Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 14:01



Hozzászólás a témához  [ 181 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Forrasztóállomás házilag 
Szerző Üzenet
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Esetleg U106B helyett LM358 me + T2117 triakvezérlő (RET 39+235HUF) 2db DIP8-as IC.


csüt. máj. 11, 2006 21:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nem lehet rendelni sem :(


szer. máj. 10, 2006 14:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
Attila86 írta:
Elküldtem sse! :wink:
Viszont hol lehet kapni ezt az ic-t? (U 106 BS)


megkaptam köszi.
Nagyon tetszik, csak én se tudom honnan lehet U106 -ot szerezni (hqvideonál lehet rendelni elvileg de árat nem irnak).

http://www.tar.hu/sse/paka1.pdf
http://www.tar.hu/sse/paka2.pdf


szer. máj. 10, 2006 14:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Elküldtem sse! :wink:
Viszont hol lehet kapni ezt az ic-t? (U 106 BS)


szer. máj. 10, 2006 13:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
Attila86 írta:
Megkaptam, köszi :)
Ez a digitális kijelzős nagyon tetszik, szerintem megépítem. 8)
De ezt az "U 106 BS"-jelű ic-t hol lehet kapni?


hi,
elküldené nekem is valaki?
ssse@freemail.hu (3db "s" betü az eleje...)

feltölteném valahova, h midnenki el tudja érni.


köszi


szer. máj. 10, 2006 12:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Megkaptam, köszi :)
Ez a digitális kijelzős nagyon tetszik, szerintem megépítem. 8)
De ezt az "U 106 BS"-jelű ic-t hol lehet kapni?


szer. máj. 10, 2006 5:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Attila86: Ment.


kedd máj. 09, 2006 20:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
p.attila.86@freemail.hu


kedd máj. 09, 2006 19:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Most már itthon vagyok, ha adsz e-mailt elküldöm pdf-ben, kiteheted a weboldaladra.


kedd máj. 09, 2006 17:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Annak a fax dolognak nagyon örülnék, de nincs faxom. Beszkennelni nem tudod véletlen?


kedd máj. 09, 2006 14:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Attila86!
Szerintem nem járható.
A hőelemnek precíz referencia fesz kell, amire rászuperponálódik a pár 10 mV. A FARENHEITnél TL431-el oldották meg, a műveleti erősítő LM324, mert az zokszó nélkül megy csak +tápról is. A kapcsolófokozat triakját pedig nem nagy ügy rátenni.
Szerintem új vezérlést érdemes építeni.
Elfaxolom, ha írsz egy fax-számot. (bár, hogy mi fog látszani belőle?)


kedd máj. 09, 2006 11:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Tom12!
Tudom hogy nem kompatibilisek egymással, hisz a PTK-n ellenállás, a hőelemen pedig feszültség változik a hőmérséklet-változás hatására. Ezért én úgy gondoltam az átalakítást, hogy R2 ki, és a "PTC" helyére mondjuk egy 741, ami a hőelem jelét felerősíti.


kedd máj. 09, 2006 9:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Attila86!
A PTK és a K-tip hőelem nem kompatibilis egymással.
A PTK-val egy feszültségosztót csinálsz, amit egy komparátorral értékelsz ki.
A K-tip hőelem a meleg-hideg vége közötti hőkülönbség hatására pár mV feszültséget állít elő (200 fok 12mV, 480fok 25mV a FARENHEIT 28001 szabályzója kapcsirajza szerint) (netről szedtem le, keress rá, nem tudom innen elküldeni, mert papír), amit műveteti erősítővel fel kell erősíteni, majd komparálni.


kedd máj. 09, 2006 7:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás 
Nemtom, de nekem már majdnem olvadt meg pillanatpáka a kezemben ^^ Van, amit ugyanis csak pepecselve lehet forrasztani... Meg folyton elrohadnak a hegyek rajta... A nemrég vett forrasztóállomásom viszont khirály :)


kedd máj. 09, 2006 6:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
De én nem megtanulni szeretném, hogy hogyan kell forrasztani... :D
Jópárszor volt már páka a kezemben. Én a kattogós Welleremet szeretném hőfokszabályzóssá tenni.
Mégegyszer, nem tudja valaki hogy a K-típusú hőelemen mekkorát változik pontosan a feszültség celsiusfokonként?

(Amúgy diákmunkásként dolgoztam egy hónapig az Orionban, most pedig két hónapja egy hivatalos szervizben és sem ott, sem a sulinkban nem láttam egy pillanatpákát sem (műszerész suli))


kedd máj. 09, 2006 5:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
...szerintem meg ott a pillanatpáka.
Több évtizede forrasztok már és volt wellerem is de nem tetszett.
Annál mindig hegyet kell cserélni ha nem olvad rendesen a cin valami magasabb olvadáspontuval szerelt cuccban.

A pllanatpákánál elég ránézni az olvadó óncseppre és látszik, hogy kell-e még nyomni.
Egyébként is forrasztani gyorsan kell és a szem orr és gyakorlat a hőmérőt kiválóan pótolja.


Még a Gelkában volt egy esetem.
Egyszer jó régen a Rádai u. 16-ban dolgoztam a sarki Gelkában.
(ma egy fitness szalon van a helyén, a sarkon a "vörös postakocsival" átlósan)

Akkoriban az éppen megjelenő lcd karórákat javítgattam mellette egy maszek órásnak csak úgy, a korszerü technikával ismerkedésképpen.

A műhelyben szólt az egyik (egyéb technikákban) gyakorlott műszerész, hogy az egyik chip leesett a karórája paneljáról de nem mer hozzá nyúlni mert alig látja.

Volt az asztalán weller és pillanatpáka meg minden.
Oda mentem és begyakorlott mozdulattal (az ő legnagyobb rémületére) felkaptam a filclapról a pillanatpákát és a chipet leszorítottam a csipesz hegyével, majd pákacsúcs hevítés a levegőben, kis cin és pötty és pöttyentés a chip egyik-másik végére és kérdeztem, hogy össze rakjam az órát vagy összerakja ő?
Na persze összerakta, utána működött rendben.

Kis idő (pár nap) múlva odajött hozzám és megjegyezte, "azóta néz fel rám amióta szinte hanyagul hozzá állva precízen beforrasztottam a hangyaf@s2nyi alkatrészt a pillanatpákával.
Sose értettem miért kell weller és hasonlók.
Na persze, az tartja a hőfokot meg minden, de szerintem anélkül kell megtanulni forrasztani.

Annyi a különbség mint a robotpilóta és a műrepülés között.

Szóval meg lehet csinálni bármivel de ne legyen oxidos a páka csúcsa, legyen megfelelő hőmérsékletü a páka amikor odanyomod, legyen megtámasztva a kezed az asztalon, legyen zsírtalan és oxidmentes a forrasztandó felület, legyen gyantás a cin, ne tartsd sokáig a forrasztási ponton (csak amíg megfolyik az ón), és szorítsd le (rögzítsd) valamivel az alakatrészt miközben forrasztasz.
Nagyjából ennyi.

Na meg a gyakorlat, talán az a legfontosabb.


Na persze azt is megértem, ha valaki sokat forraszt futószalagszerüen akkor jobb ha nem kell mindig az elfogyó, lassan feloldódó csúcsot cserélgetni.

Azt is megértem ha valaki azt szokta meg.

Éppen most írta valaki, hogy mennyire nagy problémát okozott neki néhány vezeték beforrasztása.
leírtam mit hogyan kell tennie, hogy jól sikerüljön. talán annak alapján megtanulja.

Aki egyszer megtanul valami egyszerűbb pákával dolgozni annak szinte mindegy mi kerül később a kezébe, azzal is megoldja amit kell.

Persze lehet, hogy csak én vagyok wellerfóbiás? :D
A pillanatpákát akkor is jobban szeretem! :D
.


kedd máj. 09, 2006 1:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ezt a kis kapcsolást hogyan lehet átalakítani úgy, hogy ne ptk-val, hanem k-típusú hőelemmel működjék? R2 ki, és "ptc" helyére a hőelem?
Másik kérdésem lenne, hogy meg tudja valaki nekem mondani, hogy a k-típusú hőelem kimenetén celsiusfokonként pontosan mennyit változik a feszültség? Régebben olvastam, kb 50uV-ot azt hiszem, de nem emlékszem pontosan.
(Azért ide írtam, mert páka hőfokszabályzó lenne a kicsike...)
Üdv, Attila


hétf. máj. 08, 2006 23:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
ez az!
ezt a"JLT"-t lehet kapni 2000 ft körül és ehhez kell a szabályzó cucc,
ami nem egy nehéz feladat.


vas. máj. 07, 2006 13:15
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. máj. 20, 2004 13:21
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: Hungary
Hozzászólás 
köszönöm


vas. máj. 07, 2006 11:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
http://elektrokontha.hu/tart/páka%20kisker%20brutto.pdf


vas. máj. 07, 2006 8:00
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. máj. 20, 2004 13:21
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: Hungary
Hozzászólás 
Üdvözletem mindenkinek!
Az lenne a problémám, hogy sokallom a több, mint 20k-t egy w*ll*r forrasztóállomásért és a következő ötletem támadt: Láttam ilyen pákát kb. 5 ezerért, de ugyebár ahhoz nincs tápegység, de azt meg esetleg építenék egyet. Szóval az lenne a kérdésem, hogy ez járható út? Veszek egy 5 ezres pákát és csinálok egy 24V 3A szabályozható AC tápegységet. Vagy esetleg rá se lehet kötni az adott pákát erre, mert az alapból 220-as? (az sp40-es típusról lenne szó)
Egyéb ötleteket is szívesen várok, ha ez nagy hülyeség, amit leírtam. A lényeg, hogy 5(max.10)k-ból megússzak egy kellően jó minőségű működő pákát.
Előre is köszi a válaszokat!
Üdvözlet!


szomb. máj. 06, 2006 22:23
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 18, 2004 12:48
Hozzászólások: 150
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Köszi arnd!
A "telefonozást" elképzelni nem tudom,ma összeraktam egy szörnyszülöttet,sima paici olcsó hőlégfúvó,vége picire leszűkítve,mivel ezt ő maga nem bírná,rakéta porszívóval megküldve..tiszta frakkeinstein film :twisted:
Szuperül megy,nagy tömegű és sebességű levegőt nyom kifelé,relatíve vékony sugárban.Alaplapokat boncoltam vele.Kiugranak a BGA-k is,de összetaknyolódnak a pad-ok rajta..és kétlem,hogy túléli,elég soká kell melegíteni,amíg a panel és a tok(hordozó) is annyira átmelegszik,hogy felszedhető.
A hőmérséklet egyszerűen a beküldött levegő mennyiségével szabályozható..nem tudok mérni,nincs hömérős multim itthon,úgyhogy csak érzésre,nemtudom milyen pontosan "tartja" a meleget.
De,hogy beültetni,hogyan lehetne vele(?) BGA-t..szerintem sehogy,arra valami szabályozható grillsütő vagy hasonló kellene,és sok próbálkozás.

BGA-t is lehet hőléggel... sőt, szokták is. Kézileg általában forrpaszta + hőlég, persze itt a hőlégnek a profilja olyan, hogy a levegő nagy részét nem a tokra, hanem a tok alá (abba a cca fél miliméteres résbe) fújja.

Amúgy a paszta kb. 150 fokon olvad:) persze ára is van.

üdv.


kedd máj. 02, 2006 20:57
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
ezt egy 500-ftos pákával érdemes megjátszani, de sok értelme nincs.
ha a forrasztandó felület hűti a hegyet, akkor honnan veszi a többlet energiát?
a weller a "hegyével szabályoz".
2000-ft körül van az a hőelemes páka, azt érdemes tuningolni.


kedd máj. 02, 2006 19:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ezzel a teljesítményszabályozóval tudok készíteni egy Weller-pákából (persze a mechanika kiiktatásával) egy hőfokszabályzós pákát?

Úgy gondoltam, hogy az áramkör kimenetét közvetlen a fűtőbetétre kötném, a potit majdnem teljesen letekerem, a digimultimmal megmérem a páka végén lévő hőmérsékletet, majd feljebbtekerem a potit és ott is megmérem a hőmérsékletet, legvégül beskálázva a poti mellé írnám az értékeket.

Az áramkör biztos működik, 60W-os, 200W-os izzóval és 1kW-os porszívóval kipróbáltam. Felmágnesezni nem fogja a pákát, mert ahogy néztem, mindkét félperiódus megmarad, a kitöltési tényezőt szabályozza. Persze az áramkör ki-és bemenetére biztos kellene zavarszűrés. :roll:
Ja a páka 24V-os, 50W-os és az áramkört a trafó után tenném.

(Ha működik, építek hozzá egy 7107-es hőmérőt is... 8) )

Üdv, Attila


kedd máj. 02, 2006 15:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Köszi arnd!
A "telefonozást" elképzelni nem tudom,ma összeraktam egy szörnyszülöttet,sima paici olcsó hőlégfúvó,vége picire leszűkítve,mivel ezt ő maga nem bírná,rakéta porszívóval megküldve..tiszta frakkeinstein film :twisted:
Szuperül megy,nagy tömegű és sebességű levegőt nyom kifelé,relatíve vékony sugárban.Alaplapokat boncoltam vele.Kiugranak a BGA-k is,de összetaknyolódnak a pad-ok rajta..és kétlem,hogy túléli,elég soká kell melegíteni,amíg a panel és a tok(hordozó) is annyira átmelegszik,hogy felszedhető.
A hőmérséklet egyszerűen a beküldött levegő mennyiségével szabályozható..nem tudok mérni,nincs hömérős multim itthon,úgyhogy csak érzésre,nemtudom milyen pontosan "tartja" a meleget.
De,hogy beültetni,hogyan lehetne vele(?) BGA-t..szerintem sehogy,arra valami szabályozható grillsütő vagy hasonló kellene,és sok próbálkozás.


szer. márc. 08, 2006 21:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1627
Hozzászólás 
Ez az első oldal végén levő MotoHacker üzijére íródott ám...


szer. márc. 08, 2006 20:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1627
Hozzászólás 
Egy kb.: 20K HUF-os digitális hőfokbeállítású "hajszárító" megteszi. Kiforrasztásra még jobb is mint egy "normális" hőlégfúvós páka (több levegőt tud szállítani). Egy hegyesebb wellerrel meg egy ilyennel nyugodtan lehet akár "telefonozni" is. Persze ha szériában akarsz smd paneleket ültetni akkor nem úszod meg a drága pákát.


szer. márc. 08, 2006 20:43
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
A RET-nél egy TCP-24-es páka 22.000HUF szerencsémre van egy a birtokomban (vagy 15 éve). Ez idő alatt 2-3 hegyet cseréltem benne, meglehetős használat mellett. Hozzá pákatrafó 24V/50W 25.000HUF :!: , inkább tekertem egyet :D
Az olcsóbb fajta WS51-es forrasztóállomás 70.000HUF. :cry: Talán inkább megpróbálok csinálni a TCP-24-ből, mielőtt tönkremegy a kattogója, de a színvonalat nem adom alább.


kedd márc. 07, 2006 23:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Vagy az 1900Ft-os páka, amiben már benne van a hőérzékelő... :roll:


kedd márc. 07, 2006 22:00
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Az a baj az NTC, PTC termisztorokkal, hogy -40 és +125 Cfok között van a katalógus szerint a mérési tartományuk. A szilícium alapú szenzorok (KTY) 150Cfokig mérnek, ~200HUF áron. Találtam K tip hőmérőfejet DMM-hez a RET-nél TPK-01 néven majd 3000HUF-ért, és ez a legolcsóbb náluk!!!
Marad a T*S*O gazdaságos műszerhez adott majd feleáron műszerrel. :cry:


kedd márc. 07, 2006 21:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Ham bazárban van mindenféle NTC PTC meg multiméterhez is külön hőmérőfej.Mintha valami cikk is lett volna róla RTben valamikor,annyira nem figyeltem,nemtudom az jó lenne-e pákába és mibe kerül.


hétf. márc. 06, 2006 21:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Haliho!
Forrólevegős kiforrasztó ügyben kinek milyen tapasztalata van? Ma próbálkoztam egy olcsó gagyi közönséges hőlégfúvóval egy alaplapból a még használható cuccost kinyerni,közel nem úgy működött mint elképzeltem :roll: Ennek következtében (és óvatlanságom miatt) van a kezemen egy PCI footprint alakú 2.fokú égés,elég a tenyeremre nézni és már sorolhatom is a jeleket :oops:
Vajon,ha a levegőt jóval kisebb keresztemteszetre nyomom össze,esetleg valamivel plusz nyomást adok a hőlégfúvónak,akkor leég? Egyenletesebb meleg,gyorsabban áramló és elegendően forró levegő kellene,vékonyabb sugárban.Roppantul sokallok 50-100 ezret egy profi meleglevegős fujkáló állomásért.Meg házilag nincsenek is euró,IP és egyéb követelményeim,még kicsi és könnyen mozgatható biztonságos eszközre sem vágyom (vezetni kellene a forró levegőt,ami kb megoldhatatlannak tűnik) de legalább működjön :)


hétf. márc. 06, 2006 21:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nézegettem neten, de csak ezt találtam:
http://www.arukereso.hu/xProduct~427535_-mx-25399-homero-szonda-mx-25104-25501-hez
Viszont ehhez nem találtam semmiféle leírást, hogy hogyan változik a hőmérséklet hatására.


hétf. márc. 06, 2006 19:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Külön nem tudom hol kaphatsz, multiméterrel együtt 1600-2000HUF körüli áron szoktak akciózni M890G-tipusút, nézd meg van-e hozzá.


hétf. márc. 06, 2006 14:32
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Köszönöm az eddigieket, de azt még mindig nem tudom, hogy hol lehet ilyen k-típusú hőelemet kapni :(


hétf. márc. 06, 2006 12:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Kötelező a forrasztási helyhez! közel tenni a hőérzékelőt, mert nem a betét (vagy a szoba :D ) hőmérsékletére vagyok kíváncsi, hanem ha pl árnyékolólemezt kell forrasztani, ne faggyon oda a hegy a lemezhez. Majd egy csavarás a potin, és ugyanazzal!!! a heggyel mondjuk 1206-os smd-t tudjak forrasztani. Ha van pénzed, és szükséged van rá, úgyis megveszed a profi cuccot. Ha kevesebb a pénzed, vehetsz fullos barkácseszközt, vagy kis pénz ráfordítással, bontott alkatrészekből sok munkával csinálhatsz használhatóbbat a meglévő Welleredből. Lásd a fehér LED-es világítós Wellert. A kínai zsibpiacon vett pákát tényleg hülyeség lenne hőfokszabályzóssá alakítani.


szomb. márc. 04, 2006 13:59
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
No itt van az említett link, egy másik topikban volt:
http://titan.physx.u-szeged.hu/physics/ ... munkam.htm

És ebből is ki lehet indulni:
http://kukacnc.uw.hu/weller.doc

Üdv: fk


szomb. márc. 04, 2006 13:18
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Hali!

Nem halálraitélt dolog forrasztóállomást kreálni (...)
Viszont a hőelemmel nem érdemes szórakozni - a Solomonhoz lehet kapni forrpákát, amiben van hőérzékelő. Én egy miskolci üzletben 2900-ért vettem ilyet, de jobb helyeken 1900 Ft. Arról lehet felismerni, h. fehér-sárga a "nyele", és 5-pólusú Tuchel (DIN) csati van rajta. 24V/48W.

Ha jól emléxem, talán ebben a topicban volt vkinek a diplomamunkája, amelyben le van írva egy forrasztóállomás kivitelezése kapcsrajzokkal együtt. Ez a rajz korrektnek tűnik, és ehhez a pákához készült.

Asszem JLT-02-nek hívják a pákát.

A gázüzemű készülékek hőeleme hőmérséklettartomány szempontjából jó lenne, de azok gázt szabályoznak, és nem feszültséget kapcsolnak. Kivéve ezek a modern elektronizált izék... :) Ott tényleg előfordulhat vmi jó érzékelő - ami kicsi is.

Ha a Hajdu villanybojlerből indulok ki, ott van ugyan hőelem, de akkora mint egy golyóstoll, és a két mm-es rézcsövet (ami nem hajlik) elég érdekes lenne elvezetni a forr. állomásig. :)

Egyébként nem kötelező a legforróbb helyre berakni a hőérzékelőt. Ha x mm-re tesszük a hegytől, akkor is képes a hőmérsékletváltozásra reagálni.

Üdv: fk


szomb. márc. 04, 2006 12:59
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Anubys írta:
Nem fogtok olyan hőelemet találni, ami tartósan is is kibirja az üzemi feltételeket.
Amúgy sem értem, egy Solomon forrasztóállomást már olcsón meg lehet venni, semmi értelme eleve halálraitélt dolgokat kókányolni.


A K tip hőelem 1300Cfokig bírja. 450Cfok már keményforrasztásnak minősül. A páka kb 350-400Cfokon üzemel. Ha a hőelem szigetelése bírja, örök élet ezen a hőmérsékleten.
Egy kattogós Weller finoman szabályozhatóvá átalakítása azért perspektívikus, mert a Weller és a Solomon úgy viszonyul egymáshoz mint egy Passat a Skodához (árban is, használati értékben is.)


szomb. márc. 04, 2006 12:58
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
Hőelemet gázzal üzemelő készülékekből ( tűzhely, rezsó vízmelegítő stb... ) lehet kitermelni , szerintem érdemes kipróbálni , ez biztosan bírja a hőt , mérete sem nagy.


szomb. márc. 04, 2006 9:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Söröskorsó mellett(esténként)
Hozzászólás 
Nem fogtok olyan hőelemet találni, ami tartósan is is kibirja az üzemi feltételeket.
Amúgy sem értem, egy Solomon forrasztóállomást már olcsón meg lehet venni, semmi értelme eleve halálraitélt dolgokat kókányolni.


szomb. márc. 04, 2006 9:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
http://www.muszeroldal.hu/assistance/hoelemekfajtai.html

Egyes DMM-ek tartozéka. Ha jól emlékszem MG890-es tipusú T*S*O gazdaságos minőségű eszközhöz is járt. (Ha tud hőmérsékletet is mérni, általában adják is vele) :D
Persze volna jobban használható hőelemtipus is, (B,J,N,R,S: ezek adott tartományban lineárisabbak) de ez a legelterjedtebb, leghozzáférhetőbb.
Egy potméter palástján pedig mindegy milyen függvény szerint van felkarcolva a hőfokskála :D


pén. márc. 03, 2006 23:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ilyen "K-típusú hőelemet" hol lehet kapni? Mennyibe kerül, és mekkora hőmérsékletet tud mérni?


pén. márc. 03, 2006 21:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
A K tipusú hőelem is jó. amit egyes multiméterekhez adnak. Ezáltal a kijelzés is meg van oldva. :D
Ha a pákahegy végéről a számot tartalmazó pogácsát leműtöd, és fúrsz tengelyirányba egy ~1,5mm-es furatot, abba bele lehet dugni a hőelem végét. -> közelebb kerül a forrasztás helyéhez. Csak a fűtőbetéten átdugott varnisvászon szigetelés nem biztos hogy jónéven veszi a környezetet. Üvegcső, v. porcelángyöngy jó lenne, csak kicsi a hely.


pén. márc. 03, 2006 19:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1627
Hozzászólás 
PT100, illetve hőelemes érzékelők jók erre a célra a PT100 q*va drága annyiért komlett műszert hőelemes érzékelővel kapsz. (3-4K HUF)


pén. márc. 03, 2006 18:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Egy kicsit off és morbid leszek ha megbocsájtotok:
lézeres hőmérő? :lol:


pén. márc. 03, 2006 17:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nézegettem neten, de max. 200C-ig mérő alkatrészeket találtam. Mit lehet akkor a pákában hőmérséklet-mérésre használni?


pén. márc. 03, 2006 13:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Sziasztok!
Én is szeretném megtoldani a pákán hőmérővel meg szép fehér ledekkel. De milyen hőérzékelőt használjak hozzá? Termisztort emlegettetek, az elég jó erre a célra? Egy termisztor mekkora hőmérséklettartományban képes mérni? Annyit tudok csak, a hő hatásásra csökken az ellenállása, de lineárisan?

Üdv, Attila


pén. márc. 03, 2006 6:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Sztem a megoldás annyira jó, hogy már használják. Annyi a bibi, hogy valószínűleg nagyon keveset fog változni a fűtőbetét ellenállása, valamint ez ahogy öregszik, vékonyodik a szál, változni fog. A másiki ellenérv, hogy neked nem a betét hőmérsékletére van szükséged, hanem a hegy végének hőmérsékletére. Úgy lehet jól forrasztani, ha az automatika minél inkább igyekszik tartani a hegy végén azállandó hőfokot.


csüt. jan. 19, 2006 12:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 06, 2006 11:37
Hozzászólások: 94
Hozzászólás 
Mi a véleményetek a következő elgondolásról?

Van egy mondjuk 12V-os tökegyszerű pákám. 24 V DC-ről járatom, de négyszögjellel aminek a max kitöltési tényezője 50%. Tehát 0 és 24 V váltakozik. A kapcsolást mondjuk egy MOSFET végzi. A freki mondjuk 50Hz. Amikor a négyszögjel épp a 0-nál tart, átküldök a pákán egy kis mérőáramot. Megnézem a feszelyt. Ugyebár a fűtőbetét ellenállása a hőmérséklet növekedésével nő, így nagy hőmérséklethez nagy feszely tartozik. A nagy feszelyhez meg kis kitöltésű tényezőjű négyszögjel.
A megoldás előnye, hogy nem kell termisztor, bármilyen olcsó pákához be lehet hangolni, és csak egy kis elektronikára van szükség, de nem a pákába építve, hanem a trafónál.

Ha valakinek van véleménye a dologról, ne fojtsa magába!


csüt. jan. 19, 2006 10:55
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 181 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 55 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség