Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. szept. 08, 2024 5:44



Hozzászólás a témához  [ 60 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Ultrahangos helymeghatározás 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Az ultrahangos megoldásra egy ötlet az elinduláshoz. Minden mozgó objektumba kell egy indítható ultrahang adó és egy rádiófrekvenciás rész is, amelyik a szinkronozás miatt kell. A rádiófrekvencia fénysebességgel terjed, így alkalmas a hangsebeségű ultrahang szinkronizálására.
A mérőberendezésből kiadunk egy inditóimpulzust (meg majd leállítót is), amelyik egyrész indítja a mozgó objektumban egy ultrahang csomag elindítását (az ultrahang csomag végét a leállító impulzus szabja meg), másrészt a két ultrahang vevőben az időmérést, tehát ehhez az indítóímpulzushoz képest mérjük az ultrahang beérkezésének idejét (ezekből az időkből lehet a helyet meghatározni). A mozgás irányát és ha szükséges a sebességét is (radiális sebességösszetevőket) a doppler elv felhasználásával lehet meghatározni. Ez technikailag úgy is megoldható, hogy az egymás utáni ultrahang csomagokat kivonjuk egymásból, a vevőhöz közeledőnél rövidül a csomag, távolodónál hosszabbodik (A dopplerfrekvencia közeledő objektumnál nő, távolodónál csökken a sebességgel arányosan).


hétf. aug. 13, 2007 20:30
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 341
Hozzászólás 
Nyilvánvaló, hogy minden csak intenzitás kérdése. A veszély pont abban rejlik, hogy olyan mint a rádioaktivitás: nem érzed.

Nem hallod, hogy halkan sustorog vagy éppen bömböl...


pén. aug. 03, 2007 21:10
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Na persze... Akkor az ultrahangos párásítók boldog tulajdonosai megsüketülnének...

Vagy van valami személyes tapasztalat?


szer. aug. 01, 2007 16:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 341
Hozzászólás 
VIGYÁZZATOK, MERT AZ ULTRAHANGTÓL ÉSZREVÉTLENÜL LEHET MEGSÜKETÜLNI!!!


szer. aug. 01, 2007 16:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. júl. 22, 2006 18:22
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Ercsi
Hozzászólás 
valamelyik elektor-ban volt komplett kapcsolás PIC-cel.


szer. aug. 01, 2007 14:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 31, 2005 7:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Na közben találtam is valamit:
http://tme.hu/katalog/index.phtml?id_g= ... wo=438&s=1

Esetleg Magyarországon? Olcsóbban?


szer. aug. 01, 2007 12:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 31, 2005 7:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Sziasztok!

Úgy tűnik, az eredeti ultrahangos dologra nekem is szükségem lesz most egy projekthez. Ultrahanggal kellene távolságot mérni, és már csak a kibocsátó/vevő alktrész hiányzik. Olyan kellene nekem, ami adni is tud meg venni is. Találkoztatok már ilyennel? Hol lehetne ilyet venni?

A SOS-nál, ill. az Árwill-nél a két részből álló változatot megtaláltam, de nekem most méret és súly tekintetében a minimumra kell törekednem.


szer. aug. 01, 2007 10:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
MotoHacker-> Öööö... hacsak nem így..
bár piciny lelkem berzenkedik az ötlettől...
gondjaim:
több jószág szaladgál, akkor, ha vonalban vannak, a takarást nem ütötted ki!!!
a tükör geomertiája sorsdöntő!!!
rezgőtükör ilyen kis méretekben nem érzékeny a rázkódásra?!?
tükörre egy egyszerű ötlet:
agyhalott szkennert hámoztam a minap.
mi van benne:
egy felületgőzölt hosszú TÜKÖR!!!
egy nagyfesz táp+egy kisülőcső (kérdés: kb. hány kV-osak?!?)
egy portillesztő jószág
egy optokai leolvasó.
az utóbbi hogy működik?
olyam, mintha egymás után tennénk 2-3 db DIL tokos TTL IC-t, persze üvegtetejűt.
O.K. CCD jószág, de vonalban olvas? Az optikájából mit lehet csinálni?
Ha valaki azt meri mondani, hogy szkennert, nyomban felsírok!!! :lol:


kedd aug. 23, 2005 20:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 226
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Magad is elismered a panelkamera felbontása elég a feladatra.Talán félreértettél:én a sorfrekvenciát próbálnám felturbózni(és ezzel a képfrekvenciát)Az egész kamera 2-3 db tok,az órajelét egyetlen kristály határozza meg.Nincs kéznél momentán,hogy kipróbáljam,de szerintem bizonyos határok közt mindegy az órajel,a CCDnek meg a kiolvasási sebesség határáig aztán végleg közömbös..

A oszcillátor frekinövelés szerintem nem a jó út.
A CCDt lehet gyorsabban kiolvasni, de az utánna jövő feldolgozó és vezérlő ICvel lesznek a bajok. Az mondja meg, hogy 50Hzel kell kiolvasni.
Van jónéhány szerviz doksink, de akkor sem egyszerű másra rábírni a kamerát a sok célIC miatt

MotoHacker írta:
Igy viszont nem szabványos videójelet(100-120Hz-es) kapunk,ezt nem tudja egy digi kártya sem feldolgozni,nekünk magunknak kell.De a pártizezer forint költséghatár eléggé szorít..muszáj valahol komplett olcsó darabokat használni.Ha magunk próbálunk CCDből és céltokokból gyors elektronikát építeni bőven kilógunk a keretből..ahogy szerintem a profi kamerás megoldás is messze kilóg.Tehát nem sz**ból várat,hanem:szegény ember vízzel főz.


OKÉ. Az ajánlott kamerák nem a 10eFtos kategóriából valók. De az minden ilyenre elő van készítve (nem véletlen a Machine vision kategorizálás) és van mögötte support. Az SDK pedig ingyenes, mert kamerát akarnak eladni, nem szoftvert.

De hogy mutassak mást használhatót is.

Ehez mit szóltok?
http://www.mite.cz/camera/


kedd aug. 23, 2005 8:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Iranytü:Szerintem sokkal egyszerűbb soronként és oszloponként laserrel letapogatni a pályát.Tehát olyan mint a fénysorompó,csak nem adott számú "sor",hanem a laser analóg módon végigpásztáz.Ahol megszakad ott valami van.Ha négyzethálósan csináljuk,tehát a terület két oldalán adjuk,másik két oldalán érzékeljük a lasert akkor egy térbeli "képet" kapunk a jelfeldolgozás után.Az egészhez kell 4db ferde tükör a terület oldalaira,2 laser adó,2rezgőtükör,és két fotoérzékelő..meg persze a kiértékelő elektronika.Esetleg drága és kényes lehet a 4db hosszú ferde tükörcsík.Problémás még a tárgyak megkülönböztetése,ha csak a kitakarásokat látjuk.


hétf. aug. 22, 2005 17:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Kedves I_M_I kollega!
Magad is elismered a panelkamera felbontása elég a feladatra.Talán félreértettél:én a sorfrekvenciát próbálnám felturbózni(és ezzel a képfrekvenciát)Az egész kamera 2-3 db tok,az órajelét egyetlen kristály határozza meg.Nincs kéznél momentán,hogy kipróbáljam,de szerintem bizonyos határok közt mindegy az órajel,a CCDnek meg a kiolvasási sebesség határáig aztán végleg közömbös.Igy viszont nem szabványos videójelet(100-120Hz-es) kapunk,ezt nem tudja egy digi kártya sem feldolgozni,nekünk magunknak kell.De a pártizezer forint költséghatár eléggé szorít..muszáj valahol komplett olcsó darabokat használni.Ha magunk próbálunk CCDből és céltokokból gyors elektronikát építeni bőven kilógunk a keretből..ahogy szerintem a profi kamerás megoldás is messze kilóg.Tehát nem sz**ból várat,hanem:szegény ember vízzel főz.
Nem annyira horror azt a feketefehér videójelet feldolgozni,ha csak két ilyen "szögletes paca" van egyenletes megvilágítás mellett a képen.


hétf. aug. 22, 2005 17:21
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
miután kibökted, hogy szériában akarod gyártani, így a kamerás-elemző rendszert találom a legkevésbé megfelelőnek, mivel ezek jelentősen megemelik a darabárat.


hétf. aug. 22, 2005 17:20
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
elvben jó megoldás, kíváncsi vagyok a véleményetekre...

négyzet, vagy háromszög területet képzeljetek el, melynak a sarkain vannak a forgó tükrök, és ezen a területen belül mozognak a ketyerék.

egyszerre egy aktív, de gyorsan multiplexelve "egyszerre mér"
a mérés.

minden egyes mintavételnél (tükörpozíciónál) egy erős koherens (laser)impulzus. Ha eltalált valamit akkor a tárgyról szórt fényű felvillanás detektálható. ha nem akkor semmi. A felvillanás esetén a tükör helyzete visszaolvasható(szög). 1 tárgyhoz 2 fej kell, 'n' tárgyhoz is max n+1.
ha gyorsan csinálom még jó is lesz.. :twisted:


hétf. aug. 22, 2005 17:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 20
Hozzászólás 
Van itt jó ötlet bőven, ezer köszi...
Úgy tűnik ez a kamerás dolog tűnik a legjárhatóbbnak, persze csak ha elég nagy képfrissítést tudok elérni. Talán ha a tárgyra telepítenék 3 db UV ledet, mint már említettem, csak a két tárgyon más-más alakzatban, pl. egyik derékszögű 3szög, a másik meg egyenlő oldalú!? A kamerára színszűrőt téve nem is zavarhat be elvileg semmi. Így tájolható, és azonosítható is mindkettő. Az a gond, hogy ha 1 m/s a sebesség, akkor 60 fps kell, a cm-es pontossághoz, ha 2 m/s, akkor már 120 fps. Ez lehet hogy kicsit húzós... Először szétnézek a fent említett kamerás honlapon, hátha van valami combosabb vas.


hétf. aug. 22, 2005 15:40
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 226
Hozzászólás 
Panelkamerát feltúrbózni = **** várat építeni DE
a kamerában van 1-2 IC. Jó esetben ráhazudják a 380TVL felbontást, de ahogy ezt számoltad elég is lehet.
Bármilyen egyszerü digitalizáló kártyával be tudod vinni a gépbe (TV tuner, digitalizáló, esetleg USBs átalakító 10-20eFt)

Nem foglalkozol a váltott sorral, csak a félképekkel, így a felbontás 352x288.
AMCAP már meg is tudja jeleníteni.

A panel kamerát tovább lehet túrbózni egy rendes optikával. Van is olyan kamera (továbbra is max 15eFtról beszélünk) amihez rendes optika csatlakoztatható (3-12eFt). ennek kicsit jobb a képe.

De az elején már felvetődött, hogy a 25fps kevés. Mondjuk, ha mindkét félképpel sikerül dolgozni, akkor 50 fps.


hétf. aug. 22, 2005 12:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Panelkamerát "felturbózni" nem lehetne? Sok függ attól,a tárgyak és ahol mozognak az a felület mennyire kontrasztos,illetve van-e a pályán más "zavaró" tárgy,fény,árnyék stb.A cm-es felbontás az 200*200as,nem egy nagy durranás,a panelkamerák többsége túlteljesíti ezt.Persze igy dupla sorfrekis videójelet kapunk (elvileg),amihez saját "digitalizálót" kell építeni.Ami elég primitív lehet,mert csak kétféle "szint" érdekel minket a videojelben,az egyik amikor az adott képponton nincs tárgy,a másik amikor van.A tárgyakat ha egyfolytában "követjük" az azonosításuk nem probléma,már ha kezdetben ismerjük melyik melyik.


hétf. aug. 22, 2005 12:21
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 226
Hozzászólás 
sanx írta:
Egy kicist OFF:

Ez a fűnyírós dolog nem is rossz ötlet. Én már nagyon unom hetente lenyírni az udvarunkon a füvet. Elég nagy terület, kb 130x20m, fákkal, bokrokkal, virágokkal,...stb. Érdekes lenne csinálni egy olyan fűnyírót, ami végigmegy a füvön, és kikerüli az akadályokat. Ehhez ugye tudnia kéne, hogy éppen hol van, hogy ne menjen át a szomszédba például...

Üdv:SanX


Sanx,
Az elektroluxnak van olyan proszívója ami megtanulja alakást és automatikusan feltakarit. Ha merül. akkor elmegy feltölteni magát.

Namármost erre kell neked terepgumit szerelni, meg a vetillátorok helyett kést beszerelni és meg is van oldva a problémád :lol:


hétf. aug. 22, 2005 10:29
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 226
Hozzászólás 
Azt el felejtettem írni, hogy pár éve volt egy olyan fejlesztésünk, ahol akváriumban lévő halakat kellett nézni és mozgásukat hasonló módon figyelni, mert ebből következtettek a víztisztaságra


hétf. aug. 22, 2005 10:26
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 226
Hozzászólás 
Pugges,

SONY ipari kameráiban tudok segíteni. A firewires-esekkel már nagy felbontást ~1600x1200 is el lehet érni és persze nem kötött a 25fps.
Itt mindig a sávszélesség szab határt, mert ez tömörités nélkül minden egyes képpontot átnyom.

Nézzél itt szét:
http://www.sonybiz.net/vision


hétf. aug. 22, 2005 10:24
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 20
Hozzászólás 
Ja! Természetesen kell azonosítani a különböző tárgyakat, és fontos az irányuk is...
Szerencsére csak 2db lesz, és teljesen egyformák, gyakorlatilag két téglalap, ami össze vissza rohangál.


hétf. aug. 22, 2005 8:49
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 20
Hozzászólás 
Sziasztok!

Ismét elnézést kell kérnem az inaktivitásért, de csak ritkán van időm felnézni ide. A cucc sajna tényleg titok, ami engem is köt, mivel az ötlet nem az enyém. A fent említett robotfoci hasonlit a legjobban, de a tárgyak gyorsabbak, kb 1-2 m/s sebességgel is haladhatnak. Kb 100 mm nagyságúak, és az irányuk is számít. A pontosság amivel a helyzet meghatározása történik, 1cm, ennél pontosabban nem kell, de ezt gyorsan. Ha esetleg tudnátok olyan kamerát ami tud 60-100 fps-t az akár jó is lehet, egy UV szűrővel, és UV LED-ekkel történhet a pozícionálás.
A fejlesztési költség, mivel ez részfeladat összességében néhány százezer, a végtermék költsége tízezres kell legyen (persze ha kamera kell, az nyomhat az áron felfelé) Ha annak a Tanár úrnak az elérhetőségét megkaphatnám az nagyon jó lenne.
Előre is köszi.


hétf. aug. 22, 2005 8:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Mondtátok, hogy kb milliós nagyságrenben kell gondolkodni az árát tekintve a cuccnak. Nos én 500 Ft-ért megmondom minden pillanatban, hogy hol vannak azok a kis izék, amiknek nem tudjuk a méretét, teherbírását, számát, a helymeghatározás pontosságát, és még ezer kérdést, ami szükséges, hogy szépen lassan leszedjük a "hülye" ötleteket a listáról. Pl szükség van-e arra, hogy azonosítsuk a dedikált kis mozgó izéket? Melyik mit csinál stb. Ha kell, akkor fdsamano kiesett, t68 kiesett, és én is kiestem :)
GPS nem jó megoldás még talán fűnyírásra sem. Ugyan aszonják, hogy 15 cm-esnél is jobb a pontosság, de a gyakorlatban egy PDA-s cuccban simán megvan a 15 m, ha nem mozgok, és csak sok mintavétel után tudja pontosítani. Ez is kiesett, de legalább ezzel tudnánk azonosítani az egyes mozgó bigyókat.

Annyit tudunk, hogy 2*2 m, sok bigyó és gyorsan mozognak. Ebből kell irányt, helyzetet, sebet meghatározni.

Pugges!

Akarsz beszélni róla? :)


hétf. aug. 22, 2005 7:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
'// /\ l\l D /\' L írta:
A birka nem büdös... :?

Ettél már birkát?
(Én legeltettem is :))


hétf. aug. 22, 2005 0:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
A birka nem büdös... :?


vas. aug. 21, 2005 20:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
A fűnyíró mint robot amugyis megköveteli a megfelelő tömeget,pontos futóművet,erős és csúszásmentes meghajtást,plusz az egész intelligenciája rápakolható..tehát erre legjobb a saját mozgás mérése,gps adatokkal pontosítva,szerintem.Persze itt is bevethető az összes móka,még az is,hogy méterenként huzalokat ásol el,és a robot ezeket érzékelve tudja,hogy hol van épp.A szomszédban nincsenek huzalok,ugyhogy oda biztos nem téved át... :)


vas. aug. 21, 2005 19:31
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 31, 2005 7:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Egy kicist OFF:

Ez a fűnyírós dolog nem is rossz ötlet. Én már nagyon unom hetente lenyírni az udvarunkon a füvet. Elég nagy terület, kb 130x20m, fákkal, bokrokkal, virágokkal,...stb. Érdekes lenne csinálni egy olyan fűnyírót, ami végigmegy a füvön, és kikerüli az akadályokat. Ehhez ugye tudnia kéne, hogy éppen hol van, hogy ne menjen át a szomszédba például...

Üdv:SanX


szomb. aug. 20, 2005 8:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
A birkát hozzákötözöd egy póznához, körbejár, és ahogy a kötél föltekeredik a póznára, úgy spirálisan lelegeli a füvet.
A birka - ellentétben az elektromos fűnyírómmal - büdös. Pörköltnek még büdösebb :)


pén. aug. 19, 2005 19:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Na ha mar ennyire elkanyarodtunk akkor
hogyan lehetne mindezt leforditani funyirora?

A birka az a "default" es porkoltnek is jo :)))


pén. aug. 19, 2005 17:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Persze nem tudjuk, hogy mekkorák a tárgyak. Ha ennél kisebbek, akkor több kapu kell a sorokba és az oszlopokba is.


pén. aug. 19, 2005 17:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Nem figyelek eléggé,sorry :oops: És igggen,körülbelül megadtad a tuti megoldást :D ,ezt már nemlehet holmi hiperbonya ultrahangkütyüvel űberelni...szerintem.


pén. aug. 19, 2005 17:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Idézet:
10m*10m;0.5cm pontosság az 2000sor és 2000oszlop,4000db "fénysorompó".

A topicnyitó 2*2 m-ről beszélt. 16 sor és 16 oszlop felhasználásával 12,5 cm-nél nagyobb átmérőjű tárgy helye ugyanekkora pontossággal meghatározható. Ez egy 8-bites adat. 1 usec-os impulzussal hajtva az adódiódákat a "frissítési frekvencia" 3900 Hz lehet.


pén. aug. 19, 2005 16:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Sajna a topicnyitó nem nyilatkozik..pedig sorjáznak az ötletek.Én eleve egy több nm-es felületeten töredék cm-es pontosságban gondolkodtam,és egyedi megkülönböztethető tárgyakban,stb.
De a "drótháló" és indukció hatalmas ötlet..ha lehetőség van rá persze:) A "fénysorompó" kicsit cikisebb,10m*10m;0.5cm pontosság az 2000sor és 2000oszlop,4000db "fénysorompó".


pén. aug. 19, 2005 11:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Infravörös fénykapu-mátrix-szal megoldható a dolog. Ahol a sor- és az oszlop-jel nulla, ott van egy tárgy. A vevődiódák jelét az adódiódákkal szinkronban léptetett kapuzással kell lekérdezni, így a szomszédos adódiódák jeleit nem érzékeli a kiértékelő áramkör. Hagyományos CRT-monitorral így lehet érintőképernyőt csinálni.


pén. aug. 19, 2005 10:25
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
En egy kiallitason lattam a kovetkezot:
Volt egy szoba aminek a kozepen volt kb 3x3m-es terulet. Erre a teruletre folulrol egy vga vetito ravetitett egy animaciot. Az animacio egy akvarium volt felulnezetben amin apro hullamok fodrozodtak es halak uszkaltak rajokban (termeszetesen szamitogep online generalta kep volt).
Na ha erre a teruletre valaki besetalt akkor valami rendszer ezt erzekelte es a talpa korul hullamokat generalt a viz feluletere es a halak is elijedtek majd odausztak hozza. Persze lehetett maszkalni is a vizen es akkor a hullamok is ugy neztek ki mintha valodi vizfeluleten lennel (a halak meg ossze vissza uszkaltak a labad korul). Ami erdekes volt hogy nagyon pontosan tudta, hogy hol van a labad (nem az arnyekod ami a kivetito miatt van). Eccerre tobb emberrel is mukodott.
Valahogy nagyon trukkosen volt megoldva mert nem zavarta a takaras. Igazabol nem birtam rajonni, hogy pontosan, hogy muxik, egyreszt svabul volt az eloadas, masreszt nagy volt a tomeg. Az biztos, hogy sima padlora ment (szoval ilyen nyomofolisa meg hasonlo dolgok kizarva).
Valami kameras cucc de a takarasok miatt valoszinuleg tobb kamera, csinaltam is rola videofelvetelt majd eccer felrakom valahova :wink:


pén. aug. 19, 2005 9:19
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
van egy olcsó, ám annál pontatlanabb ötletem:

mi lenne, ha a terep alá egy drótból áló hálót, mátrixot raknál és a kütyübe pedig egy mágnest?

ha a tárgy mozog, akkor a megfelelő drótokon áram indukálodik.


csüt. aug. 18, 2005 23:56
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Szerintem egy Kicskereső Kisködmönt szeretne építeni...


csüt. aug. 18, 2005 21:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Azért ha már igy elgondolkoztunk,szabad tudni mást
> is a feladatról? Tárgyak alakja,mérete,felület nagysága,
> dolog pontossága,egyéb követelmények..?

Gyanitom ez titok.
De biztos valami hatalmas
nagy okossag van mogotte...


csüt. aug. 18, 2005 18:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Azért ha már igy elgondolkoztunk,szabad tudni mást is a feladatról? Tárgyak alakja,mérete,felület nagysága,dolog pontossága,egyéb követelmények..? :)


csüt. aug. 18, 2005 17:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Az egérben az optikai tárcsát nem egy hanem két fénysorompó "világítja át".Igy a 2 jelalak összehasonlításából az irányt és a lépésszámot is meg lehet határozni.Nem jut eszembe az elrendezés angol neve..pedig ősrégi,anno még jópár TTL ICvel értékelték ki a jelet(no nem a szgép egerekben,az egy későbbi történet),mostmár egy pár soros program megoldja a mikrokontrollerben.Ha lerajzolja magának az ember,hogy mi történik,rögtön egyértelmű a dolog.A legtöbb egér(ha jol emlékszem)sima 9600bauddal,3byte-os adatokat ad át,ha jol rémlik mind egy nagy koordináta rendszerben abszolut koordinátákat..ha "kifut" belőle,akkor "belép" a másik oldalon,vagyis az értelmezési terület végtelen.Pár egérnél programozható a látszólagos "felbontás" is,bár utóbb ezt még szoftverből birizgálják,igy az egeret nem sok értelme van agyonokosítani.Az USBs verzió is hasonló,csak ott más a protokol.

Én a helymeghatározáshoz az ultrahangos módszert is mikrokontrollerrel csinálnám,az adná a jelet,nem holmi 555,igy a fáziskésésből pontosan kiszámítható lenne az úthossz..nem egy ördöngősség.Az elektronikai része sem annyira vészes,annál kritikusabb a mechanikai kialakítás..tartok tőle nem lenne elég üzembiztos,pl a zajokat is felvenné a mikrofon,aminek csak az ultrahangokat kellene..stb.
A laser-es módszer is igéretes,csak fényvisszaverő tárgy kell hozzá(és homogén elnyelő háttér).

Mindenesetre komolyan fel van adva a lecke! 1/25öd sec időtertamnál jóval rövidebb idő alatt akár csak cm-es pontossággal meghatározni egy gyorsan mozgó test helyét az asztallapon...hát..nem egy 10perces feladat.


csüt. aug. 18, 2005 17:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Tudom a topicindítónak nem jó, de a golyós egér még mindig zaklatja az agyhelyemet...
Hogy is van a mozgási irány eldöntése? És a kommunikáció sorosan milyen adatokat ad át?!? :roll:


csüt. aug. 18, 2005 15:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 31, 2005 7:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ultrahangot generálni nagyon egyszerű. Csak egy piezo hangszóró és egy 555-ös IC kell hozzá. Vagy inkább astabil... Mind1...

Ha minden tárgyra teszel ilyen utrahang-adót, de különböző frekvenciára hangolod, akkor vevő(k)nek szét kell tudnia választani az egyes frekvenciákat. Ezt meg lehet oldani digitálisan DSP-vel, vagy PIC-el, vagy analóg módon LC szűrőkkel. Elég bajos ez, mert a visszaverődéseket nehéz kezelni. Előfordulhat hogy egy-egy visszaverődés erősebb lesz, mint maga az adó által kibocsátott hang, mivel interferencia is van.
Esetleg még lehetne vizuálisan... Mondjuk kékre festett tárgy... 70fps...
Dr. Roska Tamás, a dékánunk fejlesztett ki valami CNR chip-et, amivel lehet nagyon gyors képfeldolgozást is csinálni.

Na most már engem is érdekel, hogy mi lesz ebből... :D


csüt. aug. 18, 2005 13:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
mint azt fentebb írtam: megoldható. Azonban ennek profi megtervezése, elkészítése milliós nagyságrendű, ha nem magadnak csinálod.

Ha magadnak, akkor is százas lesz, de saját munkádért akkor nem kell fizetned.

Ennek tudatában kezdj el fejleszteni.


csüt. aug. 18, 2005 13:16
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 20
Hozzászólás 
Hú itt aztán van élet!
Természetesen nem felejtettem el az ügyet, és elnézést ha ezt az érzést keltettem.
Az egészet felfoghatjuk a robotfoci megfelelőjeként, több tárgy mozog össze vissza, lényeges az irányuk, a helyük, és ezt gyorsan, és pontosan kell megtudni.
A kamerás megoldást elvetettem, mert lassú, 20 fps tól kevés ha gyors a mozgás. Az ultrahang, vagy más freki jó lehet szerintem, már olvastam is feljebb az enyémhez hasonló gondolatokat. Ha a tárgyon van egy adó ami pittyeg, három vevő a beérkezés különbségéből megtudhatja az adó helyét. Ha két adó van a tárgyon eltolva, és vevők hozzá, akkor már az irányát is lehet tudni. Sajna itt két, esetleg több tárgy is lesz ezért több adó is kell, amit esetleg lyukszűrőkkel elkülöníthetünk. Az egészet egy komolyabb közel 40MHz-en ketyegő PIC vígan lekezeli, a koordinátákat vagy a nyers adatokat pedig soros, vagy USB porton toivábbítja a PC-be az pedig feldolgozza.
A szoftveres részével boldogulnék, inkább az elektronikai rész a bajos, ezért kérem a segítségeteket. Ha valaki tudna erre konkrét ötletet, esetleg kapcsolási rajzot, annak örülnék, és megköszönném. Ha pedig valaki elkészíti azt meg is venném. Konkrétan a freki generálására, megkülömboztetésére, stb. gondolok, a digitális része PIC, PC már nem gond.


csüt. aug. 18, 2005 13:05
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 31, 2005 7:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ha nem kell túl nagy pontosság, akkor lehet használni GPS-t is. Elfogadható mérést úgy lehet végezni, ha legalább 4 műhold jelét be tudja fogni. Ma már pár ezer forintért lehet venni olyan IC-t, ami veszi a GPS jeleket, és soros adatátvitellel küldi az NMEA protokollon keresztül az információkat, amiből kiolvasható a földrajzi helyzet, illyetve a Föld középpontjától mért távolság.
Egy ilyen vevőt kell erősíteni a céltárgyra, ami továbbítja az NMEA jeleket valahova, ahol fel akarod dolgozni. Ezt a rendszert használják gépkocsi lopás ellen is. Ha valaki megfújja a kocsit, a biztosító nyomon tudja követni, hogy hol van éppen. Kamionokra is szerelnek hasonlót.
Állítólag volt aki le tudta mérni ezzel, hogy mennyire hajlik meg az Erzsébet-híd, amikor átmegy rajta a 7-es busz, centiméteres pontossággal...


csüt. aug. 18, 2005 12:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
sztem, felvethetünk bármit is, ahogy elnézem a topicindítónak úgyis mindegy, tehát:

mi lenne, ha besugároznánk a területet egy vékony fénysugárral, változó kódokkal, hosszában és keresztben is. A tárgyra eső kódok egyértelműen meghatározzák a helyzetét.

De lehetne akár "műholdas" mérést is csinálni, több, fixen elhelyezett jeladót érzékelni és ebből számítani a poziciót.


csüt. aug. 18, 2005 9:34
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
OFF: Csináljunk úgy CNC pozicionálást, hogy ráragasztasz egy optikai egeret.... Alá meg a megfelelő papírt...


csüt. aug. 18, 2005 9:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
mivel topicnyitó barátunk van olyan kedves, hogy nem korlátozza fantáziánkat további instrukciókkal, ezért egy kicsit elmélkednék:

ultrahang:
a hang sebességét vegyük 300m/s-ra, ebből ugye az jön ki, hogy a 300Hz-es hang hullámhossza méteres, ami nem biztos, hogy elég pontosságot ad. De egy 30kHz-es hangé már csak cm-es! Tehát cm-es pontosággal lehet dolgozni. 300kHz-es hang sem gond elektronikailag...
Ha a mérendő tárgy időnként 30kHz-es hangot ad ki, akkor néhány fix helyű mikrofonnal cm-es pontosággal megállapítható a helye. Másfelől a mérés sem bonyolult, mert igen kényelmesen sok mikorszekundum különbség van a beérkező hangimpulzosok kezdete között, amit szépen ki lehet mérni.

Na jó, és mi lenne, ha nem így hanem fáziskomperálással határoznánk meg a helyét? Akkor vagy olyan hullámhosszt kellene választani, ami nagyobb, mint két méter, azaz elég alacsony hangot, (vagy több megfigyelő pontot kellene elhelyezni.) De ez sem bonyolult! A vett hangot fázishelyzetéből pontosan meghatározható az adó tárgy helye!

ehehehe, de okos vagyok! Mindjárt csinálok egy energiakicsatolót is! :D

Na, nézzük az optikai (elektromágneses) rendszereket.
Mivel a fény hullámhossza nm-es sávban van, ezért a pontosság meghatározása ilyen szempontból nagyon jó. azonban a fényimpulzusok beérkezése közti idő - a fény sebességének köszönhetően -, igen rövid, (amatőr) mérésre alkalmatlan.
Nézzük, mi lenne, ha méteres hullámsávot használnánk, mondjuk úgy 100,8MHz környékén, akkor legalább a láger rádiót is elnyomnánk...
100MHz-re kényelmes fáziskomparálást lehet csinálni, tehát ez is megoldható.

Végül persze, optikai rendszereknél akár kamerát is alkalmazhatunk, amikor is nem a fényimpulzusok közti idő vagy a fáziskülönbség dominál, hanem a beérkezés szöge. Megvalósításának legfeljebb anyagi akadálya lehet.


szer. aug. 17, 2005 23:59
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
A témanyitó már el is felejtette az egészet. :)


szer. aug. 17, 2005 23:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
A CNC-nél pont az a lényeg, hogy Te küldöd oda arra a helyre - tehát a hely már meg van határozva ezesetben.

Nekem erre egy optikával kapcsolatos ötletem lenne. A lézerpointeres diszkófényről mindenki hallott már... Kis magnómotor, rajta egy tükörrel, amibe belevilágít a lézer. Így egy folytonos vonalnak látszik mondjuk a falon. Namármost: tegyük fel, 2D-s a téma, tehát van X és Y tengely, és van a tárgy valahol. A lézerfény mindkét tengelyen megy ide-oda... A tárgy ott leledzik, ahol egyszerre éppen takarásban van az Y és X fény. Leolvasni pedig... Sok fototranzisztor oldalt, egymás mellett. Mindig ott van a cucc, ahol épp takarásban van a fototranyó. A "frissítés" sebessége pedig a magnómotor fordulatától függene.

De economy-bb megoldás beosztani sakktáblába a "munkapultot", és minden kocka alá egy reed-relé, a tárgy alá pedig mágnes.

VAGY: A munkapult alá egy bazi nagy reflektor, és a munkapulton sok kis lyuk, mátrix-szerűen. Tárgy alján pedig egy fototranyó/fotoellenállás. Már ha megoldható, h. vezeték lógjon ki belőle.

Mondjuk a kérdés ultrahang volt - ehhez hozzá sem tudok szagolni. Ez amolyan hi-tech témának számít a barkácsolók asztalán, mivel igen érzékeny induktivitás-változásokról van szó (gondolom), ami tekercset igényel, és ami házilag mindig is gond volt egy amatőrnek. :)

Egyébként mi lesz belőle?


szer. aug. 17, 2005 22:31
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 31, 2005 7:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ezt az ötletáradatot... : :D
De vajon mit is akar a témanyitó? Szerintem várjuk meg, még megmondja...


szer. aug. 17, 2005 22:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 60 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség