Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 9:35



Hozzászólás a témához  [ 2618 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 53  Következő
Általános erősítős topic 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: SONY STR-AV370 hiba
balintbalazs írta:
... Mit lehetne tenni ennek a - szerintem - kontakthibának a felderítéséért? ...

Ha ez kontakthiba, akkor ezeket teheted:

1. Az összes csatlakozót (a hangfal is) széthúzni, ha laza javítani. Ha oxidos csiszolni, vagy cserélni
2. A hangerő szabályzó, balansz (stb) potikat ellenőrizni, ha kontakt hibásak, javítani, de inkább cserélni.
3. A panele(k)en az összes forrasztást átforrasztani.

Ha ezek után is jön a hiba, akkor passz. :wink:


pén. márc. 17, 2017 16:45
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. márc. 16, 2017 8:51
Hozzászólások: 1
Hozzászólás Re: SONY STR-AV370 hiba
Kedves fórumozók!

Ugyanaz az erősítőm, mit "etr1te"-nek, ugyanazzal a problémával. Igaz, 1000 éves a kérdés, de nem derült ki a megoldás, és rendkívül idegesítő a jelenség. Szerelőnél volt, kimérte, de azt mondta semmi baja. Gondolom neki nem produkálta a jelenséget, ugyanis véletlenszerűen jelentkezik.

Mit lehetne tenni ennek a - szerintem - kontakthibának a felderítéséért?

Nagyon köszönöm!

Balázs

etr1te írta:
Sziasztok

Na szóval van nekem egy Sony STR AV370-es rádióerősítőm. A gondja pedig annyi, hogy az egyik oldala nem szól, de ha felhangositom (kb 60%-ra) akkor megszólal, persze 15-20mp mulva el is hallgat.

Kérdés : Mit tehetnék hogy jó legyen ?


pén. márc. 17, 2017 8:13
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Válasz itt: http://forum.wikitech.hu/viewtopic.php?p=992116#p992116


vas. dec. 29, 2013 17:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. nov. 18, 2012 12:57
Hozzászólások: 71
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Kedves Mindenki!

Szívatom magam egy JLH 75W-os erősítővel, amit magam építettem és nem akar rendesen(egyáltalán) működni.
A táp tökéletes, szeparált.
Egyik végfokot mérném, de gerjed. A LED szinte minden műszerérintésre villan, akármelyik pontra mérek.
DC-kimeneti szint elfogadható, kb. -90mV, ezen majd még lehet korrigálni. Oszcilooszkóp a kimeneten, semmi jel, de ugrik a vonal, ha bármire rámérek, van, ahol azonnal gerjedés látszik, de rögtön ki kell kapcsolnom.
Az Ágoston-féle könyben azt írja, hogy nagy határfrekvenciájú vég-és meghajtó tranzisztorok esetén csökkenteni kell a 220pF-os visszacsatoló kondi értékét. Na, most már 82pF-nál járok, talán javult, de nem jó. Nem tudom rendesen beállítani a nyugalmi áramot.
Ezt az árambeállító részt is átalakítottam, az Ágoston féle rajz szerint, mert eredetiben semmit nem szabályozott.
Mire elérném, hogy tökéletes legyen kis jelszinten a szinuszjel, addigra már nagy az alapáram és elkezd lassan gerjedni, még időben lekapcsolva, jó meleg lett a hűtőborda.
Várom, míg lehűl, poti visszább állítva, beindul, de csúnya a jel.
Mérve minden akatrészem tökéletes, párba-válogatottak a tranzisztorok, a FET eredeti leírás alapján a 2N5457-es, a 12V rendben.
Meghajtók MJE15030-31pár, végek 2SC5200.
Másik végfokban is ami javulást hozott, átvettem, de az meg ahogy bekapcsolom, azonnal zúgni kezd a hálózati trafó, tápfeszültségek nem állnak be, kikapcsolom, mielőtt elszállna, leégne valami.
Kezdek mérgesedni.

HELP!

BUÉK!


vas. dec. 29, 2013 13:48
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. dec. 06, 2006 18:48
Hozzászólások: 26
Tartózkodási hely: BUDAPEST
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Sziasztok!
Yamada H6000 2.1-hangfalam szenved. A mélynyomó és a 2 magas sugárzó halkan és enyhén torzan szól. Találtam egy ellenállást egy dióda mellett, ami leégett. Sajnos emiatt a színkód nem látható. A nyák is elsötétült, így szúrt szemet . Szeretnék kérni kapcsolási rajzot és segítséget.
Köszönöm szépen!


szer. aug. 08, 2012 6:54
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
zero666 írta:
... Előre is kösz a segítséget.

Borítékolom, hogy nem lesz. :|
Ugyanazt a kérdést öt topkiba benyomni, nagyon durva.
Pedig nem vagy új a Fórumon. De hogy a szabályokat nem ismered, az biztos. Pedig le van írva.


csüt. feb. 02, 2012 19:55
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 07, 2009 18:06
Hozzászólások: 97
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
A következő problémám van: szeretnék építeni egy LED-es hőmérőt, de a szenzor erősítője nem úgy működik, ahogy kéne.

Egy hőszenzorral meg szeretnék hajtani egy LED-es kivezérlésmérőt egy tranzisztoros erősítőkapcsoláson keresztül. A kivezérlésmérő része meg van, működik is, csak a hőszenzor erősítő áramkörét nem tudom jól beállítani hogy a helyes tartományban adja le a feszültséget.

a kivezérlésmérő bemeneti feszültségei:

0,68 V a minimális érték
4,08 V a maximális érték

A hőszenzor két szélső értéke:

A hőszenzor minimális értéke: 10,4 K ohm
maximális értéke: 8,6 K ohm

Előre is kösz a segítséget.


csüt. feb. 02, 2012 13:05
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
kotovics írta:
.... segítenél, mert semmire sem jutottam ....

Nem adtál több információt, mint egy hónapja. Akkor ezt írtam:

Idézet:
Ez már nem jó (hasonló a különbség), előrébb kell keresgélni. Miután van összehasonlításod a másik csatornán, csak ráakadsz az okára. Mérd végig lépésről-lépésre.
Miután működik a szerkezet (félvezető hiba nem nagyon lehet), egy megnyúlt ellenállás, szivárgó elkó lehet talán az oka (hacsak nem valamelyik Op erősítő IC).

Mérni kellene, és összehasonlítani. Ezt nem tudom megcsinálni helyetted.
Ha van eredmény, írd le. Meglátjuk.


kedd szept. 27, 2011 10:06
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. aug. 25, 2011 13:27
Hozzászólások: 4
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Laci_L írta:
kotovics írta:
Feltettem az eredeti teljes service manualt, az jobban látszik:
http://www.datafilehost.com/download-77925b3a.html

Q22 bázisán +0,89V, Q23 bázisán pedig -0,69V mérhető. A kimeneten nem mérhető feszültség(0V).

Ez már nem jó (hasonló a különbség), előrébb kell keresgélni. Miután van összehasonlításod a másik csatornán, csak ráakadsz az okára. Mérd végig lépésről-lépésre.
Miután működik a szerkezet (félvezető hiba nem nagyon lehet), egy megnyúlt ellenállás, szivárgó elkó lehet talán az oka (hacsak nem valamelyik Op erősítő IC).

10 napra elrepülök nagyon messzire, bizonytalan mikor vagyok Net közelben, és az hogy működik.


Ha visszatértél már az útról, akkor segítenél, mert semmire sem jutottam :-((

köszi


kedd szept. 27, 2011 8:50
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
kotovics írta:
Feltettem az eredeti teljes service manualt, az jobban látszik:
http://www.datafilehost.com/download-77925b3a.html

Q22 bázisán +0,89V, Q23 bázisán pedig -0,69V mérhető. A kimeneten nem mérhető feszültség(0V).

Ez már nem jó (hasonló a különbség), előrébb kell keresgélni. Miután van összehasonlításod a másik csatornán, csak ráakadsz az okára. Mérd végig lépésről-lépésre.
Miután működik a szerkezet (félvezető hiba nem nagyon lehet), egy megnyúlt ellenállás, szivárgó elkó lehet talán az oka (hacsak nem valamelyik Op erősítő IC).

10 napra elrepülök nagyon messzire, bizonytalan mikor vagyok Net közelben, és az hogy működik.


szomb. aug. 27, 2011 9:49
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. aug. 25, 2011 13:27
Hozzászólások: 4
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Feltettem az eredeti teljes service manualt, az jobban látszik:
http://www.datafilehost.com/download-77925b3a.html

Q22 bázisán +0,89V, Q23 bázisán pedig -0,69V mérhető. A kimeneten nem mérhető feszültség(0V).


szomb. aug. 27, 2011 8:21
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
kotovics írta:
... A gondom az, hogy a mellékelt pdf-ben lévõ rajzon az egyik csatorna , jelen esetben a "Right" Q13 bázisellenálásán(R87), nem 0,4 v körüli értéket lehet mérni, hanem 0,145v (ami szerintem lényeges eltérés)
A másik csatornán kb ennyit mérek. Hogyan lehetne ezt beállítani, egyáltalán van -e ennek jelentõsége szerinted? ...

Nagyon rossz a rajz, alig lehet látni a csatlakozásokat.
Az eltérés mellesleg jelentős.
A Q22, Q23 bázisokon megvan a +/- 0,92V ?
A kimeneteknél a 0,00V-ok megvannak?


pén. aug. 26, 2011 14:54
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. aug. 25, 2011 13:27
Hozzászólások: 4
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Köszi Laci_L a tanácsot
várom a segítségetdet

Itt a jbl kapcsolási rajza:
http://www.datafilehost.com/download-781aef5e.html


pén. aug. 26, 2011 8:51
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
kotovics írta:
... A kapcsolási rajz:
http://elektrotanya.com/jbl_power_ampli ... nload.html
(Ide hogy lehetne beszúrni ezt a fájlt, hogy ne keljen letöltenetek??)...

Erről a linkről nem jön letöltés, úgyhogy nem tudok tanácsot adni. :cry:

Fájlt nem lehet a Terminal-ra feltölteni. Megoldás: valamilyen free szerverre rakni (pl: http://www.datafilehost.com/), és a linket megadni itt.


csüt. aug. 25, 2011 19:02
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. aug. 25, 2011 13:27
Hozzászólások: 4
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Üdv

Egy kis segítséget szeretnék kérni, mert látom hogy perfekt vagy a témában (én meg nagyon amatőr)
Adott egy eredetileg JBL GTS 100 autóvégfok, amit én átalakítottam szobai végfoknak, úgy hogy készíttettem hozzá egy toroid tápot (2*18v) és nagyobbra cseréltem a szûrõkondikat.
Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy el volt füstölve az inverter része amikor hozzám került, és gondoltam akkor átalakítom szobai erõsítõvé (késõbb kiderült, hogy az egyik csatorna tip3055-2955 párosa is cserére szorult). Megfelelõen mûködik is (fülre jó minden). Amikor sikerült letöltenem a service manualt errõl a végfokról, alaposan áttanulmányoztam a kapcsolást, és az ott szereplõ mérési pontokat (némelyik el van írva rendesen).A segítség az lenne, hogy pontos munkapont beállítással (esetleg alkatrész cserével) kihozhassam a legjobbat, legtöbbet minőség terén ebbõl a kapcsolásból.
A gondom az, hogy a mellékelt pdf-ben lévõ rajzon az egyik csatorna , jelen esetben a "Right" Q13 bázisellenálásán(R87)
, nem 0,4 v körüli értéket lehet mérni, hanem 0,145v (ami szerintem lényeges eltérés)
A másik csatornán kb ennyit mérek. Hogyan lehetne ezt beállítani, egyáltalán van -e ennek jelentõsége szerinted?


A kapcsolási rajz:
http://elektrotanya.com/jbl_power_ampli ... nload.html
(Ide hogy lehetne beszúrni ezt a fájlt, hogy ne keljen letöltenetek??)

Köszönettel: kotovics


csüt. aug. 25, 2011 13:33
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. dec. 24, 2005 1:55
Hozzászólások: 81
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Laci_L írta:
Ez egy visszacsatolás, ami csökkenti az erősítő vezérlését, ha a kimenő jel nagyobb egy meghatározott értéknél. Azaz dinamika kompresszor.
Ha kiiktatod, nem lesz ilyen védelem, ami az erősítőt meg a hangfalat is védi.
Nem véletlenül rakták bele, de nélküle is fog működni.


Értem. Majd kísérletezgetek vele egy kicsit, megpróbálom majd vele és nélküle is. Az első gondolatom az volt, hogy ne csökkentsen nekem semmiféle dinamikát bár visszaemlékezve nagyon szép hangja volt sosem éreztem, hogy nagyon erőlködne a cucc, persze lehet hogy nem is küldtem meg annyira.


pén. aug. 19, 2011 16:39
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. jún. 15, 2011 15:19
Hozzászólások: 6
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Hali!

Na sikerült egy kis időt szakítanom az erősítő folytatására.
Gyakorlatilag átalakítottam a már meglevő földelést a nyákon --> jelföld + erősáramú föld kialakítása. A két földet egy 100 Ohm-os ellenállással kötöttem össze, így már jónak kell hogy legyen a földelés a PCB-n.
Viszont a gerjedés így sem szűnt meg. :(

Úgyhogy tovább folytattam a sufni tunningot és elvágtam még két vezetősávot! Így beépítésre került egy-egy 240 Ohm-os ellenállás (ez volt a fiókban) sorba a meghajtó tranyók bázisába. Ezzel ugye gyakorlatilag a meghajtó tranyó bázis áramát csökkentettem. Erre már regált a cucc és végre be tudtam állítani az 1.3V-os Vbe feszültséget.

Kérdésem: Így már a kimenetifokozat (CFP) visszacsatolása nincs csökkentve, viszont a maghajtó tranzisztorok árama csökkent. Mit tettem ezzel, hogy csökkent a gerjedés? Egyszerűen jobban leválasztottam a meghajtótranyókat a Vbe körről?

Üdv,
Genrad


csüt. aug. 18, 2011 8:33
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
cargo írta:
... Pontosan mi a szerepe? Ha kivágom onnét mit fog eredményezni?...

Ez egy visszacsatolás, ami csökkenti az erősítő vezérlését, ha a kimenő jel nagyobb egy meghatározott értéknél. Azaz dinamika kompresszor.
Ha kiiktatod, nem lesz ilyen védelem, ami az erősítőt meg a hangfalat is védi.
Nem véletlenül rakták bele, de nélküle is fog működni.


szer. aug. 17, 2011 18:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. dec. 24, 2005 1:55
Hozzászólások: 81
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Sziasztok!

Adott egy LG dvd lejátszó (tipus: LH6235) amiben meghalt a vezérlés (egy mikrovezérlő ami az összes funkciót irányította). Tudni kell, hogy amíg jó volt addig is csak zenehallgatásra használtam, számítógépre kötve 2.1-es rendszerként. Tehát a rádió és dvd része számomra nem fontos. Az a tervem, hogy építek hozzá egy aktív hangváltót az erősítő elé, a többi egységet pedig egyszerűen kiiktatom. Már nagyjából el is terveztem a dolgot csak egy kis aprósággal nem vagyok tisztában, a mellékelt képeken rózsaszínnel bejelölt rész funkciója. Pontosan mi a szerepe? Ha kivágom onnét mit fog eredményezni?

Blokk diagram

Kapcsolás


hétf. aug. 15, 2011 21:23
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Genrad írta:
Szóval akkor arra gondolsz, hogy amikor megadom a kellő Vbe feszültséget, akkor a nyitott végtranyók árama átfolyik a kisteljesítményű rész (mondjuk bementi fokozat) földjén és ez oszcillációt eredményez?

Ahogy nézem a nyákot van rá lehetőség, mert nem választottam szét a két földet. :(

Így van. Mellesleg ez alapvető nyomtatási szabály. Még az 50 Hz-es tápoknál is. Ott pl. brummos lehet a kimenő DC.
De nagyobb frekvencián már sima visszacsatolásként jelentkezik. Amiből meg jöhet a gerjedés. Mint nálad.

Próbáld meg a szétvagdosást, és 0,8-1 mm-es ónozott huzallal kösd át az új logika szerint. Lehet, hogy megjavul. Sőt, szinte biztos. Mert most nem a gerjedés kialakulását akadályozod meg, hanem mindenféle eszközzel (erősítés csökkentés, szűrőfojtó) csökkented, megnyirbálod. De ettől nem lesz stabil a szerkezet, bizonytalan marad.

Sok sikert. :)


pén. aug. 05, 2011 15:15
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. jún. 15, 2011 15:19
Hozzászólások: 6
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Szóval akkor arra gondolsz, hogy amikor megadom a kellő Vbe feszültséget, akkor a nyitott végtranyók árama átfolyik a kisteljesítményű rész (mondjuk bementi fokozat) földjén és ez oszcillációt eredményez?

Ahogy nézem a nyákot van rá lehetőség, mert nem választottam szét a két földet. :(


pén. aug. 05, 2011 8:00
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Genrad írta:
... esetleg az 5W-os ellenállás nagyobb induktivitás értéke szólt volna bele a dologba?

De. Pontosan erről van szó. :shock:

A nyák tervvel is lehet gond, mégpedig földhurok. Nézd meg, hogy ugyanannak az egységnek a földje hogy megy, hol vannak a hidegítések. Lehet, hogy egy (vagy több) jól elhelyezett huzalátkötés (esetleg földfólia vágás)csodát tesz. Így talán nem kell újranyomtatni.
Ha a nagyáramu egység árama is átfolyik egy olyan szakaszon, ahol az előző fokozat "ül", a visszacsatolás miatt kész a gerjedés.

Türelem kell hozzá.


csüt. aug. 04, 2011 15:21
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. jún. 15, 2011 15:19
Hozzászólások: 6
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Igen, sajnos tényleg nem a 22 ohm-ok beiktatása jelenti a megoldást.
Viszont másképp nem tudtam idáig se megszüntetni a problémát. Csináltam egy új, számomra ésszerűbb nyákot is. Így az ellenállás értékével el tudtam menni egészen 3 ohm-ig, ott még stabil. 3 ohm alatt viszont ismét elkezd gerjedni. :(

Viszont volt még egy érdekes jelenség. Az eredeti 10 ohm-mal párhuzamosan (ezt az értéket forrasztottam be véglegesnek) felforrasztottam egy-egy 5W-os kerámia ellenállást, aminek 0,22 ohm volt az értéke. Így az eredő kb. 0,2 ohm lett, és érdekes módon nem kezdett el gerjedni a végfok.
Ezen felbuzdulva vettem gyorsan pár 0,22 ohm-os 2W-os ellenállást és beforrasztottam, de sajnos ezekkel ismét elkezdett gerjedni! :(
Azóta kipróbáltam a 0,44 ohm-ot is de az is hatástalan maradt. :(

Nem tudom, esetleg az 5W-os ellenállás nagyobb induktivitás értéke szólt volna bele a dologba?


csüt. aug. 04, 2011 12:34
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Genrad írta:
... Ezt pedig egy-egy plusz, 22 ohmos, ellenállás beiktatásával értem el ...

Igen, csakhogy így jelentősen csökkent az erősítés, és evvel a visszacsatolás jótékony hatása is (pl. linearitást javító hatás). Ha a paraméterek (torzítás, fázismenet stb.) így is megfelelő, akkor nincs gond. Ha van, a 20 Ohmot lehet csökkenteni a stabilitás határáig. Persze a vizsgálatot el kell végezni a szélső hőmérséklethatároknál, a terhelt/terheletlen, és a kivezérelt/kivezéreletlen állapotokban is.


pén. jún. 17, 2011 19:35
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. jún. 15, 2011 15:19
Hozzászólások: 6
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Sziasztok!

Nos, volt tranzisztor csere, nem hozott változást, volt 100 ohm sorbakötése a bázisokkal, ez sem hozott megoldást! Hát nem voltam túl boldog... :(

Viszont egy kis olvasgatás után sikerült rátalálni a CFP kimeneti fokozat gerjedékenységének az okára. Ez pedig a CFP meghajtó-, végtranzisztorok közötti visszacsatolásban rejlik! Tehát ezt kellett csökkenteni!!!
Innentől már kezdtem megnyugodni és neki is ugrottam a visszacsatolás csökkentésének. Ezt pedig egy-egy plusz, 22 ohmos, ellenállás beiktatásával értem el! Az egyik Q10 emittere és Q11 kollektora közé került, a másik pedig Q12 és Q13 közé.

Ezt követte az első indítás! Először elővigyázatosságból 1V Vbias-t adtam neki és onnan lassan emeltem egészen 1,3V-ig! Sikeres volt a beavatkozás, már nem gerjed a végfok! :D

Köszönöm a segítséget! :)

Azért még belinkelem a végleges kapcsolást, hátha érdekel valakit: :D

http://genrad.uw.hu/PwrAmpSch_CFP_v502.JPG

Üdv,
Genrad


pén. jún. 17, 2011 17:49
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Genrad írta:
... Egyéb ötlet? ...

Próbálj meg a Q10/Q11 illetve Q12/Q13 bázisokba sorba kötni 100 Ohm körüli ellenállásokat.
Mellesleg a gerjedés függhet a fóliázástól is (földhurok, hidegítések kötése).


csüt. jún. 16, 2011 9:45
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. jún. 15, 2011 15:19
Hozzászólások: 6
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Igen, a gerjedékenységről én is olvastam, de ez az első tapasztalatom vele.
Megpróbálkozom a tranyócserével. Egyéb ötlet?

A 22 ohm arra hivatott, hogy Q1-en átfolyó áram ingadozásából származó Vbias feszültség változását elnyomja. Így stabilabb lesz a Vbias. De persze el is hagyható.

Üdv,
Genrad


szer. jún. 15, 2011 20:35
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Gerjedés. CFP-vel ez könnyen előfordul. Layout és tranyótípus függő.

Egyébként azt a 22 ohmot Q1 kollektorában nem tudom mire vélni.


szer. jún. 15, 2011 18:02
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. jún. 15, 2011 15:19
Hozzászólások: 6
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Sziasztok!

Úgy látom nagy a csönd a topicban, ezt most én megtörném! Remélem a dolog elég érdekes lesz ahhoz, hogy kivesézzük! :)

Szóval, íme egy rövid leírás.
Adott egy erősítő kapcsolás, amit próbálok megépíteni/életet lehelni bele. Semmi extra nincs benne, differenciál bemenet, A osztályú feszültség erősítő fokozat és végezetül egy CFP kimenet. Elkészült a prototípus panel is, gyakorlatilag az élesztés sikeresen meg is történt. Tápok megvannak, kimeneti DC szint 3mV körüli, semmi se melegszik, a nyugalmi állapot stabil.

A gond ott kezdődik amikor az áramkör nyugalmi áramát szeretném beállítani [RV1] 1K poti segítségével. Indulásnak a poti kb középállásban van, majd onnan növelem Vbias-t (kb 900mV-tól fölfele). Mikor a Vbias eléri az 1,180V-ot a felvett áram hirtelen megugrik (kb 800mA)!!! Kis idő elteltével a hűtőborda érezhetően felmelegszik, amit Q10, Q11, Q12 és Q13 közös erővel fűt! A feszültség Re1-en mérve kb 40mV --> 400mA folyik rajta, Re2-n szintén.
R1-en a feszültség 580mV körül van --> azon is folyik kb5,8mA, R2-vel szintén ez a helyzet.

RV1 visszaállításával, a Vbias csökkentésével visszaáll az eredeti helyzet.

A kérdésem annyi, hogy mitől lehet ez? :)
Olyan, mintha az 1,2V-os Vbias kinyitná Q10-et és Q12-t, azok pedig folyamatosan áramot folyatnak R1-en és R2-n! Ez az áram elég ahhoz, hogy Q11, illetve Q13 bázis-emitter feszültsége elérje a kb. 0,6V-ot és azok is kinyitnak.

Viszont Vbias névleges értéke 1,3V. Ennek a feszültségnek kéne, hogy biztosítsa a nyugalmi állapotot --> Re1-en, illetve Re2-n egyenként kb 2mA folyjon. Nekem ez a helyzet, csak 1,1V-os Vbias esetén áll elő. :(

Szóval a kérdés továbbra is az, hogy mitől lehet ez az anomália? Mi az amitől a meghajtó és a vég tranzisztorok is egyaránt kinyitnak és ekkora áramot folyatnak?

Kapcsolás:
http://genrad.uw.hu/PwrAmpSch_CFP_v501.JPG

Remélem sikerült felkelteni mindenki érdeklődését! :)

Üdv,
Genrad


szer. jún. 15, 2011 16:18
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 21:06
Hozzászólások: 61
Tartózkodási hely: A számítógép előtt
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
A következőt szeretném kérdezni. VF6 erősítőt akarok építeni, 40v-ról hajtani. 24v-os Zener diódát raknék bele, de a visszacsatóló ellenállást nem tudom, hogy kell kiszámolni? Tudnátok segíteni? A visszacsatoló ellenállással párhuzamos kondin is kell változtatni?


kedd feb. 08, 2011 22:51
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: vas. okt. 17, 2010 16:36
Hozzászólások: 4
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Sziasztok...van egy Philips sztereó erősitőm.STK4026 os power amplifierrel,az a sejtésem hogy ő lehet a gond ,mert be sem kapcsol.tárolban volt,egy ideje nem foglakoztam vele de kéne most szilveszterre :)..vagy esetleg más gond is lehet vele?annyit tudok hogy otthon volt.hugom rádugta a rádió antennát és szikrákat dobott a kábel és hátsó fedlap között...az előtt szépen szólt...semi gond nem volt vele.biztik jok..kap áramkát is...van szufla benne de nem is villan fel a kijelző.ötlet?köszi


vas. dec. 19, 2010 21:06
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
radocroli írta:
2 x 100 w

off:

Nem a témához tartozik, de mint új tag, talán nem tudod: nem kell mindig új hozzászólást nyitni, hanem van egy szerkeszt gomb a jobb felső sarokban. Sőt, az X -el törölhető is.


csüt. dec. 09, 2010 20:50
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. dec. 08, 2010 23:26
Hozzászólások: 4
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
2 x 100 w


csüt. dec. 09, 2010 19:46
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. dec. 08, 2010 23:26
Hozzászólások: 4
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
ja bocs.. sziasztok :)


csüt. dec. 09, 2010 19:41
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. dec. 08, 2010 23:26
Hozzászólások: 4
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
szisztok!
szeretnek epiteni 1 stereo erositot, minel jobbat es minel olcsobbat :)
mik az otletek? mit tudtok ajanlani? megeri egyaltalan hazilag erositot kesziteni? olyan kicsit erosebbre gondoltam..2 100 W :) lehetseges?

udv!


csüt. dec. 09, 2010 19:40
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
kispedro írta:
Megmértem trafó nélkül. 7,1 ohmot mutatott a műszer...

Akkor az 8 Ohmos hangszóró lesz. Fog az szólni, csak halkabban.
Lemérhetted volna a trafó primet is.


csüt. nov. 11, 2010 16:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Megmértem trafó nélkül. 7,1 ohmot mutatott a műszer. Akkor elméletileg trafó nélkül mehetne a kis sztereó sal autóerősítőre. Bár az hídba kötve 4 ohmos.


kedd nov. 09, 2010 20:07
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Idézet:
Hanem mivel?


Saját magával!

Idézet:
Egy egyszerű hangszórónak a mérhető ohmos ellenállása max 10 Ohm. A többi mi lenne a pár száz ohmból?


A nem egyszerű hangszóró. A kezdetektől erről szólt a kérdés. Te a kérdéssel szálltál vitába, nem velem!


vas. nov. 07, 2010 21:52
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
SPafi írta:
... ha nem trafóval van illesztve...

Hanem mivel? :shock:

Egy egyszerű hangszórónak a mérhető ohmos ellenállása max 10 Ohm. A többi mi lenne a pár száz ohmból?

Tényleg nem értelek. :jajne:


vas. nov. 07, 2010 19:41
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Idézet:
Kívülről mérve becsapós a dolog, mert a trafónak lehet, hogy tényleg csak pár Ohm a mérhető ellenállása, de ez nem azonos a hangszórónak a mérhető ellenállásával.


Nem becsapós, mert a hangszóró ellenállása kizárólag akkor mérhető kívülről, ha nem trafóval van illesztve. Ez esetben viszont párszáz ohm lenne mérhető, ami semmi mással nem összetéveszthető, legfeljebb egy 3 W-os trafón lenne mérhető ilyen nagy primer ellenállás.


vas. nov. 07, 2010 19:06
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Szétkaptam és fotóztam.
Íme:

http://csepcountryfeszt.fw.hu/SNC00590.jpg
http://csepcountryfeszt.fw.hu/SNC00593.jpg
http://csepcountryfeszt.fw.hu/SNC00595.jpg
http://csepcountryfeszt.fw.hu/SNC00597.jpg


vas. nov. 07, 2010 17:47
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
SMA írta:
... Na, szétkaptad már?...

Nem hiszem: :)
Idézet:
... Estére megmondom a választ ...


vas. nov. 07, 2010 14:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
kispedro:
Nos, az a legegyszerűbb, ha szétkapod és meglátod mi van benne.
Kívülről mérve becsapós a dolog, mert a trafónak lehet, hogy tényleg csak pár Ohm a mérhető ellenállása, de ez nem azonos a hangszórónak a mérhető ellenállásával.
Bár ezek a tipusok 5-10-20W-ra méretezettek és akkor már lehet, hogy 10-20 Ohm fölötti a kívülről mért ellenállás-értéke, ami valószínűsíti, hogy trafóval van illesztve a hangszóró. Ami azt is valószínűsíti, hogy kis terhelhetőségű, mert a trafó teljesítményre méretezett.
Na, szétkaptad már?
:)

Üdv! SMA


vas. nov. 07, 2010 13:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Estére megmondom a választ. Szétkapom, belenézek és méricskélek.

Addig tehettek fogadást. :-)


vas. nov. 07, 2010 9:13
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
SPafi írta:
... Érted már?

Nem. :cry:
Filozófiát nagyon régen tanultam. Hagyjuk. :)


vas. nov. 07, 2010 9:02
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Idézet:
szvsz egy csupasz (trafó nélküli) hangszóró néhány ohm az ohmmérővel,


Hogy ez így van-e, az ekvivalens a kiinduló, eldöntendő kérdéssel. Ha tényleg néhány ohm, akkor nyilván trafóval van illesztve, illetve megfordítva: ha nem trafóval van illesztve, akkor többszáz ohmosnak kell lennie. Vagyis amit te feltételezel, az nem a kimérési módszeremnek mond ellent, hanem magára a felvetett kérdésre ad egy konkrét, de nem alátámasztott választ (azt, hogy szerinted van benne trafó). Szerintem is van, ahogy írtam is, de megbizonyosodni róla a lehető legegyszerűbben (szétszedés nélkül) úgy lehet, ahogy írtam. Érted már?


vas. nov. 07, 2010 1:50
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
SPafi írta:
Az lehetetlen, mert akkor tévednék, ami még eddig az életben soha nem fordult elő! ;-)

(De egyébként nem fordítva van. A bemeneti impedanciája mindenképp párszáz ohm kell hogy legyen, ha egyszer 100 V-os rendszerű, de ha ez egy trafó primerjén jön létre, akkor a trafó ohmos primer ellenállásának 1 nagyságrenddel kisebbnek kell lennie. Valószínűleg félreértetted.)

Azt már tudom, hogy mindig igazad van, de azért megkockáztatom az ellenvéleményem: :wink:

Én még nem mértem ilyen 100V-os, trafós hangszórót, de szvsz egy csupasz (trafó nélküli) hangszóró néhány ohm az ohmmérővel, a trafó primerje ennél csak több lehet, még ránézésre is. Pont az lenne a feladata, hogy a nagyobb, vonali impedanciát illessze a kisohmos hangszóróra.

De kispedro majd leírja mit mért. :shock:


szomb. nov. 06, 2010 11:05
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Az lehetetlen, mert akkor tévednék, ami még eddig az életben soha nem fordult elő! ;-)

(De egyébként nem fordítva van. A bemeneti impedanciája mindenképp párszáz ohm kell hogy legyen, ha egyszer 100 V-os rendszerű, de ha ez egy trafó primerjén jön létre, akkor a trafó ohmos primer ellenállásának 1 nagyságrenddel kisebbnek kell lennie. Valószínűleg félreértetted.)


szomb. nov. 06, 2010 10:56
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
SPafi írta:
... ha nem lenne benne trafó, akkor párszáz ohm lenne az ellenállása, de trafóval jóval 100 ohm alatti érték lesz.

Lehet, hogy pont fordítva van? :shock:


szomb. nov. 06, 2010 10:41
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Idézet:
Esetleg a hangszóróban van egy trafó, amit ki lehetne szedni és közvetlen hajtani az erősítővel?


Nagyon valószínű! Ohmmérővel gyorsan megbizonyosodhatsz róla, mert ha nem lenne benne trafó, akkor párszáz ohm lenne az ellenállása, de trafóval jóval 100 ohm alatti érték lesz.


pén. nov. 05, 2010 21:54
Profil Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2618 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 53  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 64 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség