Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 12:37



Hozzászólás a témához  [ 181 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Forrasztóállomás házilag 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jan. 21, 2008 22:34
Hozzászólások: 3
Hozzászólás 
Máris máris csak leporolom magam...

hi.

Az úgy kezdődött, hogy eccer a sok lim-lom közt kaptam 1 telefont is
javítani. Méregetés ezazamaz, hát végfokcsere után kiáltott a dolog de nincs mivel kiemelni a helyéről. Erre fogtam magam és össze szögeltem 2hét alatt a forrólevegős eszközt. Telefon megjavítva azóta is működik.

Ennyi az indíttatás.

A vezérlés egy 877-es pic. 2 db analóg bemeten a 2db poti.
A motor és a fűtőszál 2db PWM kimeneten van IRF540 -es feteken keresztül meghajtva.

A levegő sebesség 15% - 100% -ig állítható, ez viszi a fűtőszál (kazán) teljejítményét is arányosan. Ha ez nem így lenne akkor tönkre lehetne tenni a cuccost mivel nem lenne bolondálló ergó elolvadna a főtőszál.

A levegő hőfok egy korrekciós lehetőség -20% tól +20% ig terjed.

Miből? hát kacatok, pl. trafó méhtelepről van(2x 27VAC 3A) + a markolat is (ez egyébként egy 230 voltos forrasztópáka volt lánykorában).

A levegőtömlő második nekifutásra lett tökéletes azt egy 70mm2 -es áramkábelről húztam le, ez gumiból van előtte PVC volt de az nagyon merev volt és szkandergépet meg nem akartam.

A parkoló egy hegesztőpisztoly törésvédó rugója volt.

A ventilátor+motor egy az egybe tönkrement klasszikus hőléfúvóé volt.

Ezt szétaprítva a fűtőszáljából tekertem egy akkora méretű spirált, hogy elférjen 2db kerámia 6,3 mm-es kiherélt biztosítékban ezeket hosszában szereltem össze hulladék antenna réz csövecskékkel.

A fűtőszál végeire érvéghüvellyel ráklimpeltem a 1,5mm2 -es tápvezetékeket. Ezt végigvezettem a levegőtömlőben majd a purhab palack kupakjának oldalán kifigyel.

LCD kijelző Lomexból vala 2x16 -os cirka 2300 Ft.
Doboz RET -től vala 1800 Ft.

Ennyi volt az összes beruházásom rá.

Minden más a lomosból való.

PICet mikrobasicben fejlesztettem Willem-el égettem égetem.

Nagylábból ennyi. :)

ui. a hőfok kb. 100 foktól 700 fokig beállítható ahogy mértem.

10telettel: Fejős Csaba Fzrtaliga


kedd jan. 22, 2008 19:11
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 10, 2007 19:05
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
Üdv "fzrtaliga"!

Hi, Barát, ne légy mán iljen szerény! Dicsekedj mán el az alkotásiddal! Miként? Hogyan? Miből? Mennyiért? USW....
Meg még kapol néhány kérdést. De ha mán ingerkedsz velünk....
No rajta, azt ha meglészen kapod az elismeréseket tőlünk....


kedd jan. 22, 2008 15:37
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jan. 21, 2008 22:34
Hozzászólások: 3
Hozzászólás 
nos itt van.
http://kepfeltoltes.hu/view/080122/IMG_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/080122/IMG_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/080122/IMG_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/080122/IMG_ ... es.hu_.jpg


kedd jan. 22, 2008 10:04
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Persze, h. érdekel!! ;)


hétf. jan. 21, 2008 23:51
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jan. 21, 2008 22:34
Hozzászólások: 3
Hozzászólás 
Üdv all.


Ja igen, ilyen hőlégfúvót készítettem ha vkit érdekel beszúrok néhány fotót.


hétf. jan. 21, 2008 22:38
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 10, 2007 19:05
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
Üdv!

Visszakeresve az eredeti forrást, imhol a link, ahol le van írva a projekt lényegi része. (Meg más is, smi hasznos lehet.)

http://digilander.libero.it/alfred73/eprojects.htm

Gyuri


kedd jan. 15, 2008 10:56
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
http://www.dansworkshop.com/SMT%20Hot%2 ... ncil.shtml


kedd jan. 15, 2008 10:30
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
MotoHacker!

Jó ez, a meleg levegő a cső végén a kifújásnál keletkezik, a következő rajzon látszik. Én már majdnem csináltam egy ilyet, egy Weller fűtőbetéten fújtam át a levegőt, de hiába ízzott a betét, a levegő olyan gyorsan átszaladt rajta, hogy szinte semmit sem melegedett. Itt a fém mosogatószivacs megoldhatja a problémát :D . Persze azért itt is adódhatnak gondok a megfelelő fejkialakítással hőálló kivitelben.
Kellene ugye megfelelő forma DIP, SO***, TQFP**, PLCC** stb tokokhoz, úgy, hogy a plasztikot ne, a lábakat viszont egyszerre érje a forró levegő. Ezeket a fejeket viszont konzervdobozból kellene hegeszteni (a keményforrasztás is határeset), babra munka.
Lehet kapni valami kipufogóragasztó pasztát, ami 1200 fokig hőálló, esetleg egy próbát megérhet, párszáz Ft egy tégely.


hétf. jan. 14, 2008 21:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Node miért jó,hogy hideg levegőt fúj? Ilyet a rakéta porszívóm is tud,csak éppen sokkal több levegővel..de semmire sem jó,alkatrészt lefújni csak forró levegővel lehet,arra meg ott a hőlégfúvó és a szűkítő.
Olyan pontos hőmérsékletű levegőt akkora nyomással koncentráltan úgysem fúj semmi barkács cucc (sajnos) mint a profi sokszázezres állomások tudnak.
Én dolgoztam ilyennel még a suliban,egy más dimenzió,mint a kézi küszködés.


hétf. jan. 14, 2008 20:52
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 10, 2007 19:05
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
Üdv Topiktársak!

Egy amatőrtárs ajánlotta figyelmünkbe:

http://alfred73electronics.blogspot.com ... ation.html

Megvalósítható!

Gyuri


hétf. jan. 14, 2008 19:13
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:04
Hozzászólások: 176
Hozzászólás 
Én régóta az nszero forrállomásást használom nagy megelégedésemre.
Annak idején találtam a neten, tőle rendeltem meg készreszerelve.


szomb. jan. 12, 2008 18:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Igen, nem én akartam kimondani, de a dokumentáció egy kicsit "foghíjas".
Amúgy naon jó cuccok! (látszik a mögötte lévő tapasztalat) gratula.


pén. jan. 11, 2008 16:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
nszero: Lehet tudnunk konkrétabbat is a projektről? Gondolok itt a .hex-re, trafó-adatok, alkatrész-értékek - ne adj Isten, nyákrajz..? ;) Vagy - ha reklám, akkor az árát? :roll:


pén. jan. 11, 2008 10:44
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. feb. 09, 2007 16:52
Hozzászólások: 5
Hozzászólás 
Sikerült megépítenem egy elég kis méretű páka tápot.
Részletek www.nszero.lapok.hu


kedd jan. 08, 2008 16:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Köszönöm György! Tetszik a projekt - épp ilyet kerestem!!

Üdv!


szomb. jan. 05, 2008 15:22
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 10, 2007 19:05
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
Üdv Mindenkinek!

Az sk. forrasztó állomás más topikon is megtalálható. Nos, rádióamatőrök is "bütykölnek" maguknak klf. megoldásokat. A lehetőségek bővítése okán egy amatőrtárs projektje:

http://www.szilva.info/pic-sold/

Ajánlom figyelmetekbe!


szomb. jan. 05, 2008 12:47
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
proli007 írta:
Attila86 írta:
..Ha a 9-es lábat kikötöm, akkor viszont megszűnik a hiba és a C15-ön a feszültség szépen leesik földre és nem ugrik fel.


Nincs valami sunyi zárlat a panelon? Esetleg nem jó a 4066?
Kösd ki a D5-D6 diódát, és nézd meg, hogy nem a 4066 oszcillál a kondival? Ha 9-es és a 6. (v. 12.) láb között átvezetés van, simán receghet a cucc!
A 6. lábát nempróbáltad kikötni?

üdv! proli007


csüt. jan. 03, 2008 21:30
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Attila86 írta:
..Ha a 9-es lábat kikötöm, akkor viszont megszűnik a hiba és a C15-ön a feszültség szépen leesik földre és nem ugrik fel.


Nincs valami sunyi zárlat a panelon?
Kösd ki a D5-D6 diódát, és nézd meg, hogy nem a 4066 oszcillál a kondival? Ha 9-es és a 6. (v. 12.) láb között átvezetés van, simán receghet a cucc!

üdv! proli007


csüt. jan. 03, 2008 21:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
proli007 írta:
Hát most jött létre a pozitív visszacsatolás. :D

A bemenet, egy differenciáló tag, ami a tápfesz leosztásból táplálkozik. Amikor a C15 töltődik, az IC kimenetén, jelentős áramimpulzus folyik. Ez megrántja a tápot, és már kész is a baj. A műverősítőknek is közös tápvezetékük van, és ide is vissza hathat a dolog.
Nem hiszem hogy itt lenne a gond. Főleg azért nem, mert az áramkör tegnap még egy 10-15 percig működött. Aztán valamit elköthettem benne, mert a 4066 és az 7107 melegedett. Rájöttem, hogy a 78L08 és a 7805 kimenetét összekötöttem véletlen (megfolyt az ón). Kijavítottam a zárlatot és utána még az áramkör 200mA-t vett fel kb. Ekkor vettem észre hogy melegszik a 4066 és kicseréltem egy másikra. Azóta eszik az áramkör 40mA-t és produkálja ezt a hibát.Tehát valószínüsítem, hogy valami hiba került az áramkörbe, ami addig a 10-15 percig nem volt benne.
Kerestem az okát a tűimpulzusnak. C14-et R18 és R19 közé kötve ugyan az a hiba, annyi különbséggel hogy a C15-ön lévő fesz nem tápról esik le hanem pár voltal lejebbről kezd esni.

Kikötöttem a 4066 1-as és 5-ös lábait. Az áramkör így is produkálja ezt a hibát. (Hogy a C15-ön lassan leesik a fesz aztán egy értéket elérve felugrik tápra majd megint esni kezd.)
Kikötöttem a 4066 12-es lábát is és még így is benne van a hiba az áramkörbe.
Ha a 9-es lábat kikötöm, akkor viszont megszűnik a hiba és a C15-ön a feszültség szépen leesik földre és nem ugrik fel.


csüt. jan. 03, 2008 19:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Attila86 írta:
A C15-ös puffer (és IC6C 6-os lába) körübelül tápon van, azonban szépen lassan esik le rajta a feszültség. Pár másodperc alatt a feszültség elér egy alacsony értéket (nem 0V-ot hanem kicsivel többet). Ekkor azonnal visszaugrik tápfeszültségre és megint elkezd szépen lassan leesni. Újabb 2-3 másodperc elteltével megint eléri azt az értéket és ismét felugrik. És ez ismétlődik folyamatosan.


Hát most jött létre a pozitív visszacsatolás. :D

A bemenet, egy differenciáló tag, ami a tápfesz leosztásból táplálkozik. Amikor a C15 töltődik, az IC kimenetén, jelentős áramimpulzus folyik. Ez megrántja a tápot, és már kész is a baj. A műverősítőknek is közös tápvezetékük van, és ide is vissza hathat a dolog. A komparátor kimenetén a diódák helyett használt (emitterkövető) tranyóval lehet tölteni a kondit, de akkor mindenképpen korlátozni kell egy ellenállással C15 töltését. Én ilyen kondis időzítésnél inkáb kisütni szoktam a kondit, és lassan feltölteni, mert akkor az nincs hatással a tápra.

Az elég érdekes, hogy a kondi lassú kisülése után jön a löket, de mint látható szép fűrészgenerátor alakult ki, mert valahol pozitív visszacsatolás van.

A hibát úgy keresném, hogy a bemenet felöl lekötném a jelet, először szabadon, majd a C14-et átkötném az R18/R19 összekötésére. Minden esetre, valahol szét kell kötni a visszacsatolást. Az áramfelvétel különbség, lehet az IC reteszelődése is.

üdv! proli007


szer. jan. 02, 2008 22:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nem tudom mit rontottam el az áramkörben, de most ezt csinálja:

Folyamatosan a beállított hőmérsékletet mutatja, akkor is ha nem tekerem a potit és nem nyomom a gombot.
A C15-ös puffer (és IC6C 6-os lába) körübelül tápon van, azonban szépen lassan esik le rajta a feszültség. Pár másodperc alatt a feszültség elér egy alacsony értéket (nem 0V-ot hanem kicsivel többet). Ekkor azonnal visszaugrik tápfeszültségre és megint elkezd szépen lassan leesni. Újabb 2-3 másodperc elteltével megint eléri azt az értéket és ismét felugrik. És ez ismétlődik folyamatosan.
Ha nyomva tartom a gombbot, akkor a nyomvatartás ideje alatt ilyet nem csinál hanem folyamatosan tápfeszen van a C15.
Érdekes továbbá, hogy amikor ezt csinálja, akkor kb 40mA-t vesz fel a 8V-os VCC-ből az áramkör, ha nyomva tartom a gombbot akkor pedig 48mA-t.

Szkóppal néztem IC3C és IC3D komparátorok kimeneteit. 0V van rajtuk, azonban amikor felugrik a C15 feszültsége, akkor egy pillanatra a komparátorok kimenete is tápra ugrik.
Néztem viszább, IC3B kiemnetén is ugyan ilyen felugrások vannak 2-3 másodpercenként. Sőt viszább, a potin is és még a tápfeszültségen is!


szer. jan. 02, 2008 22:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A pozitív visszacsatolás megszüntetése és SPafi ötlete a gyakorlatban sajnos nem segített. Be kellett kötnöm az LM324 mégegy műv. erősítőjét feszültségkövetőnek ahogy proli007 is írta és így most működik szépen. Már csak az ellenállás és kondenzátor értékekkel kell eljátszanom, hogy nagyon kismértékű eltekerésre is érzékeny legyen.


szer. jan. 02, 2008 20:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Attila86 írta:
...Egy OPA még valóban van, de a kész nyáktervben behuzalozni már nagy feladat lenne. Amúgy én is ezt használnám fel...

Jó napot Mindenkinek!

Bocsi, hogy belekotyogok, de egy 4-es OPA egyetlen tagját utólag behuzalozni "követőként" igen csak egyszerű, 2 db rövidke "repülő" vezeték.

Gilszkilabor


szomb. dec. 29, 2007 17:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Köszönöm az ötleteket!
Egy OPA még valóban van, de a kész nyáktervben behuzalozni már nagy feladat lenne. Amúgy én is ezt használnám fel. Ezért inkább kiveszem a pozitív visszacsatolást és SPafira hallgatok. Igazából nem is tudom miért van ott az a visszacsatolás. Csak ront az áramkörön, beteszem negatív visszacsatolásnak.
(Az áramkört csak egy hét múlva tudom kipróbálni.)


szomb. dec. 29, 2007 17:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
SPafi írta:
IC1B pozitívan vissza van csatolva, szabályzás közben elhúzza a poti kimenetét.


Hoppá SPafi!

Milyen igazad van. Nem is figyeltem a szabályzót.
Viszont úgy látom, egy műveleti erősítő van felesleges, azt követőként be kellene kötni a poti után. Aztán mehetne a differenciáló és egy ellenállással a szabályzó felé.

üdv! proli007


szomb. dec. 29, 2007 13:48
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Attila!

IC1B pozitívan vissza van csatolva, szabályzás közben elhúzza a poti kimenetét. Tehát te egy olyan ponton szeretnéd a változást érzékelni, ami üzemszerűen mindig változik, hát persze hogy tüskéket látsz! Tisztán elkülönülő alapjelet kellene csinálni, azt figyelni a differenciálóval. Sokkal kisebb (pl. 1 k) poti, egy ellenállással (10k) menjen IC1B felé, és egy másikkal IC3B felé!


szomb. dec. 29, 2007 13:37
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Attila86 írta:
Valami ötlet :?:


Elég természetes, hogy mindenféle zavar jelek vannak, mert ez egy differenciáló kapcsolás. Tehát sávhatárolni kellene, és ha lehet szűrni a bejövő jelet...

Meg kellene nézni (vagy számítani), hogy amikor a potit tekered, milyen gyors a változási sebesség, ezt erősíteni és ez felett 5..10-szeres frekin meg már integrálni. (R21-re kondi)

Tinát megkínálni vele.

üdv! proli007


szomb. dec. 29, 2007 11:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Valami ötlet :?:


csüt. dec. 27, 2007 18:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Összeraktam EZT. a kapcsolást. Korábban az offolós topicban szó volt róla.
A működése röviden a következő:
Attila86 írta:
A nem rég itt szóban forgó 'poti tekerésfigyelő' kapcsolást felhasználva rajzoltam egy új forrasztóállomást.
Kapcsolási rajz
Igyekeztem minél kevesebb ic-t használni, ezért nem tettem bele 555-öt és kapukat.

A bekarikázott rész működése IC3C/IC3D-ig már elhangzott; A hőmérsékletet állító poti eltekerésével/ig valamelyik komparátor kimenete H szintű. Hogy melyik, az a tekerés irányától függ.
IC6A a mért hőmérséklethez tartozó feszültséget, IC6B pedig a beállított hőmérséklethez tartozó feszültséget kapcsolja a panelmérőre. Alapból R24 miatt IC6A aktív, tehát a mért hőmérséklet kerül kijelzésre. IC6C és IC6D azért felelősek, hogy egyszerre csak az egyik jel juthasson a panelmérőre. (Igyekeztem helyettesíteni a kapukat.)
Ha tekerés történik, vagy pedig megnyomódik a K1 nyomógomb, akkor a diódák valamelyikén keresztül H szint kerül IC6C-re, ami a mért hőmérsékletet lekapcsolja, IC6D inverter pedig a beállított hőmérsékletet be.

C15 puffer a gombnyomás vagy a tekerés leállta után R23-on lassan kisül. Amíg kisül, addig még a beállított hőmérsékletet mutatja a panelmérő (pár másodpercre gondoltam).
IC6C B-lábáról a legkisebb helyértékű digit tizedespontjához megy a jel. Ezért lehet tudni, ha a panelmérő a beállított hőmérsékletet mutatja és nem a mértet.

Az a gond a kapcsolással, hogy IC3B kimenete tekerés nélkül ugyan féltápon van, viszont szkópon 100us-os állásban nézve rengeteg tűimpulzus ül rajta. Ezek a tűimpulzusok a poti egy bizonyos állása alatt a féltáp alá, a poti egy bizonyos állása felett pedig a féltáp fölé nyúlnak. Emiatt valamelyik komparátor mindig töltve tartja C15-öt. Ez csak néha akad így ki, az átlag kb tíz tekerésből három esetben nincsenek tüskék a tekerés megállta után. Ez esetben helyesen is működik az áramkör.
Ez a hiba csak akkor jelentkezik, ha nincs tekerve a poti. Amíg a tekerés tart addig nincsenek tüskék, csak a tekerés leállta után.
A valóságban az áramkör annyiban eltér a rajztól, hogy a differenciálást végző IC3B visszacsatolása 470k, a kondi (C14) 150n+470n, és velük sorba egy 10k.


csüt. dec. 20, 2007 13:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Szép munka!!


szer. máj. 30, 2007 18:34
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
Attila86 írta:
...



Hát ez nagyon jó!! Köszönjük!


szer. máj. 30, 2007 16:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!

Attila86->köszi!
(szimpatikus a hozzáállásod! :wink: )


szer. máj. 30, 2007 14:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Kész van a forrasztóállomásom, jobban működik mint hittem. Már csak be kell dobozolnom.
Köszönöm a segítségeteket Gris és Ros-Co.!
Néhány kép működés közben:
Kép1
Kép2
Kép3
Kép4
Kép5
Kép6
Kép7
Kép8
A végleges (működő) tervek, ha valaki össze szeretné rakni:
Forrasztóállomás kapcsolási rajz
Hőmérő kapcsolási rajz
Forrasztóállomás nyákterv (fóliaoldal)
Forrasztóállomás nyákterv (alkatrészoldal)
Forrasztóállomás beültetés
Hőmérő nyákterv
Hőmérő beültetés


szer. máj. 30, 2007 14:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
1. igen így gondoltam.
2. esetleg előtét ellenállás a stab elé. fűtsön az.

gafly!
néha vagyok, de nagyon fejlődik a "társadalom", mire meglátom
a témát addigra meg is oldódott.


kedd máj. 29, 2007 18:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Közben akadt egy másik probléma. A 78L08-on és a 7805-ön túl nagy feszültség marad és nagyon forróak. 7805-ön a hűtőborda se segít. Azt hiszem muszáj lesz beraknom egy kisebb trafót is a dobozba :( .
Vagy esetleg jobb ötlet?


kedd máj. 29, 2007 17:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A triak másik anódjára rakd az optót, vagy a triaknak más a bekötése mint azt te gondoltad.


kedd máj. 29, 2007 16:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Köszönöm!
Közben találtam EZT. Így gondolod, ugye?


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila86 kedd máj. 29, 2007 17:55-kor.



kedd máj. 29, 2007 16:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Gris,
de jo hogy vagy :)))
Komolyan...
Miert hanyagolsz bennunket????
G.


kedd máj. 29, 2007 16:50
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
bénán irtam le!
pontosabban R16-hoz tedd az optót, ne az R15 körbe.


kedd máj. 29, 2007 15:52
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
az optót és az R16-ot cseréld fel!
a rajzodon: felül van A1 és alul A2
A2-re kéne kötögetni a vezérlő lábikót.


kedd máj. 29, 2007 15:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Valaki!
Megépítettem EZT a forrasztóállomást. Kicsit átterveztem, így EZ lett belőle.
Az optocsatolóig működik tökéletesen, viszont a pákát folyamatosan fűti és nem áll le. Mi lehet a gond? (Gondolom a triak környékén lehet valami bibi.)


kedd máj. 29, 2007 14:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ja azt elfelejtettem mondani hogy a forrasztóállomás nyákját úgy terveztem, hogy az alkatrészoldali rajzolatot csak akkor kell rávasalni hogyha kijelzőt is akarunk használni. A forrasztóállomás nyákjának alkatrészoldalán és a hőmérő nyákján azért vannak azok a vastag fóliák, hogy a hőmérő panelt 90 fokkal a forrasztóállmás paneljára lehessen forrasztani, így nem kellenek csatlakozók se.


szomb. máj. 26, 2007 11:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ozpecs!
Forrasztóállomás kapcsolásirajz
Forrasztóállomás beültetés
Forrasztóállomás nyákterv-fóliaoldal
Forrasztóállomás nyákterv-alkatrészoldal
Most fejeztem be egy új nyáktervet, ez precízebb és több helyet ad a trafónak. Emellett az 'erős'áramú fóliákat megvastagítottam és maga a nyák pontosan EBBE a dobozba van tervezve úgy, hogy az pont az előlap közepén legyen, a poti pedig pont a kijelző és a doboz bal széle között.
Forrasztóállomás 2 beültetés
Forrasztóállomás 2 nyákterv-fóliaoldal
Forrasztóállomás 2 nyákterv-alkatrészoldal
ICL7107-es hőmérő modul:
Hőmérő kapcsolásirajz
Hőmérő beültetés
Hőmérő nyákterv
(A hőmérő nyákjának tetejét még 2mm-el le kell rövidítenem hogy beleférjen a dobozba.)


szomb. máj. 26, 2007 11:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Attila86 írta:
A bss.fw.hu-n találtam egy jó kis projektet, gondoltam megépítem, de kicsit változtattam rajta. Ránézne valaki, van-e valami hiba EZEN a rajzon az EREDETIhez képest?
Nem baj, hogy a komparátornál az osztót így megváltoztattam?
A +-5V egy hőmérőhöz kell majd (ICL7107).
A hőmérséklet méréséhez a jelet ugye az első OPA (IC1A) kimenetéről vegyem le?
Hmm?
Legalább azt mondja meg valaki hogy a komparátor osztóját nem baj-e hogy átrajzoltam?


szomb. máj. 26, 2007 8:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A bss.fw.hu-n találtam egy jó kis projektet, gondoltam megépítem, de kicsit változtattam rajta. Ránézne valaki, van-e valami hiba EZEN a rajzon az EREDETIhez képest?
Nem baj, hogy a komparátornál az osztót így megváltoztattam?
A +-5V egy hőmérőhöz kell majd (ICL7107).
A hőmérséklet méréséhez a jelet ugye az első OPA (IC1A) kimenetéről vegyem le?


csüt. máj. 24, 2007 14:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Meg van esetleg valakinek a Solomon SL30-s forrasztóállomás kapcsrajza és nyákterve?


vas. okt. 15, 2006 12:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Sziasztok!

Kaptam egy Weller MLR-21, 24V 25W-os pákát. Nincsen meg a hozzávaló forrasztóállomás, és szeretnék építeni egyet. Abban kérem segítségteket, hogy mi a csatlakozójának bekötése? A csatlakozója 5 pólusú DIN (vagy esteleg tuchel?) dugó.

Köszönöm!


szomb. aug. 19, 2006 21:44
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 22, 2004 20:49
Hozzászólások: 17
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Hello mindenkinek!

Én még kezdő vagyok a forrasztástechnikában. Úgy értem, hogy nem volt még a kezemben igazán profi szerszám az iskolai kattogós wellereken kívül.
Szerintem azok a szerkezetek elég jól eltalált konstrukciók (szerény véleményem szerint) , amíg meg nem ég a kontaktus bennük.
Most olvastam ezt a topicot először, és szeretnék egy szabályzót építeni egy pákához (pl.: jlt-02). Arra lennék kíváncsi, hogy a hőelemek feszültségkarakterisztikája lineáris a hőmérséklet függvényében? Mennyi lehet az egyes példányok közötti szórás?

Másik: A szabályzót meg lehetne oldani pl. mikrokontrolleres technikával is.
A hőelem beérkező jelét lehetne 10-20 szorosára erősíteni (részletkérdés), és azt a mikrokontrollerben lévő AD konverterrel hőmérsékletté konvertálni, amit azután ledsoron, 7szegmenses ledes kijelzőn, lcd modulon is meg lehetne jeleníteni. A kezelőszerv lehetne poti is, mert azt az AD-vel be lehetne olvasni, lehetne 2 gomb is (fel\le), lehet mátrix billentyűzet, konkrét hőmérséklet beírásához. Ha a mikrokontollerben található AD nem elég nagy felbontású, akkor pl: a Linear technologies készséggel küld mintát a 4000Ft értékű AD konvertereiből.
A szabályzást innentől kezdve meg lehet oldani triakkal fázishasítással is, PWM modulációval is.
Így a mikrokontolleren kívül csak 1-2 plusz alkatrész kellene beépíteni. Csak a programot kell megírni hozzá.

Kérlek írjátok meg gondolataitokat.

Üdv
Picboy


vas. júl. 09, 2006 13:32
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Az adatlapok blokkvázlata szerint az U106B-ben ME van a komparátor előtt, a T2117-ben közvetlenűl a komparátorra fut a jel.
A http://www.tar.hu/sse/paka1.pdf őszintén szólva kissé egyszerűen oldotta meg a termoelem illesztését, de biztos működne így is.
A http://www.tar.hu/sse/paka2.pdf viszont a triak meghajtást végzi elég pongyola mód. A kettőt kellene ötvözni. Egy stabil referenciával + ME + nullátmenetkapcsolós triakmeghajtás. Ha kell, a kijelzőt már nem ügy ráakasztani (akár a másik ME-n keresztül).
Mivel "filléres" alkatrészek, lehet játszani nyugodtan. Ha már működik a termoelem illesztése, ráérsz a triakvezérlőt beszerezni. Egytápfeszes ME meg csak előfordul bontásból is az asztalfiókban LM358, LM324...).

Jó kísérletezést.


kedd máj. 16, 2006 21:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Tom12!
Az úgy biztos működne?


hétf. máj. 15, 2006 15:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 181 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 48 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség