Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. ápr. 25, 2024 7:34



Hozzászólás a témához  [ 809 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Következő
Építsünk CNC-t olcsón! 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Most jó lenne, ha meghatároznánk, egy alap felépítést a hobby CNC-re. Én azt gondolom, hogy 3 motornál több nemigen van egy ilyenen. Ezzekkel viszont szobrot faragni nem nagyon lehet! :) Ha 5 motoros lenne, ahol is a +2 motor a szerszámot tudná szögben 360fokban két síkban elforgatni, akkor már körbe lehetne járni egy testet, és több szögből behatolni. Mindent így sem lehetne lekövetni(gondolok itt a visszahajló belső alakzatokra).
A kérdésem az lenne, hogy a jelenleg használt progik tudnak 3D-s 5 motoros G-kódot csinálni? Érdemes ebben gondolkodni, vagy maradni kell a 3 motoros verziónál?


csüt. feb. 24, 2005 13:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
na osszeturkaltam valamit, igaz ez megint mas vezerlohoz valo (heidenhein), es nem is maro hanem eszterga de legalabb tudtam rola kepet menteni.
(ez a heidenhein datapilot demojahoz adott egyik "gyari" peldaprogram)

http://pumaelbusta.fpn.hu/cnc/Clipboard01.jpg
http://pumaelbusta.fpn.hu/cnc/BSP00.NC


csüt. feb. 24, 2005 13:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Igazad van, a szerszámok méretkülönbségeit be kell tudni progizni. Egy új szerszám felvételére is lehetőséget kell adni, stb.

A pdf lejött, nagyon jó, köszönöm!


csüt. feb. 24, 2005 13:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
egyszeru konstrukcional, ha nincs szerszamtar, nincs szukseg szerszamcsere elokeszitesere, de szerszamcserere viszont lehet. egy szerszamcserenel ket dolgot adunk meg: a szerszam helyenek szamat, illetve a szerszamhoz tartozo korrekciot.
T101 esetben 1 a szerszam helye, 01 pedig a hozza tartozo korrekcio.
ha egy masik szerszamot akarsz hasznalni, akkor a szerszamhely marad (mivel nincs tar, es manualisan cserelsz), de meg kell adni, mert valamilyen szerszamot mindenkepp ki kell valasztani a megmunkalashoz. es ehhez az epp aktualis szerszam korrekciojat adod meg. pl:
T109

hutofolyadek szivattyujat ugy tudom nem feltetlen kell bekapcsolni, de ez lehet hogy vezerlotol fugg.

ja meg megnezem hatha faternak van valami programja amit fel tudok tenni


csüt. feb. 24, 2005 13:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Látom van itt egyenes és kör interpoláció parancs is. (legelső négy parancs között.) Na majd meglátjuk mit tud egy 40MHz-es PIC!. :)

A pdf nekem nem akar lejönni( a link jó pedig). Azért köszi!


csüt. feb. 24, 2005 12:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
helyzettol fuggoen sokfelekepp meg lehet adni elmozdulast, akar szoggel is ;]
viszont vannak un. ciklusok is, pl egy nagyolo ciklusnal megadod a kezdopontot (ami kivul esik a nyers munkadarabon), utana leirod azt a konturt amit szeretnel vegul megkapni (ez tobb elembol allhat), es meg nehany parametert (pl fogasmelyseg), es le is tudtad a dolgot, nem kell kezzel beleirkalni midnen fogast, hanem a vezerles megoldja helyetted.
ez azert tobb mint egy egyszeru elmozdulas, bar meg nem olyan nagy processzorigenyu.

de talaltam meg valamit: http://gtt.gamf.hu/letoltes/boza/ea200t.pdf
talan jol jon

ja es altalaban .nc kiterjesztesuek az nc programok ;] epp ilyet probaltam keresni amikor megleltem ezt (olyat szerettem volna mutatni amihez van rajz is, hogy erthetobb legyen)


csüt. feb. 24, 2005 12:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Köszönöm a táblákat, nagyon érdekesek!
Látható, hogy nagyon sok parancsot nem kell alkalmazni egy hobby CNC-n. Kérdés, hogy az előállított G-kódban feltétlen szerepelnek a pl. hűtőfolyadék, szerszámelőkészítés stb. kódok?
Tehát itt felmerül a kérdés a kompatibilitásra, ill. arra, hogy mivel kell G-kódot készíteni a hobby CNC-nkre? Vagy a feldolgozó proginak kell ezeket a nem értelmezhető kódokat elnyelni. Ez utóbbi sokkal elegánsabb és talán a kompatibilitás szempontjából egyszerűbb lenne.

Látni szeretnék már egy G-kód fájlt! Mi a kiterjesztése? Hol találhatok, ha nektek nincs?
Karakteres, vagy bináris állomány?


csüt. feb. 24, 2005 12:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
a g kodok pedig nem a kiszamitott ertekeket tartalmazzak.

aktualis pozicionk legyen most programnullpontnal, azaz X0 Y0 Z0
innen egy
G01 X100 Y50 Z-10
mondattal adod meg hogy hova menjen, es innen a vezerles kiszamitja szepen lepesrol-lepesre hogy melyik iranyba mikor mennyit lepjen.


Én az előre kiszámítottat úgy értettem, hogy nem szögeket ad meg, hanem tengelyen való elmozdulást mm-ben. (vagy nem tudom még milyen mérétkegységben, de arányban szerintem stimmel.)
És ha ez így van, akkor nem nehéz feldolgozni az ilyen jellegű infót. Egy kis túlzással olyan ez mint a Comenius Logo :) csak még egyszerűbb, mert ott tényleg szögeket kell megadni az előrehaladás előtt.
Ha nagyon nagy hülyeségeket írok sikítsatok!


csüt. feb. 24, 2005 12:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
javitottam, sorry

a g kodok pedig nem a kiszamitott ertekeket tartalmazzak.
aktualis pozicionk legyen most programnullpontnal, azaz X0 Y0 Z0

innen egy
G01 X100 Y50 Z-10
mondattal adod meg hogy hova menjen, es innen a vezerles kiszamitja szepen lepesrol-lepesre hogy melyik iranyba mikor mennyit lepjen.
(termeszetesen elotte meg kell hatarozni a mozgas sebesseget munkamenetben, forgacsolasi technologiat kell adni, es el kell inditani a foorsot)
korinterpolacional meg viccesebb a dolog;] amugy meg osszetett konturoknal mindenfele szogeket, metszespontokat szamit helyettunk, stb.


csüt. feb. 24, 2005 12:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
PumaElBusta
Sajnos nem jók a linkek jelenleg.


Béla Úr!
Idézet:
koordinátageometriás számítást a sebesség miatt nem bíznék PIC-re.

Nem vagyok biztos benne, de mintha a G-kód már a kiszámított értékeket tartalmazná? Tévedek? Jó lenne találnom valami infót a G-kódról, de eddig nem sikerült(pedig a google a barátom! :) ).
Légyszi küldjetek egy ilyen fájlt, hátha ki tudok belőle silabizálni valamit. Esetleg doksit? (PumaElBusta a scanelt képeket előre is köszönöm!)

Idézet:
Én lusta vagyok. a megírt progikat szeretném használni.

Én is ha van olyan ami szabadon és teljesen használható!!


csüt. feb. 24, 2005 11:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim (és nem Béláim) az Úrban!
Egy követ fújunk. Mármint a mechanikával kapcsolatban. Egy tisztességesen használható mechanikát átlagember össze tud rakni.
Én még mindig hitetlenkedek a közvetlen vezérléssel. A PIC-et nem tudod kikerülni. egy motornak 4 vezérlőjel. 3 motornak ez ugye 12, plusz a végálláskapcsolók (6 db). egy lépésből nem megy az átvitel. PIC-kel egyszerűen megoldható.
A G kód -> léptetés interpolátort nem kelene a pic-be gyömöszölni.
nagyon jó lenne, ui. megúsznánk az időzítés gondot. A probléma az, hogy koordinátageometriás számítást a sebesség miatt nem bíznék PIC-re. Az viszon elgongolkodtat lenne, hogy egy Z80 + PIC kombináció.
az arkimetikai dolgokat a Z80 nyakába kellene sózni.
Megjegyezném, hogy ipari léptetőmotrmozgató+interpolátor kaphat 3-5 relé áráét.
Én lusta vagyok. a megírt progikat szeretném használni.
Hétvégén ha szent Murphy is úgy akarja megmozgatom a Magi féle vezérlővel a motorokat.
Nem'tok többet mondani! Kérem kapcsolja ki!


csüt. feb. 24, 2005 11:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
Knight: bocs, baromsagot irtam, nem siklocsapagyra, hanem csuszovezetekre gondoltam, de a lenyeg ugyanaz: golyos/gordulocsapagy nelkul, egy bronzperselyben csuszna a koszorult tengely.

hagyományos gepeknel ezt a megoldast alkalmazzak, csak nem hengeres , hanem kul. sik, es prizmas csuszovezetekkel. (annyi kulonbseggel, hogy ott mindket felulet edzett, koszorult acel). Sok esetben viszont a foorso csapagyazasa is siklocsapaggyal volt megoldva. (itt ha jol tudom mar bronzot hasznaltak, es ha elkopott, gyakran helyettesitettek textilbakelittel bronz hijan.)

Kód:
           persely
     __/        tengely
____|__|_____/
_____________
    |__|


A zart szelveny meg nem mas mint egy szogletes cso, biztos lattal mar ilyet, rengeteg dolgot csinalnak belole. A szabalyos negyzet keresztmetszetu zart szelvenyt meg harmatanak szoktak csufolni (off: egy Harmata nevu pasas talalt ki egy gyartasi technologiat, hosszu lemezszalagbol, hengersoron alakitjak csove az anyagot (es ezutan esetleg szogletesre hengerlik), de valamiert a koztudatban csak a negyszog keresztmetszeture maradt meg az elenevezes)

watt: sajnos szabvany iso kodgyujtemenyt nem talaltam, de a fanuc vezerlok foleg csak ezeket hasznaljak, keves sajat koddal/ckilussal, beszkenneltem ami itthon volt:

http://pumaelbusta.fpn.hu/cnc/table1.gif
http://pumaelbusta.fpn.hu/cnc/table2.gif
http://pumaelbusta.fpn.hu/cnc/table3.gif
http://pumaelbusta.fpn.hu/cnc/table4.gif
http://pumaelbusta.fpn.hu/cnc/table5.gif
http://pumaelbusta.fpn.hu/cnc/table6.gif


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára PumaElBusta csüt. feb. 24, 2005 11:57-kor.



csüt. feb. 24, 2005 10:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
VFX!
off:
Örülök, hogy sikerült ennyire felpiszkálnom általad az állóvizet.
Megjegyzem, igazad vana google-val kapcsolatban, de itt most egy jó topicot szerettem volna látni(mint amivé válik jelenleg) nem pedig egy linkgyűjteményt.

Idézet:
Ne keverjuk ossze a professzionalis vasakat a hobby-cuccossal.

Egyetértek.

on:
Idézet:
uC/uP majd akkor kerul a "levesbe", ha egybol a G-kod interpreter is benne csucsul

Ha befejezem a jelenlegi projectet, akkor lehet, hogy belevágok. Igaz, hogy azt a sokmindent amit a felsorot PC-s programok közül tudnak nem lesz könnyű leprogizni, de talán nem is lehetetlen. A G-kód elég egzaktnak tűnik. Viszont a beállításokat jobb lenne PC-ről átküldeni a PIC-be(eepromba), ha már úgy is soros kommunikáció lesz. Erre PC-progit nem nehéz írni. Sajnos nem ismerem eléggé a vezérlő PC progik lehetőségeit, hogy eléggé biztos legyek a dolgomban, jelenleg csak annyi világos talán, hogy szükség van beállítani a motorlépés/távolság, előtolás nagysága/idő, munkaasztal dimenciók, és néhány biztonsági dolog(nyomaték mérés a szerszámon(?), végálláskapcsolók stb.).
A téma nagyon érdekes, ezért foglalkozni fogok vele...
Köszönöm a kimerítő leírásokat!
Szívesen fogadnék néhány nehézséget, ami szerintetek nehézzé fogja tenni a dolgomat! :)
Tudna valamelyőtök küldeni egy G-kód fájlt? (link esetleg?) (watt@gportal.hu)


csüt. feb. 24, 2005 6:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
Iranytu

Ne keverjuk ossze a professzionalis vasakat a hobby-cuccossal. Egy 3 tonnas fanuc 11M kepessegeivel nem fog tudni versenyezni az amator holmi sem teljesitmenyben, sem pontossagban, de szvsz nem is ez a cel. Aki profi holmit akar, az vegye meg, kap vele szerszamvaltot, motion conrtol-t, 3 tonna vasat, (uj koraban) szazadra visszaallo megolhetetlen mechanikat, golyos orsokat, vezerlesbe integralt ertelmezot, stb. Igaz, csenget par millat.

Egy nyak furasahoz 1-2 tizedes(!) pontossag boven elegendo. Szinten eleg a tizedes pontossag egy fenykep faba (puhabb fembe) marasahoz. Nem szukseges makrozhato parancs-szekvencia, mivel egyszerre egy munkadarab ul az asztalon, es nem 30. Nem kell extra elotolas, kulonlegesen eros (szo szerint 100kilokat biro) mechanika. A legnagyobb szerszam-atmero itt a 3mm-es tartomany, de szvsz sokkal tobbet lesz gravirozotu a tokmanyban, mint barmi mas. (egy 65W-os dermel a munkak 80%-ahoz elegendo, a 40mm-es vidia/gyemant profilmarokat 35mm-es HSS anyagban dolgoztatni ugysem ezeken a gepeken fogjuk)


csüt. feb. 24, 2005 1:08
Hozzászólás 
LPT/computer fagyi: gep ott es abban a pillanatban megall. Pont. Nincs "tovabbmegyek-majd-a-vegallaskapcsolo-megallit-ha-van", nincs "amputaljuk-a-kezelot-ugyis-sok-a-keze/laba". Helyette van a "sztoj, tovaris", ott es abban a minutumban.

A win-es szutykokat en sem szeretem. Ettol fuggetlenul ha a mechanika nem tud berezonalni(!), akkor nem okoz eszreveheto gondot, ha megakad a leptetes, ugyanis minden tengelyen _egyszerre_ kesik a step impulzus. Ettol fuggetlenul jobbnak tartom a DOS-os vezerloket, ott ilyen gond nincs. (ja, es olcsobb, "utanunk vagott" vas is elviszi)

Mire kell(het) hat a PIC?
- fel lepeses (half step) vezerlesre nem. Nekem - mint azt emlitettem - 4db TTL tok+diofa+FET kellett hogy cakk-pakk (vegallas-kezelessel) elvigyen 1 motort a cucc. Ez tehat kiesik. Ha vezerlo IC-t hasznal az ember, szinten kiesik ez az indok, mert 99%-ban mind tudja (kapcsolhatoan) a full/half step hajtasi modokat.
- PWM. Kerdes, hogy egyaltalan kell-e? Szerintem nem. Alap esetben 2 lehetseges helyzet van: vagy all a moci (ilyenkor alacsonyabb [tarto] aram kell), vagy lep. Ha lep, akkor "illik" megadni neki, ami jar.: magasabb fesz, nagyobb megengedett aram, de csak addig, amig be nem all az uj pozicioba. Tetelezzunk fel egy fura esetet: a lepteto impulzus nem csak a motort vezerli, hanem a motor tap-agaba kotott FET-et is. FET-tel parhuzamos 1 ellenallat, alapban a tartoaram ezen folyik keresztul. Ha lepni kell, FET mozdul, kisontoli az ellenallatot, es ott a fesz-impulzus a lepteteshez. Feladat: monofloppal megformalni elore a leptetoimpulzust. Trivialis, hatekony, celnak megfelel. (ellenallat meg melegszik a maga 20forintjaval, PIC meg maradhat a fiokban a maga ezresevel)
- Idozites. No, itt sem kell PIC, leven a vezerloprogrambol eleve megfeleloen rugdossak az LPT-t. Hiba is lenne, ha valami kulso cucc modositana az egyes jelek egymashoz viszonyitott helyzeten, ugyanis az egybol lepeshibat, tehat megmunkalasi hibat okozna.
- Elfustol kiserletezes kozben az LPT. Namost, kerem 10telettel, tokeletesen mind1, hogy PIC, vagy nem PIC, kulturalt helyeken ugy kezdunk, hogy optocsatolo. Ezzel megkimeljuk magunkat az esetlegesen foldeletlen PC (vagy epp foldeletlen, sztatikusan feltoltott, s.z.a.r tap miatt fazis-zarlatos, etc. vezerloelektronika) okozta problemaktol, es mintegy mellesleg kimeljuk az LPT-t is. PIC-tol fuggetlenul. 6+6+1 optocsati (3 motor step/dir, 6 vegallas, foorso) belerak, hasznal, orul, elelvez.
- soroson kommunikalunk, direkt G-koddal visszuk a gepet, es a teljes interpreter a PIC-ben csucsul. No, ennek lenne ertelme, ha valaki megirja (en nem fogom! :) Ehelyett inkabb hasznalom a fentebb emlitett programokat, amelyek LPT-n bofogik ki magukbol az egyes motorok irany- es leptetojeleit. :)

Osszessegeben:
- ha van PIC, az jo... kivaltunk vele kb. 4db TTL tokot motoronkent. Mast nem, ugyanis a PIC nem atyauristen, tehat teljesitmeny-resz ugyanugy kell. Max. kicsit sziv a tulaj, amikor rajon, hogy gyengus a motor, ezert unipolar-hajtas helyett bipolar kellene megfelelo hiddal.
- mit csinal a PIC konkretan? Semmit, azon kivul, hogy felkapja a step/dir jeleket az egyik oldalan, es unipolar (bipolar) hajtashoz ad vezerlest a masik oldalon (esetleg vegallas-kezelessel). Ugyanezt teszi szinte mindegyik diszkret vezerles. Sallangokat ad csak, pl. ha tanithatora irja valaki a kodot, akkor nem kell megnezni, hogy melyik vegallaskapcsolo hova van kotve. Latszolagos elony a PWM lehet, bar - lehet, furcsanak tunik - PWM-megoldasokat nem hasznalnak a profi rendszerek. Lehet elgondolkodni rajta, hogy miert.. (valasz: ha nagy az impulzusok kozotti tav (alacsony host-freki), akkor 1. hallhato, 2. rezonal tole a motor (csapagyak!). Ha kicsi az impulzustav (magas freki, nagyobb, mint 15-20KHz), akkor mechanikailag nem rezeg, viszont nagyon jo (magas hatarfrekvenciaju) teljesitmenycucc kell utana (draga, nehezen epitheto, lasd: szort es egyeb kapacitasok).
Sz'al en maradok a PICfree megoldasoknal. uC/uP majd akkor kerul a "levesbe", ha egybol a G-kod interpreter is benne csucsul, addig szvsz boven elegendo "mikrovezerlonek" egy oreg 386-os. (ja, es cca. 100huf egy I/O kartya, ha szaga lenne.. :)


csüt. feb. 24, 2005 0:43
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 115
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
PumaElBusta írta:
Knight: siklocsapagyra (bronzpersely+koszorult rud) nem gondotlal? mondjuk eleg nagy surlodas lephet fel (palastterulet fuggvenyeben) , de terhelni viszont lehet. persze itt elengedhetetlen a kenes.

Nem vagyok vmi járjas a mechanikában sajna. Lécci magyarázd el miről is van szó.

Iranytu írta:
zártszelvényben nem gondolkodtál?

Mi az a zártszelvény? (most biztos hülyének néztek, de lehet csak nem tudom, hogy így hívják :) )

Iranytu írta:
Ha adsz címet, küldök a sajátomról pár képet!
Van ötleted hogyan juttassam el? Nekem 1000x500 mm méreretű van.
Azért ekkora, mert ennyi hulladék forg.lapom volt...
az orsók 1m-es méterben készülnek, így az 1000x1000mm-ig nagyon egyszerű az élet. Bár láttam már bowdenmozgatású gépet is...

ide jöhet minden: knight666kb@yahoo.com
Én is felpakolom majd ide, hadd okuljanak a többiek is :)

Vandál: erre a megoldásra én is gondoltam kombinálva a munkalap sarkain 1-1 csapággyal. Így nem hajlana a cucc nagy súly esetén sem.
Ezzel viszont még nincs megoldva a motor vízszintes mozgatása.
Erre támadt közben 1 másik 5letem:
Biztos láttatok már C-sínt (a biztosítékszekrényben erre pattintják rá a kismegszakítókat), ez 1 masszív fémprofil, amit bármelyik szakboltban lehet kapni 2m-es szálakban, ha jól tudom.
Arra gondoltam, hogy kettőt összefogatnánk egymással háttal és az így kialakult vályatokba feküdnének bele a csapágyak. Megpróbálom felvázolni, hogy mire gondolok pontosan:
Kép

Összedobtam a 'fémrúd köré 6 csapágy' verziót is:
Kép

U.I.: bocs a soxövegért és a nagy képekért :)

Ja és az ábrák csak vázlatok, az illesztések a valóságban pontosabbak és erősebbek :wink:


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Knight csüt. feb. 24, 2005 0:52-kor.



csüt. feb. 24, 2005 0:35
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim (és nem Béláim) az Úrban!
Induljun a kályhától.
Először is senkit nem áll szándékomban leugatni, u.i. az én tudásom felületes/igencsak hiányos. Melózom vele, tanultam róla, de én csak a faipari dolgokat ismerem (amennyire tehetségen adja), és csak a magam szívásaiból (na ja', voltak csörömpölések...)tanultam
A PIC-et azért tartom szerencsésnek, mert én csináltam 3 motorhoz TTL IC-kből léptető, és teljesítményegységet. Perverz, nem is működött rendesen. Túl van zihálva. tudom vannak készen léptetőIC-k, de nem jutottam hozzá. Ha így csinálod, akkor elveszíted a szoftveres PWM finomhangolását, a féllépés üzemmódot...
A kutyus az ütemezésnél, és a szoftvereknél van elhantolva.
az, hogy ne fagyjon le pillanatokra a gép (égés, és döccenésnyomok az alkatrészen), és ne neked keljen megírni egy igen komoly szoftvert a használathoz, ez megalkuvással jár.
Van egy csomó ingyenes gyári CNC vezérlőszoftver. Veszkődjön vele a fene. A direkt vezérlést magadnak kellene megírni, ráadásul a progidnak ennie kell a compiler G kódjait. Háááát, csak akkor kezdenék hozzá, ha ütnek. Ott van készen, Le van próbálva.


szer. feb. 23, 2005 23:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
> a PLC addig megy, míg vészriasztás nincsen (végálláskapcsoló, v. másmilyen disznóság...), vagy utasítása van (max 1 lépésnyit).

arra kivancsi lennek hogy mi tortenik lpt porton fagyaskor. en azt feltetlezem hogy egyszeruen ugy marad minden regiszter, es ekkor a leptetomotorok elvileg egyszeruen megallnak. ez meg igy magaban nem okoz balesetet szvsz. (max a foorso forog tovabb). Az meg a masik hogy szerintem itt tovabbra se akar senki olyan brutal technologiaval megmunkalni mint amit irtal.
Idozitessel kapcs. meg az a velemenyem hogy ilyen jellegu felhasznalasnal meg elfogadhato alakhibakat okozhat, ha jo a vezerlo.
Most nem a kulso vezerlo ellen akarok beszelni, de en inkabb a direkt vezerlest valasztanam azon egyszeru okbol hogy soha nem volt meg kozom mikrovezerlohoz. de ez csak az en egyeni hianyossagom.

ha baromsagokat beszelek akkor tessek leugatni.


szer. feb. 23, 2005 22:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim (és nem Béláim) az Úrban!
A munkától púpot lehet kapni (Quasimodo).
A spanyolviasz feltalálását tessék kerülni!
Minden kultúr tervezőprogi ismeri a *.DXF kiretjesztést. (AutoCAD)
Nem ismerem az elektro. tervezőprogikat, de a nyákterv mellé nem hiszem, hogy nem csinálnak fúrási tervet...
Normális tervezőprogiba bele van építve a PostProcessor (szilárdtest->G-kód lp. pro enginier, vagy upgrade-es AutoCAD...)
A VFX által felsorolt progik, és baráti köreik ez megcsinálják.
Tessék elfelejteni a kötvetlen LPT portos vezérlést!!!!!!
Win. képtelen a pontos időzítésre! A Linux is csak korlátozottan alkalmas!!!
Nem erre lettek kitalálva! Ha ilye akarsz ott az egyprocesszes DOS, vagy házilag barkácsolt Assembly progi. Nem az a lényeg, hogy fájjon!
Iparban a PC, és a PLC között kódszavas adatközlés van ( jé... ...G, M kód???) mégpedig az 50Hz nek megfeleleően, hogy a zajt kiüssék.
a PLC-ben egy interpolátor legjobb tudása alapján lemutogatja amit mondanak neki.
PC szimulációnál ugyanezt csinálod, sőt elméletileg a PLC-t ki lehetne hagyni. Csak a valósidejűséget veszítenéd el. Ha egy ipari CNC "lefagy" akkor a PC eldobja az agyát, a PLC addig megy, míg vészriasztás nincsen (végálláskapcsoló, v. másmilyen disznóság...), vagy utasítása van (max 1 lépésnyit).
Jó az PIC-es vezérlő!!! Kell. Rengeteg olyan dolgot megold helyetted/a gép helyett amire te nem is gondolsz...(mire végigtapsztalod, tönkretettél több gépet, megöltél több gépmunkást/meghaltál többször(!!!).) :shock:
Nem kell enyire véresen venni, de én dolgoztam már 10-15m/min előtolás 24000 1/min fordulatszám, 19-22 mm fogásmélység mellett... 5-6 kW motor, 20 mm szerszámátmérő, gumiszalagfüggöny (és senki tanú...) Én sem értk a PIC-hez, (bár többször hozzákezdtem), de működés szempontjából fontosnak tartom. :oops:


szer. feb. 23, 2005 21:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
Hjajj a lustasag, google megszunt, vilaghalo szetszakadt, es az olvasast is betiltottak... :)

No, megegyszer (lassan irva):
lpt-n (sot: lpt-ken!), beallithatoan motoronkent 2 jel. Ez standard 3tengelyes gepnel 6 vezerlojel. (plusz egy a szerszam inditasa/leallitasa, ill. opcionalisan befele a vegallas erzekelese.)
Gondolom innen evidens, hogy ha mondjuk lpt1 D0 (step) es D1 (dir) jele az X, D2 (step) es D3 (dir) az Y, vegul D4 (step) es D5 (dir) pedig Z tengely motorjahoz van konfigolva, akkor nincs ertelme a "honnan lehet tudni" c. RTFM-kerdesnek.

programok: magi lapjan is van fenn csomo, google is ad vagy 1000 talalatot, de csak a lustasag szponzoralasara:

Kcam4
MasterCam
Master5 (hibazik)
Mach1
Mach2
CNClpt
DeskCam
CNCzerus
DOScnc
WinCNC

...es meg vagy 200 masik (google a baratod :)

Mas.
Nagyon nem erdemes osszekeverni az NC-vezerlo programokat a G-kodot generalo tervezoprogramokkal. A CNC-vezerlonek egy dolgot kell tudnia (de azt atomstabilan): a mozgasokat leiro G-kod alapjan pontosan levezerelni a motorokat. Nem feladata a tervezes es a kodgeneralas, arra vannak professzionalis ipari cuccok, melyeknek a kimenete (tobbek kozott) ugyis standard G-code, tehat - elvben - barmi megeszi, ami erti a G-t.

Ha a kod azt mondja, hogy G01 X01.000 Y02.420 Y25.000, akkor a vezerloprogramnak annyit kell tudnia, hogy epp hol all a szerszam (nem ugy, te! :), merre es mennyit kell menni, milyen sebesseggel (asztal/motor/munkadarab/szerszam mit bir), es szinten a vezerles "tudja", hogy a motorokat hogyan kell vezerelni. (step/dir eseten lepes/mm, esetleges kottyanasgatlas, gyorsulas, etc.)

Sz'al a gep vezerlesere(!) untig elegendo egy jol megirt dos-os cucc is, amibol adodik, hogy hulladek vasrol is el lehet hajtani a gepet. (nalam pl. vszleg egy 386-os laptop viszi majd.)


szer. feb. 23, 2005 14:47
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Barmely hobby CNC-vezerloprogramot nezzuk, egytol egyig STEP/DIR rendszerben adja a vezerlest a gepnek. 2 jel: az elso az iranyt mondja meg, a masik pedig a leptetoimpulzust adja.

És ezt milyen formában(LPT, soros?) adja? Azt honnan tudni, hogy melyik motornak szól, vagy csak a sorrendből? Minden progi tud 3 motort kezelni? Milyen progit használsz?
Tudnál részletesen beszélni ezekről?


szer. feb. 23, 2005 13:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
Ejj, latom, nagy az info-hiany... :)

Magam is szorakozom egy ilyen gep epitesevel, ambator nagy ivben kerulom a PIC-es megoldasokat. Ugyanis az esetek nagy tobbsegeben felesleges, raadasul ertelmetlenul megneheziti az esetleges hibak behatarolasat a fejlesztesi szakban.

Barmely hobby CNC-vezerloprogramot nezzuk, egytol egyig STEP/DIR rendszerben adja a vezerlest a gepnek. 2 jel: az elso az iranyt mondja meg, a masik pedig a leptetoimpulzust adja.
Erre mar eleg regen vannak kesz gyari cuccok (pl. az ST GS-D200S cuccosa, horror aron, csak megrendelesre), meg lehet fejelni teljesitmenyresszel a kisebb motorokhoz szant vezerloket is (pl. onsemi MC3479), illetve egyszeru, fapad TTL tokokkal is megoldhato.
Az elso vezerlom pl. vegallas-kezelessel, half-step modban "osszejott" 4 tokbol (7400, 7404, 74191, 74138) + par diofa es fet (fioktakaritas rulz). Persze nincs szabalyzott PWM teljesitmenyvezerles az allo motorok kimelesehez, helyete van vezerelt aramgenerator, ami alapban a motor stabil tartasahoz elegendo kakaot ad, am ha lepni kell, akkor jon a leptetoszufla is. (1 opto, 1 fet, 1 nagyobb teljesitmenyu, meretezett ellenallat az igenye).

Szoval szerintem(!) erdemesebb diszkret elemekkel elindulni, es azokon keresztul megismerni a vezerlest, ill. a motorok tulajdonsagait, aztan ha majd verprofi rendszert akar valaki, akkor rakhat uC-t a vezerlesbe - a G-code interpreterrel egyutt :)

Professzionalis ipari cuccoknal (pl. technifor pontbeirok) is hasznaljak ezt a modszert. uC vagy uP a belso G-code interpreter miatt, am a motorokat a regi jo oreg step/dir vezerelt teljesitenycuccok viszik. Hobby CNC-nel a G-kod ertelmezo adott: a PC-n futo program.
Halal profi 8 tonnas gepet mozgato precizios motion controll rendszeru cuccot meg ugysem akarunk epiteni, hacsak valaki nem akar versenyezni pl. a fanuc ceggel.. :)


szer. feb. 23, 2005 12:10
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Sziasztok!

Ahogy látom, ebben a topicban se sikerül érdemi infót kapni a lényegről.

Azt nem vitatom, hogy a mechanika fontos, de az legalább kézzelfogható és nagyon sok lehetőség kínálkozik a jó megoldásra.

De mi van a programokkal? Pontosabban milyen programot akarunk használni és mire?
Milyen progi tud pontosan nyákot fúrni, főleg abból a nyáktervből amit "én" készítek? Milyen tud bitképből valamit, stb. ?
Főként úgy, hogy a PIC-es rész magam akarom hozzáilleszteni!?

Szerintem itt a legfontosabb feladat az lenne, hogy valami közös felületet találjatok a PC- és a vezérlő elektronika között. A kommunikáció pontos ismerete létfontosságú, ha saját progit akartok írni.

Tehát a fő kérdések:
1. Milyen PC progik ismertek, amik hozzáféhetőek?
2. Milyen módon kommunikál a hozzá illő áramkörrel?
A többi részletkérdés.
Én eddig ott akadtam el mindig, hogy lusta voltam kideríteni a kommunikáció milyenségét, emellett túl nagy feladatnak láttam egy PC progi megírását ilyen feladatra(pedig ez lenne az igazi). Ha a házvezérlő projectem megvalósul a nyár folyamán, akkor a következő egy ilyen gép lesz(szinte mindenem megvan hozzá). Addig remélem valami infó összejön, ha máshol nem itt.


szer. feb. 23, 2005 10:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. aug. 26, 2004 8:28
Hozzászólások: 87
Hozzászólás 
Üdv mindenkinek.

Tudom nem ide tartozik de valaki tudna neken seggiteni MDF lap marásában szegeden?

Oszi


szer. feb. 23, 2005 9:17
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim (és nem Béláim) az Úrban!

Elektroby -> igazad van! csak azért mondtuk, hogy fölösleges, mert egyszerű földi halandónak ez a pontosság elérhetetlen.
Azért, hogy szórakozz, egyszerű melókat megcsinálj, arra et is jó.
ha ipari pontosságot akarsz, (megvalósítható!) oda igen komoly felkészültség, géppark kel! És sok pénz. Gyári CNC ről is van képem (szakdoli)
én megmaradok a 0,1-0,05mm pontosság mellett.
Ha sikerül, akkor építek egy nagyobb, és pontosabb kivitelt.
Kezdetnek jó, több pénzt, energiát csak akkor ölök bele, ha értelme is van. Megjegyezném, hogy a gagyi kivitelnél kiderülnek a disznóságok. tapasztalatszerzésnek jó. igaz másra csak korlátozott mértékben.

motor elé gyorsítóellenállás nem kell, u.i. PWM üzemben megy.


szer. feb. 23, 2005 8:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Szisztok!

Kicsit föntebb lehurrogtak, hogy miaznekünkazamechanika!
Azért az eddigi hozzászólásokból számomra teljesen világos, hogy a mechanika elkészítése se kutya.
Tized, század mm-ről beszélünk meg fa szerkezetről..... Ne röhögtessük egymást! Valaki végiggondolta ezt? :?: (azért látom, hogy van)
Ha egyszer elkészülök a sajátommal én HASZNÁLNI is szeretném. És nem csak egyszer. Nyilván nem lesz örökéletű, de legalább törekedni kell rá! :lol:
Amúgy valaki tudja, hogy mi jön ki a sz.gépből (az LPT-n) amit a PIC-nek el kell magyarázni a motoroknak? (nem általában, hanem konkrétan az utolsó bitig) Csak hogy az vezérlő elektronikáról is beszéljünk.


kedd feb. 22, 2005 21:57
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Kép

A dicséretek miatti elpirulásom elkerülése végett, nem a rajztehetségem akarom bemutatni! ;) Csak eszembe jutott egy 5let, hogy ha nem lehet elég hosszú fióksínt kapni: Toldd meg egy másikkal... ;)


kedd feb. 22, 2005 21:23
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Üdv!

Iranytu: kuldd el ide a képeket, felteszem egy tárhelyre:
kukacnc(kukac)vipmail.hu

Szvsz 5 ezer Ft sok egy PIC-ért csak a prog. miatt, ezért indítottam a topicot... ;) Ha valaki max. egy ezresért áruba bocsátja a Magi-féle PIC-programot, ill. nyákrajzot, vevő vagyok rá... :)

Apropó: a motorok előtétellenállását hogy kell kiszámolni?


kedd feb. 22, 2005 20:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim (és nem Béláim) az Úrban!
A fiókcsúszó csak vezet! mindenképpen fel kell erősíteni! ha golyós akkor lehet vízszintesen is! az orsó csak mozgatni tud! zártszelvényben nem gondolkodtál? Ha adsz címet, küldök a sajátomról pár képet!
Van ötleted hogyan juttassam el? Nekem 1000x500 mm méreretű van.
Azért ekkora, mert ennyi hulladék forg.lapom volt...
az orsók 1m-es méterben készülnek, így az 1000x1000mm-ig nagyon egyszerű az élet. Bár láttam már bowdenmozgatású gépet is...


kedd feb. 22, 2005 20:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
Knight: siklocsapagyra (bronzpersely+koszorult rud) nem gondotlal? mondjuk eleg nagy surlodas lephet fel (palastterulet fuggvenyeben) , de terhelni viszont lehet. persze itt elengedhetetlen a kenes.


kedd feb. 22, 2005 17:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 115
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Én is építek épp egyet, és nekem is vannak problémáim. 5let az van bőven, inkább az alapanyagban van hiány. Mivel nekem elég nagy munkaterületű gépre van szúkségem (1000x800mm), ezért nehézkes a mechanika kialakítása.
A fióksínre én is gondotam, de 1Meset nem találtam eddig. Még ha találnék is, nem hiszem, hogy jó lenne mert súly alatt 1 olyan hosszú már eléggé hajlik. Ettől függetlenül a függőleges tengelyt vszínúleg azzal oldom majd meg.
Második 5letem, hogy 1 fémrúdhoz 120 fokban meghajlított lemezek segítségével 6 csapágyat szorítok. Ezzel az a bajom, hogy elég bonyolult és tengelyenként 12 csapágy kell hozzá.
Az elektronikával olyan gondjaim vannak, hogy miként lehet más feszültségű motorokat rákötni. Az itt található elekronikából én azt vettem ki, hogy csak 8V-os vagy nagyobb feszültségű motort lehet rákötni. Namost ha nekem van mondjuk egy 2.75, egy 3.5 és egy 4.9 Vos motorom, akkor mit csináljak? Gondolom 1 olyan FETet kell bepakolni, ami kisebb feszen is műxik.
A PICen nem fogok problémázni, ki tudok köhögni 5 rugót egy király vezérlővel felprogramozott ICért (mondjuk nem szívesen).
A tengelyek illesztésénél a fémkorongokból és CDkből összecsavarozot kuplungos megoldást fogom alkalmazni.

Az eddig tervezett adatok:

Megmunkálási terület: 1000x800x400mm
Felbontás féllépéssel: 0.0025mm
Ehhez használt mechanika: M6-orsó, 1.8fok/step motor, HALL+mágneses végálláskapcs.


kedd feb. 22, 2005 17:48
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim (és nem Béláim) az Úrban.
A hobbi, az hobbi, a profi az profi.
Hőkezelt acél állvány, golyós vezeték, golyós anya, spec motor... ...és rájössz, hogy elfogyott a pénzed. Természetesen megalkuvással potom árból kijön. 8 éve van a suliban CNC, és én zaklatom. Tényleg jó, de 12MHUF-volt... Az enyémhez eddig 2 db M14x2 orsót vettem, azt hiszem összesen 400HUF-ért. A többi kukatuning.
Próbáltad már a forg.lapot? egészen stabil. persze marás közben ne mozgasd. :lol: Én megrendeltem a CD-t, vannak durva kivitek is.
műszerésznek spec. persely, eszretgályosnak, irrrdatlan keresztmetszetű acélcsövek, hegesztőnek szögvas, barkácsemberkének forg.lap, sőt láttam egy !!! kartonpapírból készültet, melynek a sínszerkezete egyszerű kábelcsatorna volt :shock: !!! persze ez nem követendő példa, és semmire sem jó, de ezt próbáljátok űberelni!!! :lol:
McGiver Fun Club!


kedd feb. 22, 2005 16:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
>igaz pénzért adják de a kütyű profi és részenként is meg tudod venni

Hát a profitól azért nagyon messze van és horribilis az ára is ehhez képest. Én nem nevezném profinak a bútorlap alapot még hobbi célra sem, a fiókvezető sínt meg pláne. Töltsd le a videókat, olvasd el a szerelést és rájössz miért mondom.
Ebből az árból ki lehet hozni golyós perselyekkel is a megvezetést és vas/alumínium vázat használhatsz. A vas annyiból jobb, hogy nem kell hozzá csak egy heggesztőgép. Vannak az oldalon más gépekről fotók (hazai készítésűek), érdemes megnézni. Gyakorlatilag szinte bármelyik jobb...
Ez nem ellenreklám, mindenki abból csinálja amiből akarja, de érdemes a lehetőségeknek és a költségeknek utánanézni...
Hozzáteszem, elektronikailag viszont nagyon jónak tűnik!


kedd feb. 22, 2005 15:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Itt szerintem mindent meg lehet találni, igaz pénzért
> adják de a kütyû profi és részenként is meg tudod venni.
>
> www.hobbycnc.hw.hu

Hogy ez nekem milyen ismeros.....


kedd feb. 22, 2005 14:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. aug. 26, 2004 8:28
Hozzászólások: 87
Hozzászólás 
Itt szerintem mindent meg lehet találni, igaz pénzért adják de a kütyű profi és részenként is meg tudod venni.

www.hobbycnc.hw.hu

8)


kedd feb. 22, 2005 14:22
Profil Privát üzenet küldése ICQ
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
azert kivancsi lennek mit kezd az image to g code progi egy emberi arccal...


kedd feb. 22, 2005 14:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim (és nem Béláim) az Úrban!

*.JPG barátnő marása megoldott!-> Image to G code nevezetű progival.
Van magyar fajtája is, de az tényleg csak gif-et eszik. a fényerőből számítja ki a mélységet, melyet a két max szélsőérték megadásával korrigálhatsz. Szerintem a valós nő jobb, bár több nyűg is van vele. :lol:

A Magi félét javaslom. Én veszkődtem vele, de rá kellett jönnöm, hogy kevés vagyok. adottak a szoftverek, PIC, megoldott a PWM, progiból finomhangolhatod a HW-t, jó az időzítés...
a honlapján találsz egy csomó doksit. (a szerszámos doksit én írtam :-) Fájdalmasra sikerült... :roll: ) Különben univerzális, valós 3D munkára jó. Mindegy, hogy eszterga, maró, fúró, a vezérlés ugyanaz

A Magi félében nincsen max232! Most raktam össze a sajátomat. opto leválasztás, és 3 db 74191, és a PIC. Más százlábú nincsen a közelben.
a párhuzamos port gyorsabb! Sokkal!!! Számold meg hány bitet kell átvinni oda-vissza...

http://www.geocities.com/dsaproject/han ... table.html
nem tetszik. Bár ez csak az én véleményem. Működik, de McGiver szaga van.
A vezérlés megoldható végálláskapcsoló nélkül is! A kapcsoló elveszi az atott koordinátatengely motorjának a testjét. Hiába kap vezérlést, nem lép...
Bár én a végálláskapcsolók híve vagyok. főleg az olyanoké, mint a suliban a gyári gépen... 2 fokozatúak...
nekem a gép vonóorsója M14x2 menetes szár a motor féllépéses üzemben bandukol, tehát 3fok/lépés. (3/360)*2mm=0,0166mm/lépés.
Ha nem tetszik, bordás szíjjal akkora áttételt teszel amekkorát akarsz, de a sebességet is csökkenteni fogod! Vagy tegyél kisebb menetemelkedésű vonóorsót. A finom motorok inkább nyomtatókból keverednek elő. Nyomaték ott nem kell. Az írógép, az írógép. A szoftveren belül a gyakorlati távot szokták mérni (az áttétel bizonytalansága miatt.) Aztán ehhez kalibrálják.


hétf. feb. 21, 2005 22:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
felig off

>A *.jpeg baratnot nem lehet faba marni!

Hogy a fenébe ne lehetne!

jpegbol meg gifbol nehezkesen, de normalis 3d-s modellbol megoldhato. Industrian is volt egy ceg aki reklamkent epp egy emberi arcot formazo femdarabot munkalt meg. sajnos fem cuccrol nem talaltam fotot csak farol:

http://www.dtbs.net/HTML/Services/CadCam3D.htm
http://www.minitech.com/software/Deskpr ... illing.jpg


hétf. feb. 21, 2005 18:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Üdv!

A 3D alatt azt értem, hogy három léptető motor van, ami a koordinátarendszer x,y,z tengelyén mozgatja a "cuccot". Tehát a gyakorlatban: a masina tudja mozgaztni a marót le, ill. fel (mondjuk legyen z tengely), ill. a munkadarabot alatta: jobbra-balra (x), előre-hátra (y). Nem háromdés virtuálreality szemüveget akarok készíteni. :)

OFF
A .jépégés barátnőt simán bele lehet marni a fába, csak jó marótű (vagy hogy mondják) kell hozzá. De szerintem fölösleges, ha az ember talál egy normális nem .jpg-s (hanem .gif-es ;) barátnőt, CNC sem kell hozzá, hogy a szívébe vésse a nevét... De ilyen lányok nincsenek, ezért én azt mondom, elég ha szöveget vagy egyszerűbb mintázatot lehet gravírozni. De ez szvsz csak szoftver kérdése.
ON

Netter:
A panelfúráshoz sem lenne utolsó... Szerintem ez csak szoftverben és marófej/fúrószár -ban tér el a gravírozótól.

Iranytu: majd ha túljutok a különböző kapcs. rajzok, motorvezérlések és gyári mechanika tanulmányozásán, pár kérdésben fordulhatok Hozzád az építéssel kapcsolatban? Néhány kérdésem most is lenne:

Úgy érzem, ezzel kellene kezdenem:
http://www.geocities.com/dsaproject/han ... table.html
Viszonylag áttekinthető, mert elkülönül a motorok vezérlése és az LPT-t illesztő panel. Viszont az nem tetszik, hogy három PIC kell hozzá. Egyébként más szempontokból megfelelne.

http://cq.cx/pcb-router.pl
Ez majdnem olyan, mint a Magi-féle, viszont:
Az előzőhöz képest egy PIC-cel van - ez jó! Itt viszont nincs végálláskapcsoló. A végálláskapcsolóhoz át kell írni a PIC tartalmát, vagy szerintetek meg lehet oldani "kötözgetéssel"? Mert a Magién a PIC-re vannak kötve. Gondolom csak annyi az egész, hogy ha a végálláskapcsoló bemenetén az egyik kapcsoló rövidre záródik, a PIC-be írt rutin origóba pozícionál minden motort.

A másik eltérés a Magi, ill. a PIC16F84-es (3 db PIC) verzióhoz képest, hogy MAX232-vel kommunikál. A Nokia adatkábeles időkből nálam ez úgy maradt meg, hogy RS-232-es (soros) porton műxik, tehát nem LPT-n. Jelent ez vmiféle korlátozást a sebesség, ill. a használható szoftverek szempontjából? Pl. ugyanazokkal a prg-kkel menne, mint az LPT-s?

A másik: a léptetőmotorok... 6 fokos is jó, nemcsak az 1,8? Ezeket már a CNC szoftveren belül lehet beállítani, vagy a PIC-programjában is definiálni kell? Baj, ha három különböző motorom van? Nem úgy értem, hogy hány fázisú - tudom a meghajtóját hozzá kellene igazítani, hanem hogy hányfokos...

Üdv: fk


vas. feb. 20, 2005 20:56
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
>A *.jpeg baratnot nem lehet faba marni!

Hogy a fenébe ne lehetne!


vas. feb. 20, 2005 18:48
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd jan. 18, 2005 21:00
Hozzászólások: 139
Tartózkodási hely: xxx
Hozzászólás 3d CNC
Szi!
Wandal!
Engem is foglalkoztat a 3D-s CnC gep, epitettem is egy kezdetlegeset!Semmi extra csak Assembly+Paralle Port+tiriszt+par motor+par szenzor hogy hol a fej.
Csakhogy, te mire gondolsz, mikor azt mondod, hogy 3d.Ahhoz hogy valami 3d-s cuccot csinalj vagy "leirod a fejnek hogy mit csinajon",vagy epitesz egy scannert, a clonozashoz!Maskepp nem megy.("A *.jpeg baratnot nem lehet faba marni!")


vas. feb. 20, 2005 16:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
A kukatuninghoz idő kell.
meg kell várni, míg összejön elegendő hulladék amből lehet guberálni...
:lol:
3 év alatt ~3-5 CNC gépnyi jött össze, hála a PC terjesése által kiváltott írógépselejtezéseknek. Egy darabig el leszek vele :-) Az írógép szánszerkezete nem jó. bútorüzlet -> golyós (!!!) fiókcsúszó. ~1m-is van! Nekem nem ebből van, de ajánlom. A Magi féle oldalon vannak konstrukciós ötletek, Sőt van CD is tele doksival...


szomb. feb. 19, 2005 9:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 754
Hozzászólás 
Nekem is birizálja már jóideje a fantáziám a dolog. A célom egy panelfúrógép lenne. Merthát ugye olyan macerás kézzel fúrni.
Csak sajnos időm nincs rá, de talán majd egyszer.


pén. feb. 18, 2005 20:25
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 363
Hozzászólás 
Jó ötlet.
Régen én is akartam csinálni egyet, de letettem róla, mert a vezérlését akkor még nem tudtam megoldani. De azóta kicsit fejlődtem, lehet újra belevágok. Az akkor összegyűjtött alkatrészek még úgyis megvannak.
Már szinte semmi sem hiányzik, néhány apróságot kivéve. Léptetőmotorok, és a mechanika legnagyobb része is megvan, csak darabokban. A vezérlésnek pedig ott a pic16f877. Már csak idő kellene hozzá, ami nem igazán van.


pén. feb. 18, 2005 20:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Elég sokat melóztam a problémával :-)))
1. 8 éve melózom egy gyári faip. marógéppel...
2. sajár agyból megpróbákltam összetákolni egyet (torkavéres...)
3. Miskolci egyetemen szakdoli a témából.
4. most építgetem a linkben emlegetett cuccost.

Béláim, a kukaproject működik!!!!
persze pontosság, és mérethatárokkal! Mindenkinek abból van, amihez hozzáfér. nekem forgácslapból, és szögvasból (apám szoborta {szitkozódások közepedte, hogy mért nem humán érdekődésű vagyok....})
A LPT portos vezérlésről tegyél le, csak úgy van éretleme, ha ütemezed.
Ez vagy DOS alatt assebblyből, vagy sehogy. Az mese, hogy a Linux erre jó. Szó se róla oktávokkal jobb mint a W. Nem lehet valósidőben ütemezni. egyféleképpen lehet: elosztani a melót: interpolátor még a gépben, és kifelé step INV/DIR parancsokkal, visszafelé persze minimum a végálláskapcsolóket megnézni. PWM-mel még nem is küzdöttünk...
(Milyen motor van a sufniban Robotron írógépmotor...)
jó a linkben az elgondolás... :-) ha megmozdul le is próbálom... :-)))


pén. feb. 18, 2005 19:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Üdv!

az http://elektronika.adatbank.hu -n lévő projekt mechanikája szerintem nagyon megfelel. Kell hozzá bútorlap, fióksín (ami be van csapágyazva) szerintem ez a legdrább belőle, 3 pár kell ebből. Kb. 1200 Ft lehet egy pár - javítsatok ki!

Kell menetesszár, megy néhány csapágy.

A léptetőmotor meg ott van bármilyen rossz nyomtatóban, el. írógépben... stb. Go to ócskavastelep. ;)

Hall-jeladó helyett jó a reedrelé+mágnes, mikrokapcsoló - rossz egérből, mikrosütőből... stb.

Végülis maga a mechanika akár szó szerint 'kuka'-projekt is lehetne, mert pl. egy rossz printer v. írógép szánját is fel lehet használni. A lépt. motor tengelyét pedig egy csődarabbal lehet a menetesszárhoz illeszteni.

Akinek van kézügyessége, nem itt akad el, hanem a vezérlésnél.

De ha a bútorlap nem jó, lehetne pl. 20x20-as zártszelvényből is hegeszteni a váz egy részét.

fk


pén. feb. 18, 2005 17:28
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Sziasztok!

Azt hiszem a mechanika elkészítése se kis feleadat. Mert ugye ha lenne egy CNC-nk... :lol:
De nincs!
Utánanéztél, hogy hol, mennyiért lehet a különböző részeket beszerezni/elkészíttetni?
Nem kötekedni akarok csak kérdezem.
Én is akartam /akarok építeni egyet, de mindig elakadtam a mechanikánál (is).


pén. feb. 18, 2005 17:09
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Tiszteletem!

Talán kicsit egyoldalú kommuniációt folytatok, de ez a két link, amit most találtam, talán kedvet ad az építéshez, ugyanis komplett leírást közölnek a 3 tengelyes változathoz...

http://www.geocities.com/dsaproject/ele ... _ctrl.html
http://cq.cx/pcb-router.pl

Üdv: fk


pén. feb. 18, 2005 16:49
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
OFF: Ha át tudod írni, felőlem átírhatod valami jobb névre, de az már nem tükrözné az egyéniségem... :roll:

Az igazság az, hogy fogalmam nincs melyik emailcímemről regisztráltam anno, már szerintem meg sincs. Ha lesz időm, regisztrálok legfeljebb egy új névvel itt - ez csak olyan "kávészünetbeli akció" volt. Egyébként

ezzel a topiccal nem a Ladó-féle utónévkönyvet akartam bírálni. :wink:

Tényleg nincs senki, akit érdekel a Tma?

Üdv: (felismerhetetlen karakterek)
fk - megvan az új nevem!!!! 8)


pén. feb. 18, 2005 16:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
És nem akarsz valami szép, új nevet ? :)
Amúgy ha elfelejtetted a jelszót és mégis kellene a régi név,
írj Sy-nak egy PÜ-t, hátha admin-ként tud tenni valamit.
A regisztrált mail-címre sem küldi el a rendszer a jelszót ?


pén. feb. 18, 2005 15:52
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 809 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 121 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség