Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szer. ápr. 24, 2024 8:16



Hozzászólás a témához  [ 178 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Megújuló energia - Nap & szélenergia 

Megéri-e az alternatív energiaforrásokat hasznosítani?
Mindenképpen 79%  79%  [ 66 ]
Nem, mert nem kiforrott, és drága 15%  15%  [ 13 ]
Inkább egy kocsmába fektetnék be... 6%  6%  [ 5 ]
Szavazatok száma : 84

Megújuló energia - Nap & szélenergia 
Szerző Üzenet
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
A kanalas mérőhöz azt hiszem kell valami fék is, úgy mint a villanyóránál, különben a renszer által megengedett legnagyobb fordulaton fog működni a legkisebb szélben is. Pl: a forgó tengelyre mágnes, belógatva egy tekercsbe, a tekercs kivezetéseire potméter.Ezzel megoldható a regisztrálás is (PIC rulez :D ) A lényeg, hogy a fék ellenállása nagyságrenddel nagyobb legyen, mint a csapágysurlódás.

A kisérleti H szárny számára kitűnő lehet az autós tuningnál előszeretettel alkalmazott csomagtartóra szerelhető szárny. Csak hol van belőle 2 egyforma olcsóért.


kedd feb. 14, 2006 15:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Nekem is ez a kanalas megoldás tetszik, csak az a baj, hogy a lassú járású kerekek nem jó hatásfokkal működnek. Ezért gondoltam inkább a H kerékre. Ez ötvözi az irányérzéketlenséget, és a magas fordulaton való jó hatásfokot(0,25-0,4), ráadásul ideális 2,5m-es lapátokkal az alacsony építéshez. Talán az anyag igénye sem olyan vészes. Az első próba példányt valószínűleg fából fogom megépíteni kisebb méretekben.

A mérőt én is kerekesre gondoltam, de meg lehet oldani nyomás méréssel is. Ez utóbbit könnyebb kalibrálni, viszont irány érzékeny.
Arra gondoltam, hogy egy szélcsendes napon egy ilyen kanalas mérőt kiteszek a tető csomagtartóra, és a sebességmérő órához mérem be. Amit most építek WHBC(fedélzeti számítógép), az nagyon pontosan tudja mérni az autó sebességét. Itt már csak a tényleges szélcsend ami kritikus, de vannak szürkület előtti csendes részek, szerintem megoldható a kalibráció(majd tavasszal). A csapágyazást egy régi winyóból fogom kitermelni, nagyon siklik! :) A kanalakat meg valami saválló konyhai termékből fogom megoldani! :)


kedd feb. 14, 2006 13:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
watt írta:
A tetőm gerince kb. 7m. Fejér megyében lakom a Duna mellett, egy kisebb kiemelkedésen, kb. 10km-re Rácalmástól(gondolom tudod, hogy ott van egy nagy szélgenerátor!?). A széljárásom jó, mert egy házra vagyok a földektől és van egy folyosó, amin átfúj a szél szinte mindig(ebben a folyosóban van az udvarom.) A ház tetején akkor is fúj a szél, ha lent nem. Én első körben maradnék a 3m-en belüli magasságnál, és csak akkor mennék bele magasabb építménybe, ha tudnék szerezni 10kW-os generátort. De azt hiszem, hogy a házzal együtt 10m magas kerék nagyon is elegendő 2kW-hoz. Talán még többhöz is. Ha sikerül egy szélmérőt építenem, akkor méréseket fogok tenni, de tapasztalatok szerint majdnem mindig fúj a szél. (tujáim mindig mozognak! :) )


Most már tudom! :) "Sajna" én bihari vagyok (Berettyóújfalu, Debrecentől 40Km) és itt annyit nem fúj a szél mint felétek, de most van tervben két szélerőmű építtetése, ami a közvilágítás energiaellátását váltja majd ki (legjobb tudomásom szerint) Attól tartok sokat fognak hasztalanul állni, de nem vagyok az ötlet ellen. Valamilyen szélmérőt én is akarok építeni, de a zsákos nekem nem jó mert akkor ülhetek egész nap odakint hogy figyeljem :) Amit belinkeltem, eddig az a legszimpatikusabb, fordulatonként megszakít, majd zár egy áramkört, ezt meg már lehet számolgatni. Már csak az etalon a kérdés...

Jah, amúgy nekem ez a legszimpatikusabb: http://www.memagazine.org/backissues/jun04/features/apptowind/30topa.jpg


kedd feb. 14, 2006 12:52
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: kedd jan. 03, 2006 12:24
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Van egy ismerősöm,egy 2 és egy 4 KW szélkerék megy nála.Akksik a pincében,de vagy 30db.Meg 2x2 kw inverter.A gyenge pontja,ha 4 kw-ot ki akar venni 230V-on,a sok akksi is eléggé kevés.De megy.A kerék függőleges,és olyan a szerkezet,hogy 2/3 magasságban megdől nagy szélben,ezáltal szabályoz le.


kedd feb. 14, 2006 12:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
A tetőm gerince kb. 7m. Fejér megyében lakom a Duna mellett, egy kisebb kiemelkedésen, kb. 10km-re Rácalmástól(gondolom tudod, hogy ott van egy nagy szélgenerátor!?). A széljárásom jó, mert egy házra vagyok a földektől és van egy folyosó, amin átfúj a szél szinte mindig(ebben a folyosóban van az udvarom.) A ház tetején akkor is fúj a szél, ha lent nem. Én első körben maradnék a 3m-en belüli magasságnál, és csak akkor mennék bele magasabb építménybe, ha tudnék szerezni 10kW-os generátort. De azt hiszem, hogy a házzal együtt 10m magas kerék nagyon is elegendő 2kW-hoz. Talán még többhöz is. Ha sikerül egy szélmérőt építenem, akkor méréseket fogok tenni, de tapasztalatok szerint majdnem mindig fúj a szél. (tujáim mindig mozognak! :) )


kedd feb. 14, 2006 11:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
Hol lax, merre lax watt? Milyen magas a tetőd? :)


kedd feb. 14, 2006 10:22
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
Na közben megkérdeztem mennyiben lenne ha magasabbra szeretném építeni mint 6 és 3 m. 10e illeték bélyeg +4 ezer valami papír :) +térképmásolat 3ezer + tervező munkabére. A tervező én nem lehetek mert nincs végzettségem, és nem vagyok a kamarában. Ha saját tervezésű maga a szélkerék, az sem jó, legfeljebb a tervezőnek lehet irányadó az én tervem, de magát a lapátokat és az egészet neki kell megtervezni. :(


kedd feb. 14, 2006 10:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Akkor a 3m-es "tetőre" építhető kerékben gondolkodva el tudtok képzelni egy 2,5m* 3m-es H rotort a tetőm csúcsában? :D

A calkulátor szerint 10m/s-es szélben 2,17Kw! (25% hatásfokot feltételezve)


kedd feb. 14, 2006 9:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Értem. Köszönöm az aranyat érő infókat!


kedd feb. 14, 2006 9:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
Mivel a CD jogtárból copyztam, ezért valószinű hogy általános érvényű.


kedd feb. 14, 2006 8:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Azt kérdezném még meg, hogy ez általános érvényű, vagy önkormányzatonként változhat?


kedd feb. 14, 2006 8:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
9. § (1) A következő építési tevékenységek csak építési engedély alapján végezhetőek:
a) építmény építése, bővítése, elmozdítása, kivéve:
aa) a háztartási szilárd hulladékgyűjtőt, -tárolót,
ab) a kerti építményt (pl. hinta, csúszda, homokozó, szökőkút, pihenés és játék céljára szolgáló műtárgy, kerti napkollektor, épített tűzrakóhely, lugas stb.),
ac) a 10,0 m3-nél kisebb víz- és fürdőmedencét,
ad) a legfeljebb 6,0 m magas (építményen elhelyezve 3,0 m magas) szélkereket,
ae) a zászlórudat,
af) a kerti szabadlépcsőt (tereplépcsőt),
[...]


kedd feb. 14, 2006 8:13
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
46/1997 KTM rend. 9§.


kedd feb. 14, 2006 8:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Kérd meg légyszi, hogy mondjon törvényt, vagy rendeletet!


kedd feb. 14, 2006 7:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
watt írta:
Idézet:
Még mindig így van! Szélkerék max 6m, épület tetején 3m!

De szép lenne! Háztetőn 3m! Hol lehet erről hivatalos infót találni? Te milyen forrásból tudod?


Kollega csajt megkérdeztem! (Polghiv)


kedd feb. 14, 2006 7:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Még mindig így van! Szélkerék max 6m, épület tetején 3m!

De szép lenne! Háztetőn 3m! Hol lehet erről hivatalos infót találni? Te milyen forrásból tudod?


kedd feb. 14, 2006 6:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
át kéne konvertálni djvu-be


hétf. feb. 13, 2006 23:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
Tab120L írta:
Üdv!

A 2006-os RTÉK-ban van egy cikk az alternatív erőforrásokról. Ha valakit érdekel, lefényképeztem gyorsan (jó **** :))

http://tab120l.sytes.net/nem_megnezni/A ... dv_energy/

A speedért bocsi, de nincs türelmem rendes tárhelyre felrakni :D Akit érdekel, legyen türelmes :)

________________

Üdv: tAB


Ha valaki kicsit gyorsabban szeretné :)
ftp ide: 81.182.251.145
user: anonymous


hétf. feb. 13, 2006 21:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
google képkereső -> wind speed meter


hétf. feb. 13, 2006 18:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Üdv!

A 2006-os RTÉK-ban van egy cikk az alternatív erőforrásokról. Ha valakit érdekel, lefényképeztem gyorsan (jó **** :))

http://tab120l.sytes.net/nem_megnezni/A ... dv_energy/

A speedért bocsi, de nincs türelmem rendes tárhelyre felrakni :D Akit érdekel, legyen türelmes :)

________________

Üdv: tAB


hétf. feb. 13, 2006 17:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 23, 2004 8:18
Hozzászólások: 127
Hozzászólás 
watt írta:
Privátban elküldhetnéd! Köszi!
Nekem van egy régebbi hivatalos iratom, ahol az van, hogy antennát 4m-ig szélkereket 6m-ig lehet engedély nélkül építeni. Ez a Székesfehérvári Földhivatal oldaláról van régebbről. De most sajnos nem találni már az oldalt a régi helyén, lehet, hogy nincs is már nekik. Ha megtalálom ,belikelem.


Még mindig így van! Szélkerék max 6m, épület tetején 3m!
Ha időtök engedi lessetek be ide:
Szélerőmű, avagy áram házilag? - index fórum


hétf. feb. 13, 2006 16:36
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
A szélzsák a szélerősséget is méri, ha nem is szuper pontossággal: ha jó a csíkszélesség, ahány csík vizszintes annyi m/s a szélsebesség. Ki kell menni egy repülőtérre, jól körbenézni a jószágot, mi a trükkje. (pl a zsák végén lyuk, nehezék)

Hát a kalkuláció sok paramétert elhanyagol, de a saccolásnál talán pontosabb (esetleg tudományosabb alapokon nyugszik :D )

A szárnyhossz valószínűleg erős kötöttségben lehet az ésszerű szélességgel (hasraütök: pl a szélesség x ( 8-:-12)=hossz), a két szélsőérték között esetleg nincs számottevő teljesítménykülönbség, igy elhanyagolható az adat bekérése... csak találgatok.


vas. feb. 12, 2006 11:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Szélmérőnek legegyszerűbb talán a szélzsák.

Iránymérőnek okés, de hogy méred az erősséget? Nekem szélsebesség mérő kéne...

A linkeket köszi, én is sokat keresgéltem, van néhány100 megányi anyag, de igazából csak néhány megoldás jöhet szóba.
A számoló oldal jó. Bár nme értem, hogy a H rotor számolásásnál miért csak a szárny magasságát veszi figyelembe(meg a rotor átmérőt). Szerintem a szárny területei is számít. ?


vas. feb. 12, 2006 10:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Szélmérõnek legegyszerûbb talán a szélzsák.
> Tudod, a piros-fehér csíkos.

Ha lifeg akkor van szel.....

A szomszed, igaz "rigoriasztonak" csinalt egy
forgomorgot, negy mua tolcser egy negyagu
fa kereten.

Valami hasonlo egy bicikli dinamoval (vagyis
allandomagnes generator :))))), + comparator
+ PIC egeszen tudomanyos is lehetne....


vas. feb. 12, 2006 10:12
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Szélmérőnek legegyszerűbb talán a szélzsák. :?: Tudod, a piros-fehér csíkos. :)
Ha a gugliban rákeresel a "H-rotor" kifejezésre a magyar lapok között, sok ötletet tudsz csípni. Közvetlen linket nem teszek be, mert úgy tudom más fórum hirdetése etikátlan.
http://www.google.co.hu/search?hl=hu&q=H-rotor&meta=lr%3Dlang_hu

Ha nem szűrsz nyelvre, igazi csemegéket lehet találni:
http://users.xplornet.com/~rmanzer/windmill/hrotor_calculator.html


vas. feb. 12, 2006 9:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Itt van egy óriás darrieus kerék szárny profilja:
Kép


csüt. feb. 09, 2006 21:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Hogy lehetne a szél sebességét megmérni? Van valami infótok a 3-4 kanalas rotor adatairól? Esetleg egy felületen ébredő átlagerő mérésével(nyúlásmérő bélyegel)? Az elég pontos lenne talán. A rotorost kalibrálni kéne, ami nem egyszerű...


csüt. feb. 09, 2006 10:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
És mi történik áramszünet esetén?

Ha fúj a szél, akkor nem lehet áramszünet! :)
Ez egy reteszelős megoldás lehetne. Egy katt be, egy katt ki. Legfeljebb nem tud visszaindulni.

A kuplungos megoldás is jó lehet, nem kell vezérelni.

PIC- meg mindenképpen kell bele, mert vezérelni kell a terhelését, hogy a fordulat optimális legyen minden szélerőnél, valamint elosztani az energiát különböző helyekre....


csüt. feb. 09, 2006 9:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
watt írta:
Csak a támasztó pöcköt kell eltávolítani(elektromágnessel pl.).

PIC-et ne rakjunk bele? :D És mi történik áramszünet esetén?

Az ürge ennél előrelátóbb volt, egy rugalmas nyelv az ütköző, ami az okosabb enged elve alapján túl erős szélben "kuplungol", elengedi a vitorlát.


csüt. feb. 09, 2006 9:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Tom12
Ez a flakonos elképzelés ötletes, de szerintem csak egy próba kerékhez lehet jó. Arra viszont nagyon. Úgy is szeretnék egy széltérképet készíteni a hátsó udvaromról, és ahhoz jó lenne több kerék is. Ez lenne a legegyszerűbb megoldás.

Közben találtam egy igen érdekes megoldást. Ha a kivitel nem ilyen gagyi, akkor talán még jó is lehet. Szerintem ezt igen lassú járású, nagy nyomatékú keréknek kell megépíteni igen nagy méretekben. Nagyon tetszik, hogy könnyű megoldani a viharvédelmet. Csak a támasztó pöcköt kell eltávolítani(elektromágnessel pl.). Ha végiggondoljátok, akkor érezhetitek, hogy ez a megoldás nem fog hangosan kattogni, mert szépen rásimul a lapát a támasztékra. Mikor lejön róla, akkor is csak kifordul. Ekkor lehet, hogy ébrednek erők, amik nem feltétlenül jó irányba hatnak, de ezen akkor is érdemes lenne gondolkodni. Akár egy pneomatikus dugattyús féket is be lehetne szerelni a kicsapódás lassítására. Ha a kerék fordulatát kellően alacsonyan lehetne tartani, akkor egyben maradna és a működése is csendes lenne. No meg hatékony(visziránybam gyakorlatilag nincs felület, előre irányban pedig kicsit több, mint egy lapát területe!)
Ja a liket majdnem elfelejtettem:
http://homepages.paradise.net.nz/albie/ ... nemone.htm


csüt. feb. 09, 2006 6:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Watt! Ötlet az van, győzzed megvalósítani :) :

Nagy álmom egyszer kipróbálni: a függőleges tengelyre 3-as v. 5-ös osztásban vízszintesen tartókat erősíteni egymás alá amennyi elfér úgy arasznyi osztással. Ezekre a pálcákra 2 literes PET palack kupak felöli kúpos végét levágva a kupakkal felszerelni sokat egymás mellé, alá. Így egy pillekönnyű rotort kapunk, igen jó előre-hátra viszonnyal.

Egy 2"x6m-es horganyzott csövet elég szerintem a két végén csapágyazni, alól kúpcsapággyal, felül önbeállóval elrepülés ellen biztosítható az aljánál egy üzemszerűen nem súrlódó gallérral. Esetleg alólra is önbeálló + egy talpcsapágy.

Ha pl tűzfalra erősítessz egy kinyúló árbócot, úgy koaxiális tengelyt javaslok szintén 2 ponton csapággyal, de ezek mélyhornyúak legyenek.
Érdekes megoldást ad, ha a tartórúdon kívül forog a kerék, de mivel a tengelyt valahogy le kell hozni a földre azt a felső végén menesztve a tartórúd belsejében lehet levezetni. 3 cső egymásba dugva :D
VILLÁMVÉDELEM!!!


szer. feb. 08, 2006 21:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Privátban elküldhetnéd! Köszi!
Nekem van egy régebbi hivatalos iratom, ahol az van, hogy antennát 4m-ig szélkereket 6m-ig lehet engedély nélkül építeni. Ez a Székesfehérvári Földhivatal oldaláról van régebbről. De most sajnos nem találni már az oldalt a régi helyén, lehet, hogy nincs is már nekik. Ha megtalálom ,belikelem.


szer. feb. 08, 2006 21:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 518
Tartózkodási hely: BP.XI
Hozzászólás 
watt írta:
Idézet:
Mi van abban az esetben, ha szélcsend van, és hét ágra süt a Nap?
Nyár! 8)

Érdekes ez a Napkémény. Nem tudom, hogy melyik jobb hatásfokú, a nappal keltett széllel tekert szélkerék, vagy a fókuszált napfénnyel fűtött kazán? Én az utóbbira tippelek, persze ez utóbbi csak meleget termel. Bár ha gőzzé forraljuk, akkor akár áramot is lehet, de akkor ugyanott vagyunk mint a napkéménynél.

Ha olvastad az elképzeléseinket, láthatod, hogy mi is a két megoldás ötvözése mellett vagyunk, és első körben meleget akarunk termelni. Ha már olyan profik leszünk, hogy nem tudjuk hová tenni a sok energiát, akkor majd áttérünk áram termelésbe, eltároljuk, és inverterekkel felhasználjuk a háztartásban. De addig még sokat kell fejlődnie a hozzáférhető technológiáknak, no meg a törvényeknek.


Szia Watt!

Felhívtam a körzetünk főtervezőjét, aki elbírálja az építési engedélyeket. Azt mondta, hogy oszlop állítás 4méterig, oda ahova akarod senkinek semmi köze hozzá.

Felvetettem, hogy egy 10m-es oszlopot állítanék, kérdezte, milyen oszlopot, mondom tegyük fel, "antenna oszlop", jobbat nem tudtam mondani, hírtelen. Kérdezte csak venni akarok, vagy adni is. Csakis venni válaszoltam. Erre ő, a szomszéd telekhatártól 6m-t meg kell hagynom, amúgy ezen belül oda teszem ahova akarom, de meg kell terveztetni, ha kész a tervrajz lehet építeni.

Ennyi, remélem tudtam segíteni, ha kell a telefonja megírom.

üdv
gerry


szer. feb. 08, 2006 20:46
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. szept. 25, 2004 7:04
Hozzászólások: 385
Tartózkodási hely: Saint S,Budap Est :D
Hozzászólás 
En egy mukodo szivattyut hajto szelkereket lattam,hordo palastja 3 reszre vagva,3 meteres erokaron.Fuggoleges tengely.


szer. feb. 08, 2006 14:55
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Ez egy 6 vitorlás vizszintes tengelyű megoldás, szerintem amiben Te is gondolkozol, függőleges tengelyű ?Darrieus? elvű szélkerék perspektívikusabb főleg házilag.

Jól látod. Kevesebb problémával lehet megoldani, és 6m alatti kivitelben nagyobb felületet lehet nyerni talán nagyobb nyereséggel, már ami a teljes felületet érintő minél magasabb széljárást illeti. A megoldások is robosztusabbak lehetnek, de messze nem egyszerű egyik kivitel sem. Sok gépmunka nehezíti a dolgot, de a nagyja munka hajlítás, heggesztés, betonozás, kábelezés(feszítő), stb. ami nem lehet gond.

Viszont jó lenne a vertikális kerekek legjomm kivitelét kiválasztani, amit itthon meg lehet építeni. Ebben segíthetnétek ötletekkel!
Nekem van néhány indítónak(messze nem kiforrottak még)

0. A generátor minden esetben lent lenne, és áttétellel ékszíjal lenne halytva.

1. Két fém lemezhordóból, középen hosszában kettévágni, éleiknél tengelyre rögzíteni S alakban, gerincekkel erősíteni stb. Tengely egy 1,5colos cső lehetne. A tengely 4m hosszú lehetne, de akár 6 is lehet(leér a földig). Csapágyazás 3 ponton (0, 2 és 4 méteren)

2. Betonvasakból bordákat hajlítani(ideális profilt kéne kitalálni), majd lemezzel borítani. Tengely a 1 példa szerint.

3. Nyomatékot lehetne növelni, ha karokon nyugodnának a lapátok. Alcsony fordulatú nagy nyomatékú kerék kis szélsebességnél jobb hatásfokú(lassú járású). Gond a nagy szél esetén fellépő hatalmas nyíró erő.

A nagy szél minden esetben gondot jelent, erre is van néhány ötletem, de ez egy másik téma, ha már a forma meglesz..


szer. feb. 08, 2006 11:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
watt írta:
Idézet:
Éppen a rádióban erről volt szó és valaki beírt egy sms-t, hogy neki volt egy ideig szélerőmű, de
aztán jött az APEH

Aztán mit csináltak a szervek? Mit tudnak bizonyítani? Nekiállnak méregetni, hogy mennyiből kéne adózni. A szélből nyert energiából? Mi a rák közük van az én udvaromon áthaladó széljárásról?
Na éppen ezt mondom én is.
Akkor valaki megkérdezte a műsorvezetőt, hogy mi lett a dologból,
de ő csak mentegetőzött, hogy csak ennyit tud amit sms-ben kapott.


szer. feb. 08, 2006 11:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Mi van abban az esetben, ha szélcsend van, és hét ágra süt a Nap?
Nyár! 8)

Érdekes ez a Napkémény. Nem tudom, hogy melyik jobb hatásfokú, a nappal keltett széllel tekert szélkerék, vagy a fókuszált napfénnyel fűtött kazán? Én az utóbbira tippelek, persze ez utóbbi csak meleget termel. Bár ha gőzzé forraljuk, akkor akár áramot is lehet, de akkor ugyanott vagyunk mint a napkéménynél.

Ha olvastad az elképzeléseinket, láthatod, hogy mi is a két megoldás ötvözése mellett vagyunk, és első körben meleget akarunk termelni. Ha már olyan profik leszünk, hogy nem tudjuk hová tenni a sok energiát, akkor majd áttérünk áram termelésbe, eltároljuk, és inverterekkel felhasználjuk a háztartásban. De addig még sokat kell fejlődnie a hozzáférhető technológiáknak, no meg a törvényeknek.


szer. feb. 08, 2006 11:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 26, 2004 14:57
Hozzászólások: 470
Hozzászólás 
Kedves Szélkerék-kergetők, és Naplopók!

Mi van abban az esetben, ha szélcsend van, és hét ágra süt a Nap? A szélkerék ilyen esetben bizony csődöt mond (a szélkeréktulajdonos pedig káromkodik). De van erre is megoldás a napkémény személyében. Alul felmelegszik a levegő, és miközben a meleg levegő felfelé száll, turbinát hajt meg. És erre Ausztráliában építenek is.

Íme itt egy magyarországi széltérkép. De ha megnézítek a nyugat-európait, láthatjátok hogy Nyugaton sokkal jobb a helyzet - legalábbis szélügyileg.
Itt pedig egy teljes európai.

Napkollektor: kétfajta abszorber van. A normál fekete lakkal bevont lemez, illetve a szelektív bevonattal (feketekróm-, nikkel vagy
titániumoxid réteg, 1-2μm vastagságú, fekete porózus réteg, tölcsérszerű járatokkal) kezelt. Az előbbi bár olcsó, de a bejövő napenergia 45%-át visszaveri. Az utóbbi bár csak 5%-os reflexióval rendelkezik, drága.
Sőt: "A szelektív síkkollektorok hőveszteségének jelentős részét a kollektorházban lévő levegő konvektív hőátadása okozza. Ez a veszteség megszüntethető, ha a kollektorok elnyelőlemezét olyan térbe helyezik, melyből a levegőt kiszivattyúzzák, vákuumot hoznak létre. Ekkor az általában alkalmazott kőzetgyapot hőszigetelés elmarad, a hőszigetelés maga a vákuum. Vákuummal lényegesen jobb hőszigetelés érhető el, mint a hagyományos szigetelőanyagokkal."
Forrás: ebből a PDF-állományból.

A vákumcsöves (+hőcsöves) napkollektorokról bővebben itt, itt, illetve itt olvashattok - tényleg jók, de ki fog 5*10^-3 Pa vákumot létrehozni?


szer. feb. 08, 2006 0:18
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
watt írta:
Nem akarok most magam ellen beszélni, de ha jobban belegondolunk a szélgenerátorral áramot termelünk, ami érték. Nekünk meg ki kell vennünk a részünket a terhekbõl. Ha értéket teremtünk, abból jár az államnak.
Nem tudom, hogy ez mindenre igaz-e, de azt hiszem igen.


ha kifestesz otthon vagy továbbmegyek, ha elmosogatsz, akkor is értéket állítasz elő. (gondolj bele, ezt egy vállalkozás is végezhette volna helyetted), akkor mindenki adócsaló? Nem.

Még az megállná a helyét, hogy a szél az állami tulajdon, de akkor vigye innen a 3,14csába és ha kárt okoz vele (minden tulajdonosnak felelnie kell a tulajdona által okozott kárért), azaz bármiféle szélkárért feleljen az állam.
(tehát vagy tulajdonos és akkor felelős is a tulajdonáért vagy nem, akkor meg semmi köze a szélkerekekhez)


kedd feb. 07, 2006 21:55
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Kedves Watt! és a szélkeréképítők:
A lexikális adatokat tartalmazó memóriám mint a szita :oops:
A Sajátkezűleg sorozatban (MK1987) Szélkeréképítés c könyv alapján a bemutatott 2.4m rotorátmérőjű (4,5m2) szélkerék elméleti teljesítménye 20Km/h-s (5,5m/s) szélben kb 300W. (osztogatnak, vagy fosztogatnak :D ) Gyakorlati teljesítményét a könyv saját bevallása szerint 0,25 szorzóval illeti. :cry:
Működési tartománya: 4m/s-nél kezd áramot termelni, 8m/s-nél már korlátoz a viharbiztosítás. 1:17 áttétel van a rotor és a generátor között.
Ez egy 6 vitorlás vizszintes tengelyű megoldás, szerintem amiben Te is gondolkozol, függőleges tengelyű ?Darrieus? elvű szélkerék perspektívikusabb főleg házilag.


kedd feb. 07, 2006 21:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Nem akarok most magam ellen beszélni, de ha jobban belegondolunk a szélgenerátorral áramot termelünk, ami érték. Nekünk meg ki kell vennünk a részünket a terhekből. Ha értéket teremtünk, abból jár az államnak.
Nem tudom, hogy ez mindenre igaz-e, de azt hiszem igen.

De kérdem én a termény amit a kertemben termeltem, vagy a földemen, de nem adom el, az után kell adóznom? Nincs egy termelő közöttünk, aki az állatainak adja a terményt takarmánynak? Ő fizet a megtermelt érték után(ha nem akkor kéne? :) )? A felhízlalt disznó után fizet valaki adót, ha maga termelte takarmányon nevelte fel(kéne?)?
Pedig a föld, az eső, a nap energiáját hasznosította és élvezi mikor eszi a húst!
Ezzel a logikával a szél sem adóköteles, mert nem adom el a termelt energiát, nincs pénzbeli jövedelmem utána és természeti kincs.

No ezt kéne kideríteni, hogy hogyan is van? Az állam nem támogatja az ilyen környezetvédő megoldásokat? Nálunk nem? Itt büntetnek? Na megint jól felhúztam magam... De a kérdések válaszra várnak, hátha valaki tudja...


kedd feb. 07, 2006 19:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás Re: megújuló energia
po la írta:
Üdv Watt!

Örülök annak a ténynek, hogy a lehetõségeid miatt nekifogsz a probléma gyakorlati megoldásának.
Ha valaki alkotni akar, tényleg nem árt sok mindennel tisztába lenni.
Az adóhivatalnak mindössze annyi köze van a dologhoz, hogy a szélerõ mint természeti kincs az állam tulajdona! Kéretik nem röhögni, ajtót csapkodni, káromkodni (nem kivánt rész törlendõ) ezt én már megtettem amikor egy jogász elmagyarázta, hogy mirõl van szó.
Állítólag ez ugyan az a helyzet, mintha a kertedben kõolaj lenne...
Amíg nem tudják, hogy ott van addig minden rendben, amint kiderül Watt testvérünk házát lebontják! Elõször azt hittem az ügyvéd úr hülyéskedik, de kiderült, hogy komolyan gondolja.


az olajat ismertem, de hogy a szél is????

Egyébként még akkor sem értem, hogy ez miért lenne az apeh hatásköre!


kedd feb. 07, 2006 16:51
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
watt írta:
Idézet:
Éppen a rádióban errõl volt szó és valaki beírt egy sms-t, hogy neki volt egy ideig szélerõmû, de
aztán jött az APEH

Aztán mit csináltak a szervek? Mit tudnak bizonyítani? Nekiállnak méregetni, hogy mennyibõl kéne adózni. A szélbõl nyert energiából? Mi a rák közük van az én udvaromon áthaladó széljárásról? Kimérik mikor mennyi szél fúj? Felszerelnek egy villanyórát a hálózatomra? Hát elmennek a fenébe, komolyan! Ha ezért valaki szól, akkor tényleg egy szxar világban élünk!
Valaki tud bõvebben erre vonatkozó jogszabályokról(tele van a tököm, hogy mindenhez érteni kéne, ha az ember alkotni akar)


nem vagyok e területen (sem) otthon, de mégis mi köze van ehhez az apehnak?!?!?!? Vagy eladta számla és tevékenységi kör nélkül? Mert ez esetben nem csak az apeh jön.


kedd feb. 07, 2006 16:47
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 13, 2005 20:21
Hozzászólások: 308
Tartózkodási hely: labor
Hozzászólás megújuló energia
Üdv Watt!

Örülök annak a ténynek, hogy a lehetőségeid miatt nekifogsz a probléma gyakorlati megoldásának.
Ha valaki alkotni akar, tényleg nem árt sok mindennel tisztába lenni.
Az adóhivatalnak mindössze annyi köze van a dologhoz, hogy a szélerő mint természeti kincs az állam tulajdona! Kéretik nem röhögni, ajtót csapkodni, káromkodni (nem kivánt rész törlendő) ezt én már megtettem amikor egy jogász elmagyarázta, hogy miről van szó.
Állítólag ez ugyan az a helyzet, mintha a kertedben kőolaj lenne...
Amíg nem tudják, hogy ott van addig minden rendben, amint kiderül Watt testvérünk házát lebontják! Először azt hittem az ügyvéd úr hülyéskedik, de kiderült, hogy komolyan gondolja.


kedd feb. 07, 2006 16:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Éppen a rádióban erről volt szó és valaki beírt egy sms-t, hogy neki volt egy ideig szélerőmű, de
aztán jött az APEH

Aztán mit csináltak a szervek? Mit tudnak bizonyítani? Nekiállnak méregetni, hogy mennyiből kéne adózni. A szélből nyert energiából? Mi a rák közük van az én udvaromon áthaladó széljárásról? Kimérik mikor mennyi szél fúj? Felszerelnek egy villanyórát a hálózatomra? Hát elmennek a fenébe, komolyan! Ha ezért valaki szól, akkor tényleg egy szxar világban élünk!
Valaki tud bővebben erre vonatkozó jogszabályokról(tele van a tököm, hogy mindenhez érteni kéne, ha az ember alkotni akar)


kedd feb. 07, 2006 14:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Watt! és a szélkeréképítők: Emlékeimben a következő adat él: 300W/m2 a szél teljesítménye 20m/s-nál.

Szerencsére rosszul emlékszel.
Összedobtam egy szélkerékből kinyerhető teljesítményt számoló képletet(forrás a rácalmási szélkerék honlapja).

www.wattmep.tvn.hu/Szelturbinak/szelkerek/teljkalk.xls

Ha beütitek pl. 2m^2, 12m/s már az is elég meglepő szerintem.
És akkor nem számoltunk még a hideg levegő nagyobb sűrűségével és a légnyomással, valamint a nedvességgel. Ezek mind emelik a kivehető teljesítményt, bár nem hatványozottan, mint a sebesség(3. hatvánnyal).


kedd feb. 07, 2006 13:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
djsms írta:
én mindenképp támogatom az alternatív környezetbarát energiaforrások létesítését. Legkedvezőbbnek a szélerőműveket tartom... ..nem szennyezénk a környezetet semmivel a fűtés közben.
Éppen a rádióban erről volt szó és valaki beírt egy sms-t, hogy neki volt egy ideig szélerőmű, de
aztán jött az APEH, (ez a pech). Többet ott sem közöltek róla.


kedd feb. 07, 2006 13:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Hali Srácok!

Mivel nem foglalkozik az ember :D .
Watt! és a szélkeréképítők: Emlékeimben a következő adat él: 300W/m2 a szél teljesítménye 20m/s-nál. Ha ez mechanikai telj, hatásfokkal ~10m2 kellene 2kW-hoz!!! rotorfelületből. Ezt viharban meg kell fogni, lapátokat szélbe állítani huh...

Melegvíz előállítás:
Napkollektor 1. hőszigetelt síkkollektor időjárásálló keret, akár mezőgazdasági fólia burkolattal is, próba-szerkezet deszkából, 5mm-es alukasírozott polifoam szigeteléssel fekete nylon volt az abszorber, átlátszó nylon a fedés=> gyönyörű napsütés -10fok hidegben nyugalmi hőmérséklete +42 fok! DMM-el mérve.
Napkollektor 2. Vákuumcsöves hőszigetelés (min 10-4 bar!!!) hasonló időjárási feltételek mellett 170 fokig is felmelegszik. Koaxiálisan vastag fénycsőben vékony fénycső, közte a vákuum (Ki tudja ezt összeforrasztani, majd leszívni a levegőt sufni körülmények között. Nekem 10-2 barnál megáll a tudományom 2 sorbakötött hűtőgépkompresszorral => hőszigetelés szempontjából sz*art se ér.)
Fűtésrásegítésre szerintem csak a vákuumcsöves lehet alkalmas, kiegészítve hőszivattyúval => már szórt fényben is csinál 30 fokos vizet, innen a hőszivattyú továbbemel 40-50 fokra. Csak 0,5-1 milla legalább!

Hol lehet kapni szolárlakkot? (Hőálló mattfekete festék abszorberre)


kedd feb. 07, 2006 11:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Közben olyan fejlemények vannak, hogy gerry fórumtárstól megkaptam a generátort(amit ez úton is nagyon szépen köszönök!). Nem semmi darab, rendes súlya is van, és nagyon komoly kivezetései is, ami a 80A-t kiszolgálja. Azért van egy érzésem, hogy nem sokszor fúj akkora szél, hogy ez kijöjjön belőle, de majd kiderül.
Én mindenesetre csak fűtésben gondolkodok, mert az akkus, inverteres témák egy csomó energiát kihajítanak az ablakon.
Egy csőbe fogok betenni két 24V-os 1kW-os fűtőbetétet, és ezt fogom vezérelni a szélerőtől függően. A csövet bekötöm a viszatérőbe a cirkó elé. A 2kw semminek tűnik a C18 18kW-jához képest, de számoljunk csak.
A cirkó nem megy egyfolytába. Én olyan 1/3 kitöltést saccolok normál esetben egy periódusra. Ha így számolok, akkor a 2kW 3szorosát lehet egy cirkó periódura számolni, ami 6kW segítség a 18-hoz, ami azt eredményezi, hogy a cirko csak 12kW-ot kell betápláljon. Ha a cirkó ciklusa még rövidebb lenne, akkor ez az arány még kedvezőbb.

A másik elképzelésem, hogy a bojlerbe teszek egy fűtőszálat. Egy bojler a 3kW-os fűtésével 6óra alatt fűt fel. 2kW-al ez 9 lenne, de ha nincs 2kW- csak átlagosan 1kW, akkor is felfűtheti egy nap alatt. Elvileg lekapcsolhatnám a villanyról, ha lenne elég szél mindig. Persze ez nem így van "sajnos", de biztosan sokat lehetne spórolni(nekem havonta 7e körül van a bojler. Tudom a gáz olcsóbb, de a váltás nem, és ha bejönne ez a project, akkor nem is érdemes átállni.

Felmerül egy kérdés. Hogyan tudom az áramszolgákkal megértetni, hogy lecsökkent az éjszakaim?


kedd feb. 07, 2006 10:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: pén. dec. 16, 2005 8:43
Hozzászólások: 4
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Jaj, dehogynem tudnék. Sőt tudok is. Rettegek is mert a héten várható a villanyszámla elszámoló. :( De kezdeznek 2kW azért elég lehet... Elméletileg ugye, nem nagy ügy összerakni egy ilyen rendszert, generátor(csak forgassa valami), akkumlátorok, és egy bazinagy inverter. Csak ugye kérdés, hogy megéri-e? Tájékozódtam egy kicsit, mindenhol azt javasolják, hogy napelemmel együtt telepítsünk szélkereket, mert ugye nyáron jobban süt, télen meg jobban fúj. Na ez az ami még még drága, de szívesen várom a további javaslatokat. További szép napot!


kedd feb. 07, 2006 8:36
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 178 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Majestic-12 [Bot] valamint 20 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség