Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szer. máj. 15, 2024 1:13



Hozzászólás a témához  [ 30 hozzászólás ] 
fotodióda 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: fotodióda
Az érintésvédelmi problémák megkerülhetőek lennének, ha mondjuk törpefeszültségről működő fénycsőelektronika hajtaná meg. Akkor csak a cső végei között lenne komolyabb feszültség, és az is csak földfüggetlnül. Amúgy tényleg elég drága a gyári.


csüt. jún. 24, 2010 17:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11885
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: fotodióda
Laci_L írta:
Skori írta:
... Ahogy nézem tényleg sokkal olcsóbb házilag megcsinálni,
bár érintésvédelmileg elégg aggályos a víz, és a 230V-os hálózat közelsége.

Ha még 230V lenne. De ahogy elnéztem, a csőben csak két elektóda látszik a két végén. Lehet, hogy sokkal nagyobb fesz. van ott.

Itt van a honlapjuk:
http://www.excelwater.com/eng/b2c/our_product_pura.php#UVB
260 USD - 800 USD (60.000 - 180.000 Ft) :evil:


kedd jún. 22, 2010 19:35
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11885
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: fotodióda
Skori írta:
... Ahogy nézem tényleg sokkal olcsóbb házilag megcsinálni,
bár érintésvédelmileg elégg aggályos a víz, és a 230V-os hálózat közelsége.

Ha még 230V lenne. De ahogy elnéztem, a csőben csak két elektóda látszik a két végén. Lehet, hogy sokkal nagyobb fesz. van ott.

Itt van a honlapjuk:
http://www.excelwater.com/eng/b2c/our_product_pura.php
260 USD - 800 USD (60.000 - 180.000 Ft) :evil:


kedd jún. 22, 2010 19:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: fotodióda
Köszi neked is a képeket!
Ahogy nézem tényleg sokkal olcsóbb házilag megcsinálni,
bár érintésvédelmileg elégg aggályos a víz, és a 230V-os hálózat közelsége.


kedd jún. 22, 2010 18:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11885
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: fotodióda
Skori írta:
... Nem csinálnál pár fotót róla? Érdekelne a felépítése, mert akartam ilyesmit barkácsolni régebben.

Itt vannak a fotók, elnézést de csak most volt rá időm:
http://imagerz.com/QEMQWUtvAwJQX1xPQAVS
http://imagerz.com/QEMQWUtvAwJQX1xPQwVS

Az biztos, hogy a cső közvetlenül a vízzel érintkezik. A rozsdamentes fémbúra csak körülveszi a csövet.

Ha kell nagyobb bontásban, el tudom küldeni.

Szvsz semmilyen műanyag cső nem jó, ami a még a víznyomást is állja, közben átereszti az UV fényt. Az üvegből sem mindegy milyen fajta. Nem egyszerű a dolog. Ezért drága a cucc. :shock:
Csak nem tutom mennyi most sem. :D


szomb. jún. 19, 2010 16:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: fotodióda
Köszi a linkeket!
A He-n írta valaki, hogy plexi csőbe teszi a germicid fénycsövet. A plexi átengedi az UVC-t?
A barkács cuccokban használt PVC lefolyócső és a plexi nem málik szét túl hamar az UV sugérzástól?


szomb. jún. 19, 2010 15:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 07, 2004 14:53
Hozzászólások: 147
Hozzászólás Re: fotodióda
UV-C lámpa 9 W 7000 literig 24.000Ft
http://www.oceanshop.hu/index.php?cPath=116

15 W-os 45eFt-ért:
http://diszhaldiszkont.shp.hu/hpc/ws_me ... iliz%E1tor

Nem semmi
Hozzáteszem, hogy a 35 W cső 3400 ft-ba kerül a boltban... :-)))))

Házi készítése itt:
http://www.akva.sk/clanky/uv_navod.php

és itt egy hazai munka:
http://www.freeweb.hu/semi/Edesvizi/Akv ... m.html#_uv

Itt pedig egy fórum róla:
http://www.hobbielektronika.hu/forum/to ... 0_ASC.html


hétf. jún. 14, 2010 19:19
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11885
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: fotodióda
Skori írta:
Laci_L írta:
... Van egy ilyen szerkezetem.
Nem csinálnál pár fotót róla? Érdekelne a felépítése, mert akartam ilyesmit barkácsolni régebben.

Holnap. :?
De nem más, mintha egy vízszűrő-tisztító lenne (ilyet itt is lehet kapni). Van egy 1/2"-os be/kimenet egy kb 10 cm átmérőjü és ugyanolyan vastag lapon, amiből lefele lelóg egy kb 40 cm-es, 8-10 cm átmérőjü "kupak", amiben van a cső. Egy 230V-os csatlakozása van, szétszedve van benne az UV cső, ami köröl folyik a víz.


szomb. jún. 12, 2010 18:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: fotodióda
Laci_L írta:
... Van egy ilyen szerkezetem.
Nem csinálnál pár fotót róla? Érdekelne a felépítése, mert akartam ilyesmit barkácsolni régebben.


szomb. jún. 12, 2010 16:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11885
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: fotodióda
HiMen írta:
... Vizet fokok vele sterilizálni, ezért egy csőbe kerül majd bele ...

off.
Jé. :shock:
Van egy ilyen szerkezetem. Egy amerikai cégtől (Pura) kaptam külföldön. Elhoztam, bár sejtettem, hogy itthon nem nagyon kell ilyesmi. Nekem biztos, hogy nem.
Van ötletetek hol lehet eladni? Egyáltalán mennyit ér?


szomb. jún. 12, 2010 16:03
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: fotodióda
Jó esélyed van rá, hogy bármilyen fotodiódával vagy LED-del érzékelheted, mert egy nagyobb energiájú foton könnyen tud gerjeszteni kisebb energiaátmenetet is! Egyedül az lehet gond, ha a tokozás megszűri az UV-t. Si diódával érzékelnek röntgent is. Ki kell próbálni! Feltételezem, a külső fény elől el lesz zárva, tehát nem gond, ha másfajta fényre is érzékeny. Az UV cső meg talán más hullámhosszon nem fog olyan hatékonyan üzemelni, ha UV-ként tönkremegy.


szomb. jún. 12, 2010 9:58
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 07, 2004 14:53
Hozzászólások: 147
Hozzászólás Re: fotodióda
Bocs.
Szóval hasonló az enyém is. Egyszerűen az osram boltban vettem. Pont most árazták le. 35W mindössze 3400 Ft körül volt.

Vizet fokok vele sterilizálni, ezért egy csőbe kerül majd bele. Két vége lezárva, és két csönön eresztül áramlik benne majd a víz egy szivattyúval.

Csakhogy ha kiég vagy csökken a teljesítménye, szeretném majd tudni. Ezért kellene valami fényérzékelő. De ezek a fotodiódák 700-900 nm körül érzékelnek.
Az UV C cső pedig 254 nm-en világit...


szomb. jún. 12, 2010 8:34
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás Re: fotodióda
Szerinted annyi eszem van hogy belenézek? :jaj:
Így néz ki az enyém:http://imagerz.com/QEMTUUtvAwJQVQpMQgVR


pén. jún. 11, 2010 17:03
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 07, 2004 14:53
Hozzászólások: 147
Hozzászólás látható
Jézusom, ha látható - ha nem, eszedbe ne jusson egy UV C fénycsőbe belenézni! Másodpercek alatt szemgyulladást idéz elő!
Épp azért szeretném fotodiódával érzékelni hogy ég-e?

A kütyü még nincs kész, nem tudom lefotózni. Még azon bajlódom, hogy milyen csőbe tegyem be a fénycsövet, mert az UV fény a PVC csövet előbb utóbb megeszi.


csüt. jún. 10, 2010 13:49
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás Re: fotodióda
Van fényképed a csőről?
Nekem is van egy (a típusát nem tudom) annak van valamennyi látható fénye is.


csüt. jún. 10, 2010 12:29
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 07, 2004 14:53
Hozzászólások: 147
Hozzászólás UV C fotodióda
Építek egy UVC germicid víz sterilizátort. 254 nm-en világít a cső. De honnan tudom, hogy még működik-e, nem égett-e ki, nem csökkent-e a teljesítménye?
Világos, hogy nem csinálok rá kukucskáló ablakot. :-)))
Ismertek olyan UV fotodiódát ami ilyen hullámhosszt is érzékel?


szer. jún. 09, 2010 23:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
kösz a válaszokat.

mitől csökken le az erősítés?
ha pl egy 500MHzes műveleti erősítőt használnék, akkor se menne megaohmokon megahertzeken?

értem a transzimpedanciás dolgot, de a texasonál (opa380) megadnak mégis egy erősítést (nyilt hurkú), ami 6MHzen lecsökken 20dBre. másik gorbe szerint a transzimpedancia 70dB-re, ami gondolom, 3000ohm lehet.

van egyáltalán olan ic, amivel megoldható a nagy transzimpedancia? vagy legalább a minél nagyobb jel kinyerése? (jóval nagyobb mint az ad8015-é) Esetleg ha a nyilt hurkú erősítés nagy?


szer. máj. 11, 2005 22:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
10mVot számoltam a fotodiódára 2men, de csak a tia kimenetén volt ennyi 1cmen


Elsőre is értettem, csak azt nem, hogy minek neked ilyen nagy feszültség, és hogy miért számoltál 1Mohmmal.

Idézet:
van egy sejtésem: az ad8015ös tia kapcsolásában látható, hogy 10kohm a visszacsatoló r. Na hát az szerintem nem hogy nem erősít, de csillapít. Az 50ohmos rf generátornál még erősített.


Nekem is van egy sejtésem: el kéne felejtened az erősítés fogalmát, és helyette transzimpedanciában gondolkodni. Ennek az IC-nek az "erősítése" pontosan 10 kOhm, vagy kihasználva a szimm. kimenetet 20 kOhm.

Sok Mohmos visszacsatolásnál a sávszélesség jóval kisebb, mint ami neked kell, de 100k-ig valószínűleg el lehet menni.

Idézet:
van kerámiaszűrőm, ami jól megcsonkítja a zajt.


Na ez már pozitív, feltéve hogy a venni kívánt sáv szélessége elég kicsi. Viszont akkor lehet, hogy inkább egy tekerccsel ki kellene hangolnod, és arról levenni a feszültséget!

A digitális rádióvevők bemenete illesztett, a teljes teljesítmény hasznosul, fotodiódánál meg csak az igen kis töredéke. Üresjárásban elvileg V nagyságrendű feszt adna le, de az bizonyos okokból (pl. diffúziós kapacitás) kihasználhatatlan, ehelyett uV-okat ad le.

100 pA úgy jött ki, hogy 5mW*0,5A/W*1 mm^2/24m^2=2,5mA/24M.

Ha a diódád hatásos felülete 1 mm^2 lenne, akkor az általad használt adatok szerint 1 cm-ről 5mW*0,5A*W*1mm^2/((10mm)^2*2*pi)*10k=40mV-nak kellett volna kijönni a 8015-ből. Valamelyik adatod nem stimmel, hogy melyik, azt rád bízom.


szer. máj. 11, 2005 21:14
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
10mVot számoltam a fotodiódára 2men, de csak a tia kimenetén volt ennyi 1cmen.

van egy sejtésem: az ad8015ös tia kapcsolásában látható, hogy 10kohm a visszacsatoló r. Na hát az szerintem nem hogy nem erősít, de csillapít. Az 50ohmos rf generátornál még erősített.

Ezt az áramkört tavaly áprilisban terveztem. közvetlenül ez után jelent meg a texasnál néhány tia, azt mondják 130dB, meg sok megaohm. (nem 10kohm) opa380...opa2380 asszem.

van kerámiaszűrőm, ami jól megcsonkítja a zajt.

1mm2 van.

A digitális rádióvevők is simán mennek -110dBm-mel, nekem úgy látszik -70...-0 is elég lenne.

spafi! neked hogy jött ki a 100pA? nekem 10nA, és a texasos ic-kre azt írják, hogy 10nA-es áramok mérésére már jók.


szer. máj. 11, 2005 10:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
buenos!

Nem értem, miért írtad hogy csak 1 centiről megfelelő a jel? 10 mV az már sok is!

Nekem 2 m távolságban 100 pA jött ki eredményként, ami 10 kohmon (merthogy ez az első fokozat vcs. ellenállása) 1 uV. Ha a teljes szimmetrikus kimenetet nézzük, akkor is csak 2 uV. A vevő zaja ennél sokkal nagyobb, csak az adatlap első oldalát olvasd el, és már látod, hogy lehetetlent próbálsz elérni!

10 nA kellene a 8015 bemenetére, hogy meghaladd az IC zaját, de ez kb. 20 cm távolságból lehetséges irányítottság nélkül.

Én mondjuk AD8065-tel próbálkoznék, és 30 kOhm körüli visszacsatoló ellenállással, ekkor elvileg már 0,5 nA-rel meg lehet haladni az IC zaját. (Csak ne lenne zaja az ellenállásnak. Hűtsd folyékony nitrogénnel! :wink: )

A -50 dBm-et felejtsd el, a négyzetméter és négyzetmilliméter között 1 milla a váltás, ami kapásból 60 dB!

Idézet:
Én kb 1cm-ről mértem 10mV-ot a tia kimenetén


Ezek szerint csak 0,25 mm^2 hatásos felületed van. Add föl!


szer. máj. 11, 2005 8:42
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Érdemes lenne a Ronja UTP topicban belinkelt cuccnak az erősítőjét használni. Ott egy FET-tel fogadják a fotodiódát, aztán asszem egy diff. erősítőre megy, végül egy műv. erősítőre. Nagyon nagy erősítést adnak neki, és csak fémdobozban működik!!!


kedd máj. 10, 2005 23:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
az hogy távirányítók nem szórják annyira szét a sugaraikat, az csak max 1 nagyságrend csökkenést jelenthet szerintem. A user sem pozicionál vékony nyalábokat a tv-jére, hanem csak kb.

Ki lehet próbálni, a távirányító falról visszaverve is megy. A lézernél ugyanez, csak ott a falon ez a teljesítmény egy pontba koncentrálódik. (1-2mről 5mm az pont)


kedd máj. 10, 2005 21:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
most már a vevőm úgy át lett buherálva, hogy összevissza gerjed. (a kimenet visszacsatolódik a bemenetre) Majd tervezek egy új nyákot hozzá, rövidebb vezetékekkel, full smd-vel. ez is számít!
Csak jobb ha tudom hogy mire méretezzem az erősítőt, milyen jelszintekre, hogy ne a sötétben tapogatózzak.

Eredetileg: Tia(AD8015)+kerámiaszűrők+limiter(AD8309)+line driver
Most: tia+ker sz.+2tranzisztoros fokozat (uhf tranyók)+k.szűrő+limiter+1 kapcsoló tranzisztor+line driver

Azt gondoltam, hogy nagyon kicsi lesz a jelem, de azért nem tűnik reménytelennek. Egy 1Wos távirányító 10mről működik, akkor 1mről 1/100ad akkora teljesítmény is elég, ha kicsit érzékenyebb, akkor 5mW is elég.

A fotodiódám 0,5A/W, ami a legtöbb érzékenyebb fotodidára is kb. igaz. A -50dBm nél 10nA, 1Mohmon ez kb 10mV?? Asszem itt van a kutya elásva. Én kb 1cm-ről mértem 10mV-ot a tia kimenetén, nem a diódán.

Már az is jó, ha 1m-re ellát.


kedd máj. 10, 2005 21:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Spafi!

Végre valaki igazol :-) Köszönöm.

Igen, a gömb felszíne 4*pi*r^2, és innentől nekem, is a -7.4 B jött ki, de továbbra sem értettem, hogy ezzel mire megyünk... Ezek szerint valóban semmire...


kedd máj. 10, 2005 20:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
buenos!

OK, tegyük fel, hogy bejön -50 dBm teljesítményben számolva, de miből gondolod, hogy illesztettek a lezárások? A fotodióda alapvetően áramgenerátor, a vevődről meg semmit nem tudunk. Aztán a teljesítmény sem túl nagy. Számold újra, nekem 4 pi r^2 rémlik a gömbfelszínre, aminek a fele 2m-en 24 m^2, viszont ez 24 milliószorosa az 1 mm^2-nek, vagyis kb. -74 dB, 5 mW-ból kb. -70 dBm jön be. (Persze ez sem mond sokat, mert nincs szó teljesítményillesztésről.)


kedd máj. 10, 2005 19:44
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
A számolási menetedet nem értem, de nem véletlen, hogy wattokat használnak a távirányító meghajtására. Ráadásul ott még egészen irányított is a sugár...

És nem egyszerű fotodiódával vesznek, hanem megfelelő vevővel...

Gondolj bene, mit vársz el a diódádtól: Iszonyatos fényárban kellene használható jelet adnia egy pici pontról jövő igen gyenge fényforrás fényéből, ráadásul nagyfrekvencián, fényár miatt hatalmas nyugalmi árammal...

Korom sötétben elképzelhető, hogy tökéletesen működik, de akkor is kellhet egy gyűjtőlencse...

Még ha az adott hullámhosszra szelektív lenne a fotodiódád, akkor lehet, hogy jó lenne, de olyan szelektivitású félvezető nincs, amilyen neked kéne...


kedd máj. 10, 2005 11:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 850
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Szerintem nem úszod meg az impulzusüzemet.

Üdv,
Jimi


hétf. máj. 09, 2005 22:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás 
a papírról egy félteret sugároz be, ami azt jelenti, hogy 2m-re kb 50m2-t, ami a fotodióda 1mm2-éhez képes 1/100000, ami kb 50dB csillapítás.
5mW -> -50dB -> kb. -50dBm

azért ne nézz hülyének, lécci!


hétf. máj. 09, 2005 22:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv!

Hát amit tapasztalsz az nem csoda, csak legfeljebb nem tudod, hogy mi. Az, hogy a papírról a fény 90%-a visszaverődik, az egy dolog, de a papír szórja a fényt ám!!!
Tükörről tényleg szabályos a visszaverődés, azzal próbálkozz, működni fog.


hétf. máj. 09, 2005 21:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 193
Tartózkodási hely: UK
Hozzászólás fotodióda
Hali!
építettem egy fotodióda-vevő áramkört, de alig akar érzékelni. 6MHz-en megy, gyors fotodiódával (bpx65, 5ns-os), gyors ic-kkel.

az erősítést már hatalmasnagyra vettem több fokozat beiktatásával, összevissza gerjed is.

eleinte rákötöttem egy rf generátort, ami szerint -72dBm-es jelet is teljesen jól érzékel, megjelenik a felerősített, határolt négyszögjel a kimeneten, ahogy kell. Úgy számoltam, hogy -50dBm fény kell jusson a fotodiódára, ha 2m-re teszek egy pl 5mW-os fényforrást. (lézerpointer visszavert fénye, fehér lapról 90% visszaverődik.) Ennek ellenére csak kb 1cm távolságról hajlandó megfelelő jelet előállítani az áramkör. tehát az kb olyan, mintha 1dBm körül lenne a küszöb. 50dB-et csillapít a fotodióda?

mekkora jelnek kellene lennie a fotodiódában, illetve az milyen hatásfokkal adja tovább ezt a teljesítményt a TIA-nak?

A távirányítókban úgy tudom 1Watt körüli impulzusokkal nyomják, de nekem csak 5mW-om van, viszont csak 1-2 méterre kell ellásson.


hétf. máj. 09, 2005 21:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 30 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] valamint 25 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség