Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd máj. 14, 2024 2:05



Hozzászólás a témához  [ 2618 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 53  Következő
Általános erősítős topic 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Sziasztok!
Egy 100V-os tölcséres hangsugárzót (mint ami a vonatállomásokon is van), hogyan lehetne illeszteni egy autós végfokhoz? Tehát autó tetejére kellene szerelni és hangosítani vele. Információt közölni. Gondolom kellene hozzá valami illesztőtrafó. Esetleg a hangszóróban van egy trafó, amit ki lehetne szedni és közvetlen hajtani az erősítővel?


pén. nov. 05, 2010 17:51
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Készülök egy nagyobb teljesítményű végfokot építeni, a kisebbeknél eddig semmi nem indokolta hogy relét tegyek a kimenetre, most azonban elgondolkodtam. Áramkorlát van benne, de ettől még előfordulhat hogy a táp a kimenetre kerül. Összesen kétszer jártam így, mindkét esetben túlélte a hangszóró mert a tápbizti kiolvadt. Néztem adatlapokat, a gyors biztinek kell legalább 3-4 szeres túláram ahhoz hogy néhány tized s alatt kiolvadjon, hosszabb ideig nem biztos hogy a hangszóró elviseli a tápot. Ezt viszont nem lehet így üzemi körülményekre méretezni.
Jogos az aggodalmam? Tapasztalatok?


pén. okt. 22, 2010 5:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Üdv!

Talán:
http://forum.audiodiy.hu/viewtopic.php?t=1852

Ü:Fész


szer. okt. 20, 2010 5:47
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
Sziasztok!

Elromlott a sony erősitőm, az egyik nagy kondi pupos benne. A kérdésem hol tudnék Budapesten venni ilyet és mennyiért kb.. Elnézést hogy itt kérdezek de nem találtam meg a régi alkatrészt keresek topikot (valami ilyesmi cime volt).

8200uF 50V 85 fok. Nézegettem neten de ahol találtam ott is csak régen volt, nem árulnak ilyet.


csüt. okt. 14, 2010 12:34
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 21:06
Hozzászólások: 61
Tartózkodási hely: A számítógép előtt
Hozzászólás Re: Általános erősítős topic
Kaptam egy TDA7374 IC-t és azt szeretném életre kelteni de légszerelve, az IC mind a 15 lábához már forrasztottam kábelt persze egyformákat. Szerintetek ez fogja befolyásolni az erősítő működését. Ja és még, hogy a STAND-BY kivezetésre tápfesz kell? Előre is köszi.


kedd okt. 05, 2010 8:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás 
Tessék:
http://imagerz.com/QEMUDktvAwJWXg9EEQVR


pén. ápr. 30, 2010 15:12
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jan. 09, 2006 23:10
Hozzászólások: 246
Hozzászólás Műveleti erősítős végfok...
Sziasztok!

Elterveztem, hogy egy műveleti erősítőre épülő végfokot készítek, ahogy a nagyok is...
Fogtam egy TL072-est, BD239/240, 2sc5200/2sa1943-at. Ebből szeretnék összehozni egy nagyobb teljesítményű, de aránylag jó hangú erősítőt. Tápfeszültségnek 2*40V-ra gondoltam először. Összeraktam a műveleti erősítőre kötve (15V zeneres stabilizálással) emitter követőbe a 239/240 párost, majd erre a 2sc/2sa párost a kollektoránál összekötve ami a kimenete a végfoknak és innen visszacsatoltam a TL072-re. Ez így szép és jó, de csak a 15V-ig tudom kivezérelni a végfokot a 40V helyett. Ugye kellene valami trükk az emitterkövetők után, hogy a nagy tranyókat vezérelhessem. Itt kellene egy kis segítség a méretezésben és ha valaki tud, akkor hasonló felépítésű erősítőről mutasson már rajzot. Előre is köszönöm.


hétf. márc. 29, 2010 8:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Igen ez miatt kérdeztem az adatokat. Kellene nekem egy kész min. 50W körüli tranyós erősítő. Egy aktív ládát akarok építeni szólógitárhoz és ennyit megérne az erősítő, hogy ne kelljen építgetni.


kedd márc. 09, 2010 18:11
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Kispedro!

Hátha valamelyest segít:

http://www.vatera.hu/kroha_lsv_retro_er ... 70011.html

Legalább egy kicsit látszik a bele.

Ü:Fész
(mod:látom már Te is megtaláltad...)


hétf. márc. 08, 2010 6:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Sziasztok!
Tud valaki valamit egy bizonyos Kroha LSV típusú erősítőről?
Egy képem van róla csak: http://i.ebayimg.com/24/!Bn(dG2QBmk~$(K ... Q~~_12.JPG
Érdekelne a teljesítménye, bemenetei, stb. 1 kis infó róla. Google nem nagyon segített.


vas. márc. 07, 2010 23:08
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: pén. feb. 12, 2010 22:26
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Koszonom a reszletes leirast.

Hutoborda:na kaptam vegre egyet ami szerintem megfelelo lesz egy kisebb ventilatorral egyutt persze elszigetelve az ic-tol.Mikor kesz leszek vele teszek fel fotokat.

Kabelezes:kaptam arnyekolt kabelt amit majd helyettesitek a bemeno jel kabelaval.

Trafo:toroid transzformator 100va azaz 2x24 volt,ez most egyelore jo nekem.

Vu-meter:egy quad 405-bol szedtem ki tranzisztoros sztereo vu-meter amit egy laptop taprol mukodtetek24V/1A (10 led van benne).

Hangszinszabalyzo:van rajta bass,treble,volume.Itt egy kep hogyan kotottem be:kep

Puffereles:2x10000

Diodahid: max 6 amper

Vegfok:Tda 7294 2x100w es egy eloerosito(beepitve a vegfokba)itt az adatlapja es par rajz sajnos nem volt idom leforditani de a lenyeg latszik.
kep

Udv:zoli


kedd feb. 16, 2010 21:49
Profil Privát üzenet küldése YIM
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves adelaida5 és Többiek!

Most már nem búg?
Az a hűtés elborzasztó, az IC-számára különösen!
Tessék szépen felfúrni, akárhova esik a lyuk és talán jobb lenne pozdorjacsavarral(!) felfogatni az IC-t a hűtőbordára! Ennek a csavarnak ugyanis, nem kell menetet vágni az anyagba, csak kisebb előfúrás kell neki és nagyon erősen fog, nem lazul fel, mint a csavaros-rózsa-alátétes-sima-alátétes-szigetelő-borda-sima-alátét-anyacsavaros rögzítés. Ezért festik le néha a csavarokat, hogy ne tudjon (könnyen) fellazulni.
Elég kusza így hirtelen ránézésre az erősítő belseje, de ha így jó, akkor hagyd így.
Minden kivezérlésjelző, vagy "VU-méter" áramkör egy bizonyos érzékenységű, tehát nem mindegy, honnan kapja a jelet. A legegyszerűbb az, ha fogsz egy szép, nagyobb méretű, legalább 0,5W-os trimmerpotit, vagy normál méretű potmétert, aminek az ellenállása kb. 1-5kOhm közötti lehet és a két végét rákötöd a kimeneti pontra, a közepét pedig a VU-méter bemenetére. A VU-méter hidegpontja a kimeneti hidegponttal össze legyen kötve, a kimeneten, nem máshonnan visszük a VU-méterbe a hidegpontot. Ezeket a vezetékeket és külön a tápvezetékeket sodord össze, úgy kevesebb zavart okoznak és szednek is össze egymástól.
A poti tekerésével lehet az érzékenységet beállítani a megfelelő értékre, de ezt műszerekkel vagy mérni, vagy valamihez kalibrálni kell.
-
A végfok panelen mi van még rajta áramkörileg?
Látok ott valamilyen kis IC-t és talán egy tranzisztornak a helyét? Mit csinálnak azok, mire valók?
Írhatnál valami bővebbet a panelról, hátha Én is kedvet kapok az építéshez.

Üdv! SMA


kedd feb. 16, 2010 17:55
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Helló!

Szerezz fúrót mert behalnak az ic-k!
A műszered hiteles legyen,vagy csak mutasson?


kedd feb. 16, 2010 17:31
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: pén. feb. 12, 2010 22:26
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
hello mindenkinek.Pontosan,hogy mondod Fész ott vannak a csavar helyek ezért a + borda.De ez csak ideiglenes megoldas(nem volt furom).Maxon ugy kb 40-50 watton nagyon felforrosodik a kis borda(nem lehet hozzaerni gondolom ugy 70-80 fokra,ezert tettem most ra egy ventilatort,a kepen nem latszik).Amugy lenne egy vu meteres kerdesem ha lehetseges?Megpedig kaptam egy vu metert es beszereltem az erosiobe,a vu meternek kulon tapja van(laptop tap 24volt 1amper)a jelet a hangfal kivezetestol kapja mert a bejovo jel nagyon kicsi,na es amikor halkan megy a zene kb10% akkor normalison villog a sztereo vu meter de amikor felhuzom siman vilagit.Gondolom egy ellenallas kellene a hanfalkivezetes es a vumeter bejovo jele koze,csak nem vagyok tisztaban az ilyen elotet ellenalasok kimereseben.Esetleg valaki tudnae segiteni kb hany ohmosat vagy kilost tegyek be.


kedd feb. 16, 2010 12:44
Profil Privát üzenet küldése YIM
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Üdv!
Hát a poti bekötése nem látszik,de talán az már jó,ha úgy kötötted be ahogy írtuk.
Viszont nem értem miért kellett az ic-és a borda közé még betenni egy + kis bordát?
Ezzel csak rontottál a hűtésén.
(gondolom igy vannak a csavar helyek ezért a + borda)
Az a gond,hogy így rossz a hőátadás,mert a kis borda csak kis felületen "ér" hozzá a rendes hűtőbordához.Az nem kell oda ;)

Ü:Fész


kedd feb. 16, 2010 9:23
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: pén. feb. 12, 2010 22:26
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Koszonom szepen SMA a leirast.Na megepitettem az erolkodot igy nez ki:
1 kep
2 kep
3 kep
4 kep
5 kep
Ha valami nem stimmel kerlek irjatok.
Elore ie koszonom.

udv.zoli


hétf. feb. 15, 2010 23:46
Profil Privát üzenet küldése YIM
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves adelaida5 és Többiek!

Nem olyan nehéz ezt kijavítani, ha már eddig megépítetted, akkor egy kis "tuningolás" csak jót tesz neked és a készüléknek is.
1. A bemeneti és hangsugárzó-kimeneti csatlakozókat szigetelten kell felszerelni a vázra.
2. A TDA-IC-t szigetelten kell szerelni a hűtőbordára, ehhez van hozzávaló csillám-lapka, vagy szilikonos lapka és szigetelő gyűrű, amiknek a segítségével szigetelten lehet szerelni. A csillám lapka mindkét oldalát vékonyan meg kell kenni valamilyen hőálló zsírral, hőpasztával, a jobb hőleadás biztosítása érdekében.
3. A hálózati vezetéket egyből a biztosítékokra kell kötni, lehetőleg mindkét pólust biztosítani kell, a szabvány-előírása szerint.
4. A hálózati kapcsoló lehetőleg ugyanazon oldalon legyen ahol a hálózati vezeték bejön a készülékbe, mert így lehet a legrövidebb ez a vezetékezés és így kevesebb zavart kelt az érzékeny áramkörökben.
5. A hálózati trafó elhelyezése is kövesse az előbb említetteket, tehát ez is a jobboldalon legyen, hogy minél rövidebb vezetékezéssel kelljen bekötni a kapcsoló illetve, a biztosítékok után.
6. Ezután a bemenet a baloldalra kerülhet, vagy középen is megfelelő, de a bemeneti és a kimeneti ( hangsugárzóra menő ) pontok lehetőleg messzebb legyenek egymástól, ugyanis, ha túl közel vannak, akkor gerjedés léphet fel, ami tönkreteheti a kész áramkört, hangsugárzót.
7. A hangerőszabályozó potméter a panelhez közel, vagy a bemenethez közel legyen elhelyezve, mert az is sok zavart szedhet össze. Bekötéséhez kéteres egyben-árnyékolt vezeték a megfelelő, ami a bemenettől a potihoz, majd onnan a panelba megy.
Az árnyékolást csak a potinál kössük össze a hideg-vezető-érrel és a panelnál is ugyanígy, tehát a potinál csak a két belső ér van bekötve az elmenő vezetékből, a panelba menő vezeték árnyékolása csak a panelban van közösítve a hideg-vezetővel.
8. Nem testelünk sehol, semmit, így bármilyen készülékkel összekapcsolva, bízhatunk a zavarmentes működésben.
-
Ha tudod, akkor nyomtasd ki amit írtam és próbáld meg az alapján elvégezni ezt a kis tuningot, meglátod, megéri.

Üdv! SMA


vas. feb. 14, 2010 13:46
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: pén. feb. 12, 2010 22:26
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Akkor ezek szerint vethetem ki az egeszet.Sajnos egyedul ezt nem tudom megoldani,persze nem varhatom el ,hogy segitsenek.De ha megis valaki raszanna magat hogy segitsen az nagyon jol jonne.


szomb. feb. 13, 2010 15:45
Profil Privát üzenet küldése YIM
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves adelaida5 és Többiek!

Nem szerencsés, hogy a hálózati feszültség a készülék mindkét oldalán futkározik.
Ha a jobb oldalon hozzuk be, akkor a jobb oldalon legyen a biztosíték és a kapcsoló is.
Lehetőleg minél messzebb az egyéb áramköri részektől, főleg a bemenetektől és ne keresztezzen más vezetéket. Főleg jelvezetéket ne keresztezzünk a hálózati vezetékkel, ez biztos zajt, búgást és egyéb nemkívánatos jelenséget okozhat!
A trafó bekötése nyilván úgy jó, ahogyan ezt már leírták.
A potinál és a bemenetnél viszont NEM kötjük testre a hideg-vezetéket!
( Ha lehet, cseréld meg a poti és a hálózati kapcsoló helyzetét. )
Ha szükséges egyáltalán a testelés, akkor csak egy pontban a táp, vagy a trafó közös vezetékét kötjük a testpontra. Egyébként jobb, ha nincsen testelve a készülékünk, így nem fog csipkedni, ha hozzáérünk, vagy más készüléket érintve, ehhez is hozzáérünk.
Tehát mindent, a paneleket és a csatlakozókat is szigetelten, a hűtőbordától az IC-t szigetelve kell szerelni!
A TDA7294 IC és sok másik is, a negatív tápot a hűtőbordán megjeleníti(!), tehát mindenképpen el kell szigetelni a hűtőbordától! Ha közben még testelted is, akkor zárlatba vitted a tápot, trafót és azért is búghat! Ha nincs összeköttetés, akkor viszont a testeléses és keresztezéses vezetékezéssel földhurok keletkezett és azt meg kell szüntetni.

Üdv! SMA


szomb. feb. 13, 2010 15:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres szer. dec. 15, 2010 20:50-kor.



szomb. feb. 13, 2010 13:37
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: pén. feb. 12, 2010 22:26
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
koszi Fesz


szomb. feb. 13, 2010 12:43
Profil Privát üzenet küldése YIM
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Helló!

Igen a másik 3 láb a másik pályáé,tehát oda mehet a másik végfok.


szomb. feb. 13, 2010 12:37
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: pén. feb. 12, 2010 22:26
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
udv mindenkit.Az a kerdesem lenne,hogy az allabbi bekotes sztereo potinal is mukodike?Ha a poti hatso labaira kotok egy masik vegfokot ugy jo lenne?

kep


szomb. feb. 13, 2010 11:58
Profil Privát üzenet küldése YIM
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Köszi Spafi!

Akkor jól csináltam,mert mindkét oldalnak 10-12mA-t állítottam be nyugalminak.
Érdekes a bal oldal emitter ellenállásain csak 1-2mV-t mértem,ennyire másak az új tranyók,de lehet,hogy meg volt piszkálva már.
Most nagyon szépen zenél.
Csak próbára feljebb tekertem,pár W-nál már 100-150mA volt,melegededett is rendesen,de mintha tényleg "A-osztályosabb" lett volna a hangja.
Még egy amatőr kérdés.
A meghajtó tranyók áramát lehet -e,ill. van-e értelme állítani,azok a kis bordájukon eléggé melegszenek vezérlés nélkül is.


szomb. feb. 13, 2010 11:32
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Fész!

Kb. 10-20 mA nyugalmi áramot állíts be! Ha több, akkor kicsit kisebb lesz a torzítás, de nagyobb a túlmelegedés esélye. Ha a kimeneten nincs terhelés, vagy teljesen 0 a kimeneti offset, akkor elég az egyik ellenálláson mérni, ha nem, akkor mindkettőn kell.


szomb. feb. 13, 2010 9:12
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hello!

Teljesen jól gondolod, tényleg nem jól kötötted be! Jelenleg a trafónak a két független szekunderéből csak az egyik dolgozik, hiszen az egyik kivezetése nincs bekötve. A bal oldali pirosat át kell kötni a középső csatlakozóra (a most is ott lévő fehérrel együtt), és helyette a bal szélső fehéret bekötni a bal szélső csatlakozóra!

A poti helyes bekötése:
http://en.wikipedia.org/wiki/Potentiometer
vagy kicsit átláthatóbban:
http://sub.allaboutcircuits.com/images/05106.png

A zúgás ellen árnyékolt kábelt kellene használni a bemeneteken. Ezt remélhetőleg majd valaki kifejti bővebben, nekem most nincs több időm.


szomb. feb. 13, 2010 8:58
Profil Honlap
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: pén. feb. 12, 2010 22:26
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
hello mindenkinek elkeszult az elso tda 7294 es erositom meg idaig csak mono de csinalok belole sztereot csak varoma megrendelt alkatreszeket.Az a problemam ,hogy picit zug es elegge idegesito tud lenni huzamosabb ideig.A masik ,hogy nem vagyok benne biztos ,hogy jol kototteme a toroidot be meg a potit.Ime egy par kep:

elso kep
masdik kep

elore is koszi valaszaitokat.


pén. feb. 12, 2010 23:16
Profil Privát üzenet küldése YIM
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Sziasztok!

Végre sikerült felélesztenem a Sansui AU-D5-ös erősítőmet.
A végfokjában majdnem az összes félvezető csere,hála Transztyuszeresenek, az eredeti Sanken végtranyóknak.
A finomhangolásban kérnék segítséget.
Szkóppal csak 7végén tudok mérni addig csak multi van.
Mellékelem a rajzot:

http://img534.imageshack.us/img534/1818/poweramp.jpg

Van rajta össz-vissz két db trimmer.
Az egyikkel a diff erősítőnél kVR1,belőttem a kimeneti közeli DC 0V-ot.
Klassz a protector-ja,ha +-1VDC van a kimeneten máris levéd.
szóval ez megvan.
A másik poti a Bias,gondolom ezzel állítom a nyugalmi áramot.
Ehhez kérnék segítséget.
Lehet hogy jó ahogy van,nem tekergettem,de nem mai erőlködő már ez lehet,hogy után kéne állítani.
A végtranyók vezérlés nélkül nem forrósodnak,viszont ha kapnak jelet,a kimenő kb.5-10W,akkor már azért kezdenek melegedni eléggé.
A kapcsolás +-50V-ot kap.
Gondolom a legegyszerűbben úgy tudom ellenőrizni,hogy feszt mérek az emitter-ellenálatokon,majd Ohm tv.
Azt viszont nem tudom,hogy mintkét ellenálláson kell mérnem,és hogy kb. hány mA lenne a megengedett.
A kapcsolás elvileg 65W/8Ohm-ot tud.
Köszönöm előre is!

Ü:Fész


kedd feb. 09, 2010 14:40
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Szivsen!

Ha így vannak elhelyezve, akkor a középtartomány is hangosabb, viszont irányított, csak szemből lesz hangosabb (és egyenletes). A mélytartomány alja is irányított, kb. 8-as karakterisztikájú.


hétf. feb. 01, 2010 10:48
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. máj. 21, 2005 11:58
Hozzászólások: 41
Hozzászólás 
Köszi!
Egyébként ez az oldal adata az ötletet, azok a sok hangszórós kombók...
http://www.harmonicamasterclass.com/vintage_amps.htm


hétf. feb. 01, 2010 10:17
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
4*10W a mélytartományban hangosabb, feltéve hogy a hangszórók egymás közelében vannak. Rengeteg más tulajdonság is függ a hangszórók elrendezésétől (és még sok egyébtől), így nem lehet összehasonlítást tenni, mert "attól függ...".

Viszont a 4*10 W nagyobb és drágább.


hétf. feb. 01, 2010 9:19
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. máj. 21, 2005 11:58
Hozzászólások: 41
Hozzászólás 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy melyik konfig szól hangosabban, illetve melyiknek mi az előnye, hátránya.
1-es versenyző: 4 darab 10 Wattos erősítő 4 darab egyenként (mondok egy számot) 200 Wattos egyforma hangszóróval.
2-es versenyző: 1 darab 40 Wattos erősítő, 1 darab (ugyan olyan mint az 1-es példában) 200 Wattos hangszóróval.

A hangszórók egyforma tipusúak, hogy kizárhassuk a hatásfokot meg minden mást.

Melyiknek mi az előnye, hátránya?


hétf. feb. 01, 2010 9:04
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
Köszi! :)


csüt. dec. 24, 2009 23:34
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás 
http://www.freeweb.hu/haromb/

nem szűnt meg.


szer. dec. 23, 2009 19:47
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
Aki keres, az talál:

http://www.tnt-audio.com/clinica/ssps1_e.html

Ez az a bizonyos cikk. Angolul tudók elõnyben!

Üdv: Deka


szer. dec. 23, 2009 13:57
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
SMA:

Idézet:
...Ez nem vágja le a biztosítékot...


Pont ez a baj!!! :D :D

Na jó, csak vicc volt.
Amikor bekapcsolod a cucost, akkor hirtelen elég nagy áram terhelés léphet fel. Nem csak az erõsitõ terhel ilyenkor, hanem a kondiknak is fel kell töltõdniük és azt elég jó nagy árammal teszik. Ha a Graetz-ed nem bir ekkora áramot, akkor korlátozni fog, igy az automata is megmenekül.

Nyilván, nem az a jó, ha levágja, mert függ a kapcsolástól, a tápkondik méretétõl, számától, stb.

A VF2 weboldala megszûnt, de a Hobby elektronikán van egy topic-ja: http://www.hobbielektronika.hu/forum/to ... _from.html
Kapcsolást is onnan lehet tölteni!

Üdv: Deka


szer. dec. 23, 2009 13:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Deka és Többiek!

Melyik az a VF2-erősítő?

Én is csináltam néhány végfokot, de a táp közös, illetve a két oldal a Graetz-híd és pufi kondik után, külön soros diódákon keresztül kapja meg a tápját és ott még némi kondis szűrés is van. Ez nem vágja le a biztosítékot és prímán működik, valamint egyszerűbb, mint külön oldalankénti egyenirányítás, szűrés, közösítés.

Kellemes Ünnepeket és BUÉK Mindenkinek!

Üdv! SMA


szer. dec. 23, 2009 12:46
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
Üdv!

Régen jártam erre felé.... ebbõl is látszik, hogy mennyi idõm van épitgetéssel foglalkozni! :?

2008 szeptember 26.-án volt egy hozzászólásom, ami totális baromságnak bizonyult:
Idézet:
Sziasztok!

Ismét, egy újabb tapasztalattal lettem "okosabb":
Építettem egy VF2-t, ami nem igazán váltotta be a hozzá fûzött reményeket.
Éles, bántó hangja van (lehet, hogy ez a Fet-es hangzás?), nagyon érzékeny a zavarokra, stb.

Azért még majd küzdök vele egy kicsit....

Ismét vissza tértem a régi jól bevált Piret féle komplementer szimmetrikus végfokhoz, amit 18 éve építettem és azóta sem sikerült felülmúlni. El is határoztam, hogy kap egy dobozt... Smile

Üdv: Deka


Szóval, azóta küzdöttem vele... és siker!! :)

Nagyon jó hangú erõsitõ a VF2 és nagyon egyszerû megépiteni!! Csak ajánlani tudom!

Az volt a gond, hogy a tápja nem sikerült valami fényesen. Ilyen volt:
- Mindkét oldalnak külön trafó, jócskán túlméretezve
- Pozitiv és negativ ágon külön graetz hid 1A-es Shottky diódákból
- 4700u-s elkók
- Csillagpontos földelés
- Mindez egy külön panelen

Sajnos nem találtam meg a cikket, ami alapján módositottam, de most igy néz ki:
- A két oldal még mindig külön trafó hajtja (még mindig mocskosul túlméretezve)
- Shottky-k kivágva, helyettük 50A-es Graetz-ek (4 db, a két oldalba)
- Az eredeti elkók
- Csillagpontos föld maradt természetesen
- A táp ráépitve az erõsitõ panelre

A különbség szinte hihetetlen!!! A hangja transzparens, dinamikus lett! Teljesen jó! Piret féle erõsitõ lecserélve egyszer és mindenkorra!!

Valószinû, hogy a Shottky-k nem tudtak akkora áramot szolgáltatni, amekkora kellett volna. Az emlitett cikk sem javasolja õket tápba. Helyettük inkább normál Graetz-eket javasol mocskosul túlméretezve. Áram csúcsok esetén sokkal kedvezõbb a viselkedésük.

Érdekes adalék, hogy az erõsitõ innentõl kezdve, minden bekapcsolásnál levágta az automatát. (10A) Ebbõl is látszik, hogy valami durván megváltozott! Egy lágyinditó kapcsolás segitett a dolgon!

Kellemes karácsonyt és jó épitgetést az új évben is!

Üdv: Deka


szer. dec. 23, 2009 11:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Orcsi74 és Többiek!

Ha az egyik biztosan hibás, akkor is érdemes párban cserélni a végtranzisztorokat.

Mérni kell, mivel lehet, hogy a meghajtók közül is valamelyik, vagy mindkettő tönkrement.
Ellenállásokat mérni a végfokozatban, kimeneti középponti feszültséget ellenőrizni kell, ha kicseréltük a hibás alkatrészeket.
Érdemes a kimeneti csatolókondenzátort is ellenőrizni, lehet, hogy átvezet, vagy beteg, kontakt-hibás, ami okozhat hirtelen és megmagyarázhatatlan meghibásodást a végfokban.

Ha mindent jónak találtunk, akkor jöhet a próba és figyelni kell a melegedésre, alapállapotban nem melegednek a végtranzisztorok, ha valamelyik erősen melegszik, akkor előtte még hiba van a fokozatban.
A másik csatorna végfoka ha jó, akkor abból méréssel lehet hasonlítani, hogy tényleg rendben van-e minden.
Sok sikert!

Üdv! SMA


szer. dec. 16, 2009 8:53
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás 
Egy alkatrész cserével ritkán kel életre mert többnyire vinni szokta a meghajtóját is. Ha jól emléxem a gyárból olasz BD245-el jöttek ki, valószínűleg volt már javítva. Ha hozzájutsz valami BD-hez ami nem hamis akkor azt rakd bele, de bármi jó hasonló paraméterekkel. Cserélheted mind a kettőt de szerintem a hangon nem fogod észrevenni ha megspórolod az egyiket.
Javítás után ellenőrizd a féltápot a kondi előtt.


hétf. dec. 14, 2009 17:19
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: vas. dec. 13, 2009 19:57
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Sziasztok,

Olyan kérdésem lenne, hogy egy régi Orister erősítőben meghalt az egyik végfok tranzisztor. Ha jól láttam TIP33A ment tönkre benne ... kisebb kutatás után találtam ilyen tranzisztort de mint hasonló feljött a BD245C is Meg valami BD245C-POW.

Nem vagyok egy nagy elektroműszerész géniusz de egy ki-be forrasztástól azért nem fogok megijedni.

A kérdés hogy melyiket érdemes megvenni és hogy érdemes-e párban cserélni a végfok tranzisztorokat, hogy ne legyen oldalanként más a hang ... ?!

Ha bárkinek van ötlete tapasztalata azt szívesen venném ... tudom hogy egy Orister az nem a top top de azért nagyon szerettem a hangját és kár lenne érte főleg hogy egy alkatrész cserével (ami nem is drága) újra életre kelhetne ...

Előre is köszi,

Üdv,


vas. dec. 13, 2009 20:14
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 06, 2006 11:37
Hozzászólások: 94
Hozzászólás 
Teljesen egyértelmű, hogy nincs hőkompenzálás, vagy ha van, akkor nem elégséges.
Van ez a buta legenda, hogy a feteket nem kell hőkompenzálni, mert a hőmérséklet növekedés hatására az adott előfeszítéshez tartozó áram csökken.
Ez így önmagában baromság.
A helyes válasz az, hogy bizonyos tartományban negatív, bizonyos tartományban meg pozitív a nyugalmi áram hőmérsékletfüggése.
Jellemzően végfeteknél igen nagy áramnál (IRF-ek esetén több mint tíz Amper) vált negatívba a karakterisztika.
A sima AB osztály nyugalmi árama esetén a hőmérsékletfüggés pozitív. Tehát egyre több áram megy át a tranyón, amitől melegszik, amitől még több áram folyik át, így megvan a pozitív visszacsatolás.
Végfetenként két-három a tranyóval termikus csatolásban levő dióda az előfeszítésban relatíve jól kikompenzálja a hőfüggést.

Csaszu írta:
Sziasztok
Mi a véleményetek, mi miatt lehet hogy egy Ab osztályú autóserősítőben, az Irf 540-ek fokozatosan, egyre nagyobb áramot vesznek fel, és az eldisszipál rajtuk ?
átnéztem az egészet, de nem találok semmit
Táprészében ( talán ) van egy LM 339AN áramgenerátor, a pwm pedig Tl494


kedd nov. 24, 2009 14:10
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 06, 2009 14:16
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
Heló!
Van egy Blaupunkt GTA250-es autóerősítőm, csináltam hozzá egy 14v-ot kiadó tápot és jól működik, csak így hogy trafós táp van és aránylag kis teljesítményű a trafó(80va) így a rossz hatásfok miatt hamar túlvezérlődik.
A kérdés, hogy számítógép táppal esetleg meg lehetne-e oldani a feszültségellátását?
Azért is szeretném ezt használni, mert elég olcsón hozzájutottam és elég szépen szól.


kedd szept. 15, 2009 19:07
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd máj. 22, 2007 18:43
Hozzászólások: 23
Hozzászólás 
Sziasztok!

Van itthon egy 4 ohm impedanciára illesztett csöves erősítőm, és építek egy 8 ohmosat is. Gondoltam, veszek egy kicsit jobb hangfalakat a mostaniaknál, de mivel nincs sok pénzem, és nem szeretnék két külön hangfalat venni, szétnéztem a neten, és a Magnat termékei között találtam olyanokat, amikre az van írva, hogy 4-8 Ohm. Ez azt jelentené, hogy 4 és 8 ohmos erősítőre is rá lehet kötni? Ezt hogy oldják meg? És vajon ugyanolyan terhelést biztosít mint egy normális 4/8 ohmos hangfal? Ez fontos lenne a csöves erősítőknél, mert érzékenyek a kimeneti csatolásra.

Itt a hangfal linkje: http://www.ittveddmeg.hu/products.php?id=15630

Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdv: István


szer. aug. 19, 2009 21:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres pén. dec. 17, 2010 8:21-kor.



pén. aug. 14, 2009 6:08
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Szerintem biztos valami rosszul működik! :twisted:


kedd aug. 11, 2009 16:09
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 01, 2008 12:46
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Sziasztok
Mi a véleményetek, mi miatt lehet hogy egy Ab osztályú autóserősítőben, az Irf 540-ek fokozatosan, egyre nagyobb áramot vesznek fel, és az eldisszipál rajtuk ?
átnéztem az egészet, de nem találok semmit
Táprészében ( talán ) van egy LM 339AN áramgenerátor, a pwm pedig Tl494


kedd aug. 11, 2009 15:45
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. szept. 15, 2007 17:52
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Sziasztok!
Egy sharp system 8800 torony végfokáról(sx-8800) kellene nekem néhány infó,hozzám került egy hiányos és alkotnom kellene belőle valamit...


pén. júl. 17, 2009 18:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 17, 2007 6:31
Hozzászólások: 60
Hozzászólás 
Heló!

Szét is szedtem...
Holnap megcsinálom rendesen.
Nyilván elég durva lenne, ha kigyulladna a fa. :-)


vas. júl. 05, 2009 22:35
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Kedves távközléstechnikus kolléga!

Esetleg kigyulladhat, de nem a hűtőbordától.

Idézet:
Ha lecsavarozom a doboz aljára akkor meg nem fog melegedni az egész doboz?


Nem tudok rájönni, hogy mit jelent ez a mondat.

Mindenesetre elárulok egy titkot: az erősítő folyamatosan termeli a hőt. Ezt a hőt a hűtőborda a levegőnek adja át, amit folyamatosan cserélni kell. Ha a megfelelő légáramlást biztosítod, akkor nem fog túlmelegedni semmi. A doboz szerepe (PC ház esetében) kimerül abban, hogy körbeveszi az erősítőt, és vagy akadályozza a légáramlást (rossz tervezés esetén), vagy a megfelelő helyre tereli (jó tervezés esetén). (Na meg persze árnyékolást biztosít, ez ez most lényegtelen.)


vas. júl. 05, 2009 21:44
Profil Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2618 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 53  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 37 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség