Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd máj. 14, 2024 14:45



Hozzászólás a témához  [ 217 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5  Következő
Spektrum analizátor - fények otthonra 
Szerző Üzenet
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Összezavartalak. Bocs.
A kapcsolás HDD indikátor és kivezérlés-jelző (átkapcsolható), ebből a kiv. jelző részt építettem meg (csatornánként két OPA, MC3403-al, a kapcsolási rajzon középen, fent). A HDD indikátor a másik funkció, azt nem építettem bele (valamint az 555-el felépített tápot sem, mivel csöves erősítőben van, nem gond a 140V-os feszültség előállítása)...

Idézet:
Vagy nem mutat szinte semmit, vagy nagyon kis hangerő-emelkedésre szinte teljes kivezérlést jelez.

Ez így nem jó, ahogy írtam. Pontosabban: nagyon kicsi az a hangerő-tartomány, amikor valóban VU meter-ként működik.

Az IN-9 csupán méretében, színében, valamint a segéd-katód hiányában más, mint az IN-13, adatlapja: http://www.die-wuestens.de/rb/IN9-13.pdf

Ezt olcsóbban sikerült beszereznem, könnyebb volt beszerelni az erősítő előlapjába, és nem utolsó sorban jobban tetszik a lilás fénye végett.

Ezen az oldalon van néhány kép (és video) róla, itt használják a THAT konverter IC-t: http://m.bareille.free.fr/vu-in13/vumeter_in13.htm


csüt. feb. 05, 2009 20:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Vagy nem mutat szinte semmit, vagy nagyon kis hangerő-emelkedésre szinte teljes kivezérlést jelez.

Nos teljesen ossze vagyok zavarodva:

A belinkelt kapcsolas cime szerint egy Plazma HDD indikator (mennyivel jobb ugye ha nem egy piros LED villog ahogyan teker a merevlemez:) )
Ranezesre is PC-hez lett alkotva, 12V-os taprol menjen es trimmerel allithato hogy pont jol pislogjon (es ennek megfeleloen is dolgozik)...

Az "IN-9-es cső"-rol hirtelen nem talaltam semmit, de ha neked van rola adatlapod valahol az belinkelhetned. Ez a "ket katodos plazma" cso most nekem nem ugrik be... Esetleg kepet rola?

Egyebkent miert nem a klasszikus "varazsszem"-et hasznalod"?

Szerintem hagyjuk jelenleg a log-lin konvertert.


csüt. feb. 05, 2009 18:56
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hello Gafly!

Jelenleg az ebben a doksiban szereplő kapcsolással megy: http://www.elektroncso.hu/cikkek/in13_hddind.pdf , de egyáltalán nem vagyok megelégedve vele. Vagy nem mutat szinte semmit, vagy nagyon kis hangerő-emelkedésre szinte teljes kivezérlést jelez.

Törtem a fejem, próbáltam más kapcsolásokkal, de nem tudtam úgy megoldani, hogy már átlagos szobai hangerőnél is jelezzen ill. egy jobban kivezérelt állapotban is még kijelzőként viselkedjen, ne pedig világításként :D .

(Ahogy írtad, valóban nem precíziós műszer, inkább csak egyfajta hangulatfény az erősítőn. Célom csupán annyi, hogy ne csak a két "véglet" között működjön.)


csüt. feb. 05, 2009 18:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Kaninjo, mivel nem precizios muszert epitesz, szerintegy eleg egy nagyjabol mukodo atalakito. Egy mezei OPA-val meg lehet oldani, ha nem felejtem el akkor otthon korbenezek a konyvekben.
De peldaul diodas ellenallasos torespontos kozelito halozatot te is ki tudsz talalni/keresni...


csüt. feb. 05, 2009 16:12
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Sziasztok!

Lehet, nem a legjobb témába írok, de ezt találtam :) ...
Szeretnék építeni IN-9-es csővel egy sztereo kivezérlés-jelzőt. Az elektroncso.hu-n lévő kapcsolást építettem meg. Mivel ezek a csövek, ha jól értem, lineárisak, szükség van egy log-lin konverterre a korrekt kijelzéshez. Találtam kapcsolást, melyben ún. THAT konverter IC-t használnak, de itthon nem találtam rá beszerzési forrást.

Ellenben ezt az oldalt találtam: http://tchips.com/home/index.php?option ... 5&Itemid=1
Ez egy spketrum-analizátor, de ha a sávszűrőt elhagynám, működhetne teljes sávú kivezérlésjelzőként?

Vagy esetleg, ha bárkinek volna ötlete, amivel megoldható lenne a fenti probléma, szívesen venném!

Üdv.:Kaninjo


csüt. feb. 05, 2009 15:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
MotoHacker!
Vizsgamunkának egyáltalán nem kell saját áramkört beadni. Sőt, ezt szerintem senki nem is teszi. A megkötés csak annyi hogy elég bonyolultnak kell lennie. Valamelyik tanár szerint úgy emlékszem ez 50 alkatrész. De erre Unnamed szerintem jobban emlékszik. (?)
Egyébként szvsz az a szomorú, hogy rossz, nem működő áramkört is be lehet adni, csak akkor egy fekete matricát kell a készülék aljára ragasztani és akkor a vizsgán nem kapcsolják be. :(
Mondjuk ezt az előző technikusi osztálytól hallottam, nálunk szerencsére ilyen még nem hangzott el.


kedd okt. 23, 2007 8:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Attila:
Fene a frakkjukat,legalább kérnél érte pénzt! Ez a mi időnkben igy nem mehetett volna,hogy publikus project szolgai utánépítése a vizsgamunka :(
Nem mintha én nem csináltam volna mások visgamunkáját,akik síkhülyék voltak,dehát talán utolsó alkalom volt,hogy elektronikai tervezést rendesen megfizettek... :)


hétf. okt. 22, 2007 21:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
fischer!
Addig nem rakok fel az oldalamra projektet, amíg én magam meg nem építettem. Lehet hogy ez esetben kivételt teszek, mert egyrészt mások is érdeklődtek a kapcsolás iránt, másrészt pedig jelenleg sok más dologgal vagyok elfoglalva, leginkább a tápommal. Meg nem sok kedvem van 100db ledet kétoldalas panelból ki, majd az új panelba beforrasztani. :nemar:

Ha nagyon érdekel, akkor szívesen elküldöm a projekt kapcsolását, nyákterveit, beültetési terveit és 3D-s képeit jpg-ként e-mailben. Tuti hogy működni fog, mert igazából a jelenleg az oldalamon lévőhöz képest csak a nyáktervet módosítottam, többek közt a kisebb méret érdekében. Bár a sávszűrő és a vezérlő panel így is asszem 17x7cm, de a panelok egymásra építhetőek. (A három panel nem egymás mellett van, hanem egymás felett.)

(Egyébként egy osztálytársam a spektrum analizátoromat építi meg vizsgamunkának. (Egy másik meg a forrasztóállomásomat. !-F ))

Üdv.!


hétf. okt. 22, 2007 20:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Ha figyelmesen elolvasod,én a szűrők kimeneteit kötném a négy analóg bemenetre.De ez íg csak 4 sávos,úgyhogy még trükközni kell.
Nomeg a PICnek az a hátránya,valakinek meg kell írni a programot,és azt be is kell égetnie annak aki utánépíti.


hétf. okt. 22, 2007 17:37
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. okt. 22, 2007 10:50
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
PICel azért egyszerűbben lehetne.
Ha van 4 analóg bemenetünk,azt 4 kész szűrőre kötjük,majd a szűrőparamétereket variáljuk csekély mértékben digitális vezérlőjelekkel mind a 4 szűrőn egyszerre,így lefedjük a sávot tulajdonképpen.
Ha van a PIC-nek elég lába,a sorokat nem kell meghajtani,mivel egyszerre csak egy oszlop ég,elég az oszlopokhoz meghajtót tenni.
Ez mondjuk SMD cuccokkal kivitelezve kb akkorára ment össze,mint egy gyári hasonló kivezérlésjelző.
A dolog továbbá programozható,fényújságként szövegeket is megjeleníthet,stb.Lehetőségek tárháza végtelen :D




Szia MotoHacker!

Nagyon jó ötlet,főleg hogy a zene közben pl. a szám címét is meg lehet jeleníteni.Milyen jelforrásra gondoltál a 4 analóg bemenettel?


hétf. okt. 22, 2007 17:10
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. okt. 22, 2007 10:50
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Szia Attila86!


Köszönöm a segítséget,akkor mindenképpen várok,amíg felkerül az oldaladra!Egyébként rendszeres látogatója vagyok.Csak gratulálni tudok a munkáidhoz!Szép,igényes,precíz és világosan le van írva minden úgy,hogy azt tényleg bárki utána tudja építeni.Most éppen a pákaállomáson dolgozom.
Szóval 2×10-es meghajtásra gondoltam.Néztem a BSS-en is a kapcsolást,de az alkatrésztemető.


Üdv:fischer


hétf. okt. 22, 2007 17:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
PICel azért egyszerűbben lehetne.
Ha van 4 analóg bemenetünk,azt 4 kész szűrőre kötjük,majd a szűrőparamétereket variáljuk csekély mértékben digitális vezérlőjelekkel mind a 4 szűrőn egyszerre,így lefedjük a sávot tulajdonképpen.
Ha van a PIC-nek elég lába,a sorokat nem kell meghajtani,mivel egyszerre csak egy oszlop ég,elég az oszlopokhoz meghajtót tenni.
Ez mondjuk SMD cuccokkal kivitelezve kb akkorára ment össze,mint egy gyári hasonló kivezérlésjelző.
A dolog továbbá programozható,fényújságként szövegeket is megjeleníthet,stb.Lehetőségek tárháza végtelen :D


hétf. okt. 22, 2007 13:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Üdv. fischer!

Hány csatornára gondoltál? PIC-hez nem értek, de szerintem a sávszűrést muszáj analóg módon megoldanod, szvsz PIC-el ezt nem lehet. Úgyhogy ez már eleve nem lesz annyira egyszerű. Ha nem ragaszkodsz a PIC-hez, akkor tudok neked segíteni. Ugyan valóban nem egyszerű a kapcsolás, de van hozzá kész nyáktervem, beültetési rajzom meg minden. Most nem a weboldalamon lévő spektrum analizátorra gondolok. (Azóta van egy jobb projekt, csak még nem publikáltam.)

Üdv.: Attila


hétf. okt. 22, 2007 12:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. okt. 22, 2007 10:50
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Sziasztok!

Én is szeretnék építeni egy spektrum analízert,de valami egyszerűbbet. Találtam egy oldalt, ahol a kivezérlés mérő PIC-el van megoldva.

http://qhobby.uw.hu/fileok/kivjel.htm

Valami hasonlót kellene kiagyalni több csatornára.[/url]


hétf. okt. 22, 2007 11:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Kösz.

MotoHacker írta:
Oké,nem hiába te rajzoltad,ott a pont,tekinthető ez kicsit átgondolva lineáris üzemnek is! :D
Igazából nem az a lényeg, hogy lineáris üzem, hanem az ehhez hasonló alkalmazásokban megspóroljuk a bázisellenállásokat, ami egyrészt alkatrész és nyákterület (bár néha jól jön az ellenállás, át lehet más vezetékeket ugorni), másrészt a tranzisztor bázisárama is átfolyik a fogyasztón, tehát egy picivel kisebb az áramkör fogyasztása, harmadrészt kikapcsoláskor sokkal gyorsabban kikapcsol a tranzisztor, nincs szellemkép. Mondjuk sehol sem láttam még ezt a megoldást, kíváncsi vagyok, mit szólnak majd hozzá az egyetemi projektnél; ott is így hajtom meg a kijelzőket. :twisted:


csüt. okt. 18, 2007 18:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Attila86 írta:
Potyo!
Tehát akkor az LM3915 tápját kellene csak potival állítani?
Nem. Azt a tápot kellene állítani, ahonnan a 4017, 4066, az 555, és az NPN tranzisztorok kapják a feszültséget, az LM3915 tápját pedig fixen hagyni. Mondjuk arra nem emlékszem, hogy az LM3915 tápja hatással van-e a komparálás jelszintjeire, vagy van neki belső referenciafeszültsége. Ha van belső, akkor nem muszáj, hogy fix maradjon a tápja, mehet az egész egy állítható tápról. Viszont a poti nem lesz elég, egy LM317-el megfejelve már jó lenne, de az melegedni fog. Inkább LM2576-al kellene tápot csinálni neki, itt nem számít, ha van egy kis zaj az egyenszint tetején.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára potyo csüt. okt. 18, 2007 18:49-kor.



csüt. okt. 18, 2007 18:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Itten van:
http://motohacker.fw.hu/spect.JPG

Oké,nem hiába te rajzoltad,ott a pont,tekinthető ez kicsit átgondolva lineáris üzemnek is! :D
Ez a táp szabályozás mindeképp extra bóbelevancot fog igényelni,minimum egy szabályozható stabilizátort plusszban..
Én előbb kipróbálnám mennyire játszik be a tranzisztorok szórása,szerintem nem kritikus.
Talán a legkisebb fényerő tartományában lehet szemmel látható eltérés.


csüt. okt. 18, 2007 15:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Potyo!
Tehát akkor az LM3915 tápját kellene csak potival állítani?


csüt. okt. 18, 2007 15:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Az alsó tranzisztorokat nézve, az emitter addig megy le, amíg már csak akkora bázisáram folyik, amennyi épp elég a kollektoráram fenntartásához. Ez pedig az emitterkövető, tehát a tranzisztorok erősítőüzemben vannak (persze viszonylag közel van a munkapont a telítéshez, mert a C-E feszültség 0.8V körül alakul, de attól ez még erősítőüzem. Az igaz, hogy azért nem változik a fényerő, mert az ic túl nagy áramot próbál húzni (még ha a végén nemis megy annyi bele) ahhoz, hogy a tranzisztoron jelentős feszültség essen. Ezen a gépen nincs pdf olvasó, de emlékeim szerint a rajzon szereplő alkatrészek mellett kb. 160mA szalad át egy tranzisztoron, amikor az be van kapcsolva. Ehhez kb. 1mA, de inkább még az alatti bázisáram tartozik, amit az ic-nek húznia kell. Ennyit be lehet állítani az ic-n (vagy kívülről ellenállással), de a tranzisztorok szórása miatt elég eltérőek lesznek a kollektoráramok, ha azt a bázisáram és az erősítés határozza meg azt. Ezért jobb szerintem a tápfeszültséggel szabályozni a fényerőt. Azóta gondolkodtam a dolgon, nemis kell kettős poti, csak külön kell választani az LM3915 tápját és a ledeket meghajtó fokozat (555, 4066, és a felső tranzisztorok kollektora) tápját. Ha ez utóbbi tápot csökkentjük, akkor az LM3915 még a teljes tartományban tudja "fogadni" a jelet, de az oszlopok fényereje kisebb lesz.


csüt. okt. 18, 2007 14:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Attila: Azért írtam a potit,hogy ki tudd próbálni beválna-e az ellenállás.És ha bevállna,mekkora kell.

Potyo: Ezt most elmagyarázhatnád,mert egyáltalán nem vágom,miféle erősítőüzem? Ahhoz lineáris szakaszra munkapont kell,hol vannak a munkapontbeállító alkatrészek?
Meg egyáltalán,a LED-ek minimális fényerejéhez olyan 1,1V tartozhat a példakapcsolásban annyit nyom az IC a kimeneteire,attól egy LED itt halványan,de még láthatóan világít.
Akkor a transzisztorok Ube-je kb 1,1V...namost itt nem nyitott ki a tranzisztor teljesen? Vagy hol nincs igazam?


csüt. okt. 18, 2007 13:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
potyo írta:
Annyit tennék hozzá, hogy a tranzisztorok erősítőüzemben mennek. Tehát a tápfeszültség-1.4V-ra kell méretezni a ledekkel sorbakötött ellenállásokat (amúgy át lehet alakítani, hogy kapcsolóüzemben menjenek a ledek, csak +20drb ellenállásra van szükség a bázisáramok beállítására).



10db tranzisztor bázisára 1-1db trimmert tenni nem akarok és a nyák zsúfoltsága miatt nem is tudok. Inkább beteszek 2-2db ellenállást osztásnak a bázisokra.


csüt. okt. 18, 2007 13:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Dehogy mennek "erősítőüzemben"
Megnézted azt a rajzot egyáltalán :?:


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára potyo csüt. okt. 18, 2007 13:17-kor.



csüt. okt. 18, 2007 13:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Dehogy mennek "erősítőüzemben",a legkisebb fényerőre is bőven teljesen kinyit a trantisztor,ez a baj.
Egy tranya aminek az emittere a testen van közvetlen,a bázisát meg egy led meghajtásához szükséges "voltos" feszültség abajgatja,egyáltalán honnan gondolod,hogy bármiféle "erősítőüzemben" van?
Kéretik a bázisba potit tenni,és addig tekerni,amíg a másik poti el nem kezdi a fényerőt változtatni.
Lehet simán sorban áramkorlátszerűen tenni az ellenállást,vagy olyan bázisosztósan,a poti csúszkájáról szeded le a bázisnak a kimenet leosztott feszültségét.


csüt. okt. 18, 2007 13:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
potyo írta:
A fényerő változtatásra nem lenne jó a tápfeszültség változtatása :?: Két együtt futó poti kell (vagy egy kettős), egyikkel a tápot állítod, a másikkal a jelet osztod az LM3915 bemenetére :!: :idea:
Hát...
Ott van az LM3915 adatlapján hogy ÍGY lehet egyszerűen, egy potival állítani a fényerőt. Én ezt meg is csináltam anno ÍGY, de nem változik a fényerő. Lehet hogy talán azért, mert a led sorokat az LM3915 nem közvetlen, hanem tranzisztorokkal vezérli? Nem hiszem, mivel az LM3915-nek a tranzisztorok áramát is tudni kellene állítania. Ráadásul a tranzisztorok erősítőüzemben mennek.


csüt. okt. 18, 2007 9:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Attila86 írta:
MotoHacker írta:
UI:Fényerő..mi van,ha sorban ellenállásokat teszel a ledekkel? Az nem csökkenti a fényerejüket?
Spektrum analizátor/vezérlő panel elvi rajza
Jé, ezt még én követtem el valamikor... 8)

A fényerő változtatásra nem lenne jó a tápfeszültség változtatása :?: Két együtt futó poti kell (vagy egy kettős), egyikkel a tápot állítod, a másikkal a jelet osztod az LM3915 bemenetére :!: :idea:


szer. okt. 17, 2007 21:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
200KHz környékén már elég 2-4uH és 100uF is. De lehet, hogy nem is kell, csak egy 10-22ohm, meg egy 100uF. Ez nem hang útban lesz, elég ha jól láthatóan működik. Fenét érdekli, milyen zavarjel van a kimenetükön, ha az nem látható a fényeken, ugye?!


szer. okt. 17, 2007 20:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
watt írta:
Spectrum analizátornak tökéletes lesz az a táp! Meg kell szűrni, ha nagyon szükséges, egy LC taggal.
Az L-C szűrő tagjai mekkora értékűek legyenek?


szer. okt. 17, 2007 20:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
UI:Fényerő..mi van,ha sorban ellenállásokat teszel a ledekkel? Az nem csökkenti a fényerejüket?
Spektrum analizátor/vezérlő panel elvi rajza
10db előtételenállás értékét egyszerre nehéz lenne változtatni.
Én az LM3915 'beépített' fényerőszabályozásával próbálkoztam, de nem működött. Szeretném potival állíthatóra megoldani.


szer. okt. 17, 2007 19:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Spectrum analizátornak tökéletes lesz az a táp! Meg kell szűrni, ha nagyon szükséges, egy LC taggal.


szer. okt. 17, 2007 19:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
A jelentősebb áram mellett igen nagy frekvencián kell az átalakítónak működnie,és minél jobban szűrni,hogy ne befolyásolja a kapcsolás működését az így keletkezett tápzaj.
Nem egyszerű feladat. Elsőnek mérd meg a kész kapcoslásod áramfelvételét a negatív tápról!

UI:Fényerő..mi van,ha sorban ellenállásokat teszel a ledekkel? Az nem csökkenti a fényerejüket?


szer. okt. 17, 2007 18:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Terveztem egy új nyákot a spektrum analizátoromhoz. Már majdnem kész van, és arra gondoltam hogy dugasztápról menjen. Ezért a -5V-ot a +5V-ból kellene előállítani. Erre ugye ott van az ICL7660. Ez viszont elég áramot tud adni hogy működjön róla 12db műveleti erősítő? Nem tudom hogy mennyit fogyaszthatnak.

Spektrum analizátor/sávszűrő panel elvi rajza

Egyébként a fényerőt még azóta sem sikerült szabályozni. :(


szer. okt. 17, 2007 18:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nem tudja valaki hogy hogyan lehet szabályozni az LM3915 fényerejét?


szomb. márc. 10, 2007 19:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Újra elővettem a témát és készítettem egy új panelt a spektrum analizátoromhoz, amin már lehet kapcsolni hogy bar vagy dot módban működjön, illetve lehet szabályozni a ledmátrix fényerejét.
Ez utóbbi azonban sajnos nem működik. Az LM3916 adatlapjának 13. oldalán lévő 11-es ábra szerint rajzoltam át az áramkört, de a két trimmert hiába tekergetem, nem változik semmi. Mi lehet a baj?
Mondjuk én nem LM3916-ot, hanem 3915-öt ültettem a panelba, de szerintem működnie kellene.
ITT egy részlet a kapcsolási rajzból. Na jó, az adatlapon szereplő 5k helyett 4,7k-t tettem be, de ez nem ok arra hogy ne működjön.


csüt. márc. 08, 2007 18:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Kínai kivitelben is létezik ugyanez,egy ICvel.Egy időben aféle "divat" volt ledes spektrumanalizátort építeni a deckekbe,erősítőkbe.
Ami nekem van az még tokozva sincs,csak 4"sáv",(topless) és nyilván nem bővíthető.Továbbá inkább valami "discométer" mint spektrumanalizátor(szerintem majdnem összevissza villog),ennyi erővel meg lehet írtni mikrokonrollerre a spektrumanalizátort szoftveresen,az legalább tetszőleges számú oszlopt hajt.
Bár a valóságtól,amit az mutat,szintén igen-igen messze lesz.
Ennek a kapcsolásnak,amiből itt kiindult a dolog a fő előnye,hogy egyszerű,báremddig bővíthető,tanulságos,és kezdők is sikeresen próbálkozhatnak vele.
Mindeféle drága és bizonytalan cél ICre ez már közel nem annyira igaz.


pén. jan. 05, 2007 15:48
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Nem nagyon szretem a ROHM-ot. Még az is előfordult állítólag hogy hibás volt a gyári IC. Meg elég szegényes az adatlap is. Biztos hogy a Spoerle-nél lehet rendelni, de nem 1db-ot...


csüt. jan. 04, 2007 10:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11
Hozzászólás 
Helló!

Én is épp egy spektrum analyzert tervezgetek, mikor eszembe jutott, hogy láttam errefele egy ilyen témát. Volt itt szó egy sok szűrős megoldásról. Na hát én találtam erre egy egyszerű megoldást. A Rohm gyárt ilyen IC-ket, amibe előre meg vannak az elemi szűrők, és ezt egy uC-el vezérelve, egymás után lekérdezhetjük (multiplexált).
Itt vannak az IC-k: http://www.rohm.com/products/shortform/07av/av_index12a.html
"Band-pass Filters for Spectrum Analyzer Indication" név alatt. Van 5, 6, és 7 sávos is. Az egyetlen probléma vele, hogy sehol nem láttam Magyarországon (szokás szerint).


csüt. jan. 04, 2007 3:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Így kinyomtatva sokkal kényelmesebb.
Akinek van Winampja, ITT van hozzá egy spektrum analizátor effekt. Ez alapból olyan, hogy az oszlopok legfelső pontja lassabban esik le, mint maga az oszlop. Arra gondoltam ezt meglehetne csinálni az LM3916-al is. A sávszűrők kimenetére kellene tenni még 1-1 OPA-t, egyszeres erősítéssel, a kimenetüket pedig egy nagyobb kondival pufferolni, mint az eredeti kapcsrajzon (az új OPA előtt). Így lenne 10db új kimenetem, amiket ugyan így rávezetnék 4066-okra. Ezután már csak azt kell megoldani, hogy ha a 4017 végigléptette a 10 bemenetet, akkor most léptesse végig a másik 10-et is, és ekkor váltsa át a 3916-ot DOT módra.
Lehet hogy rosszul fogalmaztam, de azért remélem valamennyire érthető.


vas. dec. 10, 2006 14:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
:pislog: És kinyomtatás nélkül ezt nem tudtad :?:


csüt. dec. 07, 2006 18:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Úgytom a 3916 mindkettőt tudja (lin/log)
Szerintem csak logaritmikus.
Amúgy sikerült kinyomtattatnom az egész adatlapot, mostmár így azt is tudom, hogy vonal (BAR) kijelzéshez az ic 9-es lábát a tápra kell kötni, pont (DOT) kijelzéshez pedig nem kell kötni sehova. Kipróbálni még nem tudtam sajnos.


csüt. dec. 07, 2006 17:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Úgytom a 3916 mindkettőt tudja (lin/log)


szer. dec. 06, 2006 22:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nézegettem az LM3915 adatlapját és ott láttam hogy van LM3914 és LM3916 is. A 3914 lineáris, a 3915 logaritmikus kijelzésű, de miben különbözik pontosan ezektől a 3916? Ja jól értettem az adatlapját, akkor ott az van írva, hogy a 3916 direkt kivezérlésjelzőkhöz van kitalálva. De ez alatt mit értenek?

A másik pedig, hogy a DOT/BAR ugye azt jelenti hogy vonal, vagy pont kijelzésű a kivezérlésjelző?! Ahogy látom az LM39xx felhasználható mindkét módon. Nem lehetne esetleg hogy viszonylag egyszerűen átkapcsolható legyen az áramkör, hogy pont vagy vonalkijelzést mutasson? Tudom hogy van kapcsrajz az adatlapon mindkét megoldáshoz, de nem tudom átlátni egyszerre minkét kapcsolási rajzot a pdf-ben, csak akkor tudnám rendesen összehasonlítani ha papíron lenne egymás mellett mindkettő, de a nyomtatóm meghalt szegény.


szer. dec. 06, 2006 19:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Megpróbálok megválni a 200db piros ledemtől, egy kicsit hozzáteszek és veszek inkább erősebb fehéreket. Ez az 550mcd világosban már elég gyenge...
6000Ft-ért már kapok 100db 10000mcd-ás fehéret :wink: . Azzal sokkal jobban nézne ki.


szer. dec. 06, 2006 13:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Itt az az érzésem, hogy itt mindegy. De természetesen a kapcsoló elvileg jobb, ha a erősítő üzem maradék feszt termelne a nem elegendő béta miatt. Itt ilyen nem nagyon lesz, mert elegendő árammal és meredekséggel vannak a tranyók meghajtva szerintem.


szer. dec. 06, 2006 13:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
És melyik lenne jobb, a kapcsolóüzemű vagy az erősítőüzemű?


szer. dec. 06, 2006 13:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Annyit tennék hozzá, hogy a tranzisztorok erősítőüzemben mennek. Tehát a tápfeszültség-1.4V-ra kell méretezni a ledekkel sorbakötött ellenállásokat (amúgy át lehet alakítani, hogy kapcsolóüzemben menjenek a ledek, csak +20drb ellenállásra van szükség a bázisáramok beállítására).


szer. dec. 06, 2006 9:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Azok az ellenállások nem védők, hanem áram beállítók. Nem lehet kihagyni őket, mert a LED-nek nem a feszültségtől függ az árama. Pontosabban egy bizonyos feszültség felett(nyitó fesz) az áram hirtelen emelkedik, ami tönkreteszi a LED-et.

A LED-eket ha sorba kötöd kettesével, akkor az áram megmaradhat 50mA páronként, így csak 500mA lesz ha 20LED világít egy sorban. Ezt egy BC639(640) is kibírja simán.

A tápfesz nem számít annyira, csak a LEDek áramát beállító ellenállásokat kell jól megválasztani(50mA), mert a tranyók kapcsoló üzemben dolgoznak, így elvileg csak a maradék feszüket kell szorozni a max 500mA-el ami nem sok teljesítmény disszipációt jelent.

A multiplex meghajtás miatt a LED-eknek lehet impulzusban több áramot is adni, mert a teljesítmény oszlik el közöttük, így egy sorra kevesebb fog jutni(U*I / sorok). Szerintem alulról megközelítve be kell állítani a fényerejüket.


szer. dec. 06, 2006 6:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Úrja előkotorásztam a projektet, hogy építek egy szép nagy kivezérlésjelzőt nagy fényerejű ledekből. Eddig a sávszűrők nem működtek rendesen, de ma délelőtt megcsináltam, mostmár tökékletesen működik a Potyo ötlete alapján megépített kivezérlésjelzőm 8) .

Mostmár csak meg kell csinálnom nagyban. A tervem az, hogy 100cm*70cm-es 5cm (vagy 10cm) mély 'szekrényt' csinálok fából, amiben 10*10 'fiók' lesz. Ezekben pedig 2-2db led, párhuzamosan kötve. A ledek már megvannak, 2,2V-on 50mA-et fogyasztanak, tehát fiókonként 100mA. Ha az összes fiók világít, akkor 10A.

A kérdésem az, hogy hogyan tudom kicserélni a 100db kis ledet a nagy fényerejűekre? Én arra gondoltam, hogy a BC337-eket és a BC327-eket kicserélem olyanra, amik elbírnak 1A-t és minél kisebb a C-E-en maradó feszültségük. Ezen felül a BC337-ek kollektorát nem a +12V-os tápra kötném, hanem egy kisebb feszültségre (nagy LED-ek feszültsége plusz a tranzisztorok C-E feszültsége), ami elbír 10A-es terhelést és stabilizált. Így kicsi a hő-disszipáció és a védőellenállások sem szükségesek.
Itt egy rajz hogy hogyan gondolom, és itt pedig az eredeti (by: Potyo).


kedd dec. 05, 2006 17:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Tudtam hogy gond lesz ezzel. 10K a táp felé, 100nF és nyomógomb párhuzamosan a föld felé.


szer. okt. 25, 2006 21:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
A clk lábat szűrd meg egy 100nF/10K taggal, mert a nyomógomp prelleg, és ezt meg kell szűrni...
És azt hogyan? R-C sorosan és velük párhuzamosan a nyomógomb? Vagy mindhárom párhuzamosan?


szer. okt. 25, 2006 18:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A clk lábat szűrd meg egy 100nF/10K taggal, mert a nyomógomp prelleg, és ezt meg kell szűrni...


szer. okt. 25, 2006 18:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 217 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 60 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség