Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. ápr. 25, 2024 1:42



Hozzászólás a témához  [ 809 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 17  Következő
Építsünk CNC-t olcsón! 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 18, 2004 12:48
Hozzászólások: 150
Hozzászólás 
Albino Lynx írta:
Ha nem kell gyors gép, elég az 50-300mm/perces előtolás akkor tényleg nem kell nagy nyomatékú motor. De amint szorul picit a mechanika (5-10fokos hőmérséklet ingadozás már tud produkálni dolgokat - tapasztalat), nem optimális minden, megelégeled a csigatemopót, egyből eléred a kis nyomatékú motor határait.
A servo egy szuper dolog, de amatőr körökben még nem igazán terjedt el a meglátásom szerint. De vannak előrelépések:

http://hobbycncservo.uw.hu/

Piszok gyors a servo, tény és való. De én inkább megrendeltem az 5db 6.4Nm-es léptetőmotort.


persze hogy gyors, de azért kíváncsi lennék, mekkora az a követési hiba, amit adott esetben igen magas, vagy igen alacsony sebességnél mértünk meg...

üdv.


hétf. nov. 20, 2006 21:29
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. feb. 16, 2006 9:23
Hozzászólások: 54
Hozzászólás 
Ha nem kell gyors gép, elég az 50-300mm/perces előtolás akkor tényleg nem kell nagy nyomatékú motor. De amint szorul picit a mechanika (5-10fokos hőmérséklet ingadozás már tud produkálni dolgokat - tapasztalat), nem optimális minden, megelégeled a csigatemopót, egyből eléred a kis nyomatékú motor határait.
A servo egy szuper dolog, de amatőr körökben még nem igazán terjedt el a meglátásom szerint. De vannak előrelépések:

http://hobbycncservo.uw.hu/

Piszok gyors a servo, tény és való. De én inkább megrendeltem az 5db 6.4Nm-es léptetőmotort.


hétf. nov. 20, 2006 18:35
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 18, 2004 12:48
Hozzászólások: 150
Hozzászólás 
Iranytu írta:
Béláim az Úrban!
Teljesen igaz amit mondasz!
Túlépés biztos gondot okoz, mert nagy a tömeg, és a tehetetlenség.
Viszont pici átmérőnél nem fér el elegendő fog->korlátozott a felbontás.
Egyértelműen "melyik ujjamba harapjak" probléma.A nagy átmérő egyértelműen lassú. Viszont pontos, és nagy tartónyomatékú

Felhasználási ötlet:
Ha "osztótárcsát", vagy CNC-re a X-Y-Z tengely mellé U-V-W tengelyt (lassú pozicionáló munkadarabforgató tengelyek) akarsz csinálni ahhoz kotyogásmentes áttételt kell csinálnod a motorra, hogy finom legyen a beállás.

Érdekes, hogy mindenki nagy nyomatékú léptetőmotort vadászik, és senki nem kezdett még neki eszkábálni egyet. :idea:



hát ha jól sejtem, akkor valahol tévedsz. Ha hosz nagyobb, akkor a rajta szereplő fogak keresztmetszete is nagyobb lesz, hiszen a forgórész hossza és vele együtt a fog mérete is változni fog.

A nagynyomatékú motorokról pedig annyit, hogy minek? láttam már olyan gépet, ami floppy motorokból volt összerakva. az orsó úgyis felszorozza a dolgot.... Ha nem kamiont forgatsz vele, akkor nagyjából elég egy közepes nyomaték is. A többire úgysem ezt használsz, hanem szervomotort...

üdv.


hétf. nov. 20, 2006 17:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Teljesen igaz amit mondasz!
Túlépés biztos gondot okoz, mert nagy a tömeg, és a tehetetlenség.
Viszont pici átmérőnél nem fér el elegendő fog->korlátozott a felbontás.
Egyértelműen "melyik ujjamba harapjak" probléma.A nagy átmérő egyértelműen lassú. Viszont pontos, és nagy tartónyomatékú

Felhasználási ötlet:
Ha "osztótárcsát", vagy CNC-re a X-Y-Z tengely mellé U-V-W tengelyt (lassú pozicionáló munkadarabforgató tengelyek) akarsz csinálni ahhoz kotyogásmentes áttételt kell csinálnod a motorra, hogy finom legyen a beállás.

Érdekes, hogy mindenki nagy nyomatékú léptetőmotort vadászik, és senki nem kezdett még neki eszkábálni egyet. :idea:


hétf. nov. 20, 2006 17:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 18, 2004 12:48
Hozzászólások: 150
Hozzászólás 
Iranytu írta:
Bélám az Úrban!

Nagy átmérőn sok "fog" fér el. A fogak mérete nem csökkenthető tetszőleges mértékben, mert a vas ott telítésbe megy, és igencsak túlhevül. Extrém nagy felbontást lehetne elérni.
Igaz eddig is megoldható volt mindez->áttétellel.
Meg szeretném úszni az átéttelt. Bordás szíj, és spec tárcsák igencsak drágák. Ha lehetne direkt hajtást részesíteném előnyben.



a nagy átmérőnek van egy nagy baja... a hozzátartozó vasmagnak jóval nagyobb a tehetetlen forgó tömege (vagy másnéven perdület), mint a kisebb átmérőjü, de hosszában nagyobb, így akár ugyanolyan tömegű forgórésznek. Ha nagyobb a perdülete, akkor az meghatározza azt is, hogy adott sebesség mellett mekkora fékezőerőt kell kifejteni a forgórészre, hogy az biztosan megálljon. Lehet találgatni melyik esetben lesz kisebb ;-)

a másik dolog az áttétel. Ha nem forgatni akarsz, hanem hoszban hajtani, akkor a tengely mehet kuplungszerkezeten keresztül egyben a tengelyre. A menetemelkedése az orsónak amúgyis meghatározza egyszersmind az erőt.

üdv.


hétf. nov. 20, 2006 15:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Bélám az Úrban!
Csapágygolyó->tehát talpcsapágyat kell valahogyan szobornom, olyat ami nem kopik ki. Már a forgókondiknál sem nagyon szeretik az egygolyós megtámasztást. Az végül is egy siklócsapágy! A golyó nem gördül. Kikopik. Min 3+1 golyszi kell a golyús kivitelhez.
Hosszított kivitel olyan, mintha sok motort sorban felfűznél.
A freki, beállási pontoisság nem változik, nyomaték "n"-szeresére nő.
A nagy átmérőjű házi gyártmányú motor tényleg lassabb lenne, de nem okozna gondot.
Nagy átmérőn sok "fog" fér el. A fogak mérete nem csökkenthető tetszőleges mértékben, mert a vas ott telítésbe megy, és igencsak túlhevül. Extrém nagy felbontást lehetne elérni.
Igaz eddig is megoldható volt mindez->áttétellel.
Meg szeretném úszni az átéttelt. Bordás szíj, és spec tárcsák igencsak drágák. Ha lehetne direkt hajtást részesíteném előnyben.

A laser topicban emlegettek egy PID visszacsatolást, ami at a galvó nevezetű jószág tekercsének a túllendüléseit kompenzálnák.
Itt ez a probléma a servo motorok témakörénél bukkan elő.
Van valakinek ötlete, hogy ezeket a visszacsatolásokat hogyan lehet a VALÓSÁGBAN kivtelezni?
Knyvekben matematikai küzdelmek vannak. Nem tudom elképzelni, hogy hogyan mászik át egy képlet egy kész elektronikára. Paramétereket honnan szülöm meg? Az evolúcióból hiányzik egy láncszem :oops:


hétf. nov. 20, 2006 12:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. feb. 16, 2006 9:23
Hozzászólások: 54
Hozzászólás 
Iranytu írta:
...


Volt már magyar kezdeményezés ezügyben. Készültek is prototípusok, amikről csak fényképek voltak elérhetők. Többet nem tudok.

Itt egy lehetséges, viszonylag egyszerű deszkamodell az anya holtjátékánk kiküszöbölésére:

http://i56.photobucket.com/albums/g199/ ... 110003.jpg
http://i56.photobucket.com/albums/g199/ ... 110004.jpg
http://i56.photobucket.com/albums/g199/ ... 110005.jpg

Ezzel azonban csak a holtjátékot tudod kompenzálni - az orsó görbeségét nem. Minél jobban előfeszíted a rugókat, annál nagyobb nyomatékú motorral tudod meghajtani. Picit hangolni kell, de ez minden anyánál így van. Egy a fontos, hogy induláskor a hirtelen fellépő forgatónyomaték ne nyomja össze a rugókat. Különben semmi értelme megépíteni. Arra készülj fel, hogy jobban fog súrlódni, mintha nem lenne előfeszítve. Azonban két ujjal lazán tekerhető még mindig a menetes szár - ez elég.


hétf. nov. 20, 2006 12:22
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 18, 2004 12:48
Hozzászólások: 150
Hozzászólás 
Iranytu írta:
Béláim az Úrban!
Ami érdekelne:
Menetes szárat (metrikus) támasztó csapágy kottyanását hogyan lehet kompenzálni?
Szrintem az itteni emberkéknek nem sok esélyük van golyós anyával, és gyári szánszerkezetekkel kísérletezni. Természetesen a szedett-vedett dolgok a pontpsságnál megbosszulják magukat.
Szerintem a legnagyobb nyűg a motor.
Finom felbontású, gyors, és nagy nyomtékú. Mindegyik egymásnak ellentmondó tulajdonság.

Gondolt már valaki olyanra, hogy léptetőmotort hogyan lehetne házilag gyártani? :shock:
Nem is lenne nagy kattanás, csak nagy átmérővel kellene készíteni. Ez a sebesség rovására menne, de olyan nagy nyomatékú, és olyan finom felbontású motort kapnánk, hogy közvetlenül lehetne a motort a tengelyre rakni! Ha tárcsamotorként készülne a légrést nagyon picire lehetne venni.
nagyon elvetélt ötlet?
Trafólemez jó lenne hozzá...



a kottyanás kiküszübülhető, ha a tengely végét megtámasztod egy csapágygolyóval.

a léptetőmotorok nyomatékának növelését nem az átmérőjének, hanem a hosszának növelésével oldják meg a gyártók. Ennek van egy jó oka: nagyobb átmérő nagyobb tehetetlenséget eredméynez, ami gyakorlatilag a sebesség és felbontás rovására megy.

üdv.


hétf. nov. 20, 2006 8:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Ami érdekelne:
Menetes szárat (metrikus) támasztó csapágy kottyanását hogyan lehet kompenzálni?
Szrintem az itteni emberkéknek nem sok esélyük van golyós anyával, és gyári szánszerkezetekkel kísérletezni. Természetesen a szedett-vedett dolgok a pontpsságnál megbosszulják magukat.
Szerintem a legnagyobb nyűg a motor.
Finom felbontású, gyors, és nagy nyomtékú. Mindegyik egymásnak ellentmondó tulajdonság.

Gondolt már valaki olyanra, hogy léptetőmotort hogyan lehetne házilag gyártani? :shock:
Nem is lenne nagy kattanás, csak nagy átmérővel kellene készíteni. Ez a sebesség rovására menne, de olyan nagy nyomatékú, és olyan finom felbontású motort kapnánk, hogy közvetlenül lehetne a motort a tengelyre rakni! Ha tárcsamotorként készülne a légrést nagyon picire lehetne venni.
nagyon elvetélt ötlet?
Trafólemez jó lenne hozzá...


hétf. nov. 20, 2006 8:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. feb. 16, 2006 9:23
Hozzászólások: 54
Hozzászólás 
Szvsz maradjon itt ez a hirdetés, vagy legyen mindkét helyen. De innen ne legyen törölve. :)

ISEL-nél egy 2.500mm-es golyósorsó, átmérő 25mm, menetemelkedés 5mm, anya nélkül: 35- v. 38e Ft. Pontos árat elfelejtettem. Golyósanya hozzá 22e + áfa.

A golyósorsó köszörült alap, indukciós edzésen átesett külső felület (55rockwell keménység), ez görgőzve van még és végül polírozva. Iszonyat profi dolog. A golyósanya áll magából "golyóskosárból. Erre illeszkedik egy hüvely, ami lehet négszög keresztmetszetű, vagy kör. Állító csavarok, egy pillanat alatt lehet megszűntetni a holtjátékok. Illetve 8e + áfa / darab áron lehet kapni hozzá koszlehúzó gyűrűt is.
A trükk, hogy profi esztergályos szépen tud elvileg készíteni diót a golyósorsóra, így a golyósanya ára megspórolható.

Iranytunek mar taglaltam privatban, hogy a gep lelke a szanrendszer. A kocsik, a menetes ****, anyak (én diónak hívom őket). Ha itt valami bibi van, akkor az kihat az egesz gepre.
Gondolom első gépnek Ti is metrikus szárban gondolkodtok. Amit tanácsolni tudok, hogy 8.8-as szárat vegyetek és a lehető legegyenesebbet. Nézzétek végig jó alaposan a menetet, nehogy sérült legyen. Ugyanis ez szépen meg tudja enni a dióban a menetet idővel. Használjatok új menetfúrót a dió meneteléséhez. Elsőre szorosnak fog majd tűnni a dió, miközben tekeritek a menetes száron, de nem probléma. Picit járatni kell és nagyon jó lesz! Pár csepp olaj (de tényleg csak pár csepp) csodákra képes. Diót danamitból, vagy delrinből készítsetek - én ezt javaslom. A delrin teflon árában mozog (12-13e / kg), de megéri. Danamitnak van érdekes tulajdonsága amit megfigyeltem. Melegre megduzzad - pl. mikor belefúrod kézzel a menetet. Aztán ha egyből beletekered a menetes szárat, akkor persze hogy nagyon szorosnak érzed. De csak hagyni kell lehülni.
Másik, hogy ha tocsog a sok olajtól a metrikus szár (ezért mondtam, hogy csak pár csepp), akkor egy megállás után nehezen indul el - ragad. Ugyanis képes magába szívni minimális folyadékot - ami szintén a megduzzadáshoz vezet. A delrin ezeket a tüneteket nem produkálja. A teflon sem, de azt én gyengének tartom az előbbi kettőhöz képest.

Ami még fontos - a kocsik. Az én gépemen csúszóperselyek vannak. Próbálkoztam golyóskosárral. Elmondom, hogy ezekkel mi a helyzet. Présgép szerszámokból vettem át az ötletet. Mivel azokat is gyártok, volt itthon - gondoltam nem kell pénzt kiadni érte. Profik, meg minden. Be lett építve egy kocsiba. 20mm-es edzett tengely, keménykróm. Rövid ideig tudtam örülni a golyóskosaraknak. Megnyomtál a tengely felületét! Ugyanis a golyók mindig azonos nyomvonalon haladnak. Legyen akármilyen kemény a felület, kikezdik. Természetesen függőleges irányban nem volt gond velük. Érthető módon.
Aztán cseréltem a golyóskosarakat német teflon csúszóperselyekre. Ezek nagyon profik. Szárazon is olyan szépen mozgott a kocsi, hogy öröm volt nézni.

Kicsit hosszúra nyúlt, de gondoltam pár dolgot, mint tapasztalatot megosztok veletek. Drága dolgok amiket felsoroltam, de fogadjátok meg: profinak kell mindennek lennie, akkor lesz profi a gép. A profi szó alatt remélem már kiderült számotokra, hogy nem azt értettem - rohanjon mindenki az isel-hez 100e-t lineáris egységeket venni, stb.
Szóval meg kell adni a módját, hogy megszülessen a profi gép. Pontos legyen, gyors és erős.


vas. nov. 19, 2006 23:42
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: vas. nov. 19, 2006 20:36
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
Szevasztok

A három méteres orso 32mm átmérő....16mm menetemelkedésü,köszörülz
valoszinü THK..a környezetében volt lineáris vezetők THK-voltak!

Az árát ugygondoltam 2db 15-20mm-es golyos orso min 600mm hosszban ,anyával +3db léptető motor..valami erősebb féle..

Még igyis olcson adom!!!

Ha nincs csere alap..árajánlatot kérek!!
Üdv:stojka
Tel:06705516104


vas. nov. 19, 2006 22:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Elvileg ezért van az Adok-Veszek topic.
Bajnak mondjuk nem baj, mert ideillik, de itt nem illik (majdnam rímel)
Javaslom, ismételd meg a felhívást ott is, és akkor minden O.K. :wink:


vas. nov. 19, 2006 21:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: vas. nov. 19, 2006 20:36
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
Sziasztok

Ha valakít érdekel,ven egy 3méteres golyos orsom ,anyával,csapágy házakkal a végén.


Nem tudom szabad-e itt hirdetni,ha nem a MODERÁTOR törölje!

Üdv:stojka


vas. nov. 19, 2006 20:45
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. feb. 16, 2006 9:23
Hozzászólások: 54
Hozzászólás 
Saját "kisvadállat":

http://i56.photobucket.com/albums/g199/albinolynx/PA290007.jpg
http://i56.photobucket.com/albums/g199/albinolynx/PA290009.jpg
http://i56.photobucket.com/albums/g199/albinolynx/PA290015.jpg

A nagynak már elkészült a 3D modellje. Ezen okok miatt ezt kénytelen vagyok eladni. Teljesen komplett, érdeklődés privátban.


szer. nov. 08, 2006 22:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!

Hmm...
a stabiil meghanika, az stabil mechanika.
Énnekem van még egy ötletem:
mindig a legegyszerűbb szánszerkezetet kell használni.
vagy csőre húzott hüvely vezesssen meg, vagy valami gyári kész szerkezet.
Javaslom mindenkinek a bútorboltban kapható fiókcsúszót....
Mármint azt amiben csapágygolyókon siklik a szerkezet!
minél primitívebb annál jobb.
már gondoltam arra is, hogy szögvasat asztalra fektetett csiszolópapírral leszabályozok... :shock:

Pozícionálás.
Na jah' Nem mondtad mire akarod használni...
Alapban a topicindító CNC témára válaszoltam.
Sok megoldás létezik:
PIC-nél nem okozhat gondot, ha indításkor a léptetőmotor addig forog, amíg a tengelyen lévő furaton át nem pislant egy ooptocsatoló.
vagy a tükör csücske el nem takar egy ilyen jószágot.

Egérben a jeltárcsa rossz felbontású.
Léptetőmotorhoz minek ?!?!? Egyszerűbb lomoknál sem elmozduláslépés, sem forgásellenőrzés nincsen!

amúgy tükörhöz eléggé rossz felbontású, és lassú a léptetőmotor
kacsints át a laseres topicba. ott galvo nevezetű eléggé spec jószággal szédítik a fényt.

Hülyeséget nem lehet kérdezni, ui. azért kérdezed, mert nincs info.-d a témáról....
:idea:
Úgyhogy nyugodtan. Valaki mindig van ki foglalkozott már az adott témával, csak kitartónak kell lenni. :P


szer. nov. 08, 2006 9:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 7:20
Hozzászólások: 23
Hozzászólás 
Sziasztok!

A vezérléssel nincs gondom, igaz a kapcsolóelem elegánsabb FET tel- schottky val, de találtam a neten olcsó elemekből felépített drivert:

http://www.winpicprog.co.uk/pic_tutoria ... _board.htm

Én megmértem a motor ellenállását és 84,5 Ohm ot kaptam, katalógusadata 100 Ohm. Mivel 12 V os, ezért csupán kb. 120 mA folyik rajta, így lehet, hogy elegendő a fenti driver is, ténylegesen a fiokban fellelhető alkatrészekből felépítve. (meglepően magas érték a 100 Ohm, én 10 Ohm nagyságrendjében vártam, de ennyi. )

Bocsi de a pozicionálást nem értem. (nem esztergát szeretnék éíteni, csupán kis tükröt szeretnék forgatni)

Ezt írjátok:
"motor pozíció?
Minek? Mikor "nullázod" a gépet akkor az lesz a NULL-pont.
Servonál van útmérés, léptetőnek éppen ez az előnye! "

Tudnom kellene a tükör pozicióját, legalább bekapcsoláskor legyen "alapban".

Ezt irjátok:
"Biztos léptet-e?
Áramfigyelő ellenállások a vezérlésnél, vagy tényleg forgésmérés.
Minek?"

Használjak például az egerekben lévő csipkés tárcsát optikával?

Bocs, hogy hülyeségeket kérdezek, de számomra ez egyenlőre rejtélyes.

üdv.


szer. nov. 08, 2006 8:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Hehe,én is így kezdtem..az a szán addig mozog szépen,amíg nincs rajta csavaróirányú terhelés,de akkor sem elég szilárd,pl a toll rezgésmentes megvezetéséhez.
Az eredmény:szinte kivitelezhetetlenül alacsony tollszár és könnyű emelő-letevő mechanika kellene,különben "receg" a toll is..a fúróval már próbálkozni sem érdemes:(
Ezek gumiszalagos direkt hajtások csak poénnak jók,a kotyogásmentesített menetesszárat (és a görgős felfüggesztéseket)sajnos nem lehet elkerülni én is erre jutottam.
A CD fiókja meg egy vicc,egy műanyag fogaskerék rángat félig keresztbe-recegve valami rossz műanyag fogasléccel egy zsírban,fröccsöntött műanyagsínen csúszó keretet..semmire sem jó.


kedd nov. 07, 2006 21:51
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Találtam egy ős-szkennert, nagyon szép tükrösre csiszolt fém megvezetése van. Arra gondoltam hogy egy másik hasonló szerkezettel (tintasugaras nyomi hasonló mechanikája, vagy a CD tálcamozgatója megcsinálhatná a másik irányt. Így kb 10x20cm-es felületet tudna lefedni.

De nem vagyok egy nagy mechanikai spíler, így ha valakit érdekel a szkenner mechanikája, akkor szívesen rá hagyom.


kedd nov. 07, 2006 18:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!

cassis->
unipoláris motor->van cél IC (darlington fokozat), vagy elemi tranyókból.
nem igazás értem a kérdésed. :oops:
Nézz meg egy pár kapcsolást, hogyan oldották meg.
Olvass vissza!

igen a féllépés felezi a lépést (szöget) :wink:
Hátránya, hogy jobban melegszik a motor, és igencsak belassul.
Lehet játszani vele, de gondolj arra, hogy egy 1:2 áttétel is ezt míveli. :wink: Akkor bírkózz vele, ha muszáj.

Dióda. Hmmm láttam én már mindenféle állatfajtát.
Shottky nagyon elegáns. Amit találsz. Láttam már Zenert is->kapcsoló félvezető átütését megakadályozza, de a következő lépésre előkészít!
Lehet, hogy szellemi maszturbáció volt...

Fet az elegánsabb, ui. nagy áramok folynak. Méz annak a 0,5 Ohm ellenállásán is nagy áramon elég hő képződik, nemhogy egy tranzisztoron... Mekkora áram, mit akarsz...
Buhera szakkör (pl én :oops: ) kihúzza a fiókot, és megnézi miből van sok elfekvő (Hála a sok bontott keletnémet, és orosz lomnak...)

PWM->hobbycnc.hu
lelki életéről van leírás.

motor pozíció
Minek? Mikor "nullázod" a gépet akkor az lesz a NULL-pont.
Servonál van útmérés, léptetőnek éppen ez az előnye!

Biztos léptet-e:
Áramfigyelő ellenállások a vezérlésnél, vagy tényleg forgésmérés.
Minek?

Mit mondjak még? Hajrá! :wink:


kedd nov. 07, 2006 16:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 7:20
Hozzászólások: 23
Hozzászólás 
Sziasztok!

Nekem van egy bontott MSJE200A53 tipusu 5 vezetékes 12 V os kisteljesítményű unipoláris léptetőmotorom. Segítségeteket kérném az alábbiakban: (PIC programozása megoldott)



1. katalógus szerint 1.8 as felbontású. Ez fél lépéses vezérlés esetén ennyi, vagy akkor 0.9 lesz?

2. ki szeretném használni a max fordulatszám közeli tartományt. Elegendő a vezérlésben használt kapcsolóelem védelmére gyors működésű schottky diódát használni?
Mit ajánlotok diódának, továbbá a kapcsoló elem FET vagy tranzisztor legyen?
A gyors működést hol korlátozza be a mozgási energiából eredő tulfordulás?

3. Sok szó esik a PWM ről. világos a dolog, elő is tudom állítani PIC cel.
Azonban nem tudom mikor milyen kitöltést használjak, egyáltalán kis áramoknál szükség van -e PWM re?
(Amit hallottam erről indításkor majdnem 100 % tartáskor lehet csökkenteni. De mennyire, hogyis van ez?)

4. A motor tengely pozicióját hogyan tudnám ellenőrizni? Alaphelyzetbe pl. hogyan tudnék állni?
Ha pl. 2 lépést akarok jobbra és kiadom a parancsot biztos lehetek abban, hogy a motor oda is fordul, ha nyomatékkal könnyedén bírja?



Segítségeteket előre is köszönöm! :shock:

Üdv:
Cassis


kedd nov. 07, 2006 14:36
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
tatai írta:
Ros-Co. -tól még azt szeretném kérdezni, hogy a két PC-tápot hogy kötné össze? Sorosan? Párhuzamosan? A párhuzamosnál gondok lennének!!!!


Ugyan nem Ros-Co vagyok, de talán megteszi. Szal van egy topic pontosan erről, nézz kicsit vissza, ott le vagyon tárgyalva, hogy párhuzamosan köthetőek. Miértek és válaszok ott vannak.


pén. nov. 03, 2006 20:38
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. szept. 30, 2006 16:55
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
Re.

Ros-Co -nak üzenem, hogy megkérdezem őket. Tovább gondolkodtam, egyezkedni kéne velük (bontó céggel) hogy vinnénk ki nekik "szemetet" (olyanra gondolok ami már egy magunkfajtának is szemét, régi trafók, leégett,használhatatlan motorok) és hoznánk el ugyanolyan típusú "szemetet", persze jól megválogatva, ami nekünk tulajdonképpen kincs. Így nekik is megmarad a konténerük súlya. Mert ők csak ezt nézik.
De körülnézhetnél te is a környékeden biztos van ilyen cég.

Iranytu: én régi típusú (5'25-ös) floppymotort használtam és nem útadónak hanem ez volt a kézikerék (Jog) forgatógombja az esztergámon. Egyébként a felbontással nem lenne gond, a kérdés inkább az, hogy hova teszed. Ugyanis ha a motor tengelyére teszed, akkor szerintem elegendő. Kétségtelen a gyári CNC gépek kódtárcsái ennél sokkal nagyobb felbontásúak. De mi nem mikronos pontosságut csinálunk. :)
Szerencse, hogy elvetetted a dupla szánszerkezetes megoldásodat, lebeszéltelek volna erről. Túlbonyolítod a helyzetet. Gyári megoldásba ilyet nem láttam.
A hidraulikus hajtásnak a nagy előnye a gyorsaság lenne, viszont nem lehet tized vagy század pontossan megállítani egy pozícióba, ráadásul ha hozzávesszük a bonyolult hidraulika rendszert akkor azt hiszem ezt is elvethetjük (nem beszélve a vezérlésről). Robotok karjainak a mozgatására használják, ahol nem kell olyan pontosság de sebesség igen.

srami: A "végtelen sok"-at persze csak a matematikusok kedvéért írtam, szerintem a 256 elegendő, még akkor is ha mindet nem tudjuk kihasználni. Gondoljuk csak meg, hogy a vezérlő figyeli a kódtárcsát és ez alapján gyorsítja vagy lassítja a motort. Van tudomása arról, hogy amit beállított fordulatot (a PWM jellel) a motor elérte -e vagy sem. Szerintem még akkor is működne a rendszer ha csak ki ill. be tudná kapcsolni a motort.

_optikus_: Nem rossz az akumlátoros ötlet, de nagyon körülményes. Én nem szeretném a CNC-met úgy működtetni, hogy azt kelljen figyelni, éppen lemerült -e az akku vagy sem, vagy éppen savszintet kell ellenőrízni, vagy épp kicserélni (ezek élettartama jóval kisebb mint egy tápegységé, 3-5 év, pláne ha úgy kukázol egyet). Olyan CNC gépet szeretnék építeni amit ha bekapcsolok azonnal működik.
Megdobná a költségeket is.

Ros-Co. -tól még azt szeretném kérdezni, hogy a két PC-tápot hogy kötné össze? Sorosan? Párhuzamosan? A párhuzamosnál gondok lennének!!!!

Én egyre jobban azon a véleményen vagyok, hogy vegyük az ötleteket a gyári gépekről, ugyanis ezeket egyszer valakik (nem is akárkik) nagyon jól kitalálták, és lám működnek. Ahhoz, hogy olcsó legyen ahhoz pedig megpróbálunk (a lehetőségeinkhez képest) bontottat, használtat, stb. szerezni, de a jól bevált elveket átvehetjük. Ha új elveket találunk ki akkor sok kisérletezési fázist kell beiktatni, és lehet, hogy az egész megy a kukába.
Én híve vagyok annak, hogy ne találjuk fel újra a spanyolviaszt!

Üdv: TT


pén. nov. 03, 2006 19:12
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
2 db izmosabb PC táp gond nélkül elviszi szerintem, de lehet akksi, csak minek. Esetleg a táppal párhuzamosan, mint puffer lehetne használni.


pén. nov. 03, 2006 9:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
tatai írta:
áramot vesz fel. (Pl. ha egy kicsit megszorul képes felvenni 10A -is (12V-on) de normál üzembe is 3...4A-t felvesz, ha ezt felszorzod hárommal (3D-esetén) akkor elég komoly tápegység kell, főleg ha rátartással is számolunk és nem akarjuk azt, hogy ha a motor valami miatt megszorul a tápegység leégjen.

Nagy hulyeseg auto akurol hajtani? Nem kell tapegyseg van A boven, es ha nem megy 0-24h-ban akkor van ido tolteni (persze lehet tobb akut valtottan is hasznalni, toltoje meg szinte mindenkinek van otthon, stb). 8)


csüt. nov. 02, 2006 23:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. nov. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 21
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
OK! Ha a kb. 256 elég sok akkor no problemo, bár menet és kúp megmunkálásánál -esztergán- lehetnek problémák annak ellenére, hogy a főorsó fordulatszámát is lehet ugyanígy variálni de a vágási sebesség eshet nem túl szerencsés tartományba emiatt, ami a felületi minőség rovására mehet.


csüt. nov. 02, 2006 12:01
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A forog/nem forog állapothoz képest a 256 az majdnem végtelen :)

Persze a motor nem lineárisan fog forogni a ráadott PWM jel arányában. Kis jelnél egy jó darabig nem indul el a belső súrlódásai miatt, aztán meg felpörög.


csüt. nov. 02, 2006 9:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. nov. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 21
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Helló Tatai!
Nem kell hozzá kétsebességes motor (ezt nem is támogatja a vezérlő) mert PWM-el szabályozza a fordulatszámát, így nem két sebességünk van hanem végtelen sok (de legalábbis elegendően sok).

Fenti kijelentéseddel az a bajom, hogy az én megoldásomnál a PWM-et az Atmel D/A átalakitójával oldottam meg. Ez tíz bites, amiből nyolcat tudtam hasznosítani. Emiatt -evileg, ha jól tévedek- max. 265 féle sebesség (kitötési tényező) érhető el, ebben benne van a nulla is. Tehát -szerintem- a PWM-el előállítható fordulatszámok száma függ a uC regiszterméretétől és a D/A átalakító képességeitől. Persze lehet, hogy az én kreativitásomból futotta csak ennyire és van más jobb megoldás -főleg, hogy az elektromosság/elektronika egy kissé nem az erősségem.


csüt. nov. 02, 2006 8:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Tatai->
floppymotor->óvatosan!
gagyi a felbontása, és csak az alaplappal együtt életképes!!!
ezt úgy érsd, hogy a motorban van egy csapágy(nak látszó persely), és a tengely végén egy golyó formájában vagyon a barátja. Az a tartólemeznek feszül. Ha leveszed a motort, akkor nincsen csapágyazás!!!!
Ha javasolhatok vmit,, akkor régi HDD-k motorját vadászd, ui. egészen jó a felbontásuk. Ha PIC-ek nagy barátja vagy akkor optotárcsa. (nézz utánna a GRAY kódolásnak...).

Servomotor.
Én is gondoltam erre! Bár én arra gondoltam, hogy dupla szánszerkezetet helyezek el. Az útmérés a léptetőmotorral futna (terhelés nélkül!!!)
A valós mozgatás, pedig egy bivalyerős egyenáramú mocival, úgy, hogy egy hídba lenne betéve, és a léptetőmotor állása lenne a nullpont.

sajna ez az elv torkavéres. Lengések, késleltetések, és egyéb csúf dolgok rondítják el az elméletet.

Még egy ötletem van, kíváncsi lennék a véleményetekre.
Hidraulikus hajtás. Tudom, mindenki lelkét fusztrálja a hidroszivattyú, és hidraulika körüli nyűgök...
de egy henger elkészítése nem nagy kattanás, és ilyen kis méretnél, nincsen lengés, korrekt, pontos a beállás, hatalmas az erő.
Csak tudnám, hogy melyik program képes lenne kezelni a visszacsatolást... (servo-val is ez a baj.)


Wandál->hol tartasz? Vagy te is szusszansz egyet a nagy mű előtt?
Még 1-2 hónap és megint eljutok a CNC buherálásig... ...és vannak még ötleteim. :twisted:


hétf. okt. 30, 2006 16:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
tatai: olvastam a hsz-edet. Kicsit off a kérdésem. Véletlenül nem lehetne megkérdezni az illető céget, hogy pl. mikrosütők nem-e kerülnek oda? Abban van egy jó kis trafó, amiből kellene pár darab...


hétf. okt. 30, 2006 11:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. szept. 30, 2006 16:55
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
Hi.

Olvasgattam a MACH3 leírását és arra jutottam, hogy mint minden valamire való CNC vezérlő szoftver ez is foglalkozik a gyorsulásokkal, sőt ezeket az értékeket elég komolyan be is lehet állitani. Ahogy én néztem ez egy nagyon komoly szoftver, szinte mindenre alkalmas amit a nagygépek tudnak. Én most ott tartok, hogy az eddig félkész elektronikám, és szoftverem megy a "kukába", és átállok erre.

A szervós meghajtáshoz pedig nem kell PIC (először én is erre gondoltam) ugyanis a szoftver (MACH3) támotja a szervómotoros meghajtást, optokapus visszacsatolással. Ami többek között azért is jó mert például a mechanika egy kicsit szorul egy bizonyos ponton v. terheli a forgácsoló erő és ebből kifolyólag a motor lassulna, akkor a vezélő nagyobb kraftot ad a motornak mert tudja, hogy lassulni akar.

Nem kell hozzá kétsebességes motor (ezt nem is támogatja a vezérlő) mert PWM-el szabályozza a fordulatszámát, így nem két sebességünk van hanem végtelen sok (de legalábbis elegendően sok).

Motorokra nekem is van egypár ötletem. Az ablaktörlőt azért nem találom túl jónak (bár elvetni sem akarom) mert túl lassú, hacsak nem úgy gondoltad, hogy leveszed az áttételt róla. Másik meg az, hogy túl nagy áramot vesz fel. (Pl. ha egy kicsit megszorul képes felvenni 10A -is (12V-on) de normál üzembe is 3...4A-t felvesz, ha ezt felszorzod hárommal (3D-esetén) akkor elég komoly tápegység kell, főleg ha rátartással is számolunk és nem akarjuk azt, hogy ha a motor valami miatt megszorul a tápegység leégjen.

Nekem DC motorokat háztartási gépekből sikerült kitermelnem (turmixgép, kézimixer, robotgép, fúrógép, akkus csavarzógép stb...) ezeknek az a hátrányuk, hogy 220-ról mennek és a H-híd félvezetőinek ezt bírni kell (ill. optikai leválasztást is kell tenni), viszont az előnyük, hogy nem kell bivalyerős táp, ráadásul ezek csak 0,5...1A-t vesznek fel, és a fordulatuk is megfelelöen nagy, mondjuk egy gyorsjáraú sebességhez (ez nálam fontos mert a hosszirányú elmozdulás 1500mm és nem akom, hogy egy óráig menjen egyik végétől a másikig).
Aztán kicsit tovább gondolkodtam, hogy hová kerülnek a háztartásigépek, és akkor felkerestem egy elektronikai hulladék megsemmisítő üzemt, még egy kicsit ismerősbe is belefutottam, így megkértem őket, hogy had csemegézzek náluk. Hát amikor kimentem leesett az állam. :o A fickó levett nekem egy konténer (540Kg súlyu) ládát, az tele volt bontott motorokkal (bár nem látszott rajtuk, hogy bontott, színte vadi újak voltak) és azt mondta hogy vihetek belőle, mert ez úgyis megy a zúzdába. Hát elhoztunk belőle úgy kb. 25Kg-ot, csomó egyforma is van, jó lehet, hogy egy párat ki kell szórni de még így is megért (pláne, hogy ingen volt) de megreszkírozom azt is, hogy ismeretlenül kilós méhtelepi árban el tudtuk volna hozni. Hát ami még ezenkívül ott volt azt nem részletezem, de fájt a szívem. És azt mind bezúzzák. Hát mi ez ha nem pazarlás.
Másik jó ötlet szerintem még az akkus csavarzó gép motorja és mechanikája. A motor 12V-os (ez jó) viszonylag nagy nyomatéka van, és sebessége is. A piacon a zsibvásáron 3-400Ft -ért árulják (használtan akku nélkül, így semmit nem ér nekik).

Optokapura én a legjobb megoldásnak az egérből kitermelt útadót tartom.

A folppymeghajtók leptetőmotorjait útadóként való használatához én annyit fűznék, hogy én megépítettem egy ilyen áramkört (nem túl bonyolúlt) de nem igazán úgy működött mint ahogy kellett volna (inkrementális hibái voltak), persze lehet, hogy én ba**tam el valamit. Kuka.

PWM generátor nem kell ha MACH3-at használunk abba bent van.

Valami gond van a linkekkel, nekem nem működött, lehet, hogy a szolgáltatóval van a baj?

Egy kicsit hosszúra sikerült bocs , de most egy hétig nem leszek.

Üdv.: TT


hétf. okt. 30, 2006 11:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Szia!

És mire jutottál? Mármint abban a témában, h. változik-e a sebessége a motornak, vagy nem?

A szervós dologról egy korábbi hozzászólásomban írtam néhány ötletet - amit egy PIC-kel össze is lehetne hozni, de sajnos nem vagyok benne akkora mágus.

Pl. ha a szervó mondjuk ablaktörlőmotor lenne: ócskavastelep/bontó, szinte filléres dolog - bivalyerős, és a sebessége is ideális. Többnyire van neki kettő - lehetne gondolom azt is megoldani, h. a lassút véséskor használja, a gyorsat pedig pozicionálásra. Bár azt nem tudom, h. a szoftver miként vezérel.

A másik ötletem az optokapu helyett:

http://elektroklub.extra.hu/homes/guest ... togomb.jpg

Régi floppymeghajtók tele vannak pici léptetőmotorokkal - ezt ha a szervó tengelyére felraknánk, akkor jeladóként használható volna. Ergo - a lépetőmotor lépései volnának mérvadóak, de egy bikaerős DC-motor rásegítene.

A forgásirányváltást H-híddal össze lehetne hozni:
http://elektroklub.extra.hu/H-bridge.jpg

Forg.iránytól függően egyik, v. másik bementre kapná a PWM jelet. PWM-generátor meg van a neten százféle. :)

Már csak azt kellene összehozni, h. a jeladó (lépt. motor/infra) jele valahogy vissza legyen csatolva. Illetve, hogy a szoftverek mennyire kompatibilisek egy kétsebességes motorral.

Egyébként nemrég vki belinkelt egy remek optokapus megoldást is: Egy potméterbe volt belerakva az egérből kibontott "lyukas kerék", meg az optokapu - ügyes megoldás!

Üdv: fk


hétf. okt. 30, 2006 10:01
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. szept. 30, 2006 16:55
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
Hi.

Beleolvasgattam a MACH3 leírásába és azt hiszem, hogy az előző kérdésem tárgytalan, majdnem mindent tudok róla ( vagy legalábbis azt hiszem :D )
Innentől fogva viszont az érdekelne, hogy csinált -e már valaki szervómotoros meghajtáshoz meghajtó áramkört (amit pl. MACH3-hoz lehet illeszteni) vagy nekem kell kitalálni?
Ha tudtok valakit aki publikálta is, az érdekelne.
Előre is köszi.

Üdv: TT


vas. okt. 29, 2006 23:17
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. szept. 30, 2006 16:55
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
Sziasztok.

A Step/Dir vezérlést értem, a kérdésem az lett volna, hogy a STEP azaz órajel frekvenciáját a vezérlő mondjuk egy egyenes vonalú mozgás során változtatja -e vagy sem, tehát, hogy van -e gyorsulási ill. lassulási szakasz?

Lacinak köszönöm a linket, nagyon jó.

Üdv:TT


csüt. okt. 26, 2006 22:36
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. okt. 26, 2006 16:11
Hozzászólások: 1
Hozzászólás servo
http://hobbycncservo.uw.hu/vez.htm


csüt. okt. 26, 2006 16:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Hi!

A STEP (más néven CLOCK) az órajel. Ennek a frekvenciája határozza meg a motor sebességét. A DIR pedig: ha van (folyamatos) 5V - egyik irányba, ha nincs, akkor a másik irányba fog forogni. Annyi, h. a DIR vagy a testen, vagy az ötvolton legyen mindig (ne lógjon a levegőben).

Üdv: fk


csüt. okt. 26, 2006 8:31
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. szept. 30, 2006 16:55
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
Sziasztok.

Nem ismerem ezeket az általatok használt Step/Dir rendszerű vezérlőket. Az érdekelne (akinek van illyen vagy ismeri), hogy a vezérlő foglalkozik -e a léptetőmotorok gyorsulásával, lassulásával, vagy egyszerűen csak megy a motor ill. nem megy a motor. Ha foglalkozik a gyorsulással is, akkor viszont, honnan tudja a szoftver a mechanikai rendszerem tehetetlenségét?
Egy szervós vezérlésbe gomdolkodom, de ezekkel a gyorsulásokkal nem jutok düllőre, nincs valami leírásotok erről?

Köszi!
Üdv: TT


szer. okt. 25, 2006 20:56
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. feb. 16, 2006 9:23
Hozzászólások: 54
Hozzászólás 
Mi a helyzet a nyomtatókból kitermelt vezérlő IC-kel? Példának említeném az epson fx1000 széria, STK 6722H-t.

Itt van az adatlapja:

http://www.datasheets.org.uk/pdf/stk672 ... sheet.html

500,- Ft-os darab áron vettem pár napja 2 ilyen típusú nyomtatót. Szóval van benne ez az IC. Kettő léptetőmotor, tengelyek, egy nagy trafó.

Illetve nyomtatóként 8db tranzisztor (2SD1783):

http://www.sphere.bc.ca/test/semis/2s/d1783-rohm.jpg

Amik a nyomtatóban vannak, azok pontos jelzése: D1783 X (nem H)
Igaz ezek helyett FET kell, de az amúgy is kellene a többi vezérlőhöz is.


Szóval nekem ez szimpatikusabb út, mert kuka vagyok a PIC, mikrokontroller témához. Meg lehetne tanulni, de inkább cnc-zek helyette. :P


hétf. okt. 23, 2006 16:00
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. feb. 16, 2006 9:23
Hozzászólások: 54
Hozzászólás 
Értem, köszi. Nézem a linisteppert.


hétf. okt. 23, 2006 11:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Vajk959: Köszi, a linkeket - most épp jól jön! ;)


Albino Lynx: Arról az UCN5804 ícéről csak annyit tudok, h. már nem gyártják, de biztosan jó - még nem volt vele dolgom. Állítólag van helyette újabb verzió, de annak nem tom a típusát. Az Allegro-nak egyébként vannak jó léptetőmotoros ícéi, csak annyi, h. drágák...

http://pminmo.com - a már oly soxor emlegetett, kedvenc oldalam. :) Ezen találsz Allegro-s rajzokat is. És van TTL-es is, de az nekem nem ment - persze attól még lehet, h. másnak menne. :)

Én speciel nem kifejezetten rajongok a cél-ícékért, szerintem jobb egy ilyet PIC-kel csinálni - vagy uramobocsá' TTL/CMOS-sal, mert azokat könnyű cserélni, ha elromlanak, és nem túl drágák.

Én a Linisteppert csináltam meg(http://www.piclist.com/techref/io/stepp ... /index.htm) - műxik, meg minden, de a microstepping helyett jobb volna a PWM, ha már CNC-ről beszélünk - bár anélkül is elmegy. :) Ettől függetlenül tudja a half-steppet is, úgyhogy nem lehet egy szavam se rá, ajánlom Neked is megépítésre. :) Elrontani nem igazán lehet, max. ha rosszul rajzolod meg a nyákot. :) Van benne egy PIC 16F84, vagy 628 - van vhol .hex is az oldalon, úgyhogy ezt sem olyan nagy was ist das beleprogramozni - bár ha nem csináltál még ilyet, akkor kicsit tovább tart rájönni a dolgokra - de legalább megtanulod - nekem pl. ez volt az első PIC-es áramköröm. :)


Ja, egyébként a Mach xy nevű program, meg még jópár másik is szintén CLOCK/DIR üzemmódban vezérel, amiről röviden annyit tudnák mondani, h. pofonegyszerű. :)

Elsőként egy link:
http://pminmo.com/pport/pport.htm

Tanulmányozd. ;)

Van ugye a (legtöbb) léptetőmotorvezérlőnek két bemenete: a clock, és a dir.

A clock-on nem kell sokat magyarázni, az az órajel. Egy nagyjából 15 kHz-es négyszőgjelsorozat (javítson ki vki), a dir pedig a direction, vagyis a forgásirány. Ha van folyamatos 5V, akkor mondjuk jobbra, ha nincs, akkor balra fog forogni. A "levegőben" viszont nem lóghat: vagy testre, vagy ötvoltra kell kapcsolni.

Ha LPT-ről vezérled, akkor a CLOCK és a DIR elvileg adottak, de itt még a szoftverrel is kell varázsolni - tehát ahhoz, h. a műhelyben kipróbáld, dobj össze egy egyszerű "CLOCK-jel generátort":

http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/Stepper194.GIF

EZEN CSAK AZ 555-ös ic, és környéke kell Neked. A potméterrel a forgás sebességét tudod majd változtatni, vagyis a négyögjelgenerátor frekvenciáját. Ugyebár ez a rész 3 vezetékkel kapcsolódik az áramkörbe. Neked ezt a részt kell elkészítened: Test, +5V, ill. a KÉK vezeték, a "CLOCK Line". Értelemszerűen, ezt kötöd majd a lépt. motorvezérlő CLOCK bemenetére. A DIR-t pedig vagy 5V-ra, vagy a testre.

Szóval ha egy rajzon CLOCK-ot, meg DIR-t látsz, akkor:
1. Jó a korábban belinkelt, LPT-portot magyarázó oldalon található programokhoz,

2. ill. az imént említett módon tudod majd kipróbálni.

Sok sikert az építéshez, hidd el - nagy élmény, mikor megindul az a motor a sajátkészítésű panel által! :wink:

Üdv: fk


vas. okt. 22, 2006 21:31
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 233
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Véletlenül belefutottam a neten egy cnc-s témába. Lehet hogy már ismeritek, ha nem ,akkor hátha jó lesz valamire:

http://members.shaw.ca/swstuff/dspic-servo.html

Programozó a pic-hez:

http://members.shaw.ca/swstuff/dspic-programmer.html

Egy ötletes megoldás a digitális "potméter" témában:

http://members.shaw.ca/swstuff/mouse.html


Sok sikert a további munkához!

Üdv: Vajk959


vas. okt. 22, 2006 17:37
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. feb. 16, 2006 9:23
Hozzászólások: 54
Hozzászólás 
Kicsit felhozom a témát. Kettő hete lett 99%-os a cnc-m. Előrebocsájtom, hogy az elektronikai részhez szinte kuka vagyok. Kész vezérlőt dobozolva rendeltem, csak bekötöttem, meg forrasztottam párat. Összehoztam a vezérlő és a motorok tápegységét és kész.
Azonban a gépet 0-ról terveztem a saját elképzeléseim alapján. Illetve én is építettem meg, hagyományos marógéppel és esztergapaddal. Szívesen segítek mechanikai ötletekkel, ha van kérdésetek.

Azonban szeretnék egy deszkamodell vezérlést összedrótozni, szórakozás céljából, meg hogy tanuljak is.
Már biztosan elhangzott a topikban ez az oldal:

http://www.nhcad.com/5804/index.html

Ez az Ic így önmagában mire képes? Ismeretes, hogyan kell hozzá hangolni a pc-s vezérlőt? Itt konkrétan a mach sorozatra gondolok (www.machsupport.com)


szomb. okt. 21, 2006 23:41
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. nov. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 21
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Hi tatai!
Kösz!
Még lesz kérdésem!
Bye


kedd okt. 03, 2006 16:07
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. szept. 30, 2006 16:55
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
Hi!

Nem PWM-ben vezérlem a motort, és mikrosteppinget sem használok, a bovdenes hajtás miatt ez nem lenne jó. (a forgácsolási erő kibillentné a féllépésből, mert itt nem stabil a motor tartása)
A motor átmérője úgy kb.:8-9 cm , adatai: 2V, 0.55ohm (szeritem ez elég nagy, én élőben ennél nagyobbat még nem láttam).
Nem tudom, hogy kell berakni ide képet. :( Esetleg elmondhatnátok.
Majd az összes képet felrakom egy weblapra, ha mind megnézed akkor áll össze a kép. Ha ezután sem világos akkor még csinálok fotókat róla.

Üdv.:TT


vas. okt. 01, 2006 16:39
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Üdv a kihalt topicok klubjában! ;D

PWM-ben vezérled a motort, használsz mikrosteppinget? A motorod "mekkora"? Mármint méretre? Mert lehet, h. csak gyenge - és ezért ugrik meg "túlvezérléskor". Arról a bowdenes hajtásról szívesen megnéznék egy fotót, mert csak halvány elképzeléseim vannak. :wink:

Üdv: fk


vas. okt. 01, 2006 0:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. szept. 30, 2006 16:55
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
Sziasztok. Új vagyok a fórumon de visszaolvastam egy kicsit és látom, hogy nagyon témába vág nekem. Én egy CNC faesztergát építek, egyenlőre 2D-s vezérléssel (majd ha összejön bővítem 3D-re). Az én vezerlőm PIC-es vezérlésű, és léptetőmotorokat hajt meg, adott koordinátákra lép rá. A koordinátákat a PC-től kapja (majd). Lehet gombokkal kézi vezérléssel is irányitani a szánokat. Jelenleg 80% -a elkészült. Van viszont egy problémám, a hosszirányú mozgatás (Z) nagyon lassú. Bovdenes mozgatást csináltam, a motor 1 lépése 0,2 mm-es elmozdulást eredményez (,hogy miért az hosszú történet). Ha gondoljátok képet is tudok mutatni. Az elmozdulás 1500 mm hosszú, és mire a végére ér lemegy a nap. Van rajta sebesség állító, ha nagyobb sebességre csavarom akkor meg ugrik a motor. Az összes áramot ami rendelkezésre állt az megadtam neki (30V 6A-áramkorlátba). A motorra pedig csak 2V-van ráírva. Min lehetne még tunningolni? Tudom a szervó motoros megoldás lenne a legjobb, de ott a gyorsulásokkal ill. a sebességvektorokkal egy kis gondom lenne, egyenlőre ezt hanyagoltam, ha nem lesz más akkor ez jön. Ha tudtok valami okosat legyszi írjatok. Bár látom elég régóta csend van itt.

SRAMI rajzára annyit tudok mondani, hogy jó, megépítheted, de szerintem a Zener dióda fölösleges bele (rövidzárral helyettesítd).


szomb. szept. 30, 2006 17:37
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. nov. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 21
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Uraim (és tubybb)!

Az alanti weblapon van egy "Rajz", ami a stepper motor meghajtását hivatott ábrázolni. Ha volnátok oly jók megszakérteni a rajzot, nagyon szívesen venném. A "Kép" link alatt a kisérletre összedrótozott áramkör fotója van. Egyelőre egy kis Pascal programból LPT-re küldött bitminta-sorral sikerült megforgatnom a motort, -egy primitiv megoldással már az Atmel is forgatta- de mielött elkezdenék "komolyabban" forrsztani, biztos szeretnék lenni abban, hogy nincs a kapcsolásban v.mi nagyon elrontva.
A drótmodellbe nincsenek beépítve a diódák, de az "eMinebea" honlapján igy ajánlják, ezért a rajzra már rátettem.
A motorvezérlő program algoritmusa már kész van, sőt a program is részben; már "csak" a hardvert kéne megépíteni hozzá, de az elektronikát még csak most tanulom emiatt egyáltalán nem vagyok biztos a dolgombam.

http://www.srami.uw.hu

Kösz!


szomb. szept. 02, 2006 18:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
A vízüveg jó anyag!
Bakelittalpas elektroncsöveknél, mikor elválik az üvegballon a talptól vissza lehet ragasztani (vagy sziloplaszt...)


kedd aug. 29, 2006 19:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. júl. 22, 2006 17:47
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
'// /\ l\l D /\' L írta:
Nekem így elsőre az aluöntéssel kapcsolatban két kérdés merült fel: Mivel állítod elő a 800 fokot?
Mi az a vízüveg?

Áttérve a szervóra, én körvonalakban így képzelem el az elektronikát:

A "szögadó"
http://kukacnc.uw.hu/digit_forgatogomb.jpg

A forgásirány-, és teljesítmnyszabályozás:
http://kukacnc.uw.hu/H-bridge.jpg

...és hozzá a PWM, vagyis a forgási sebesség állítása:

http://evchallenge.swantafe.wa.edu.au/i ... sekit2.jpg


Már csak egy olyan áramkör kell, ami összehozza mindezt a STEP/DIR-el. Illetve a DIR már meg van oldva a H-bridge-vel... ;)

Üdv: fk

Szia!
Az olvasztáshoz propán-bután gázzal működő égőt használok.
A vízüveg nátriumszilikát 40%-os vizes oldata, háztartási és vegyi boltokban, de barkács áruházakban is lehet kapni, 1 l-es kiszerelésben. Kályha és kerti sütők építéséhez használják. Gyermekkorom első sajátkészítésű forrasztópákájának hőálló szigetelése is (újságpapír beáztatva vízüvegbe) ezzel készült.
Az e-havi RT-ben megjelent kapcsolások figyelemre méltóak, - egyszerűek és nagyszerűek - de érdemben nem tudok hozzászólni, azonban a honlapom fórumán (http://forum.sg.hu/forum.php3?azonosito=sasi ) ha felvetnéd a témát, előb-utóbb hozzáértő társakra találhatnál, ugyanis többen foglalkoztak DC szervóval a hobbycnc fórumon, de onnan ki lett tiltva a téma.
Üdv SS


hétf. aug. 28, 2006 21:17
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szomb. feb. 25, 2006 20:40
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Amint irtam ha lesz időm akkor feltöltöm tartalommal és a készitési fázisok képeivel és ötletekkel.
A lap jelenleg kb 5%-osan van kész!


szomb. aug. 26, 2006 7:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Hi!

Szerintem ez nem a legjobb hely ilyen üzleti célú hirdetéseknek - ugyanis itt Hozzád hasonlóan kreatív emberek írogatnak, akik szintén az építés öröme végett foglalkoznak a témával.

Aki pedig nem elég tájékozott CNC-ügyben, annak általában nincs is szüksége ilyen készülékre (mivel nem tudja mire is jó pontosan). Ha én egy ilyet árulnék, akkor valami olyan helyen próbálnám meg reklámozni, ahol laikusok tartózkodnak (mondjuk vmi egészen más téma iránt érdeklődők), és szájbarágósan előadnám nekik, h. ezzel bizony "írni lehet a fába meg a vasba"... És akkor talán lesz némi sikere a dolognak. ;)

Egyébként mi szívesen meghallgatnánk tapasztalataidat az építéssel kapcsolatban - amennyiben nem csak üzleti céllal fordultál hozzánk! A fotó alapján igen precíz munkának tartom egyébként!

Üdvözlettel: fk


pén. aug. 25, 2006 22:51
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 809 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 17  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 172 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség