Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 12:55



Hozzászólás a témához  [ 229 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Stroboskop & fénytechnika 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Persze meg lehet így is, sőt mint mondtam először így akartam... Hmm. Lehet hogy bascom-ban már meg tudnám írni... (fujj bézik :) )


vas. márc. 05, 2006 9:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
A nagyfeszt mindenképp meg kell csinálni ez igaz.
Indulj ki ebből:
http://ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/40171a.pdf


pén. márc. 03, 2006 14:40
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Én is akartam, de ha meggondolod, gyakorlatilag csak a legkisebb alkatrészeket tudnád megspórolni. A nullátmenet-detektort, a tirisztor vezérlését a nagyfesz. dolgokat mindenképp meg kell csinálni.
Nem beszélve a uC zavarérzékenységéről. De a következő lehet hogy uC-s lesz, majd kivezetem a megfelelő pontokat, hogy könnyebb legyen hozzátenni.


pén. márc. 03, 2006 14:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Ha én most ilyet akarnék csinálni, biztos, hogy egy mikrovezérlőt tennék bele....
Egy feszosztón bele a szinusz a AD-jába és kész.


De tetszik amit csináltál!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gravir pén. márc. 03, 2006 14:35-kor.



pén. márc. 03, 2006 14:30
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Halihó!
Egy kicsit bütyköltem, és kiindulva a dragon 1700-as strobi rajzából csináltam egy egész jó fázishasításos nagytejl. strobit. Ez tényleg annyira brutális, hogy a fénye lelök a székről :) :) :)

http://www.hvlabs.hu/tmp/xop_strob1.gif

A strobicső biztos gyújtásához a kapcsain >600V kell, ezt a 2 db 220nF-ból felépülő 2szerező állítja elő. Amint begyújtott, a 2 db BY399-es diódán keresztül a hálózatból is tud felvenni teljesítményt (igen nagyot)
Ez persze függ attól, hogy a hálózat melyik félperiódusában, és hol történik ez. A 4013-as flip-flop sziknronizálja a fázisszög-vezérlőt, és a villogtatást. tehát csak akkor villantja el, ha megkapta a a "flash" bemeneten az engedélyt. És akkor is csak 1x, vagyis a következő felfutó élig.

A fázisszög-vezérlő az egyik legbonyibb része, mert pontosan kell szabályozni. az első 4011-es kapu a nullátmenetet figyeli. (kb.) ebből előállít egy négyszögjelet, amiből az 1nF után már csak egy tűimpulzus lesz. Ez újra formázva a következő kapuval töltögeti az 1uF-os kondit. Az 1uF a vele párhuzamos 100K-n keresztül sül ki. így egy -a hálózattal szinkronban- lévő igen pontos "fűrészjel-szerűséget" kapunk. Ezt komparálja a következő kapu, és így hozza létre a fázisszög-vezérlést.

Az eredeti megoldás is hasonló elvet használt, csak ott másképp, elég furcsa módon ellenállásokkal, disszipatív módon oldotta meg. A melegedés szempontjából ezt nem tartottam szerencsésnek, így született ez a megoldás.

Ez a cucc csak egy félperiódusban villant, meg lehet csinálni, hogy 100Hz-el lehessen villogtatni (kérdés van-e értelme) ez lesz a köv. verzió.

A fényerő állítása is távirányítható, méghozzá úgy, hogy egy hasonló optós megoldással PWM jelet teszünk a 47K-s poti csúszkája helyére. A komparátor ezt úgy is kiátlagolja, és ugyanúgy szabályoz, mintha egyenáramot tettünk volna oda. A PWM-et meg adóoldalon lehet szabályozni akármivel. (200Hz-től felfelé bármi jó neki...)
Megoldható a 0..10V-os vagy a DMX-es vezérlés is, de erre már vannak kész projektek, ezért nem teszem ide.


pén. márc. 03, 2006 14:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Sajnos nincs rajzom.


hétf. feb. 20, 2006 14:55
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Tartózkodási hely: H-Gyor
Hozzászólás 
hat, igazad lehet
bar en meg eletemben nem lattam komoly strobit kondikkal, csak elvi rajzokat neten. ha van rajzod esetleg rola, kulonosen olyan amit lattal is mukodes kozben, azt szivesen megneznem. minosegben igazad van, a fh-s valoban hosszabb ideig tartja fenn az ivet ebben egyetertunk. hat halozatot tenyleg huzza, de ezert is jo hogy szabalyozhato, kis helyre eleg felgoz, nagy helyen meg ugyis van hova dugni :)


hétf. feb. 20, 2006 13:22
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Tévedsz, a fázishasításos strobi azért terjedt el, mert olcsó, a kondis strobi egy (vagy kettő) minőségi kategóriával feljebb áll mind a fázishasításos.
Először is, nagyobb fényenergiát tud leadni rövidebb idő alatt, ezért sokkal 'szagatottabb' a fénye, sokkal sokkolóbb a hatása.
A baj vele, ahogy írtam, hogy otthon pár forintból nehéz összerakni.
Nem véletlen, hogy amíg egy fázishasításos strobi olyan 20-30.000Ft körül lehet, addig a kondisok 100.000 felett vannak.
A probléma ott van, hogy nagy kondikat kell gyorsan feltölteni.
Még egy nagy hátrányuk van a FH-soknak, eszméletlenül rángatják a hálózatot kondinként min. 10A-os kismegszakító kell, de -már nem emlékszem- lehet, hogy az is kevés.
És azért egy átlag -nem fix- helyen csak strobiknak nem nagyon áll rendelkezésre 4*16A.....


hétf. feb. 20, 2006 7:56
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Tartózkodási hely: H-Gyor
Hozzászólás 
na kicsit en is hadd szoljak. volt par topic de sajna elvesztek 1-2 eve a forummotor valtaskor, ott eleg sokat targyaltuk a kondis strobikat.
a leglenyegesebb amit tapasztaltam:
kondenzatoros strobiknal az elkokat orokre el kell felejteni!
mukodik persze, de 50-100uF folott vhogy elveszik a teljesitmenye,
hiaba noveled akar a csillagos egig, raadasul melegszik, robbanasveszelyes, kesz katasztrofa.
kismeretu csobe ertelmetlen nagy energiat bevezetni, joforman pontszeru a lesugarzas, nem tudja lesugarozni a nagy teljesitmenyt. az emlitett astro, stb "500ws"-es strobik (14-22uF-650V) kb. idealis teljesitmenyuek az adott csohoz (ft-218?), merethez, kicsit lehet tuningolni rajta de senki ne hidje hogy parezer forintos kapcsolasbol hangarakat be fog villogni.
tobb nagyobb teljesitmenyu kondis strobit is lattam/javitottam xop15-el, 4*30uF motorindito kondival, 100W kornyeki EI-re tekert fojtoval. ez mar meglehetosen nagyot villant, de tudjuk itt egy 30cm hosszu cso ami sugaroz ugye, probaltam kicsi csovel de meg sem kozelitette azt. nagyobb partikra csak a fazishasitasos johet szoba, nem veletlenul van mindenutt ilyen, nagyon jol szabalyozhato a teljesitmenye. motorinditot kukazni kell valahonnan, ha bolti aron veszed gatya ramegy :(


vas. feb. 19, 2006 20:07
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
A kinait nem, a magyar astros, jó, meg az sgm is.
Az astrós az olyan 10 körül van az sgm meg 14.


vas. feb. 19, 2006 18:31
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
Kössza a felvilágosítást!
Esetleg melyik gyártót tudnád ajánlani és mennyibe kerül a terméke? Tudom, ezek relatív dolgok, de mégis...

üdv: Komaki


vas. feb. 19, 2006 18:18
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Persze, sgm, osram, philips, kinai, magyar( azt nem tudom ki gyártja)


vas. feb. 19, 2006 12:47
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
Idézet:
minőségtől függően

Hogy érted, hogy minőségtől fuggően? Ezt a típust több gyártó is gyártja?

üdv: Komaki


szomb. feb. 18, 2006 21:09
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Na ha xop15-el akarod majd használni növelni kell az alkatrészek számát... nem lesz egyszerű rendesen, gyorsan feltölteni a kondikat....
Akkor szerintem a nagyértékű 350V körüli kondikkal leszel majd meglőve.
Az xop-15 10-14.000 Ft körül van minőségtől függően.


szomb. feb. 18, 2006 18:51
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
Én a kis (50Ws) strobimat a következő részekből építettem:
1) Ellenállás 470Ohm/9W (fojtó) x1
2) Ellenállás 12Ohm x2
3) Ellenállás 100KOhm x1
4) Ellenállás 200KOhm x1
5) Ellenállás 120Ohm x1
6) Poti 1MOhm x1
7) Trafó ZTR200 x1
8) Tirisztor T106D x1
9) Diak DB3 x1
10) Dioda 1N4007 x2
11) Kondi 0,1uF/630V x1
12) Elko 10uF/63V x1
13) Elko 22uF/450V x2
14) Biztosíték 0,5A x1
Ez összesen 17 alkatrész! Ettől van egy még egyszerübb kapcsolásom (kb 10 résszel), de ott már nem kétszereződik a feszültség.

A 82uF csak ideiglenes! Majd kipróbálom és ha nem melegszik nagyon a cső -amit kétlek- ,akkor nagyobbakra, esetleg MKT-kre cserélem.
Nem tudod véletlenül, hogy manapság mennyibe kerül a XOP-15? Néztem a környékbeli üzletekben, de sehol se volt és árat se tudtak mondani.

üdv: Komaki


szomb. feb. 18, 2006 15:35
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Ennél kevesebb alkatrészből nem lehet strobit építeni... a gyújtó egyébként is hiányzik a képről.
Valóban a sárga kondi 4.7u a "folytó"
Az ic az egy optokapu a külső vezérléshez.
Ebben nem melegszenek a kondik, de ez egy kis csőhöz készült.
Probálkoztam xop-15-ös csővel is kondis strobit építeni, de az a nagy teljesítmény igény miatt költséges és a folytó miatt nehéz (súlyra, méretre), vagy bonyolult.
A változó idő azért van, mert nem tudod elég gyorsan feltölteni a kondikat,
Bár nálad mindössze 82u van, ahogy írtad, ami egy ekkora csőhöz nagyon-nagyon kevés.
Én a kis csőhöz használtam, ami a képen van, 2*47u 350V-os kondikat.
Arra már nem emlékszem, hogy a 1500-as csőhöz mekkora kondikat próbáltam, de akkoriban nehéz volt nagy kondikhoz jutni, meg drága is volt, mondjuk most is az, nem tudom mennyi lenne egy 330u 400V jkörüli kondi.
De bátor vagy, mert 200V-os kondikat használsz, nem ajánlom, hogy doboz nélkül használd, mert, ha az a szemedbe robban...


szomb. feb. 18, 2006 13:13
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
Nálam is lassan tölti be az oldalakat, különösen most a képek miatt.
Biztos vagy Te abban, hogy külföldre is küldenek csomagot? Mire kifizetem a postát...
Képeket a strobimról sajnos nem tudok ide beszúrni, mert nincs se tárhelyem, se digitális fényképezőm. A kapcsolási rajzát esetleg elküldhetem mail-ben. Valójában egy kisebb sztrobi fel van tuningolva: nagyobb áramú diódák, nagyobb pufferek és az időzítő is kicsit meg lett buherálva, hogy nagyobb frekin is dolgozhasson. Kevesebb alkatrészből áll mint a tied a legalsó képen. A feszültség kétszerezve van, 630V. Négy darab 330uF/200V-os puffer sorosan kötve.
Nem tudom, nálad hogy van de nekem magától növexik vagy csökken az időköz a villanások között. Gondolom a hőmérséklet miatt. Ezen lehetne jávítani. Legközelebb (ha nem készen veszem) már majd egy 555-ös timer-al építem.
Az a nagy sárga lenne a fojtókondi? Mire szolgál az IC? Talán az időzítésre? Neked is melexenek a Jamiconok?

üdv: Komaki


pén. feb. 17, 2006 16:45
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Itt van pár kép strobikról amiket csináltam, ezek vannak itthon, az első egy XOP-15-ös csőhöz készült doboz
Kép
Kép
Ez meg egy sima spotlámpába készült elektronika.
Kép
Beültetve:
Kép


pén. feb. 17, 2006 13:38
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
De tetű lassú ez a fórum....
Ne értsetek félre, én soha nem vagyok ellene az építésnek, csak úgy ne álljon neki az ember, hogy olcsóbbat épít mint a gyári...
A Zajtól lévő távolságra kár hivatkozni, mert elküldik postán is...
Én is sok dolgot összeraktam amik azóta itt foglalják a helyet....
Írhatnál a strobidról, esetleg közzétehetnéd a rajzot, fényképét.


csüt. feb. 16, 2006 17:43
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
Az az igazság, hogy nekem már majdnem teljesen kész a sztrobim. Megvan már a doboz, elektronika, már csak a fojtó és a cső hiányzik. Én a XOP-15-össel nem fényképezni akarok, hanem bulizni :rulez:
Szóval az elektronika egytől-egyig hulladék alkatrészekből lett összehozva, amik különben kidobásra kerültek volna. Pl a pufferek elkók régi tápegységekbő lettek kibányászva. Lehet hogy nam lesznek hosszú életüek, de rossz PC tápegység mindig akad. Ha a sok sz*rból ennyit össze tudtam hozni, nehogy már az áron és a fojtón akadjunk fel! Ettől olcsóbbat semmit sem hozhattam volna össze, mert a Zaj több 100km-re van, a környéken pedig nem tudok üzletet, ahol árulnának.
Mennyi pénzért vetted a XOP-ot? Tudnál valami infot írni róla?

üdv: Komaki


csüt. feb. 16, 2006 16:42
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Egyszerre villanás?
Összekötöm őket, és közös vezérlőjelet kapnak.

Drágább?
Nem hiszem, amire megépítesz egy XOP-15 csővel egy kondis strobit kompletten, abból a pénzből vehetsz 6 db 500w-ost a boltban.
Szerintem az a baj, hogy nem ismered a strobikat, nem láttál még ekkora kondis strobit, szerintem ez alkalmatlan fotós felhasználásra, akkora fényereje van.
Ha kaposvári lennél, nagyon szivesen meghívnálak, van itthon éppen két 1500-as strobi, leültetlek eléjük úgy 2-3 méterre, de nem hsizem, hogy szeretnéd majd kérni, hogy másodzsor is szembevillantsalak velük, pedig ezek nem kondisak.
Írtam, rtikán járok műterembe, de amikor voltam még soha nem fényképeztek egy vakuval, legutoljára, ha jól emlékszem volt kettő a szoba két sarkában fényterítővel meg egy a fényképezőgépnél.
Lehet, hogy volt több is, de arra nem emlékszem.
Fotózásnál, ha nem kifezejzetten az árnyékolás a cél, akkor egy fényforrással csinálhatsz akármit, akkor is lesz árnyék, ha már hármat használsz, akkor nem.

Ha pesti vagy, akkor menj el a hungaroflahshoz vagy a zaj studióba, mond el nekik, hogy mit akarsz, biztos engedni fogják, hogy kipróbálj egy ilyen strobit, utána leteszel majd róla, hacsak nem akarsz hegyet fényképezni éjszaka.
Arra nem válaszoltál, hogy miért nem jó a fázishasításos strobi, a fényenergiája igaz kisebb, de nem kell villogtatni, úgyhogy a másik hátránya, hogy nem elég impulzív a villanás itt nem játszik.
Én továbbra is azt javaslom, hogy vegyél a boltban pár 500w-osat és annak az elektronikáját alakítsd át, ha nem fopntos, hogy mennyi idő alatt töltődik fel, akkor rendesen bele lehet nyúlni és hatamasat lehet villantani.
Ha belegonolsz, veszel egyilyet:
Kép
9000Ft-ért, és megvan minden ami kell, ha magad állsz neki nem jön ki ennyiből, van doboz, cső, csatlakozók, neked csak a kondikat vagy az elektronikát kell kicserélned benne.


csüt. feb. 16, 2006 8:06
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
Idézet:
inkább tennék fel 4-6 500W-os strobit, a fényteljesítmény akkor is meglenne, de nem egyhelyről jönne, nem vakulna meg az alany és egyenletesebben lehetne teríteni a fényt a szobában

Ez így mind szép és jó, de csak akkor lenne értelme, ha egyszerre villanna el az összes strobi. Ezt hogyan kiviteleznéd? Ja és a sok kis strobi anyagilag sokkal többe jönne ki, mint egy nagy.

Idézet:
Ha egy pontból villantasz nagyot, akkor -szerintem- sok lesz az árnyék...

Ha a fény csak 1 ponból származik, akkor csak 1 árnyék lesz, fényerőtől függetlenül. Ha ez az 1 fényforrás közvetlenül a fényképezőgép mellett van, akkor a modell eltakarja az árnyékot, így az a fényképező szemszögéből nem fog látszani.
Ha több fényforrás van jelen, akkor úgy jársz mint a stadionban a focista, min 4 árnyéka van. Szerintem a fényképészek amikor több vakut használnak, akkor úgy helyezik el azokat, hogy a modell árnyéka a képen kívül essen.

üdv: Komaki


szer. feb. 15, 2006 22:10
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Még egy-két gondolat, mint írtam a fotózáshoz nem értek, de azt tudom, hogy ha leültetlek egy székre és egy xop-15-ös csövet kondival rendessen meghajtva 2m-ről belevillantok a szemedbe akkor leugrasz a székről...
A másik meg az, hogy ha nekem kéne csinálni, akkor inkább tennék fel 4-6 500W-os strobit, a fényteljesítmény akkor is meglenne, de nem egyhelyről jönne, nem vakulna meg az alany és egyenletesebben lehetne teríteni a fényt a szobában, lehet, hogy ezért használnak több kis vakut a profi fotósok is műteremben?
Ha egy pontból villantasz nagyot, akkor -szerintem- sok lesz az árnyék...


szer. feb. 15, 2006 17:26
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
XOP-15 az más, oda tényleg nem elég egy kis kondi.
Kérdés, hogy mennyire tudod megcsinálni az egyszerre villanást, illetve nem lenne-e jó sima fázishasításos elektronika, tudom, a kondisnak nagyobb az energiája, gyorsabb, de érdemes lenne meggondolni.
Léteznek ezzel is kondis cuccok, de ott kapcsolóüzemben töltik hozzá a kondikat, érdemes lenne a hungaroflasht megkeresned ezzel.
Mondjuk én ritkán járok stúdióban, de ott még nem láttam ekkora villanócsövet.
Biztos nem lenne elég neked két darab 500-as strobi vagy egy 1500-ös elektronikus?
Van olyan elektronikám hozzá, ahol akkorát villan a cső, hogy megvakulsz, igaz megrántja rendesen a hálózatot is...


szer. feb. 15, 2006 17:01
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
Idézet:
ceruzahalogént tennék be egy fémcsőbe

Ezt egy kicsit részletezd, légyszives.

Gravir! A 400W-ot nem a csőre értettem, hanem a felvett (vagy leadott?) teljesítményre. A csö az XOP-15, 1500W. Ezt már az előző oldalakon letárgyaltuk, hogy a csőnek mindig nagyobb kell, hogy legyen a teljesítménye, mint az elektronikáé.
Hogy ha a Te esetedben a CSŐ teljesítménye 400-500W, akkor a terhelés rajta jóval ez alatt van (pl 100W), és akkor elég a kondi. Tehát nekünk azt a bizonyos 100 (400)W-ot kell figyelembe vennünk, nem pegig az 500 (1500)-at. Olyan ez mint a hangszóró-erősítő: Hiába vannak neked nagy hangfalaid (villanócsöved), ha gyenge az erősítő (terhelő elektronika). Ja és ha vásárolsz transzformátort (kondi), akkor sem a hangfal teljesítményét tartod szem előtt, hanem az erösítőét. Hirtelen nem találok jobb hasonlatokat.

üdv: Komaki


szer. feb. 15, 2006 16:43
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Attól függ mit értesz 400W-os cső alatt, ha azt a tekertet amit 400-500W között árulnak, annak bőven elég a kondi....
Amit még használtam így , az a kör alakú cső, annak is bőven elég a kondi előtétnek.
Át kell nézni az adatokat, mert nem biztos, hogy tényleg annyi az a cső, mint amennyinek eladják.
Az 500W-osnak árult storbiknak is kondis az előtétük.
A fotózáshoz nem értek, de azt tudom, hogy strobit nem érdemes építeni, olcsóbb venni.
Szerintem próbálj ki egy discos strobit is, ha egy kevés, akkor többet, bár nem tudom, mennyire nehéz a fotózáshoz egyszerre megvillantani őket, de egy 500W-os strobi 9000forint.....


kedd feb. 14, 2006 8:01
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Én ceruzahalogént tennék be egy fémcsőbe (minek világítson) és máris kész a nagytelj. ellenállásom...


hétf. feb. 13, 2006 23:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
Az a gond, hogy ez a kondis megolgás nálam biztosan lecsapná a megszakítót, ugyanis a megszokottnál nagyobb teljesítményről van szó és nam lenne elég az a 4,7uF, lehet, hogy még a többszöröse sem. Azért kössz az ötletet.
Azt hiszem maradok az izzós fojtásnál. Abból indulok ki, ha egy 50W-os strobihoz 470Ohm/9W -ost használtam, akkor a 400W-oshoz majd 2 darab párhuzamosan kötött 100W-os izzót használok. Egy ilyen izzó ellenállása kb 520ohm (ha leméred, akkor 35Ohm, de ez müködéskor a hő hatására megnő). Sorbakötve ez kb 260Ohm. Ez pont jó, mert a nagyobb kapacitású pufferokba ugyanannyi idő alatt (mint az 50-es strobiba) nagyobb töltést kell "belenyomni", tehát nagyobb az áram, kisebb az ellenállás.

üdv: Komaki


hétf. feb. 13, 2006 22:05
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Ez nem strobi, hanem vaku, igen nagy kondival.... Ahhoz nagyságrendileg 50uF -os MKT kondi kellene, ha ezzel akarjuk korlátozni a töltőáramot. De pl. nem tudom mi történik, ha az elkó kisülésekor "megszívja" a hálózatot. Lehet hogy lecsapjatja a kismegszakítót


szer. feb. 01, 2006 10:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Nem érdemes fojtóval, pláne halogén izzóval játszani, nagy helyet foglal, csőtől függően beteszel egy 1-4.7u 400V-os kondit sorba és meg van oldva, nem melegszik és kicsi.

Persze nem elkót...


szer. feb. 01, 2006 8:27
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... apchg.html

Bár én nem számolgatnék túl sokat... 40W-os fojtó, oszt jóvan. Ha nem elég, akkor többet párhuzamosan. Esetleg halogénizzó is lehet.


kedd jan. 31, 2006 19:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
Ma a neten véletlenül rátaláltam egy "egyszeri használatra" szánt Kodak fényképező vakujának a kapcsolási rajzára. Egy 1,5V-os elemről müködik, 160uF/350V puffer van benne. A fényereje azért gondolom, egy kicsit elmarad az átlagos gépekétől, amik hosszú távra készülnek.

üdv: Komaki


kedd jan. 31, 2006 19:07
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
Hogyan lehet kiszámolni, hogy mekkora legyen az előtét (fojtó) ellenállásának az értéke, és a teljesítménye?

üdv: Komaki


kedd jan. 31, 2006 15:49
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. nov. 05, 2005 8:45
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nekik is vannak csöveik, de nettó 5000 felett szállítanak csak :(

http://www.soselectronic.hu/cgi-bin/sos ... 38c07b6c5f

Optoelektronikai alkatrészek->Gázkisülésű lámpák


hétf. jan. 30, 2006 18:25
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Sajna nem tudom miben különbözik a két fajta cső. Az egyiknek a hőtrhelést kell jobban bírnia, a másiknak az áramot. Szerintem első körben nyugodtan használhatod.

A spirális csővel valóban gondok lehetnek az élettartamának a vége felé. De nekem 600V-nál sajnos előjött az a jelenség, hogy egy vékony folyamatos ív alakult ki a csőben, így inkább lejjebb mentem a feszültséggel. Az igaz, hogy az már egy erősen befeketedett cső volt.

a 400V/4000uF kb. félliteres kólásüveg méretű lehet.


hétf. jan. 30, 2006 17:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
Idézet:
Jó lenne, ha a teljesítményt is lehetne szabályozni (100%, 50%, 25%)
Ezt tirisztorral érdemesebb megjátszani, vagy 3 különböző kapacitású pufferkondival?

Én az utóbbira szavaznák! Csak ne 12V-os kapcsolóval válaszd le, mert azt esetleg átütheti.

Szerintem a cső teljesítményének az 50%-ával nyugodtan terhelheted, lehet, hogy még többel is, de akkor már drasztikusan lecsökken az élettartam. A cső hütésére nem fordítanák különösebb figyelmet. Gondolj bele: sztrobinál mondjok 0,05 másodpercenként villantassz 30%-os terhelésen, a vakunál pedig legfeljebb másodpercenként max 50%-on. Csak győzd a kondit tölteni!

Nagy csavart Sztrobi csö, 250ws? Hmmm... Nekem is ilyen van (FT-218), de az ám nem gyújt be 320-on! Ros-co! Miben különbözik a vakuba szánt cső és a sztrobi-cső? Nem kötözködésként, csak úgy kérdem. Egyszer már én is kinéztem egy csövet a sztrobimhoz, de később kiderült, hogy más célokra van kitalálva.

4000uF/400V :shock: Mekkora lehet?

üdv: Komaki


hétf. jan. 30, 2006 17:32
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Nem nagyon hiszem hogy fogsz találni. Talán ha még fellelsz pár ruszki IFK120-at, azok igen jól bírják. Az adatlapjában 4000uF-os energiatároló kondi adatot láttam!!!


hétf. jan. 30, 2006 9:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: pén. jan. 27, 2006 20:59
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
Köszi a tippeket!
Esetleg tudsz olyan helyet, ahol árulnak kimondottan vakuba való csövet? A google-n a "villanócső" szóra nem kaptam sok találatot, és azok is kivétel nélkül strobi csövek voltak...


szomb. jan. 28, 2006 9:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A műtermi vakunál sokkal nagyobb kondi is megengedhető. Az az igazság, hogy ehhez megint más fajta cső kellene, de mondjuk jó lesz egy nagyobb, csavart strobi cső, pl. amit a kontha-nál árulnak.

Kondi banknak kb. 500...1000uF körüli értéket javasolok, az talán még biztonságos. Valószínű nem kell kétszerezni, 320V is elég lesz.
Nyilván ekkora kondival várni kell az egyes villantások között, hogy le tudjon hűlni a cső.

A gyors töltés csak hálózatról oldható meg, gyakorlatilag bármilyen előtét megteszi, akár fénycsőfojtó, akár egy izzó.

a villanási energia az 1/2C*U (négyzet) képlet alapján számolható.
1000uF és 300V esetén ez 45Ws villanási energiát jelent. A nagy cső elvileg 250Ws-os, de ennyit azért nem engednék rá...


pén. jan. 27, 2006 23:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: pén. jan. 27, 2006 20:59
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
Sziasztok! Én az egyik hozzászólóval ellentétben műtermi vakut szeretnék építeni, mert újként marha drága. Mire érdemes figyelni az építésnél? Ezt a topicot már végigolvastam, szóval az érdekelne, hogy mi az, ami MÁS a strobihoz képest a gyakorlatban. (az elvi különbségekkel tisztában vagyok, inkább az alkatrészválasztás kritéiumai, ill. más hasznos infók érdekelnek)

A fotózásban a vakunál az ún. vezérszámot adják meg (Leitzahl, Guide Number). Ezt át lehet valahogy váltani Ws-ba?
Jó lenne, ha a teljesítményt is lehetne szabályozni (100%, 50%, 25%)
Ezt tirisztorral érdemesebb megjátszani, vagy 3 különböző kapacitású pufferkondival?
Ami még szempont, hogy gyorsan töltsön fel, a csajok nem szeretnek perceket várni 1-1 expozíció között :)


pén. jan. 27, 2006 21:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
Ezeket az adatokat egy ruszki oldalon találtam, miután hosszasan keresgéltem a gugliban. Szerintem a 100V a minimális, ami mellett müködésbe tud lépni. Tehát valószínüleg igazad van abban, hogy ha 600V-ról indul, akkor addig "világít", amig le nem esik 100V-ra.

üdv: Komaki


vas. jan. 15, 2006 11:16
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
XOP15-ről sztem soha nem írtak ilyet, de lehet tévedek. Ez egy olyan cső, hogy kb 600V kell neki a begyújtáshoz, de ehhez elég egy párszáz nF-os kondi. A többit az egyenirányított hálózatból veszi, igen nagy árammal. Ez esetben viszont igaz lehet a 100V, azaz 100V-ig csökkenhet a fesz. egy periódusban, amikor magától kiolt a cső.

Van esetleg XOP-cső adatlapod? Azt nagyon szívesen venném...


szomb. jan. 14, 2006 23:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
szerintem igen,a 12v-tos izzót sem járatjuk 220v rol


szomb. jan. 14, 2006 22:17
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
Szerintetek a túl nagy üzemi feszültség is tönkre teheti a csövet, vagy csak a túl nagy energia okozhat kárt benne? Ezt azért kérdem, mert a XOP-15-ös csőre azt írják, hogy 100V az üzemije, én meg 600V-on járatnám, viszont kis kapacitás mellett.

üdv: Komaki


szomb. jan. 14, 2006 22:09
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
na szétkaptam gyorsan egy kék villogótabban spirál cső van,mgy is a vakuval.Betegyem a villogó koniját a vakuba ,esetlegessen párhuzamossan az eredeti kondival?


szomb. jan. 14, 2006 21:31
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
köszi,rémlik hogy 15 éve valami ruszki csövet raktunk mi is.Sajnos már nincs belőle-:(


szomb. jan. 14, 2006 11:12
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Kontha-nál is van, a nagyobb csavart kivitelű talán 500Ws-os. De sokat ne várj tőle, nekem ezek 1-2 bulit bírnak ki. A kondim 80uF/300V.

Érdekes, hogy a "kicsi" U alakú cső jobban bírja. Sőt a ruszki IFK-120 is nagyon tartós, ha tudsz neki elég gyújtófeszt. biztosítani.
Persze méretükből adódóan nem villannak akkorát a kicsi csövek.


szomb. jan. 14, 2006 11:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
köszi,de nekem 500Ws körüli is jó lenne ,mert vakuba kellene


szomb. jan. 14, 2006 10:18
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
futosoft írta:
Kérdés:Hol lehet villanócsövet venni ?

www.zaj.hu


szomb. jan. 14, 2006 9:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
Kérdés:Hol lehet villanócsövet venni ?


szomb. jan. 14, 2006 9:44
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 229 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 60 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség