Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd jún. 04, 2024 22:24



Hozzászólás a témához  [ 188 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4  Következő
Coilgun- elektromágneses kilövő 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás Re: Coilgun- elektromágneses kilövő
Már itt tartanak vele a jobbak.
http://index.hu/tech/2010/12/12/vilagre ... ngereszet/


hétf. dec. 13, 2010 11:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
SPafi írta:
Jó dolog, hogy elkezdtél gondolkodni, csak nem kellene félúton megállni, mert így az eredmény rosszabb, mint ha tippeltél volna: háromból semmi.

- Nem ugyanaz a centrifugális erő hat a tengelyre, mert simán ki lehet egyensúlyozni (ellensúllyal).

Valóban, erre nem gondoltam: a kiegyensúlyozás.

SPafi írta:
- A golyó pályáját olajozva jelentősen lehet lassítani a golyót. A gördülési súrlódást úgysem lehet kenéssel csökkenteni, viszont az olaj közegellenállása visszafogja a golyót.

Úgy tudom, hogy a gördülési surlódási erő függ a felület minőségétől, és igenis lehet kenéssel csökkenteni. Persze _nagyon_ vékonyan kell kenni, gyakorlatilag szemmel nem látható vékonyságban.
Dolgoztam olyan helyen, ahol sínen futó gépek féktávolsága nőtt meg a sínre kifolyott hidraolika olaj miatt. A kerekek nem blokkoltak le, mert elektronika vezérelte a fékezési erőt, szemmel sem látszott, hogy csúsznának, de a fékút megnőtt. A sínen nem látszott az olaj, tapintással sem volt érzehető, olyan vékony rétegben volt. Benzines lemosás után a fékút újra a régi lett.
Ilyen vékony rétegben elképzelhető, hogy a közegellenállás kevesebb energiát emésztene fel, mint ami a csökkent súrlódás miatt nyerhető.

SPafi írta:
- Nem az erőket, hanem a teljesítményeket kell összehasonlítani, márpedig mivel a golyó sokszoros sebességgel halad, a motor csapágygolyóihoz (és egyéb súrlódó részeihez) képest, ezért sokszoros súllyal számítanak a rá ható erők! P=F*v!

Igen, ha ki van egyensúlyozva.
A golyóra ható erők a tengelyre is hatnak (mert rá van kötve), ugyanaz az erő hat ott is, mint magára a golyóra.

Igazad van, a kiegyensúlyozás rögtön megoldaná a problémát.


pén. aug. 22, 2008 13:21
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Ugyanaz a centrifugális erő hat ilyenkor is, mint amikor a golyó önmagában gurul, csak nem a golyó és egy pálya között lesz a súrlódás, hanem a motor tengelye és a csapágyazás között. (Ami mivel kenés van benne, jobb, mint a golyó szárazon. De ha a golyó pályáját beolajozod nagyon vékonyan, akkor kb. ugyanott vagy)


Jó dolog, hogy elkezdtél gondolkodni, csak nem kellene félúton megállni, mert így az eredmény rosszabb, mint ha tippeltél volna: háromból semmi.

- Nem ugyanaz a centrifugális erő hat a tengelyre, mert simán ki lehet egyensúlyozni (ellensúllyal).

- A golyó pályáját olajozva jelentősen lehet lassítani a golyót. A gördülési súrlódást úgysem lehet kenéssel csökkenteni, viszont az olaj közegellenállása visszafogja a golyót.

- Nem az erőket, hanem a teljesítményeket kell összehasonlítani, márpedig mivel a golyó sokszoros sebességgel halad, a motor csapágygolyóihoz (és egyéb súrlódó részeihez) képest, ezért sokszoros súllyal számítanak a rá ható erők! P=F*v!


kedd aug. 19, 2008 11:13
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Unnamed írta:
Nincs túl nagy gyakorlatom. Arra gondoltam, hogy hogyan lehet mégis körpályán gyorsítani egy golyót. Végülis ha egy zsinórra van felerősítve a golyó, ami körbe tud forogni egy tengely körül, esetleg akár motor forgatja, nem látom úgy, hogy akadályba ütközzön (már olyan lassító akadályba, amilyen a körpályán való súrlódás), hogy nagyon nagy sebességre felgyorsuljon.

Ugyanaz a centrifugális erő hat ilyenkor is, mint amikor a golyó önmagában gurul, csak nem a golyó és egy pálya között lesz a súrlódás, hanem a motor tengelye és a csapágyazás között. (Ami mivel kenés van benne, jobb, mint a golyó szárazon. De ha a golyó pályáját beolajozod nagyon vékonyan, akkor kb. ugyanott vagy)


kedd aug. 19, 2008 10:31
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. okt. 24, 2007 17:18
Hozzászólások: 185
Tartózkodási hely: budapest
Hozzászólás 
off
Fogalmam sincs, a főnököm igen hallgat a témáról, szerintem nem lesz belőle semmi, csak aznap este nagyon be volt lelkesedve, hogy azonnal kerítsek valakit, aki tudna ebben segíteni. Elég temperamentumos(olasz) csávó, az ő lelkivilágának megnyugtatása érdekében hívtalak. Természetesen keresni foglak, ha bármi előrelépés történt.
on


kedd aug. 19, 2008 10:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ja, hogy te vagy az, csak új nickkel?

Amúgy a repülőtéri világítással mi a helyzet?


hétf. aug. 18, 2008 23:57
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. okt. 24, 2007 17:18
Hozzászólások: 185
Tartózkodási hely: budapest
Hozzászólás 
Pafi!
Megmondom őszintén fogalmam sincs már, hogy hány voltosak voltak ezek a kondik, már 2 éve volt. azt tudom, hogy összesen 2 darab kocsiakksi méretű kék bigyó Volt és ezek összesen 8000 F ot adtak ki 50-60 volt körüli fesszel.
Az áruk 6 számjegyű, de nemtudom még az első számot sem. Én a vezérléssel foglalkoztam anno..
Mi a SZE-n(győr) csináltunk 4 kerekűt.
Az anyósülésnél volt egy generátor, bringapedállal. Kőkemény megfeszített munkával fel lehetett tölteni a kondit, amivel lehetett autózni párszáz métert vészesetben.. :)
Ez egy másik csapat volt(gépészek). Amihez csináltad nekünk azt a több KW-os áramgenerátort az teljesen más tészta. Egyébként azóta is kiválóan működnek. Ókor-ókor kivágja a biztit, de ez normális 100-150 voltos kimenőfesz és 30 A körüli kimenőáramnál. :)
Mivel azóta bp-re költöztem már nem nagyon tartom a kapcsolatot a srácokkal, de ha nagyon érdekel titeket, rá tudok kérdezni, hogy honnan szerezték a cuccokat. Az egész kocsi 4 millió körül volt...
bocsi a hosszú offért.
ON


hétf. aug. 18, 2008 11:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
http://www.maxwell.com/ultracapacitors/products/large-cell/bcap3000.asp
Maxwelléknél lehet kapni 2,7V/ 3kF-osat. Az ára biztos a csillagos eget verdesi, de a maxwell cuccoknál nem is csoda.


hétf. aug. 18, 2008 8:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
aszasza!

Te tudsz 3,9 V-os szuperkapacitásról? Vagy ezek belül két soros kondiból állnának?

A leggyorsabban a Wimákat lehet kisütni, de azok iszonyúúúú drágák!

Ti csináltátok a BME-n a háromkerekűt?


hétf. aug. 18, 2008 5:56
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. okt. 24, 2007 17:18
Hozzászólások: 185
Tartózkodási hely: budapest
Hozzászólás 
Az igen!
3.9V 1640 F os kondiból sorban 100.
Szórakoztunk ilyennel mi is, illetve nem ilyennel, hanem 8000F ossal. Ezeket a szuperkapacitásokat nem lehet ilyen hamar kisütni, nagyon nem bírják. Mi egy villanymotoros kocsiba tettünk ilyen kondikat.
Írják is a másik fórumban, hogy talán arra lehetne használni, hogy egy kisebb konditelepet tölt, amivel esetleg egy több100 lövedékes railgunt lehetne csinálni... bár a sorozatlövéstől szerintem megolvadna a sín is.


vas. aug. 17, 2008 23:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
0,1 ohmos kisütés esetén 1,56MW-ot disszipál a körben lévő ellenállás 2 másodpercig (4kA@ 390V)


Már persze ha nem nagyobb a saját belső ellenállása. Valószínűleg ebben a nagyságrendben van, vagy akár kicsit nagyobb is lehet.


vas. aug. 17, 2008 21:50
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ez a zsinóros megoldás a növekvő terhelés matt inkább elméleti lehetne.
Igaz, a parittya is valami hasonó volt. Megpörgették és ettől begyorsult a kődarab.


vas. aug. 17, 2008 21:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Nincs túl nagy gyakorlatom. Arra gondoltam, hogy hogyan lehet mégis körpályán gyorsítani egy golyót. Végülis ha egy zsinórra van felerősítve a golyó, ami körbe tud forogni egy tengely körül, esetleg akár motor forgatja, nem látom úgy, hogy akadályba ütközzön (már olyan lassító akadályba, amilyen a körpályán való súrlódás), hogy nagyon nagy sebességre felgyorsuljon. Az, hogy jobban feszíni a zsinórt, elvileg nem jelent lassító hatást. Bár itt is, növelve a teljesítményt, romlani fog a hatásfok, de közel sem annyira, mint a körpályás gyorsításnál. Itt csak az lesz a határ, hogy meddig bírják az anyagok. A railgun ebből a szempontból azért jobb, mert a lövedék szét is eshet, de az áram mindenáron gyorsítani fogja, ha tetszik neki, ha nem (sőt, ha elpárolog, még azt is gyorsítani fogja)


vas. aug. 17, 2008 21:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Aha értem. Neked nagyobb gyakorlatod van már ebben, azért kérdeztem.
A kép hát... :roll:
Hatttalmas elkó csoport! Ha ezzel akarna valaki vadászni akkor terepjáró kell hozzá.


vas. aug. 17, 2008 21:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Hát attól függ milyen célra.
Működne, aztán lenne egy max sebesség, annál feljebb nem lehetne menni, mert a golyó nagyon fékeződne. Igazából szép lineárisan, minél jobban gyorsítani akarjuk, annál inkább ellenáll a gyorsító erőnek (a golyó a falnak szorul egyre erősebben), olyan sebességet, mint egy railgunnál biztosan nem lehetne elérni. Esetleg sok elektromágnessel, de nem kell mondjam, minél nagyobb energiát fektetünk a gyorsításába, annál roszabb lesz a hatásfoka sajnos.

Ez itt készül valamire :
Kép
24kJ-os elkó bank :) 4500v @ 2400uf Szép mi?
De van jobb. http://4hv.org/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?48181
390V @ 16.4 F azaz 1,25MJ! Mindezt szintén elkókból, ha jól veszem ki.
Csak szórakozásképp végeztem néhány számolást. 833W-os táppal éppen 1 óráig tartana feltölteni. 0,1 ohmos kisütés esetén 1,56MW-ot disszipál a körben lévő ellenállás 2 másodpercig (4kA@ 390V) Sokmindenre lehet használni őket, pl lehet szép házat építeni ennyi kondiból, meg csempe helyett a falra ragasztani, de se coil se railgunt nem lehet építeni belőle.


vas. aug. 17, 2008 20:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Noigen, hasonlóan mint a túl szögletesen szerelt villámhárítónál, ott letépi az egészet a keletkezett erő.
Érdekes dolgok ezek!

Régen egy újságban találtam részecske gyorsító működését szimuláló
megépíthető mechanikus modellt. Az is fel tudna gyorsítani egy acélgolyót.

Az egy köralakú ékpályából állt aminek az egyik pontján egy elektromágnes helyezkedett el.
A tekercs előtt egy elektróda páros volt elhelyezve ami a tekercs áramkörét zárta amikor
az acél golyó átgurult rajta. Ettől a golyó minden kör után egyre nagyobb sebességre gyorsul.
Amikor eléri a megfelelő sebességet akkor egy elektromágnes oldalra
húzza egy szabadba nyíló egyenes pályára és nagy sebességgel elrepül.

Elektromágnesből lehetne egymás után több is.
A kontaktust helyettesíthetné egy optokapu.
Vagy akár egy lineáris "motor" is gyorsíthatna.

Ilyen elven nem működetne jól szerinted egy kilövő?


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 vas. aug. 17, 2008 21:03-kor.



vas. aug. 17, 2008 20:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
A videó végén a lövedék izzó darabjai, + plazma repül ki a csőből. Lehet simán plazmát is kilőni, az elég jó móka, 10000 fokos levegőt lő néhány méterre. A railgun simán a lorenz erő által mozdul előre (a lövedéken áthaladó áram és a sínekben folyó áram folyási iránya miatt), jobb a hatásfoka mint a coilgunnak.


vas. aug. 17, 2008 19:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A videó végén van egy szikraeső, az a kilőtt acél szikrázása ahogy dörzsölődik?

Hogy is van ez, az egyiknél tekercs rántja meg, a másiknál lineáris motor elvén gyorsul?


vas. aug. 17, 2008 19:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Ez egy kompakt darab. Én most inkább railgunra koncentrálok majd.
http://www.youtube.com/watch?v=Ybp_TcKA5c0
Ez elég jó :)


vas. aug. 17, 2008 19:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Egy elkészült darab: http://www.youtube.com/watch?v=GjMTffRav-I


vas. aug. 17, 2008 12:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Köss össze 40 darab mikrosütő kondit párhuzamosan, 3kV ról elég brutál. Amúgy azt tervezem, hogy nyáron kicsit körbejárom a villanytelepeket, nincs-e véletlen néhány száz kJ kidobásra váró kondi.. valahol biztos van.


szomb. jún. 07, 2008 12:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A srác nem kispályás... Nem is tudom kire emlékeztet?
A 7uF 9KV-os bankommal talán lehetne már próbálkozni, jelenleg ez helyettesíti az elpukkant defin kondit...


szomb. jún. 07, 2008 11:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Most összeraktam jobban az egészet. 1 napomba telt az egész, és az első teszt után a tirisztor megpuszult. 70V felett magától elsül, illetve vezet, gyújtófesz nélkül is. Asszem kell valami nagyobb tirisztor. Lehet a sorozatos kisütéseket nem bírta. Márpedig ennél csak nagyobb energiáknak lesz kitéve.
Kis érdekesség : http://fastmhz.com/?p=37
24kJ-os elkóbank :) 4500V @ 2400uF Mikor 14kJ-al szórakozott, kijöttek hozzá a zsaruk :twisted:


csüt. jún. 05, 2008 15:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Kép
http://kalazif3.googlepages.com/dob.jpg/dob-full;init:.jpg
Energiaitalos doboz. A fala elég vékony, ezért kettőt is át tud vinni a lövedék. Videó: http://kalazif3.googlepages.com/coil2doboz.wmv
Fel kéne lökni 140V-ra, ott már 735J lenne. Majd jövő héten tesztelek még ilyesmiket :D


szomb. máj. 24, 2008 14:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
http://www.youtube.com/watch?v=GdYxzn8B9z0
8kJ-os kézi railgun. Nem tudom, hogy hány fülvédő lehetett a palin, de 1 nél több az biztos. Nincs lövedék, csak plazmát lő. Meg van segítve egy kis co2-vel hátulról. A railgun hátránya, hogy, mivel általában semmilyen félvezető nem bír el több kV melett 50-100kA áramot, leginkább csak a lövedék sínek közé juttatásával lehet működésbe hozni, így olyan hangja van, mint egy fél kiló tnt-nek. Találtam néhány nagyon frankó kondit : http://theelectrostore.com/shopsite_sc/store/html/high-voltage-electrolytic-capacitors-400v-3900uf.html
Megérik az árukat szerintem. 10 darab már 3120 J, és 21 k forint. Jók coil, és railgunhoz is.
Amúgy a sajátomban a tirisztor (amit régebben Spafitól vettem) 12V-ot kap gyújtáskor, így jóval gyorsabb a gyújtás, mint az előző verziónál.
Valamikor 2 hét múlva megpróbálok 2 sínnek való fémet beszerezni vastelepről, és kicsit raillal is bepróbálkozom. Várható teszt energia kb. 2kJ. Ha a kondik bírják a próbafeszt, akkor meg 3,6kJ.


vas. máj. 18, 2008 21:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Elnézést mindenkitől, hogy s*ggfejként viselkedtem.

MotoHacker írta:
Erre nekiállsz itt "kioktatni",teljesen off dolgokról,minden cél és értelem nélkül!

Elnézést kérek Tőled is.
Néha rámjön a dili :(

MotoHacker írta:
Egy vízszerelőt sem vittek még kóterba 1,5méteres vascső miatt.
Igen,mostmár rézzel szerelik a vizet..na válaszoltam magamnak a szinvonaladon,neked már felesleges...

Én ugyan nem vagyok vízszerelő, de már jártam úgy kb. 6-7 éve, hogy azért léptem át a jogos önvédelmet, mert egy éppen nálam lévő kispajszer 60 cm-nél hosszabb volt :(
Óriási mák volt, hogy a rendőrségre az éjszaka közepén kijött doki mindent 8 napon belüli sérülésnek vett fel, így egy törött kezet és egy betört koponyát is. Meg az én képemet is, ami azóta se teljesen szimmetrikus :( Különben még én jártam volna rosszul.

MotoHacker írta:
Felejtsd már el az önvédelmet, ...

Bocs. Ez csak azért volt a fejemben, mert írtátok, hogy át lehet lépni törvényesen a 7,5 J-t. Ebből azt gondoltam, hogy emberünk magával akarja hordani, mert ha csak otthon tartja a garázsban/pincében/műhelyben ahol építi, ott senki se fogja megmérni, hogy hány J-lal lövi ki vele a szöget, vasbetondarabot, stb-t.

Még egyszer mindenkitől elnézést kérek, legközeleb, ha rámjön a kötekedés, az ilyesmit az offolós topikba írom inkább. Vagy inkább jobb volna, ha oda se.


vas. máj. 18, 2008 16:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Sparow amit írkálsz,a fele hülyeség,a fele féligazság,nem foglalkoznék vele részletesen,paragrafus sszerint.
Van fegyvervizsgám maroklőfegyverre,ott meg ezek az alapok,amit belevernek a leghülyébb fejébe is,kb mint autóvezetésben a piros lámpa,vagy érettségin a 2+2...

Erre nekiállsz itt "kioktatni",teljesen off dolgokról,minden cél és értelem nélkül!

Egy vízszerelőt sem vittek még kóterba 1,5méteres vascső miatt.
Igen,mostmár rézzel szerelik a vizet..na válaszoltam magamnak a szinvonaladon,neked már felesleges... :roll:

Felejtsd már el az önvédelmet,meg az összes katonás,háborús,fegyveres ide nem tartozó hülyeséget légyszives!!!
Vagy konstruktivan szólj a topic témájához hozzá,vagy ha téged ez nem érdekel,akkor ne írj ide.

Utoljára kérlek erre,legközelebb watt-ot hívom be a topicba,hogy törölje az egész offolást!

Kb 3szor szögeztem le,nem önvédelmi célra,nem emberekre lőni,nem hordozni.
Erre legutóbbi írásod miről szól megint? Jogos védelem mértéke és társai.. :roll: :roll:


szomb. máj. 17, 2008 10:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Sparow2: most tényleg nem tudom mi a célod a kommentekkel, mivel nyilvánvalóan nem alkalmas vadászatra, vagy a gonosz szomszéd fejenlövésére (ilyen kis méretben), illetve már a topik legelején tisztáztuk, hogy a legjobb netre felkrakott coilgun hatásfoka is 5-6% körül van, így nem fog egy robbanóanyaggal, vagy sima légnyomással működtetett fegyver hatásfokának közelébe sem érni. Ha te mindenáron vadászni szeretnél vele, akkor ott railgun. A coilgun arra lehet jó, hogy pl. a railgun sínjai közé lövi be a lövedéket. Így nem szükséges még szelepeket meg nyavajákat bekötni.
Ja, és ha a railgun fegyvernek minősül a törvények szerint, akkor hol lehet rá engedélyt szerezni? Ehhez nem kell engedély, én úgy tudom, így nem minősül illegálisnak a tartása, és használata sem (ésszerűen nem emberekre lövöldözve persze). De jogász nem vagyok, úgyhogy lehet hülyeség, amit mondtam, de ez így lenne normális.


pén. máj. 16, 2008 21:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Nem önvédelmi célra kell ez,tehát lehet 200kg.
Ha mondjuk felszereled egy autóra, kiába lő olyat,mint egy puska,nem szerelhetik le és kobozhatják el,mert nem illegális semmilyen formában.
Ahogyen természetesen egy darab vascső sem fegyver.
A jogszabály egyértelműen meghatározza mi minősül fegyvernek és mi nem.
Innentől ezt a meddő "vitát" lezártnak tekinthetjük szerintem.

De igenis, fegyvernek számít egy darab cső vagy tömör rúd is, ha 60 cm-nél hosszabb. Ugyanígy teleszkópos bot (ún. vipera), boxer, nunchaku, tonfa, kés, íj és nyíl, stb ... de még egy erős csúzli is (ha ezzel bántalmazol valakit, az már fegyvres támadásnak minősül a törvény előtt. Sőt ha ilyen eszközökkel védekezel fegyvertelen emberrel szemben, akkor előfordulhat, hogy a törvény szerint túllépted a jogos önvédelem határát). Sőt tovább megyek: egy harművésznek akár pusztakezes támadása is fegyveres támadásnak minősül egy adott szint fölött (karatéban pl. 3 kyu fölött).

MotoHacker írta:
Én inkább a témára koncentrálnék,hogyan lehetne a lövedék sebességét megmérni,illetve ha már van egy nagyon gyors optokapu, avval további tehercseket indítani,hogy a lövedék tovább gyorsulhasson.

Hogy némi ON-t is írjak:
Itt: http://www.mkh.hu/ceg.html így mérnek:
"A lövedékek sebességének mérése a nagy sebesség és a kis méret miatt nem egyszerű dolog. A mérés elve az, hogy két jeladó között a repülési időt mérjük. Ez az idő a megtett út ismeretében megadja az ezen a szakaszon mért átlagsebességet."
A lövedék tömegét pedig tudják, így a sebeségből és a tömegből kiszámolható a lövedék mozgási energiája.


pén. máj. 16, 2008 21:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Nem önvédelmi célra kell ez,tehát lehet 200kg.
Ha mondjuk felszereled egy autóra, kiába lő olyat,mint egy puska,nem szerelhetik le és kobozhatják el,mert nem illegális semmilyen formában.
Ahogyen természetesen egy darab vascső sem fegyver.
A jogszabály egyértelműen meghatározza mi minősül fegyvernek és mi nem.
Innentől ezt a meddő "vitát" lezártnak tekinthetjük szerintem.

Én inkább a témára koncentrálnék,hogyan lehetne a lövedék sebességét megmérni,illetve ha már van egy nagyon gyors optokapu, avval további tehercseket indítani,hogy a lövedék tovább gyorsulhasson.


pén. máj. 16, 2008 13:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Érdekes volna,ha ilyet adnának el játékfegyvernek,szó szerint..
Nem tenném oda a nyitott tenyerem az biztos.
Ezek a zegy tekerences kilövők tényleg csak kezdésnek jók,olyat kellene kikísérletezni,ami "utángyorsítós".

Azért a méret és a súly is számít.
Hiába tud kilőni egy 100 Joule energiájú lövedéket, ha kell cipelned egy 20 kg-s akksicsomagot hátizsákban meg egy 20 kg-s "géppuskát" a kezedben. (Amikor valódi géppuskák vannak akár 10 kg alatt is)

MotoHacker írta:
Evvel törvényesen átléphető a 7,5J mozgási energia,sőt akár sokszorosa is elérhető volna

Igen ... És ez miért jó?
Egy darab csövet is fel lehet úgy gyorsítani, hogy bőven átlépje a mozgási energiája a 7,5 Joulet. Sőt agyon is lehet vele verni bárkit.
(Törvény szerint egy 60 cm-nél hosszabb csődarab is fegyvernek minősül, sőt boxer, csúzli, íj és nyíl, stb is, a pontos megfogalmazást nem találom.)
Most is azt mondom, mint előbb: önvédelemre bőven megfelel egy gázfegyver, vagy egy szobai céllövésre való lőfegyver: flóbert. Kicsi, elfér a tenyeredben.
Ha meg odaáll 4-5 ember 2-3 méterre, őket valószínűleg élesfegyverrel sem tudnád megállítani, ha elindulnak.


pén. máj. 16, 2008 8:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Unnamed írta:
... Az szép kis játékszer, ha jól tudom el lehet érni 15-20%-os hatásfokot is, ami 10kJ tárolt energia esetén 1,5kJ kinetikus energiát produkál. Ekkora kinetikus energia a falat is átviszi. Igazából ezt még mindenképp ki szeretném majd próbálni, csak két 'sínt' kell kerítsek :D

Ez már szép! Akár vadászni is jó volna ...
(Nagyobb puskák többezer Joule energiával (3000 vagy van ami 4000 fölött) lövik ki a lövedéket. - de azért ne legyünk telhetetlenek, 1500 J az nagyon szép volna)


pén. máj. 16, 2008 8:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Unnamed írta:
Sparow2 írta:
Egy konzervdoboz oldalán ennyire egy 100-as szög is átmegy, amire rácsapsz a tenyereddel .


Ezt speciel kipróbáltam, a tűhegyesre köszörűlt lövedéket kézzel próbáltam belevágni a konzervdobozba, és nem sikerül, még csak át se ment a hegye! Ez legalább 1-1,5mm vastag anyag. Játéknak játék, de nem tenném elé a kezem.

Ne mondd már, hogy felétek másfeles acélból gyártják a konzervdobozt?
Soha az életben nem nyitnád ki konzervnyitóval :)
A kezemet egy csavarhúzó elé se tenném ki ...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sparow2 pén. máj. 16, 2008 8:17-kor.



pén. máj. 16, 2008 8:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Rakjunk egy ágyúba polonium-berilium keveréket meg jó sok tóriumot, az biztosan jobb lesz 8)


csüt. máj. 15, 2008 22:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres csüt. dec. 16, 2010 13:09-kor.



csüt. máj. 15, 2008 21:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Igen, ez a powerlabs féle railgun. Többszörös hangsebességgel lő ki egy egész ujjnyi fémdarabot. Üresen kisütve meg plamzát lő ki. Itt is hátulról rásegít egy kicsit (vagy inkább nagyon) megfelelő nyomással, és tulajdonképp az a bekapcsolás, hogy a lövedéket belelövi a két sín közé. Hatékony cuccok ezek, de 20kJ-nál a legtöbb esetben a lövedék fele elég a csőben, és olyat szól, hogy belereng a környék. De nem baj :)


csüt. máj. 15, 2008 21:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres csüt. dec. 16, 2010 13:08-kor.



csüt. máj. 15, 2008 21:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Érdekes volna,ha ilyet adnának el játékfegyvernek,szó szerint..
Nem tenném oda a nyitott tenyerem az biztos.
Ezek a zegy tekerences kilövők tényleg csak kezdésnek jók,olyat kellene kikísérletezni,ami "utángyorsítós".
Evvel törvényesen átléphető a 7,5J mozgási energia,sőt akár sokszorosa is elérhető volna


Saccra 10J körül lehetett a kinetikus energia. Én úgy gondolom, hogy hátulról túlnyomásos levegővel kéne megsegíteni, és csak 1 szegmensben gyorsítani. Nem túl nehéz feladat, csak azt kell kiszámítani, hogy mennyi ideje van a tekercsnek gyorsítani. Valószínű sokkal nagyobb feszültségű kondik kellenének viszont, ami jelenleg ugyan van, de nem akarom erre a célra befogni. És innentől kezdve, hogy nagyfesz kell a cucchoz, már közeledünk a jobb hatásfokúbb railgunhoz. Az szép kis játékszer, ha jól tudom el lehet érni 15-20%-os hatásfokot is, ami 10kJ tárolt energia esetén 1,5kJ kinetikus energiát produkál. Ekkora kinetikus energia a falat is átviszi. Igazából ezt még mindenképp ki szeretném majd próbálni, csak két 'sínt' kell kerítsek :D


csüt. máj. 15, 2008 21:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Sparow2 írta:
Egy konzervdoboz oldalán ennyire egy 100-as szög is átmegy, amire rácsapsz a tenyereddel .


Ezt speciel kipróbáltam, a tűhegyesre köszörűlt lövedéket kézzel próbáltam belevágni a konzervdobozba, és nem sikerül, még csak át se ment a hegye! Ez legalább 1-1,5mm vastag anyag. Játéknak játék, de nem tenném elé a kezem.


csüt. máj. 15, 2008 21:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Érdekes volna,ha ilyet adnának el játékfegyvernek,szó szerint..
Nem tenném oda a nyitott tenyerem az biztos.
Ezek a zegy tekerences kilövők tényleg csak kezdésnek jók,olyat kellene kikísérletezni,ami "utángyorsítós".
Evvel törvényesen átléphető a 7,5J mozgási energia,sőt akár sokszorosa is elérhető volna


csüt. máj. 15, 2008 19:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Unnamed írta:
Fejlesztgettem kicsit a cuccot, két elkót sorba (így 75.000uF @ 80-110V az érték) elég vad lett. Kisebb lövedéket esztergáltam hozzá, a kezdeti sebessége legalább 25-30m/s körül van. Átviszi a konzervdoboz falát. A max tárolt energia 453J.
http://kalazif3.googlepages.com/coil2.jpg/coil2-full;init:.jpg
Videó:
http://kalazif3.googlepages.com/coilgunv2.wmv

És a mozgási energia mennyi?
Tényleg nem fikázni akarok, de ez csak játékfegyver. Egy konzervdoboz oldalán ennyire egy 100-as szög is átmegy, amire rácsapsz a tenyereddel ...


csüt. máj. 15, 2008 13:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Egy ilyen eszköz hivatalosan nem minősül lőfegyvernek, ugyanakkor játszva kilőheti majdnem hangsebességgel is a lövedéket,hatásos lőtávolsága többszáz méter is lehetne...érdemes ezirányban fejlesztgetni!

Amiket itt pár hozzászólással fentebb a belinkelt oldalon láttam, messze nem hangsebességgel lőtték ki a lövedéket (20-30 m/s-onkat írtak, 10-20 J kinetikus energiával, de volt amelyik ennyi se volt)
Önvédeli célból vásárolhatsz gázfegyvert (engedély sem kell a tartásához; viseléséhez igen, de gyakorlatilag mindenkinek megadják). Vagy alternatíva lehet 7,5 J-nál kisebb energiájú lőfegyver. Diszkrét, kicsi, nem látszik, ha gáz van, előkapod. (Persze, ha nagy gáz, akkor jobb ha egérutat nézel. Egy gázfegyver 3-4 ember ellen már kétesélyes dolog. De még éles fegyvernél is lehet, hogy elveszik, volt már ilyenre is példa a történelemben nem egyszer, főképp aki rosszul használja: pl ijesztés képpen hadonászik vele, ahelyett hogy a meglepetést kihasználná)

Ha egy akkora pisztoly kinézetű dologgal (bár fentebb volt aki dobtáras géppuskát írt) az oldaladon mászkálsz, mint egy régi szovjet fúrógép, ami a kabát alá sem fér be, akkor úgysem biztos, hogy a rendőr elhiszi, hogy ehhez nem kell engedély ... vagy egyáltalán felfogja, hogy mi az ("biztos urak, ez egy mágneses elven működő coilgun, kérem"), és nem egyből elveszik, bevisznek a rendőrségre, és fél vagy egész éjszaka ott ülhetsz, mire hazaengednek ...

Szóval szerintem ez maximum hobbi célra lehet jó.


csüt. máj. 15, 2008 13:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Fejlesztgettem kicsit a cuccot, két elkót sorba (így 75.000uF @ 80-110V az érték) elég vad lett. Kisebb lövedéket esztergáltam hozzá, a kezdeti sebessége legalább 25-30m/s körül van. Átviszi a konzervdoboz falát. A max tárolt energia 453J.
http://kalazif3.googlepages.com/coil2.jpg/coil2-full;init:.jpg
Videó:
http://kalazif3.googlepages.com/coilgunv2.wmv


szer. máj. 14, 2008 17:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Ez mind szép, csak a baj az, hogy ha 3x erősebb egy mágneseses tér egy mágnes mágneses terénél, akkor átpolarizálja. Nemhogy a vasdarabot, de a legjobb neodymium mágnest is átpolarizálná. Feltéve, ha van 3T mágneses tere a tekercsnek, de annyi biztos hogy van.


hétf. okt. 22, 2007 23:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Fel kell mágnesezni,és máris taszítja.Sorban a fesz nagyobb,de a csúcsáram kisebb.


hétf. okt. 22, 2007 22:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Hát egy mágneses tér nem hinném, hogy taszítani fog egy vasdarabot. Bár a railgunnál tulajdonképp ez történik, de ahhoz kJ-ok kellenek, na meg más kialakítás. Meg egyelőre nem tudom azt sem eldönteni, hogy a két kondit sorba, vagy párhuzamosan kapcsoljam? 79VDC @ 0,15F /darab. Sorba 150V lenne, jobban gyorsítaná a lövedéket.


hétf. okt. 22, 2007 22:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Én azon gondolkodtam,a tekercs miért nem taszítja inkább a lövedéket?
Akkor lehetne több tekercset használni és igazi lineáris motort kapnánk.
Ha ez működne,megpörgetném a lövedéket a csö végén egy kis mágnessel és motorral,ez azt is megoldaná,hogy ne essen ki a csőből,majd az első tekercs lerántja róla.
Egy ilyen eszköz hivatalosan nem minősül lőfegyvernek, ugyanakkor játszva kilőheti majdnem hangsebességgel is a lövedéket,hatásos lőtávolsága többszáz méter is lehetne...érdemes ezirányban fejlesztgetni!


hétf. okt. 22, 2007 21:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
http://www.coilgun.ru/
Hmm, és ha azt mondom, dobtáras géppuska? :D Persze ahhoz tárcsakondi kéne, dehát nem ugyanaz a kettő. Az oldalon hasonlóan vannak kivitelezve, de ezek már profi gyártmányok. Annyira azért nem nagy, hogy hátizsákba rakjam. A youtube-n is van 2-3kJ-os kézifegyverbe, ahol nagyobb kondik vannak.


hétf. okt. 22, 2007 20:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
...rendes kézifegyver szerű készüléket akarok végeredményül, amiben van esetleg akksi, vagy egy kis trafó, kondi fesz mérő , meg úgy általában normális töltény betöltési lehetőség.
Arra nem gondoltál hogy a kondikat meg a nagyobb dolgokat valami táskába teszed? Mondjuk hátitáska?

Ekkora kondikkal meg akksival én inkább valami válról indítható páncélököl-méretű dologra tudok csak gondolni. Az már nem is annyira kézifegyver.


hétf. okt. 22, 2007 20:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Nah, van egy kis időm (meg nem utolsó sorban kedvem) hogy megcsináljam normálisan a cuccot.
http://kalazif.googlepages.com/coilgun.jpg/coilgun-full.jpg
Már próbaképp kicsit tömörítettem a coilgunt, de rendes kézifegyver szerű készüléket akarok végeredményül, amiben van esetleg akksi, vagy egy kis trafó, kondi fesz mérő , meg úgy általában normális töltény betöltési lehetőség. Készítettem egy kisebb menetszámú tekercset, ezzel jobban megy eddigi tesztek alapján, viszont érzékenyebb lett a lövedék kezdeti állapotával kapcsolatban. A töltény megvezetése nagyobb gondot okoz mint elsőre gondoltam, de most az jutott eszembe, hogy egy alucső kéne, amiben van egy kis légrés, így se felmágnesezés, se örvényáram nem keletkezne, mégis szilárd megvezetés lenne. Vélemény erről?


hétf. okt. 22, 2007 20:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 188 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség