Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. máj. 12, 2024 4:27



Hozzászólás a témához  [ 52 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Stroboszkóp teljesítményének számítása 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Semmi gond, csak ha nem vagy járatos, akkor óvatosan a kettőhússzal!


pén. szept. 01, 2006 19:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jún. 01, 2006 11:07
Hozzászólások: 90
Hozzászólás 
Fény derült tudatlamságomra :roll:
Valamikor ezt is meg kell tanulni...
Ha tudnám, nem kérdezném.


pén. szept. 01, 2006 16:56
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Na ne hülyéskedj. Ezt komolyan kérdezted? Akkora fojtó kell (ez elég nagy)
hogy kb. 0,3-0,5A-re redukálja a 230V 50Hz-es feszejt.


pén. szept. 01, 2006 8:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jún. 01, 2006 11:07
Hozzászólások: 90
Hozzászólás 
Kapcs.üzemű táp fojtója (két kb. 10 menetes tekercs egy 3 cm átmérőjű
toroid magon) megfelel erre a célra?


csüt. aug. 31, 2006 9:39
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
8uF sztem kezdetnek elég. Fojtónak ellenállatot vagy fénycsőfojtót lehet berakni. De láttam már olyat is, hogy a saját hűtésére szolgáló 230-as ventillátor volt a fojtó.

Még kondi is lehet az előtét, de ezt nem próbáltam...


szer. aug. 30, 2006 21:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jún. 01, 2006 11:07
Hozzászólások: 90
Hozzászólás 
Ja meg azt is meg akartam kérdezni hogy milyen előtétet kell rakjak
a srobi elé? Gondolok itt 1:1-es trafóra, ellenállatra, fojtótekercsre stb...


szer. aug. 30, 2006 17:24
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jún. 01, 2006 11:07
Hozzászólások: 90
Hozzászólás 
Abból próbálnám kihozni, ami ihhon akad.
Ami szóba jöhet:
1. 8uF motorindító (ez "fizikailag" elég nagy :D )
2. 68, 80 valamint 100uF elkók (ezeket egyszerhasználatos fényfépezőkből bányásztam ki)

Mondjuk azt is megértem hogy a 8u kevés neki és nem úszom meg a vásárlást, de ilyen kondit találni (400V, 22uF) azért nem egyszerű dolog...


szer. aug. 30, 2006 16:27
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Én egy nagy méretű (fizikailag) 47uF-os elkót, vagy 22uF-os motorindító kondit tennék rá. Ez utóbbival nagyobbat villan.

Az elkónak nagyobb a belső ellenállása, strobi üzemben melegszik, ezért érdemes fizikailag nagyobbat választani, hogy valamennyire hűlni tudjon.
Ha nem vigyáz az ember, hamar pukkan.

A csövet nehezebb tönkretenni, de túl nagy kondit azért ne tegyél rá. Diszkóban nem figyel az ember, hogy csúcsra hajtja. Én is ki szoktam hozni belőle amit tud, ennek általában az a vége hogy egy cső 2-3 bulit bír ki :)


szer. aug. 30, 2006 13:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jún. 01, 2006 11:07
Hozzászólások: 90
Hozzászólás 
Hali!

Nekem is lenne egy kérdésem eben a témában:

Van egy IFK120-as típusú (természetesen szovjet gyártmányú) villanócsövem, amiből szeretnék stroboszkópot csinálni.
Ez a cső elvileg 120Ws-os, és az lenne a kérdésem, hogy ezt mekkora kondival kell meghajtani, hogy kihozzam belőle amit tud? (de azézt nem szeretném túlhajtani se)
Mennyiben különbözik az elkó és a motorindító konki ilyen felhasználásban?


szer. aug. 30, 2006 11:12
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Sztem 10 másodpercet kibír a gyári kondijával is. De utána kb egy perc pihi, mert felizzhat a cső, és elreped, megolvad.

100nF-os kondival majdnem 1KHz-ig tudtam felmenni, de ehhez már spéci elektronika kellett (egy régi képmegjelenítős kísérlet volt)

Főleg a gyújtás macerás ilyen sebességen...


pén. márc. 03, 2006 15:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Na de mondjuk egy 250W-os cső villanási sebességét mennyire lehetne max felturbózni, ami alatt még nem megy tönkre. Maximum 10 másodpercig használnám egy kisérletnél. Ja és ha kellene, hűteném ventivel.


pén. márc. 03, 2006 15:37
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A gyújtásvizsgáló strobikban 1uF körüli kondi ven. Nagyobbat nem érdemes, mert nem fogja tudni az inverter feltölteni, illetve hosszabb ideig ég a cső.

A LED-nek nem olyan intenzív a fényintenzitás-csúcsa, így lehet hogy átlagban akár a LED erősebb, de az össhatás mégis a strobicső javára billenti a dolgot...


pén. márc. 03, 2006 15:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Milyen ledekkel próbálkoztál?
Azért egypár 3W-os led impulzusüzemben meghajtva valami nagy árammal, itt ugye nagyon rövid impulzusok kellenek, nem hiszem, hogy kevés lenne.
A cső villanási képességét az adatlapja határozza meg.
Szerintem, ha egy strobit 1u-os kondival tápálálsz, akkor kisebbet villan mint egy led.


pén. márc. 03, 2006 7:48
Profil Privát üzenet küldése
Moderátor

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:21
Hozzászólások: 2102
Hozzászólás 
Nemrégiben kísérleteztem ledes elemlámpával. Gyújtásbeállításhoz akartam strobit csinálni. Az eredmény nagyon elkeserítő volt :)
No ezért elgondolkodtam azon, hogy mi lenne, ha egy csövet nem 10-15mikrós, hanem csak 0.5-1 mikróssal táplálnék. Legalább 3000-es fordulatig fel kellene vinni, azaz 50 villanást kellene tudnia másodpercenként. Efelett felezném illetve negyedelném a jelet magasabb fordulatokhoz. Nem szükséges levillantania a verebet a villanydrótról ezért gondolkodom kisebb kondiban. Szerintetek ez így működőképes lenne? Mi határozza meg a cső 1s alatti maximális villanási képességét?


csüt. márc. 02, 2006 21:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Sajna az gyenge lenne. Közben én is rájöttem, hogy mit értettem félre. 3db strobi volt egymás után villogtatva, így jött ki a 120 villanás/mp. Ezekszerint 40-et tudnak villogni? Sőt! Nem is strobik voltak, hanem vakuk!


csüt. márc. 02, 2006 20:49
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Szerintem nincs olyan strobi ami 120-at villana másodpercenként....
Szerintem old meg ledekkel.


csüt. márc. 02, 2006 20:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Hi!
SZükségem lenne nekem egy strobira! A bajielektronikában néztem is. Meghajtó áramkör kit (250W) 1.500 Ft, cső (250W) 2200 Ft.
Ez rendben is lenne. Viszont nekem nem diszkózni kellene, hanem más célra.
Lenne egy kérdésem ezzel kapcsolatban. Ezek a strobik maximum mennyit tudnak villanni másodpercenként. Mert nekem pl. kellene olyan, hogy 120-at villanjon. Tudom, hogy van ilyen strobi, csak abban nem vagyok biztos, hogy ezt minden cső bírja, vagy csak valami speckó csövek???


csüt. márc. 02, 2006 14:46
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Értem. Akkor kezd körvonalazódni a megoldás. Mégiscsak a kapcsolóüzem lesz a megoldás. Egy PP kapcsolásra gondoltam, így 600V lesz a kimeneten. A kondi töltését a vezérlő áramgenertorral vezérelné, így gyorsan feltölti. Még olyan vezérlést is lehetne adni neki, ami egyfajta "PFC" így csökkenteni lehet a hálózat rángatását.

Majd firkantok egy rajzot, úgy gondolom elég primitív ahhoz, hogy gazdaságos legyen megépíteni.


szomb. ápr. 02, 2005 11:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
A kondis minden tekintetben jobb, az áramfelvétele a töredéke a másiknak, a fénye jobb.
Az élettartam szerintem attól függ mennyire hajtod meg a csövet, ezt mondjuk a elektronikussal egyszerűbb szabályozni.
Megépítése ilyen teljesítménynél a fázishasogatójénak a nagysagrendel egyszerűbb és olcsóbb.
A baj itt a kondissal az, hogy rövid idő alatt kell feltölteni a nagy kondit ami nehéz, esetleg lehetne több kondit használni és egymás után sütni rá a csöre, így megoldódna a probléma.

Az előtétellenállást mindegyik "gyári" strobiban kondenzátor helyetesíti, az, hogy ez a hálózattal mit művel visszafelé az kérdéses...
A fénycsőfojtó nagy, nehéz, stb, a kondi kicsi, olcsó...


szomb. ápr. 02, 2005 8:44
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Megint kezdtek elbizonytalanítani... Egyik azt mondja a fázishasításos módszer a jobb, amásik meg a kondisra voksol...

Igazából én arra lennék kíváncsi, hogy a cső élettartama (XOP25 típ.) szempontjából mi a jobb. Szerintem a katód áramával fordítottan arányos, így egy nagyobb feszültségű kondis megoldás jöhet szóba.

A Kontha-nál van motorindító kondi. Igaz a megfelelő darab kb 2000Ft.

Én is gondoltam, hogy esetleg kapcsolóüzemben lehetne tölteni, de nem valószínű hogy megéri így elbonyolítani a dolgot.

Érdekes ötlet az előtétellenállás kiváltása fojtóval. Bár a töltés karakterisztikája nem lesz túl jó. Egy fénycsőfojtó sokkal jobb szerintem oda. Igaz nehezebb is :) Ja és az még a villanás után mintegy "visszatölt" és emiatt a kondi egy kicsit nagyobb feszültségre töltődik.


pén. ápr. 01, 2005 22:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Egyről beszélünk, nincs semmi baj azzal a kapcsolással, ha az ember kicseréli a melegedő ellenállást egy kondira.
Nekem is van itthon valahonnan egy nyák, meg is építettem nekem működött, nem kell valakinek? 500ft...
A kondisnak sokkal szaggatottab, sokkolóbb fénye van az elektronikus egy kicsit egybemossa a villanásokat, nem gondoltam végig, de gondolom a kondis nagyobb energiát tud leadni rövidebb idő alatt.
A gyújtásszögvezérelttel a legnagyobb bajom az eszméletlen áramfelvétele, ez főként akkor gond, ha olyan helyen akarják használni a strobit ahol nincs elég áram.
Rángatja egy picit a hálózatot?
Hát igen de csak egy picit... nem mértem de egy 10-es kismegkszakítót simán lecsap.
Sajnos a megfelelő kondik beszerzése tényleg problémás, láttam olyat ahol valahogy kapcsolóüzemben töltötték az energia tároló kondikat, sokkal bonyolultabb mint a fázisahasításos, de jobb is...


pén. ápr. 01, 2005 16:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Lehet hogy félreértettük egymást
RT-s strobi=urbán féle stroboszkóp :?: :?:
Mert ha igen a véleményemet továbbra is fenntartom!
Ha nem, elnézést kérek.
Oké hogy a gyujtásszög-vezérelt rángatja a hálózatot, meg késik picit, de én még mindig jobban szimpatizálok vele mint az ilyen ellenállásos melegedős gánnyal.
Geni, vagy astros kapcsolás tényleg jól müködik kondisban is, amiket javítottam a gyujtokör ellenállása szakadt meg mindössze. De az is 3 év használat után.A geniben pőolaritásfüggetlen tömbkondik voltak, nem tudtak szerezni elektronikai boltban ekkora kapacitásut és feszültségűt
/400v 8 mikro, 400v 12 mikro/

üdv
a


pén. ápr. 01, 2005 13:46
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
EZ az ellenállás a baja a hobby elektronikásnak is, ezt kell kicserélni egy 4.7u 400v-os kondira...


pén. ápr. 01, 2005 13:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2696
Hozzászólás 
anno kezdő tizenéves koromban csináltam strobit :) asszem BY238-as dióda valami 100Ohm körüli ellenállattal volt sorbakötve. Az egész egy 10 mikrós kondit töltött. Közvetlen a kondira volt kötve egy U alakú cső (Vácott vettem) amit egy pici gyújtótrafó egy tirisztor egy glimmlámpa és egy poti segítségével gyújtogatott. Igen gyakran ment 10-15Hz-el is a szerkezet elég sokáig :) Persze az ellenállás is világított 5-10 perc folyamatos üzem után ;) Viszont a cső sosem szállt el, kivéve mikor leejtettük a berendezést :)


pén. ápr. 01, 2005 9:46
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Ezt most kinek írtad?
Egyébként az rt-s strobi nem rossz megoldás, mindössze ygváltoztatást kell rajt végrehajtani és máris jó...
Még valami a gyújtásszögvezérlet strobik lénygesen rosszabbak az összes paraméterükben mint a kondisok, csak azt gyártja mindenki mert az olcsóbb.
De ezt valaki ár leírta itt...


pén. ápr. 01, 2005 6:38
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Az az RT-s strobi egy nagy rakás sz*r.
Nem egy ismerősöm építette meg és sehol nem volt sikerélmény.
Vagy ez égett el benne vagy az, vagy csak szimplán valami **** volt benne. nem állnék neki stroboszkópot építeni. Pár ezerért kapsz olyat ami tényleg müködik és igénytelen, nem a **** megy el az időd.
/Akár astro, akár neo-neon, stb/
Esetleg komoyabb gyujtásszögvezéreltet, mikrovezérlővel érdemes lehet.
De ilyen kis kondis bliccert....vvvváhh.

üdv
andrás


csüt. márc. 31, 2005 19:28
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Nem hiszem, az kb. jó majd megnézem, ezeket még én csináltam valamikor a régi szép időkben....


szer. márc. 30, 2005 18:00
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Lehet hogy az eredetinél kisebb potit gányolt bele, és ez leterheli a tápját a cuccnak. A nekem küldött 1700-as rajzon nagyon szeréyn tápot kap a 4011, 4093 IC. Egy 47K-n keresztül (???) megy a 12V nekik. Ez elég karcsú, próbáld meg csökkenteni.


szer. márc. 30, 2005 14:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 551
Hozzászólás 
Most hoztak vissza egy 1700-es strobimat, hogy csak hármat villanik aztán semmi.
Ez a legelterjedtebb elven működő fázishasításos strobi ami transzformátor nélkül állítja elő a 12V-ot az ic-knek, stb.
Van benne két poti az fényerő, sebesség, na látom, hogy az egyik potit kicserélték már benne egy fém potira, na aki ezt elkövette, azt azért rendessen megrugdalnám, ahogy a DJ mestereket ismerem nyilván használták olyan helyen is ahol nincs védőföld, azért elég nagy bátorságra vall, hiszen könnyen rákerülhet a fázis....
Néha a hajam az égnek áll ezektől a buherátoroktól, a füstgépeket utálom a legjobban...


szer. márc. 30, 2005 14:08
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Tartózkodási hely: H-Gyor
Hozzászólás 
igen, ha jol tudom a felhullam tetejen vagy a lemeno ag oldalan gyujt be attol fuggoen hogy mekkora teljesitmenyt allitasz be, es a nullatmenetnel kiolt ertelem szeruen.
epiteni nem probaltam, azert az elesztessel ovatosan, nem art szkopot hasznalni

udv


kedd márc. 01, 2005 20:48
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Ok, köszönöm szépen!!!!

Ki fogom próbálni, ha lesz időm. Cső mr van :) A teljesítményt a gyújtásszöggel szabályozza jól látom??


kedd márc. 01, 2005 18:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Tartózkodási hely: H-Gyor
Hozzászólás 
meg regen elkezdtem ezt az oldalt csak lustasagbol abbamaradt :(
itt a letoltesek kozt talalsz kapcsolast a nagyrol, meg a regi forumrol kuldte valaki, elnezest de nem emlekszem a nevere


kedd márc. 01, 2005 18:29
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Ok, hiszek neked, meg fogom lökni a csövet hosszabb távon így is. Lehet hogy ez az üzemmódja. Amúgy úgy csinálom, hogy a 230-at egyeniráynítom graetz-el, és ez megy a csőre. Van egy minimális (47uF) puffer is. +1 sokszorozó be van iktatva, így a cső kb 600V DC-t kap, hogy gyújtani tudjon, de ez hamar kisül, és a diódán keresztül a hálózat rámegy a csőre, és villan....

Jó lenne egy kapcsolás valamelyik cuccról... Don oldalán sem találtam.


hétf. feb. 28, 2005 21:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Tartózkodási hely: H-Gyor
Hozzászólás 
hat kerdes mit ertunk karosodas alatt
adatlapom nincs, de xop15 a szokasos 1000Ws-es teljesitmenyu meghajtassal egy ev utan enyhe barnulason kivul heti ket bulival
semmi hibat nem mutat, amit konkretan tudok
ha ezt elosztod, jojjon ki 100ft/alkalom amortizaciora, nem szamit
ezzel a csovel hasznaltam kondisat is, 4x30uF, 30uF eredo kapacitas 650V-ra huzva, redbullos doboz meretu kondenzatorokkal
meg se kozeliti a halozatos megoldas teljesitmenyet
elmeletileg lehetseges kondenzatorokkal is nagy teljesitmenyt elerni,
de egy jo kondi darabja 3-5 ezer forintot is elerhet, mindjart meg is
van a tartalek cso ara szvsz
nem beszelve arrol hogy itt mar erdemes 1:1-es levalasztotrafot, fojtot hasznalni, oriasi izzo ellenallasookkal megoldani nem tul korrekt
szoval jo a kondis, de csak kis helyre tudom elkepzelni
meg en azt szerettem mindig is mikor full sotetben csak a strobi kattog
de ugy hogy szinte felloki az embert a teljesitmenyevel ;-)
nyilvan mas az igeny egy dancefloor bulin meg egy full elektronikus tancmulatsagon 8)

hasznos linkek, kondenzatoros megoldasokkal:
http://members.misty.com/don/donflash.html
http://sound.westhost.com/project65.htm


hétf. feb. 28, 2005 21:03
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Szerintem a kondis megoldás, mint csúcsáramokat tekintve, mint tárolt energiát tekintve előnyt élvez. Szerintem a nagy áramú üzemmód károsítja a csövet. Sajna nem találtam adatlapo t az xop25-höz, pedig jó lenne egy ajánlott kapcsolás.

Ezen kívül milyen megoldások kéteznek még nagy teljesítményen?


hétf. feb. 28, 2005 13:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

A strobi túlélte a szombati bulit. Maradtak a 220uF-os kondik és a 4m-es 6-os MTK kábel. A lámpabúrát kicseréltem egy 500W-os lámpára. A gyújtóelektronika szerencsére nem olvadt tovább :lol:
Viszont néha előfordul, hogy ha távirányítóval letiltom az 555-öt és újra el akarom indítani nem indul el. Ilyenkor ha lekapcsolom a tápot várok egy kicsit újra megy. Ez mitől lehet?


hétf. feb. 28, 2005 13:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 183
Tartózkodási hely: Home
Hozzászólás 
Ahhoz az 500ws-os csőhöz én anno 2x100uF-os elkókat használtam és semmi gond nem volt vele, attól eltekintve, hogy a soros 100ohm-os ellenállatokat hűteni kellett (4db 100ohm/25w fém tokozású úgy kötözve, hogy az eredő ellenállás is 100ohm legyen)

IFK120-as (?) csőhöz az elektronikám úgy nézett ki, hogy a 230V simán egy graetzzel egyenirányítva, 100uF elkó, 100ohm előtét + a gyújtás részei.
Az egész elektronika egy jó állapotú teherautófoncsor hátuljára erősítve távtartókkal fadobozban, így csak a 2V-os vezérlőjelet kellett odavinni. Érdemes a nyáklapra nagy forrpöttyöket tenni, erre egy csokiból ráforrasztani a belső réz részt, így csavarokkal lehet lefogatni a cső lábait.

Ui: Ha építeni akarsz, akkor inkább egy nagyobb teljesítményűt készíts (1500ws-os egyenes csővel), mivel alkatrészárban nem sokkal több ennél a kicsi alkatrésztemetőnél


vas. feb. 27, 2005 20:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Tartózkodási hely: H-Gyor
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Gagyibb strobiknál előfordul, hogy nincs benne töltéstároló kondi, hanem begyújtják a csövet, és a hálózati áramot nyomják rá. Ez több tíz A, de az automata nem old le a rövid impulzus miatt. Hát ez végképp elég suttyom megoldás, gyakran leveri az áramot a bulikon, ha amúgy is nagy a terhelés. Meg szerintem a cső sem hosszú élettartamú ebben az üzemmódban.


hogyan lenne mar gagyibb???
egy eleg alacsony teljesitmenyhatar folott kondis mar szoba sem johet
kondis strobi hazibulik, 100 emberes partyk kelleke, nem egyeb
ejszaka meg kell nezni balatonparton a viharjelzest, a hungaroflash munkaja, gigantikus teljesitmeny


vas. feb. 27, 2005 13:21
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

A multkori bulin a strbi vezetéke nem egész 1m-re volt a keverőtől és a végfokoktól, nem vettem észre semmi zavart.
Attól én is féltem, hogy esetleg a 220uF-es kondik nem fogják bírni a kiképzést. De eddig még nem durrantak el :lol: Kicsit melegszenek, hűtésnek meg van egy ventilátor. a soros ellneállásokat is kell hűteni. (ezért került új dobozba mert a műanyagdoboz elolvadt :) )
Cső ugyben nem tudok segíteni én is sokat kerestem mikor azt hittem, hogy a cső adta meg magát, de nem találtam.
Viszont ha akkora strobiban gondolkozol lehet egyszerűbb venni egyet, 35.000 Ft-ért egész jót lehet kapni.


csüt. feb. 17, 2005 12:51
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
+néztem, köszi. sajna ez is XOP15-ös (nekem 25-ös van) ez nem egy nagy durranás. Látszólag nagy a teljesítménye, de ez is alig tud disszipálni.
A katódja meg hamar tönkremegy. Bár lehet hogy én nem értek a dologhoz? :)

a 15uF-re én is kicsit mondtam. Egyébként azért kell a motorindító kondi, mert az legalább 10x csúcsáramot nyom a csőnek, és ez a villanáson is látszik. Oda már nem is olyan kevés a 15uF!
Az elkónak nagy a belső ellenállása és a soros induktivitása, valamint nem arra tervezték, hogy impulzusszerűen töltsd-kisüsd teljes feszültségen.
De használhatsz, csak ne 1db-ot, hanem többől rakd össze és nem lesz gond.
Egy-két jól sikerült darab (pl. Frolyt 50uF 450V) egyedül is bírta a strapát.

A hosszú kábelről lebeszélnélek, mert az tulképpen egy nagy keretet alkot, ami egy induktivitásként viselkedik. Ez még nem lenne gond, de a nagy impulzusáramok miatt a kábel jó eséllyel meg fogja szórni az audio kábeleket, esetleg megpiszkálja a hangrendszert, beindít védelmet stb.
De ki kell próbálni. Ha csak a strobit használod, távol minden kényes cucctól, akkor nem lesz gond.

A csőre ötleteket továbbra is várok! Ya és ha van valakinek XOP25 adatlapja azt nagyon megköszönném.


szer. feb. 16, 2005 23:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

Ros-co asszem a pakonál láttam 1500Ws-os egyenes csövet 10.000Ft körül. Amúgy a zaj homelapján most nem találok semmilyen csövet se pedig korábban voltak.
Nekem az a 10-15uF továbbra is kicsinek tűnik (természetesen elkó). Motorindító kondit szerintem nem fogok bele tenni, az elkók + amúgy is voltak moitorok tápjából.
Igazából még mindig tanácstalan vagyok. Most hagyjam ezeket a kondikat amik vannak vagy cseréljem kisebbre?
Asszem korábban téma volt, hogy a csővet és az elektronikát hosszú kábellel össze lehet-e kötni. Én most ezt csináltam. Az elektronika egy számítógéptáp dobozában van, a cső gyújtótrafóval egy lámpabúrában. Az összekötést egy 6mm2-es 3 eres MTK kábelle oldottam meg. Ezen megy a cső tápja és a gyújtójel. Működik a dolog de azért kívácsi lennék mások véleményére is.


szer. feb. 16, 2005 18:34
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Igen, én is azt tapasztaltam, hogy 10..15uF kondival nagyon sokáig el lehet működtetni, de ha növeled, a cső élettartama rohamosan csökken. Ez a katód károsodásával függ össze. Nekem 2x40uf motorindító kondi van benne. Ez úgy nyírja a csövet mint a pinty. Ugyanekkora elkó meg se kottyan neki, mert annak az impulzusárama jóval kisebb, de viszont az elkó hajlamos felrobbanni. Úgyhogy óvatosan a fusi megoldásokkal!

Gagyibb strobiknál előfordul, hogy nincs benne töltéstároló kondi, hanem begyújtják a csövet, és a hálózati áramot nyomják rá. Ez több tíz A, de az automata nem old le a rövid impulzus miatt. Hát ez végképp elég suttyom megoldás, gyakran leveri az áramot a bulikon, ha amúgy is nagy a terhelés. Meg szerintem a cső sem hosszú élettartamú ebben az üzemmódban.

A feszültséget jól kell megválasztani, hogy a cső már biztosan gyújtson, de ne alakuljon ki az a jelenség, amikor folyamatos gyenge ívet húz (régi csöveknél fordul elő)

A cső elolvadása brutális hajtáskor, nagy elkóval (néhány száz uF) előfordulhat, bár előbb le szokott állni a cső ill. megfeketedik.

Az egyenes csőből tud valaki szerezni a zaj stúdión kívül? Ott elég drága, és csak 1 gyártótól van (XOP)
Nekem a kvarcos kéne.


szer. feb. 16, 2005 16:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Igen, én is azt tapasztaltam, hogy 10..15uF kondival nagyon sokáig el lehet működtetni, de ha növeled, a cső élettartama rohamosan csökken. Ez a katód károsodásával függ össze. Nekem 2x40uf motorindító kondi van benne. Ez úgy nyírja a csövet mint a pinty. Ugyanekkora elkó meg se kottyan neki, mert annak az impulzusárama jóval kisebb, de viszont az elkó hajlamos felrobbanni. Úgyhogy óvatosan a fusi megoldásokkal!

Gagyibb strobiknál előfordul, hogy nincs benne töltéstároló kondi, hanem begyújtják a csövet, és a hálózati áramot nyomják rá. Ez több tíz A, de az automata nem old le a rövid impulzus miatt. Hát ez végképp elég suttyom megoldás, gyakran leveri az áramot a bulikon, ha amúgy is nagy a terhelés. Meg szerintem a cső sem hosszú élettartamú ebben az üzemmódban.

A feszültséget jól kell megválasztani, hogy a cső már biztosan gyújtson, de ne alakuljon ki az a jelenség, amikor folyamatos gyenge ívet húz (régi csöveknél fordul elő)

A cső elolvadása brutális hajtáskor, nagy elkóval (néhány száz uF) előfordulhat, bár előbb le szokott állni a cső ill. megfeketedik.

Az egyenes csőből tud valaki szerezni a zaj stúdión kívül? Ott elég drága, és csak 1 gyártótól van (XOP)
Nekem a kvarcos kéne.


szer. feb. 16, 2005 16:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Üdv

Kössz az eddigi válaszokat. Ros-conak igaza van a cső valóban 500Ws. A Zaj-ban vettem mint stroboszkópcső. Spirál alakú. A melegedés tényleg így van, el is égette a nyákot amire be volt forrasztva és szétolvasztotta a gyújtótrafómat. (Sajnos nem bírta a buli végéig, azt hittem a cső nem bírta a 220uF-s kondit)
10uF-s kondiról ment kezdetben, aztán volt bene 4*47uf is kettő-kettő párhuzamosan kötve. A fényereje elég kicsi volt ezért cseréltem nagyobbra :)
P=1/2*C*U2*fvill
tehát
0,5*110uF*620V a négyzeten*5Hz=105,71W
vagyis akkor jó ez a kondi?
Remélem az adatokat jól írtam be. A két 220uF-os kondik sorba vannak és 620V volt van rajtuk. :roll:


szer. feb. 16, 2005 10:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Ez az olvadás dolog eléggé durva. Én csak félig fekete csövet láttam, de még villogott!

Érdemes a maxra(villogás) méretezni az élettartam szempontjából. Ez kb 5-10 Hz.
15 uF 600 V => 2,7 J energy
Az Astro 500 W-osban(500 W-os spirál cs?) ennyi van, vagy a fele már nem emlékszem.
Ezzel a méretezéssel kb 3 évet ment gond nélkül.

Üdv, Funkee


szer. feb. 16, 2005 9:26
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Egy kicsit beleszólok ha nem baj. A strobicsövek teljesítményét általában Ws-ban adják meg, ami a villanás energiájára vonatkozik, tehát hogy mekkora kondit visel el adott feszültségen károsodás nélkül.
Ez egy gyári, becsült érték.

A villanócső valódi teljesítménye egész más dolog. Az az általa eldisszipálható teljesítménytől függ, és csak találgatható. Meg lehet hajtani több tíz Hz-es villanási frekvenciával, a legnagyobb megengedhető kondenzátorral, de néhány másodperc, (esetleg perc) múlva el fog olvadni, vagy a katód tönkremegy. A legtöbb cső (még a nagyobb egyenes csövek is) nagyon kaki üvegből készülnek, olvad mint a pinty.
Aki nagyobb stroboszkópot akar építeni, az a kvarccsöves villanócsöveket preferálja, különben semmi értelme.

A kis U alakú, vagy egy spirál "gagyi" csövek 20..50W disszipációnál nem viselnek el többet. A nagyon nagy cső (pl. XOP25) is max asszem 300W-ot disszipálhat.

A boltban 250W-osként árult cső az 250Ws-os, és mint modtam ez szinte semmit nem mond a valódi terhelhetőségről.

Még valami: a kisebb csöveknek van egy véges élettartamuk, amit egy-egy buli alkalmával ki is használunk. Ne lepődjön meg akinek egy techno buli után kihagy a csöve, vagy nem is villant. Ez ennél az egyszerűbb cuccoknál természetes.

A disszipáció a kondiban tárolt energia, és a villogási frekvencia szorzata.

P=1/2*C*U2*fvill

(U2=Unégyzet)


szer. feb. 16, 2005 3:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2573
Hozzászólás 
Motorindító pl.?


kedd feb. 15, 2005 22:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Az 500 W-os cs?höz 10-15 uF kell (nagyáramú). Legalábbis erre emlékszem. Ennél jóval nagyobbal is megy, de kérdés meddig.

Üdv, Funkee


kedd feb. 15, 2005 22:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2573
Hozzászólás 
kbalazs018 írta:
0,5*110uF*620V a négyzeten=21,142W ?????
nem túl kicsi ez az érték vagy rossz adatokat jelyettesítettem be? vagy hogy is van ez?
Valaki leírná erre a konkrét páldára a számolást?


Gafly!

Ez a képlet nem a kondi által tárolt energiát adja meg? vagy a gyakorlatban úgy is használható, ahogyan írtad?

Ha tényleg okés a képlet, akkor ... akkor 25V lenne a feszkó?


kedd feb. 15, 2005 21:54
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
0,5*110uF*620V a négyzeten=21,142W ?????
nem túl kicsi ez az érték vagy rossz adatokat jelyettesítettem be? vagy hogy is van ez?
Valaki leírná erre a konkrét páldára a számolást?


kedd feb. 15, 2005 19:58
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 52 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 32 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség