Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. máj. 23, 2024 9:46



Hozzászólás a témához  [ 107 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
LPT Portos LED-es Fényjáték (annó: Keresek egy programot) 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Gondoltam, hogy egy ventilátor ki-be kapcsolására ez is egy tökéletes megoldás, de mindegy, nem kötekedni akartam én, hanem segíteni. A lényeg pedig az, hogy a probléma meg van oldva. Részemről ennyi, remélem azért valaki hasznát veszi ennek a megoldásnak is.


szer. jún. 25, 2008 21:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
SofGer:Valóban csinál egy ilyet az NT (XP,2K stb), hogy a DOS promptnak mindenféle szervizeken keresztül hozzáférést ad a printerporthoz IO szinten.
De ez egy rohadtul megbízhatatlan dolog,mivel nem maga az a kód fogja a printerportot kezelni,hanem majd egy másik szinten eldönti az XP,hogy userünk printerportra írt és lehet-e neki.


szer. jún. 25, 2008 7:27
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Épp azért írtam, mert nekem simán működött xp-vel is...
És nem emlékszem, hogy valaha is alkalmazáskiterjesztésekkel babráltam volna, vagy bármivel is. Különben írtam volna.
De látom megoldódott a probléma, úgyhogy már mindegy.


kedd jún. 24, 2008 20:06
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. aug. 04, 2004 14:02
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Idézet:
zsilaci! MotoHacker SofGer-nek válaszolt!

Opsz, elnézést!


Idézet:
Köszi szépen pont egy ilyenre volt szükségem Smile

Köszönöm!!!


Szivesen!

Üdv


pén. jún. 20, 2008 21:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1627
Hozzászólás 
zsilaci

Köszi szépen pont egy ilyenre volt szükségem :)

Köszönöm!!!

ja és persze műxik is!....


pén. jún. 20, 2008 21:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
zsilaci! MotoHacker SofGer-nek válaszolt!


pén. jún. 20, 2008 20:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. aug. 04, 2004 14:02
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Idézet:
Ja, ez az ami max win98 alatt megy, ahol mindeféle IO.DLL kell már, ott nem.


Szerinted belinkeltem volna ide, ha csak win98 alatt menne?

Több gépen teszteltük, több op. rendszeren, kifogástalanul működött.


pén. jún. 20, 2008 19:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Ja, ez az ami max win98 alatt megy, ahol mindeféle IO.DLL kell már, ott nem.
Erősen kétlem különben, hogy ezt arnd nem tudná.


pén. jún. 20, 2008 11:13
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Vagy nyiss egy új parancssort (win+r -> cmd-> enter), ide írd be hogy debug, majd üss egy entert.
Aztán -O 378 FF (bekapcs) -O 378 00 (kikapcs). Kilépéshez: Q
Ennél egyszerűbb nincs. És nem kell hozzá külső program.


pén. jún. 20, 2008 10:12
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. aug. 04, 2004 14:02
Hozzászólások: 73
Hozzászólás 
Szia!

Valami ilyesmere gondoltál?
Kép

LPT vezérlő

Az io.dll-t be kell másolni a windows/system könyvtárba!

Üdv


pén. jún. 20, 2008 9:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1627
Hozzászólás 
Köszi de nekem valami egyszerűbb kellene. Ilyen bekapcs/kikapcs, funkciós. Nem röhögni, egy venti bekapcsolása és kikapcsolása a feladat :)
Ez egész jó lenne de még ez is túl bonyolult a feladatra:
Kép
De kissé bizonytalan azért XP alatt, meg még kisebb kéne.


csüt. jún. 19, 2008 21:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Fenn van az oldalamon...

12 I/O-t is lehet vele kapcsolgatni egyébként... :)


csüt. jún. 19, 2008 5:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1627
Hozzászólás 
"Keresek egy programot"

Egy nagyon egyszerű progi volt, amivel az LPT 8 i/o-ját lehetett be, illetve kikapcsolni. 8 gomb kis visszajelző "ledekkel" és kész. Na ez kéne nekem pls.


szer. jún. 18, 2008 22:48
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 102
Hozzászólás 
Na, ennyit tudtam gyorsan csinálni. Egy fényképezővel készült. Sajnos nem tudtam kissebbre tömöríteni, mert nincsen hozzá semmilyen program a gépemen. :(
http://web.t-online.hu/endrei/feny.MOV
Valójában hosszú időn keresztül folyamatosan másképp világít. (Ameddig kedvük volt a gyerekeknek játszani a programmal.) A felvételből ez nem nagyon derül ki, de már így is 5MB felett van ezért nem mrtem hosszabbat csinálni.


pén. dec. 15, 2006 17:24
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 102
Hozzászólás 
watt írta:
Ennek örülök! Van valami kép arról az effektről? Esetleg videó?


Jelenleg nincs, de lehet, hogy majd megpróbáok csinálni valamit.

Annyi az egész, hogy 32db fényfűzér ki van akasztva a teraszon és ezek program szerint villognak. (Amit a gyerkőceim beállítottak rajta.)


pén. dec. 15, 2006 14:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Ja, ez a lökött XP nem támogatja a buzerálós portot, csak nyomtatni lehetne rajta, de a 486-omon freeDOS van és az valószínűleg hagyni fogja.Csak lennék már túl a vizsgákon...

Olvass vissza! Ez a program amiről itt szó van XP-n is nagyszerűen fut és közvetlenül buzerálja a portot! De mintha ezt már egyszer leírtam volna!


pén. dec. 15, 2006 12:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Sziasztok!
Megvagyok, igen

Ennek örülök! Van valami kép arról az effektről? Esetleg videó?


pén. dec. 15, 2006 12:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 102
Hozzászólás 
watt írta:
Gondoltam felhozom így karácsony táján, hátha valakinek közel lesz a PC a fához! :)

Hertz! Te élsz még?


Sziasztok!
Megvagyok, igen. :D

Ritkán írok, de olvasni azért szoktam néha.
Nemrég kommunikáltunk pic programozás ügyben. (Pl.: LCD vezérlés)

És, hogy valami ide illőt is írjak: nálam a kinti karácsonyi fényeket a régi PC-m vezérli LPT porton. :D


pén. dec. 15, 2006 10:43
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Travolta írta:
Az oprendszer XP, de probáltam ME alatt is, 1ikkel se ment.

Ja, ez a lökött XP nem támogatja a buzerálós portot, csak nyomtatni lehetne rajta, de a 486-omon freeDOS van és az valószínűleg hagyni fogja.Csak lennék már túl a vizsgákon...


pén. dec. 15, 2006 10:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. máj. 07, 2005 10:48
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Mo
Hozzászólás 
Az oprendszer XP, de probáltam ME alatt is, 1ikkel se ment.


szer. dec. 13, 2006 17:25
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. máj. 07, 2005 10:48
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Mo
Hozzászólás 
Sziasztok!

Én is kedvet kaptam ehez az LPT-s projecthez, és máris problémába ütköztem.
Megtaláltam a DiscoLitez nevű programot, ami 1 winamp plugin, és az LPT kimenetet használja.Pár éve még simán tudtam használni, most az istennek se akar működni.Illetve az LPT portra nem adja ki a jeleket.
Ha valaki tudna nekem segíteni nagyon megköszönném.
A programot email-ben elküldöm akinek kel.

üdv:Travolta


szer. dec. 13, 2006 17:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Űrkalóz
Ez a project is egyenként bizergálja az LPT bitjeit és VB-ben van írva. Fent van a forrás, megnézheted hogyan van ez megoldva.

A multiplexelt mátrixos meghajtásra már voltak korábban is ötletek és Hertz meg is oldotta tárolósra is, csak néhán HSZ-el korábra nézz vissza.


csüt. dec. 07, 2006 10:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Hali
én is írok, hogy meg ne halódjon a topik.
LPT portra valószínűleg assemblyben fogok írkálni a 486-on,(még kezdő vagyok assemblyben, de a magas szintű nyelveken nem lehet minden bitet megbuzerálni ami a gépben van, pedig mostmár nem akarom, hogy misztikus legyen számomra a pc működése) de nemtudom, hogy rá lehet e tenni ledet, vagy tegyek rá valami smd tranyókat bázisellenállással, és úgy a ledek, mekkora kakaó van az lpt porton? tervbe vettem ugyanis, hogyha egyszer ráérek és nem kell állandóan vizsgáznom hetente többször, akkor teszek ledeket a printerportról a gép frontpanelére.

Fényorgonához ötlet(ki nem próbált!Tessék kijavítani ha helytelen):
ha az egyes biteken kívül több kimenet kell, invertálás után összeNAND-olni minden bitet a mellette lévővel, az utolsót meg az elsővel, plusz 8 kimenet, hasonlóan megtehető, összeNANDolni az utána lévő másodikakkal, stb. Na most ezek után ugye összesen 64 kimenet érhető el egyszerűen,(hogy1 vagy 2 bitet kapcsolsz be) de egyszerre csak 1 led.még az lpt-n közvetlenül minden bitet fel kell erősíteni, hogy elég kakaó legyen benne(mert a logika mag a ledek is erről menne majd), led hajtása olyan lenne, hogy dióda a pluszban, utána a földre egy kondi, és erről soros ellenállással menne a led.így a porton csak minden bekapcsolt led kondiját elég mondjuk másodpercenként 10 szer feltölteni, és a port sebessége ehhez bőven elég, és 64 led is villoghatna így.

Másik:
Lenne egy olyan hangulatvilágítási szándékom, hogy hangszóró jeléből ledeket villogtatok, mondjuk nem komoly spektrumanalizálásra gondolok, csak mély, közép, magas szétválasztására,(AC jelbe mélynél soros tekercs, magasnál soros kondi, utána a ledek graetz hídon belül villognak ) és piros, zöld ,kék ledeket hajtani.Ebből csak az a kérdés, hogy hogyan növelem meg a jelet akkorára, hogy komponensenként vagy 10 ledet hajtson és ne túlzottan melegedjen, meg a szűrés is jó legyen.


csüt. dec. 07, 2006 10:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Gondoltam felhozom így karácsony táján, hátha valakinek közel lesz a PC a fához! :)

Hertz! Te élsz még?


csüt. dec. 07, 2006 9:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 102
Hozzászólás 
Sziasztok!

Jó kis vita kerekedett itt!

Én közben elkészítettem amit pár nappal ezelőtt beharangoztam.
4db CD4508 - at használtam, ezekre kötöttem párhuzamosan a D0-D7 kimeneteket. A C0-C3 kimenetekkel közvetlenül (multiplexer nélkül) oldottam meg a címzést.
Így 32 kimenetem van. Megépítettem és írtam hozzá egy programot amivel jól műköüdik.

Üdv! Hertz


pén. okt. 10, 2003 21:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Sziasztok!
Belátom a dolog elvi igaz voltát. :)
Megoldás lehet, hogy a mux. kimenetei egy közös késleltetett indulású monofloppot indítanának, ami így kivágná a "zajos" időszakot úgy, hogy az engedélyezések késleltetve és csak egy adott időre lennének aktívak. Az adat így kitehető rögtön a váltáskor is és kint is maradhat. Nem túl gyors megoldás, de ide jó lehet.
Üdv! watt


pén. okt. 10, 2003 9:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Sziasztok!

Watt! Örülök, hogy megértetted a dolgot. Azt azért belátod, hogy amit írtam, igaz: "nem lehet végtelen kis kapcsolási időt (végtelen jelváltozási meredekséget) biztosítani sem a MUX IC-n belül, sem az LPT kimenetén". Akkor pedig lehet egy tüske...

SPafi! Köszi, hogy figyelmeztettél arra, hogy nincs hazárd, ha csak 1 bit változik. Tanultuk anno biztosan, csak felejtek :-(

Gilszkilabor


pén. okt. 10, 2003 7:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
"Egy TTL mux. nem tehet olyat, hogy egy kimenete helyett több kimenetén jelenik meg jel egy időben, legyen az akár bármilyen rövid tüske."

Illetve ezt hívják statikus hazárdnak. Bár pont 0000->0001 váltás esetén nem fordulhat elő, csak akkor, amikor a címben több bit is változik, (haming távolság 1-nél nagyobb) pl. 0000->1111 esetén, mert ott a különböző terjedési idők miatt kis időre beállhat bármilyen címkombináció. Egyszerre mindig csak 1 bit változik, tehát a 0000->1111 váltás igazából pl. így játszódik le: 0000->0100->0101->1101->1111.


pén. okt. 10, 2003 5:49
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Szia!
Már értem, hogy mi a pontos aggájod, de úgy érzem, hogy ilyen hiba létrejötte nem valószínű, elvileg nem szabadna ilyennek lennie. Tudom írtad, hogy neked valami bajod volt egy korábbi kapcsolásnál, de szerintem ott valami más baj volt. Egy TTL mux. nem tehet olyat, hogy egy kimenete helyett több kimenetén jelenik meg jel egy időben, legyen az akár bármilyen rövid tüske. Mert ha ilyen dolgokat művel, akkor az a mux. hibás!
A dolog azért izgat, ezért összelógatok egy 2 bites 4D-táras kapcsolást és megnézem jelentkezik e az általad említett anomália.
Üdv! watt


pén. okt. 10, 2003 4:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Szia watt!

No, boncolgassunk :) , bár szerintem világos volt az előző levelem.

Tehát, szerinted: Kiválasztunk egy tárolót a 16 közül, majd módosítjuk az adatot. Ekkor a kiválasztott tárolóba kerül az adat. Kis szünet, amennyi a futófény lépési ideje, pl. 0,2 másodperc. Utána kiválasztunk egy másik tárolót, egy pillanatra tényleg belekerül abba is az előző adat, de gyorsan módosítjuk azt, az oda szánt értékre. Megfelelő sebességgel azt tényleg nem vesszük észre, hogy felvillan az előző adat. Más a probléma. Tételezzük fel, hogy a cím (a fent említett példánál maradva) 0000-ről 0001-re változik. Azt szeretnénk, ha a MUX-nak a "0" kimenete visszaváltson alaphelyzetbe és az "1" kimenete legyen aktív. Ekkor lehet kis baj. A várt működése a MUX-nak megvalósul, de abban a pillanatban, amikor változik a cím (0000 -> 0001), más MUX kimenetek is aktívak lehetnek egy "tüskényit". Azért, mert nem lehet végtelen kis kapcsolási időt (végtelen jelváltozási meredekséget) biztosítani sem a MUX IC-n belül, sem az LPT kimenetén. Egyik, de inkább mindkét eszköz hazárdos lesz. Az említett tüske pedig annyit fog ártani, hogy a hozzá tartozó tárolóba beíródik a pillanatnyi adat. Példánknál maradva: amikor 0000-ról 0001-re váltunk, keletkezzen tüske, pl. a MUX 3-as és 8-as kimenetén. Akkor a 0-dik tárolóba szánt adat (ami már persze ott is van) beíródik 3. és a 8. tárolóba is, pedig ezt nem akartuk. Meg persze beíródik az 1. tárolóba is, ahogy szerettük volna, de ott azonnal felülírjuk. Ennél érthetőbben már nem tudom elmagyarázni.

Visszaolvastam még az előző levelemet is. Talán félreérthető volt az, ahol ezt írtam: "Ha az engedélyezés állandó". Arra gondoltam, hogy a MUX kimeneteit engedélyező kivezetése fixre van kötve.

Minden jót kívánok! Gilszkilabor


csüt. okt. 09, 2003 18:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Szia Gilszkilabor!

Szívesen boncolgatom a dolgot(nem vitatkozunk ugye:)), mert szerintem nem azonos áramkörben gondolkodunk.
A mux. nálam 16db kimenettel rendelkezik, amit 4bitből dekódol. Ezért a 4 bit 16 külön állapotot fog jelenteni(egyszerű címdekódolás). Gondolom eddig egyezik a kép.
Egy kimenet egy D-tárat(8bitnyit) engedélyez, a többi mind tiltva van. Adat csak az engedélyezettre juthat ki.
A következő D-tár választásakor nem lehet megoldani, hogy az adat és a kiválasztó vezeték egyszerre változzon, mert akkor előfordulhat, hogy az adat korábban változik mint kéne és kiíródik arra a d-tárra is, amiről átváltunk éppen. Ezért előbb a következő D-tárat választjuk ki és ezután a legrövidebb időn belül kiadjuk az új adatot. A folyamat innen azonos körbe-körbe. Mindig csak egy D-tár aktív!
D-tár egyik megoldása 8 bitre pl. a 74244, a Multiplexer 16 vonalra a 74150.

Üdv! watt


szer. okt. 08, 2003 5:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Szia watt!

Én sem szeretném, ha meddő vitába fulladna a téma, nem az esetem az ilyen. Értem is, hogy Te mit magyarázol, de a MUX nem úgy fog működni. Ha az engedélyezés állandó, akkor ugye azt szeretnénk, hogy a pl. 0000 kombinációra a "0" kimenet válaszoljon. Ez meg is lesz. Címváltáskor, pl. a 0001-re pedig az "1" kimenetnek kell aktivizálódni. Ez is menni fog. De. A maradék 14 db kimenet közül egy vagy több kis időre állapotot válthat egy pillanatra. Erre a "tüskére" pedig a MUX által vezérelt másik tároló(k)ba is beíródhat az adat, amit persze nem szeretnénk. Amennyiben hazárd keletkezik a MUN és/vagy az LPT áramköreiben, a tüske garantált. Csak akkor lesz jó a MUX-ba írás, ha a címváltozás idejére letiltjuk az összes kimenetet. Én ezt kipróbáltam, azért vagyok biztos benne.

Szia!

Gilszkilabor


kedd okt. 07, 2003 21:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Szia Gilszkilabor!

Nem akarok vitatkozni veled, de ez nem egy adat kezelési problémát megoldó port, hanem egy fényeffekté. Itt nem gond, ha a váltás pillanatában egy nagyon rövid, szemmel érzékelhetetlen pillanatig az adat hamis a soron következő 8 kimeneten. Egyszerre választjuk ki a soron következő D-tárat a mux egyik kimenetével és kész. Az adat változása mindig a mux. kimenetének áltozása után következik nagyon rövid időn belül. Mint már említettem ez azt jelenti, hogy az előző adat kikerül ide is, de csak érzékelhetetlen pillanatig. Ezt a szem nem láthatja meg. A dolog működik. Adat átvitelre nem alkalmas.

Üdv! watt


kedd okt. 07, 2003 5:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Sziasztok!

A tárolók beírását stabilabban meg kell ám oldani! Ha nem kapuzzuk ki a MUX kimenetét, akkor címváltáskor (C0..C3) pillanatnyi bizonytalan állapot léphet fel (akár a MUX, akár az LPT kimenet tekintetében). Az adat beíródhat egy vagy több másik tárolóba is. Mikor építettem a Multi I/O panelt, találkoztam ezzel a problémával. Amikor nem is változott az adat, amit másik tárolóba akartam írni, engedélyezve hagytam a mux kimeneteit és csak a címbiteket váltottam. Gondolom, majd a cím megváltozik és a másik regiszterbe írok. De a címvezetékek megváltozásának pillanata a kritikus pont. Abban a pillanatban egyik tároló se kapjon beírójelet a MUX-tól! Kapuzni kell.

Baráti üdvözlettel: Gilszkilabor


pén. okt. 03, 2003 13:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Háát pedig működik bizony, egy kis csalással! A szemünket csapjuk be úgy, hogy a kiválasztó bitek hamarabb váltanak át a másik D-tárolóra, mint ahogy az adat megváltozik, ezért az előző D-tárban benn marad az adat és a következőre is kikerül, de olyan rövid időre, hogy az nem látható, mert a következő pillanatban már az adat is megváltozik a megfelelőre. Programszervezés kérdése az egész.

Üdv! watt


pén. okt. 03, 2003 12:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 102
Hozzászólás 
Helló!

Valóban igaz amit Gilszkilabor írt. Ezért esett nálam a választás a CD4051-re. Ez 3->8 as multiplexer. Az igaz, hogy ezt sem használom ki teljesen.
Végülis ez alapján bárki tovább építheti magának ha több kimenetet akar.

Üdv Hertz!


pén. okt. 03, 2003 9:32
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Jó reggel printerportosok :) !

Csak a teljesség kedvéért: a watt által említett megoldás nem teljesen jó. Azzal a módszerrel nem lehet 16 db 8 bites tárolót megcímezni, csak nyolcat (ezért csak 64 bites az említett Multi I/O). Ugyanis szükség van egy adatbeíró bitre is, amit (jobb híján) a C0..C3 bitekből veszünk el. Azután már címzésre nem négy, hanem csak három címvezetékünk marad. A beíró bit nélkül nem tudunk írni a D-tárolóba. Más módszerrel (több lépésben, lapozással) persze még több bitünk is lehet, de akkor már a hardver túlbonyolódik.

Gilszkilabor


pén. okt. 03, 2003 8:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 102
Hozzászólás 
Sziasztok!

Én pontosan azt csinálom amit Watt leírt, csak egy 3->8 bites multiplexert használok és azt sem használom ki teljesen. (Pusztán pénztárca kímélésből.) Így lett 32 kimenet.
Bemeneteket is lehetne többet de minek! Itt most lámpák vezérléséről volt szó.

Igen én valóban az egészet tanulásnak szántam.
Sem az elektronikát, sem a programozást nem tanultam hivatalosan sehol. "Csak" hobbi az egész és nem hiszem, hogy többet tudnék bárkitől.

Üdv! Hertz


pén. okt. 03, 2003 6:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Szia arnd és többiek!

Igen jól érted, hogy nem ebből indult ki az egész és abban is igazad van, hogy PIC-el sokkal egyszerűbb, használhatóbb és praktikusabb fényeffektet csinálni.
DE: kb. 4óra volt az alapprogi összedobása(jó szórakozás aki szereti), Hertz szintén tanulásnak szánta a progi továbbfejlesztését. Nem kell érteni a PIC-hez és ha már amúgy is van egy PC, akkor nem is kell más.

A továbbfejlesztés hasznosságát én is kicsit kétlem, de soha ne ítéljük meg a dolgokat saját szemszögből úgy, hogy aztán a véleményünket általánosítjuk és ráerőltetjük másra. Sokkal több haszna van annak, hogy az elkészítés közben egy csomó dolgot tanulhat az ember. Még az is aki kicsit többet tud a dolgokról vagy azt hiszi hogy többet tud:))


A multiplexelésről:
pl. A D0-D7 (378-as port) bittel meghajtunk pl. 16db 8 bites D-tároló bemenetet párhuzamosan bitenként és a maradék 4 bittel(C0-C3) megcímezzük őket egyenként pl. egy 74154-el(ha jól emlékszem ez egy 4->16bites multiplexer). Gyorsan léptetve a C0-C3 kimenet értékét 0-15-ig, egymás után kiválasztható a 16db 8bites D-tároló. Minden lépéshez kiadjuk a megfelelő adatot a D0-D7 adatbiteken, és azok a kiválasztott D-tár kimenetére kerülnek és a következő sorrakerülésig várakoznak. Ha ez nagyon gyorsan történik akkor úgy tűnik, mintha minden D-tároló kimenetén egyszerre változna az állapot(A LED-ekből bármennyi villoghat egymástól föggetlenül).
Ez a megoldás 16*8 = 128 LED-et is képes működtetni, amivel már szöveget is lehetne írni, ha megfelelően csoportosítjuk és vezéreljük őket. A dolgot lehet tovább fokozni.....

Üdv! watt


pén. okt. 03, 2003 5:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1627
Hozzászólás 
Hi!

Elnézést, hogy bele pofátlankodok... DE még mielőtt nagyon sok (rengeteg) munkát beleölne bárki is, nem volna célszerű valami PIC-es megoldást csinálni amibe valami ilyesmi progival megírt programot lehetne rátölteni???
Nem érzem célszerűnek, hogy egy 2-3GHz -es procival lámpák villogását vezérelni... de egy 486-ost sem.
Természetesen értékelem watt és persze Hertz munkáját, de nem lehetne -e esetleg használhatóvá is tenni? Tudom nem ebböl indult ki az egész, csak ötlet volt.

üdv arnd


csüt. okt. 02, 2003 22:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Sziasztok!

Elsütöm még egyszer a poént: Multi I/O a printer portra (Hobby Elektronika 2002/nemtudom melyik hónap). 64 bit kimenet, 32 bit bemenet, 8 bit bemenet.

Gilszkilabor


csüt. okt. 02, 2003 21:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Világos lenne, de nem nagyon vagyok még tisztába ezekkel a multiplexer fogalmakkal.De majd, ha megmutatod a kész kapcsolást, akkor hátha jobban megértem.
kispedro


csüt. okt. 02, 2003 21:14
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 102
Hozzászólás 
Én másképp gondolom a megoldást.

Négy CD4508 bemeneteire párhuzamosan rákötöm az LPT D0-D7 kimeneteit és egy CD4051 analog multiplexerrel egyenként tudom engedélyezni, hogy mikor melyik billenjen át és kapcsolja a bemeneteket a kimenetekre.
Vagyis négy lépésben 4x8=32 kimenet lesz használható.

Bocs ha nem világos de nehéz ezt jól leírni.

Ha működni fog a tervem szívesen megosztom veletek a kapcsolási rajzot is.

Üdv! Hertz


csüt. okt. 02, 2003 20:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
De jó nektek, hogy ennyire értetek a programíráshoz.Amúgy hogy akarod megoldani, hogy a 12 kimenetből 32 legyen?1 kimeneten több jelet akarsz kivezetni egyszerre, amire külön optocsatolók reagálnának frekvenciától függően, vagy hogy?Nekem csak ez jut eszembe.Úgy mint a modellvasút topicban, mikor 1 sinpáron több vonat is vezérelhető volt egyszerre.A régi 486-os gépemben úgy volt megoldva a soros, meg a párhuzamos port, hogy volt egy PCI-os kártya és azon voltak a csatlakozók.Esetleg, ha abból belelehetne tenni a gépbe kettőt, vagy akár hármat.Kérdés, hogy működne-e vajon egyszerre mind.
kispedro


csüt. okt. 02, 2003 18:24
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 102
Hozzászólás 
Szia kispedro!

Az LPT-n 12 kimenet és 5 bemenet van. A többi GND.

Tegnap terveztem egy áramkört, amit az LPT-re kell kötni és így 32 kimenet lesz optocsatolókkal leválasztva.
(Persze csak a hozzá megírt programmal.)
Alkatrészt is rendeltem hozzá, amit a jövő hétre ígértek.

Szóval a jövő hét végén összerakom a panelt és kipróbálom. Ha működik megírom a programot is. Ha nem jön közbe semmi, két hét alatt kész az egész.

Ez esetleg egy tovább lépés lehet.

Üdv! Hertz


csüt. okt. 02, 2003 17:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Sziasztok!
Akkor itt is előjött a probléma, hogy a VB olyan fájlt használ a funkciók meghívásához(megnyitás/mentés), ami nincs a Windowsban.

Ezért feltettem újra a Futófény4.1-et a szükséges .ocx "include" fájllal kiegészítve és az io.dll-t is beletettem a csomagba, mert az mindig kell, ha NT,XP alatt portokat akarunk vezérelni. Érdemes ezeket a system32 könyvtárba másolni, mert akkor más progik is használhatják. Nem tudja valaki, hogy milyen beállításokat kell tenni a VB-n, hogy ezeket az .ocx-eket is belefordítsa az .exé-be?

Üdv! watt


csüt. okt. 02, 2003 5:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Megkaptam a fájlt.Nagyon szépen thank you!Még mindig hiányolta az io.dll-t.Be is másoltam neki és így műxik.Azt a + 4 kimenetet ki is próbálom majd.Nem is tudtam, hogy az is van.Esetleg azokon kívül is van még?Vagy 12 db a max?
kispedro


szer. okt. 01, 2003 22:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 102
Hozzászólás 
Szia kispedro!

Elküldtem neked a hiányzó fájlt.
Másold be a system32 -be!
A végleges megoldás egy komplett install készítése lesz. Így minden fájl automatikusan a helyére kerül.

A +4 kimenet az LPT 1;14;16;17-es lábai.(C0-C3)
Ugyanúgy tudod felhasználni mint a D0-D7 kimeneteket.
Én ledekkel próbáltam és jól működik.

üdv! Hertz


szer. okt. 01, 2003 21:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Pontosabban ezt írja ki:
http://www.tar.hu/kispedro/futofeny.JPG
Amúgy én úgy tudtam, hogy a LPT porton csak 8 kimenet van.Melyikek még az a +4 kimenetek?
kispedro


szer. okt. 01, 2003 21:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Hi!
Nekem a 4.1 nem megy Xp alatt.Más oprendszerben nem is próbáltam.Valami "ComDlg32.OCX"-et hiányol.
kispedro


szer. okt. 01, 2003 21:01
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 107 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség