Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. júl. 27, 2024 14:58



Hozzászólás a témához  [ 809 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Következő
Építsünk CNC-t olcsón! 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Az durung. Tele van a net auto es tolokapu fogasleccel...
Nekem valami finom cucc kene, fenykepezogepes ketyerehez.

Masik, hogy kene nekem par negyzetdecimeter 4..8mm vastagsag koruli rez (esetleg alu) lemez. Hol lehetne ilyet vetelezni?
Persze valamilyen ertelmes meretig jo ugyis ha nem vagjak fel, de mondjuk 2m2 mar kicsit sok (penzben is)...


hétf. aug. 29, 2005 11:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> fogaslecet es hozza kereket (meg hazat) vetelezni?

Auto kormanymu tul durva lenne bontobol?


hétf. aug. 29, 2005 11:01
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Szerintetek lezetezik valahol fogalslecet es hozza kereket (meg hazat) vetelezni? Persze fembol, olyan 100-200mm-es lechosszal?


hétf. aug. 29, 2005 10:38
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Köszi! Ezzel megint egy kicsit előrébb kerültem. :) Az utolsó mondatod főként tetszett, ettől jobban nem lehetne megfogalmazni! ;)


hétf. aug. 29, 2005 6:41
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
'// /\ l\l D /\' L írta:
[...]Arra is fény derült számomra, h. a PWM elnevezés szinonímája léptetőmotoros körökben: a Microstepping.


Namost a PWM (impulzus-szelesseg modulacioja) az mindenutt PWM. Alap esetben stepper motoroknal a tapfeszt tangatjak _egyszerre_ az osszes tekercsen vele, hogy ne kelljen aramgeneratort hasznalni.
(Lasd: adott egy tapod: 15V/4A. Ha ezt direktben rateszed egy 5V/1A-es motorra allo helyzetben, akkor a motor kellemes fustjelekkel kommunikalva kozli, hogy neki ennyi eleg. Itt lep be a PWM, 1:4, 1:5 jel/szunet arannyal "adogatva" a tapot a motor jol fogja magat erezni. Ha ezt a motort felporgeted, magasabb fordulaton jo lesz mar neki a 15V is PWM nelkul.)

A Microstep kicsit mas. Megoldhato PWM-technikaval _is_, meg szabalyoztt aramgeneratorokkal is. Azt a torvenyszeruseget hasznalja ki, hogy a forgoresz mindig a tekercsek magneses erovonalainak eredojehez kepest akar beallni, igy ha a "szokasos" van/nincs mageses terek helyett tekercsenkent tobb lepesben szabalyozhato terekkel dolgozunk, akkor mengo a _latszolagos_ lepesfelbontas. (azert latszolagos, mert csak addig tudod fenntartani a poziciot, amig aramot kap a motor, utana "onmagatol" beall a legkozelebbi "nyugalmi" pocicioba).

Am ettol a PWM-bol meg nem lesz kotelezoen microstep, ahogy csavarhuzobol sem lesz kotelezoen sornyito.. :)


vas. aug. 28, 2005 22:17
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Hali!

Egy kis kihagyás után ismét előbukkanok ebben az egykoron szebb napokat is megért topikban. :)

Eljutottam odáig, h. a TTL-es, ill. CMOS-os témát perifériára helyezem. A 74194-es kapcsolással próbálkoztam, de nem működött. Elképzelhető, h. én rontottam el valamit, lényeg, h. nem tudok rájönni.

Arra is fény derült számomra, h. a PWM elnevezés szinonímája léptetőmotoros körökben: a Microstepping. Ezáltal egy új dimenzió tárult elém! :) Léptetőmotoréknál nem egyszerűen arról van szó, h. ~30000 kHz-en kapcsolgatjuk ki-be a motortápot, hanem van egy algoritmus, amelybe matematikai képlet alapján be van programozva, h. egy lépésen belül milyen feszültségeket kapjon a motor. Ez azért jó egy CNC-ben, mert így abszolút simává lehet tenni a mozgást, elvileg nincs semmi "akadozás" a forgásban.
(pls javítsatok ki, ha vmit rosszul írtam)


Egy link: http://www.piclist.com/techref/io/stepp ... /index.htm

Linistepper a neve. Első blikkre azt hiszi az ember, h. innen csak rendelni lehet. Ellenben minden megvan az oldalon (kapcsrajz, hex, asm) a nyák kivételével. De azt nem nagy kunszt megtervezni.

PIC 16F84, ill. 16F627-tel megy.

Valaki épített már ilyet - esetleg tud hasonlót/jobbat?

Ki hol tart CNC-ügyben?

Üdvözlettel: fk


vas. aug. 28, 2005 20:13
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
az 54ls sorozat kiterjesztett hőmérséklettartományt jelöl. jó lesz az oda...


a PCAD tud .NC fájlt generálni. Vszínűleg az orcad és protel is.


szer. aug. 03, 2005 13:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 281
Hozzászólás 
Hali!

Lenne egy kérdésem!
Szerintetek melyik nyáktervező progi képes olyan "fúrás"(drill) filet csinálni, amit a profibb gépek is értelmezni tudnak?(a géppel a kapcsolat nem sima pc-n keresztül megy)


szer. aug. 03, 2005 13:03
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 363
Hozzászólás 
A hobbycnc oldalon közölt rajzon van 3 db 74ls191-es ic. A lomex árlistáb anazonban csak SN54LS191J -ic van. Jó-e ez is helyette, vagy módosítani kell a rajzot?

És még valami irlz24n-es fetet lehet helyettesíteni irlz34n vagy irlz44n-el?


szer. júl. 06, 2005 17:23
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 363
Hozzászólás 
Mint már írtam a haverom gépéről, az ő nevében (véletlenül), én piccel akarom megoldani a vezérlést. Látom te inkább a ttl-es híve vagy. Jobb a ttl-es? Egyszerűbb? Mert ha ez is jó lehet maradok én is a ttl-es magoldásnál, ha találok valami jót.


szer. júl. 06, 2005 12:46
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Ez a ket taras dolog is jo otlet (es eleg ha csak egy iranyba mukodik visszafele leptetes nem szukseges).
A ket tarat csak ugy lehet elhelyezni hogy a gep mellett ket oldalon vannak, es az egyik relativ tavolabb van mert asszimetrikus a cucc.
A ket tarral az a gond hogy tarta is kell csinalni... raadasul 2-ot, ha lehetne kapni valami elore nutozott lemezt (alu vagy muanyag, 3mm szeles nutokkal) akkor abbol mar viszonylag konnyen megalkotnam (asszem 8) ). Lehetne marni is de mivel nincs cnc marom csak egy kis kezi igy az eleg korulmenyesnek (es pontatlannak tunik).


szer. júl. 06, 2005 9:29
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. máj. 23, 2005 7:27
Hozzászólások: 3
Hozzászólás 
Téves hozzászólás, törölve.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára asdfgh szer. júl. 06, 2005 12:40-kor.



szer. júl. 06, 2005 9:28
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Nekem az jutott eszembe, hogy egy tárat az objektív fölé kéne tenni, és az utolsó kocka alatt volna egy sín lefelé az objektív elé. Egyszerűen leesne. Az objektív alatt is volna egy tár, és ha a felső menne egyel, az alsó jönne, akkor az épp objektív előtt lévő kocka leesne az alsó tárba, és a felsőből az obj. elé jönne a következő...

DE: lehetne pl. úgy, hogy a lencse mellett két oldalt két tár. A két tár eleje sínnel összekötve, amiben csúszhatna a kocka. Az első tárat hátulról nyomná egy rugó. Az első tár felől oldalirányból valami kinyomná az objektívig, majd tovább a másik tárba, ha megnézted. A másik tárat kéne automatizálni, h. mindig lépjen hátra egyet, amikor belekerült a már látott kocka.

Első hallásra nem egy könnyű téma, de szerintem pár optokapu felhasználásával meg két léptetőmotorral megoldható. A PIC-et nem szeretem, de azzal biztos könnyebb, mint TTL-el megoldani a vezérlést.
Lentebb (jóval) volt egy rajz, amit belinkeltem: CMOS is volt benne. Szóval ott volt valami kézi vezérlésre történő átkapcsolás, hogy ne kelljen PC hozzá.

ui: Valami képet nyomathatnál ide a cuccról.

Üdv: fk


kedd júl. 05, 2005 23:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Viszont azt nem tom, hogy oldjam meg, hogy a
> keretet kitolja majd vissza a vetiteshez...

Szerintem kb. ugyanigy csak kereszteben.
Meg talan el is kellene sotetiteni addig.
Mondjuk a tarral elentetes oldalon egy lemez
ami addig takar amig nincs bent dia.


pén. júl. 01, 2005 14:43
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Igaz nem cnc de hasonlo a problemam :wink:
Van egy diavetitom es azt szeretnem atalakitani automatava. Jelenleg egy sinen kezzel kell a kereteket az objektiv ele csusztatni. Valami olyan lenne jo mint az automata gepeknel hogy egy tarat tol es abbol vesz ki egy keretet ezt a fokuszba tolja, majd vissza, es veszi a kovetkezot.

Mielott valaki aszongya, hogy vegyek olyan vetitot, irom, hogy ez nem hagyomanyos vetito es nem is hagyomanyos keretek mennek bele ezert ez egy eleg egyedi keszulek.

Idokozben az is eszembe jutott hogy veszek valami gagyi automatat es azt szetoperalom. Bar a sok muanyag ontveny miatt ehhez nem sok eselyt fuzok.

Elkepzelesem:
Eleve kell csinalni egy tartot, amiben egymas utan sorakoznak a keretek (mar ez is eleg erdekes feladat).
Aztan ezt mozgatni kene, pl a fioksines megoldas jo lenne axialis csapagynak, az elotolashoz meg valami menetes rudazat.
Viszont azt nem tom, hogy oldjam meg, hogy a keretet kitolja majd vissza a vetiteshez...


pén. júl. 01, 2005 14:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Hali!

Dehogy, én nem tettem le róla! ;) Nekem már félig készen van az elektronika, már "csak" ki kell próbálnom, aztán megépíteni 3-szor, mert ez csak próbapanelen van - persze ha müxik majd.

A PWM nem hiszem, hogy olyan fontos - de megnöveli a ford. számot. Még nem tudom, h. PWM nélkül hogy fog menni - lehet - úgy is elég a sebessége. De mindenképpen akarok majd ezzel is kísérletezni, csak még a mühelyemet egy kicsit ki kell pakolni, h. elférjek (tudjátok, ahogy az lenni szokott: több rossz tévé, centrifuga, 286-os, monochrom monitor... stb. - amiket a télen kaptam innen-onnan...) :))

És Te melyik elektronikát szeretnéd megépíteni: a PIC-eset, v. a TTL-eset?

üdv: fk


pén. júl. 01, 2005 10:37
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 363
Hozzászólás 
Hella mindenki.

Nah mindenki letett a cnc-ről? Én most kezdem összeszedni az infókat egy ilyen masinához. Egy pár dolgot már meg is szereztem hozzá. A motorok megvannak. A mechanika egy kis része is itthol van már.

Egy kérdés: muszáj nekünk ez a pwm-es dolog? Mert nélküle egyszerűbb lenne az élet. :lol:


csüt. jún. 30, 2005 13:07
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Üdv!

Nekem kész van egy Ros-Co.-féle panel (74194), de még a tranyókat rá kéne kötni, mert azokat nem a panelra terveztem - legalábbis a kísérleti példányon. Most félretettem az egészet, mert vizsgázok. 25-e után ismét újult erővel belekezdek!

Pár dolog, amire választ keresek:
Áramkorlátozó ellenállás értékének megállapítása a motor tápkábelén. Van vmi képlet, de ahhoz kell a moci áramfelvétele. A motorjaimról meg nincs semmi infóm. Nem lehet ezt vhogy kimérni?

A másik, hogy a motor tekercseinek megállapításával is gondjaim vannak. Hat kivezetésből a két közös megvan. Hogyan tovább? (a négy fázis sorrendje...)

Üdv: fk


pén. jún. 10, 2005 22:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1512
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
up :)

Ki hogy all az epitessel?


pén. jún. 10, 2005 18:51
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Nekem az jött le az egészből, hogy érdemes lenne PWM-el kísérletezni, viszont PWM nélkül is lehet CNC-t készíteni.

A neten keringenek DC-motorhoz való LM324-gyel felépített PWM generátorok, ha ezzel megszaggatnánk a motortápot (DC helyett ezt nyomni a léptetőmotornak) - lehet, hogy valami hatásfoknövekedést lehetne tapasztalni... Csak azt nem tudom, hogy "egészséges-e" ha folyton ezt az impulzust kapja (induláskor, teljes fordulaton, és lassításkor).


pén. máj. 20, 2005 14:50
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Üdv!

Hátha vkit érdekel:

Utánanéztem a PWM-es dolognak. Ugyanaz a helyzet a léptetőmotornál, mint a DC-s motornál.

Vegyünk egy négyfázisú unipoláris motort: itt ugyebár van hat (néha öt) kivezetés. A hatból két vezeték a közös (vagy már belül kötötték össze - ilyenkor csak egy), a maradék négy pedig a négy tekercs vezérlése, ezek jönnek a vezérlő elektronika végtranzisztorára. A közös vezetékek mennek a táp GND-re.
A négy vezetéknek pedig vannak külön tranzisztorai, amelyek a megfelelő sorrendben kapcsolgatják neki a tápfeszt a forgómozgás előidézése végett. Eddig nincs semmi érdekes...

PWM: Az egész lényege, hogy egy 30000 kHz körüli frekvenciával ki-be kapcsolgatják a motor tápfeszét (az előbb leírt forgómozgáshoz szükséges kapcsolgatáson kívül) - ezáltal megnövelve a nyomatékot, ill. a teljesítményét.

Kétféleképpen vihetjük bele a rendszerbe ezt a dolgot:

a, pminmo-féle: Ha nem PIC-cel dolgozunk: Van a motortáp, ezt megszaggatjuk PWM-mel, és már így lökjük rá a végtranyókra egyenáram helyett.

b, Magi-féle: PIC-cel megvalósítható, hogy a végtranyók bázisára nemcsak a forgáshoz szükséges rutint küldjük, hanem megszaggatjuk akárhány kilóhertzzel, és a bejövő tápfeszt (DC) már ennek a PWM-es jelnek megfelelően kapcsolgatja a motornak.

Kérdés:

1, Hüyleséget írtam-e?
2, A Magi-féle oldalon van egy görbe (motortuning, lap alján), ami hasonlít egy korbács szíjjára. :) Ez azt ábrázolja, hogy PWM-es vezérlést kap induláskor a motor, majd egy pont után áttér DC-re. Ez miért kell? Ha csak simán mindig PWM-es impulzust kapna, az baj lenne?

Üdv: fk


pén. máj. 20, 2005 14:40
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: "Acélváros"
Hozzászólás 
Hali!

Off.

Ha valakit érdekel profi szervó motor, az ADOK-VESZEK rovatban vannak a részletek.


szer. máj. 18, 2005 18:41
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Topic fel...

Üdv Mindenkinek!

A léptetőmotorok és a PWM kapcsolatáról írjon már nekem vki, aki érti miről van szó!

a http://pminmo.com -on is van a 3axis-os vezérlőnél egy "chopper" áramkörről is szó. Szerintem ez azt akarja kifejezni, hogy a motorok tápját egy 30000 khz közüli frekin megszaggatják a nagyobb teljesítmény/több fordulatszám érdekében.

A Magi oldalán viszont szó van PWM-ről, viszont a motorok sima tápot kapnak.

Szóval hogyan kell ezt megvalósítani egyszerű (nem spéci) alkatrészekből, szükség van-e rá egyáltalán a CNC-ben!?

Köszönettel: fk


szer. máj. 11, 2005 10:44
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Jójj az az ablaktörlőmotor. Persze meg kell nézni, nincs -e leégve, de ha 20 évet kibírt, párat még ki fog.

Erős motorokat lehet még kapni modellboltokban, csak elég drágák. A Conrad-ban a végkiárusítás részen mindig van egy pár ilyen motorka, volt köztük asszem 600Ft-ért egy jó nagy is... Nem tudom van-e még.

ui: Ha én csinálnám, akkor valami Tesc*-s motoros csavarhúzóból építeném.
-olcsó
-benne van az áttétel
-veszek belőle 2x annyit, így cserealkatrészem is van
-egyéb project (robot) építéséhez is jó


szomb. ápr. 30, 2005 12:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Ócskavastelep. ;) Ott mindig van egy-két roncsautó, amiben - rendszerint - ezt bennehagyják...

Videóból a szervó, ill. dekkmotor gondolom nem bírná.


pén. ápr. 29, 2005 22:31
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 31, 2005 7:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás DC motor
Apropó!

Keresgéltem a neten mindenféle dc motor után, amit fel lehetne használni erre a célra, de a Magi István honlapján (hobbycnc.hu) található kínálaton kívül semmi használhatót nem láttam.
Ti honnan szerzitek be az ilyeneket? Nekem úgy lenne a jó, ha minél olcsóbb lenne, de ne legyen szétstrapálva. Hol találok erre a célra megfelelőt? Esetleg van valakinek elfekvőben 3 egyforma?

Jártam egy autóbontóban, ahol 3000-ért próbáltak rámsózni 3 Wartburg ablaktörlő-motort. Nem tudom, hogy milyen állapotban voltak, de nem mertem megvenni, mert ki tudja, hogy mi lesz 1 hónap járatás után...


pén. ápr. 29, 2005 12:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 31, 2005 7:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co: az ADG408 ingyenes mintaként rendelhető, így ez elég olcsó volt nekem :)

Az egér elektronikája és mechanikája nem rossz ötlet szerintem, de asszem csak kb 36 lyuk van körbe az encoder-tárcsán. Ha M8-as menetszárat használsz, annak asszem 1.25mm a menetemelkedése, tehát nagyjából 5x áttétel kell ahhoz, hogy elfogadható pontosságot lehessen elérni vele.

Én is erre a megoldásra gondoltam először, de lehetőleg nem szeretném áttételekkel bonyolítani az egészet. Ezért úgy gondoltam, hogy csinálok egy 8cm ármérőjű encoder-tárcsát, amin van 100 bevágás 1.8 fokonként. Talán ez elég pontos lesz. Remélem a multiplexeres megoldás sem fog komolyabb porblémákat előhozni...


pén. ápr. 29, 2005 11:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
OK, köszi! Így már értek mindent!

Üdv: fk


pén. ápr. 29, 2005 10:53
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Fááááákk....

Elnézést kérek, rossz az IC típusa! Az nem 74HC164, hanem 74HC194.

Itt az adatlap:
http://www.semiconductors.philips.com/a ... _CNV_2.pdf

A clock bemenet a "step".

Javítom a rajzot rögtön. Bocsi.

Más:

Szögadónak szerintem is jó lehet az egér optikai jeladója. Bár nehéz mechanikailag hozzákötni a kereket, de olcsó, és elég a felbontása. Ha belegondolunk, hogy egy menetes orsót mozgat a motor, akkor egész jó felbontást kapunk.

A párhuz. porton ha ilyet kéne csinálnom, én is valami primitív módszerrel, számlálóval csinálnám. Egyszerűen kiolvasnám az értékét, de pl. lehetne a számláló után egy digitális komparátort is beépíteni, és akkor addig teker a motor, amíg el nem éri a kívánt pozíciót. (persze itt tehetetlengégi gondok fognak adódni)

A véleményem változatlanul az, hogy nem szívesen multiplexálnám a portot, inkább veszek a gépbe még 2 db párhuzamos kártyát. Van PCI-os, és nem is drága.

+néztem a kapcsolást, egész jó ötlet a vezérlés. Az analóg kapcsoló helyett szerintem van olcsóbb megoldás, asszem a CD4050 tud szintet illeszteni (ebben most nem vagyok biztos) A megajtó egyszerű, de én inkább FET hidat használnék. Bár ennek nagyobb motoroknál van jelentősége.


csüt. ápr. 28, 2005 22:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Ros-Co.: Eljutottam odáig, hogy megépíteném az általad rajzolt vezérlést (http://www.hvlabs.hu/hobbi/stepper_driver.gif) - ezzel kapcsolatban lenne pár (amatőr jellegű) kérdésem:

A Clock bemenet, a más rajzokon lévő Step feliratú bemenetnek felel meg?

Az IC lábkiosztásán nem tudok elmenni. :( Amit eddig kiderítettem:

Vcc: 1. láb
GND: 7. láb
-MR: 9. láb
Clock: 8. láb

A többit nem tudom kideríteni, mert a katalógusban máshogy van jelölve. Légyszi segíts!

Köszi!

fk


csüt. ápr. 28, 2005 20:40
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Szerintem jó ötlet, bár nem igazán merek érdemben hozzászólni - az elméleti hiányosságaim miatt. :) Ami eszembe jutott róla - mint kukaCNC-s "szakembernek", hogy egy régi PC-s egeret érdemes lenne szétszedni, és megnézni a benne lévő IC-t, hogy mit csinál, és nem lehet-e hasznosítani az optokapukkal és a lyukacsos kerékkel együtt.

(Az egérben meg ott van ám a végálláskapcsolónak alkalmas mikrokapcsoló is...)

A step/dir vezérlést szvsz érdemes lenne meghagyni, és TTL-ekkel levenni a számlálás feladatát a PC válláról. Már ha nem mondtam ezzel valami nagy hülyeséget. :)

Üdv: fk


csüt. ápr. 28, 2005 19:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 31, 2005 7:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Köszi a bíztatást...

- A végállást onnan állapítanám meg, hogy ha adom a vezérlést, de nem forog az encodertárcsa, vagy ha sokáig lehatárol az áramhatároló.
- Tulajdonképpen meg lehet így is oldani, hogy gyors legyen, mivel az LPT porton keresztül lehet úgy is csinálni, hogy egymás után ad jelet a motoroknak, így olyan, mintha egyszerre mind a három elérhető lenne.
- Az 1.8 fokos beosztás sűrűnek tűnhet, ha azt nézzük, hogy minden impulzust fel kellene dolgozni, de pontosan ezért gondoltam a számlálóra. Ha a Windows akadozása miatt le is marad a program, a számláló értékéből meg tudja állapítani, hogy mennyi volt a lemaradás.

Itt egy rajz a motor vezérlő részről:
Kép
A LED az encodertárcsa-szenzor optovillájának a LED-je.

A számlálós rész úgy működne, hogy minden optovilla jele össze lenne keverve 1-1 diódával, és az menne a számláló bemenetére. A számláló kimenete és a RESET kivezetése egyenesen az LPT portra lenne kötve.

A motorok fékezése rövid ellentétes irányú vezérlőjellel történne.
Gondolkodom még a végállás-szenzoron, de egyelőre még nem tartom szükségesnek. Mindenképp szeretném kikerülni a mikrovezérlőt...

Üdv:SanX


csüt. ápr. 28, 2005 18:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Szerintem életképes a megoldás, a léptetőmotoros meghajtást amúgy is kezdik felváltani a Dc motoros (sőt már az indukciós motoros) hajtások.
Persze ehhez pozíciószenzor kell.

Szerintem ne csak 1 motort lehessen mozgatni, mert nagyon lassú lesz a ketyere. Végálláskapcsoló meg kell, mert nem tudni, hogy abszolút értékben hol jár a mechanika. Egyszer el kell vinni végállásig, és onnan számolni.

Az 1,8 fokos szögadó elég szapora jelet fog adni, ha forgatod a motort, ezt vedd figyelembe!


csüt. ápr. 28, 2005 16:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 31, 2005 7:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás CNC DC szervómotorkkal
Sziasztok!

Jelenleg egy olyan projecten dolgozom, amelyben egy hobby cnc gépet szeretnék építeni léptető motorok nélkül. A terv a következő:
- DC motor hajtaná mind a három tengelyhez tartozó menetszárat
- minden motoron encoder tárcsa lenne, amiken 1.8 fokonként van bevágás
- nincs végállás szenzor
- az LPT porton keresztül egyszerre csak egy motorhoz lehet hozzáférni
- nincs Step/Dir control
- egy analog-switch (pl. ADG408) segítségével kijelölném, hogy melyik motort milyen irányba akarom forgatni
- az analog-switch választja ki, hogy melyik encoder-tárcsa-szenzort számlálja egy bináris számláló
- a számláló jelét bevinném az LPT porton keresztül
- a tápegység áramkorlátolt, potméterrel állítható, ezzel lehatárolható a vágószerszámra ható erő
- a software-t én írnám hozzá

Érdekelne a véleményetek! Szerinetetek érdemes így hozzáfogni? Esetleg van valakinek egyéb ötlete hozzá?


csüt. ápr. 28, 2005 15:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
Ehh... es meg azt hittem, az enyem az alkatresztemeto.. :)))


kedd ápr. 19, 2005 20:27
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Sziasztok!

Mint rég nem látott vendég - ugrok elő a semmiből - és tünök is el, mert a zh-k miatt félre kell tennem a témát egy időre. :(

Egy "stepper driver" a netről - ha vkit érdekel:

http://web.telia.com/~u41105032/Stepper/cirsch4.gif

És ugyanilyen angolossággal távoznék is. ;)

Üdv Mindenkinek: fk[/url]


hétf. ápr. 18, 2005 20:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
electro->35 Ohmos tekercsellenállás nem 5V-ot igényel!!!
sokat emlehettem már a hobbycnc.hu oldalt. ott van egy vagon motor doksija. keress hasonlót!
6Ohm->12V
18Ohm->24V
35Ohm->szerintem ~40V!!!
nagyon bika billentőnyomatékú jószág!!! Ilyen nagy tekercsellenállást még nem is láttam!
csámpás lépés-> szerintem sok oka lehet:
nem megfelelő sorrendben vannak bekötve a tekercsek
vezérlő nem azt csinálja amit kellene (manuális vezéllés :-))) )
(végfok egyik kimenete be van ragadva.-> ha lenne vezérlő)
egy tekercs el van pukkanva (menetzárlat, szakadás, munkaundor)


szomb. ápr. 16, 2005 6:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 45
Hozzászólás 
Hi there

Én nem valami profi CNC gépben gondolkodom csak egy plotter-szerűben ami kifestené a NYÁKot és esetleg kifúrná.Ez nem fantázia , egy ismerős valóban elkészítette és működött. Egyébként végig túrtam a hálót CNC/plotter címen és rengeteg hasznos dolog van a témában.

Olcsó megoldásként vettem a piacon léptető motort, valamilyen nyomtatóból származik - 42SIM-24ECYA1 / 15deg 35 ohm Japan. Öt kivezetéses típus. Próbaként 5V-ról meghajtottam 4 db mikrokapcsolót nyomkodva és egy érdekes dolgot vettem észre. Elvileg 15 fokos lépésű de az első impulzusra 1-et lép, a következőre 2-őt lép, azután ismét 1-et és ezt mindkét irányban így teszi. Ez alatt azt értem, hogy beskáláztam és tettem rá egy mutatót és hol egyet, hol kettőt ugrik. A jelenség elég érdekes, nem értem miért van ez. Van valakinek ötlete ?

Egyébként nem valami erős modell, simán le lehet fogni, de talán egy könnyen mozgó szánszerkezetet menetes orsóval meg tudna mozdítani.

Regards:Electro

"Beer is good proof, that God loves Us and cares about Us "


pén. ápr. 15, 2005 22:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Gafly-> ha megoldható kérnék 6+1 db HALL elemet. A +1 azért
> kellene, mert Murphy szerint egy biztos elpusztul a kezeim között.
> Merre felé laksz? Jársz erre?
> Van egy nagyon egyszerű megoldás: "bélelt boríték". max 300HUF
> a teljes postaköltség.

Arrafele csak satoros unnepeken jarok
vagy ha nagy baj van. Szoval remelhetoleg
nem a kozeljovoben...
Kuldj egy postacimet privatba es a jovo heten
megy a cumo...


vas. ápr. 10, 2005 8:03
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Iranytu írta:

Jaj! Majdnem elfelejtettem!!! Mit tudtok a prell jelenségről? A mikrokapcsolóval a zárás pillanatában enm digit. átmenet van, hanem egy tüskebökikupacot. Kapuáramkörökkel meg lehet oldani a reteszelést.
A HALL jószág fix átmenetű, ezért szimpatikusabb. Van egy pár Robotron írógépből kiédesgetett mikrokapcsoló, de nem mertem használni, mert azt hallottam, hogy zavarforrás. Vélemény?


Mit tudunk rola? Azt, hogy pont akkor van a franya, amikor nem kellene... :)

Ha teljesen korrekt akarsz lenni, akkor vagy flip-floppal fogod meg (valamivel vissza kell billenteni ugyebar), vagy ujraindithato monofloppal (ezzel meg nem kapsz folyamatos szintet, csak addig, amig a monoflop le nem jar)

Kevesbe korrekt megoldas 2 kondi a kapcsolo erintkezoivel parhuzamosan + 1 "combosabb" felhuzo ellenallat. (1k alatti ertekkel). Kicsit drasztikus, de altalaban bevalik... egy 47-100n kornyeki kondi a rovid impulzusok ellen, egy 2.2-10u kornyeki meg az erintkezok "tisztitasa" miatt. Ja, es nem art, ha nem schmitt-triggeres a kapcsolt cucc bemenete. :)

De ha szemtelenul durva akarsz lenni, akkor bevagodsz a PIC-es kollegaknal, es megoldod mikrovezerlovel :)


vas. ápr. 10, 2005 2:32
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
'// /\ l\l D /\' L-> van a motoron felirat? Miből vetted ki?
pse add meg hátha... ...több szem többet lát. És csipásabb is. :-)

Gafly-> ha megoldható kérnék 6+1 db HALL elemet. A +1 azért kellene, mert Murphy szerint egy biztos elpusztul a kezeim között.
Merre felé laksz? Jársz erre?
Van egy nagyon egyszerű megoldás: "bélelt boríték". max 300HUF a teljes postaköltség. Cserébe kitalálunk vmit :lol:

Jaj! Majdnem elfelejtettem!!! Mit tudtok a prell jelenségről? A mikrokapcsolóval a zárás pillanatában enm digit. átmenet van, hanem egy tüskebökikupacot. Kapuáramkörökkel meg lehet oldani a reteszelést.
A HALL jószág fix átmenetű, ezért szimpatikusabb. Van egy pár Robotron írógépből kiédesgetett mikrokapcsoló, de nem mertem használni, mert azt hallottam, hogy zavarforrás. Vélemény?


szomb. ápr. 09, 2005 20:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 115
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Van most nékem egy ilyen IC-m:
STK6722HZA
Nem találtam leírást hozzá, de itt 1 hasonló:
STK672-010.PDF
mit szóltok hozzá?


szomb. ápr. 09, 2005 9:37
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
VFX: Szégyellem magyam. :))) De tényleg, még most is röhögök magamon...

Ros-Co: Köszönöm, így már valamennyire össze van állva a kép... :roll:


pén. ápr. 08, 2005 17:03
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Ros-Co: A bit-pattern-hez ezeket kell küldeni?"


Hi!

Ha full step mód van, akkor csak a D0-ra kell 1-et kötni, ha half step, akkor a D0-ra és D1-re is. NEM kell menet közben változtatni. A shift regiszterben "kering" az 1 db, vagy 2 db 1-es. És az irányváltást is az IC oldja meg.


pén. ápr. 08, 2005 13:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
'// /\ l\l D /\' L írta:
VFX: Kösz, most már dereng vmi. :) Még annyi nem, hogy ami az 101011-k fölött van, az a kód 16-os számrendszerben van?


Most en vagyok hulye, vagy tenyleg ennyire villanyoltas van? :)
Mi lenne, ha osszeolvasnad a betuket fuggolegesen, komam? (Hexaban meg ugyebar amugy sincs "S" vagy "L".. .:)


pén. ápr. 08, 2005 12:37
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Nemhall: ;)

Kép

Azért is megtévesztő, mert nem is érezni, amikor benyomja az ember, és az a bugyirózsaszín bigyó teljesen bemegy.

fk


pén. ápr. 08, 2005 9:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
VFX: Kösz, most már dereng vmi. :) Még annyi nem, hogy ami az 101011-k fölött van, az a kód 16-os számrendszerben van?

Ros-Co: A bit-pattern-hez ezeket kell küldeni?

1 | 0 | 0 | 0
0 | 1 | 0 | 0
0 | 0 | 1 | 0
0 | 0 | 0 | 1

Iranytu: Megnéztem, Magi oldalán nincs meg az én motorom. De még a neten sem találtam róla semmit.

A Hall-íc-kről: Volt nekem is egy ősrégi billentyűzetem, pont ugyanolyan kinézetű kapcsolók vannak benne, mint a Magi oldalán lefényképezett Hall-jeladók. Annyi, hogy 3 kivezetése van. Virult is a fejem, amikor írtátok, hogy a régi billentyűzetekben hall-jeladók vannak... Aztán szétkaptam egyet. :) Egyszerű egymorzés nyomógomb. DE ez is jó a céjencébe! ;) Iranytu: küldjek belőle?

Üdv: fk


pén. ápr. 08, 2005 9:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Iranytu!

Meg egyszer es utoljara mondom hogy ha kell
hall adok. Ingyen. Ha reagaltal volna az elozo
irasomra akkor mar nalad lenne, mert tegnap
mentem at oda-vissza Szolnokon.


csüt. ápr. 07, 2005 13:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Milyen típus kell szereznem?

Ősrégi Videoton billentyűzetben azok voltak. Elég robosztus darab. A billentyűk útja jóval több mint a maiaké. Nagyon nehéz lesz ilyet találnod.


csüt. ápr. 07, 2005 10:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!

VFX -> CMOS/TTL. Két malomban őrlünk. Én arra a Hobby Elektronika 2000/1 számában a 11. oldalon van egy kapcsolási rajzra gondolok, amit megépítettem, és amire mondták, hogy "letapad".

Összevadásztam egy csomó régi billentyűzetet, de egy sem volt Hall elemes. Milyen típus kell szereznem? Nem akarok senkit kifosztani, de ha nem sikerül akkor megbeszéljük a mit tudunk cserélni. (3 tengelyre min 6 db kell)
Optokapu nem jó? Elvileg hiszterézismentes, csak modulált jelet kell átvinni, ugyanis elég egy környezeti zavar, és huss.... :twisted:

Max áramerősség meghatározása:
Magi oldalon ott van egy vagon motor összes adata. Lelesni.
A máskis megoldás nyűgösebb... ... Szétszedni a motort, és megnézni, hogy milyen kanóccal van megtekerve. Vigyázzatok! nem csak a szétszedés a nehéz!!! A forgórész, és az állőrész is "eléggé" fogas, a hézagot, ha nem találod el, akkor súrol/darál.
Egy Roborton motort szedtem már szét, mit ne mondjak... ...érdekes volt összerakni :x


csüt. ápr. 07, 2005 9:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 809 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 14 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség