Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. máj. 04, 2024 22:55



Hozzászólás a témához  [ 178 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Megújuló energia - Nap & szélenergia 

Megéri-e az alternatív energiaforrásokat hasznosítani?
Mindenképpen 79%  79%  [ 66 ]
Nem, mert nem kiforrott, és drága 15%  15%  [ 13 ]
Inkább egy kocsmába fektetnék be... 6%  6%  [ 5 ]
Szavazatok száma : 84

Megújuló energia - Nap & szélenergia 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 363
Hozzászólás 
Egy kérdés csupán. Mi a jobb, ha több kicsit, vagy kevesebb nagyot használok? Hogyan lehet kiszámolni hogy melyik a jobb?


kedd dec. 05, 2006 0:33
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. okt. 08, 2004 12:27
Hozzászólások: 282
Tartózkodási hely: SZÉKESFEHÉRVÁR
Hozzászólás 
Öveges professzor könyvéből idéznék egy apró részletet:

http://img41.imagevenue.com/img.php?ima ... _598lo.JPG
http://img107.imagevenue.com/img.php?im ... _308lo.JPG
http://img101.imagevenue.com/img.php?im ... _434lo.JPG
http://img165.imagevenue.com/img.php?im ... _502lo.JPG
Volt ilyen a szovjeteknek petróleumlámpa feltétnek, egy SOKOL elment róla, a Fábry mutatta is a DESIGN CENTERben.
Feltételezem sajtolással állították elő, és felhajtogatták, hogy rá lehetett húzni az üvegcsőre, a sugárirányban álló szárnyak meg a hidegpont voltak.
http://www.elib.hu/00000/00060/html/049/pc004932.html

Elektromos feszültségi sor
(innen: http://www.elib.hu/00000/00060/html/030/pc003086.html )

az anyagoknak elektromos kölcsönös vonatkozásuk szerint elrendezett sora. A sztatikai elektromosságban az E. bármely tagja az előtte álló tagokkal dörzsölve negativ, az utána következő tagokkal dörzsölve pedig pozitiv elektromossá lesz; maga a sor a következő: élő macska szőre, csiszolt üveg, gyapjuszövetek, sellak, gyanta, fémek, kén, kaucsuk, guttapercha. A Volta-féle E.-ban csak fémek vannak s ezeken kivül még néhány fémoxid és a szén; e sor tagjai közül bármelyik az előtte állókkal érintkezve negativ, az utána következőkkel érintkezve pedig pozitiv elektromossá lesz; a sor a következő: kálium, amalgámozott cink, közönséges cink, ólom, ón, vas, réz, kéneső, ezüst, arany, platina, szén, barnakő. Volta feszültségi törvénye szerint eme sor bármely két tagja közötti elektromindító erő (potenciál-különbség) egyenlő a közbeeső tagok elektromindítő erőinek összegével. A galvanizmus kémiai elmélete elveti Volta azon feltevését, mely szerint a puszta érintkezés elektromosságot gerjeszt, s a fellépő elektromindító erők okául a kémiai hatásokat tekintik. A hőelektromos feszültségi sorban levő fmek bármelyike az utána következőkkel érintkezve pozitiv elektromossá lesz, ha az érintkezési pontot hevítjük.

Valaki linkelje a táblát, mert nekem most nincs időm...


vas. nov. 26, 2006 17:37
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás 
A peltiernek kicsi a hatásfoka és valóban nem olcsó, de egy próbát megér.

üdv: Komaki


vas. nov. 26, 2006 17:28
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 363
Hozzászólás 
Sziaszok.

Van egy kisebb ötletem, lehet nem a legolcsóbb, de szerintem működne. Azt olvastam, hogyha peltier cellának ez egyik felét melegítem a másikat hűtöm, akkor áramot temel. A neten sajnos nemsokmindent találtam róla, de annyi biztos, hogy műxik.

Ezzel már lehet valamit kezdeni. Nincs mozgó alkatrész, nekem ez a legfontosabb.
Az elektromos energia mannyiség a hőmérséklet különbségtől függ.


Nyáron az egyik felét melegíti a nap, a másikat pedig mondjuk hideg vízzel hűteném. Kb 60-70 fokra melegítené a nap, és kb 15 fokos lenne a víz, ez kb 50 fokos különbség.

Hol lehet olcsón peltiert venni?


vas. nov. 26, 2006 16:26
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 754
Hozzászólás 
szélkerék up :D


kedd okt. 31, 2006 16:38
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Tud erről valaki valamit?
http://www.thermo.hu/main.html


szomb. szept. 09, 2006 12:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
T68m írta:

De ha találnánk egy sokkal nagyobb faj/olvadáshőjű anyagot, akkor használható az ötlet.

Nem hiszem, hogy hétköznapi anyagok közt akadna a víznél nagyobb fajhőjű. És nem csak az olvadás számít!!!
:idea: ötlet:
pl -5 fokos jégtől 0 fokosig 2 kj/kg-számolva fokonként az további 10 kJ,
meg az olvadáshő, meg utána 4.2 kJ/kg a cseppfolyós víz fajhője, és ha 30 fokig melegszik fel mielőtt kiöntözöd, akkor az további 126kJ kilónként,
így már van össz 10+333+126=469kJ energia.
De ezt még lehetne fokozni, mert ha párologni hagyod kint a szélben a tetejét, esetleg még elnyelethetsz egy rakás hőt mire elpárolog, de ez már lassabb.

De van egy egyszerűbb megoldás: ha van egy nagy víz a közeledben(tó/folyó) akkor esetleg annak már untig elég hőkapacitása van a mennyisége miatt is :twisted:


pén. szept. 08, 2006 8:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
steelhand írta:
Akkor: 333 kJ = 0,0925 kWh azaz 1 kg jég olvadáshõjét nézve:
óránként ~14400 kJ jelent, azaz 43 kg jég olvadáshõje kellene óránként :evil:
Gáz
Csak az a kérdés, hogy kell-e ekkora hûtési teljesítmény? Esetleg ez a 4 kW óránként a klíma fogyasztása?, de ha csak 1 kW, akkor is ~10 kg jég, napi 10 órát számolva 2 hónap alatt 6 köbméter jég+vesztességek.
Háát, jó nagy jégverem kell. De hûtõládaként azért még beválhat, :twisted:


ne keverd a fogyasztást és a hűtőteljesítményt! itt a hűtőteljesítménnyel kell számolni.

De ha találnánk egy sokkal nagyobb faj/olvadáshőjű anyagot, akkor használható az ötlet.


hétf. szept. 04, 2006 17:32
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 07, 2004 11:09
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: purgatorium
Hozzászólás 
Akkor: 333 kJ = 0,0925 kWh azaz 1 kg jég olvadáshőjét nézve:
óránként ~14400 kJ jelent, azaz 43 kg jég olvadáshője kellene óránként :evil:
Gáz
Csak az a kérdés, hogy kell-e ekkora hűtési teljesítmény? Esetleg ez a 4 kW óránként a klíma fogyasztása?, de ha csak 1 kW, akkor is ~10 kg jég, napi 10 órát számolva 2 hónap alatt 6 köbméter jég+vesztességek.
Háát, jó nagy jégverem kell. De hűtőládaként azért még beválhat, :twisted:


hétf. szept. 04, 2006 8:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
steelhand írta:
szerintem teljesen jó hozzá a víz, ingyé van (na jó, raltíve olcsó) és ha elolvad, kiöntözheted a kertbe. Az, hogy mennyi kell belõle ki kellene számolni, de nem lehet túl sok a parlament jégvermébõl kiindulva, amivel, illetve az itt tárolt jéggel kondiciónálták régen a parlament levegõjét. Igaz, ha elolvadt újat hoztak a jéggyárból. :twisted:


na, akkor segítek: víz olvadáshője 333kJ/kg. Egy két hónapos nyári kánikulában, ahol 4kW hűtőteljesítménye lenne szükség, mennyi jeget kellene felolvasztani? (a tárolás közben szigetelési és egyéb veszteségektől tekintsünk el)


vas. szept. 03, 2006 20:37
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 07, 2004 11:09
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: purgatorium
Hozzászólás 
szerintem teljesen jó hozzá a víz, ingyé van (na jó, raltíve olcsó) és ha elolvad, kiöntözheted a kertbe. Az, hogy mennyi kell belőle ki kellene számolni, de nem lehet túl sok a parlament jégverméből kiindulva, amivel, illetve az itt tárolt jéggel kondiciónálták régen a parlament levegőjét. Igaz, ha elolvadt újat hoztak a jéggyárból. :twisted:


vas. szept. 03, 2006 16:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
steelhand írta:
Üdv, mindenki a fûtésrõl beszél, meg áramtermelésrõl, de arról elfeledkezünk, hogy hûteni is szoktunk, ugyebár.
Kertesház tulajok elõnyben, jégverem, téli fagyos idõszakban jeget fagyasztani, bedobálni a jégverembe és kész a fagyasztóláda:), meg a nyári légkondiciónálás hûtõegysége. Kilehetne számolni, hogy egy nyári idõszak lékondiciónálásához veszteségekkel hány köbméter jeget kellene tárolni.
A szélmérésre: felmelegített wolframszál ellenállásának mérése, bár ez inkább csak kisebb szélben.


nem is rossz ötlet! Hőtárolós hűtés, fűtés. Ehhez persze a víznél nagyobb fajhőjű anyag kellene és persze lehet, hogy abból is iradtlan mennyiség.


pén. szept. 01, 2006 12:49
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 07, 2004 11:09
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: purgatorium
Hozzászólás 
Üdv, mindenki a fűtésről beszél, meg áramtermelésről, de arról elfeledkezünk, hogy hűteni is szoktunk, ugyebár.
Kertesház tulajok előnyben, jégverem, téli fagyos időszakban jeget fagyasztani, bedobálni a jégverembe és kész a fagyasztóláda:), meg a nyári légkondiciónálás hűtőegysége. Kilehetne számolni, hogy egy nyári időszak lékondiciónálásához veszteségekkel hány köbméter jeget kellene tárolni.
A szélmérésre: felmelegített wolframszál ellenállásának mérése, bár ez inkább csak kisebb szélben.


pén. szept. 01, 2006 8:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. okt. 08, 2004 12:27
Hozzászólások: 282
Tartózkodási hely: SZÉKESFEHÉRVÁR
Hozzászólás 
napkollektor:
http://tuningnet.hu/cikkek/kollektor2/
Idézet:
Más: tud valaki a bioetanolról valamit? És hogy hol lesz az a bizonyos 1 db benzinkút ahol lehet kapni? (már röhögnöm kell ezen az országon)

A bioetanol tudtommal sima alkohol. Brazíliában gyakorlatilag csak ezzel mennek az autók, és ott a VW bogarakba is ezt töltik, ami bizony "régi típusú" autónak minősül.

Szóval az a kérdésem, hogy a motort is megeheti-e, vagy csak néhány olyan gumi alkatrészt kell kicserélni, ami csak a benzinnel szemben ellenálló???

A denszesznek kisebb az energiatartalma, ezért 50%-kal több kell, ami átfúvókázással megoldható. A VOLVO és a SAAB már üzemanyag szondával állítja a fúvókát az üzemanyag alkoholtartalmának függvényében. A SAAB már magyarországon is forgalmazza az így felszerelt típusokat, a volvót be kell hozni.[/quote]


csüt. aug. 31, 2006 16:30
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
OFF
Nyitsz egy konditermet, ahol csak terem bringák vannak. A bringák kapnak fejenként egy 100W-os generátort, ez lesz a terhelés.
Meghirdeted a faluban hogy ingyen (vagy nagyon kedvezményes) konditerem nyílt. Jön a sok "gyúrunk vazze" stílusú csávó, és tekerik a bringákat.
-ingyen van, netán még fizetnek is
-jónéhány száz watot nyersz, amivel akksikat lehet tölteni.
ON
********************************
Más: tud valaki a bioetanolról valamit? És hogy hol lesz az a bizonyos 1 db benzinkút ahol lehet kapni? (már röhögnöm kell ezen az országon)

A bioetanol tudtommal sima alkohol. Brazíliában gyakorlatilag csak ezzel mennek az autók, és ott a VW bogarakba is ezt töltik, ami bizony "régi típusú" autónak minősül.

Szóval az a kérdésem, hogy a motort is megeheti-e, vagy csak néhány olyan gumi alkatrészt kell kicserélni, ami csak a benzinnel szemben ellenálló???


szer. aug. 30, 2006 16:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: szer. aug. 30, 2006 15:11
Hozzászólások: 1
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: napkollektor
Csukardi írta:
Szeretném, ha valaki megpsztana velem egy tapasztalati tényt: mennyit takarít meg, miután gázos rendszerét kiegészítette HMV napkollektoros rendszerrel

3 éve működik háztetőmön a vákumcsöves kollektor. 30 cső, 1,8 m hosszban. 150 literes Hajdú bojlerban (házilag beépített spirálcsővel) 1 nap alatt nyáron 70-85, télen 55 fokosra melegszik a víz. Ez a víz megy be a kombi kazánba, tehát fürdésnél nyáron be sem gyújt, amíg nem megy 50 fok alá a víz.

Ha azt veszem, hogy ezt villany melegítené, akkor kb. 10 Kw/h áramot spórolok naponta. Már megkereste az árát. Póbáltam a fütéshez keverni a vizet, hőcserélőn keresztül, 2 percre volt elég.
Az a vákumcsöves kollektor, amit akkor kb. 300 ezert vettem, ma 200 körül kapható. A bojler volt kb. 40 ezer, szivattyú, cső, csap kb. 40. Plusz sok óra munka.

spo!

Honlapodon nem találtam szélturbinát. Tegnap vettem 400W rendszert 175 ezerért.


szer. aug. 30, 2006 15:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. júl. 10, 2006 23:48
Hozzászólások: 1
Hozzászólás szél és nap
Sziasztok,

napkolektoraink: www. sunpower.hu ( 115 literes: 85000 HUF)
legújabb szélgenerátoraink teljes leírásáért képekkel (200W-20KW) kérj emailt : gordius@mailmax.hu Viszonteladókat keresünk.

Ízelítő szélgenerátor: 200 W házi: 760 dollár
10KW-os: 26000usd

Üdv: :P


hétf. júl. 10, 2006 23:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Király vagy Gafly! :)


hétf. márc. 27, 2006 5:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Lustaknak, gazdagoknak:

Conrad husveti akcio:

Kezi szelmero fekete szinben: 6990.-


szomb. márc. 25, 2006 9:09
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 229
Hozzászólás 
Ez ettől függ: kollektor felület, napsütéses idő, intenzitás, vízfogyasztás, belépő vízhőfok, kazán hatásfok.
Általában a nyári teljesen kijön belőle, öszi, tavaszi csak rásegít, télen felejtős. Az idén télen alig sütött a nap. Ha a "szokásosnál" több kollektort teszel fel és a hőtároló is ehhez igazodik, akkor ősz és tavasz is jó esélyes, télen fűtésrásegítés szerényen, viszont nyáron a fölös hővel kezdeni kell valamit.
Már megint fűtünk, nem elektrózunk. :D


pén. márc. 24, 2006 21:40
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. márc. 24, 2006 19:45
Hozzászólások: 1
Hozzászólás napkollektor
Szeretném, ha valaki megpsztana velem egy tapasztalati tényt: mennyit takarít meg, miután gázos rendszerét kiegészítette HMV napkollektoros rendszerrel


pén. márc. 24, 2006 19:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
U.i: Nem tudom, Te milyen szerkezetre gondoltál az elején, én kb. erre a bonyolultságra.

Én is kb. A mechanika jó lesz hasonlóan megoldva, a többi meg PIC. Kis adatrögzítő progit összedobok a laptopra, oszt mehet gész nap. De előtte be kell fejeznem az előző témát.


hétf. márc. 06, 2006 10:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Mégpedig a kissebbik fele.
Talán 1 cm-es karra érdemes a kupakokat kitenni.
Elég időjárásállónak tűnik, ha nem kap esőt közvetlenül.
Mikor tégnap reggel elkezdtem, elég erős szél fújt, mire egy óra múlva kész lett, erősen mérséklődött az ereje. Azóta igen csendes az idő.
U.i: Nem tudom, Te milyen szerkezetre gondoltál az elején, én kb. erre a bonyolultságra. Kell még hozzá egy ellenállás (vagy rövidzár) a dinamikus fékezéshez, ill. a DMM-et kiváltó mérő-logoló elektronika.


vas. márc. 05, 2006 9:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Tom12
Ez tök jó! Ez ugye kinder tojás fele?


szomb. márc. 04, 2006 22:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
FIGYELEM!

A Spectrumon most 19,45-kor a fényről van szó, ha valakit érdekel.

MÁR MEGY


szomb. márc. 04, 2006 19:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Csak hogy ne mondd, hogy könnyű ba**ogatni a kissebbet: volt egy kis időm délelőtt. Az eredmény:

Kép a többi csak link:
http://kepfeltoltes.hu/060304/DSC01021_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/060304/DSC01022_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/060304/DSC01023_ ... es.hu_.jpg
(a műszer frekit mér kHz-ben)
CD-ROM motor, a kanalak lehetnének kicsit nagyobbak, és kicsit nagyobb karon, így jól érezhető már a szél, mikor forogni kezd.
Mifelénk nem túl szeles az idő, a gyereknek játszani jó lesz (neki külön csinálni kellett egy hasonlót :D )


szomb. márc. 04, 2006 13:44
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Úgy sem úsznád meg, hogy ahhoz a motorhoz vedd fel a jelleggörbét, amit sikerült szerezned (én floppy, vagy CD-ROM lemezmeghajtóját próbálnám). Egy tekercsen lehet mérni, a többi rövidrezárva fékez.
Ne csüggedj az idő miatt, a műszer összerakása kifejezetten fűtött szobai "technika óra" anyaga. (A mérés egy nyomtató "böszme" motorjával történt!)


szomb. márc. 04, 2006 0:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Elővettem egy léptetőmotort és egy fúrógépet

Ez aztán okozóképesség! Köszi a mérést, láthatod, hogy én csak elvi síkon próbálom az első lépéseket, Te hatékonyabb vagy. Kár, hogy nem tudtad a fordulatszámokat! Addig míg nem lesz jó idő mással kell foglalkoznom, de az anyagot gyűjtöm hozzá(nem csak a mérőhöz).
Mégegyszer köszönöm!
Üdv! watt


pén. márc. 03, 2006 21:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Watt:
Akkor kísérletezzünk, ha máshogy nem megy.
Elővettem egy léptetőmotort és egy fúrógépet, majd kontaktusba hoztam a tengelyeiket.
1, DMM ~V mérésben 1 tekercsen -> Rt=1Mohm
Minimális fordulaton (~2/s) 6V, max fordulaton (?15/s) 48V

2, Ugyanaz, csak Rt=56ohm (ez volt kéznél)
Minimális fordulaton 3,5V, max fordulaton 4,6V

3, DMM ~A mérésben 400mA méréshatárral a tekercsen közvetlenül: Rt=belső ellenállás (?)
Minimális fordulaton 60mA, max fordulaton 80mA

Mivel fordulatszámmérőm nincs, jelleggörbét nem tudok felvenni, elég lineárisnak éreztem.
A kerületi meteorológiai állomáson talán tudnak segíteni a kalibrálásnál.
Első körben kielégítő lehet, ha azt olvasod le a műszerről, hogy ma 15V, tegnap szelesebb volt, a 20V-ot is elérte :D
Ha már van tapasztalatod a műszeredről gyenge szálben, viharban, és jól leolvasható a különbség, ráérsz kalibráltatni utána is.
Mivel max a ping-pong labdát kell hozzá megvenni, (a többi az "asztalfiókban" van) érdemes szórakozni vele, ha nem is lesz belőle a meteorológusok számára elfogadható etalon.
Újonan 30eHUF alatt lehet már kapni, használtan 5eHUF-ért is láttam hírdetni.


pén. márc. 03, 2006 17:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Ebben igazad van Gafly, de valamivel terhelni kell a léptető motort is, és nem biztos, hogy egy áram beálltása a tekercseken elegendő az egész szésebesség tartományban. Ettől függetlenül nekem a léptető motoros jobb megoldásnak tűnik, mint az analog(mint minden más esetben is :) )


pén. márc. 03, 2006 14:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Engem csak az a probléma érdekel,
> hogy lineáris e a feszültsége terhelésen
> egy komutátoros, vagy léptető motornak a fordulattal?

A lepteto motor eseteben a veled szuletett kivancsisagon
kivul miert erdekel? Igyis komparatorral fogod a jelet
kezelni es periodus idot/frekit fogsz merni nem?
Akkor csak annyiban erdekel a leadott feszultseg
hogy billegjen rola rendesen a komparator. A merheto
minimalis szelsebesseget hatarozza meg csak.....


pén. márc. 03, 2006 13:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Kód:
Szerintem nem kell elbonyolítani.

Szerintem meg szokjunk le erről a mondatról! :) (bár én soha nem használom)

Engem csak az a probléma érdekel, hogy lineáris e a feszültsége terhelésen egy komutátoros, vagy léptető motornak a fordulattal? A többi "megoldott". (ez a jelleggörbe felvétel kicsit lehetetlen, otthoni körülmények mellett, mivel nem tartunk szélcsatornát és hiteles szélerőmérőt)


pén. márc. 03, 2006 13:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Szerintem nem kell elbonyolítani.
Az állandómágnessel működő motorok a söntgerjesztésűek tulajdonságaival bírnak -> fordulatszám közel terhelésfüggetlen, nyomaték közel lineárisan áramfüggő. (Bár ide ezeket fölösleges tudni.) :D
1. szerzel egy mikromotort.
a, kommutátoros -> egyenfeszültség jön ki belőle -> goto2
b, tekercs fizikailag ki van vezetve (mechanikailag jobb) -> shotky greatz -> egyenfesz -> goto2

2. terhelésen sönt módszerrel árammérés -> jelleggörbe felvesz "hiteles" szélsebességmérővel (szélmentes idő +autó ha más nincs :D )

3. kijelzés + logolás megoldása.

Csak elmélet, kipróbálandó! A fék maga a terhelés, kis szélben kis indukált fesz -> kis áram -> kis mechanikai ellenállás. Jól kell megválasztani a terhelőellenállást.


csüt. márc. 02, 2006 17:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Tom12
Szerinted ha egy DC motort, mint dinamót, egy fordulaton tartanám a terheléssel, akkor a kivett teljesítmény arányos lenne a szélerővel? A motor ilyen szempontból lineáris?
Én azt gondolnám nem. Igaz ezt is lehetne kalibrálni(mint korábban említettem, autóval). De végül is nem rossz ötlet.
A fék kérdése tényleg kényes ügy. Ha vezérelt a fék, akkor meg már ott vagyunk, amivel kezdtem..


csüt. márc. 02, 2006 6:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
azsem
Most nagyon szét vagyok szakadva, az előző projectet fejezem be jelenleg. Ehhez leginkább anyagot gyűjtök..


csüt. márc. 02, 2006 6:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Azsem:
A fékerőt csak próbálkozással lehet beállítani.
Tudjon elindulni, és üzembiztosan forogni a kerék a legkissebb mérendő szellőben is, de ne pörögje túl magát vihar esetén sem.
Ez nem konstans fékerőt feltételez, sőt ha inteligens a feldolgozás, lineárisnak sem kell lennie.
Kalibrálás legegyszerűbben egy "hiteles" szélmérőhöz történhet. Jó ötlet pl. egy állandómágneses forgórészű viszonylag nagy feszültségű (>10V) törpemotor generátoros üzemben előállított teljesítményének mérése. Szélsőséges esetben egy deprez műszer sönttel árammérésre.
Csak itt a skála nem amperben, hanem m/s-ban feliratozva.


szer. márc. 01, 2006 21:31
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
Mi a helyzet a szélmérővel watt?
Az enyém elakadt a pinponglabda beszerzésénél :)
Egy mfm winyó léptetőmotorja lesz átalakítva, már minden meg van csak a labdák hiányoznak. Meg attól tartok hogy túl erősre sikerült a fék, de hogy lehetne meghatározni a jó fékezőerőt, ami nem sok és nem is engedi nagyon pörögni??


szer. márc. 01, 2006 19:13
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 23
Hozzászólás 
Valamikor '82-'88 között egy Ezermesterben megjelent egy függőleges tengelyű szélkerék többé - kevésbé részletes építési leírása. A szél sebességétől függően valami rugós mechanizmus nyitotta - csukta a lapátokat. Hét végén megpróbálom előkeresni.


csüt. feb. 16, 2006 21:51
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 06, 2006 11:37
Hozzászólások: 94
Hozzászólás 
Az a zseniális gondolat jutott eszembe, hogyha kiépítenék egy hőszivattyú rendszert akkor annak a pumpáját szélenergiával meghajtva (akár közvetlenül - vagyis mechanikus áttétellel a jobb hatásfok miatt) a fűtést valóban ingyenessé lehetne tenni. Ez jobb módszer, mintha a termelt árammal szimplán hőt termelsz...


szer. feb. 15, 2006 16:52
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 06, 2006 11:37
Hozzászólások: 94
Hozzászólás 
Az a zseniális gondolat jutott eszembe, hogyha kiépítenék egy hőszivattyú rendszert akkor annak a pumpáját szélenergiával meghajtva (akár közvetlenül - vagyis mechanikus áttétellel a jobb hatásfok miatt) a fűtést valóban ingyenessé lehetne tenni. Ez jobb módszer, mintha a termelt árammal szimplán hőt termelsz...


szer. feb. 15, 2006 16:51
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
Elvetemült egy ötlet :D : napenergia -> napkollektor -> vízforralás -> gőzgép :D -> forgó mozdás néhány áttétellel -> generátor.


szer. feb. 15, 2006 12:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Én PIC-el megoldom a mérést. A Ping-pong labda zseniális! Ezért szeretem ezt a fórumot! :!: :)


szer. feb. 15, 2006 9:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
Az enyémet előbogarásztam, de itt nem kerék átmérőt kell megadni hanem kerületet. A legkisebb 130cm, ez kb 20.6cm sugár, szal nem vészes! Én inkább párosra választanám, kis sulyokkal ki lehet centírozni ha muszáj.


kedd feb. 14, 2006 22:25
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
A lapátok számát páratlanra szokás választani, az egyenletesebb járás miatt, bár a nehezebb kivitelezés elveheti a létjogosultságot ettől a finomságtól.
Léptetőmotor egy rossz floppy v. cd-rom fejmozgató motorja is :D , =>kisebb kanál is elég a meghajtásához :D pl pig-pong labda felezve.
A bicikli-számítógép tényleg kompakt műszert eredményez, :D csak a kalibrálása bajos. A kerékátmérő és sebesség kötött összefüggés. A szélkerék viszont "némi" slippel is rendelkezik,ami ráadásul sebességfüggő.
Ui: Utólag néztem a linket, ez tényleg pig-pong labdából van :D


kedd feb. 14, 2006 22:18
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
Magamtól én sem jöttem volna rá gugli kellett hozzá, de megmozgatta a fantáziámat. Így már elég egyszerű a méricske. Az enyém valahol egy dobozban pihen :) asszem átlagsebességet, max sebességet, megtett távot és időt tud, de jobb mint a semmi, az átlagsebességgel már lehet mit kezdeni!


kedd feb. 14, 2006 21:53
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 229
Hozzászólás 
Uraim!
azsem lelőtte a poénomat, de....
A szélsebességmérő ott van a polcotokon, vagy a bringán!
Bicikli sebességmérőt forgó mágnessel lehet zaklatni (az érzékelő reed relé). Be lehet állítani az egy kerék fordulathoz tartozó kerületet, nálam 60 cm-től indul, vagy 360 cm-ig megy. Némi számolással és jó kerület beállítással direktben le lehetne olvasni a sebességet. Még a megtett távot is méri, Watt, lehet kalibrálni a kocsidhoz.


kedd feb. 14, 2006 21:18
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
Kép
Home made wind speed meter. Used a bicycle computer and this contraption made with ping pong balls.

http://www.thebackshed.com/Windmill/photos3.asp

Bocs ha olyanokat linkelek amiket már ismertek. :oops:


kedd feb. 14, 2006 20:32
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Bár eléggé fog már alapból is,

Az nem baj szerintem, ugyis
szelet akarsz merni, nem szellot.....


kedd feb. 14, 2006 17:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Jogos a két pont a fékért, erre nem gondoltam. Léptető motorom van is, majd kipróbálom. Bár eléggé fog már alapból is, nem ha lezárom ellenállásokkal a tekercseit. Majd kiderül.


kedd feb. 14, 2006 16:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Szelmerot en leptetomotorbol keszitenek.
Fekezest elektromosan (ellenallas) be
lehet allitani.
Komparator utan csak frekit/periodus idot
kell merni ami pedig a legkenyelmesebb dolgok
egyike.....

Maximum a vizhatlan szereles okozhat gondot,
de ha magat a leptetomotort raalitod egy arbocra,
a tengelyre pedig rahuzol egy tolcsert ami jol
befedi ez sem gond.

Alternativakent fogsz egy bicikli dinamot (ami
ugye allandomagneses gerjesztesu valtoaramu
generator kulteri uzemre alkalmas kivitelben),
negy haztartasi muanyag tolcsert, valamint
ket lecet es mar keszen is van az erzekelo....


kedd feb. 14, 2006 16:00
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 178 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 45 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség