Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd máj. 14, 2024 6:52



Hozzászólás a témához  [ 52 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Fiziológiai hangerőszabályzás 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás 
Danko!
Nem tudom hol tart a dolog, de a 1036 szerintem neked sem fog tetszeni. (huh ezt meg miből gondolom?).
Engem is idegesített anno hogy szobahangerőn úgy kopognak a ládák mintha Sokol-t hallgatnék. Szeretem ha akkor is dübörög. Egészítsd ki egy ládával (2.1), ez független lesz a másik kettőtől és úgy vezérled ahogy akarod.


szomb. okt. 14, 2006 18:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. szept. 27, 2006 22:17
Hozzászólások: 89
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hát valami olyanon gondolkodtam, hogy pl egy inkrementális jeladóval, vagy valami más elvú megoldással megcsinálni...
Hát potméteresre nem szeretném :?


...:Árpy:...


pén. okt. 13, 2006 19:40
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 27, 2005 17:37
Hozzászólások: 963
Hozzászólás 
Olyasmi rémlik, hogyha van egy lin. poti és 1/10 akkora ellenállással tergheled, akkor szinte logaritmikus lesz a skálája. Magyarul, csinálj egy lineáris hangerőszabályozót és terheld meg egy ellenállással. Vagy szerzz be egy hangerőszabályozó IC-t. Az a legjobb.


pén. okt. 13, 2006 15:14
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. szept. 27, 2006 22:17
Hozzászólások: 89
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
HElló!
Engem egy olyan megoldás érdekelne, ahol csak hangerőszabályozás lenne (digitális) és ez logaritmikus lenne...
Egy szub erősítőbe kellene.

Hogyan lehetne ezt megoldani?
Előre is köszönöm segítségeteket.... :)

...:Árpy:...


pén. okt. 13, 2006 13:47
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Ez mind igaz, de ezt a kihívás kedvéért IS csinálnám. A másik ok, hogy elegem van már a potikból. Csavarok rajta egy kicsit (főleg ennél az LM1036-nál) és már maxon van.

Az egyik hobbi elektronikában van közölve egy rajz "inkrementális szögadó" néven. Ez egy scrollos egér scrollját használta fel. Itt is szintén kiadta az egyik kimeneten az impulzusokat, a másikon meg az irányt. Ennél még könnyen meg is valósítható, de itt a mechanikával kell szenvedni rendesen. A másik fele meg az, hogy nincs semmilyen "ellenállása" ha tekered. Ezért jött szóba a léptető motor.


hétf. szept. 19, 2005 16:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Benyaa és Többiek!

Nem kell ennyire elbonyolítani egy viszonylag egyszerű áramkört, mert nem lesz jó.
Ha ennyi mindent kell szabályozni, akkor a TDA1074A IC jobb választás. Az adatlapján vannak infok az áramkör felépítéséről is. Az LM1036 IC is jó, sima potikkal megoldható a szabályozás,és látni a gombon, hol áll. :)
Üdv! SMA


hétf. szept. 19, 2005 15:57
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Kicsit módosítottam az elképzelésemet. Ezzel az ellenállásos leosztással lineáris lesz a szabályzás, így inkább egy LM 1036 hangerő szabályzóját kéne vele meghajtani. Bár azzal az a problémám, hogy kb negyed hangerőnél jön elő a hangja. Ti is tapasztaltátok ezt?
Léptető motorra még senkiek sincs ötlete?


hétf. szept. 19, 2005 14:25
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Na előrángatom ezt a topikot.

Én is egy digitális hangerő szabályzón dolgozok. A hangfrekis jelet CD4066-al fogom kapcsolni az adott ellenállásra, így egy feszültségosztót csináltunk.
2db 4066-lesz benne amiből 5 vagy 6 hangfrekis kapcsolót használok ki, attól függően, hogy 32 vagy 64 lépés kell. A vezérlést egy előre hátra számláló végezné el. Az a baj, hogy ha akarok valamiféle visszajelzést kapni, hogy hol áll a hangerő arról már nincs sok elképzelésem, mivel 5 vagy 6 biten dolgozik az áramkör, és bcd kódban. ezt meg ugyebár ledes kijelzőre nem lehet rávinni. Ha meg valamilyen hálózatot akarok építeni azt már VK táblában nem egyszerűsítem le az 5 változó miatt. Erre a visszajelzésre van valakinek valami ötlete?
Valamint én nem nyomógombokkal akarom megoldani a vezérlést, hanem léptető motorral. Csak kéne valami áramör ami rá van kötve a motorra, és az egyik kimenetén az impulus számokat adja ki, a másikon meg azt hogy előre vagy hátra tekertük a motort. A fő problémám ezzel, hogy nem tudom a léptető motorok működését, illetve, hogy hogyan tudom megvalósítani ezt.
Léptető motoros vezérlésnél viszont lehet kevés lesz a 64 lépés is:)


vas. szept. 18, 2005 18:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Te tudod. Ha akarod, ám építsd meg. Esetleg hallgass meg előtte egy gyári állapotú VT (Rádió)Erősítőt. Figyelj a hangra, mikor 10..11 óra van a hangerőszabályozón és amikor 13..14 óra. A hangerő különbséget lehet, hogy korrigálni kell, mert eldurranhat a hangfal... :wink:

Hja, még valami. Fentebb valami csöves előerősítőt emlegettél. Ez utóbbi (valószínűleg) a jó hang irányába tett lépés akar lenni. A Loudness meg a rossz irányba mutat...

Gilszkilabor


hétf. máj. 30, 2005 11:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Gilszkilabor írta:
Szubjektíve nem igazán működik. Engem zavar, hogy kis hangerőn egyhe (?) mély-magas emelés van. Kis hangerőn nem akartam "feltekerni" a hangszínszabályozókat, más sem tegye meg helyettem. Egy idő után valamelyest "rááll" persze erre az ember füle, de amikor "odahúzom" neki a hangerőt, akkor meg relatíve elfogynak a mély-magas hangok.


En ilyet a hugom Philips(asszem:) ) tornyan tapasztaltam. Kis hangeron OK, de amikor feltekertem majdnem maximumra, akkor hallhatoan volt egy kis mely vagas. LEhet, hogy volt benne loudness, es azert, de en azt is elkepzelhetonek tartom, hogy a hangfalakat vedik igy/is/, hogy nagy hangeron kicsit visszavesznek a melybol, nehogy elszalljon a mely.

Idézet:
Pontosabban, megszűnik a korábbi emelés. Tehát a "szükséges" beavatkozás nem igazán segít, inkább zavaró. Nincs is értelme erőlteni a dolgot, hiszen a hétköznapi hangokat sem korrigáljuk aszerint, hogy milyen intenzitásúak. Gondolj bele, feltűnt-e már valaha az, hogy hangszín korrekciót kellene beiktatni amiatt, hogy valamit halkabban hallasz. Például egy másik ember hangját vagy akár csak a varrógép surrogását (közel van a hangforrás vagy távol). Tisztességes erősítőkben sincs Loudness, mert inkább árt, mint használ.

Gilszkilabor


A masik ember hangja, meg a varrogep az pont olyan tartomanyban van, ahol a ful a legerzekenyebb :)

Egy dolog miatt epitem meg: Kivancsi vagyok ra. Ha nem valik be, akkor alkatresztemeto, vagy megy a szekreny tetejere, vagy ilyesmi.
De elotte van meg egy villanytanszigorlat, matekszigo, meg fizika2 vizsga :-)


hétf. máj. 30, 2005 11:05
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Szubjektíve nem igazán működik. Engem zavar, hogy kis hangerőn egyhe (?) mély-magas emelés van. Kis hangerőn nem akartam "feltekerni" a hangszínszabályozókat, más sem tegye meg helyettem. Egy idő után valamelyest "rááll" persze erre az ember füle, de amikor "odahúzom" neki a hangerőt, akkor meg relatíve elfogynak a mély-magas hangok. Pontosabban, megszűnik a korábbi emelés. Tehát a "szükséges" beavatkozás nem igazán segít, inkább zavaró. Nincs is értelme erőlteni a dolgot, hiszen a hétköznapi hangokat sem korrigáljuk aszerint, hogy milyen intenzitásúak. Gondolj bele, feltűnt-e már valaha az, hogy hangszín korrekciót kellene beiktatni amiatt, hogy valamit halkabban hallasz. Például egy másik ember hangját vagy akár csak a varrógép surrogását (közel van a hangforrás vagy távol). Tisztességes erősítőkben sincs Loudness, mert inkább árt, mint használ.

Gilszkilabor


hétf. máj. 30, 2005 10:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
pontositok. :)
Mi nem tetszik benne? Miert ellenzed?


hétf. máj. 30, 2005 10:03
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
miert? mi a bajod vele?


hétf. máj. 30, 2005 10:02
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Fiziólógiai hangerőszabályozás???

Ti hol éltek, még hisztek ilyesmiben? A VT6383-ban első dolgom az volt, hogy kiforrasszam a hangerőszabályozó mellől az RC tagokat! A második dolgom meg az volt, hogy az egész hangszín-rész kikötöttem...

Danko kolléga! Szerintem felejtsd el a lúdnesszt! Sok időt és energiát ölsz bele fölöslegesen a nagy semmibe, hidd el!

Gilszkilabor


hétf. máj. 30, 2005 8:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Sziasztok!

Koszonom mindennyiotok segitseget, egyelore kicsit most pihentetem a temat. FOleg, mert szigorlatom lesz. Meg majd me'g konzultalnom kell a "csoves kollegaval" Pecsen, egy csoves eloerosito ugyeben, addig nem fogok neki a komolyabb munkalatoknak (NYAK, alkatreszek beszerzese, etcetc)


Koszi! 8)


hétf. máj. 30, 2005 0:47
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Azt hiszem, van ebbol linearis is, csak nekem itthon LOG van, mert anno hangeroszabalyozohoz rendeltem.


szomb. máj. 28, 2005 11:47
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Na ennek a lineáris változata kellene, ha az LM-et akarod vele vezérelni, mert a DS1666 logaritmikus karakterisztikájú, és olyannak kell lennie, amelynél a Wiper Memory jellege Non-Volatile, mert az megőrzi a kikapcsolás előtti értéket, ez pedig (Volatile) minden bekapcsoláskor a 30%-os értékre áll be.


szomb. máj. 28, 2005 11:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
huh ezt nem ertem kristalytisztan, de lehet kapni digitalis potikat, amiket fel le gombokkal lehet vezerelni. Peldaul a maxim-tol a DS1666.


szomb. máj. 28, 2005 10:53
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
fdsamano írta:
_Danko_ írta:
Talan annyival lenne jobb ez az IC, hogy lehet kezelni digitalis poootmeterrel, amibol meg lehet olyat kapni, amit siman 2 drottal :) lehet vezerelni, "UP" meg "DOWN", nem kell hozza mikrokontroller.

Talán annyival jobb lenne ez az IC, hogy sima lineáris mono potméterekkel, egyenfeszültséggel vezérelhető.

Ha mindenáron kombinálni akarod digitális vezérléssel, akkor minden kezelőszervhez kell egy előre-hátra számláló, aminek a kimeneteit egy D-A konverternek tekintve, 1-2-4-8- arányú ellenállásokkal, vagy R-2R létrahálózattal előállítható a kívánt vezérlő feszültség.
Elegánsabb, csak (értelmetlenül) sokkal bonyolultabb.


szomb. máj. 28, 2005 9:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1833
Hozzászólás 
ADG715


pén. máj. 27, 2005 18:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Jaja.... :wink:


pén. máj. 27, 2005 18:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
_Danko_ írta:
Talan annyival lenne jobb ez az IC, hogy lehet kezelni digitalis poootmeterrel, amibol meg lehet olyat kapni, amit siman 2 drottal :) lehet vezerelni, "UP" meg "DOWN", nem kell hozza mikrokontroller.

Talán annyival jobb lenne ez az IC, hogy sima lineáris mono potméterekkel, egyenfeszültséggel vezérelhető.


pén. máj. 27, 2005 17:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Talan annyival lenne jobb ez az IC, hogy lehet kezelni digitalis poootmeterrel, amibol meg lehet olyat kapni, amit siman 2 drottal :) lehet vezerelni, "UP" meg "DOWN", nem kell hozza mikrokontroller.


pén. máj. 27, 2005 16:32
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
_Danko_ írta:
hi!

Cortez: Ezt a nacional-IC -t megnezem majd, bar ez az ON/OFF loudness nekem kicsit gyanus... Reszletesen nem tanulmanyoztam at az adatlapjat, csak atfutottam rajta.

Funk:
Idézet:
Egy próbát megér ez az IC, de a zaja soknak tűnik és a minőségi kérdés is csak meghallagtás után dől el.


Ezt melyik IC-re ertetted?
Az LM-re, vagy a 4066 -ra?

Nem gyanús, ezek tényleg átkapcsolnak a loudnesses karakterisztikára, viszont tényleg zajosak, nem egy Hi-End kategória. De ezt tényleg neked kell eldöntened, hogy milyen kategóriát célzol meg.

Funk az LM-re értette. Én is.


pén. máj. 27, 2005 16:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
hi!

Cortez: Ezt a nacional-IC -t megnezem majd, bar ez az ON/OFF loudness nekem kicsit gyanus... Reszletesen nem tanulmanyoztam at az adatlapjat, csak atfutottam rajta.

Funk:
Idézet:
Egy próbát megér ez az IC, de a zaja soknak tűnik és a minőségi kérdés is csak meghallagtás után dől el.


Ezt melyik IC-re ertetted?
Az LM-re, vagy a 4066 -ra?


pén. máj. 27, 2005 15:41
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Na, azt még én se találtam ki :)

Hát ez az amit én sem tudok, de a hangerő részét már biztosan megoldjuk. :-)
Azért szép lenne 4-5 kapcsolóval loudness-es hangerőszabot csinálni, nem? Ezért marad álom, vagy lesz egy alkatrésztemetőnk, mert máshogy nem tudom elképzelni.

Danko!

Egy próbát megér ez az IC, de a zaja soknak tűnik és a minőségi kérdés is csak meghallagtás után dől el.

Amúgy nem gond összekötni 5-6 db 4066-ot, hogy a linkednek megfelelően menjen.

Üdv, Funkee


pén. máj. 27, 2005 15:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
http://cache.national.com/ds/LM/LM1036.pdf az adatlapja


pén. máj. 27, 2005 14:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Hangerő + Balansz + Magas + Mély + Loudness (2állapotú, on/off :))
Nem túl drága, lomexben kapni asszem.


pén. máj. 27, 2005 14:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Cortez írta:
Az én ötletem miért nem jó ?


Ez az IC is ugyanazt tudja, mint amit az altalam belinkelt ket kapcsolast?
"jo cucc" ez az IC? hol kaphato & mennyibe kerul?


pén. máj. 27, 2005 14:07
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Cortez írta:
Az én ötletem miért nem jó ?

Az is jó.


pén. máj. 27, 2005 13:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Az én ötletem miért nem jó ?


pén. máj. 27, 2005 13:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Funk írta:
Kezdek elkeveredni.

Fdsamano!

Hogy fogsz a te ötletedhez "loudness"-t kapcsolni?

Üdv, Funkee

Persze, ha nagyon akarnám, akkor egy sávszűrt jel szintjét szabályozgatnám, és az eredményt kivonnám az eredeti jelből.


pén. máj. 27, 2005 13:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Funk írta:
Kezdek elkeveredni.

Fdsamano!

Hogy fogsz a te ötletedhez "loudness"-t kapcsolni?

Danko!

Ezeket nehéz lesz 5 kapcsolóval megoldani :-)

Üdv, Funkee

Na, azt még én se találtam ki :)
5 db 4066 már elég lenne a húszállásúhoz oldalanként. Meg egy 20 kimenetű shift-regiszter.
Vagy két db 4067 analóg multiplexer és közéjük még egy kapcsoló.


pén. máj. 27, 2005 13:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Funk írta:
Danko!

Ezeket nehéz lesz 5 kapcsolóval megoldani :-)

Üdv, Funkee


Igen, tobbek kozott ezert is probalom hanyagolni a releket :-))


pén. máj. 27, 2005 13:16
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Kezdek elkeveredni.

Fdsamano!

Hogy fogsz a te ötletedhez "loudness"-t kapcsolni?

Danko!

Ezeket nehéz lesz 5 kapcsolóval megoldani :-)

Üdv, Funkee


pén. máj. 27, 2005 12:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Bontott telefonkozpontbol **** anyagok
jol hasznalhatok a projekthez :)))

http://www.sigtel.com/tel_tech_sxs.html
http://www.seg.co.uk/telecomm/automat1.htm
http://freespace.virgin.net/andy.valve/xchange.htm


pén. máj. 27, 2005 12:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
hi!


Itt a ket kapcsolas, ezek kozul valamelyikre gondoltam. meg nem dontottem el, hogy 20 v. 25lepeses legyen.

http://sziget.mine.nu/~danko/aramkor/hangero.jpg

Hogy lehet ezt 5 kapcsoloval megcsinalni? Mert en akarhogy neztem, ehhez vagy egy 20 v. 25allasu yaxley kellene, vagy 20 (v. 25) rele/reed/kapcsolo
VEgulis, ha sok CD4066 kellene, az nem olyan nagy gond, mert olcso.
Csak a rele a draga.


pén. máj. 27, 2005 12:01
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Funkee, ezt írtam:
Idézet:
Az 1-2-4-8- arányú ellenállásokkal egy lineáris "potit" kapunk, de egy további ellenállással, amit sorba kötünk a kapcsolórendszerrel, a logaritmikust közelítő eredmény is elérhető.

Azért írtam, mert már csináltam ilyet, jó közelítéssel logaritmikus lett. Balanszot is csináltam, ami középhelyzetben 3 dB-t csillapított.


pén. máj. 27, 2005 11:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Fdsamano és többiek!

Tényleg! Most jutott eszembe, hogy lináris szabályzást kapnánk, ami nem nyerő.
Azt mondta Danko, hogy mikrokontroller, tehát olyan feladatot készíthetünk, amilyet akarunk :-)
Itt az első:
Távközléstechnikában használatos a logaritmikus kvantálás, amikor is egy 12 bites lineáris kvantálásból kalulálják a logaritmikus 8 bitet(nem részletezem az előnyöket, naponta hallhatjuk). Ezt lehetne megfordítani úgy, hogy 2 db CD4066-al(összesen 8 kapcsolóval) egy effektíve csak 5 bites kapcsolót készítesz. A program meg kitalálja, hogy melyik állás jön a 8 kapcsolón, hogy kiadja a 32 logaritmikusnak tűnő lépést.
Számolgatok és ha érdekel ill nem találunk jobbat, akkor leírom részletesebben.

Üdv, Funkee


pén. máj. 27, 2005 11:22
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Uff rettenetes szerkezetek ezek :-)

Nincs valakinek véletlenül egy méretezett rajza? Nem kell sok lépéses, csak annyi amennyi elfér a monitoron :-) Kíváncsi vagyok... És elég ha a lényeg van rajta...

Köszi!


pén. máj. 27, 2005 10:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
_Danko_ írta:
Funk írta:
Danko!

Jó a CD4066, de számold majd bele, hogy kb 100 Ohm az ellenállása, ami feszfüggő, azaz torzítást visz be, ha nincs jól méretezve.

Végül is mire lenne szükséged? egy frankó loudness-es potira?

Üdv, Funkee


Pontosan!!

Az adatlap szerint 80ohm az ellenallasa, ami miatt en is aggodok...
Viszont ennel olcsobb,egyszerubb megoldas nem jutott eszembe.

A legjobb persze a rele lenne, de az dragabb joval, es kattog is.

Akkor okoz gondot a csatornaellenállás nemlinearitása, ha egy csillapító keresztágába van kötve a kapcsoló. Ha egy 10 kohm nagyságrendű ellenállással sorba van kötve, akkor bőven 1 ezrelék alatt lehet az ebből eredő torzítás.
Tehát emiatt inkább a soros ágba célszerű tenni a kapcsolókat, ami viszont újabb problémát hoz be: a tápfesz bekapcsolásakor minden kapcsoló "rövidzár", így a készülék egy pillanatra felordít. Egy műveleti erősítő visszacsatoló ágába kötve mindkét probléma kilőhető.
Ha elég 16 állás, akkor egy db 4066 négy kapcsolójával ez megoldható, 5 kapcsolóval 32 állás már a magasabb igényeket is kielégíti, ehhez szét kell osztani egy plusz 4066 négy kapcsolóját.
A koppanásmentes kapcsolás akkor valósítható meg gond nélkül, ha egy plusz ellenállással áthidalod az egész kapcsolórendszert.
Az egyes kapcsolókkal 1-2-4-8(-16) arányú ellenállásokat sorbakötve egy előre-hátra léptethető számlálóval vezérelhető a kapcsolórendszer. Vannak olyan számlálók, amelyekbe párhuzamosan be lehet írni egy értéket, ezzel megoldható, hogy bekapcsoláskor egy normál hangerőn induljon a szerkezet.
Az 1-2-4-8- arányú ellenállásokkal egy lineáris "potit" kapunk, de egy további ellenállással, amit sorba kötünk a kapcsolórendszerrel, a logaritmikust közelítő eredmény is elérhető.
A vezérlő C-MOS logika és a 4066 járhat 15 V-os, egyszeres tápról, célszerű a műveleti erősítőket is ugyanerről a tápról járatni, természetesen külön-külön megszűrve őket.


pén. máj. 27, 2005 9:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Danko!

A 80 Ohm-mal az a baj, hogy nem fix és mindentől össze-vissza függ, ezért elsőként el kellene dönteni, hogy milyen kapcsolást építesz, aztán kiderül, hogy alkalmas-e ez a jószág.
Ha alkalmas, akkor építsd meg ezzel, max ha nem tetszik, akkor a helyére beteszel egy-egy reed relay-t.

5 kapcsolóval 32 állásod lesz, ami első körben jó is lehet akár. Azért gondoljuk át, hogy mit is készítenénk. pl 3 dB-es lépéseket, hogy átfogjunk vele egy normális tartományt? 3 dB az már nagyon sok. Nem lesz kényelmes. 2 dB nem rossz, de úgy kellene megalkotni, hogy teljes rendszerben is jól menjen, ami azt jelenti, hogy ha adott egy max 200 mV kiemeneti feszü jelforrás(CD), akkor ahhoz kell egy 20-50 mV környéki érzékenységű végfok, hogy az alacsony kivezérlésű felvételeket is le tudjuk játszani. Gyakorlatilag 10-20 dB-t csak azért kell szabályozni, mert a felvételek nagyon különbözőek. Ezután jönnek a mi igényeink, hogy mekkora tartományt szeretnénk ill mekkora lépést. Szerintem 60 dB kell és a lépés legyen max 1.5-2 dB.
Szerintem nem azon az egy plusz relay-n fog múlni.

Még nem látom, hogy milyen kapcsolás lenne olyan, ami loudness-es is és relay-os is. Van már ötlet?

Középmegcsapolásos potit adok neked söré, amennyit akarsz, de az egyetlen megcsapolás gagyi loudness-t eredményez(ha tesznek valamit a gépekbe, akkor az ilyen). A régi tesla lemezjátszókban volt frankó 3 megcsapolásos loudness, azok tudtak valamit.

Üdv, Funkee


pén. máj. 27, 2005 8:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Ahhoz mit szólnál, ha pl egy LM1036 intézné az egészet (ebben ha jól emléxem kapásból van loudness)
és ehhez elég csak egy feszvezérlés, így itt talán a relé kattogását talán ki lehetne szűrni valami kondival.
Ja és ha a balance nem kell, akkor elég fele annyi relé is (vagy csak 1morzes kell így).
5 relével már egész szépen lehetne szabályozni, és tök izgi project lenne kivitelezni, pláne távirányítóval,
bár erre is adott már valaki magyar linket, a relés részre meg a diyaudion láttam pont a minap egy egész topicot,
ahol leírták a méretezés részleteit. Sok sikert ! ;)


pén. máj. 27, 2005 8:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Funk írta:
Danko!

Jó a CD4066, de számold majd bele, hogy kb 100 Ohm az ellenállása, ami feszfüggő, azaz torzítást visz be, ha nincs jól méretezve.

Végül is mire lenne szükséged? egy frankó loudness-es potira?

Üdv, Funkee


Pontosan!!

Az adatlap szerint 80ohm az ellenallasa, ami miatt en is aggodok...
Viszont ennel olcsobb,egyszerubb megoldas nem jutott eszembe.

A legjobb persze a rele lenne, de az dragabb joval, es kattog is.


pén. máj. 27, 2005 8:00
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
rainball írta:
Üdv!

Szabad egy hülye kérdést? Mire jó ez a fiziológiai hangerőszabályozás? Mert ha lépésenként változtatod a hangerőt, akkor már nekem alapból ellenséges érzéseim támadnak, ráadásul ahogy látom szép alkatrésztemető készül...


Nem lesz gond az, hogy nem folyamatosan szabalyoz. Legalabbis, sok lepes eseten nem. Eszembejutott tegnap, hogy a Sipos Gyula: HI-FI Erositok epitese c. konyvben vannak ilyen kapcsolasok. a legnagyobb az 25lepeses, ami mar teljesen jo. Legalabbis,en igy vettem ki a szovegbol.

NEUROFiRE jol irta, a ful karakterisztikajat kompenzalja ki ez a hangeroszabalyzo. Kis hangeronel melyet emel, es magasat is. Bar, magasat nem annyira, mint melyet.
Az ujabb szerkentyukon LOUDNESS -kent fut ez a funkcio. De mivel mar a digitalis teknika koraban elunk, es minden ketyere digialis meg DSP meg minden, igy ott kicsit mashogyan megy.
Fokozatmentesen is meg lehet oldani ezt, specialis potmeterrel, aminek 4 kivezetese van. A negyedik kivezetese a szenpalya kozeperol van kivezetve.
Sajnos nagyon nehezen lehet ilyen potit beszerezni, es draga. n*1000 Ft.


pén. máj. 27, 2005 7:57
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2696
Hozzászólás 
úgy vettem észre, hogy a jobb rendszerekben a hangerőszabályozást "analóg" potival oldják meg és inkább azt tekergetik valami gyors mechanikával. Egyszer volt a kezemben egy stúdióba szánt keverőpult. Abban igen gyors léptetőmotorral huzogatták a potikat. Úgy, ahogy egy cd-ben mozog az optika
Persze ha valaki bele akar kötni bele lehet, mert a léptetőmotor se folyamatosan szabályoz ;) De egy jó nagy felbontású motor áttételezve elég szépen felbontja a szabályzott tartományt így szerintem nyugodtan beszélhetünk átmenet nélküli szabályozásról.


pén. máj. 27, 2005 6:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Danko!

Jó a CD4066, de számold majd bele, hogy kb 100 Ohm az ellenállása, ami feszfüggő, azaz torzítást visz be, ha nincs jól méretezve.

Végül is mire lenne szükséged? egy frankó loudness-es potira?

Üdv, Funkee


pén. máj. 27, 2005 6:52
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 21:31
Hozzászólások: 756
Hozzászólás 
rainball írta:
Üdv!

Szabad egy hülye kérdést? Mire jó ez a fiziológiai hangerőszabályozás? Mert ha lépésenként változtatod a hangerőt, akkor már nekem alapból ellenséges érzéseim támadnak, ráadásul ahogy látom szép alkatrésztemető készül...

A ful karakterisztikajat (ld. Fletcher-Munson gorbek) kompenzalja a hangero fuggvenyeben (azaz alacsony hangeronel 'nem tunnek el' pl. a melyhangok).


pén. máj. 27, 2005 5:05
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv!

Szabad egy hülye kérdést? Mire jó ez a fiziológiai hangerőszabályozás? Mert ha lépésenként változtatod a hangerőt, akkor már nekem alapból ellenséges érzéseim támadnak, ráadásul ahogy látom szép alkatrésztemető készül...

Az én fülemnek eddig mindig megtette egy egyszerű logaritmikus poti, annak a hangerő-ellenállássávhossz összefüggése nekem nem bántó. Sokkan jobban bánt, ha nem tudok fokozatmentesen állítani, mégha a gyakorlatban a fokozatmentességet abszolút nem is használom ki. (Persze lehet, hogy a baj az én készülékemben van :-))

Nem akarom elvenni a kedvét senkinek, csak érdekel, hogy mennyivel jobb a dolog...


csüt. máj. 26, 2005 23:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
A CD4066 -os IC jo lenne ide?


csüt. máj. 26, 2005 20:08
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 52 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 50 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség