Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 21:49



Hozzászólás a témához  [ 281 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6
AVR kérdések (ATMEGA) 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: kedd dec. 20, 2005 17:17
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
NickE írta:
Csaka írta:
és hogyan lesz ebből hex file?


AVRstudiot feltelepíted (Atmel honlapon megtalálod) érdemes progjectet létrehozni (egyszerű, csak néhány klikk) és a szövegszerkeszőbe becopyzod. Aztán klikk a "build" -re. A project mappában ott lesz a hex.



Köszi NickE!
Ha az asm elején ott van az eprom terület azt lehet egybe fordítani, és az így kapott hex kerül beprogramozásra, vagy ki kell venni belőle és külön fordítani?
Felprogramozáskor külön kell a flesh és az epromot betölteni vagy maradhat az egész egy hex fileben és mondjuk aut. jó helyre kerülnek.
Pony Prog- al

Kösz Csaba


csüt. dec. 22, 2005 10:26
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 754
Hozzászólás 
Csaka írta:
és hogyan lesz ebből hex file?


AVRstudiot feltelepíted (Atmel honlapon megtalálod) érdemes progjectet létrehozni (egyszerű, csak néhány klikk) és a szövegszerkeszőbe becopyzod az forrást. Aztán klikk a "build" -re. A project mappában ott lesz a hex.


csüt. dec. 22, 2005 10:08
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: kedd dec. 20, 2005 17:17
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Sziasztok!

cd334 és hogyan lesz ebből hex file?

Üdv Csaka :?:


csüt. dec. 22, 2005 9:53
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: kedd dec. 20, 2005 17:17
Hozzászólások: 7
Hozzászólás Re: ASM Minta
cd334 írta:
Itt van egy nagyon egyszerű asm mintaprogram. Ezen próbáld ki a fordírást, mert ezzel tuti működik. Csak másold be és kész.

Idézet:
.include "m8def.inc" ;A uC definiciós file-ja, jelenleg ez egy ATMega8-as
.def Temp = R18 ;az R16 regisztert elnevezzük Temp-nek a könnyedség kedvéért

.org 0x0000 ;fodítói direktiva, az ezután lévő parancsok a 0x0000 helyre kerülnek
rjmp RESET ;Reltíve ugrunk a RESET-tel megjölt részhez.
RESET:
ldi Temp, 0xFF ;0xff, azaz 255 beletöltjük a Temp-be (valójában az R16 regiszerbe)
out DDRB, Temp ;Ezt az értéket beleírjuk DDRB regiszterbe, ami a PORTB irányregesztere(az egész portot kimenetnek állítjuk)

Loop:
out PORTB, Temp ;kirakjuk a PORTB-re a a Temp értékét(a portlábakon megjelenik a Temp értéke)
dec Temp ;Eggyel csökkentjük a Temp értékét
rjmp Loop ;Visszaugrunk a Loop: -hoz


Remélem tudtam segíteni. Kiindulásnak remélem elég. A neten rengeteg doksi van, az általam emített http://www.avrfreaks.net oldalon, ez a forráskód is onnan van és ott van egy sokkal részletesebb magyarázat angul.
Az asm parancsok minden AVR doksijában megtalálhatóak.




Köszi cd334, küldtem mailban a filet nézd meg légyszi!

Köszi csaba


szer. dec. 21, 2005 20:43
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 14, 2005 11:35
Hozzászólások: 36
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás ASM Minta
Itt van egy nagyon egyszerű asm mintaprogram. Ezen próbáld ki a fordírást, mert ezzel tuti működik. Csak másold be és kész.

Idézet:
.include "m8def.inc" ;A uC definiciós file-ja, jelenleg ez egy ATMega8-as
.def Temp = R18 ;az R16 regisztert elnevezzük Temp-nek a könnyedség kedvéért

.org 0x0000 ;fodítói direktiva, az ezután lévő parancsok a 0x0000 helyre kerülnek
rjmp RESET ;Reltíve ugrunk a RESET-tel megjölt részhez.
RESET:
ldi Temp, 0xFF ;0xff, azaz 255 beletöltjük a Temp-be (valójában az R16 regiszerbe)
out DDRB, Temp ;Ezt az értéket beleírjuk DDRB regiszterbe, ami a PORTB irányregesztere(az egész portot kimenetnek állítjuk)

Loop:
out PORTB, Temp ;kirakjuk a PORTB-re a a Temp értékét(a portlábakon megjelenik a Temp értéke)
dec Temp ;Eggyel csökkentjük a Temp értékét
rjmp Loop ;Visszaugrunk a Loop: -hoz


Remélem tudtam segíteni. Kiindulásnak remélem elég. A neten rengeteg doksi van, az általam emített http://www.avrfreaks.net oldalon, ez a forráskód is onnan van és ott van egy sokkal részletesebb magyarázat angul.
Az asm parancsok minden AVR doksijában megtalálhatóak.


szer. dec. 21, 2005 19:41
Profil Privát üzenet küldése ICQ
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 14, 2005 11:35
Hozzászólások: 36
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Csaka írta:
Hát eddig jutottam nem a megadott mappában kell lennie a asm file-nek?

ERROR: Unable to open input file 'D:\Szmolßr csaba\servo\encoder\motor\motor.asm'

Üdv Csaba


Próbáld meg olyan elérési úton, ahol nincs ékezetes betű. Illetve jó lenne ha el tudnád küldeni, akár emilben is a példaprogramot.

Próbáld meg, hogy más néven csinálsz egy projektet és abba bele copy-pasteled a motor.asm tartalmát.

8)


szer. dec. 21, 2005 17:49
Profil Privát üzenet küldése ICQ
vas-tag

Csatlakozott: kedd dec. 20, 2005 17:17
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
cd334 írta:
Tehát komplettel elöről szeretnéd az egészet megtanulni. Ehhez először istazt kéne tudnom mit tudsz. Jó lenne ha konkrét kérdéseket tennél fel, úgy hogy leírod eddig mit csináltál, hogy tudjam honnan kell indulni. Volt már tapasztalatod mikrokontrollerrel? Jó lenne ha el tudnád küldeni a példaprogramot. Melyik procit használja a példa? És nagyon fontos írd le, hogy mit akarsz elérni.

Megpróbálom elhozni neked a mikrokontrollerek alkalmazástehnikája jegyzetemet, ami az AVR-re írodott. Az szerintem sokat segít majd.

De akkor nagyvonalakban egy projekt létrehozása és lefordítássa.
Elindítod a programot -> new project gomb -> Kiválasztod az atmel AVR assembler opciót, megadod a projekt nevét, azt hogy melyik mappába akrod tenni és ezután a next gombra klikkelsz -> itt a debug platform-nál kiválasztod az AVR simulatort, majd a jobb oldalon kiválsztod azt a uC amihez a programot akarod írni majd a finish gomra klikkelsz. Ha jól csináltad megjelenik egy üres [projekt name].asm file. Ide belemásold a példaprogramodat. Utána ha F7-et nyomsz, akkor lefordítja neked és ha nem jó, akkor hibaüzenettel tér vissza, ezt alul a message ablakban látod. Másold ide be a végeredményt.

Eljutottál már eddig? Ha igen legközelebb továbbmegyünk. :)

8)




Hát eddig jutottam nem a megadott mappában kell lennie a asm file-nek?

ERROR: Unable to open input file 'D:\Szmolßr csaba\servo\encoder\motor\motor.asm'

Ezen továbbléptem szerintem túl sok volt a mappa:-))

De most a GCC írt ki hibát:

Build started 21.12.2005 at 18:00:55
avr-gcc -mmcu=attiny2313 -Wall -gdwarf-2 -O0 -Wp,-M,-MP,-MT,motor.o,-MF,dep/motor.o.d -c ../motor.c
avr-gcc -mmcu=attiny2313 motor.o -o motor.elf
C:/WinAVR/bin/../lib/gcc/avr/3.4.3/../../../../avr/lib/crttn2313.o(.init9+0x0): undefined reference to `main'
make: *** [motor.elf] Error 1
Build failed with 1 errors and 0 warnings...

Na ezt adta ki:
Üdv:Csaba


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Csaka szer. dec. 21, 2005 18:03-kor.



szer. dec. 21, 2005 17:42
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 14, 2005 11:35
Hozzászólások: 36
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Tehát komplettel elöről szeretnéd az egészet megtanulni. Ehhez először istazt kéne tudnom mit tudsz. Jó lenne ha konkrét kérdéseket tennél fel, úgy hogy leírod eddig mit csináltál, hogy tudjam honnan kell indulni. Volt már tapasztalatod mikrokontrollerrel? Jó lenne ha el tudnád küldeni a példaprogramot. Melyik procit használja a példa? És nagyon fontos írd le, hogy mit akarsz elérni.

Megpróbálom elhozni neked a mikrokontrollerek alkalmazástehnikája jegyzetemet, ami az AVR-re írodott. Az szerintem sokat segít majd.

De akkor nagyvonalakban egy projekt létrehozása és lefordítássa.
Elindítod a programot -> new project gomb -> Kiválasztod az atmel AVR assembler opciót, megadod a projekt nevét, azt hogy melyik mappába akrod tenni és ezután a next gombra klikkelsz -> itt a debug platform-nál kiválasztod az AVR simulatort, majd a jobb oldalon kiválsztod azt a uC amihez a programot akarod írni majd a finish gomra klikkelsz. Ha jól csináltad megjelenik egy üres [projekt name].asm file. Ide belemásold a példaprogramodat. Utána ha F7-et nyomsz, akkor lefordítja neked és ha nem jó, akkor hibaüzenettel tér vissza, ezt alul a message ablakban látod. Másold ide be a végeredményt.

Eljutottál már eddig? Ha igen legközelebb továbbmegyünk. :)

8)


szer. dec. 21, 2005 17:24
Profil Privát üzenet küldése ICQ
vas-tag

Csatlakozott: kedd dec. 20, 2005 17:17
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
cd334 írta:
Csaka írta:
Sziasztok!
Most ismerkedek a processzorokkal van egy példa programom mi asm-ben van meg, ezt szeretném egy Atiny2313-ba tölteni, mivel tudnám ezt lefordítani, az AVR studióval nem megy biztos valami beállítást nem jó, nincs valami más progi ami tud .asm fordítani?
Előre is köszi.


Mi a hibaüzent? Mit ír ki? Mi az AVRStudio verziósztáma?


A legujjabb AVR studió az atmeltől töltöttem le.De nálam szerintem alapvető probléma az , hogy még nem is foglalkoztam program fordítással és betöltéssel. Ha lennél szíves nagyvonalakban elmondani hogy müködik a progi, arra rájöttem hogy txt ből lehet asm filet készíteni és ebből fordít. de ha már meg van az asm file és mellette van egy include akkor hogyan tovább?
Üdv: Csaba


szer. dec. 21, 2005 16:19
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Köszi!

Jó az ATMEGA1280 is nekünk, csak kell a 100 láb és a 4 db UART (szoftveres nem jó) Ezzel uC-t, helyet, nyákot, pénzt lehet majd megtakarítani.

Kipróbálom majd a Bascom égető prg-ot.


szer. dec. 21, 2005 15:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 14, 2005 11:35
Hozzászólások: 36
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Sajnos a következő WinAVR még nem fogja tudni a Mega256 családot, csak a Mega640, Mega1280, Mega1281-et. Az ígéretek szerint ez a rákövetkező vertzióban lesz elérhető. A gond ugyanis ott van, hogy ahhoz, hogy 256kbyte flasht meg tudj címezni, már nem elég a 2 byte-os PC(Program Counter), hanem itt már 3 byte-ra van szükség, ezért a 2560 belső arhitecturája is egy kicsit más. (egy csomó asm utasítást és argumentumot is meg kell változtatni, ki kell terjeszteni).
Ez a változást sokkal nehezebb implementálni, az AVR-GCC következő változatába, mintha egy hagyományos 2 byte-os PC-vel rendelkező új AVR kéne hozzáadni a supported uC listához.
De addig ott van a Mega1280, ami ugyanazt tudja, mint a 2560, csak a flash feleakkora és ezt már támogatni fogja a most megjelenő változat.

Sajnos a PonyProg már nem nagyon frissül(azthiszem az utolsó amit beleraktak az az Mega8535 volt). Szerintem nyugodtan megmaradhattok az STK200-nál, de letöltőnek a BASCOM belső programozóját használjátok. Ennek a működéséről TavIR kolléga tud részletesebben nyilatkozni. A http://avr.tavir.hu honlapon megtaláljátok a leírást. A támogattoságát sem ismerem, mert még sose játszottam vele.
Vagy van még a TwinAVR http://www.rowalt.de/mc , ami szintén STK200 kompatibilis, de ezt abszolute nem ismerem és nem tudom, hogy mennyire frissül.
Egyébként az http://www.avrfreaks.net/index.php?modu ... ewToolTree Programmer szekciójában rengeteget lehet találni(csatlakozás szerint lebontva), csak az a baj, hogy a többségük fizetős. De jól át kell nézni, lehet találni ingyeneset is.

Ha a STK200 hoz képest nézzük, akkor tényleg drága a ATAVRISP, de szerintem, de a naprakész gyári támogatás nagyon sokat ér. Ezzel elvileg mindent lehet programozni. Szerintem megéri ez a befektetés. Eleinte én is STK200-zal programoztam, de aztán mikor lehetőségem volt gyorsan áttértem a gyárira, már több éve megvan és soxorosan behozta az árát.

Egy hír?
Hamarosan jön a AVR Studio 4.12 első javítócsomagja. Már nyilvános béta fázisban van és letölthető a http://www.atmel.no/beta_ware/ oldalról. :)

8)


szer. dec. 21, 2005 14:16
Profil Privát üzenet küldése ICQ
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
2 apró kérdésem lenne, az egyiket vszínű megválaszoltad. Az új WinAVR tudni fogja a most megjelenő ATMEGA2560 sorozatot? Gondolom igen.

A másik, hogy mi égetéshez a PonyProg /STK200 kombinációt használjuk. Többek között azért, mert több égetőre is szükség van, tehát fontos hogy olcsó, bárhol összedobható legyen.

Namármost nem tudom hogy a Pony fejlesztője követi-e az új chip-ek megjelenését, így át kellene térni vszínűleg egy másik ingyenes égető prg.-ra. Van valami javaslatod?


szer. dec. 21, 2005 12:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 14, 2005 11:35
Hozzászólások: 36
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Csaka írta:
Sziasztok!
Most ismerkedek a processzorokkal van egy példa programom mi asm-ben van meg, ezt szeretném egy Atiny2313-ba tölteni, mivel tudnám ezt lefordítani, az AVR studióval nem megy biztos valami beállítást nem jó, nincs valami más progi ami tud .asm fordítani?
Előre is köszi.


Mi a hibaüzent? Mit ír ki? Mi az AVRStudio verziósztáma?


szer. dec. 21, 2005 9:45
Profil Privát üzenet küldése ICQ
vas-tag

Csatlakozott: kedd dec. 20, 2005 17:17
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Sziasztok!
Most ismerkedek a processzorokkal van egy példa programom mi asm-ben van meg, ezt szeretném egy Atiny2313-ba tölteni, mivel tudnám ezt lefordítani, az AVR studióval nem megy biztos valami beállítást nem jó, nincs valami más progi ami tud .asm fordítani?
Előre is köszi.


kedd dec. 20, 2005 17:23
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 14, 2005 11:35
Hozzászólások: 36
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás AVR RF-modul
Szisztok!

Mégiscsak sikerült ma felraknom a kapcsrajzot a http://pajor.tar.hu/rf_modul.pdf címre.

8)


kedd dec. 20, 2005 15:19
Profil Privát üzenet küldése ICQ
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 14, 2005 11:35
Hozzászólások: 36
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás WinAVR + egy két dolog
Sziasztok!

Szó esett itt már a Bascom-ról, legyen szó a másik nagy programnyelvről a C-ről is.

Jelenleg a három legnagyobb C fordító AVR-hez a IAR, CodeVisonAVR, és a WinAVR. A IAR jelenleg a legprofibb és ezért a legdrágább, áfával milla körül van, de az IAR oldaláról letölthető egy 30 napos próbaverzió. A CodeVison az valamivel ólcsóbb, kb. 40e +áfa.

És itt jön a poker a WinAVR, ami egy ingyenes gnu C-re épülő fordító. Én ezzel a programmal bizgetem az AVR-eimet és ehhez értek a legjobban. Most karácsony jön ki a legújabb verzió(érdemes várni rá, majd szólok), ami már az újabb most kijött procikat is támogatja. Az aktuális legfrisseb program mindig letölthető a http://sourceforge.net/projects/winavr oldalról. Ehhez tartozik egy kis IDE környezet is, Programmers Notepad néven. Jelenleg már az AVR Studio (4.13 build 460) képes kezelni és fordítani a C-s projekteket, ha melléje fel van telepítve a WinAVR csomag. A WinAVR-ben van egy leírás, ami tertelmazza a AVR specifikus c függvényeket, de aki tud C-ül, az pillanatok alatt beletanul, aki meg nem az is(najó, lehet, hogy ez egy kicsit több idő, de megéri). :) Itt az időkritikus dolgokhoz lehet bépített ASM is használni.

Reklámoznám még az http://www.avrfreaks.net/ oldalt is. Az oldal foruma az egyik legjobb AVR-es forum, itt fórumoznak a WinAVR készítői is, és nagyon segítőkészek, illetve, ezen az oldalon keresztül jelennek meg AVR Studio bétái. Ha regisztráltál, akkor rengeteg projektet meg tudsz nézni, amik melett általában kapcsolási rajz is találhato. Rengeteg példaprogramot és leírást találhattok ebben a részben. A tools szekcióban még mindenféle adapter, kütyü és hasznos apróság van.

Én a gyári ATAVRISP használom és az AVR Studio-val programozom a soklábúimat. A gyári programozónak most jelent meg a következő változata ami már USB felületű, a régi soros porton keresztül kapcsolódik a számítógéphez. Létezik hozzá gyári JTAG programozó és debugge(JTAGICE mkII), de az már drágább szórakozás.

Magyarországon a hivatalos disztributórtól lehet a legkönnyebben és lególcsóbban beszerezni, rendelni az AVR-ket. http://www.mscbp.hu

A a nagyvilágban a legnépszrűbb AVR a Mega8 és Mega128. Ezeknek most jelentek meg a következő generációs lábkompatibilis változatai a Mega88 ill. Mega1281. Az avrfreaks oldalán van egy devices rész, ahol meg lehet szemlézni melyik AVR mit tud, össze is lehet hasonlítani őket, ill. illetve a gyári oldalon is van egy táblázat: http://www.atmel.com/dyn/products/param ... ection=ASC

Foglakoztam már Tiny2313(gitárhangoló), Mega8(termosztát, karácsonyfa, csocsó eredményjelző), Mega88(elemtöltő), Mega8535(fénymérő), Mega32(CO mérő), Mega128(adatgyüjtő alappanel) AVR-kel és a következő home projektem Mega1281-ra fog épülni(ezek a chipek kb. mostanában lépik majd át az országhatárt.
Ez a projekt egy rádión kommunikáló adatgyüjtő egység lesz, ami kezeli az SD(MMC) kárttyát és USB porton keresztül kapcsolódik majd a számítógéphez. A rendszer modulszerű lesz. A processzor modul már kész van. Ezen egy rádiós chip(IA4420) és körítése, egy kis kapcsüzemű táp, ami két ceruza akksiból 3.1V csinál, ami pár ellenállás cseréjével akár 5V-ra is beállítható. Illetve ven rajt egy TMP175 hőmérő IC + hexa kapcsoló és pár led. Jelenleg ezt a modult élesztem. Az egyik barátom csinálja a flash kártyás részt, ennek most készül a kapcsrajza és a nyákterve. Ideális egyébként tanuló panelnek is. Sajnos most nincs nálam a kapcsrajz, de holnap belinkelem.

8)


kedd dec. 20, 2005 10:40
Profil Privát üzenet küldése ICQ
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 10, 2004 14:17
Hozzászólások: 262
Tartózkodási hely: Kispest
Hozzászólás 
Nálam az a gond, hogy a Basicnél megáll a tudomány. Kis pacalt ismerek azt nuku. Úgyhogy Bascom lesz ebből :D


hétf. dec. 19, 2005 21:28
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. dec. 19, 2005 14:20
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Szerintem 1 proci (pl. Tiny2313, Mega8, Mega16 stb), 1 mintapanel (pl. az AVR Tinydemoboard mintának jó -> 801 ill 802-es projekt, ott a rajzok...)

Próbáld meg C-ben, Bascomban, ASM-ben megoldani.
A Z80 az ilyen szempontból _sokkal_ túlhaladottabb... Meg a 2 proc közt van ~20-30 év:). Meg is látszik...

A Bascomot próbáld ki (LED villogtatás), LCD és UART kezelés. Ugyanezt AVR-GCC-ben, ill AVRStudioban. Vagy AVRmicropascalban is akár...:).

Nagy széria esetén érdemes a ASM. Tinychipek miatt (Tiny11-12-13-15). Ha 1000 darab esetén 60 Ft/db-t nyersz árban, akkor : 60*1000=60.000, ami mérnöki órával számolva kb. 2-3 napi fejlesztésnek felel meg...


De hobbi és kihívás, az más.


hétf. dec. 19, 2005 21:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 10, 2004 14:17
Hozzászólások: 262
Tartózkodási hely: Kispest
Hozzászólás 
Na asszem tudom mire fogom dedikálni a 2006 os évet :D
Megyek AVRni Bascommal!


hétf. dec. 19, 2005 21:26
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. dec. 19, 2005 14:20
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A parancsok regiszterhasználata a Bascom belső ügye. De ha kell ASMben is bele tudok nyúlni. A súgója ki is tér arra melyik regisztert használhatom szabadon, melyik kötött.
ASMben rossz esetben többmindent módosítanod kell. Pl. M8->M48 chipváltás. Bascom alatt a deklaraciot atirom es nyert:).


hétf. dec. 19, 2005 21:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 10, 2004 14:17
Hozzászólások: 262
Tartózkodási hely: Kispest
Hozzászólás 
Hát, ezt még emésztenem kell 1 darabig :D
Azért még fogok butaságokat kérdezni mert számomra még 1-2 dolog nem igen világos (például megszakítások).
Szerzek ócsóé procit, meg csinálok párhuzamos portra égetőt, azt hadd menjen :D Bascommal, AVR studioval, mikor hogy...


hétf. dec. 19, 2005 21:21
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. dec. 19, 2005 14:20
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hat oszinten? Nemigen novom ki a procit memoriailag.
A falsh szokott keves lenni, de az az en tokeletlen programozasom miatt van.

Nezd meg az USB alapu 902-es projektet. Ez ASMben, majdnem lehetetlen... (Crystalfontz protokoll + LCD kezelese+belso HWek)

Vagy nezd meg az I2C fejezetet. Homeres es a 0,0625 fok pontossagu homero.
Ez bascom alatt 1/2 nap alatt lett osszehozva. (t@ketlenkedessel egyutt) na ezt ASM alatt nem lett volna ilyen egyszeru....

Sokszor az ido a kritikus nem a kod szepsege....
Gondolj fejlesztesi időt valamint kisszerias fejlesztest...
A procik kozt az ar elenyeszo. Szamolj 500 Ft-s orabert. a procik kozt a valtas 2-400 ft a kovetkezo nagyobb proci. Ez 1 orai fejlesztes.... :)


hétf. dec. 19, 2005 21:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 10, 2004 14:17
Hozzászólások: 262
Tartózkodási hely: Kispest
Hozzászólás 
Közbe nézegetem az oldalad is. Nem is törődsz azzal, hogy melyik parancs melyik regiszert használja? Bár Basicben tényleg egyszerű a programozás, biztos hogy ez a legmegfelelőbb a durvább, összetettebb dolgokhoz? (Arra akarok kilukadni, mi van ha kevés a flash memória és nem fér bele a szoftver az eszközbe. Ha assemblyben csinálom, nem lehet sokkal takarékosabb?)


hétf. dec. 19, 2005 21:13
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. dec. 19, 2005 14:20
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nem. Csak nagyon bonyolult (>100 sor bascom v. C) ASMben nem latod at....
Es lassu a fejlesztes ASM-ben.

De ott az AVRStudio, az pl. ASM alapu azt hiszem. A chip maga Cre es magasszintu nyelvekre optimalizalt utsaitasokkal bir...
A forditok is eleggeoptimalizalnak.

Az AVR sebessege sem kritikus, jellemzoen 1 utasitas per orajel. :)
Ez kb. 486DX33 sebesseget tud:) MIPS alapon...

Annyira kritikus alkalmazast (ido) nem ir az ember ugyse maganak, tanulni....


hétf. dec. 19, 2005 17:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 10, 2004 14:17
Hozzászólások: 262
Tartózkodási hely: Kispest
Hozzászólás 
Szóval felejtsem el az assembly-t?


hétf. dec. 19, 2005 15:18
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. dec. 19, 2005 14:20
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Javaslat: A topic nem mehetne a kiemeltek közé?:)


hétf. dec. 19, 2005 14:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. dec. 19, 2005 14:20
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Sziasztok, végre sikerült magamat regisztrálni....


AVRre a Bascom tutorialt én fordítom/írom, így magyarul is elérhető.
Lassan haladok, és ha valakit érint pl. jan 19 éjfélig programozói verseny is van:). Bővebben a
http://avr.tavir.hu oldalon van infó.


Amik a fórumban voltak, azokra reagálnék:

Ethernet
Bascom alól ethernet illesztése a www.ethernut.de alapon működik, Wizznet illetve IM7000 modulokkal (ezek a modulok ~4-6eFt magasságában mozognak. Illetve bascom alól a NE2000-s ISA hálókáertyák, valamint a RT8019AS chipekre is _teljesen_ implementálva van mnind a TCP/IP, mind az UDP protokoll.

Mega16 chippel webszerver is összehozható:)


Z80
A www.atmel.com lapon 8bit RISXC proc alapon minden ASM fenn van. DE: itt nem csak a aproci van, hanem 1000 periféria is egy chipben, így bonyolutabban a ASM felejtős. Bascom v. C preferráltabb már ezen esetekben. Gyors eredmény esetén basic/bascom.
A bascom oldalon a legtöbb periféria kivesézésre került/kerül A könyv most ~130 oldal, a végleges (teljes) verzió ~200-230 oldalas lesz. Mintaprogramokkal is eléggé szépen meg van tűzdelve...


Programozás
STK200 5 drótos, esetleg bufferelt leválasztással (Bufferes-leválasztja, 1 db 74244-es chip az egész).

DIP tokban Mega32, ill jövő év elejétől Mega164 vagy Mega664 chip (40 lábú M16/32 kompatibilis.
UART: HW alapon 1-3 van, de SW alapon tetszőleges hozható létre. Bascom: 4 sor és kész. SW alapon gyakorlatilag a lábszám határozza meg.

Bascom most 1.11.7.9-nél jár (DEMO: 4k kódméret), fizetős prg: korlátlanm. Régebbi Bascom 1.11.7.4 2k kódméret (erre van varázspálca).


hétf. dec. 19, 2005 14:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 10, 2004 14:17
Hozzászólások: 262
Tartózkodási hely: Kispest
Hozzászólás 
Ahoj!

AVR:

Énbelém a Z80-at plántálták, így lehet h egy-két kérdés értelmetlen, de azért felteszem, örüljetek :P

Ami érdekel az, hogy hogy is van megoldva a(z)
-Regiszterstruktúra (melyik regisztert mire lehet használni, hány bit széles)
-Címzési módok (mék mire való!)
-Memória kiosztás, memória méret, memória bővítési lehetőségek, soros memóriák használata
-Utasításkészlet (assembly mnemonik, flagbitek állítása)
-Mikrovezérlők típusai, árak, beszerezhetőség (pl nagy tudású, általános, ultra pici pl 8 lábas)
-Égető építése (hallottam anekdotákat valami pár tranyós égetőről a párhuzamos porton)
-Fejlesztőkörnyezet használata Assemblyhez és más prg nyelvekhez
-Egy-két példaprogram ismertetése (Pl pwm generátor, a/d átalakító, 7 szegmenses kijelző kezelése)

Szal a lényeg: Az a kérdesem, hogy hogy is működik ezeknek az AVReknek a lelki világa, miként lehet felhasználni őket az élet könnyítésére (persze csak bizonyos dolgok, pl automatizálás, mosógép vezérlés, beléptetőrendszer vagy mittudomén), és hogyan tudja felhasználni a hobbista saját céljaira.

Láttam hogy emberek miket csináltak belőle, és tetszett amit láttam. Meg akarom tanulni, mert sok "kütyüm" méretét -és áramfogyasztását- minimalizálni tudom, és ha elcseszek valamit, nem feltétlenül kell új nyákot tervezni, csak egy "firmware upgrade"-el megoldani a hibát.

Én például egy tök király beléptetőrendzsert építenék belőle, intelligens vezérlést a hűtőnkhöz, LAN hostokat LPT porttal, digitális jelgenerátort, kijelző fokozatokat (1 csipes SVGA monitort szkópcsővel), rádió adó-vevőt(szintézert), frekimérőt, dimmert, nyomtató vezérlést, laser show-t és még sorolhatnám...


vas. dec. 18, 2005 17:30
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 518
Tartózkodási hely: BP.XI
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Hardverben szívesen segítek, elég sok AVR-t tartalmazó nyákot csináltam, például az ISP-re is van 1-2 trükk, hogy a lábakat hogyan lehet duplán kihasználni.

A SW-t más kolléga csinálja.


Ja én fordítóból a winAVR-t és az AVR GCC-t (linux) preferálom. A bascom-ot még nem próbáltuk ki, de teccik hogy ilyen jól összeállított komponenseket tartalmaz (LCD, nyomógombok stb.)

Programozóból a PonyProg jött be, de valaki nem építi meg az STK200-at, hanem a párhuz. portra direktbe köti a uC-t. Az STK azért jó, mert a programozás befejeztével leválasztódik az áramkörről, nem zavarva az áramkör működését, azaz a lábakat másra is használhatjuk.
Nem tudom mi a helyzet az új AVR-ekkel, hogy támogatja-e Az ATMEGA2560 100 lábú... fincsi :) Asszem lesz 5 UART-t tartalmazó változat is. És még sok minden...


Az egyik ismerősöm most tervez valamiféle AMR ethernet-es boardot, ha valakinek kell olcsón és több info szivesen megadom a mailját, mert azt mondta, hogy nem fogja 50.000FT-ér megvenni inkább megtervezi a nyákot és legyártatja. Kiváncsi vagyok mi lesz belőle.

Én bascomban nyomulok,de szerintem korántsem tud annyit, mintha c-ben progiznám, mert az a 4digites multiplex vezérlés nem jött össze, megkérdeztem Cseh Robit, azt mondta basicben nem lehet megcsinálni.
Most a karácsonyi fut fényt progizom. 9méteres lesz a hossza 6*15 led lesz rajta. :D


vas. dec. 18, 2005 17:27
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hardverben szívesen segítek, elég sok AVR-t tartalmazó nyákot csináltam, például az ISP-re is van 1-2 trükk, hogy a lábakat hogyan lehet duplán kihasználni.

A SW-t más kolléga csinálja.


Ja én fordítóból a winAVR-t és az AVR GCC-t (linux) preferálom. A bascom-ot még nem próbáltuk ki, de teccik hogy ilyen jól összeállított komponenseket tartalmaz (LCD, nyomógombok stb.)

Programozóból a PonyProg jött be, de valaki nem építi meg az STK200-at, hanem a párhuz. portra direktbe köti a uC-t. Az STK azért jó, mert a programozás befejeztével leválasztódik az áramkörről, nem zavarva az áramkör működését, azaz a lábakat másra is használhatjuk.
Nem tudom mi a helyzet az új AVR-ekkel, hogy támogatja-e Az ATMEGA2560 100 lábú... fincsi :) Asszem lesz 5 UART-t tartalmazó változat is. És még sok minden...


vas. dec. 18, 2005 12:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 14, 2005 11:35
Hozzászólások: 36
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás AVR kérdések (ATMEGA)
Sziasztok!

Amint látom itt a fórumban megszaporodtak az Atmel AVR mikrokontrollerekkel kapcsolatos kérdések és szerintem itt az idő, hogy ne mindegyiknek külön témája legyen, hanem gyűjtsük őket egybe, ahogy ez PIC kérdések esetében már működik.

Tehát bátran kérdezzetek mindenről, ami az AVR-rel kapcsolatos! :)

Hajrá! 8)


szomb. dec. 17, 2005 19:32
Profil Privát üzenet küldése ICQ
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 281 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 65 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség