Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. jún. 06, 2024 23:07



Hozzászólás a témához  [ 31 hozzászólás ] 
Szünetmentes akksi újraélesztés 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás Re: Szünetmentes akksi újraélesztés
A bruttó bolti ár. Google szerint 9.200-9.500Ft. Legyen mondjuk 4.500Ft. 10db-tól 3.500Ft.


csüt. jan. 19, 2012 0:04
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Szünetmentes akksi újraélesztés
Kispedro!

Az építendő töltő szempontjából teljesen mindegy, hogy mekkora a kapacitása, a maximális és a javasolt áramerősség ismert (3,4 ill. 2,1 A), és a töltési végfeszültség is (13,8 V standby-üzemben, és 14,6 V ciklikus használatban).

Gondolom, ezt a marhaságot vetted komolyan:
Idézet:
Figyelmeztetés: A zártrendszerű, gondozásmentes VRLA akkumulátorokat egyszerű, "mezei" töltőkkel tönkre lehet tenni! A megfelő töltő kiválasztásánál vegye figyelembe a töltőáram erősségét és a tölteni kívánt akkumulátor kapacitását. A töltőáram erőssége a kapacitás 1/10 legyen!


Az adatlapon pontosan meg vannak adva a töltőáram-karakterisztikák, nincs értelme felülbírálni, és félrevezetni embereket. 1/10C töltőárammal is simán tönkre lehet tenni az aksit, ha a feszültség 15V fölé megy. Egyébként nincs olyan állatfaj, hogy "mezei töltő".

Idézet:
Én a bolti ár felére gondoltam.


Na de melyik bolti ár?


vas. jan. 15, 2012 12:14
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás Re: Szünetmentes akksi újraélesztés
Google dobta ki mindenhol a 9Ah-t a típusa alapján. Jó lenne tudni az igazságot, mert akkor olyan töltőt építek hozzá. Ha 9Ah-s, akkor max 900mA-el tölthetem. De ha kevesebb, akkor simán kinyírom ekkora töltőárammal.
Én a bolti ár felére gondoltam.


szomb. jan. 14, 2012 22:18
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Szünetmentes akksi újraélesztés
Hááát, 1 órás kisütéssel 5,83 At írnak az adatlapon. Hogyan lesz ez 9 Ah? De azért érdekelne az ára.


pén. jan. 13, 2012 20:31
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás Re: Szünetmentes akksi újraélesztés
Újak az akksik és van belőle megint 1 tucat. Ha valakit érdekel akár több darab is a bolti ár alatt, megtudunk egyezni. Rosszul írtam pár hsz-al lentebb. Nem 7,2 hanem 9Ah-sak. Vannak ugyan ezekből 6V-osak is.


pén. jan. 13, 2012 20:05
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Szünetmentes akksi újraélesztés
SPafi írta:
... Ez persze nem igaz...

Nem vitázom. A vonatkozó kérdés amatőr volt, erre meg ez volt a rövid válasz. :shock:


szer. jan. 11, 2012 11:21
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Szünetmentes akksi újraélesztés
Idézet:
Akkut TILOS párhuzamosan kötni.


Ez persze nem igaz. Legfeljebb annyi igaz, hogy különböző feszültségű aksikat nem szabad párhuzamba kötni, és így a nagyon eltérő töltöttségű aksikat sem illik hirtelen, ellenállás nélkül összekötni.

Viszont ha mindegyik fel van töltve, vagy mind ki van sütve (vagy csak hasonló a töltöttségük), akkor a legteljesebb nyugalommal lehet párhuzamosan kötni, sokkal inkább, mint sorba.

Idézet:
Mennyi ideig kell egy ilyen akksit tölteni, hogy teljesen fel legyen töltve?


"Teljesen" feltölteni? Értelmezés kérdése.


kedd jan. 10, 2012 22:39
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Szünetmentes akksi újraélesztés
kispedro írta:
... Mennyi ideig kell egy ilyen akksit tölteni, hogy teljesen fel legyen töltve? ...
... Ezek az akksik jók arra, ha hosszú ideig kis árammal akarom terhelni? Vagy inkább kis ideig, nagy áram leadására vannak ezek tervezve? ...
... Párhuzamosan szabad őket kötni, hogy megnöveljem a kapacitást?

Google a mi barátunk: http://www.darekk95.csd.pl/Allegro/hr1234wf2.pdf Minden adat benne van. :shock:

Mind a két terhelésre jók (az adatlap szerint).

Akkut TILOS párhuzamosan kötni.

Mellesleg egy feltöltött akkuval el lehetsz egész éjjel egy kis LED lámpával. Nyertél a lottón? 20db ilyen akku szép pénz. :wink:
Ha meg használt (sokszor kisütött), öreg, akkor semmit sem ér (lásd az adatlapot).


kedd jan. 10, 2012 21:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás Re: Szünetmentes akksi újraélesztés
Sziasztok!
Szereztem kb. 20 db csb hr1234wf2 12V 7Ah akksit. Szeretnék építeni egy ledes horgászlámpát, amivel egész éjjel szeretnék világítani. Azt írja az adatlap, hogy max 3,4A a töltőáram. Mennyi ideig kell egy ilyen akksit tölteni, hogy teljesen fel legyen töltve? Ezek az akksik jók arra, ha hosszú ideig kis árammal akarom terhelni? Vagy inkább kis ideig, nagy áram leadására vannak ezek tervezve? Párhuzamosan szabad őket kötni, hogy megnöveljem a kapacitást?


kedd jan. 10, 2012 19:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Szerintem az egyik halalozasi ok az szokott lenni,
hogy tul nagy feszultseget ( >13.7 V) kap es elbontja
az elektrolitet, azaz kiszall a biztonsagi szelepen
(vagy masutt).
**** meg nem vezet, nem lehet tolteni, stb....

Probaltam mar regeneralni egy eve uresen allo
ot eves zseles aksit. Haaat, nem egy sikertortenet.....


kedd nov. 15, 2005 21:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
Hutty írta:
Őszintén szólva, englisül sealed-nek hívják, ami lepecsételt-zárt jelentene.
A zselének nagy része meg a rácsszerkezetben megkötött víz.
Viszont a nyíláson belenézve, közönsége ólomakku kinézete volt...

Aham. Én még nem "szedtem szét" ilyen akksit. Szerinted segítene az akksijaimon, ha töltenék beléjük egy kis desztvizet? Az egyiken lehet, hogy kipróbálnám. Veszíteni valóm nincs, mert nem vesz fel töltést, de lehet, hogy utána jobb lenne.


kedd nov. 15, 2005 20:39
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. nov. 05, 2005 8:45
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Őszintén szólva, englisül sealed-nek hívják, ami lepecsételt-zárt jelentene.
A zselének nagy része meg a rácsszerkezetben megkötött víz.
Viszont a nyíláson belenézve, közönsége ólomakku kinézete volt...


kedd nov. 15, 2005 19:01
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
Na, én asszem leteszek erről a kapcsolásról. Tegnap még működött rendesen, most meg már nem. Lehet, hogy rossz az IC. X ideig megy az egyik fázis, a következő fázis végét meg ki sem lehet várni, olyan hosszú ideig tartana (tehát a két fázis időtartama közel sincs egymáshoz). Ezért inkább egy kapcsolóval helyettesítettem az elektronikát, és magam kapcsolgatom.
Fogyasztónak 10W-os égőt használok. Azt vettem észre, hogy ez bőven elég.
Most úgy csinálom, hogy 10-15 percig töltöm, és 5 percig merítem.
A vizezést meg majd a legrosszabb akksin próbálom ki.


kedd nov. 15, 2005 18:58
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
A vízzel való feltöltést annyian mondják, hogy sztem próbáld ki, mielőtt nagyon építesz...

Hát nem tudom. Zselés akksit vízzel tölteni? Ebből nem tud elpárologni (mint a kocsikban lávőkből), akkor minek utántölteni?


hétf. nov. 14, 2005 20:23
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
Na, annyit sikerült megállapítanom, hogy 21W-os égővel <=30 perces ciklusidő (egyik töltés kezdetétől a másik töltés kezdtéig) kell. Lehet, hogy azt a 21W-ot kicserélem egy 15W-os égőre, mert egy 20 perces kisütési fázissal sikerült lemenni 10.8V alá, ami egyáltalán nem használ az akksinak. Vagy nem kellene esetleg még kisebb égő? Mondjuk egy 10W-os? Annál kb 800mA lenne a fogyasztás, és akkor a töltést is erre az értékre állítanám. Hát a 21W-ossal egyszerűen kinyírom az akksit a 2A-es fogyasztással a 700mA-es töltés mellett!


hétf. nov. 14, 2005 20:20
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Eltűnt a hsz.... szóval szerintem 10..20 perc ciklusidővel kezdj, de lehet lassabb is. Ha problémás a hosszú időzítés, meg kell spékelni a kapcsolást egy CD4040-es osztóval.

A vízzel való feltöltést annyian mondják, hogy sztem próbáld ki, mielőtt nagyon építesz...

most meg előjött... nem értem én ezt...


hétf. nov. 14, 2005 19:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Bocsi, de nem nagyon tudok segíteni. Azt kell nézni, hogy csökkenjen az áramfelvétele a töltőből. Ez sajna az akksi állapotától függ. 10 perc sztem jó lesz kezdetnek, aztán növelhezted.


hétf. nov. 14, 2005 19:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Nem tudom mekkora ciklusidő kell, talán fél óra, vagy 10 perc, netán több, sajna ezt kísérletileg kell meghatározni.

Na, végülis sikerült összerakni a rendszert. Előszedtem a régi akksi tőltőt, beállítottam kb 700mA-re, és most akarom beállítani az időket.
Na, igen. A ciklusidő alatt mit értettél? Normális esetben ez az első töltés kezdete és a második töltés kezdete között eltelt idő, vagyis egy töltés és kisütés együttes időtartama. Vagy esetleg egy-egy töltés, illetve egy-egy kisütés időtartama legyen az az idő?
Esetleg egy kis támpontot nem tudsz adni ennek az időnek a meghatározásához? Miknek a figyelembevételével határozzam meg?


hétf. nov. 14, 2005 19:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Nyűűűűűűűssszzzz! Kevés időm van erre....

http://www.hvlabs.hu/tmp/akksiregen.gif


ui: A vízzel feltöltést nem próbáltam, de jó ötlet!


Hú de szépet rajzoltál! :D

A vízzel feltöltés nekem is bevált. Azt nem mondom hogy 100-as lett tőle, de a vizezés előtt semmit nem csinált, semmi töltést nem vett fel. Vizezés után felraktam töltőre, egyből elkezdett áramot is felvenni :D Ez után két db 21W-os izzó 2,5 óráig szépen világított a 7Ah-s akksiról, utánna kezdett merülni... :)


hétf. nov. 14, 2005 18:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Nyűűűűűűűssszzzz! Kevés időm van erre....

http://www.hvlabs.hu/tmp/akksiregen.gif

Nagyon szépen köszönöm!
Már csak a töltéssel van gondom. Sajna nem találok olyan trafót, ami megfelelne a célra. Az egyik kicsi hozzá, a másik majdnem túl nagy. A nagyobbal tudnám 700mA-rel tölteni, de a fesz az 15-16V között van. Na, majd ügyeskedek, nem hagyom annyiban a dolgot.
Mégegyszer köszi.


hétf. nov. 14, 2005 17:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
djsms írta:
2-3000Ft körül lehet kapni ilyen akksit. Bár tudom ez nem igazi hobbista hozzáállás :Ö

Igen, tudom, de mondom megpróbálom regenerálni. Ha nem sikerül, akkor max nem használom azt a neonos lámpát, esetleg szerválok akksit, és azzal használom. Tehát inkább megpróbálom helyrehozni őket, minthogy ott álljanak csak a polcon kihasználatlanul.


hétf. nov. 14, 2005 17:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2696
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Nyűűűűűűűssszzzz! Kevés időm van erre....

http://www.hvlabs.hu/tmp/akksiregen.gif


ui: A vízzel feltöltést nem próbáltam, de jó ötlet!

Azért privátot olvass, mert lehet vele pénzt is keresni ;)


hétf. nov. 14, 2005 16:58
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Nyűűűűűűűssszzzz! Kevés időm van erre....

http://www.hvlabs.hu/tmp/akksiregen.gif


ui: A vízzel feltöltést nem próbáltam, de jó ötlet!


hétf. nov. 14, 2005 15:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. nov. 05, 2005 8:45
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
1 imát megér: gyógyszertárban desztilláltvizet (nem ioncserélt!) beszerezni. Óvatosan lebontani a fedőlemezt, kupakokat. Alatta lévő gumisapkát lehúzni, sérülés nélkül. Fecskendővel megtölteni vízzel a cellákat. Pihenni hagyni fél napot, majd megpróbálni tölteni. Eddigi tapasztalatom szerint sokszor inkább kiszáradnak, amire ez megoldás.

Ui: Szemre, bőrre, ruhára vigyázni, mert ez is kénsavval van töltve!


hétf. nov. 14, 2005 15:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2696
Hozzászólás 
2-3000Ft körül lehet kapni ilyen akksit. Bár tudom ez nem igazi hobbista hozzáállás :Ö


hétf. nov. 14, 2005 14:34
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
Az előző hozzászólást nem hagyták a suliban, hogy befejezzem. Még csak annyit akartam volna, hogy ha nem gond, akkor esetleg le tudnád rajzolni a kapcsolást? Ha látom a rajzot, akkor jobban el tudom képzelni az egészet, és könnyebb megépíteni, mint így szavakkal leírva.
Előre is köszi szépen!


hétf. nov. 14, 2005 14:20
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
az 555 alapkapcsolása +1 relé. A morze érintkező egyik felére egy kisebb izzót (pl. 12V 21W) tegyél, a másikra egy töltőt. A közös pontra kösd az akksit. Nem tudom mekkora ciklusidő kell, talán fél óra, vagy 10 perc, netán több, sajna ezt kísérletileg kell meghatározni.

Ez egy regeneráló-cucc. Ha kikísérletezted az időket, nagyon jó lenne ha felírnád az áramok és feszültségek alakulását, mert ez alapján egy jobb cuccot lehente magalkotni.

OK. Köszi. Remélem sikerül összedobnom a kapcsolást.
Majd beszámolok a fejleményekről.


hétf. nov. 14, 2005 13:01
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
az 555 alapkapcsolása +1 relé. A morze érintkező egyik felére egy kisebb izzót (pl. 12V 21W) tegyél, a másikra egy töltőt. A közös pontra kösd az akksit. Nem tudom mekkora ciklusidő kell, talán fél óra, vagy 10 perc, netán több, sajna ezt kísérletileg kell meghatározni.

Ez egy regeneráló-cucc. Ha kikísérletezted az időket, nagyon jó lenne ha felírnád az áramok és feszültségek alakulását, mert ez alapján egy jobb cuccot lehente magalkotni.

Létezik olyan regeneráló is, ami egy 12V körüli váltófeszből 2 diódával az egyik félperiódusban kisüt, a másikban tölt. Természetesen 2 ellenállással beállítható az áramok aránya. Sztem ez túl gyors, ilyet nem szabad a zselés akksira tenni. Ez egy nagyon régi szárazelem-regeneráló módszer, kimenetele kétséges...


hétf. nov. 14, 2005 12:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Hát ha egyszer már károsodott, pl. tartósan a mélykisütés állapotában volt, vagy túl lett töltve, stb. akkor nagyon enhéz visszahozni a normál állapotába.

Ha minden igaz, akkor ilyeneket nem élt át.

Idézet:
Talán a ciklikus feltöltés-kisütés hozhat eredményt. Ez nagyon időigényes, szerintem építs valami relés cuccot, ami hol a fogyasztót, hol a töltőt kapcsolja rá. természetesen kis árammal (1/10C) töltsd.

Igen, valószínűleg ez lesz. Esetleg tudsz valami kapcsolást, ami időnként átkapcsol töltésről fogyasztásra, és fordítva?


hétf. nov. 14, 2005 11:35
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hát ha egyszer már károsodott, pl. tartósan a mélykisütés állapotában volt, vagy túl lett töltve, stb. akkor nagyon enhéz visszahozni a normál állapotába.

Talán a ciklikus feltöltés-kisütés hozhat eredményt. Ez nagyon időigényes, szerintem építs valami relés cuccot, ami hol a fogyasztót, hol a töltőt kapcsolja rá. természetesen kis árammal (1/10C) töltsd.

Nekem max. az eredeti kapacitás kb. 40%-áig sikerült feljevítanom egy zselés akksit, autóakkskit pedig kb. a 10%-áig (ki volt dobva, kapacitása nulla volt -ahhoz képest jó :)


hétf. nov. 14, 2005 11:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás Szünetmentes akksi újraélesztés
H@li!
Van nekem pár, régi szünetmentes, zselés akksi (12V, 7.2Ah). Az a gond velük, hogy nem akarják felfenni a töltést (az egyik nyáron még "működött" a motoromban, de a hideg beálltával már nem tudott töltődni). Egy kézi neonos lámpához szeretném használni (áramfelvétele <0.5A), de ahogy bekapcsolom, leesik a fesz 8V-ra (Ez a másik akksi, nem ami a motorban volt. Ami a motorban volt, az úgy-ahogy töltődik 12.8V-ra, de fél óra neon működtetés után leesik 12.2V-ra). Hogyan lehetne regenerálni ezeket?
Előre is köszi.
Üdv
Krisz


hétf. nov. 14, 2005 10:23
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 31 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség