Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd jún. 04, 2024 22:31



Hozzászólás a témához  [ 85 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Frekvenciamérő 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Közben sikerült letöltenem amit mexx-ajánlott és arra is rájöttem, hogy azt ismerem. Annakidején pedig azért nem volt szimpatikus a kapcsolás, mert a kvarc frekvenciája "nem tetszett" és nem is foglalkoztam tovább vele.
Közben pár mérés után megtaláltam az egyik hibát a FET-es bemeneten, hibás volt a FET, a BF245A és úgy döntöttem másikat teszek be helyette.
Nos, a műtét sikerült és legalább a kisfrekvenciás bemeneti fokozatom jól működik. Persze, nem volt BF245A, hanem 2N3819-es és azzal jobban állítható a munkapont.
Legközelebb, amikor lesz erre időm, a 100MHz-es bemenettel is foglalkozom, hátha sikerül beállítani és megfelelő működésre bírni.

Üdv! SMA


hétf. jún. 23, 2008 11:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves mexx és Többiek!

Most bejött az oldal és sikeresen letöltöttem.
Köszönöm, tanulmányozom.

Üdv! SMA


szomb. jún. 14, 2008 12:26
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. nov. 22, 2006 15:05
Hozzászólások: 155
Hozzászólás 
Idézet:
Köszönöm, de jelzett címen már nem elérhető.


Valamit rosszul csinálsz....
Épp az előbb ellenőriztem,lejött-igaz ~15kbs-el.
Az url-ek közti részt másold be a keresőbe.
Üdv.


szomb. jún. 14, 2008 10:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves mexx és Többiek!

Köszönöm, de jelzett címen már nem elérhető.
Nem baj, találtam egy régebbi Német leírást, azt megépítem, mert bizalomgerjesztően néz ki és a leírtak szerint is jól működik.
Majd beszámolok róla.

Üdv! SMA


szomb. jún. 14, 2008 9:26
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. nov. 22, 2006 15:05
Hozzászólások: 155
Hozzászólás 
Kedves SMA!
Itt megtalálod a téged érdeklő kapcsolást:
http://data.hu/get/330913/Frekimero.pdf.html


pén. jún. 13, 2008 10:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves mexx és Többiek!

Igen, ha jól emlékszem, említetted.
Nekem sajnos, nincs meg ez a szám.
Érdekelne a leírás, hátha azzal sikerül jó működést elérni.

Üdv! SMA


pén. jún. 13, 2008 9:34
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. nov. 22, 2006 15:05
Hozzászólások: 155
Hozzászólás 
Kedves SMA!
Jópár éve megépitettem a Rádiótechnika újság 1993/5 számában található,100Mhz-es frekimérőt. Ennek a bemeneti fokozata szerintem neked is megfelelne. Egy kis fémdobozba épitve nekem kiválóan működik.


pén. jún. 13, 2008 9:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Laci_L és Többiek!

Igen, szkóppal nézem az előerősítő kimeneti jelét és az jitteres, mászkál, a jelszint meg sem közelíti a TTL-jel követelményét, ez a bajom.
Próbáltam munkapontot változtatni, az lett az eredménye, hogy újabb FET-et kellett beépítenem, mert a másik meghalt. Azt, hogy mitől, nem tudom, viszont ette a jelet, az biztos, lehet, hogy megártott az neki.
Vadonatúj alkatrészekkel építkezem, a táp kellően szűrt és stabil, a vezetékezés jó, a kapcsolások - elvileg - működő kapcsolások. A táp-hidegítések rendben vannak, minden IC-nél és kritikusabb helyeken kerámia hidegítő kondenzátorok vannak beépítve. Az egyik kapcsolás az RT2007-es Évkönyvéből való, még az valamennyire működik is, de az is jobban szereti, ha négyszögjelet adok eleve a bemenetére, abból szép kimeneti jel lesz. Vettem 74AC14-es gors, 80MHz-es Smitt-trigger-inverter IC-ket, hogy ez segít a jelalak formálásában, háááát....... nem az igazi. Ez a "B" bemeneten működne. Az "A" bemenet lenne a 100MHz-es, ott diszkrét félvezetők vannak felhasználva.
A másik, illetve harmadik áramkör a komparátoros, de az sem működik megfelelően.
Valami malacság van, amire még nem jöttem rá, de ki kell derítenem.

Üdv! SMA


pén. jún. 13, 2008 7:47
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Minden frekvencia (periódusidő) mérő a bemenőjelet először négyszögesíti az előerősítővel. Egyszóval szabályos jelet csinál minden bemenőjelből. Ha itt hiba van, azt látod hibás mérésnek.
Kialakulhatnak felharmonikusok, változó periódusu jelek. Ez lehet pl. rosszul beállított munkapont miatt, rossz tápszűrés miatt (gyári gépek), de lehet rossz méretezés, nem odavaló alkatrész miatt is (otthoni barkács cucc).
A munkapont elállhat szivárgó csatolókondenzátor miatt is.
Ha a bemeneten nem csak a jel van, hanem pl. brumm is (amit esetleg észre sem veszel) a jel egyes részei elvesznek, így lesz hibás a mérés.

Oszcilloszkóppal meg kell nézni az előerősítő kimenetét, amikor hibásnak látod a mérést. Biztos, hogy nem tiszta négyszögjel van ott.


csüt. jún. 12, 2008 9:53
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Farkas György és Többiek!

Nos, mindezeket tudom, ismerem, amiket írtál. :)

Változatlanul nem világos, hogy ha a végfokomba adok ugyanakkora szinusz, vagy négyszögjelet, az dolgozik rendesen és hallani is az eltérést a kétféle jelalak között. Ez OK.
A frekimérőnek miért nem midegy, milyen jelalakot kap, ha azt úgyis át kell alakítania. Magyarán ez az átalakítás nem működik megfelelően, mert mint írtam, négyszögjelet adva a bemenetére jól mér, ugyanez, de szinusz, vagy háromszögjellel, már nem jót mutat, mászkál és ha növelem a jelszintet, akkor is fennáll ez a probléma.
- Hmm, majd még gondolkodom, lehet, hogy velem van baj, nem a műszerrel?!
Elég lenne nekem a 100-200mV-os bemeneti érzékenység, de bármilyen ismétlődő jelet adva a bemenetre, ( szinusz, háromszög, négyszög, fűrész ) pontosan mutassa a frekvenciáját, talán ez nem nagy elvárás egy ilyen célműszertől?!

Üdv! SMA


csüt. jún. 12, 2008 8:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Azert nem trivialis frekimerohoz jo bemenetet csinalni...


csüt. jún. 12, 2008 8:14
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 10, 2007 19:05
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
Ja, a TTL jelalak az a négyszögjel vóna. Csakhogy ne legyek zavaros.....


szer. jún. 11, 2008 20:44
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 10, 2007 19:05
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
Üdv Barátom!
No, mennyünk sorba:

Van egy 10MHz-ig mérő frekimérőm, ezt szeretném "feljebb tornázni", ha lehet.

Méne lehetne? Oljan előtétet/osztót rakhatsz elibe, amilen tetszik. Lényeg: A bemenő maxi frekidet vegye le, arra a szintre (frekire) ami a "kütyüd" max bemeneti frekije. Van pár IC ami a frekit asszem 1:128, 1:64, és más arányba is osztja. Vagyis: Ha 10MHz-s a bemeneted, az 1:128 osztó bizti kezeli a pölö 1 GHz-s frekit.

Mint ezt írtam, még mindig az foglalkoztat, hogy szinusz-jelet miért nem kezeli le, a négyszögjelet pedig miért kezeli jól és akkor jól is mér.

No, ez meg vagyon azé' mert a TTL jelalak, meg a "színusz" nem megyen egy kaptafára. Azaz: Nem minden bemenet eszi meg mindkét jelalakot! Sőt! Az egyik nem szereti a másikat! Lehet, hogy kicsinyt "homálos" a fogalmazványom, de:Nem mindegy a bemenetnek a négyszögjel, meg a színusz jel. A színuszt azt könnyebb négyszögesíteni. (Pölö erősítés után egy antiparalel diódapárossal vágni, és az majdnem négyszög. (Bár van a négyszög jelalaknak a "színuszítása" is, egy R-C kombináción való átengedéssel! (R-C-R-C kombináció)
EMBÖRÖK!!! :D :) :D :oops: :roll: Akinek ez tuti meredek, az inkább ne szóljon, mert valaha én is ez példa alapján tudtam megérteni a dolog lényegét!
Szóval....

vagy más hiba van, ami miatt nem jó az egész.

NEM!! A mért jelalak miatt van minden anomália! És, ha ebbe egy kicsinyt béásod magad, fény derűl a ...
No, erőköggy egy kicsinyt!
Ne feledd: Ismétlés a tudás atyja! Mert tutkó, hogy az általam mondottakot mán hallottad! :hihi: Vagy vélted hallani!

F. György


szer. jún. 11, 2008 20:41
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás 
Nézd meg annak a bemenő fokozatát amiről írtam, ha jól emléxem már 20mV-os szinusszal is elboldogult.


szer. jún. 11, 2008 9:19
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves _geli_ és Többiek!

Van egy 10MHz-ig mérő frekimérőm, ezt szeretném "feljebb tornázni", ha lehet.
A bemeneti fokozatokkal gyűlt meg a bajom, vagy FET-hibám volt, vagy nem akart az előírásnak, a leírásnak megfelelően működni.
Mint ezt írtam, még mindig az foglalkoztat, hogy szinusz-jelet miért nem kezeli le, a négyszögjelet pedig miért kezeli jól és akkor jól is mér. A jelszint és a frekvencia ugyanakkora mindkét esetben.
Kétféle panelon is van bemeneti fokozatom, egyik kétoldalas, a másik egyoldalas nyák, a FET-bemenete pedig félig lóg, tehát közvetlenül megy a jel a FET Gate-lábára. Mindkét fokozat hasonlót produkál, külső zavar, vagy jel-áthatás kizárva. Amire gondolok, hogy a megadott munkapont mégsem lehet jó, vagy más hiba van, ami miatt nem jó az egész. A másodikban egy AD8561-es gyors komparátor a jelátalakító, ennek a kimenetén jitteres, elmosódott a jel, nyilván ez a mérőmű számára értékelhetetlen.
A másik kapcsolásban a Schmitt-trigger nem úgy működik, ahogy az előírásos, hanem mint egy monostabil fokozat, ha akar billen, ha akar nem, többnyire nem billen. DC-munkapontok jók, legalábbis mérve annak tűnik.
Bosszant, hogy hónapok óta nem jutok előrébb ezekkel a primitív áramkörökkel, holott ettől jóval bonyolultabbakkal sikeresen boldogultam.

Üdv! SMA


szer. jún. 11, 2008 7:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 10, 2007 19:05
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
......Engem érdekelne 5-digites frekimérő 1Hz felbontással, hanggenerátorba,....

Üdv!
Böngészgettem némi ősi irodalmat, és ott találtam egy DVM-hez készűlt előtétet, amit a Hobby Elektronika 1992/10-es számában, a 344-es oldalon lehet megtalálni. 20Hz-től 20KHz-ig megy. Gondolom egy méréssorozat erejéig így is jó becsatlakozni a generátorhoz.
F.György


kedd jún. 10, 2008 19:09
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás 
SMA!
Az RT 93/5-ös számában leközölt 100MHz-es frekimérő (TTL és CMOS) nekem évek óta megy , semmi bajom vele de gondolom akkor az 1s-os kijelzés neked lassú.


kedd jún. 10, 2008 16:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves MotoHacker és Többiek!

Igen, egyszerűnek látszik, de nekem meg kellene tanulnom az elejétől az egész témát, hogy értsem és tudjam magam programozni. Egyáltalán, tudjam, hogy mit csinálok és annak mi lesz az eredménye.
A Hobby-Elektronika Füzetek 2.-kötete ( PIC-kezdőknek ) ezzel foglalkozik, abból meg lehet tanulni ezt a témát?
Tanulni nem szégyen, Én boldogan ismerkedem hasznos dolgokkal, pláne, ha ebből valami jó dolog lesz.

Farkas György!

Köszönöm az érdekes oldalak címét, tanulmányozom.

Üdv! SMA


kedd jún. 10, 2008 12:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
SMA,nézd már meg a PIC-es topicokban,mennyi egy PIC programozó.
Nem az intelligens USB-s cuccot kell megcélozni,ha nem akarsz magad fejlesztgetni,tök felesleges is.

Szóval ez a komoly "beruházás" egy (vagy ahányat szeretnél) ingyenes program letöltése,egy csatlakozó,egy ic,pár tranzisztor meg ellenállás.

Nekem is szégyen szemre máig egy csatlakozóházban van beragasztva légszerelve(!), és evvel égetek PIC16C...tól PIC18F...-ig mindent.

Program letölt,égető bedug,pic beledob,égetés és mehet az áramkörbe.

Ha hibás(?) akkor égetsz másikat.
Mondjuk csak kinyírni lehet,mint akármelyik CMOS IC-t,csak úgy magától sosem lesz hibás.
A program meg kész HEX,ha másoknak működik,neked is fog.

A PIC sebessége az egy ami korlátoz,egyébként 10digites frekvenciamérőt építhetsz egyetlen 74925 árából, azt sem igen kapsz 500ft alatt egy darabot,azt is csak külön rendelésre.


hétf. jún. 09, 2008 13:00
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 10, 2007 19:05
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
Üdv!
Nos, ha ragaszkodsz a hagyományos méréshez, egy két link, hátha segedelmedre lészen:

http://users.otenet.gr/~athsam/frequency_meter.htm
http://users.swing.be/gonzague.colpaert/freqmetre.html
http://membres.lycos.fr/christanne/mont ... emetre.htm
http://users.otenet.gr/~athsam/frequency_counter.htm
http://www.elparadise.com/schemi/freq.htm
(Találsz így megoldást a 925-höz is.

F.Gyuri


hétf. jún. 09, 2008 12:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Farkas György és Többiek!

Köszönöm a lelkesítő hozzászólást! :)
Munkám során dolgoztam és dolgozom uC-el, PIC-es cuccokat is szereltem, de azok kész, programmozott alkatrészekként jutottak el a beépítéshez és ha hibás volt, akkor gyorsan lehetett cserélni azokat.
Itthon 1-2db-os felhasználása egy-egy PIC-nek nekem drága ahhoz, hogy foglalkozzam az égetéssel, programmozással, egyáltalán, hogy ebbe beruházzak. Néhány cucchoz meg kellene rendelni az égetett PIC-et, ami nehezíti számomra a projekt véghezvitelét.
Maradnék a TTL, CMOS, és főleg analóg áramköröknél, ezeket még ismerem annyira, hogy boldoguljak magamtól is a fellépő problémákkal.
-
Keresek MM74C925-höz jelformáló fokozatnak ( 10Hz-100kHz ) való kapcsolást, áramkört, javaslatot.

Üdv! SMA


hétf. jún. 09, 2008 11:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
A bemenő fokozatok szerintem azért nem szeretnek működni,mert lényegében szélessávú műszererősítőt kell építeni,mint mondjuk egy szkóp eleje pont olyat.
Nem kell,hogy hibás legyen az alkatrész,a szokásos szórás,főleg a félvezetőknél bőven elég ahhoz,hogy gyengélkedjen a cucc.


hétf. jún. 09, 2008 11:39
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 10, 2007 19:05
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
Üdv SMA!

Én, így hatvanon túl is merem mondani: Gyáva népnek nincs hazája! :)
No, vicc nélkül: Ha nem is akarsz a PIC világával megismerkedni, (pedig érdemes !!!), akkor is ajánlom, hogy legalább az elfogadásának szintjéig juss el. Mert ez a kicsiny mikroszámítógép nagyon sok dologra alkalmas. Jómagam is most tanúlgatom. És nem egy ördöngősség! Mondják az ifjú Guruk. :roll: Ha meg a hagyományosnál maradsz, akkor meg csupán addig jutsz, ameddig a PIC meg nem jelent a területen. Mert amióta ezek a kis mikroszámítógépek megjelentek, egyszerüen a dolgok ebbe az irányba indúltak, és pölö az egyébb IC-k vagy speciális IC-k irányában abbamaradt.
És nem beszélve arról: Van baráti segítség is! Mint nekem is, hogy a rádióamatőr barátaim népes táborát említsem. Vagy mint ahogy errefele is, a szomszédos topikokban olvasgathatsz róla. Bizonyára lészen ki segítségét ajánlja a PIC "sütésében"! :lol: (Hogy csak a szomszéd topikból Transztyuszeres topiktársunk segítség ajánlatát emlegessem!)
No, csak bátran a PIC-ek irányába! :D

F.György


hétf. jún. 09, 2008 8:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves el34 és Többiek!

Több szimpatikus kapcsolást láttam a jelöltek között, de a PIC-el nem tudok mit kezdeni, ez nem tetszik egyikben sem. Mondhatnám, hogy ehhez a PIC-hez, uC-hez nem értek és ezért zavar.
Jó, jó, tudom ez terjed, mert majdnem "mindenható" a tudásuk, meg egyéb, meg olcsók, de maradnék a "hagyományos" megoldás mellett.
Néhány RT-áramkört kipróbáltam, nem tudom a Szerzőknek hogyan működnek jól, nekem nem jól működnek, például az RT 2006-2007-es Évkönyvben leírt frekimérő bemeneti fokozatok. Esetleg csupa hibás alkatrészt fogtam ki hozzájuk?! Nem valószínű.
:(
Üdv! SMA


hétf. jún. 09, 2008 8:08
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 10, 2007 19:05
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
Esetleg ezt is meg lehet alaposan böngészni:

http://www.abcelectronique.com/annuaire ... 0_850.php#

Jó "olvasgatást"!

F.György


vas. jún. 08, 2008 16:05
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
SMA !

Akkor talán ez kellene Neked :

http://www.stavebnice.richardvacula.com ... link=PT021


vas. jún. 08, 2008 15:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 10, 2007 19:05
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
Üdv Barátim!

Imhol egy 50 MHz-s frekimérő kapcsolása. Franciában készűlt valszeg a nyelvezete alapján. (Mármint a szerzője francia rádióamatőr.)

http://www.artra-qrp.com/fp50/fp50.html

Ahogy nézem a lapon megtalálható minden ami az elkészítéshez szükségeltetik.
Az LCD kijelzője meglehetősen nagypontossággal hozza az alacsony frekvenciákon is a mérést.
SMA! Igérem, kutakodok -kicsinyt később- bemenőfokozat okán.

F.György


vas. jún. 08, 2008 15:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Transztyuszeres és Többiek!

Igen, ezt ismerem, az Évkönyvben olvasgattam róla, de nem ilyenre van szükségem.
Ez egy hanggenerátorba kellene, igen gyors működéssel, tehát ahogy tekerem a frekvenciát, úgy mutat a frekimérő is.
Van egy másik frekvenciamérőm, ahhoz pedig kellene egy 100MHz-es bemeneti és jelformáló fokozat, rajz, nyákterv, kész egység, bármi segítség.

Üdv! SMA


vas. jún. 08, 2008 12:32
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres csüt. dec. 16, 2010 12:17-kor.



vas. jún. 08, 2008 8:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Farkas György és Többiek!

BUÉK!

Jó kis áramkör az.

Engem érdekelne 5-digites frekimérő 1Hz felbontással, hanggenerátorba, jelformáló fokozattal együtt. Kompletten, vagy alkatrész-szinten, rajz, nyák egyebek.
Ha tudtok ilyent, jelezzetek.

Üdv! SMA


szomb. jan. 05, 2008 13:51
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 10, 2007 19:05
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
Üdv Topiklakók!

Rég volt már az utolsó beírás ide.
Azért bizonyára van még akit érdekel a téma. Az idei RTÉK-ban megjelent egy frekimérős GDO leírása, aminek nagyon ügyes kis frekimérő részét, a fő alkatrészeit KITT formában meg lehet vásárolni, egész baráti áron. A vásárlás helye:

http://www.radiovilag.hu/kitek.htm

Ha esetleg valakit érdekelnea dolog.


szomb. jan. 05, 2008 12:18
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Más megoldás:

Nem a kristályon mérsz, hanem az óra IC kimenetén, vagy a tekercsen. Legfeljebb nem frekvenciát, hanem periódusidőt mérsz, csak át kell számolni.

A mérőfej különben leosztja a jelet (így lesz kisebb a fej kapacitása is). Ez nem biztos, hogy elég jel a frekvencia mérőnek.


csüt. júl. 05, 2007 9:21
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Az egyik Rádiótechnikában láttam anno, amikor az időalap még kincs volt, így csatolták ki:

Az óra hátlapján belülre felracsoltak, egy darab nyákot, és azt egy fettes műverősítő bemenetéhez kötötték. Kapacitíven vette le a jelet.
Szerintem ha megcsinálod, és egy doboz tetejére rakod a nyákot, fog működni a dolog. Az IC röhögve erősíti a 32768-at.

üdv. proli007


csüt. júl. 05, 2007 9:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Van valakinek mérőfej kapcsolása frekimérőhöz?
Hogy tiszta legyen:
asztali kvarcórát szeretnék beállítani úgy, hogy a frelimérő , és a mérővezeték kapacitása ne húzza el a kavics frekijét.
Vagy, ha van valakinek egyszerű trükkje erre, kérem ossza meg velem :wink:


csüt. júl. 05, 2007 7:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
Ferkogyerek írta:
Én ezzel a kapcsolással szemezgetek egy ideje: http://hem.passagen.se/communication/fcntlcd.html


65 Euro egy marék alkatrészért?
Szeretnék olcsó, beépített, tesztelt frekimérő panelt vásárolni, de ha csak az alkatrész ennyibe kerül, akkor sose legyen ilyenem.
Egyébként 70 Euro-ért komplett, gyári, dobozolt, stb 3GHz-es frekimérőt lehet kapni:
http://www.thiecom.de/aceco-fc1001.html
Úgyhogy kísérletezéshez talán olcsóbb venni egy ilyet és kikapni a dobozából...


szer. júl. 04, 2007 23:03
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
watt írta:
Első körben nagyon hasonló láb jelöléseket látok. De természetesen a kommunikáció a fő kérdés, és az nem hiszem, hogy tök egyforma, mert ezek még akkor is változtatnak, ha semi okuk sincs rá! Azért érdemes összevetni a táblázatokat, mert elképzelhető, hogy teljesen egyformák.


Hát ahogy nézem, ez az LMX egy igen kiterjedt család, a gyártónál gondosan fel van sorolva a teljes családfa a 2322 kivételével (fekete bárány :D , vagy egyedi megrendelésre gyártott darab lehet)
A különbség a családon belül:
- más frekvenciatartomány
- más osztásviszony 32/33; 64/65; 128/129
-jobb paraméterek
-stb...
http://cache.national.com/appinfo/wireless/files/PLLSelGuide.pdf


kedd jún. 05, 2007 18:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
asd123 írta:
Sziasztok!

Ha érdekel valakit szivesen elküldöm egy 1 GHz-es LCF mérő rajzát, leirását. 16F84, U664, 1x16 vagy 2x8 karakteres LCD, LM311 és még néhány alkatrész.
Üdv: Attila

Jöhet :) :) :)
Te megépítetted? Szoftver is megvan a pic-hez?
Kép


kedd jún. 05, 2007 16:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 28
Hozzászólás 
Átnéztem az oldalt és úgy tünik nincs meg a PIC programja.
Pedig a jómultkor még mintha letölthető lett volna. :(


kedd jún. 05, 2007 11:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Első körben nagyon hasonló láb jelöléseket látok. De természetesen a kommunikáció a fő kérdés, és az nem hiszem, hogy tök egyforma, mert ezek még akkor is változtatnak, ha semi okuk sincs rá! Azért érdemes összevetni a táblázatokat, mert elképzelhető, hogy teljesen egyformák.
A PIC programról van forrás, én nem találtam?


kedd jún. 05, 2007 11:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 28
Hozzászólás 
Hali!
Azért a netet már végigturtam az adatlapért és elhiheted nem álltam meg a googlenál.
Amit eddig sikerült találnom az ennyi: http://www.ferkogyerek.atw.hu/lmx2322a.pdf
Az alkatrészt elvileg gyártó National Semiconductor honlapján sincs semmi róla.
Nem tudom hogy ebböl az adatlap részletböl ki lehet e annyit silabizálni hogy esetleg módosítani lehessen a PIC programját úgy hogy azt illeszteni lehessen az LMX2326-hoz


kedd jún. 05, 2007 11:03
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd márc. 27, 2007 11:05
Hozzászólások: 54
Hozzászólás 
Sziasztok!

Ha érdekel valakit szivesen elküldöm egy 1 GHz-es LCF mérő rajzát, leirását. 16F84, U664, 1x16 vagy 2x8 karakteres LCD, LM311 és még néhány alkatrész.
Üdv: Attila


kedd jún. 05, 2007 9:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
2322-ről nem találtam doksit, de erről igen: http://datasheetcatalog.net/de/datashee ... 2326.shtml
Jó lenne látni a 2322-t, mennyiben más a működése! Ha valaki megtalálná a doksit, jól jönne!
Ja a 2326 kapható a RET-nél...


kedd jún. 05, 2007 5:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Próbáld csak így: http://www.google.hu/search?hl=hu&q=LMX2322&btnG=Google+keres%C3%A9s&meta=


hétf. jún. 04, 2007 22:09
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 28
Hozzászólás 
Hello!
Készítettem már én is 7 digites frekimérőt cdxx áramkörökböl
de a végére igen sokba jött, nagyon nagy lett nem is beszélve a nagyon bonyolult 2 oldalas nyákról.
Én ezzel a kapcsolással szemezgetek egy ideje: http://hem.passagen.se/communication/fcntlcd.html
2.5GHz-ig mér egy PLL áramkört használva előosztónak.
Csak van egy bökkenője a dolognak hogy ezt az LMX2322-es PLL IC-t
sehol nem lehet kapni, sőt mintha nem is létezne se adatlap meg semmi elég fura. Viszont a fickónál lehetne kapni (más hazánkban egzotikusnak számító alkatrésszel egyetemben) mivel egy házi internetes boltot is csinál.
Csak az a gond hogy nem nagyon bízom ezekben az internetes pénz átutalásokban, meg az Angollal is vannak gondjaim.


hétf. jún. 04, 2007 18:42
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 10, 2007 19:05
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
Üdv Rezgés-számlálók! ( :D )
Ajánlanék másik kapcsolást is, ami igéretesnek tűnik egyszerűsége okán. (PIC-es)

http://www.pira.cz/counter.htm

Foglalkozok ennek megépítésével is, mivel ez egy lépésben mér. Köszönhető ez a bemeneti SAB 6456, vagy U813BS-nek. (Elvileg OMHz-tól 1GHz-ig.) Van ugyan egy -10,7MHz-es funkciórésze, ami alkalmazásából eredően van, mert konstruktőre e kis kütyüt vevőkészülék skálájaként használja, ahol is a KF 10.7 MHz-s értékét a helyes vételi freki miatt be kell kalkulálni. (Ánglisul ugyan nem értek, de a kapcsolási rajzból valami iljesmire következtetek.)

F.Gy.


hétf. jún. 04, 2007 13:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Skori írta:
Az MB csak annyival tud többet mint az Uxxx, hogy lehet variáli, hogy mennyivel osszon. Az osztás lehet 64,65,128 és 129.

Először én is ezt gondoltam, csak aztán jöttek a megtévesztő hozzászólások, és teljesen összkeverték az embert. Aztán jöttek a PLL-es felhozatalok hogy inkább azok lennének jól használhatók, holott csak egy sima osztóra van szükség ebben a helyzetben, ezek még jobban megkavartak.
Lényeg, hogy ez jó és kapható és olcsó. Az hogy mennyit oszt egy PIC-es megoldásnál nem olyan kritikus, csak a programon kell módosítani, ha egyáltalán kell, mivel az U664 is 64-et oszt, és akkor ezek szerint az M501-et is be lehet állítani, hogy ennyit osszon. Köszönöm a segítségeket!


hétf. jún. 04, 2007 5:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Az MB csak annyival tud többet mint az Uxxx, hogy lehet variáli, hogy mennyivel osszon. Az osztás lehet 64,65,128 és 129.
Ezt úgy érdemes felhasználni, hogy további 2-es osztósorral kiegészíted pl. 1024-es osztásra (vagy nagyobbra) és a referenciafrekit is hasonlóan osztod le, így a kijelzett érték a hülye osztások ellenére is jó lesz és egyszerü áramkört lehet építeni.


vas. jún. 03, 2007 21:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. máj. 10, 2007 19:05
Hozzászólások: 76
Hozzászólás 
Szia"watt"!
A Rádió Technika 2005/6-os számában van egy előosztó egy MX-25-ös multiméterhez, MB501-el.
F.Gy
[/img]


vas. jún. 03, 2007 18:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Pedig éppen a MB501LP-G -vel érdekelne egy rajz, az Uxxx-hez van bőven. Azt hittem, hogy a MB501LP-G valami exrta megoldással fogható be. Ezek szerint az még is csak egy sima osztó?


vas. jún. 03, 2007 11:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
watt írta:
Tudnál linket, példád, rajzot ajánlani?

rajz1,
rajz2
Ugyan nem az MBxxx-hez (hanem az Uxxx-hez) vannak tervezve, de sztem át lehet alakítani könnyen.


szomb. jún. 02, 2007 21:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 85 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség