Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szer. jún. 19, 2024 18:27

Hozzászólás a témához  [ 809 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Következő
Építsünk CNC-t olcsón! 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Hozzászólás 
Idézet:
Irsz egyet?

Hát eddig nem erről beszéltem? :cry:

Idézet:
mert konnyen kiderulhet, hogy az ellenallas itt impedancia.. :)

Ebben egyetértek.
De, ha az áramot állandónak veszem és közben az impedancia változik, akkor a fesz magától emelkedik, az áramgenerátoros mód miatt. Innentől értelmét veszti bármilyen beavatkozás a fesz emelésére, mivel az magától megtörténik. Az áram pedig nem emelkedik a megengedett fölé.

Idézet:
beszelgetni tudunk rola evekig, am lehet, hogy ebben a "felprofi" formaban tul nagy feladat lesz ahhoz, hogy el is keszuljon.

Ebben is egyetértek veled. Lehet, hogy nem tudom megcsinálni, de majd meglátjuk.... Ha nem sikerülne, akkor maradnak a meglévő progik, TTL vezérlőáramkörökkel. :)

szer. márc. 02, 2005 13:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
megin' egyben:

watt:
Idézet:
Gkód feldolgozás a PC-ben. A progi a "kimenetén" nyers xyz.. irány és lépésszám adatokat ad ki.

Ez eddig szep, igy is kell lennie. De egyet mondj meg nekem: Hogyan konyorgod ki az egymashoz szinkronizalt(!) lepesadatokat a PC-s programbol, ha azok nem tamogatjak? Irsz egyet? Ha igen, akkor ertelmet vesztette az eddigi otletelgetesunk. Ha nem irsz, akkor pici gond van, mivel ha megnezed a "kesz" cuccokat, ebben a kategoriaban mind LPT-s. Az altalad leirt verzio nagyon szep, felprofesszionalis megoldast sejtet, am momentan semmi szoftveres "alapanyag" nincs hozza tudomasom szerint.

Idézet:
feszültséget nem lehet emelni anélkül, hogy az áram ne emelkedjelen, mivel a motor ellenállása azonos, ezért én maradok az áramgenerátoros megnevezésnél

Ahelyett, hogy ismet szamodra banto fejtegetesekbe bocsatkoznek, kapj elo egy leptetomotort, dobj tetszoleges meghajtast, es merd meg, hogyan valtozik a felvett aram (konstans terheles mellett, konstans tapfeszrol) a fordulatszam fuggvenyeben. Ha ez megvan, akkor johet 1 labortap, allj konstans aramra, es fesz-diagram a fordulat fuggvenyeben. Utana - ha van ra lehetoseged - jatszd el ugyanezt kulonbozo terhelesek mellett, es nezd meg hogy is alakul a nyomatek az aram/fesz/fordulat fuggvenyeben. Tanulsagos mar csak azert is, mert lkonnyen kiderulhet, hogy az ellenallas itt impedancia.. :)

Idézet:
És megint megjegyzem, hogy nem zavar, hogy valaki másként gondolkodik, de engem ne akarjon meggyőzni senki arról, hogy a LPT-s, TTL-es megoldás jobb.

Cserelj LPT-t sorosra, TTL-t PIC-re, es maris olvasod a velemenyemet.. :)

Mindentol fuggetlenul ketto picike problemam van ezzel:
1. beszelgetni tudunk rola evekig, am lehet, hogy ebben a "felprofi" formaban tul nagy feladat lesz ahhoz, hogy el is keszuljon.
2. Tekintettel arra, hogy a "kesz" prg-k szinte kivetel nelkul LPT-n dumalnak (es forras a legritkabb esetben hozzaferheto), ezzel a megoldassal elveszne a programok cserelhetosegenek lehetosege. Tolts le 3-4 kulonbozo vezerloprogit, nezegesd oket, utana meglatod, hogy mire gondolok

Iranytu:

Tenyleg nem sok eselye van annak, hogy hidraulikahoz (vagy penumatikahoz) cuccok legyenek a fiokokban :)
A drotkotelet (kis meretben fapad skalahur:) hasznalja 1-2 megoldas, amit a neten talaltam anno.. Igaz, poltterek voltak, nem megmunkalogepek. Ha a pontossag nem akkora kovetelmeny, akkor meg jo is lehet, de - szerintem - egy menetes szár siman veri, ha a precizitas a lenyeg.
Szinten kerdes, hogy egyaltalan mekkora gepben gondolkodunk? Egy cca A4-es munkafelulet 100-150mm-es munkamelyseggel megint mas, mint egy 3x2m-es cucc.. :)

Idézet:
Ha a motor tengelyére ~1-2cm-es tárcsát teszek, akkor is kicsi a nyomaték?

Ha drotozol, akkor megcsuszhat. bordasszij mar talan, de ha tul hosszu a szij, akkor automata feszito is kell. Fogaskerek nem csuszik, viszont kottyanhat. Akkor inkabb mar csigakerek/fogaskerek paros, es akkor ott vagyunk, mint egyeb attetelnel.

Amugy megneztem a kepeidet, es - szigoruan szerintem - 1 helyen pakoltal hibat a renszerbe: ott, hogy a menetes szár maga a vezeto tengely is, ha jol lattam. namost ha ezt megterheled (viszintes asztalnal pl. a munkadarabbal), akkor az egesz siman leul, leng, stb. Esetleg probald kulon vezetessel (fioksin, zartszelveny sima (esetleg koszorult) futofelulettel + csapagyak, 18-as tomor tengelyen bronz- vagy danamit perselyekkel, stb), es kulon vonomechanikval. Ez akar 1m-es lehet mindket vegen csapagyazott 6-os menetes szár is (1mm menetemelkedes) Ekkor a menetes cuccon csak hossziranyu a terheles, nem leng nem harap, nem beszel vissza. :)

szer. márc. 02, 2005 13:01
gyémánt tag

Hozzászólás 
Idézet:

Igen.
És nem csak a nyomatékkal van baj, hanem a tartásával is. Egy menetes csigahajtás tengely irányban tökéletes mozdulatlanságot ad. Nem kell a motort sem előfeszíteni e miatt.

Idézet:
A menetes tengelynél az a gond, hogy nagy hossz egyszerűen nem beszerezhető, és nagyobb fordulatszámon belenghet.

1méteres szálakban lehet őket kapni. Ennél nagyobb CNC nem Hobby. Ennél nagyobb hosszakat menetes szárral nem nagyon lehet megoldani, bár 1,5m talán még megy. Hosszabb menetes szárat lehet metszeni is. Eltart egy darabig, de egy óra alatt megvan kézzel is. De ha van egy fordszabályzós fúrógép, meg üregelő spré, akkor gyorsabban is megvan. 8-10mm-es szárat hosszabbat is lehet kapni.
A belengés tényleg okozhat gondot, de talán egy M10-es rúd nem leng be 1,5méteren. (főleg ha nem görbe. :D )

szer. márc. 02, 2005 12:50
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Autónál is kis kerék:nagy nyomaték-> nagy gyorsulás, de kis végsebesség. Ha 5 cm tárcsa van a motoron, és 6 fok/lépés akkor (2*25*3,14)*(6/360)=2,501mm. Hmmm, tényleg kell egy áttétel...
ismeritek azt a barkács hajtóművet, mikor a csapágy külső része rögzített, a belső a hajtott, és a kimenőtengeny a golyóskosárra csatlakozik egy villával? Primitív, de megy. Jó nagy csapágy kell, és még nyomatékot is tudsz levenni.
Én bordás szíjas megoldásnál még nem láttam közbülső áttételt!
a motor tengelyén ált. kisebb a tárcsa. A menetes tengelynél az a gond, hogy nagy hossz egyszerűen nem beszerezhető, és nagyobb fordulatszámon belenghet.

szer. márc. 02, 2005 12:28
gyémánt tag

Hozzászólás 
A drótköteles és egyéb ékszíjas, bordásszíjas hajtásokkal az a gond, hogy a motor tengejéről közetlenül nem lehet hajtani őket, mert a sebesség nagy, miközben a nyomaték kicsi. Hogy jó legyen, kell még egy áttétel, ami nagyon megbonyolítja a dolgot. Vagy esetleg egy nagyobb motor, és akkor a gyorsmenet tényleg gyors lesz. De azt hiszem a legtöbbünknek csak kis léptetőmotorja van. Ezért én maradok a menetes tengelynél.

szer. márc. 02, 2005 10:57
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Motor alternatívák:
találtam egy perverz mozgatást... ...hidraulikus hajtással...
a nyomatékkal nincsen gond, szerintem a visszaolvasás lyuktárcsával.
persze ez nekünk nem jó, ui. szerintem senkinél nem szokott porosodni analóg vezérlésű szelep, sem szivattyú.

A csúcs kukaCNC gépet ~8 éve láttam a BNV-n
Semmi vonóorsó... ...egy drótkötél volt áthurkolva a motor dobján.
aztán hagy menjen. persze ez nyűgös megoldás, ui. ha kötél hosszú, akkor nyúlik, és az egész leng. Szerintetek széles hevederrel (teherautó ponyvalekötő) "kultúráltan" meg lehet oldani??? A lánc a poligonhatás miatt nem szerencsés (vagy nagyon aprószemű lánc, esetleg fogasléc/bordásszíj kell)...

szer. márc. 02, 2005 9:41
gyémánt tag

Hozzászólás 
Látom mindegyikünk hajtogatja a magáét! :D Én nem megyek bele vitába, csak leírom én hogy képzelem(részletekbe nem megyek mert nem akarok könyvet írni). Én is az alkotás öröméért gondolom úgy ahogy!
Tehát:
Gkód feldolgozás a PC-ben. A progi a "kimenetén" nyers xyz.. irány és lépésszám adatokat ad ki. Ezeket a PC-ről áttolja a PIC-be, ami feldolgozza és kiadja a megfelelő motorokra a megfelelő lépéseket, miközben kezeli az áramokat, (feszültséget nem lehet emelni anélkül, hogy az áram ne emelkedjelen, mivel a motor ellenállása azonos, ezért én maradok az áramgenerátoros megnevezésnél), a végálláskapcsolókat, meg néhány kezelőgombbot. A kezelőgombbokkal lehet a CNC-t helyileg kezelni, és nem a PC-hez kell futkosni, mint a bolond, és akkor nem lesz poros a PC-sem. :) Az előre megírt programokat a gép mellől is ki lehet választani a PC-ben(ha elő van készítve), elég egy kis LCD kijelző(karakteres, olcsó) amin lehet követni a dolgokat. Mindezt RS485-ös felületen keresztül, egyedi fejlesztésű protokollal(a protokoll már megvan, meg az egészhez szükséges tudás is. már nem felvágásból :oops: , csak megelőzve a kételkedést.. )
Mindez alapanyag szempontból nem drágább mint bármely más megoldás, tehát az olcsóság fennál(ha az idő nem pénz).
A PIC-es megoldással az a lehetőség is megvan, hogy egy teljesen más motort, teljesen más vezérlésre cseréljek, ha rossz volt az első választás, csak a progit kell átírni(a teljesítmény részt TTL esetben is módosítani kéne).
És megint megjegyzem, hogy nem zavar, hogy valaki másként gondolkodik, de engem ne akarjon meggyőzni senki arról, hogy a LPT-s, TTL-es megoldás jobb. Esetleg jól működik, amit elismerek, de hogy jobb vagy olcsóbb, az erősen kérdéses.
Nagyon sok mindenben a felvázolt megoldás korszerűbb és nem kevésbé utánépíthető, mint a legtöbb jelenleg található megoldások.

szer. márc. 02, 2005 6:19
Hozzászólás 
Idézet:
"Aprópopó, léptetőmotor vezérlő IC-k elvileg vannak nyomtatókban."
Hja, a "modernekben". az Időszámításunk előttiekben van. Sőt, commodore floppy... Volt egy cikksorozat a Hobby elektronikában, hogy mit lehet kitermelni roncsokból. Ha van, szerintem érdemes szemezni vele

Ne bantsuk szegeny CBM-floppykat... :) Foleg akkor ne, ha a motor vezerleset a trukkos maszkprogramozott cucc intezte. (gyakorlatban majdnem EPROM-ban megvalositott logikai halo:)
lasd: http://www.funet.fi/pub/cbm/schematics/ ... index.html

486 pormentesitese: nem rossz, nem rossz... :)
Jo bordaval siman elmegy passziv hutessel is az egesz. Esetleg a tap cserelheto ki egy mackosabb ATX-re (nem vargane & tsa. :), annak hutes se kell.
(vagy fel se tenni a gep oldalat, had jarja a szello... 2 naponta meg kifujni belole a port. :)))))

Idézet:
de az Olasz gépekről tudnék mesélni

Jajj, ne, konyorgom! :)
Azota, amiota 5literes hajdu vizmelegitot fapad szurke telefonkabellel lattam bekotve, tul sok mindenen mar nem lepodok meg. Am ettol fuggetlenul lehet, hogy lecsuccsennek 1-2 olaszos megoldas miatt.. :)

ps.: pillanat, hozom a koveket.. :)

szer. márc. 02, 2005 0:55
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
VFX-> na, ja! Így visszaolvasva megértettem.
Úgy látszik a némaértő olvasásom elégtelen.

"Namost CNC motorvezerles szamomra nem pic. tessek megkovezni erte.."

Két észrevétel:
1, Józsinak a "Legényanya" c. műben is MAGÁNAK!!! kellett elmenni kőért!!! :lol:
bántson téged a... ...lelkiismeret :lol:
véleményed szent és sérthetetlen, még ha nem is egyezik az enyémmel. (nem áll messze az enyémtől.) Pl azt az áramgenerátoros dolgot szépen lassan kezdem felfogni. Kivitelezni nem tudom, de O.K.
Persze kardoskodok itt a PIC mellett, és (még) programozni sem tudom...:oops:

2, én is az első léptetőmotor vezérlést elemi TTL IC-kből raktam össze.
kis telhetetlenként egyből 4 csatornásat. külön a vezérlés, külön a telj. fokozat. Szétszedve működött, dobozolva elveszten a sok kanóc között. azóta is úgy van... A PIC az "elegáns" megoldás miatt tetszik.
orális szexnél is az a lényeg melyik oldalon van az ember... ...na akkor a nyeles végén voltam. ~ 1 hónap után hagytam ott az egészet. Sajnálom szétszedni...

"Aprópopó, léptetőmotor vezérlő IC-k elvileg vannak nyomtatókban."
Hja, a "modernekben". az Időszámításunk előttiekben van. Sőt, commodore floppy... Volt egy cikksorozat a Hobby elektronikában, hogy mit lehet kitermelni roncsokból. Ha van, szerintem érdemes szemezni vele

486-os pormentesítése:
a suliban a famegmunkáló CNC enyhén porol... ...főleg mellettem :oops:
egyszerű a trükkje: 1db "nagy" felületű ventillátor (egyszerű szűrővel) nyomás aklatt tartja a házat.
486-osnál én kivenném a tápot, és tekercselnék egy trafót, ráeszkábálnék egy stabilizált tápot... ... majd az egészet légmentesen lezárnám (folpack). Nincs ami melegedjen benne (drasztikusan) :shock:

"Nezz gyari cuccot, mindegyiknek _legalabb_a_vezerlopanelje az asztal kozvetlen kozeleben van"
A mi gépünkön (Rover 13S)nem -> nézd meg a képeket
különben úgy lenne logikus, ahogyan te mondod... ...de az Olasz gépekről tudnék mesélni :?

kedd márc. 01, 2005 18:27
Hozzászólás 
No, akkor egyben mindenkinek:

watt:

Idézet:
Valamit nem értettél meg. Én nem a léptető frekiket akarom soros vonalon kivinni.

Olvass tovabb is egy kicsit: "ezt sorosra atberhelni csak egy belso parancsnyelv kialakitasaval lehetne, ami viszont teljesen feleslegesen bonyolitana a rendszert."
Idézet:
Én akkor sem hidat használnék(alkatrésztemető), inkább két tápot.

...Meg akar duplazott motorokat, stb. Lehetosegek vannak, am elobb-utobb beleszaladsz abba, hogy a meglevo anyagaidhoz kell igazitani a technikat. A topic cimeben olcso CNC-rol van szo, ez az en olvasatomban a fiokot, ill. egyeb filleres beszerzesi helyeket jelent. (S.z.@.r.b.o.l varat tipikus esete.) Lehet jatszani 300ft-os halott nyomtatoval (vagy eleg eros a motorja, vagy nem), meg lehet venni megfelelo teljesitmenyu motorokat is. Ha valaki a nyomtatonal marad, ugy belefuthat nyomatek-problemakba, melynek megoldasara az egyik lehetoseg a hid hasznalata unipolar motorok eseten. (Bipolarnal a hajtas eleve hid, mas valasztasi lehetoseg nincs). Ha nincs gond a teljesitmennyel (mint azt mar fentebb irtam), akkor teljesen felesleges a hid. Am ha gaz van, akkor egy jo lehetoseg a teljesitmeny novelesere, a gep "turbozasara".
Persze extrem esetben bemehet valamely nagyobb gyar kepviseletere es vehet komplett hajtast vezerlessel es programmal egyutt. (motion control, 3fazisu motorok, precizios uvegleces elmozdulasmerok, motoron tachometerek, nyamm.. :), de szerintem nem ez a cel. :)
Idézet:
Ez így nem igaz! Főleg a kényelem, de az ár sem lehet elrettentő. Most 1000, vagy 1500Ft az IC-kért mindegy szerintem. Viszont a panel bonyolultsága és a későbbi lehetőségek tárháza miatt jobb választás a PIC, "mar ha a" PIC-es "technikatol nem irtozik a tervezo".

Az ar nagy reszet ugyis a teljesitmeny-resz hatarozza meg, ezt megkerulni nem lehet. Hogy ki es mivel vezerli a teljesitmeny-reszt, az az egyeni valasztasan mulik. En a diszkretnel maradok az attekinthetosege, modularitasa es egyszerusege miatt (no, meg a fiokban kicsit tobb a TTL tok, mint a PIC - bar lapul itt a 628-ak mellett 16F73 es 18F2550 is a feldatara varva). A nyak bonyolultsaga nem hiszem, hogy eros indok lehet. Vannak nyak-tervezok, kis odafigyelessel siman megoldhato 1 oldalon az egesz. Ha valaki ar-erzekeny, akkor pedig vszleg jobban jar motoronkent 150ft TTL tokkal, de ez reszletkerdes. A PIC sem draga, am en tovabbra is azt tartom, hogy epp eleg egy digitalis hibaforras (vezerlo PC) a rendszerbe, raadasul attekinthetobb (kulonosen a fejlesztesi szakban egy diszkret elektronika. (lasd: adott helyen miert nem olyan jel van, amit szeretnenk? NYAK-zarlat, doglott IC, egyeb elkotes, tervezesi hiba, vagy "csak" a PIC kodjaban van 1 bug? Tedd ki a PIC-cuccost, es egybol joval kevesebb a hibalehetoseg a funkcionalitas megtartasa mellett)
Idézet:
Amiről Te most beszélsz, az nem más, mint áramnövelés a már említett áramgenerátoros motortápkörben. Erről szóltam én is.

Namost idezem meg1x: Egyebkent mondok jobbat: motor aktualis fordulatszama alapjan valtozo _feszultseg_, mint nagy fordulaton nyomateknovelo megoldas.
_feszultseg_, szepen kiemelve. Aram marad (sot: nagyobb fordulaton meg eshet is). Ez nem arrol szol, hogy izzitsuk a tekerenceket, hanem a nagyobb meredeksegrol. Nagyobb fesz -> meredekebb felfutas -> gyorsabban kialakulo magneses ter -> nagyobb fordulat. Az aram meg szepen marad korlatban. Ha az arammal jatszol, akkor elsodlegesen a nyomatekot modositod, es a nyomatek valtozasanak kovetkezteben valtozik a max. fordulatszam. Ha a feszultseggel jatszol, akkor a meredekseg miatt picit no a nyomatek (nem nagyon), viszont emelheto a max. fordulat. (ketto egyutt idealis, ha a motorbol ki akarod hozni a maxot annelkul, hogy szaga lenne. Ja, es hidban! :))))))
Idézet:
Egy PIC jó progival legalább olyan megbízható, mint egy diszkrét elemekből összetákolt csoda. Tapasztalat..............

Eeeeegen... egy _jo_ PIC-progival. Mas kerdes, hogy mi es mennnyi fustot ereget, amig lesz jo pic-progi. :) Az meg csak "erdekesseg", hogy lassan a uC-ken kivul mar nem is lesz "elet", 1 led villogtatasanak megoldasa is lassan ugy kezdodik, hogy 16F.. (hogy ne durvitsam DSP-szintig a dolgot:). Persze rengeteg alkalmazasban jo es _szukseges_ a uC. Magam is hasznalom - ott ahol kell, ahol egyszerusiti, es nem bonyolitja a dolgokat. Ha ledet kell villogtatni, akkor 2 tanyo. Ha 1024x8-as LED-matrixot kell vinni, akkor uP. Ha 8x8-as matrix + bill (vagy 2soros LCD + nyomogombok) akkor PIC. Ha DTMF feldolgozas, par rele, visszafele meg beszedszinti, akkor szinten PIC. Namost CNC motorvezerles szamomra nem pic. tessek megkovezni erte.. :)))))))

Amugy tenyleg ket malomban orlunk. Nalam a fejlesztes, az egyes megoldasok kitalalasa legalabb annyira oromteli, mint a kesz vas elinditasa. Nem arrol szol (szerintem) a dolog, hogy vegyuk le a polcrol a kesz cuccot es tegyuk be a kosarba. Egy meglevo tudas-alap tovabbfejlesztesere pedig nem sok jobb mod van, mint uj teruletek "felfedezese". A csoves korszak - sajnos - kimaradt az eletembol. Tranyon nottem fel, banom is rendesen. Azutan TTL, majd primo (gyurottebb fejueknek mond valamit a nev.:), stb. Kivancsisagbol belekostoltam ipari NC-vasak elektronikajaba ('86-nal fiatalabb datum egyiken se volt:), stb. No, de ez nem lenyeg:) A lenyeg az, hogy a fejlesztes orome legalabb annyira fontos, mint a kesz vas gombjanak benyomasa - szerintem.

Iranytu:
Idézet:
Aprópopó, léptetőmotor vezérlő IC-k elvileg vannak nyomtatókban.

Jaja... mikroprocinak hivjak.. :) Sajnos a nyomtato pont nem az a hely, ahol step/dir celvezerlokkel talalkozik az ember fia. Van 1 boszme proci ismeretlen (dokumentalatlan) mikrokoddal, rakat I/O labbal. Ha szerencsed van, akkor a mellette levo EPROM-ban ul az "oprendszere". Ha nincs, akkor az epromban csak a karakterkeszlet van, a kod meg maszkprogramozottan a proci-magban. Nem embernek valo.. :)
Egyebkent picit felreertettel, itt, ebben a temaban permanensen utalnam a soros vezerlest. (Egyebkent meg veletlenul sem TTL, hanem +-12V hivatalosan, de 1 cuccal illesztheto TTL-re is.) Szerintem nem ide valo akkor, ha a vezerlo prg-t nem maga irja az ember. Iparinal hasznaljak nem egy helyen - a kod attoltesere, viszont ott az ertelmezo a megmunkalo vas resze. (Lasd: technifor pontbeirok. 1 Z80 a vas hazaban, hazon belul meg step/dir minden, kulvilag fele RS232. Bemegy: vezerlorekord, onnantol kommunikacio nuku, amig a feladatnak vege nincs, vagy hiba nem keletkezik)

watt ismet:
Vedd kihivasnak a PC (hulladek 486-os) pormentes dobozolasat :) Egyebkent -csak hogy vitazzak :) - nyomos erv szol a PC vaskozeli elhelyezese mellett: a francnak sincs kedve allandoan futkosni egy beallitasnal, esetleges elakadasnal, szerszamtoresnel, stb. a PC es a vas kozott :) (Nezz gyari cuccot, mindegyiknek _legalabb_a_vezerlopanelje az asztal kozvetlen kozeleben van. Pelda: Fanuc 11M foto par hozzaszolassal feljebb linkelve) Viszont ha mar a vezerlopanel a gep mellett van, akkor kabelkorbacs helyett egyszerubb magat a gepet is odatenni... :)

kedd márc. 01, 2005 14:41
gyémánt tag

Hozzászólás 
> G kódokkal mi a gond? leírás kell???

A multkor lekovalyogtam a Conrad-ba es
lattam egy CNC programozasrol szolo
konyvet...

kedd márc. 01, 2005 14:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Hozzászólás 
iranytu!
Idézet:
G kódokkal mi a gond? leírás kell???

Ha ez felajánlás akart lenni, akkor igen! :)

kedd márc. 01, 2005 13:52
gyémánt tag

Hozzászólás 
Iranytu
Idézet:
abban igaza van, hogy ha az RS-232 helyett RS 485 (remélem jó a szám) használja (ugyanaz a csatlakozó, de ipari zajszintre van méretezve)
műhelybe is le lehetne vinni.

Na hát ez is egy fontos dolog! Nem szeretném a PC-t poros műhelyben szenvedtetni. De legalább is 10méteren belülre tenni. Az RS485 nagyon jól bevált nálam, én ezt használnám(még mielőtt valaki nekem esik, a PC RS232 vonalát simán át lehet alakítani 485-é.)

Ja és egy megjegyzés. Nem VFX ragaszkodik az RS232-höz szerintem, Ő éppen ellene van. :)

kedd márc. 01, 2005 13:39
arany tag

Hozzászólás 
Iranytu: Felkerült a kukacnc.uw.hu-ra IS a szerszámokról írt doksid! ;)

Knight: A zártszelvényes rajzaidat is belinkeltem (én így fogom megépíteni, ha eljutok odáig ;) - köszönöm az ötletet)

VFX: Igazad van, a programokkal való inkompatibilitásra nem is gondoltam igazán, csak azt néztem, hogy a MAX232 milyen egyszerű... Akkor én is az LPT mellett voksolok! ;)

Üdv: fk

kedd márc. 01, 2005 11:40
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Malomban őrölni vagy őrülni, vagy örülni nem ugyanaz...:lol:
Aprópopó, léptetőmotor vezérlő IC-k elvileg vannak nyomtatókban.
Nem melóztam még velük, de ha tud féllépés-egészlépés vezérlést, csak utánna kellene eszkábálni egy "végfokot".
VFX-> az a soros potros megoldás kivitelezhető, de akkor soros adatátvitellel zaklatnod kellene egy interpolátort.
Amit nyersz a réven vesztesz a vámon. egyszerűbb vezetékelés, perverzebb vas.
Ajánlom a gépész mondást: Olyan nincs, hogy az a valami az nem sörnyitó. izzólámpával is lehet sört nyitni, de nehézkes. Miért szimpatikus ennyire neked a soros port? Mert TTL (invertált)? Opto leválasztás után a párhuzamos is tud ilyet.
Kinek a serial port, kinek a PWM. ízlések, és ficamok.
abban igaza van, hogy ha az RS-232 helyett RS 485 (remélem jó a szám) használja (ugyanaz a csatlakozó, de ipari zajszintre van méretezve)
műhelybe is le lehetne vinni.

kedd márc. 01, 2005 11:35
gyémánt tag

Hozzászólás 
VFX
Idézet:
Namost szerintem az RS232 elbol felejtos. ......Adott esetben a motorokat 3-4-5kHz-es lepesfrekivel viszed. Szamolj kicsit utana.

Valamit nem értettél meg. Én nem a léptető frekiket akarom soros vonalon kivinni.

Idézet:
Am a gyorsmeneteknel (travel) nem art, ha a motornak van nyomateka magasabb fordulaton is. (Max. fordulatszam emelesere pl. jo a hid)

Én akkor sem hidat használnék(alkatrésztemető), inkább két tápot.

Idézet:
Hagyomanyos diszkret elemekbol olcsobban, es foleg kenyelmesebben oldhato meg a dolog

Ez így nem igaz! Főleg a kényelem, de az ár sem lehet elrettentő. Most 1000, vagy 1500Ft az IC-kért mindegy szerintem. Viszont a panel bonyolultsága és a későbbi lehetőségek tárháza miatt jobb választás a PIC, "mar ha a" PIC-es "technikatol nem irtozik a tervezo". :D

Idézet:
Egyebkent mondok jobbat: motor aktualis fordulatszama alapjan valtozo _feszultseg_, mint nagy fordulaton nyomateknovelo megoldas.

Amiről Te most beszélsz, az nem más, mint áramnövelés a már említett áramgenerátoros motortápkörben. Erről szóltam én is.

Idézet:
bar kivancsi lennek ra, hogy mit szol a motor akkor, ha lepes miatt a tartoaram-korlat epp ki van sontolve, az akt. leptetofreki 4.5kHz (half step), a motortapfesz epp 35V(!) korul jar (4.2V-os StepSyn), es a pic azt mondja 1 kulso zavar miatt, hogy freeze... (jo, WDT visszarantja adott idon belul, de akkor is..:)

Egy PIC jó progival legalább olyan megbízható, mint egy diszkrét elemekből összetákolt csoda. Tapasztalat..............

Látom két malomban őrölünk, de nem baj! Lényeg, hogy jól őröljünk :!:

kedd márc. 01, 2005 6:07
Hozzászólás 
Idézet:
A G kódolás szabványos. Mégpedig igen furmányosan.

Eeeeeeeeeegen... Erre akkor jottem ra, amikor eloszor kerulgetett a még meg nem szuletett kisroka a heidenhain nyelvezete miatt. Pedig elmeletben az is "G". Csak maskepp. (Mondjuk a fanuc se kutya, de az legalabb hasonlit az ISO standardra.. :)

Idézet:
megjegyezném, hogy nem ismeretlen a makro, elágazás, ciklus a G kódban sem.... ... Igen-igen, ott is lehet nagy káoszt csinálni!!!

Hajjajj!
Volt randevum egy kedves kis vassal (sajna nem jutottunk el a boldogsagig, hianyzott belole valami. Belul. Elektronikailag. :) A hugocskajahoz rohangaltam allandoan, hatha az tud segiteni. Egyszer majdnem segitett...
...egy morcosabb megnyilvanulasomra ugy vagta nekem az asztalt, ahogy szende leanykollegiumokban tanitjak a perfekt tokonrugas technikajat. Ha' persze, hogy kod volt benne.. Feed Rate felhuzva, gyorsmenet. Akkor orultem, hogy van vegallaskapcsolo, es nem az olemben landolt az asztal.. :) Vicces kedveben volt valaki...

Idézet:
A nyáktervezőről hogyan lehet leédesgetni a "telipanel" marási útvonalát?

Gerber?
HPGL?
Mazochistaknak postscript?

Gyakorlatban amibe exportalni kepes az adott tervezo. Utana mar "csak" meg kell csocsalni, hogy az eredmeny legyen G. Pont.
Ja, nem, az mas... bar az sem baj, ha megvan a G-pont.

hétf. feb. 28, 2005 23:08
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
A G kódolás szabványos. Mégpedig igen furmányosan.
A fő utasítások a szabványosak, de van egy jó pár ami szabad, és ezekkel lehet spc funkciókat kapcsolgatni. No ilyen plusz funkciót garantáltan nem tartalmaz egy hobbiCNC... marad a szabványos utasítástörzs.
VFX-> egy hibát?!? minimum!!! Ha én írtam akkor elemit, mely a progi létét kérdőjelezi meg, de csak a teszt, és a teljes meló lefutása után derül ki, hogy minden selejt... :-):oops:
megjegyezném, hogy nem ismeretlen a makro, elágazás, ciklus a G kódban sem.... ... Igen-igen, ott is lehet nagy káoszt csinálni!!!

Gravirmaró -> Magi féle oldalon már kint van a szerszámkészítési agymenésem. előbb-utóbb a http://kukacnc.uw.hu-is lesz.
WOW bestseller akarok lenni! Ki akarja megfilmesíteni???
Mit kekem Titanic... ... :shock:

A nyáktervezőről hogyan lehet leédesgetni a "telipanel" marási útvonalát?
jpg-ben? :?

hétf. feb. 28, 2005 22:58
Hozzászólás 
Iranytu írta:
Béláim az Úrban!
Üvegszálas nyákot marni???
a marószerszám csúcsával konzultálnom kellene...
keményfémnél (HM) keményebb anyag kellene...
a nyáktervező progik tudják ezt a telifóliás kivitelt?
Ha sokat kell maratni, és kevés a vas-klorid, no ilyenkor sem rossz...

Epp az a lenyege, hogy nem az uvegszalast, hanem csak a rezet a tetejen :) (azert nem art, ha tizeden joval belul van az asztal pontossaga.. :)
HSS anyag mar eleg hosszu ideig birja szvsz az uvegszalat is (home made gravirtu :), de azert nem art 1 kis koszorulesi gyakorlat.. . baaaar... vegul ugyis megtanulja... elobb-utobb.. :)

Eleg sok nyaktervezot vegigkostoltam, a normalisabbak 85%-a alapbol tud foliat feltolteni (meg az eagle is. :) mondjuk prototipusnal se rossz, ha az ember fogja, kicsit megcsiszolja a nyaklemezt, bevagja a gepbe, egyszer szerszamot cserel, aztan kiveszi korbemarva, kifurva...
... es atteszi az ultetoautomataba. (vagy itt meg nem tartunk? :)

hétf. feb. 28, 2005 20:49
Hozzászólás 
'// /\ l\l D /\' L írta:
Ez a kapcsolás rs-232-n üzemel:
http://cq.cx/pcb-router.pl

Eeegen... es milyen vezerloprogrammal? Mert az altalanosan elterjedt, "csereszabatos" cuccokkal nem, az 99%.. :)
Viszi a "sajat" programja, ami vagy jo, vagy nem. Vagy kezreall, vagy nem. Vagy tudja, amit szeretnenk, vagy nem. Vagy ingyenes, vagy nem. etc.

Nekem valahogy szimpatikusabb, ha akar 8 kulonbozo programmal is hajthatom az asztalomat ugy, hogy egyikhez se vagyok hozzakotve. (Lasd: pl. master5 hibait.) A szamitastechnika kezdete ota tudjuk, hogy minden prg tartalmaz legalabb:
- 1 db valtozot,
- 1 elagazast,
- 1 ciklust
- 1 hibat.

Sz'al (szigoruan szerintem) jobban jar a keszito, ha ugy tervezi a gepet, hogy a leheto legtobb program kepes legyen elvezerelni, ha mar nem akarunk (feleslegesen) interpretert irni. (Ha akar valaki, az mas :)

hétf. feb. 28, 2005 20:38
gyémánt tag

Hozzászólás 
lemaradt -> G kódokkal mi a gond? leírás kell???

hétf. feb. 28, 2005 19:17
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Üvegszálas nyákot marni???
a marószerszám csúcsával konzultálnom kellene...
keményfémnél (HM) keményebb anyag kellene...
a nyáktervező progik tudják ezt a telifóliás kivitelt?
Ha sokat kell maratni, és kevés a vas-klorid, no ilyenkor sem rossz...

hétf. feb. 28, 2005 19:16
arany tag

Hozzászólás 
Üdv!

Ez a kapcsolás rs-232-n üzemel:
http://cq.cx/pcb-router.pl

Hogy melyik porton jobb vezérleni - nem tudok hozzászólni, de sokak szerint az LPT jobb.

hétf. feb. 28, 2005 19:07
Hozzászólás 
Idézet:
Azt viszont nem értem minek a híd? Egy 4 tekercses 1,8°-os léptetőmotorral lépésközös vezérléssel 4db "jó" N-FET kell, és egy vezérelhető áramgenerátor a tekercstápkörbe(az áramgenerátor áramát a vezérlőáramkör a lépéskor növelné, majd visszacsökkentené a tartáshoz. Ezzel 0,9°/lépés elérhető, kellő nyomatékal. Nem hiszem hogy ezt tovább kellene bonyolítani.

Az esetek nagyobb reszeben elmegy az asztal (vagy epp a szerszam) alap hajtassal is. Am a gyorsmeneteknel (travel) nem art, ha a motornak van nyomateka magasabb fordulaton is. (Max. fordulatszam emelesere pl. jo a hid)
Eloferdulhet, hogy epites kozben derul ki: adott mechanikai megoldasokhoz keves a motor "magaban". Ilyenkor szinten jol jon a hid, es a hid hasznalatabol adodo teljesitmenynovekedes. Termeszetesen ha elegendo az, amit egy alap vezerles nyujtani tud, akkor azt kell hasznalni!
Masreszrol a hid kovetkezteben no a max. fordulat, alacsonyabb sebessegen meg a nyomatek.

Idézet:
Engem továbbra is inkább a G-kód PC-s feldolgozása, majd vezérlő PIC-be RS232-őn keresztül való kitolása foglalkoztat. A PIC vezérelné az áramgenerátort és a FET-eket. Lehetne hangolni a lépésáram időtartamát. Nekem fontos, hogy a G-kód feldolgozó programhoz is hozzá tudjak nyúlni, mert akkor csak a fantázia és az idő a korlát egy esetleges továbbfejlesztésre.

Namost szerintem az RS232 elbol felejtos. Hogy mast ne mondjak: lassu. Szamolj utana: minimalisan 3 motor (de lehet akar 6 is. A sajat cuccomat teljes kiepitesben 6 tengelyesre tevezem), motoronkent iranyjel. Adott esetben a motorokat 3-4-5kHz-es lepesfrekivel viszed. Szamolj kicsit utana.
Masik problema, hogy a hobby vezerlok egytol egyig LPT-n bofognek irany- es leptetojelet, meghozza ugy, hogy az adott mozgasnak megfeleloen utemezve, egymashoz igazitva, szinkronizalva leptetnek. ezt sorosra atberhelni csak egy belso parancsnyelv kialakitasaval lehetne, ami viszont teljesen feleslegesen bonyolitana a rendszert. Ha mindenaron sorosat akarsz, akkor vegyel elo egy megfelelo labszamu PIC-cuccost, tedd ra az LPT-re, kezeld le az LPT valtozasait (celszeruen megszakitasbol), kuldd ki PIC-bol a bit-allapotokat sorosan, majd 2 meterrel odebb alakitsd vissza az egeszet. Van ertelme? Nem sok, foleg akkor, ha vegallast, vagy egyeb idokritikus parametert akarsz a programnak visszakuldeni.

Idézet:
A PIC vezérelné az áramgenerátort és a FET-eket. Lehetne hangolni a lépésáram időtartamát

Igen, lehetne, de kerdes, hogy megeri-e? Hagyomanyos diszkret elemekbol olcsobban, es foleg kenyelmesebben oldhato meg a dolog - mar ha a diszkret technikatol nem irtozik a tervezo.

Egyebkent mondok jobbat: motor aktualis fordulatszama alapjan valtozo _feszultseg_, mint nagy fordulaton nyomateknovelo megoldas. Kiprobaltam, felelmetesen megdobja a motor max. fordulatszamat es ezzel egyutt a teljesitmenyet melegedes es egyeb karos huncutsagok nelkul. Itt is lehet(ne) PIC-cuccokat hasznalni, bar kivancsi lennek ra, hogy mit szol a motor akkor, ha lepes miatt a tartoaram-korlat epp ki van sontolve, az akt. leptetofreki 4.5kHz (half step), a motortapfesz epp 35V(!) korul jar (4.2V-os StepSyn), es a pic azt mondja 1 kulso zavar miatt, hogy freeze... (jo, WDT visszarantja adott idon belul, de akkor is..:)

Sz'al lenyeg: attol fuggetlenul, hogy most is jatszom egy 16F628-assal (DTMF tavvezerlo, tarolt hangmintas visszajelzessel), a hajtasok vezerlesehez tovabbra sem alkalmaznam. A kisebb mereten kivul semmi sem indokolja szamomra ugyanis, hogy uC keruljon a "levesbe". Es ez tipikusan az a feladat, ahol a meret nem lenyeg.. :)

hétf. feb. 28, 2005 15:26
gyémánt tag

Hozzászólás 
VFX!
Lényegében egyetértek.
Azt viszont nem értem minek a híd? Egy 4 tekercses 1,8°-os léptetőmotorral lépésközös vezérléssel 4db "jó" N-FET kell, és egy vezérelhető áramgenerátor a tekercstápkörbe(az áramgenerátor áramát a vezérlőáramkör a lépéskor növelné, majd visszacsökkentené a tartáshoz. Ezzel 0,9°/lépés elérhető, kellő nyomatékal. Nem hiszem hogy ezt tovább kellene bonyolítani.
Megjegyzem, hogy ez a legegyszerűbb része a dolognak. Engem továbbra is inkább a G-kód PC-s feldolgozása, majd vezérlő PIC-be RS232-őn keresztül való kitolása foglalkoztat. A PIC vezérelné az áramgenerátort és a FET-eket. Lehetne hangolni a lépésáram időtartamát. Nekem fontos, hogy a G-kód feldolgozó programhoz is hozzá tudjak nyúlni, mert akkor csak a fantázia és az idő a korlát egy esetleges továbbfejlesztésre.

hétf. feb. 28, 2005 12:27
Hozzászólás 
Idézet:
A PWM csak az áramot tudja fokozatmentesen CSÖKKENTENI a motoron, tehát nehezen lehet vele növelni a forgató nyomatékot a motor maximumához képest! Néhány fokozatban állítható áramgenerátor kapcsolás szinte azonos értékkel bír, egy PWM megoldáshoz.

Tokeletesen egyetertunk, erol mar irtam fentebb vezerelheto aramgenerator cimszo alatt.. :)

Idézet:
fázisszögmodulációval kis nyomaték (!) mellett tetszőleges felbontás elérhető. Csak ember nincs aki a vezérlését megcsinálná...

Microstep rulz :) Mondjuk nem kell hozza feltetlenul faziszog-modulacio, mehet "analog" vezerlessel (sine-table epromban -> D/A -> power resz), vagy _nagyon_jol_hangolt_ PWM-vezerlessel. Mit ne mondjak, undorito.. :)

Idézet:
A híd módszer jó, csak szimm tápegység, + rengeteg végtranzisztor.

Szimm tap? Miota? Itt egy pelda, hogy normal tappal (+ par mA-s segedtappal) siman megy:

Kép

Teny, a 8 FET-et megeszi motoronkent, viszont dob a nyomatekon rendesen a "szimpla" hajtashoz kepest.

Ha Halftep a hajtas, akkor meg egyutt is lehet hajtani parban az opto-kat. "Normalis" FET mellett meg (p. IRFZ44, IRFZ48) a segedtap mehet lejjebb is (min. 5V).
Ja, IRF530/IRF9530 parossal meg az opto se kell(ene), am valahogy nagyon nem szeressem az IRF9530-as jatekot.. :)

Az Upower meg mehet aramgeneratorrol (1 opto, 1 FET, 1 nagy teljesitmenyu ellenallat). A FET sontoli a tartoaramot beallito ellenallatot, inditasa logikusan a lepteto impulzusrol monofloppal pl.

hétf. feb. 28, 2005 11:56
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
watt-> jogos az egyenáramú motor észrevételed, bár ha soros gerjesztésű motorról van szó, olyan nyomatékot kapsz, hogy rádtekeri a vonóorsót. A kefékkel van ott a gond. Ezeket példáknak írtam.
megemlíteném, hogy léptetőmotorral is lehet igen vad dolgokat mívelni...
fázisszögmodulációval :shock: kis nyomaték (!) mellett tetszőleges felbontás elérhető. Csak ember nincs aki a vezérlését megcsinálná...
A híd módszer jó, csak szimm tápegység, + rengeteg végtranzisztor.
A PWM nekem úgy látszik mániám. Amúgy nem vagyok közveszélyes.
nem kell tudni az impulzus stélességét! Minden léptetés felfutó élére reagál egy monostabil multivibrátor, és ad egy pár ms szélességű PWM kapuzó jelet. Ezzel a motor tápfeszét kapuzom. Nyugodtan lehet az összes (álló is!!!) motor tápfeszét 2-3x tápfeszre emelni. olyan "frekvencián" min a kapuzjel szélessége a motor tekercselésének az induktivitása olyan nagy, hogy nem kell előtétellenállás.
Ennek egy vadabb változata a "gyorsítóellenállás" ellenállás + motortekercs. álló helyzetben az ellenállat védi a tekercset a leégéstől, lépéskor a tekercs "ellenállása" nagyságrendekkel nagyobb mint a korlátozó ellenállaté. a RT. valamelyik számában van egy kapcsolás TTL IC-kkel. Megcsináltam, működik, csak 3+1motorhoz csináltam, és elvesztem a kancók között...

hétf. feb. 28, 2005 7:58
gyémánt tag

Hozzászólás 
Valamit elkevertek a PWM -el kapcsolatban. A PWM csak az áramot tudja fokozatmentesen CSÖKKENTENI a motoron, tehát nehezen lehet vele növelni a forgató nyomatékot a motor maximumához képest! Néhány fokozatban állítható áramgenerátor kapcsolás szinte azonos értékkel bír, egy PWM megoldáshoz. A gond a vezérlés megint, mert a vezérlő proginak tudnia kell, hogy mikor milyen nyomatékkal kell a motorokat hajtani. Én azt mondom, hogy ezen nem kell szórakozni. Mindig menjen a motor maximális nyomatékon, és amikor áll, akkor vissza lehet venni az áramot. Ehhez nem kell a programnak hozzáértenie, mert ezt a vezérlő elektronika megoldja.

hétf. feb. 28, 2005 6:19
gyémánt tag

Hozzászólás 
tibuu!
Köszi a példákat!

Knight!
Nagyon cool a megoldás, gratula. Azt hiszem így lenne érdemes megépíteni! Persze kisebb méretnél a fióksín kifizetődőbb!

hétf. feb. 28, 2005 6:08
Hozzászólás 
Idézet:
másik (elvetéltebb)ötlet: léptetőmotor helyett szervomotor...
vagy egyenáramú motor + szögadó/lyuktárcsa/elmozdulásmérő nem'tommi
Szerintem egy önindítómotor elég lesz... ...csak győzd a tápegységet

Nézzetek utánna a PWM-nek!!!
Ez kell nekünk...

Nana... az nagyon nem PWM, inkabb egy elfuseralt motion control-kezdemeny.
Kezdjuk ott, hogy a vez.programbol csak lepteto- es irenyjelet kapunk, de semmi mast nem tudunk azon kivul, hogy most kell lepni egyet X iranyban. Nem tudjuk, mikor jon a kov. lepes, nem ismerjuk az iranyat, stb. Ha DC servonak kellene vinnie az asztalt, akkor az azzal jarna, hogy buffered streamkent kellene jatszani a 3 csatorja jeleivel: letarolni egy vagonnyit, lebontani es atszamolni mozgasvektorra, aztan a vektor alapjan a 3 DC motort szinkronban vinni. Egyszerre.
Na, ez az, ami nem megy DC-motorokkal. (lasd: profi vasban 1 helyen van DC-motor: a foorsoban) DC erzekeny a terhelesvaltozasra (alacsony sebessegen kicsi a nyomatek), hazi eszkozokkel nem tarthato kelloen kezben a cucc.

Ha mar motion control, akkor 3 fazisu AC-szinkronmotorok. Termeszetesen tachometerekkel, uvegleces elmozdulasmerokkel, stb. megtamogatva. Ez hazi korulmenyek kozott megint csak jarhatatlan. Megfelelo a megfelelo pontossaghoz "kicsit" huzos hatter kell (vagy analog szabalyozas [elmaszik, hofokfuggo, torkaveres], vagy A/D konverter-hegyek es b..ottnagy szamitasi teljesitmeny [PIC kiesik, a minimum nagyjabol a P1-es proci-kategoria])

Ami mukodik:
lezerek, fenymasolok, matrixok leptetomorotjai. Ha magaban gyenge (nem szokott), akkor tessek motort duplazni. Leptetoknel lehet.
Mivel a stepperek fizikailag keptelenek a tullepesre (lasd: fentebb AC-motorokkal kapcsolatos problemakat), eleg a vezerloprogram altal nyujtott szinkronizacio. Ugyanis a hobby-vezerloprogramok teljesen veletlenul pont leptetomotorokhoz keszultek. Extrem esetben a lepesvesztes elkerulese erdekeben optokerék, hogy tudjon a program/vezerlo a hibarol), de mas semmi. Hab a tortan, hogy a vezerlo elektronika egyszeru, digitalis "szemlelettel" konnyen tervezheto, alacsony alkatresz-igenyu, tehat "home made" kivitelben is elkeszitheto.
Gyenge motor eseteben a duplazas mellett (esetleg helyett) le lehet cserelni a teljesitmeny-reszt unipolaris mociknal: hidban hajthatoak bipolarkent is (unipolar hajtasnal az egyik tekercspar mindig lazsal ahelyett, hogy jo kisdoboskent kivenne a reszet a szocialista munka oromeibol.) Atvarialva bipolarra: aram marad, fesz megy a duplajara, nyomatek meg ugrik 40%-ot felfele.)

vas. feb. 27, 2005 22:55
gyémánt tag

Hozzászólás 
Báláim az Úrban!
Dolgozz izomból, cselekedj ész nékül... avagy ész erő állati.
nyomtatómotorok jók, de részesítsétek előnyben a mátrix, és elektromos írógép motorokat. Masszív agyonverhetetlen HW, folyamatos melóra vannak tervezve...
Nem akarom mondani, hogy a tintasugaras nyomtatók milyenek...
~3-4 Robotron írógép (nagyon ajánlom!!!), és ~5-10 tintasugaras, és 1 fénymásoló "élvezte" az aktív eutanázia szakkörömet...

Tintasugarasok gondja :Erő nem kell a mozgatáshoz, 3 év alatt úgyis szétesik (céges használatnál a HP-k is pusztrulnak el -> műa. alkartészek törnek, kopnak.) Nagyon gyengék a motorok, bár precíz léptetése van.
plotter készítésére, modellcuccoshoz jó.

Áttétel: a nyomtatóból kitermelt fogaskerekek gyengék, a bordásszíj is meg fog hámozódni....
S.motorkerékpár??? :lol:
kár lenne érte...
Úgy irigyelem azokat a barátaimat akik ingyen, vagy max
5000HUF-ért jutottak Babettához/Rigához...
Nem jó, és nem szabad!!!
Javaslat: régi óraszerkezet, vagy meg kell környékezni egy autószerelőt, és vezérműszíjat bugázni tőle, persze söregyenértékben honorálni...
Ha rákap, nem győzöl pakolni...

másik (elvetéltebb)ötlet: léptetőmotor helyett szervomotor...
vagy egyenáramú motor + szögadó/lyuktárcsa/elmozdulásmérő nem'tommi
Szerintem egy önindítómotor elég lesz... ...csak győzd a tápegységet :shock:

Nézzetek utánna a PWM-nek!!!
Ez kell nekünk...

Hétvégén megmozdult a motorvezérlő elektronika + 3 motor :-)))
Robotron motor jó lesz nekem... ... ujjal nem tudtam lefogni, és még PWM sincsen rajta.

A forg. erővel ne is számolj...
úgyis nagyfordulatú forg.motorral fogsz porolni, ráadásul nem 10-20m/min előtolással.
ha gondoljátok kiszámolom az erőt, de szerintem fölösleges...

vas. feb. 27, 2005 19:57
arany tag

Hozzászólás 
attetelen en is gondolkodtam, lehet erdemes lenne belekukkantani regi, doglott segedmotorkerekparok blokkjaba, feltetelezem hogy a valtoban talalnank nehany fogaskereket... az mar kerdeses hogy mennyire kopottak, meg hogy nem lenne -e tul nagy az attetel. ami viszont biztos, hogy masziv lenne ;]

a masik dolog attetellel kapcsolatban hogy szedett-vedett ertesuleseim szerint a leptetomotorok a hajtasi frekvenciaval forditott aranyban adnak le nagyobb nyomatekot, igy lehet hogy semmit se ernenk el nagy attetellel, vagy tenyleg csigalassu lenne a gep (ami meg problemas lehet technologiai szempontbol, mert jobban koptatna a szerszamot)

nekem van itthon egy meg mukodokepes videoton matrixom, szemeztem a tengelyekkel de szerintem az mar gyengenek minosul ilyen felhasznalasra, ha kezzel tudom hajlitgatni... forgacsolasnal azert eleg nagy erok lepnek fel, meg kis forgacskeresztmetszet mellett is.
(szamolni kellene forgacsolasi erot, de mar igy szemre is gyengenek tunik, bar lehet hogy muanyag megmunkalasahoz meg jo lenne)

vas. feb. 27, 2005 8:50
Hozzászólás 
Idézet:
Persze ilyen dolgokon csak az törheti a fejét, aki legalább tudja, hogy honnan lehet motort szerválni...

Nyomtatok, fenymasolok. Hulladek (selejtes, megpusztult, elfustolt) nyomtatokban sok mindent talal az ember, ha lelemenyes.
"regi" Epson matrixokban, lehalt lezerekben StepSyn (Sanyo Denki gyartmanyu) termetes motorokat. Lezerekben esetleg meg termetesebbeket.

Kis gephez szinte adja magat az A3-as matrixok 14mm-es koszorult tengelye, ha sporolos valaki, akkor meg a fej muanyag hazaba beontott bronzperselyeket is hasznosithatja.

Lezerekbol, fenymasolokbol johet az attetelhez szukseges bordas szij, hozza valo tarcsa, vagy epp a fogaskerek.

ha meg mar ugyis nyomtatot bont az ember, a vezerlo eletronika anyaganak harmadat szinten ki lehet termelni. (optocsatolok, precizios kapcsolok, trafo, graetz, pufferkondik, egyes tipusokban teljesitmenytranyok/fet-ek, stb.)

Persze mindezt meg lehet venni boltban is, ha valaki szereti szorni a penzt.. :)

vas. feb. 27, 2005 1:49
arany tag

Hozzászólás 
Minél nagyobb a mozgatandó tömeg (és ez által a tehetetlenség) a tengelyen, annál nagyobb erő kell a mozgatáshoz. Ehhez még jön a munkadarab megmunkálásán fellépő ellenállás is.
Sajna elég nehéz masszív, pontos nagy teljesítményű és teherbírású mechanikát összerakni úgy, hogy még könnyű is legyen. A megoldás: nagyobb teljesítményű motorok használata. A kérdés csupán annyi, hogy mekkora teljesítmény kell? A léptetőmotoroknál a teljesítmény persze függ a sebességtől is, ami persze tovább bonyolítja a dolgokat.
Persze ilyen dolgokon csak az törheti a fejét, aki legalább tudja, hogy honnan lehet motort szerválni...

Na jó, elég ennyi a filozófiából..

Hol lehet léptetőmotort szerezni :?::?::!:
:)

vas. feb. 27, 2005 1:23
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Knight-> Nagy ötlet! kész Ikea! Már csak egy Tesco gazdaságos elektronika kell! :lol:
ötlet -> használj téglalapszelvényeket, vagy a négyszögszelvények közé tegyél távtartót!
Nem nagy munka, de, ha együtt dolgoznak rettenetesen (de szép magyar szó...) megdobja az inerciáját (hajlítási tengelytől négyzetesen mért felületet). egyszerűbben->nem hajlik annyira, sokkal merevebb lesz!

ha cilinder alakú, vagy hornyos tárcsával kevesebb csapágy kell. (persze ehhez eszterga kell!!)
nézd meg a kegytárgyam, én egy egyszerű szögvasat használtam, de azt a gépállványhoz fogattam.
nem tökéletes, de pill ez van.
nem tudok többet mondani! kérem kapcsolja ki!

szomb. feb. 26, 2005 18:17
gyémánt tag

Hozzászólás 
Peldatarak

eszterga: http://www.nct.hu/pdf/Peldatar/Eszterga/peldatarl.pdf
maro: http://www.nct.hu/pdf/Peldatar/Maro/peldatarm.pdf

egyebb doksik:

http://www.nct.hu/Letolt/letolt.htm

szomb. feb. 26, 2005 11:36
gyémánt tag

Hozzászólás 
PumaElBusta írta:

de talaltam meg valamit: http://gtt.gamf.hu/letoltes/boza/ea200t.pdf
talan jol jon

Eleg komolytalanok ezek a minta peldak... ha valakinek ezzel kellene megkeresni a napi betevot igen csak ehen halna... ilyen techonologiai parameterekkel...

szomb. feb. 26, 2005 11:34
arany tag

Hozzászólás 
Na!
Megrajzoltam az Y-tengely zártszelvényes változatát.
100cm menetúthoz kell:
- 300cm zártszelvény
- 12db csapágy
- 100cm M8 menetes szár
- 56db M8 anya

Ez így kb. 3-4ezerből kijön és nem kell se esztergálni, se lemezt hajlítani.
Csak kifúrod, összecsavarozod, és kész is :) .

kép1 - kép2

szomb. feb. 26, 2005 0:32
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Azb Emco, és egyéb progikat a GAMF-on használták a hallgatók tesztelésére. DOS-os progi. beírod mit akarsz, és lemutogatja.
Párszor matattam vele, de feladtam. ~8 éve kaptam őket, de nem állt kézre. Megjegyezném, hogy az a ROVER 13S-es gép sem semmi.
A HW, és az elktronika jó, de a SW...... :shock:
Cegléden a STYLUS kft.-nél van egy nagyobb BULERI gép.
uganezzel a vezérléssel. Megvették, de nem volt rá szaGember. Elmentek a GAMF-ra, és elhívtak egy CNC-s tanárt. egy óra alatt sem tudta megszelídíteni. akkor már 3-4 éve poroltam a suliban a másikkal.
3 évet melóztam másodállásban a ceglédi cégnél. A fickó arcára kíváncsi lettem volna, mikor meglátta a színes ikonverérléses képernyőt, amely egy szabvánnyal sincsen köszönőviszonyban... :twisted: A belső progija nemhogy nem G, és M kódos, de alig szerkeszthető!!! Olasz nyleven (!!!) ömlesztve tagolás nélkül 1/10000mm méretmegadással egy massza. Csupa öröm, csupa boldogság...

pén. feb. 25, 2005 17:25
arany tag

Hozzászólás 
Szóval az oldal címe még1x:

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
http://kukacnc.uw.hu
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

pén. feb. 25, 2005 12:18
arany tag

Hozzászólás 
Tiszteletem!

Bővítettem az oldalt, kérlek Titeket - cenzúrázzátok! Az arculaton, ill a linkeken majd javítok, egyelőre ez ilyen "belső használatra-oldal", a lényeg fenn van, ill. lesz, de korántsem tökéletes. Aki érez magában késztetést, hogy cikket írjon - kiteszem az oldalra munkáját!

Iranytu: maro, eszterga, ill. emcoprg nevű progikról írj vmit légyszi!

Knight: Belinkeltem a rajzaidat - remélem, nem haragszol érte! Jó ötletnek tartom, és grafikailag is jók!

pén. feb. 25, 2005 12:16
arany tag

Hozzászólás 
Tudtam, hogy vmit elfelejtettem tegnap este - hát igen, ide kiírni az oldalcímet. ;)

Szóval Iranytu Kollega küldött egy csomó képet, ill. doksit - köszönöm! Igyekezni fogom őket feltölteni az oldalra.

Akinek van képe, dokumentuma CNC gép építésével kapcsolatosan, és azt akarja, hogy kibiggyesszem az oldalra, az írjon ímélt: kukacnc(kukac)vipmail.hu Nagyobb mennyiség átküldése is megoldható (eftépé).

pén. feb. 25, 2005 10:06
gyémánt tag

Hozzászólás 
Béláim (és nem Béláim) az Úrban!
http://kukacnc.uw.hu oldalra tekintsetek át...
'// /\ l\l l) /\' L kolléga szobort egy honlapot, melyen doksikat lehet (ha kirakja) elérni. Az a gondom, hogy az évek alatt sok szemét/kincs gyűlt össze. ez ~ cd-nyi mennyiség. Nem tudom kinek mis az érdekes. többen írtatok, hogy képet/doksi...-t küldjek.
persze megoldható, de levélként ~50MB-nyi képet elindítok, (1 MB-os csomagokban) az emberkének nem lesz természetes a mosolya... (tarkóján fognak csorogni a könnyek....)
ha valakinek van doksija, pse jelezze, hogy elérhető legyen mindenkinek.
A honlapon hibásan szerepel az, hogy én már raktam össze CNC gépet. Melózok (ha a sulinak melója van...) egy iparival (7 éve..), és szenvedek egy sajáttal. De eljön még az én időm!!! da akkor meg is fognak szólalni a fanfárok!!!! :lol:

pén. feb. 25, 2005 9:56
arany tag

Hozzászólás 
ha jol tudom a mastercamnek is van szimulatora, de ami biztos:
cimco edit ( http://www.cimco-software.com/ )

illetve amit oktatasra is hasznalnak:
mts-cnc ( http://www.mts-cnc.com/ )

pén. feb. 25, 2005 9:26
gyémánt tag

Hozzászólás 
Idézet:
erdemes szimulatorokon probalgatni

Például?

Idézet:
mint mondtam nekem meg nem volt kozom mikrovezerlokhoz, valszeg ezert hajlok ra nehezebben. aki tud vele mit kezdeni az csinalja

Én sem azt gondoltam, hogy most mindenki nekiáll PC és PIC programokat írni. Eddig is úgy volt, hogy ha valamit itt a fórumon szültünk meg és én megcsináltam(pl. 16F-18F PIC égető, futófény meg amit még nem tettem fel, mert még nem 100%-os: akkutöltő, lakásriasztó rendszer), akkor azt feltettem az oldalamra. Ezzel is így lesz, ha megszületik! Csak győzzétek kivárni! :) De itt az idő nagyon száguld..

pén. feb. 25, 2005 9:04
arany tag

Hozzászólás 
mint mondtam nekem meg nem volt kozom mikrovezerlokhoz, valszeg ezert hajlok ra nehezebben. aki tud vele mit kezdeni az csinalja, valszeg egyszerubb dolga lesz es biztosabb lesz az uzem. en egyelore nemnagyon tervezem hogy nekiallok barminek is mert sajna elektronikahoz se ertek, programozassal ugy vagyok hogy _talan_ ossze tudnek dobni egy vezerlot, de ott van meg a mechanika... legszivesebben rendes trapezorsot csinalnek a menetes szárak helyett, stb... csak erre nincs lehetosegem mert meg munkam sincs jelenleg... ellenben nagyon vontz a dolog hogy egy kisebb mokolasokra megfelelo kis gepet tartsak itthon. inkabb ilyen vivodas az egesz, hogy nekialljak -e valaminek vagy ne.

jah es egy javaslatom lenne azoknak akik meg nem talalkoztak gyakran nc programokkal: erdemes szimulatorokon probalgatni a dolgot (sot, ha mar elesben megy a gyartas akkor is erdemes szimulatoron lezavarni elobb)

pén. feb. 25, 2005 8:54
gyémánt tag

Hozzászólás 
Tehát akkor 3 tengely!
A belinkelt pdf-ekből és képekből jó látszik, hogy nem egyszerű kordinátákat adhat meg egy G-kód. De ettől még nem kell eldobni a PIC-et, mert a soros vonalon való kommunikáció sokkal kényelmesebb. Ha a PC kiszámolja a lépésszámokat és áttolja (saját protokollal) a PIC-be, akkor nem a PIC-nek kell polárkoordinátákkal bajlódni(vagyis nem nekem :) ), és mégis hatékonyabb lenne a vezérlés. Ehhez viszont a PC-re kell megírni az átszámító progit. Ez sem lehetetlen.

knight!
Légyszi szerkezd át a hozzászólásokban a képeket, hogy csak linkek legyenek, mert teljesen eltolja a szöveget! Köszi! :)

pén. feb. 25, 2005 6:00
arany tag

Hozzászólás 
Berakom a szánmechanika terveit az általam számolt adatokkal, hátha kell vkinek. Ezek a méretek M6-os menetes szárhoz passzolnak, de más méretre könnyen átszámolhatók.
Részletesebb leírást találhattok erről a megoldásról MAGI honlapján.
Kép1 - Kép2

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Knight pén. feb. 25, 2005 14:21-kor.

pén. feb. 25, 2005 0:33
platina tag

Hozzászólás 
Akiket a nyákfúrás érdekel, azoknak szerintem könnyű dolguk van, mert egyszerűen furatfájlra van szükségük. Ezt a legtöbb nyáktervező megcsinálja szöveges formában, mely a következőket tartalmazza:
x, y koordiánta és a furat átmérője. Régebben láttam ilyen fájlt, az adatok sima text fájlban voltak, és a felsorolt adatok voltak 3 oszlopban / 1sorban.
Erre szerintem nem nagy was ist das progit írni. Az elektronika és program első ránézésre nem tűnik túl bonyolultnak.

Szerintem is PIC -el érdemes az motorokat megvezérelni, de kizárólag a rendszervezérlést érdemes csak a PIC -re bízni. A PC -n a számítási műveleteket sokkal kényelmesebben, gyorsabban, hatékonyabban meg lehet oldani.
-------------------------------------------------------------------------------
Viszont akik gravírozni, marózni és egyéb komplikáltabb müveleteket is szeretnének végrehajtani, na az már nem gyenge szerintem.
Nem értek a témához, ezért nem látom át, hogy például egy görbe (nem kör vagy ellipszis) melletti mozgatást hogyan lehet megcsinálni? Itt nem egyszerűen arról van szó, hogy menjen ide, vagy oda. Meg lehet csinálni igy is, de szerintem millió pont kordinátáját nem tárolják le a "nagyok", nem is célszerű, hanem szerintem matematikailag felírják a görbe egyenletét és azzal mozgatják. Olyan, mint a vektorgrafika. Pl. a pdf -ben sem pixelesen kezelik a képernyőt, hanem megmondják, hogy egyik ponból a másikba hogyan jusson el.
Na szerintem ehhez már jól jön, ha van kész progi ami majd meg fogja tudni vezérelni a szerkezetet, mert ezt az utóbbi esetet leprogramozni szerintem qurva nagy meló.

(mint írtam, most sajnos nagyon nincs időm, 3 projecten dolgozom szimultánba, most nem hiányzik több, így csak megfigyelőként tudok egyelőre részt venni :( )

Ami nekem a legnagyobb gond még, az a mechanika.
A nyomtatókban és szkennerekben úgy láttam, hogy 1db (!) fémpálcán csúszik a mozgatandó rész + a másik vége a gravitációra bízva egy sínen csúszik. Ezzel elég precízen meg lehet mozgatni, viszont a szkennerben és nyomtatóban nagyon könnyű a moztatott rész, igy a gravitációra bízva elég 1 pálca + sín. Itt szerintem nem elég, viszont gondot okozhat több (2) pálca használata, vagy ez nem jó elgondolás? (Mechanikához homály vagyok.)

csüt. feb. 24, 2005 19:41
arany tag

Hozzászólás 
lehet szobrot faragni igy is, csak nem egy felfogasban, viszont elegge pontosan kell pozicionalni forgatas utan... persze meg igy is korlatozott, de szerintem folosleges 3nal tobb tengely. esetleg meg az asztalt lehetne forgatni, mint az egyszerubb megmunkalokozpontokon. (csak ilyenkor a foorsonak nem merolegesen, hanem parhuzamosan kell allnia az asztalhoz kepest...vagyis ugy lenne esszerubb)
amelyik gepeken en dolgoztam (heller), igy nezett ki az elrendezes:
-mc12: a foorso mozog ket tengelyen (egy fuggoleges sikon), az asztal pedig egy tengelyen mozdul el, es forgathato. [ez a gep 2 palettas volt, tehat amiga megmunkalas ment, egy masik palettara lehetett szerelni a kov. megmunkalando anyagot]

-bea: ennel a foorso csak egy tengelyen mozog, az asztal ketton, es szinten forgathato. (ez viszont akar 8 palettaval is dolgozott, a gep mellett volt a palettatar, ahonnan berangatta)

csüt. feb. 24, 2005 16:06
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 809 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Következő