feszt 30V-ra.
Ha visszaraktan az izzókat (kb 2,7A) akkor 27V környékén "lefullad", és ha nem tekerem le a potit elég gyorsan akkor azt a FET bánja (no meg én). Sikerült vagy 3 FET-et így megsütnöm. Ezt vajon miért csinálja velem? Van valani ötletetek?


hétf. jún. 13, 2005 11:14
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
thx!


szomb. jún. 11, 2005 21:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-co!

Röviden összefoglalva a fázistartalékos dolog lényege, hogy az LC szűrő nagy frekin (a törésponti freki 10-szeresén) már csak LR szűrő, ha ide tolod az egységnyi hurokerősítés határfrekijét, akkor marad majdnem 90 fok fázistartalékod, amibe belefér a hibajelerősítő kis késése, de annál több nem. (Vagyis itt kostans hibajelerősítést kell megcélozni.) Kisebb frekin viszont akármekkora fázistolásod lehet, mert ott meg az A=1 nem teljesül, ezért nem alakul ki rezgés.

fdsa!

A zárlatvédelem túlzás, illetve arra elég egy bizti, de sima áramkorlátozás tényleg kell aksitöltéshez. A párhuzamosított kimenetek viszont tényleg jók, épp egy hete egy gyári (kínai) autós laptop-tápban találtam ilyet, és kitűnően működött (nagy meglepetésünkre a gyári adatokat messze túlteljesítette).


szomb. jún. 11, 2005 16:27
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Ros-Co., igazad van, elnéztem. Egy tranzisztorral tényleg csak az 50%-os kitöltés lenne az elméleti maximum.
A 100 ohmos lehúzó ellenállás miatt viszont a tényleges holtidő sokkal rövidebb lehet, mint a TL494 által meghatározott holtidő, az ellenállás túl lassan húzza ki a töltést a Gate-ből, a FET viszonylag hosszú időn át A osztályban működik, feleslegesen melegszik.


szomb. jún. 11, 2005 15:08
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
fdsamano: Az jól van úgy, igaz hogy ellenfázisú vezérlést ad a két kimenti tranónak, de a két PWM jelett összegezve, egy dulpla akkora kitöltési tényezőjű jelet kapunk. Majdnem 100% -os kitöltési tényezőig fel lehet menni (minusz a holtidő 2x-ese) a TL494 együtemű kapcsolásában ez így jó. Szerintem.

Viszont az áramkorlát kérdése jogos!!!


szomb. jún. 11, 2005 12:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Elekroby, az E1-E2 és C1-C2 pontok miért vannak összekötve? A két tranzisztor ellenfázisú vezérlést kap, egyszerre legfeljebb csak az egyik vezethet. Így a kapcsoló FET csak a holt idő idejére nincs vezető állapotban. Bontsd szét ezeket, és csak az egyik kimeneti tranzisztort használd!

Ha az áramköröd jelenlegi állapotában a kimenetre véletlenül rövidzár kerül, akkor csak a tekercsed és a diódád korlátozza az akkumulátorból kivehető áramot, nagy fehér füst lesz az eredmény.


szomb. jún. 11, 2005 12:03
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Nem akarom véglegesíteni ebben a formában!
Egyenlőre egy 12V-ról (gk. akku.) működő 15-30V max 5A (min ?) terhelhetőségű táp kell(ene).
No persze egy olyan ami pöccre indul és nem úgy kell "berúgni".


szomb. jún. 11, 2005 10:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
SPafi írta:
Tab120L

Igen, ez jó, úgyhogy passz!


Akkor mitől lehet? Lehet hogy gyári hibás ic-t kaptam? De hármat???

Nemértem mitől mehetne tönkre, semmi nincs rákötve csak a táp és az RC. Így mennie kellene az oszcinak nem? Ha az FB-t és a CS lerakom a földre akkor sincs semmi :(


pén. jún. 10, 2005 9:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Elektroby, ha ez töltő lesz, akkor még ne véglegesítsd! Az akkumulátorok töltésekor a töltőáramot kell szabályozni.
És akkor mindenképpen rövidzárvédettre kellene csinálni.


pén. jún. 10, 2005 8:05
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Köszi mimdenkinek a hozzászóást! (SPafinak külön hogy még válaszolt is helyettem!)
15 16 szerintem jó az enyémen - ref-en, + GND-n (illetve 1 2 de a két EA tök egyforma úgyhogy mindegy h melyiket használod)
Nem autóshifi lesz hanem töltő (legalábbis ebben reménykedem). Ha minden igaz akkor még a kimeneti fesz is szabályozódik majd (15-30V). Fejleménykről beszámolok ha valakit érdekel.
Műterhelés szerintem kell mert nem biztos h mindig lesz 100 mA a terhelés.
1 Mohm - 2 pont Bár az igazat megvallva fogalmam sincs miért. Ettő még kell(het).


csüt. jún. 09, 2005 22:18
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Spafi: 15 és 15-os lábat hogy kell korrektül bekötni, ha nem akarom használni a 2-es OPA-t ?

A műberhelést én lehagynám, mert úgy is ott lesz a végén egy 20..100mA nyugalmi áramú végfok, ami megadja ami kell... Szerintem.

Ez a fázistartalék dolog bővebben érdekelne, mert ilyen mélységében még nem mentem bele a szabályozókör méretezésébe, és szeretném korrektül megcsinálni...

A 2-3 láb közé a gyári ajánlásnál kell egy 1Mohm-os ellenállás is...


csüt. jún. 09, 2005 15:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-co!

15-16-os láb egy potenciálon???

A 7805 és társai a műterhelés.

A kimeneti elkó ESR-je itt a szabályzó szerves része, ez biztosít fázistartalékot, nem szabad söntölni! Pár nF az 1-es lábon csak tovább csökkenti a fázistartalékot.

A 4,7k természetesen kell a kompenzációhoz, de az eredeti kapcsoláson a bal oldali OPA-nak semmi köze hozzá, az üzemen kívül van! Csak a jobb oldali OPA-nak (15-ös láb) kell a 4,7k!

Elektroby!

A gate-lehúzó egy tranyó, pl. ahogy Ros-co rajzán van!

Tab120L

Igen, ez jó, úgyhogy passz!


csüt. jún. 09, 2005 10:43
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 161
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
Üdv!

Sztem inkább töröljétek, ha lehet. Kimásoltam amit írtatok, erre gondoltam! Bocs mégegyszer & köszi a segítséget!

Isti_


csüt. jún. 09, 2005 9:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
ha az ellenallassal nincs sorosan masik ellenallas, akkor 12V esik rajta, es I=U/R Amper fog rajta atmenni, azaz 12/120=0.1A
Ha sorosan van kotve tobb ellenallassal, akkor az eredo ellenallast kell beirni az "R" helyere. R_eredo=R1+R2+R3+Rn
Soros kapcsolas eseten az ellenallasok ertekevel egyenesen aranyos feszultseg esik ellenallasokon.
Keplettel: Ux=U*(Rx/(R1+R2+R3+Rn)), ha jol emlekszem a dolgokra :-)
x=az az ellenallas, amin keresed a fesz-t.

Cortez! Csinalj legyszives ennek a 2 hozzaszolasnak uj topikot, mert erosen offtopik itt a kapcsolouzemi tapolos topikban :)


csüt. jún. 09, 2005 9:10
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Isti_ írta:
Sziasztok!

Lenne egy nem igazán ide tartozó kérdésem, de egy válasz elég, ezért nem nyitnék új topikot. Azért ide írom mert végolvastam minden hozzászólást & úgy látom vágjátok rendesen a dolgokat. Szval az egyszerű kérdés: csak példa.. Van egy tápom, +mérem a feszt, legyen 12V.. Bekötök mondjuk egy 120 Ohm ellenállást.. Az érdekelne hogy hogy kell kiszámolni mennyi fesz esik az ellenáláson & mekkora áram lesz a körben..? Ezért van az Ohm törvény, de sosem kapok jó eredményt..
Kszi & bocs!

Isti_


Nem értem pontosan a kérdést, de megpróbálok válaszolni :D

Én úgy vettem ki, hogy a 12V-os tápra párhuzamosan kötöd a 120 ohmot.

Jó esetben, ha elég póveros a tápod, akkor ez ellenálláson is 12V lesz, a rajta folyó áram pedig: I=U/R=12/120=100mA


csüt. jún. 09, 2005 9:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 161
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
Sziasztok!

Lenne egy nem igazán ide tartozó kérdésem, de egy válasz elég, ezért nem nyitnék új topikot. Azért ide írom mert végolvastam minden hozzászólást & úgy látom vágjátok rendesen a dolgokat. Szval az egyszerű kérdés: csak példa.. Van egy tápom, +mérem a feszt, legyen 12V.. Bekötök mondjuk egy 120 Ohm ellenállást.. Az érdekelne hogy hogy kell kiszámolni mennyi fesz esik az ellenáláson & mekkora áram lesz a körben..? Ezért van az Ohm törvény, de sosem kapok jó eredményt..
Kszi & bocs!

Isti_


csüt. jún. 09, 2005 8:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Ellenállás: 22k
Kondi: 330p

Az adatlapon láttam ezt a párosítást 200 KHz-re, talán jó.


szer. jún. 08, 2005 22:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Egy közepes teljesítményű autóvégfokhoz nem rossz ez a kis kapcsolás, de télleg ki kéne tisztítani rendesen...

Egy kérdésem van: a 7805 meg a FET a kimeneten mi a fenét csinál??? Valami párhuzamos stabilizátor??


No egy kicsit átszerkesztettem (bocsi a minőségért) szerintem így kellene valahogy kinéznie. Az áramkorlát még nem ártana bele, de már enélkül is működhet. Spafi: javíts ki, ha a visszacsatoló kört esetleg fordítva kötöttem be! (túl késő van már ehhez...)
Amúgy kell a 4,7K a ref. körbe, mert a kompenzáció így van megvalósítva (a gyári kapcsoláson is)

A kiegészítő kondik a ki és bemeneti szűrőkkel párhuz. nem véletlenül vannak benn. Ha több párhuzamos ún. LOW ESR kondit használsz, akkor nem kellenek.

http://www.hvlabs.hu/tmp/autotap.gif

ui: +néztem! jól rajzoltam. Ha a visszacsatoló kör továbbra is makacskodik, akkor 1..4,7nF nagyságrendű kondi kell az 1. láb és a föld közé. (ez nem egy korrekt megoldás, de ált. eredményt hoz. persze a táp reakcióidejének növekedése árán...)


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Ros-Co. szer. jún. 08, 2005 22:51-kor.



szer. jún. 08, 2005 22:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Ez van amikor kapkod az emer.

SPafi!
Megpróbálom a ref direkt kötését.
Ebben a szutyok protelben ez a default lábszámozás és még lusta voltam módosítani.
Mit értesz aktív gate lehúzó alatt? Ezt nemigen vágom!

A többi kérdésben van valakinek valami okossága?

Köszi!


szer. jún. 08, 2005 21:25
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Tab120L!

Mekkora időzítő kondit raktál rá, és mekkora felhúzó ellenállást?

Elektroby!

Szívesen!

Hiány: eddig nem láttam semmit, ami meghajtaná a gate-et, de az új rajzodon már igen!

A 14-es lábat közvetlenül gondoltam, nem ellenálláson keresztül! Az én adatlapomon nincs ajánlott kapcsolás, csak mérőkapcsolás.

Szűrés: kb. soros 10 ohm, párhuzamos 1 uF, de aktív gate-lehúzó is kellene!

A MOSFET-jeid lábszámozása hibás!


szer. jún. 08, 2005 21:04
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2573
Hozzászólás 
a 3524 es a 494 megy 12V-rol


szer. jún. 08, 2005 19:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Háhá! vigyázz, mert csak 13V körül indul be! 12V-ról engem nagyon csúnyán megszívatott...


Az a baj, hogy nekem az fölött sem akar beindulni :(

Egyszer elindult 2 sec-re, aztán leállt, azóta semmi :(

De közben rájöttem, hogy akkor ez nem is lenne jó nekem, mert akksiról menne a cucc, az meg ritkán van 13V körül. Max induláskor egy ceruzaelemet sorba az ic tápjával :D

Inkább keresek egy TL494-et, vagy 3525-öt :D Vagy van valami kis 8 lábú 3824-em vagy mi itthon.

De érdekel mért nem akar menni ez az ic!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tab120L szer. jún. 08, 2005 19:27-kor.



szer. jún. 08, 2005 19:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Háhá! vigyázz, mert csak 13V körül indul be! 12V-ról engem nagyon csúnyán megszívatott...
A TL494 es az SG3524 is csinal ilyet? Mert akkor en is csunyan szivok egy ideje.


szer. jún. 08, 2005 19:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Háhá! vigyázz, mert csak 13V körül indul be! 12V-ról engem nagyon csúnyán megszívatott...


szer. jún. 08, 2005 18:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Hali!

Lenne egy kis gondom az UCC2808-1 -el. Lehet hogy csak én vagyok hülye.

Na az a helyzet, hogyha ráadom a tápot, és szkóppal nézem az RC lábat, ott a fűrészjel, de kb. 2-3 sec múlva eltűnik. Mi ez? Az adatlap szerint ugye 12,5V-os tápnál kapcsol be az ic, majd 8,3-nál kikapcsol. Akárhogy próbálgatom a tápot állítgatni, semmi. Ja, és minden ic csak egyszer csinálta ezt, utánna már ezt sem, hanem ki van akadva az RC tápra. Eddig 3 ic-vel próbáltam :D Elszálhatott mindhárom? Ja, amúgy még nincs rajta semmi, csak a táp és az R/C tag.


szer. jún. 08, 2005 16:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Tisztelt SPafi!

Először is köszi az észrevételeket!
1. Ez a teljes kapcsolás!!! (Vagy nem értem mire gondolsz)
2. A 2-es láb 14-re van kötve R3-n (4.7k) keresztül. (javítottam a számozást a rajzon) Így ajánlották az adatlapján. Pontosabban 2és 15 IS!! 14 re van kötve az ellenállaton keresztül.
3. A kondit a 12V-on elfelejtettem berajzolni :oops: Most 10mF van rajta. (javítva)
4. Van konkrét javaslatod az RC szűrésre?


szer. jún. 08, 2005 12:43
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 3475 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68 ... 70  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 42 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség