Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szer. máj. 22, 2024 6:56



Hozzászólás a témához  [ 31 hozzászólás ] 
elektromágnes méretezése 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 23, 2008 14:30
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Hozzászólás Re: elektromágnes méretezése
Értem, akkor próbálkozok. Kösz a segítséget.


hétf. szept. 13, 2010 10:29
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: elektromágnes méretezése
Idézet:
Milyen vastag, és hosszú vezetőre van szükségem?


Remélhetőleg nem gondolod komolyan, hogy az általad megadott egyetlen adatból meg lehetne ezeket határozni!

Szerintem minél erősebb ez az elektromágnes, annál jobb, egy vacak elemről üzemeltetve az a veszély nem áll fent, hogy túl erős legyen, vagy akár csak túlgerjeszd a ferritet. Innentől viszont az első értelmes kérdés az lenne, hogy milyen áramforrást lenne érdemes használni. Sokminden szóba jöhet, de elem semmiképp! Vagy hálózati táp, vagy akkumulátor(ok), vagy egy mágnes. Igen, jól hallottad, mágnes, amit el lehet úgy helyezni, hogy vaspor ne érje, viszont leválasztható legyen a vasmagról.

Ferrit helyett inkább sima trafólemezt javaslok, az nem törékeny.

Ha mégis elektromágnes, akkor úgy kell méretezni, hogy annyi rezet tegyél rá, amennyi csak ráfér. A huzal keresztmetszetét az ellenálláshoz kell megválasztani, az ellenállást meg az aksi kapacitásához, feszültségéhez, és a kívánt üzemidőhöz. Pl. egy 3,7 V 900 mAh-s aksihoz 30 perc üzemidővel R=U*t/C=2 ohmos tekercs kell. Ebből a huzal l/A aránya számítható: l/A=R/ró=2/0,018=100 m/mm^2, vagyis pl. 0,5-ös keresztmetszetű huzalból 50 méter kellene, aztán hogy ez elfér-e, az a vastól függ. A nettó tekercselési térfogat V=A*l (köbcentiben mérve), l=100*A => V=100*A^2, A=sqrt(V/100), vagyis pl. ha 25 köbcenti réz elfér (ami legalább 50 köbcenti bruttó tekercselési térfogatot jelent!), akkor éppen jó a 0,5-ös keresztmetszetű huzal. Ez sacc/kb. E65-ös méretű vasmag esetén reális. De hogy ez mennyire lesz hatékony, azt így nehéz megmondani, pláne hogy sem a szemcseméretről, sem a távolságról, sem a felület minőségéről nem tudunk semmit.


vas. szept. 12, 2010 20:02
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. nov. 22, 2006 15:05
Hozzászólások: 155
Hozzászólás Re: elektromágnes méretezése
Vasport gyűjteni célszerűen egyenárammal kell. Megadtad a tápfeszültséget, ami 1,5V, de nem adtad meg az elektromágnes tervezett teljesítményét. Ennek hiányában ha például a tekercsen átfolyatsz 1A nagyságú áramot, akkor számolhatsz 1.5W bemenő teljesítménnyel. Egyenáram esetén a tekercs ohm-os ellenállásának a tervezett tápfeszültségnél 1.5 ohm értékűnek kell lennie. Keresel a neten egy rézhuzalok áramterhelhetőségét megadó táblázatot, és abból kideríted milyen keresztmetszetű huzal kell az 1A tartós elviselésére. A kiszemelt huzal méterenkénti rezisztenciáját egy újabb táblázatból kikeresve, máris tudható, hogy milyen hosszúságú huzal adja ki az 1.5 ohm-ot. Ezt feltekerve egy lágyvasból készült magra (még véletlenül sem ferrit anyagúra) el is készült az elektromágnesed. Korrekt méretezéshez gerjesztést kellene számolni, de szerintem egyenlőre csak a leírtak alapján próbálkozz.


vas. szept. 12, 2010 19:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 23, 2008 14:30
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Hozzászólás Re: elektromágnes méretezése
Mindig van valami elektromágneses tervem, mint most is :D
Azt szeretném megcsinálni, hogy elektromágnes segítségével vasport tudjak gyűjteni. Azért választottam elektromágnest, mert könnyen leszedni róla, mint állandómágnesről. A tervem az, hogy ferritmagra (kisebb trafó ferritmagjára) tekernék vezetéket, és 1.5V-ról táplálnám, de még mindig nem tudom, hogy kell kiszámítani a tekercselést, mert nem foglalkozok elektromágneses dolgokkal, ezért segítséget kérnék. Milyen vastag, és hosszú vezetőre van szükségem?


vas. szept. 12, 2010 18:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 23, 2008 14:30
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Hozzászólás Re: elektromágnes méretezése
Nem tudom, hogy a következő kérdésem mennyire tartozik ide, de ez is valamelyest az elektromágnesen alapul :D

Szeretnék csinálni egy generátort, amit a szál hajt meg. Két rossz vinyóból szedtem ki állandómágnest (egyben volt kettő), és szeretnék még egy ilyen párt szerezni. Azt szeretném, hogy min. annyi áramot termeljen, hogy egy kisebb 12V-os autóaksit fel tudjak vele tölteni, de jó lenne, ha többre is tudnám használni (pl. 1A-ig). Úgy tervezem, hogy a mágneseket szembefordítom, és a kettő között lesz(nek) a tekercs(ek), és a mágnesek forognak. A kérdésem csak annyi lenne, hogy milyen tekercset vagy tekercseket használjak (menetszám, huzal átmérő stb.)?


vas. jún. 06, 2010 10:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 23, 2008 14:30
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Hozzászólás 
Skori írta:
Kép Kép


Ez nekem tetszik, hogy kell megcsinálni?


csüt. máj. 20, 2010 12:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Kép Kép


szer. máj. 19, 2010 21:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 23, 2008 14:30
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Hozzászólás 
Milyen probléma?


kedd máj. 18, 2010 15:18
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Legalább négy súlyos probléma van ezzel a kérdéssel.


kedd máj. 18, 2010 15:15
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 23, 2008 14:30
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Hozzászólás 
Szevasztok
Kéne egy kis segítség. Szeretnék készíteni 2 nem túl erős elektromágnest. A lényeg, hogy egy pár grammos szerkezet lebeg egy "tálca" felett. Arra gondoltam, hogy úgy oldanám meg, hogy egyenáramról működne. Alól lenne egy olyan mágnes, aminek az egyik pólusa felfele néz, és változtathatom az értékét (ezzel tudom változtatni a lebegő szerkezet magasságát), felette pedig egy olyan szerkezet lenne, aminek van egy pozitív, és egy negatív pólusa hálószerűen, és ezt tervem szerint max. egy 9V-os aksiról működtetném, hogy ne legyen nehéz.
Valahogy így nézne ki a háló:
+-+-+-+-+-+
-+-+-+-+-+-
+-+-+-+-+-+
-+-+-+-+-+-

Egyetlen problémám, hogy nem tudom, hogy milyen hosszú, és mekkora keresztmetszetű vezetékre van szükségem. Gondolom van valami számítás, amivel meg lehet állapítani ezeket az adatokat. Tud valaki segíteni?


kedd máj. 18, 2010 14:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> jó lenne iylen játékot csinálni, de úgy hogy a mágneses
> tér forgassa is a cuccot!!!

Megporgetni haromfazisu terrel konnyen meglehet.
Az nem ugy. Elvileg akkor soha nem esne le?

A masik lehetoseg intelligensen szabalyzassal
ottartani. Jo kis ujjgyakorlat
lenne a PIC-eseknek lekodolni :)))))
Harom elektromagnes eleg lenne ide is.
Csak a poziciot hogyan lehetne erzekelni.

Kameraval nagyon elegans lenne....

Optikailag csikos alja a porgettyunek?


szer. márc. 23, 2005 14:26
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Természetesen az alsó mágnes sem egy mágnes, hanem sok kicsi, pl. egy kör mentén elheylezve. Ezáltal egy "üreg" alakú mágneses tér jön létre, amiben stabilan maradhat a pörgettyű.

jó lenne iylen játékot csinálni, de úgy hogy a mágneses tér forgassa is a cuccot!!!


szer. márc. 23, 2005 14:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Így már nem is olyan misztikus

Azert meg misztikus.

A porgettyuhatas rendben van.
Maradva a bicikli kereknel, az
rendben es en is csinaltam mar
olyat hogy a megprgetett biciklikereket
az egyik oldalon a tengelyenel
tartva tartottam. Nem semmi....

De: Miert nem maszik ki oldalra a
a porgo magnes????
Miert marad kozepen....


szer. márc. 23, 2005 11:12
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Gafly!

Le van írva az oldalon...

A kicsi pörgettyű egy mágnes, és a "doboz" ami fölött lebeg, az is egy mágnes. Indításkor az alsó mágnes mágneses terébe úgy helyezzük el a pörgettyűt, hogy azonos sarkaik legyenek egymás felé (nyilván csak így taszítják egymást) És ebben a helyzetben nagy fordulatszámra felpörgetjük a kis pörgettyűt. Amikor a forgó pörgettyűt magára hagyod, az a mágneses taszítóhatás miatt egy egyensúlyi helyzetig emelkedik (lehet, hogy kicsit leng körülötte), és utána itt lebeg. A kis pörgettyű azért nem fordul meg, és csapódik a nagy mágnesbe (mint azt mágnesekkel való játszadozáskor tapasztaljuk) mert a pörgettyű perdülete miatt fellép egy ún. pörgettyűhatás, aminek az az eredménye, hogy ha a pörgettyű valamerre kibillen egyensúlyi helyzetéből, akkor a "billenés" irányára merőlegesen mozdul el. Ez így röviden a pörgettyűhatás... Részletesebben fizikakönyvekben olvasgathatsz róla. A következménye ennek a furcsa jelenségnek az, hogy a kiterjedt forgó testek igyekeznek megtartani a forgástengelyük irányát. (ezért lehet nagy sebességnél elengedni a bicikli kormányát..., és a giroszkóp (asszem így hívják az űrhajók tájolóját...) működése is ezen alapul...)

Így már nem is olyan misztikus :-)

A szupravezetés is érdekes játék, lehet vele jó erős mágneseket csinálni (kirepül a kalapács a kezedből...)


kedd márc. 22, 2005 22:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

Gafly amit belinkeltél azt asszem láttam már valahol dekorációként is. Engem is érdekelne hogy működik.
Tavaly mikor a bme nyíltnapon voltam ott két szupravezetőgyrűt hűtöttek le folyékony nitrogénnel és azok lebegtek egymás felett vagy ha felemelted felemelte magával az alatta levőt is de úgy is maradt közöttük 1 cm


kedd márc. 22, 2005 18:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Vagy valami ilyesmi:

http://www.geocities.com/dsligar.geo/levitron.html

Egyebkent erti valaki hogy hogyan mukodik?


kedd márc. 22, 2005 16:12
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Veszprém
Hozzászólás 
Bocs mindenkitől a bedobott FBI képletért. Remélem nem rajtam fog múlni a PM. :oops:


kedd márc. 22, 2005 15:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Nekem az tetszik amikor egy ilyen fekvo
porgettyuszeru lebeg egy dobozszeru felett...

Szoval az ugy joval konnyebb ha felul is
lehet magnes :)))))


kedd márc. 22, 2005 15:45
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Kirakatban láttam egy kb 10 cm átmérőjű "földgömböt", két valami között lebegett mindkettőtől olyan 10-10 cm távolságra, de lehet, hogy volt több is. Az egyik valami alatta, a másik fölötte volt, szép szobai dekorációnak volt kialakitva. Számomra különös az egészben az optikai érzékelő hiánya volt, ami a feltételezett felső elektromágnest szabályozta. Persze lehet poziciót mágnesesen is érzékelni...


kedd márc. 22, 2005 15:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Gafly írta:
> U.i.: Ha örökmozgóhoz kell, én már itt sem vagyok!

Pedig az a legegyszerubb hiszen ismered a klasszikusokat.
Egy kereken vannak a golyok, egy magnes vonzza a
golyokat es forog a kerek a vegtelensegig....


Csak néha meg kell lökni... Erre azt válaszolják, azért mert a rendszer még nem eléggé tökéletes.

Üdv, Funkee


kedd márc. 22, 2005 14:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Csatlakozom :))))

> Úgy látom, a mágnesesség még mindig a mágikus
> jelenség még azok számára is, akik tanulták.

Ez igy van. Meg egy nyamvadt trafo is fogas kerdes
tud lenni....

> Egy csapágygolyó 10 deka?

Csapagy kerdese, mozdonyban van ekkora.
A kipufogo szelepe meg tok jo diot torni :)))

> U.i.: Ha örökmozgóhoz kell, én már itt sem vagyok!

Pedig az a legegyszerubb hiszen ismered a klasszikusokat.
Egy kereken vannak a golyok, egy magnes vonzza a
golyokat es forog a kerek a vegtelensegig....

Na jo bedugultam :)))))


kedd márc. 22, 2005 9:31
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Úgy látom, a mágnesesség még mindig a mágikus jelenség még azok számára is, akik tanulták. A kérdésre pontos választ nem tudok, gyanítom, hogy Veszely prof. sem tudna kapásból, de hogy exponenciális csökkenés, meg hogy a "tekercs által gerjesztett erő F=B*I*l", hát azt sürgősen felejtsétek el! (A végtelenben köbös a csökkenés, közelebb kevésbé gyors, a tekercs belsejében már kb. lineáris, az FBI képlet pedig totál másra vonatkozik.)

Egyszerű képlet garantáltan nincs, egy ilyen erővonalkép kézzel kb. napok alatt kiszámolható. Legfeljebb durva elhanyagolásokkal saccolni lehet. Ráadásul ez nem is analízis feladat, hanem szintézis (ismeretlen tekercs paramétereit kellene optimalizálni - egyáltalán milyen szempont szerint?)

A feladat is kissé alulspecifikált, mégis ellentmondásos. Egy csapágygolyó 10 deka? És milyen irányban kell odavonzania? Függőlegesen? Vagy vízszintesen? Akkor milyen felületen? Mekkora lehet a tekercs? Helyezhető-e a golyó közelébe bármi?

U.i.: Ha örökmozgóhoz kell, én már itt sem vagyok!


hétf. márc. 21, 2005 22:57
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
MansonBoy!

A topicnyitó kérdésre válaszolva:
Az elképzelhetö leggyengébb mágnes is elegendö, de a legerösebb is kevés lehet. Na, megmondtam a semmit.

Szóval mihez kell?

Üdv, Funkee


hétf. márc. 21, 2005 19:27
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Veszprém
Hozzászólás 
MansonBoy írta:
most biztos nagy hülyeséget kérdezek...de nemlehet a mágnest vhogy koncentrálni egy irányba?


A mágnest nem, de a terét lehet. :) célszreűen kialakított vasmaggal.
Pl egy patkó alakú lágyvas szárán kialakított tekercs által létrehozott mágneses tér a patkó két vége között sokkal koncentráltabb mint ha rúd vasmagot használnál. Viszont a zártabb mágneses tér sokkal kisebb távolságról fogja odavonzani a golyódat szerintem.


hétf. márc. 21, 2005 15:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1340
Hozzászólás 
most biztos nagy hülyeséget kérdezek...de nemlehet a mágnest vhogy koncentrálni egy irányba?


hétf. márc. 21, 2005 15:02
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Veszprém
Hozzászólás 
Bár a villany szigorlat már régen volt az biztos,hogy ha acélt használsz lágyvas helyett akkor minden alkalommal más eredménnyel számolhatsz mivel az állandó mágneses térrel felmágnesezed a vasmagot.
Ha jól emlékszem először ki kellene számitani a tekercs által gerjesztett erőt F=B*I*l majd azt hogy a gólyóra abből mennyi hat(A térerő a távolsággal exponenciálisan csökken).Ha nagyobb mint a súrlódás+gravitációs erő akkor elindul a golyód.
Remélem nen túl sok marhaságot hordam össze, legfeljebb a többiek kijavítanak. :oops:


hétf. márc. 21, 2005 13:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1340
Hozzászólás 
a mag mindegy hogy lágyvas vagy acél?

én nemnagyon vagyok jártas ilyen témákban..azért kérdezem:)


hétf. márc. 21, 2005 9:26
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Minek pontos képlet ? Próbálkozz!


hétf. márc. 21, 2005 9:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1340
Hozzászólás 
10dkg os tárgyat kell elmozdítani kb:)


vas. márc. 20, 2005 23:39
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd márc. 30, 2004 19:42
Hozzászólások: 189
Tartózkodási hely: Sistema Solar
Hozzászólás 
Ha 1 pg-os a vasgolyo, akkor szerintem eleg csak egy szal drot, de ha 300 kg akkor mar nagyobb kell. :D


vas. márc. 20, 2005 23:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1340
Hozzászólás elektromágnes méretezése
sziasztok!!

olyan kérdésem lenne ,hogy hogykéne méretezni egy olyan elektromágnest aminek 30cm ről kéne magához húznia egy vasgolyót?ami akkora mint egy nagyobb csapágygolyó?

előre is köszi a válaszokat!


vas. márc. 20, 2005 20:51
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 31 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség