Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: hétf. ápr. 22, 2024 8:18

Hozzászólás a témához  [ 809 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Következő
Építsünk CNC-t olcsón! 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Hozzászólás 
Nagyon erőlteted a darlingtont. Azt előtte meg kell nézni, hogy mekkora a bétája és hogy mekkora áram fog folyni és hogy a meghajtó IC lábakból ki lehet e venni akkora áramot. A FET azért jó mert nem árammal, hanem feszültséggel van vezérelve. A darlingtonok erősítése jó, de azért áramot kívánnak. Számolni kell, mert nem biztos, hogy menni fog TTL kimenetről.

Ja és még valami. A sufni tuning szép dolog, de elég egyedi, mert nem hiszem, hogy a sufnik egyformák :). Ezért én azt szerencsésebbnek tartottam mindig, hogy olyan alkatrészeket kell keresni, amik olcsók, de megfelelőek a feladatra. Ez az igazi olcsó és jó CNC koncepció. Tehát 6ehuFt-ból vezérlő elég jó ár szvsz.

szer. ápr. 06, 2005 5:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Hozzászólás 
A cuccnál nem a diódák, hanem a "bit pattern" bemenet határozza meg, hogy egy db 1-es, vagy 2 db rohangáljon ide -oda a shift regiszterben. Ha véletlenül resetelődne, a bal oldali BC337 rögtön újra beírja a bitmintát.
a 220nf a bázis és a test közé kell. A másik tranyó egy inverter, csak így egyszerűbb és kisebb volt a nyákon.

A végfokozatot csak az elv megértése miatt rajzoltam oda, nem kell készpénznek venni. Lehet FET-tel is. NEM ez a lényeg.
Ott van, hogy a bipoláris (4 vezeték) vagy az uniipoláris(5 vezetékes) motort hogy kell bekötni. A floppy motor 24V-ról már egész jól harap, de ügyelni kell, hogy álló helyzetben ki kell kapcsolni (de legalábbis le kell csökkenteni)a tápot, mert füstöl. A régi 1,2-es floppy "kocka" léptetőmotorjára gondolok. Ez ált. 5 vezetékes. A kis 1,44-es floppy motorja igen kis teljesítményű, de ez bipoláris, tehát kicsit más vezérlés kell.
A Conrad-ban fel lehet lelni egész izmos nagy léptetőmotorokat is. A Gamma is gyártott iylet.
Epson mátrixnyomtatóból is termeltem ki ilyet, de ez 50V tápfeszt kér.

szer. ápr. 06, 2005 0:55
Hozzászólás 
Iranytu:

Idézet:
Hall szenzorhoz hol jutottál hozzá?

Regi oreg billentyuzet... volt benne vagy 100db, talan 10-15 meg el van teve. Egyebkent meg elektro-turkalo, vagy lomtalanitas (kukabuvar mode rulz. :)

Idézet:
honnan látod, hogy torkavéres a rajz? Konstrukciós hiba, vagy ezeket a TTL IC-et nem kedveled?

Vandal Ápr. 04 2005 10:59 -es hozzaszolasaban levo keprol van szo. Egyebkent nem TTL, hanem CMOS :) Huzogasd ossze egy szimulatorban (vagy epitsd meg), es nezd meg, hogy leptet...

Idézet:
Half-step üzemmódban nagyon lelassul a gép!

Ma' miert lassulna? max. 2x annyi impulzust kell kikuldeni ugyanakkora elmozdulashoz (novekvo pontossag). Raadasul kicsit novelheted a max. fordulatszamot fel lepes eseten. A vezerlo PC meg boven birja szuflaval a dolgot, elobb fog a motor besokallni, mint hogy a progi elerjen a sebesseghatarara. Nem ertem, mibol gondoltad a lassulast...

A motor leptetesi biztonsaga nagysagrendekkel megno half-step eseten. Konnyebb gyorsmenetben inditani, magasabb sebesseget bir lepesvesztes nelkul, raadasul - mechanikatol fuggoen - kisebb lesz felbontas -> nagyobb megmunkalasi pontossag.

'// /\ l\l D /\' L
Idézet:
Ez a half-step, ill. full-step a tekercsek kapcsolgatására vonatkozik? Ha jól értelmezem: Van ugye négy tekercs. Full-step: két tekercs be - elfordul. Másik két tekercs be, megint elfordul...

Ehh, megint RTFM-kerdes... (...hogy en mennyire nem biiiiiiirom, ha alapveto kerdeseknek nem neznek utana, amikor 1.000.000 helyrol elerheto...) Nem jol ertelmezed. Az, amit leirtal nem mas, mint a motor parkinson-koros idegrangasa, megkeverve egy csontreszeg hajoskapitany kocsmai dulongesevel - foldrenges eseten. A motor vagy lep, vagy nem, vagy jo iranyban, vagy nem. A 4 tekercset ugy kepzeld el, mint egy negyzet oldalait, oldalankent egy tekerenccel, amelyben a ket szemben levo tekercs kivezetesei kozositve vannak.

Adott 2x2 tekercs, egyszerusitve a linkelt rajzod alapjan legyen felso1, felso2, also1, es also2.
Full-step vezerles eseten az egyes leptetesi fazisok a kovetkezo keppen neznek ki (ha mar lusta voltal a qrwa rajzrol visszafejteni, hogy mit is csinal...) 0=kikapcsolt, 1=bekapcsolt tekerenc:
Kód:
F | A | F | A
E | L | E | L
L | S | L | S
S | O | S | O
O | 1 | O | 2
1 |   | 2 |
-------------
1 | 0 | 0 | 0
0 | 1 | 0 | 0
0 | 0 | 1 | 0
0 | 0 | 0 | 1

es az egesz ismetlodik elorol.

half-step eseten kicsit varialunk:
Kód:
F | A | F | A
E | L | E | L
L | S | L | S
S | O | S | O
O | 1 | O | 2
1 |   | 2 |
-------------
1 | 0 | 0 | 0
1 | 1 | 0 | 0
0 | 1 | 0 | 0
0 | 1 | 1 | 0
0 | 0 | 1 | 0
0 | 0 | 1 | 1
0 | 0 | 0 | 1
1 | 0 | 0 | 1

Amugy a "Ros-Co.-fele vegfok" nem mas, mint 4 FET... :)

A hall-erzekelokrol meg annyit hogy nincs mechanikus reszuk, igy:
1. vedett portol/olajtol (ez a reed-re is igaz)
2. nem igenyel nyomoerot, eleg 1 magnest a kozelebevinni (reed-re szinten igaz)
3. nincs mechanikai "jateka", mindig ugyanakkora magneses ternel billen be (ez a reed-csovekre viszont nem igaz)
ergo: "picit" pontosabban lehet vele erzekelni, ezert fel lehet hasznalni a jeleit akar a gepi nulla (gepi indulo koordinatapozicio) meghatarozasara is. Nalam ez ugy nezett ki, hogy X, Y, Z tengelyeken gyorsmenet a tengely hossza + 10% nagysagrendben (minden szan elmegy "utkozesig"), vezerloprogramban a tengelyek pozicioit atirni nullara, es egybol mindenki tudja, hogy merre mennyi...:)

kedd ápr. 05, 2005 23:41
arany tag

Hozzászólás 
Ros-Co.: THX! Ez tökjó: egyszerű, és megy Darlingtonokkal is! ;)

Két kérdés:

1. Ez a rajz half-step, v. full-step? a diódákat hogy kell bekötni, hogy fél v. egyészlépéses legyen?

2. A resetelő tranyó az a kis BC, amire a 4148-ak mennek? a 220n a bázissal sorba, vagy a föld és a bázis közé?

Bocs a gyerekes kérdéseimért, de egy csomó elméleti hiányosságom van (igyexem behozni). Amit tudok, azt csak autodidakta módon szedtem magamba, mert nagyon érdekel az elektronika. ;) A szociológia szakon alig hallok valamit ezekről a dolgokról... :)

Üdv: fk

kedd ápr. 05, 2005 20:52
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Hozzászólás 
Így is lehet :)
Ennek olyan bitmintát adsz, amilyet akarsz.
http://www.hvlabs.hu/hobbi/stepper_driver.gif

A resetelő tranyó bázisára kell egy 220nF. Ez lemaratt...

kedd ápr. 05, 2005 13:25
arany tag

Hozzászólás 
Iranytu: "1. megnézed mekkora áramerősséget bír el a motor."

Ezt hogy lehet megmérni? Csak mert nincs semmi infóm róla. Egy sima motornál még csak-csak megmérem az áramfelvételt, de itt... ;)
A HE-t majd +keresem a könyvtárban, pont a 2000-es évfolyam nincs meg itthon.

VFX:

Ez a half-step, ill. full-step a tekercsek kapcsolgatására vonatkozik? Ha jól értelmezem: Van ugye négy tekercs. Full-step: két tekercs be - elfordul. Másik két tekercs be, megint elfordul... stb.
Half-step: Egymás után kapcsolgatja a tekercseket egyenként. Jól értem?

Ennek a végfokára gondoltál?
Kép

Az sem lenne rossz konstelláció, hogy a Ros-Co.-féle végfokot, ill a VFX-féle logikát összegyúrni.

A Hall-os végálláskapcs. jobb, mint a "miksoschálter" vagy a reed?

Üdv: fk[/url]

kedd ápr. 05, 2005 11:28
gyémánt tag

Hozzászólás 
> Hall szenzorhoz hol jutottál hozzá?
> Le kellene cserélni a régi telefonközpontos
> kapcsolókat a gépen (még így használat elõtt
> is gyanúsak.. ) )Robotron írógép mikrokapcsolóira,
> vagy reed relékre gondoltam. Az elvet ismerem,
> de még nem láttam.

Hall ha kell adok...

kedd ápr. 05, 2005 8:59
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!

WOW! Hogy beindult a topic.

Hall szenzorhoz hol jutottál hozzá?
Le kellene cserélni a régi telefonközpontos kapcsolókat a gépen (még így használat előtt is gyanúsak.. :-)) )Robotron írógép mikrokapcsolóira, vagy reed relékre gondoltam. Az elvet ismerem, de még nem láttam.

FET->Pesten lehet, hogy olcsó, de olyan "messze" vagyok, hogy azu M1-is szemcsésen jön be :-)))
No, itt múltkor 7400 barátoktól kellett összeszednem :-(
később lett a boltban, de 2 hétig nem volt.

honnan látod, hogy torkavéres a rajz? Konstrukciós hiba, vagy ezeket a TTL IC-et nem kedveled?

Half-step üzemmódban nagyon lelassul a gép! (Bár ~1/3-dal erősebb lesz...)
Ott akol a mechanika nem tökéletes, ott féllépés?
Persze a lehetőségeket ki kell használni!

kedd ápr. 05, 2005 8:47
Hozzászólás 
'// /\ l\l D /\' L:

Azt a rajzot en a helyedben elfelejtenem... Kicsit full-step, kicsit leragad, etc. egy vezerlest demonstralni jo, viszont elo vasban felejtos szvsz. (kiveve a FET-eket. :)

Itt egy cucc, teljesitmeny-resz nelkul (az egyik elso "probalkozasom", ugy kellett elokaparni archiv CD-rol. :), half-step (diodamatrix atvarialasaval full-step), ill. ha a vegen a 7404-et lecsereled 7406-ra es a kimenetet 1k-n keresztul felhuzod 12V-ra, akkor IRF530-as FET-et is hajt (anno IRFZ48-ra terveztem)

Nem mondom, kicsit "alkatresztemeto" (fiokot takaritottam szokas szerint), viszont legalabb vegallast kezel. (rakat hall-szenzor volt keznel, annak meg kell tap, ezert megy ki a csatira :)

Ha nagyon visszakeresel, valahol ebben a topciban van 1 teljes hidas rajz IRFZ44-ekkel, az siman illeszkedik erre a cuccra (is).

Egyebkent nem kell felni a FET-tol ( itt pesten IRFZ48-at 150HUF korul siman lehet kapni), kezelni egyszeru, tiszta, s.z.a.r.a.z, biztonsagos erzes.. :)

Ja, ellenallatok 1k, tapszures 10u, C4, C5 hidegites meg 100n. Diofa 1N4148 (1N914, stb..) a tobbi meg a fiok aljarol.. :)

hétf. ápr. 04, 2005 22:00
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Wandal->Áramkorlátozó ellenállat?
1. megnézed mekkora áramerősséget bír el a motor.
2. megméred a tekercs ohmikus ellenállását.
R=U/I varázsképlet, ahol az R=Rellenállat+Rtekercs
3. elfelejed az egészet, ui. melegszik, kell akkora táp mint állat, kell vagy 10-20W-os ellenállásból egy szekérderék...

Hobby Elektronika 2000/1 számában a 11. oldalon van egy kapcsolás
megépítettem, megy!
1-1db kell az alábbi százlábúakból:
7486
7474
74122
van egy egyszerű PWM is benne (monostabil multivibrátor 40ms-ra emelt tápfeszt ad)
van egy elkötés a rajzon!
7474 11-es, és a 3-mas lába van összekötve, nem a 3-13!!!

hétf. ápr. 04, 2005 17:38
a fórum lelke

Hozzászólás 
Az én kapcsolásom egy DC motort tudna szabályozni PWM-ben vagy anélkül.
Egy teljes híd kell a forgásirány megváltoztatásához.

A tekercsnek motot esetén nincs értelme, ez egy táp rajza. (mint írtam!!!)

Az általad belinkelt rajz léptetőmotorhoz készült. Az áramkorlátozó ellenállás megléte a motor specifikációjától függ. Meg van adva, mennyi folyamatos DC mehet a tekercsre együtt és külön-külön.

Az IRLZ-k jók, de egy kicsit nehézkes beszerezni. Inkább érdemes felnyomni a 4013 tápját 12V-ra, és akkor a "normál" FET is jó. Persze ez esetben a bemenetet kell illeszteni 5V-ra.

hétf. ápr. 04, 2005 13:09
arany tag

Hozzászólás 
Iranytu: Több helyen olvastam, h. kell vmi bika áramkorlátozó ellenállás a motor tápjával sorbakötve. Ennek az ellenállását hogy kell kiszámolni?

hétf. ápr. 04, 2005 12:02
arany tag

Hozzászólás 
Én eredetileg ezt néztem ki magamnak:

Kép
Egy ilyen kéne darlingtonnal - legyen egy step és egy dir bemenet - a többi nem lényeg. :)

Hát igen, itt Miskócon minden drágább... ;) A legkönnyebb az lenne, h. veszek a lomexben 12 db fetet, 3 db PIC16F84-et - és kijönne hatezerből. Ez tul. képpen nem is sok.
Én onnan indultam ki, hogy a régi készülékek alkatrészeit felhasználjam, és létrehozzam a kuka-cnc projektet! ;) Ebben az esetben egy hatezer Forintos költség módosítaná az egész "küldetést". Ennek ellenére - ha nem jön össze a dolog, ennél fogok maradni.

A rajzomon feltüntetett kapcsolás interfészje már megvan, egy 7414-es tétéell az alapja (amit mindenképpen bontanom kellett, mert Miskócon még rendelésre sincs). :)

Ros-Co: köszi a rajzot, ha nem sikerül át-darlingtonozni a kapcsolásomat, ezt fogom L készíteni. Az a tekercs ott az OUT-nál milyen paraméterekkel bír?

hétf. ápr. 04, 2005 11:59
a fórum lelke

Hozzászólás 
Itt a rajz:
http://www.hvlabs.hu/hobbi/floatdriver.gif

Eredetileg ez egy szinkronegyenirányítós tápnak készült, de gondolom a lényeget ki lehet hámozni. Teljes hídhoz nyilván 2 kell. De így se drága.
A 600Ft-os IR2110 kiváltására készült (no pesze csak 30V tápfesz-ig)

A lomex-nál IRFZ48 (ami ráadásul jobb mint a 44-es!) 185Ft. Valaki csúnyán át akart verni... Még postaköltséggel is kevesebb. Ejnye-bejnye.

http://www.lomex.hu

Ha csak 5V táp van, akkor a FET-ek vezérléséhez szükséges feszt. Egy MAX232 biztiosítani tudja (ez új 5-let nemrég találtuk ki egy másik fórumos kollégával :)

hétf. ápr. 04, 2005 11:39
arany tag

Hozzászólás 
Üdv!

Van (volt) az EPSON LX-1050-es A/3-as mátrixnyomtató. ;) Volt szerencsém két leselejtezett példányhoz hozzájutni... Ebben kincsek vannak! Két léptetőmotor, és a két nyomtatóban összesen 18 db 2SC4351, ill. 6 db 2SB1340 -es darlington. Egy régi villa nyírógépből kitermelt BDW23C-kről nem is beszélve...

Ma voltam a boltban, az IRFZ44-et 400 Ft-ért vesztegetik - 3 léptetőmotorhoz 12 db (4800Ft!) kellene. És ezek még csak a végtranyók...

Szerintem az a sebesség, ahogyan az EPSON-ban a fej szaladgál - bőven elég ide is. mondjuk azt nem tudom, hogy ezek a tranzisztorok a motort hajtották-e, vagy a tűket... Van ugyanis egy SLA7024 nevű csodaícé is benne - de az ilyeneket nem szeretem. :)

Ros-Co: érdekelne a kapcsolásod. kukacnc (kukac) vipmail (pont) hu

http://home.comcast.net/~scottxs/pcbcnc/cncindex.htm

Sima tranzisztorokkal vezérli a léptetőmotort.

Kép

Csak az a baj, h. ez PIC-es. Valahogy biztos lehet adaptálni a CMOS-hoz - akinek van ehhez ötlete, plz! :roll:

hétf. ápr. 04, 2005 11:21
a fórum lelke

Hozzászólás 
Így van, csak egy jó vezérlést kell neki kreálni. A motor fél vagy teljeshíd meghajtásához van 1 egész jó kapcsolásom.

hétf. ápr. 04, 2005 10:33
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
A FET azért is jó, mert kapcsolóüzemben ketyeg, és a belső ellenállása sokkal kisebb. Gyorsabb is a nyitása, mint a lomha teljesítménytranzisztor. Mivel nagy áram folyik át rajta jelentős mennyiségű hő keletkezik. Persze ha lassabb lenne jobb lenne a higanyrelé :twisted:
Egy gond van vele: nem nagyon ismerem, mert keveset tudtam eddig bontani.. A tranzisztor kézből eszik. Időnként még így is beleharap a kezembe. :cry:

hétf. ápr. 04, 2005 8:29
gyémánt tag

Hozzászólás 
Idézet:
A FET is és a Darlington is 50W-os, annyi a különbség, hogy a FET G-S -én 20 Volt a vezérlőfesz., a Darlingtonnál pedig csak 5V.

No igen, meg a sebesség és a meghajtó áram és az eső feszültség(nyitó ellenállás) is kissé különbözik. Én maradnék a FET-nél..

hétf. ápr. 04, 2005 5:31
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Na a remekművem (rajz) szétcsúszott. :cry:

vas. ápr. 03, 2005 21:15
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Wandál->Motor tápellátásához primitív dolog kell.
Én egy PC tápegységdobozába raktam bele.
11,5V 12,5A-es halogénizzó trafó + 20A-es graetz + 10000uF
A kutyus ott van elhantolva, hogy a digit. egységnek, és a telj. egységnek külön kell lennie, de a test össze legyen kötve, mégpedig úgy, hogy a motor kandúr nagy árama ne a digit egységen keresztül baktasson vissza a testre. A táp üresjáratban 16,2v-on megy 5,3A-nál 11,2-ra esik vissza.
A motor tápjáról egy diódás leválasztás után 1000uF kondi, majd egy 12V-os stab IC (100nF hidegítés!!!) Majd ezután a Digit egységen van diódás leválasztás + 2*470uF + 7805. Na ezen mejnen át valami zaj.... :-)
"Dolgozz izomból, cselekedj ész nélkül"

A PWM-et többféleképpen láttam leírva. Az én olvasatom szerint a motor tekerencének van egy Ohmikus, és egy induktív ellenállása. Lassú léptatésnél a legelején a billentőnyomaték megdobása miatt egy pár ms-ra 2-3x tápfesz, majd visszaejtik alap tápfeszre. gyors léptetésnél végig nagy tápfeszt kap a motor. A gyors freki miatt az induktív ellenállás fogja meg a motor tekercsét a leégés ellen.
Ha hat kanócos léptetőmotorod van akkor úgy van 4 tekercsed, hogy a tekercsközepek össze vannak fogva:

mmmmmm mmmmmm
| | | | | |

nekem 12V-os robotron írógépből kibuherált motorjaim vannak ~6Ohm ohmikus ellenállást mérek a tekercseken. A Magi fépe oldalon sok motor képe/adatlapja meg van! nézd át, lehet, hogy ismerős lesz.
Freki? Próba. szerintem max 1kHz Az a gond, hogy a freki emelésével:-erősen kellene növelni a tápfeszt
-nagyon csökken a billenőnyomaték
-az átmágnesezéstől melegszik a motor.

vas. ápr. 03, 2005 21:06
arany tag

Hozzászólás 
A másik "fehér folt", a léptetőmotor tápfesz. ellátása.

http://pminmo.com -on van egy másik rajz is:

http://pminmo.com/3axis/3chprschematic.pdf

Van ugye az unipoláris lépt. mot. hat kivezetése. Ebből négy megy az előző panelre, mint vezérlésre. A két közös vezeték meg egy tápra. A most említett rajz valami chopper (szecskavágó - tükörfordításban :)). Ha jól értelmezem, ez megszaggatja x frekvenciájú ki-be kapcsolással a motor tápfeszét, hogy gyorsabban forogjon. Amikor fordul a motor, valami indukció visszarántaná, és ezért arra a pillanatra kikapcsolja a tápot, s ezáltal gyorsabban fog forogni. Ezt hívják PWM-nek? Egyáltalán jól logikáztam ezzel kapcsolatban?

A másik, ha igaz amit feltételezek: honnan tudjam megállapítani, hogy mekkora frekvenciával kapcsolgasson ez az áramkör?

vas. ápr. 03, 2005 12:33
arany tag

Hozzászólás 
"Topic fel!" Mondta '// /\ l\l l) /\' l_ - avagy a furcsa karaktersorozat.

Kis időre vissza voltam vonulva CNC-s doksikat, ill. adatlapokat tanulmányozni. Egyelőre csak az elektronika foglalkoztat, aminek a következő kritériumoknak kellene megfelelnie:

- unipoláris motorokat hajtson
- LPT porton lehessen adatokat küdeni neki
- olcsó, elsősorban CMOS és TTL-ekből álljon
- FET helyett régi nyomtatókból kitermelhető "bika" darlingtonok legyenek a végtranyók
- és 3 külön panelen legyen a három motornak a vezérlése, plusz egy LPT interface-panel. Ha müxik, lesz 3 LED: X,Y,Z - mert az jól néz ki, ha villog. ;)

-= Amiben segítséget szeretnék kérni Tőletek =-

http://www.pminmo.com/discrete/osunidata.pdf

Ez lenne az alapja az egésznek. Ami problémás, hogy a 4013-as flip-flop FET-et vezérel (IRFZ44) - hogy lehetne átalakítani, hogy a BDW23C nevű NPN darlingtonjaimat fel tudjam benne használni? A FET is és a Darlington is 50W-os, annyi a különbség, hogy a FET G-S -én 20 Volt a vezérlőfesz., a Darlingtonnál pedig csak 5V. Legalábbis ha jól tudom...

vas. ápr. 03, 2005 12:25
arany tag

Hozzászólás 
> Ketto: a menet nem maga az eszterga csinalja (azaz
> fix attetellel megy?)?

hagyomanyos esztergaknal volt igy, ott vezerorsoval hajtjak a szant menetesztergalasnal.

csüt. márc. 31, 2005 8:03
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Nagyon jó az NTC-s oldal!
Példaprogikat töltsétek le (*.pdf...)

szer. márc. 30, 2005 7:57
gyémánt tag

Hozzászólás 
Egyebkent ha valaki ide ellatogat, megnezheti a szervomotorok valasztekat.

http://www.nct.hu/NCT_termekek/Motorok/motorok.htm

kedd márc. 29, 2005 18:59
gyémánt tag

Hozzászólás 
Gafly írta:
Ketto: a menet nem maga az eszterga csinalja (azaz
fix attetellel megy?)?

Allando a szansebessege, menetvagaskor, ami meg egyezzik, a menetemelkedessel :), persze van van olyan eset a menetvago ciklusban, amikor ez nem igaz(fogasvetel, kiemeles, visszaallas a menetvagas kezdopontjara), a CNC eszterganal, Z tengelyen levo szervomotorral van meghajtva a szan, egyszeru bordas szijjal :)
A foorson levo forgo jelado segitsegevel hangolodik ossze.
Tomoren ennyi, bovebben hirtelen nem tudom, regen tanitottak 8)

kedd márc. 29, 2005 18:35
gyémánt tag

Hozzászólás 
> Amint megmozdul ez a szutyok, hozzákezdek álmodozni
> egy esztergáról.
> Valakinek nincsen egy nagy teljesítményû léptetõmotora???
> Vagy ötlete, hogy az orsót mivel kellene meghajtani...
> szervomotor+lyuktárcsa? Menetvágáshoz kellene a pontos beállás.

Marhaul nem ertek az esztergalashoz, egyszer
esztergaltam eletemben akkor is szakito probatastet
aminel egyszerubbet nem igazan lehet kitalani.

De: Akkora leptetomotor ami az orsot meghajtja???
Lattam ilyen jatek eszergakat az OBI-ban, es a 3-400W-os
motor szerintem eleg keves, de leptetomotorban ekkora....
Ketto: a menet nem maga az eszterga csinalja (azaz
fix attetellel megy?)?

kedd márc. 29, 2005 14:47
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Uhhh!
na, ja....
Gépész mondás: Olyan nincsen, hogy valami nem sörnyitó. Nyitottak már sört 60W-os izzóval is.
De pont egy légvédelmi rakétából kell neked CNC csinálnod??? :-)))

Amint megmozdul ez a szutyok, hozzákezdek álmodozni egy esztergáról.
Valakinek nincsen egy nagy teljesítményű léptetőmotora???
Vagy ötlete, hogy az orsót mivel kellene meghajtani...
szervomotor+lyuktárcsa? Menetvágáshoz kellene a pontos beállás.

kedd márc. 29, 2005 10:13
gyémánt tag

Hozzászólás 
> Gafly->B o f o r s mechanika? megvilágosítanál?

Na valami hasonlo:

http://www.boforsdefence.com/eng/products/art.htm

Amit en lattam az kb. vallamig er,
es ket fold-levego raketa vigyorog
rajta. Harom laba van plusz egy kis
samliszeruseg...

Szoval masok is csinalnak robotot nemcsak a
Fanuc meg Kuka (ez utobbi nem minosites :))).
Bar szemely szerint utalnam ha egy ilyesmi
B o f o r s forgolodna utanam.....

Maradnek az A4 meretnel...

Tenyleg, van nemi bontott anyagom,
kis csapagyak, HALok, szanok, old
szamitastechnika bontasbol. Szerintem
kukatunighoz hasznalhato. Ha erdekel
valakit szivesen bedobom a kozosbe....

vas. márc. 27, 2005 18:07
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
_optikus_ -> még mindig veszkődöm..., nomeg jön a hőn várt érettségiztatés... ...talán a nyári szünetben.
Javaslom, hogy a sokat emlegetett "Magi" féle oldalon dobd fel a kérdést.

Gafly->B o f o r s mechanika? megvilágosítanál?

OFF:
szereztem egy Elektronika ktsz gyártotta EMO-5 szigetelésmérőt
(500V/1000V mérőfeszülség, 2MOhm-2GOhm)
Működik, de be kellene állítanom. Csöves. A doksija nincsen meg v.kinek?

vas. márc. 27, 2005 16:38
gyémánt tag

Hozzászólás 
A hetvegen lattam egy jo B o f o r s mechanikat.
Eleg starpabironak tunt, pormentes, stb.
Sajnos hobby CNC celra teljesen alkalmatlan...

kedd márc. 22, 2005 9:17
arany tag

Hozzászólás 
Hi!
Van itten olyan valaki akinek mar van mukod cnc gepezete? Kene nekem gravirozni ket rez lemezbe feliratot. Jo pizert megcsinalhatna nekem valaki. (Neztem mar ilyen kulcsmasolos cegeknel de nagyon huztak az arcukat a rezre [muanyagot szeretik] es hat csak az o altaluk adott 3 fele fos fontbol lehetne valasztani, nekem az meg nagyon nem teccik.) Szoval ha valaki bevallalna azt megfizetnem, 2 db-rol lenne szo (olyan 15cm hosszu 5cm magas lemezbe kene felirat).
Irj egy PÜ-t (itt a hozzaszolas alatt van egy ilyen gomboc).

hétf. márc. 21, 2005 0:55
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!

Oops! felfogtam! Egyre gyorsabban csattog a relés agyam :-)
Azért tetettem be szilikonagyat, mert az hőálló, mindig úgy tűnik, mintha soha sem használták volna... :lol:
Ki kellene próbálni, de szerintem nem szakad szét, és nem áll egyhelyben!
Erős izgalmi állapotban bementem a 'duzzogó szobámba' és mélyműveléssel előszedtem 2 db M4-es csavart.
Ha a kezeim között sendergetem őket, akkor dupla menetemelkedésnyivel közelednek, vagy távolodnak egymástól!
Próbáljátok ki!
A megoldás kulcsa abban van, hogy (a gördülő dörzshajtás miatt) ELLENTÉTES forgásirányúak!

csak akkor állhatnának egyhelyben, ha:
-balos-jobbos csavar (halott ötlet->nem kapcsolódnak egymásba)
-azonos forgásirány (szintén halott, mert a dörzshajtás tesz róla)

És nem is szakadhat szét, ugyanis a görgők szabadon futnak.

két baj van csak ezzel a hajtással:
-nem én találtam ki :oops:
-a dupla menetemelkedés felére rontja a felbontást (viszont 2x emeli a sebességet!!!) A körkörös gyűrűs megoldásnál ezt is ki lehet ütni!!!

kedd márc. 15, 2005 17:10
arany tag

Hozzászólás 
Ezt mondom, hogy a Magi fele oldalon "vilagosodtam" meg, nekem eszembe se jutott volna a sima hornyos megoldas, pont ezert akadtam fenn a dolgon.
idekez az oldalrol:
"DE A LÉNYEG, nem menet kell a görögre mert akkor szét feszítené a
szerkezetez, mert az is el akarna mozdulni ellenkező irányba!!!!!!
Hanem csak 60 fokos hornyok 1,5-enként vagy amekkora az orsó
emelkedése!!!"

ezt a szetfeszitos temat nem teljesen ertem, nekem inkabb csak az szembetuno hogy ha menetes, akkor nem mozdulna el, mivel az orso menetemelkedeset mintegy kiegyenlitene a gorgokon levo emelkedes, es igy olyan mintha mondjuk egy sima hengeres tengely kore tennenk harom sima hengert. Vagy gondoljunk a ferde fogazású áttételekre autók váltójában.

... az esztergalyosnak viszont, ha hagyomanyos gepen dolgozik, biztos kellemetlen elmeny lehet ilyen meloval talkozni, legalabbis magambol kiindulva.. ;]

kedd márc. 15, 2005 8:23
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!

PumaElBusta -> lehet, hogy 2 malomban őrlünk...
a 4 hozzászólással fentebb lévő Knigt rajzára gondolok.
az menetes. Mármint szerintem. Bár megoldható lenne körkörös hornyokkal is, csak az esztergályos herén harapná magát... :shock:
nézd meg a Magi-féle oldalon is! teljes leírás van hozzá!

Knight -> Pro Desktop, v. Pro Engineer progival rajzoltad?
Pill AutoCad-et (is) tanítok, de meg kellene tanulnom ezeket is. Megvannak, csak mankó kellene az elinduláshoz...

kedd márc. 15, 2005 7:11
arany tag

Hozzászólás 
namost megint fennall annak a lehetosege hogy en vagyok segg, de szvsz ha menetes lenne akkor forgaras hatasara is egyhelyben allna. Nameg az oldalon ahol le van irva, ott is kozlik hogy nem menetesek, csak hornyoltak. ha menet lenne akkor tovabbra is egyszerubb lenne anyat tenni a 3 agyoncsapagyazott gorgo helyett.

hétf. márc. 14, 2005 14:29
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!

PumaElBusta -> igen, jól láttad... ...a görgők menetesek!!!
szabadon futnak, a tengelyirányú elmozdulást akadályozzák meg:
csak akkor lehetséges, ha elforgatod őket, márpedig a menetes szár forgatásával dörzshajtással forgatod őket!!!

hétf. márc. 14, 2005 13:58
arany tag

Hozzászólás 
ah igy mar ertem. megnezegettem a hobbycnc-n a dolgokat, azt hittem hogy a gorgok is menetesek... ;] ezert nem ertettem.

szomb. márc. 12, 2005 19:42
arany tag

Hozzászólás 
A hengerek közé:
Kép

szomb. márc. 12, 2005 14:34
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
arany tag

Hozzászólás 
nem igazan ertem ez hogy van. ez most 3 csapagyazott henger? hova kerul majd a tengely?

szomb. márc. 12, 2005 12:10
arany tag

Hozzászólás 
Elkészült a szánmechanika prototípusa, egész jól műxik.
Kép
Sajna a tengely még mindig nincs kész és motorokat se sikerült még szerezni, de azért készülget a gép.

szomb. márc. 12, 2005 11:19
gyémánt tag

Hozzászólás 
Igen! Magi oldala nagyon jó!

csüt. márc. 10, 2005 6:52
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
A vezérléssel foglalkoztak a RT, és a HE-is. TTl IC-kől építettem is olyat ami kétirányba is forgott.
1-1 db
74122
7474
7486
van benne. PWM, INV/DIR-t tud. Működik (Csak tudnám hova tettem a papírját...)
ez a gond, vagy a vezérlés, ami ami "0,0,0" pontba teszi a gépet?
A vezérlőszoftvereken van "reset" gomb...
Nézzétek meg a Magi oldalt, teljes szoftvertesztek vannak kint!!!

szer. márc. 09, 2005 20:10
Hozzászólás 
Idézet:
Valami egyszerű TTL-es megoldás lenne jó.

Ha lesz idom, majd atpofozom es berajzolom a meglevoket...

szer. márc. 09, 2005 11:11
arany tag

Hozzászólás 
...topic fel!

Vezérlőelektronika. A motorok végfokait most hagyjuk.
Szóval van egy kapcsolási rajz, ami RS-232-n kommunikál. A többi része OK, de jobb lenne LPT-n. A firmware is elérhető az oldalról egyébként.

http://ogrenci.hacettepe.edu.tr/%7Eb016 ... ematic.gif

Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek bonyolult lenne átalakítani párh. portra? Kellene a PIC tartalmát is átírni hozzá?

Van egy I2C busz, de ez bonyolultnak látszik a sok SMD IC miatt:
http://i2c2p.twibright.com/building.php

Valami egyszerű TTL-es megoldás lenne jó.

Üdv: '// /\ l\l l) /\' l_

kedd márc. 08, 2005 12:36
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Mint ígértem elmélyedek a "G-kódolásban".
El is vesztem benne.
Egzakt, logikus, egyszerű... ... de a "ha egy tollal csinálják erotikus, ha egy egész csirkével, akkor PERVERZ" kategóriába esik!!!

ezeket bogarászom:
Czéh - Hervai - Nagy P. Sándor :CNC programozás alapjai (Műszaki kkiadó)
Mátyási Gyula NC technológia és programozás (nagyon jó!!!)(Műszaki kkiadó)
és egy iskolai jegyzet.
az az igazság, hogy ebből segédletet nem lehet írni.
Ha rá akartok keresni akkor a lánykori neve:
DIN66025; ISO6983; Numerical Control Language; NCL language; "G" kód; -néven, vagy a fenti könyvekben érdemes.
kell vkinek egyáltalán vmilyen gagyi kivonat? Veszkődjek vele? Vagy a netről össze lehet bogarászni.

Más: Bordásszíj fejlemények: nem csak az autó vezérszíj létezik... ...a textilipar is nagyon szereti (varrógépeknek is van->szerviz) Ha más nincs akkor bicaj/Rigalánc... Ki lehet préselni a szemek csapjait, aztán hagy menjen...

vas. márc. 06, 2005 19:07
arany tag

Hozzászólás 
Ha nincs más, akkor ez tökéletes, csak túl messze van.
Jobban feküdne nekem vmi észak-dunántúli bót mondjuk Győr és környéke.

csüt. márc. 03, 2005 7:43
arany tag

Hozzászólás 
Knight írta:
Elkezdeném én is építeni a gépemet, de megint elakadtam. Már a legtöbb hozzávaló megvan a mechanikázoz és nagyjából a fejemben van, hogy fogom összerakni. Úgy terveztem, hogy a motort vízszintesen mozgató tengely lesz a hosszabb (180cm hasznos út), de sajna nem találtam 1M-nél hosszabb menetes szárat.
Nincs 5letetk, hogy honnan tudnék szerezni? Nagyon kéne egy legalább 2M-es szár (M6-os), mert tényleg ez az egyetlen, ami gátat szab a hosszabb tengelynek.

itt tudsz gyárttatni 1 méternél hosszabbat:
http://kotoelem.jjsoft.hu/

csüt. márc. 03, 2005 0:28
arany tag

Hozzászólás 
Elkezdeném én is építeni a gépemet, de megint elakadtam. Már a legtöbb hozzávaló megvan a mechanikázoz és nagyjából a fejemben van, hogy fogom összerakni. Úgy terveztem, hogy a motort vízszintesen mozgató tengely lesz a hosszabb (180cm hasznos út), de sajna nem találtam 1M-nél hosszabb menetes szárat.
Nincs 5letetk, hogy honnan tudnék szerezni? Nagyon kéne egy legalább 2M-es szár (M6-os), mert tényleg ez az egyetlen, ami gátat szab a hosszabb tengelynek.

szer. márc. 02, 2005 23:31
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
VFX-> A brutalitása miatt akadtam ki a hidraulikán.
ráadásul semmi szánszerkezet, csak egy pár nagy löketű hengerrel van felfüggesztve. A fej egy gömbfelületen azt csinál amit akar. ráadásul ezek szerint ezzel együtt megoldották az 5D-modellt is...
:roll:

A mechanikát jóapám csinálta kb 1 év könyörgés után.
látom műértő vagy, ezért elmesélem mit kellene látrni a képeken (először volt a kezemben digit. fényképezőgép, melyet 1 órára kértem el. :oops: )
Adott a forg. lap doboz. Az oldalára van csavarozva egy szögvas "füllel" kifelé. Ezen van a motormely közvetlenül egy menetes szárat Hajt (nem vezet!!!). Az ezem lévő 2 anya (tudományosan kottyanásmentesre széthúzva) lapja csúszik a szögvason, így lefelé nem mozdulhat
A fölfelé, és oldalra mozgást a két oldalon lévő hornyos műa. tárcsa zárja ki, mely a szögvas "fülén" gördül. (no itt van a kutyus elhantolva!!!)
figyelmetekbe ajánlom még a végálláskapcsolókat :lol: GUSZTUSTALAN!!!
de sok van belőle (régi telefon kapcsoló...)->le fogom cserélni
Ha egyszer megmozdulna a gép hozzákezdek egy 2.2mx 1m-es asztalhoz.
Faiparos azon már elvan...
csak indulna már el...

szer. márc. 02, 2005 19:09
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 809 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Következő