Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. ápr. 27, 2024 10:24



Hozzászólás a témához  [ 105 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
230V AC villanymotor fordulatszámszabályzása 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás Re: 230V AC villanymotor fordulatszámszabályzása
Köszi, tehát marad a menetzárlat. Kicsit meg is nyugodtam, hogy megtettem minden tőlem telhetőt. Az előbb vissza is adtam a szomszédnak.


hétf. dec. 02, 2013 17:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: 230V AC villanymotor fordulatszámszabályzása
Gilszkilabor írta:
... Mi lehet a baj? ...

A forgórész menetzárlatos. Nagyobb az áramfelvétel, azért szikrázik. :shock:
Van olyan műszer, ami kimutatja ezt a zárlatot. Motortekercselőknél leginkább.

Az íves javítás a megoldás (jobb kézzel a bal váll felett nagy ívben a kukába hajítod). :)


hétf. dec. 02, 2013 16:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás Re: 230V AC villanymotor fordulatszámszabályzása
Jó Fórumot Mindenkinek!

Hirtelen nem találtam jobb helyet, ezért ide írok. Már vagy a harmadik ilyen problémával találkoztam, de nem tudom mi lehet a gond. "Kefés" motorok AC 230 V-ról, porszívók és nedves takarító, de ez lényegtelen. Tehát 1000 W és afeletti, viszonylag kis motorok, amiknél egyszer csak megnő a kefetűz. Jellegzetes sercegő hang, elhúzódó sárgás-lilás láng a kommutátor palástján, valamint szintén jellegzetes szag. Szétszedve látszólag minden rendben. A kefék nincsenek elkopva, kefetartóban nem lötyögnek, rugóerő rendben. Forgórész kommutátora szintén nincs félrekopva, a kommutátor szomszédos pontjai között azonos ellenállás mérhető (egyformák). Biztonság kedvéért kommutátort polírpapírral megcsiszol, kitisztogat, összerak, aztán kefetűz megmarad. Mi lehet a baj? 5000 Ft-os kínai porszívót nem viszünk szervizbe, mert nem érdemes, de jó lenne házilag megsuszterolni.

Gilszkilabor

Csak most láttam meg, kettővel lejjebb samarazoli ugyanígy járt...


hétf. dec. 02, 2013 13:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Próbáld meg valami 600-as vagy még finomabb csiszolópapírral letakarítani a kommutátort, a cellák közeit is kifúvatni, a keféket is ellenőrizni, hogy elég erősen nyomja a rugó őket. Egyébként ez jellemzően állórésztekercs-menetzárlatra utal, de mivel szerinted az is jó...


vas. jún. 21, 2009 7:53
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szomb. jún. 20, 2009 16:06
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Sziasztok!
Van egy PHILIPS porszívó motorom, amit nem kis küzdelemmel szétszedtem :D Kimértem a kommutátor szeletek közötti ellenállást és mindenhol azonos, az álló rész is jó, egyszóval nincs leégve a motor, de a keféknél mégis körtűz van. Tudvalaki segíteni mi lehet ennek az oka? Még mielőtt szétverem. :evil:


szomb. jún. 20, 2009 16:20
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jan. 12, 2009 20:50
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
sziasztok!
szeretnék segitséget kérni.
van egy vinyóból kiszedett villanymotrom(4 kábel jön ki belöle)
szeretném tudni hogy hogy lehet életre kelteni.
elöre is köszi:


hétf. jan. 12, 2009 20:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Az hogy a motor hogy forog, az terhelésfüggő, ha ellenállást kötsz elé. Meg attól is függ, hogy aszinkron (ezesetben szinte biztosan hasított pólusú), vagy kommutátoros motor. Első blikkre próbálkozz 220/(60/220)=800ohm ellenállással. Aztán ha még mindig túl gyorsan pörög fel, akkor tehetsz nagyobbat. Ha túl lassan, akkor kisebbet.


szomb. okt. 11, 2008 19:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás 
Sziasztok.
Ujabb problémámmerült fel.
220 V-os de kisteljesitményü 60 wattos motor fordulatszabályozása a legegyszerübb módon.
Igazából nm is fordulatszám szabályzás kell, hanem szabályzott lágyinditás, a teljesitményvesztés sem gond.

Első ötletem az, hogy néhány ellenállást egy egy nyomogombon keresztül sorbakapcsolok a motorral. És lesz egy direkt nyomogomb.
Ha nagy ellenállásaé van sorbakötve, kis feszültséget kap és lassan pörög (vagy nem pörög). Kis ellenállásnál meg gyorsabban, illetve ellenállá snélkül ugye maximális fordulatszámon pörög.
A kérdésem az, milyen ellenállással kezdjem a kisérletezést?
Jol sejtem hogy 60 Wattosnak kell lennie az ellenállásoknak is?
Gondolom, hogy ha a motor belső ellenállásával megeggyező ellenállás van akkor kb. fél sebességgel forog. De a belső ellenállás eléggé nehezen mérhető, mert ha jol tudom, terhelésfüggő.


szomb. okt. 11, 2008 18:16
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás 
_geli_ írta:
Idézet:
a háromfázisu akkor is megy nálam ha nincs ipari áramom?


Ipari másnál sincs csak neked 1 van belőle, másnak meg 3 (mármint a fázisból).


ez nem magyar beszéd.


szer. szept. 19, 2007 13:07
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás 
és úgy is ha a csillagpontra kötöd a nullát, egyik ágra pedig a fázist 8)


pén. szept. 07, 2007 18:06
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Iranytu írta:
Béláim az Úrban!
egyszerűbben:
háromfázisú motort be tudsz indítan úgy, hogy a csillag 2 végére kötöd a fázis, és a nulla vezetőt, a harmadik végére a fázisról egy kondenzátorral fázisban eltolt áramot vezetsz.


És tegyük hozzá, hogy delta kapcsolásban ugyan ez a helyzet! :shock:

üdv! proli007


pén. szept. 07, 2007 14:53
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
egyszerűbben:
háromfázisú motort be tudsz indítan úgy, hogy a csillag 2 végére kötöd a fázis, és a nulla vezetőt, a harmadik végére a fázisról egy kondenzátorral fázisban eltolt áramot vezetsz.


pén. szept. 07, 2007 11:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás 
Idézet:
a háromfázisu akkor is megy nálam ha nincs ipari áramom?


Ipari másnál sincs csak neked 1 van belőle, másnak meg 3 (mármint a fázisból).


pén. szept. 07, 2007 10:44
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Na jó, de én nem állok olyan szinten hogy programot írjak rá, egy ilyen szintű programozó meg hobbiból nem fog segíteni...


kedd szept. 04, 2007 21:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Vannak mikrovezérlők ilyen célra készített PWM csatornákkal (legalábbis PIC van, de szerintem más gyártóknál is akad). A 18F1230 14-biten 2,4kHz-től 6-biten 625kHz-ig tud pwm-et generálni, 3x2 komplementer kimenet vagy 6 független kimenet, periódus közepére vagy szélére tett impulzus, holtidő, az összes kimenetet hardveresen egyszerre tiltó bemenet, szimultán frissítése a periódusidőnek és a kitöltési tényezőnek. Csak egy jól megírt program kérdése, hogy mit csinál az ember vele.


kedd szept. 04, 2007 16:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Értem én hogy villanymotor, de mi hajtja?

Ha már így beindult a topic, kellene építeni valami értelmes frekiváltót. Arra gondoltam, hogy az ős-primitív 4011-es PWM kapcsolásomat felhasználva lehetne építeni egy 3 fázisú PWM generátort, ami a 3 fázisú hidat hajtaná.

A szinusz alapjelet vagy digitálisan kellene előállítani, vagy valami fázistolós oszcival. Majd kiderül melyik az 1xűbbb. A végére valami nagyon primitív dolgot kellene összehozni, hogy a szegény ember is tudjon motor fordulatot szabályozni.

A híddal egyelőre ne foglalkozzunk, elvileg azt egy IC megoldja, az IR2130. A korrekt áramkorlát és túlfeszvédelem az egy más tészta, de ettől egyelőre tekintsünk el.


kedd szept. 04, 2007 16:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Írj egy privát üzenetet watt-nak, hogy írja át a téma címét.


kedd szept. 04, 2007 16:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 341
Hozzászólás 
Bocs az OFF-ért de a Topik címe nagyon zavar:

- Az elektromotor helyett VILLANYMOTOR-t kellene írni, mert ez a becsületes neve magyarúl!!!


kedd szept. 04, 2007 16:08
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
A fordulatra értettem, hogy jobban meghajtja. De elég nyomatékos volt, tudtam terhelni is egy generátorral.


és nem ég le tőle?
tartos üzemben se?

akkor érdekelne h miről is van szó tulajdonképpen mert ennyire nem értek a villanymotorokhoz.


kedd szept. 04, 2007 12:50
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A fordulatra értettem, hogy jobban meghajtja. De elég nyomatékos volt, tudtam terhelni is egy generátorral.


kedd szept. 04, 2007 11:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Az a baj, hogy a mosógépmotor eleve 1 fázisra készült, így a segédfázis tekercse nagyobb ellenállásúra sikeredett. Házi frekiváltóról semmiképpen ne ezzel a motorral kezdd, mert én sem tudom milyen furcsaságokat csinálhat az aszimmetrikus tekercselés. A gyárira rá mertem tenni, annak azért tesztelt védelme van.

Valahol itt be lett linkelve egy RT cikk, ott van egy (kicsit fapad) frekiváltó leírás. Az négyszöggel hajtja a motort, de ha lejjebb veszed a frekit, kisebb feszültséget kell adni neki mint 230V eff.

***
Én még azt a disznóságot is el merném követni, hogy csinálok egy félhidat 300V-ról, és az arról generált jelről hajtom meg az 1 fázisú motort. Ez egy IR2155-tel és 2 FET-tel kivitelezhető, és akkor mégse egyszerre 6-ot durrantasz el. :)


van több energomat motorom, ugyhogy az nem baj ha egy-kettő eldurran a probák során. Ha nem az univerzumot robbantom fel, az nekem már jó.


kedd szept. 04, 2007 10:42
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Jójj az a mosógépmotor, és frekiváltóról megzavarva félelmeteset tud forogni... (persze ésszel a dologgal)

A hatásfoka elég xar lesz, de ahogy elnézem a mai motorokat 85% felett nem nagyon van. (Siemens se gyárt)


ugy érted erősebben pörög vagy csak gyorsabban?


kedd szept. 04, 2007 10:36
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Hol lehetne valami faxa, jó hatásfokú motort szerezni?


Esetleg Egely Györgytől?

neki van 112%-os hatásfoku motorja is:)))))))))


kedd szept. 04, 2007 10:13
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás 
_geli_ írta:
Idézet:
az rendben van hogy fizetek, de az nem mindegy hogy mennyit. Inkább lejmolnék egy motort, kérdés hogy miből? Vagy ha nem megy használtan venném, csereberélném, stb.
De ha lehet, nem 20 000-ért...
Jelenleg centrifuga módba kapcsolt 250W-os energomat mosogép motorrol megy az eszterga.
kicsit kurta megoldás de ideiglenesen használható.
Ha megvan a nagy motor, ugyis esztergálni kell hozzá felfogot, az meg nem megy ha nem megy az eszterga...
eh...


10-15 ezer körül kapsz használtan 1-2kW-os egyfázisú mocit, háromfázisút még olcsóbban (régebben vettem egy csomót darabját 5 ezerért).
Elég nehéz elhinnem hogy a 250W-os moci is viszi de ha így van, akkor a helyedben inkább a háromfázisút választanám egy kondival.



a háromfázisu akkor is megy nálam ha nincs ipari áramom?

bár... a mosogép motorhoz is van kondi...



Nos az hogy a 250 W-os motor is visszi azt jelenti h átfurtam vele két dexion csavart s tüz forro lett a motor.
De átfurta.
De most kapatam ajándékba egy másik mosogép motort.
hasonló a kialakitása ugyhogy könnyü kicserélni, de ez állitólag 500W-os.
Ez se a végleges megoldás, de legalább könnyebb lesz vele kiesztergálni a nagy motor tartóelemét.

Sőt! Egyszerre 4 csavart is át tudok majd vele furni hosszában:))


kedd szept. 04, 2007 10:10
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hol lehetne valami faxa, jó hatásfokú motort szerezni?


hétf. szept. 03, 2007 19:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Anno!

A 220V hálózati feszültségnél 1kW motorteljesítményre, 70uF-ot írtak elő.
Ezzel az értékkel az indító nyomaték 25%-a, a teljesítmény 80%-a érhető el, a háromfázisú üzemhez képest.

üdv! proli007


hétf. szept. 03, 2007 18:51
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás 
Idézet:
az rendben van hogy fizetek, de az nem mindegy hogy mennyit. Inkább lejmolnék egy motort, kérdés hogy miből? Vagy ha nem megy használtan venném, csereberélném, stb.
De ha lehet, nem 20 000-ért...
Jelenleg centrifuga módba kapcsolt 250W-os energomat mosogép motorrol megy az eszterga.
kicsit kurta megoldás de ideiglenesen használható.
Ha megvan a nagy motor, ugyis esztergálni kell hozzá felfogot, az meg nem megy ha nem megy az eszterga...
eh...


10-15 ezer körül kapsz használtan 1-2kW-os egyfázisú mocit, háromfázisút még olcsóbban (régebben vettem egy csomót darabját 5 ezerért).
Elég nehéz elhinnem hogy a 250W-os moci is viszi de ha így van, akkor a helyedben inkább a háromfázisút választanám egy kondival.


hétf. szept. 03, 2007 18:29
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Hello Potyo!

Van egy roncs SIEMENS Micromaster frekiváltóm. (6SE213-6CA40) 0..400Hz 3.9A 1LE/750W
A kedves gazdája, 230 helyett 380-ra kötötte. Szerintem a power modul kakukk, a többi jónak néz ki. Nekem nincs kedvem vele töpizni, mert nem kell semmire. Szétbarmolni, meg értelmetlen volna.
Valaha Én programoztam fel, egész kis értelmes jószágnak nézettt ki.
Ha kell, szívesen oda adom.


üdv! proli007


hétf. szept. 03, 2007 16:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Nem hülyeségből írtam, hogy az alacsony fordulatszám tekercse háromfázisú :!: Teljesen szimmetrikus, 12 pólusú, csillagba kötött tekercs, tekercselési vázlataim is vannak róla valahol. Mondjuk lehet, hogy a Magyarországon elterjedt gépek motorja nem ilyen megoldású, ezért nem ismerős. Az egyik Obodin, a másik Gorenje mosógépből származik. A csillag két ága közé megy a kondenzátor, a harmadik ág fixen nullára van kötve a gépben. A jobbra-balra forgást azzal kapcsolja, hogy a fázist a kondenzátor egyik vagy másik végére adja rá.


hétf. szept. 03, 2007 15:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Az a baj, hogy a mosógépmotor eleve 1 fázisra készült, így a segédfázis tekercse nagyobb ellenállásúra sikeredett. Házi frekiváltóról semmiképpen ne ezzel a motorral kezdd, mert én sem tudom milyen furcsaságokat csinálhat az aszimmetrikus tekercselés. A gyárira rá mertem tenni, annak azért tesztelt védelme van.

Valahol itt be lett linkelve egy RT cikk, ott van egy (kicsit fapad) frekiváltó leírás. Az négyszöggel hajtja a motort, de ha lejjebb veszed a frekit, kisebb feszültséget kell adni neki mint 230V eff.

***
Én még azt a disznóságot is el merném követni, hogy csinálok egy félhidat 300V-ról, és az arról generált jelről hajtom meg az 1 fázisú motort. Ez egy IR2155-tel és 2 FET-tel kivitelezhető, és akkor mégse egyszerre 6-ot durrantasz el. :)


hétf. szept. 03, 2007 15:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Ros-Co

Nem tudod véletlenül, hogy egy háromfázisú tekercseléssel rendelkező mosógépmotort mekkora feszültségről lehet három fázisról üzemeltetni :?: Arra a megoldásra gondolok, amikor az alacsony fordulatszám tekercselése csillagban van, és a csillag két ága között van a kondenzátor. Van itthon kettő, kellene csinálni valami frekiváltót hozzájuk, de nem tudom, mekkora feszültséget eresszek rájuk. Tönkretenni meg nem szeretnék egy marék félvezetőt (IR2130, fetek, stb.)


hétf. szept. 03, 2007 15:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Jójj az a mosógépmotor, és frekiváltóról megzavarva félelmeteset tud forogni... (persze ésszel a dologgal)

A hatásfoka elég xar lesz, de ahogy elnézem a mai motorokat 85% felett nem nagyon van. (Siemens se gyárt)


hétf. szept. 03, 2007 15:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás 
potyo írta:
Az a háromfázisú motor, amin 220/380 delta/Y felirat van, az egy fázisról táplált frekvenciaváltóról háromszögbe kapcsolva tudja a névleges teljesítményt. A fázisszám és a feszültség nincs merev kapcsolatban, a három fázis nem jelenti automatikusan azt, hogy 380V kell neki.

Nem arról volt szó, hogy motort kell venned :?: Ha akarsz fordulatszámszabályzást, akkor vegyél egy 220/380-as háromfázisú motort, meg egy frekvenciaváltót. Ha meg nem kell a fordulatszámszabályzás, akkor menj el egy boltba, ahol motort árulnak, és mondd, hogy kell egyfázisú, 1.1kW-os, adott fordulatszámú motor, fizess és fuss.


az rendben van hogy fizetek, de az nem mindegy hogy mennyit. Inkább lejmolnék egy motort, kérdés hogy miből? Vagy ha nem megy használtan venném, csereberélném, stb.
De ha lehet, nem 20 000-ért...
Jelenleg centrifuga módba kapcsolt 250W-os energomat mosogép motorrol megy az eszterga.
kicsit kurta megoldás de ideiglenesen használható.
Ha megvan a nagy motor, ugyis esztergálni kell hozzá felfogot, az meg nem megy ha nem megy az eszterga...
eh...


hétf. szept. 03, 2007 14:51
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
http://www.rabits.hu/villanymotorok.html
http://www.motor-systems.hu/trm_fv.html
http://www.villanymotor.hu/szolgaltatasok.htm
http://www.hajtech.hu/
http://www.cegcentrum.hu/avilex/villanymotorok.htm
http://www.banki-sos.hu/villanymotorok.html
http://cegjegyzek.info.hu/cgi-bin/webpa ... HUS0002159


például.

Mit szól a motor, ha nem PWM-mel hajtom, hanem 3 fázisú négyszögjellel? És a fordulattal arányosan gondolkodok egy feszültség elő-szabályzásról. Elvileg nagyobb veszteséggel, de mennie kéne...


hétf. szept. 03, 2007 14:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Az a háromfázisú motor, amin 220/380 delta/Y felirat van, az egy fázisról táplált frekvenciaváltóról háromszögbe kapcsolva tudja a névleges teljesítményt. A fázisszám és a feszültség nincs merev kapcsolatban, a három fázis nem jelenti automatikusan azt, hogy 380V kell neki.

Nem arról volt szó, hogy motort kell venned :?: Ha akarsz fordulatszámszabályzást, akkor vegyél egy 220/380-as háromfázisú motort, meg egy frekvenciaváltót. Ha meg nem kell a fordulatszámszabályzás, akkor menj el egy boltba, ahol motort árulnak, és mondd, hogy kell egyfázisú, 1.1kW-os, adott fordulatszámú motor, fizess és fuss.


hétf. szept. 03, 2007 14:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás 
potyo írta:
Mindegyik egyfázisú aszinkron motor tud mindkét irányba forogni, csak egy megfelelő átkapcsoló kell hozzá, ami vagy a fő, vagy a segédtekercs két végét megcseréli.

Az 1.1kW-os motor az folyamatos 1.1kW-os terhelésre van méretezve. Rövid időre ennek másfél-kétszeresét is tudja. A gyári ventilátorával a melegedése normális marad, csak a csapágyak kopása határozza meg az élettartamát. Léteznek szakaszos üzemre tervezett motorok, de az külön meg van jelölve.

A nyomaték, mint minden motornál egyenlő a teljesítmény és a szögsegesség hányadosával. Tehát a motor névleges teljesítménye és fordulatszáma megadja a névleges nyomatékot. Ebből következik, hogy a fordulatszámot is tudni kell, amikor motort vásárolsz, nem elég a teljesítmény.

na most én nem 380-as henem 220-as motort keresek.
A fordulatszám a váltó miatt másodlagos de inkább alacsonyabb mint magasabb.
Pl kb 3000/perc
Láttam pl 1200 W-os tesco gazdaságos furógépet 3990 Ft-ért. Papiron jó lenne de tényleg birja a folyamatos terheléses üzemet?

Ha fordulatszámszabályozást akarsz, akkor háromfázisú motorban kell gondolkodnod+frekvenciaváltóban.


a fordulatszámot nem kell szabályozni, de a háromfázisu motor nem a 380-as?
mert ha igen akkor nincs 380-as motorom tehát ez a kérdés el van döntve.
220-as motor kell.
eddig is köszi


hétf. szept. 03, 2007 14:28
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Vaterán nézz valami frekiváltót, 20 körül már néha hozzá lehet jutni. 3 fázisú motort bárhol kapsz, az nem ey őrült drága tétel.

A DC motor nagyon bivagy indítónyomatékkal rendelkezik, de a szabályzása nagy teljesítményen kissé problémás, egyelőre nem javasolnám.

A triakos fázishasítós vezérlő nem minden motorhoz jó!


hétf. szept. 03, 2007 13:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Mindegyik egyfázisú aszinkron motor tud mindkét irányba forogni, csak egy megfelelő átkapcsoló kell hozzá, ami vagy a fő, vagy a segédtekercs két végét megcseréli.

Az 1.1kW-os motor az folyamatos 1.1kW-os terhelésre van méretezve. Rövid időre ennek másfél-kétszeresét is tudja. A gyári ventilátorával a melegedése normális marad, csak a csapágyak kopása határozza meg az élettartamát. Léteznek szakaszos üzemre tervezett motorok, de az külön meg van jelölve.

A nyomaték, mint minden motornál egyenlő a teljesítmény és a szögsegesség hányadosával. Tehát a motor névleges teljesítménye és fordulatszáma megadja a névleges nyomatékot. Ebből következik, hogy a fordulatszámot is tudni kell, amikor motort vásárolsz, nem elég a teljesítmény.

Ha fordulatszámszabályozást akarsz, akkor háromfázisú motorban kell gondolkodnod+frekvenciaváltóban.


hétf. szept. 03, 2007 13:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás milyen motort és honnan?
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem.
Vettem egy E1N esztergagépet, motor nélkül mert nekem csak 220-am van.
Most kéne egy 1.1 KW körüli, 220-as motor.
Olyan ahol a forgásirány is kapcsolható.
A másik követelmény hogy birja a folyamatos terhelt üzemet. Már uresen is aránylag nagy a gép ellenállása.Tényleg egy motor nyomatéka a teljesitménye fuggvénye vagy ez is egy kérdéses adat.

Szóval mi a javaslatotok s honnan?
Előre is köszi. (Fordulatszámszabályzás elöny de nem feltétel, van váltó)


hétf. szept. 03, 2007 13:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Ros-Co.-> köszi! :wink:


szer. aug. 01, 2007 18:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Egy munkából adódóan kellett csinálnom egy PWM szabályzót. Megosztom veletek.

Megnézi. örül.

http://www.hvlabs.hu/pwm/PWM_2KW


szer. aug. 01, 2007 15:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Nos ismet nem doltek meg az elektrotechnika
alaptorvenyei.....

> Lehet, hogy a 60W-os izzó kevés, próbáld
> meg vasalóval egy pillanatra.

Igen, ez igy van. Akkora belso surlodasa van,
hogy izzon keresztul max. annyit lehet tapasztalni
hogy az egyik iranyban kicsit kevesbe nehez
forgatni...

Toroidrol alacsonyabb feszrol azert mar
megindul(t).

> a csodalatos "szabalyozo"-t (narancssarga
> kallantyu az elore/hatra valta, tekerogomb
> a max fordulathoz, egyebkent meg porog
> ahogy huzod....) ette meg a fene.

Na ez viszont egy remtortenet. Kamu szabalyozo
kinai modra. Elektronikahoz annyi koze van,
hogy van benne egy valami diodaszeruseg
(szupresszor, szikrazas gatlas?). Egyebkent
meg egy kozonseges kapcsolo (abbol is
eleg vacak mert egyszeruen szetesett mint
a mukodeskeptelenseg alapveto oka) plusz
egy szabadonfuto racsnis narancssarga szamozott
gomb ami semmit nem csinal marmint az
esztetikai elvezetet leszamitva :))))))


hétf. nov. 06, 2006 9:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> vagy szakadt

Szakadtnak biztos nem szakadt...


hétf. okt. 30, 2006 9:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Lehet, hogy a 60W-os izzó kevés, próbáld meg vasalóval egy pillanatra. Illetve az egyik gerjesztő tekercs két kivezetéseit cseréld meg, ha még nem tetted meg. Ha ezekután sem indul, akkor vagy le van égve, vagy szakadt. Ellenőrizd az egymás melletti kommutátorszeletek közötti ellenállást.


vas. okt. 29, 2006 21:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Nos ez jo villanymotoros topic....

Tehat van egy nagy valoszinuseggel
kinai kezifurogep, amiben valoszinuleg
a csodalatos "szabalyozo"-t (narancssarga
kallantyu az elore/hatra valta, tekerogomb
a max fordulathoz, egyebkent meg porog
ahogy huzod....) ette meg a fene. A
tulaj (rokon) szerint allitolag nem ment,
aztan meg teljes forulaton azota meg
sehogy' :)))
A keres az hogy kapcsolo nelkul dirketbe'
menjen.

A motor fizikailag sertetlennek latszik,
sem az allo, sem a forgo resz nem latszik
egettnek, kommutator is jonak nez ki.

Az alloresznek ket tekercse van, kek es
szurke kivezetesekkel. A forgoresz a
kommutatoron keresztul ket fekete vezetek.

Nagy naivan azt hittem hogy:
kek-szurke-fekete-fekete-kek-szurke
sorbakotessel valamerre megindul es max.
a ket feketet kell felcserelni ha forditva
indul meg. DE ovatos duhajkent uresen es
izzon keresztul probaltam es nem hajlando
megindulni a dog... Mar vegigprobaltam az
az osszes logikus variaciot....

- Van valami trukkje?
- Az izzon (60W) keresztul nem is tud megindulni?
- A latszat ellenere megis megis le van egve
a tekercseles....?

Teljes feszen nem merem eroszakolni...
Holnap majd megmerem hogy a ket alloresz tekercsen
egyforma-e a fesz?
Illeteve hogyan oszlik meg az alloreszen es
a forgoreszen a fesz...?

Egyeb otlet/javaslat/tanacs?


vas. okt. 29, 2006 21:22
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. feb. 16, 2006 9:23
Hozzászólások: 54
Hozzászólás 
Picit hanyagoltam a topikot, mert időközben eredmény született. Egyik szemem sír, a másik nevet. Mindez a túlbuzgóságom, a türelmetlenségem miatt.
Történt ugyan is, hogy 100%-ra összeállt a gép. Lökdöstem a programokat, tesztelgettem minek milyen előtolást jó, stb. Aztán beütött a nagy ötlet, hogy ha mások 30-40W-os p*csa motorokkal gravíroznak, meg huncutkodnak a műanyagok marásával, akkor megpróbálom én is a fordulatszám szabályzót beiktatva, mit tud alacsony fordulaton a motor. Beraktam egy borotvaéles kétélű marót, szemre belőttem a fordulatot aztán adj neki... A következő mondatom az volt, hogy: "hűha". Tükör felületet húzott a puha vörösrézre. A fordulatszám hallhatóan esett valamennyit, de kompenzáltam a potival. Na, mégegyszer próba. Megint jó. Hm... Akkor talán színtiszta alumínium. Előtolás, fordulatszám macerálás megint szemre. "Hűha!!!"
Szóval hiába tudom kézzel lefogni a tengelyt, marásra tökéletesen elég. Persze kis fogásokról van szó, 2-3tized. De 27e-s fordulaton is max 0.7-ig vettem a fogást vörösrézbe. De ez is csak azért volt, hogy megnézzem mit tud a gép szerkezete. Hát egyáltalán nem rezonált. Feljebb nem mertem vinni, mert finom, aprólékos munkára kell.

Már csak egy fordulatszám kijelző kell és akkor happy end!!!

Tanulság számomra: először próbáld ki, hogy mit mutat a gyakorlat. Ha nem jó, ráérsz később korrigálni.

Uff! :)


hétf. okt. 16, 2006 21:26
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. feb. 16, 2006 9:23
Hozzászólások: 54
Hozzászólás 
Tényleg leég? De csak akkor, ha kap naftát és nem forog a tengely. Ugye?

Arra természetesen figyelek.


szer. okt. 11, 2006 19:46
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Leég. De ez nem a mi dolgunk :twisted:

A régi szabályzókat talán rá lehet venni, hogy vezérelhetőek legyenek, de akkor is bele kell építeni valami nagyfesztranyót meg optocsatolót, pl. a poti helyére...


szer. okt. 11, 2006 12:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Moderátor

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:21
Hozzászólások: 2102
Hozzászólás 
Én most azon gondolkodtam el, hogy mit fog szólni egy huszonezres fordulatszámra tervezett motor ahhoz, ha 3000-es fordulaton jól megterhelik?


szer. okt. 11, 2006 11:48
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
De ez olyan gyorsan történik (ha jó a szabályzókör) hogy nem veszed észre. Persze ha másodpercenként 5-öt fordulna, akkor már rángatózna...


szer. okt. 11, 2006 8:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 105 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 155 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség