Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szer. jún. 05, 2024 6:14



Hozzászólás a témához  [ 57 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Laptop akku 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 15, 2004 15:17
Hozzászólások: 1273
Tartózkodási hely: Otthon
Hozzászólás Re: Laptop akku
Mustek MP76E


szer. júl. 20, 2011 7:46
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Laptop akku
Nem tudom, de ha a típusát is megadnád, vagy mondjuk fotót (az aksiról), akkor sokkal több esély lenne.


szer. júl. 20, 2011 6:16
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 15, 2004 15:17
Hozzászólások: 1273
Tartózkodási hely: Otthon
Hozzászólás Re: Laptop akku
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy hodozható dvd-hez csatolható dokkolóban hol tudnának akksit cserélni/ felujitani és kb mennyiért?

Köszi


kedd júl. 19, 2011 23:06
Profil Privát üzenet küldése
Online
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Laptop akku
topeti írta:
...

Elég egy helyen feltenni a kérdést. :shock:

Válasz a másik topikban: http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=979714#p979714


hétf. júl. 18, 2011 18:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 15, 2004 15:17
Hozzászólások: 1273
Tartózkodási hely: Otthon
Hozzászólás Re: Laptop akku
sziasztok,

Hordozható dvd lejátszóhoz keresek külső akksit, mert nincs neki sajátja. Csak szivargyújtóról és adapterről üzemeltethető, ezért keresek valami 12V-os külső akksit.

Látszik hogy a készülék oldalán van a DC 12V-os bemenet: http://www.vatera.hu/item/view/index.php?cod=1462139832
Nagyjából 5000Ft alatti akksit keresek. A v*terán napelemeseket árulnak de azok kis teljesítményűek.
Valami notebook-hoz használható akksit javasoltak. Várom a javaslatokat, előre is köszönöm!

üdv, Péter


hétf. júl. 18, 2011 18:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 382
Hozzászólás Re: Laptop akku
Bizonyos Dell, IBM/Lenovo notik esetén gyárilag növelhető a gép akkus üzemideje, a CD meghajtó helyére helyezhető akkuval. Ilyen akkuból az esetek többségében 3 cellás létezik. IBM/Lenovo esetén ultrabay battery a neve: Kis olvasnivaló


szomb. márc. 05, 2011 11:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Laptop akku
Azért én nem lennék ilyen biztos benne, hogy nem működhet! Lehet, hogy ugyan helyileg a CD helyén van, de csatlakoztatva kívül, a tápbemeneten, nem? Kéne egy link!

Bár nem értek hozzá, de azt sem tartom teljesen elképzelhetetlennek, hogy a laptopok minden más feszültséget a 12 V-ból állítanak elő, és ennek az értékére nem igazán kényesek (ez már a kezdetektől így volt a PC-knél is), tehát ha ide betáplálunk nagyjából 12 V-ot, elindulhat a laptop. De mondom, ez csak egy tipp, biztosat kellene kideríteni!


szomb. márc. 05, 2011 10:20
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: pén. márc. 04, 2011 15:30
Hozzászólások: 5
Hozzászólás Re: Laptop akku
ebben lehet valami :huha: xd akkor veszek másikat:/


szomb. márc. 05, 2011 9:50
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás Re: Laptop akku
Má' meg ne haragudj,de ez számomra igen meredek:Az akkut becsúszetod a CD-helyére 5e-t? :jajne:
Most mondom hogy a fórum kicsillagoz: hogy lehetsz ekkora balfasz!?A Cd felól nem mehet tápa gépbe az egy periféria a mi szívja a coulombot!
Ps:nem csillagozott ki.. :oops: Meg ne vedd,mert jobb esetben nem működik róla a gép,roszabb esetben a dugás után egyáltalán nem


pén. márc. 04, 2011 23:53
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
vas-tag

Csatlakozott: pén. márc. 04, 2011 15:30
Hozzászólások: 5
Hozzászólás Re: Laptop akku
:D :D :D na akkor már csak azonosat kellene találnom..:D köszönöm a segítséget vazószinü azért még nézegetek amugy most találtam egy második akkut vagy nemtudom mit:D a cd-író helyére kell becsúsztatni:D lényegesen olcsóbb mint a másik mert ez csak 5000:D


pén. márc. 04, 2011 21:54
Profil Privát üzenet küldése
Online
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Laptop akku
liskatamas írta:
... de nem csak annyi hogy ugy rakom vissza az ujat ahogy volt?...

De igen. Csak azonos típus legyen. :shock:
Az már finoman szólva is látszik, hogy nem vagy szakember. :)

Bár ilyen alapon vakbélműtétet is vállalhatnál. :jajne:


pén. márc. 04, 2011 21:23
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. márc. 04, 2011 15:30
Hozzászólások: 5
Hozzászólás Re: Laptop akku
Lehet tényleg egyszerűbb lenne venni másikat, nemtudom egy ilyen csere hogyan zajlik, de nem csak annyi hogy ugy rakom vissza az ujat ahogy volt?:D:D:D:D:D


pén. márc. 04, 2011 21:10
Profil Privát üzenet küldése
Online
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Laptop akku
liskatamas írta:
20 alatt nincs ilyen, cellákat nem lehet cserélni benne? Vagy akkor se lenne jó?

Nem tudom, mennyire vagy felkészült. A cellák cseréje megoldható, de az akku pakkban nem csak cellák, hanem hőmérséklet és egyéb figyelő áramkörök is vannak. Ezek bekötése, stb. nem biztos hogy megy neked. Az oda való cellák beszerzése sem egyszerű.
Te tudod, hogy mit csinálsz, de az akku robbanni is tud a szakszerűtlen összerakás miatt. :x

Vannak felújított akkuk is, jóval olcsóbban. Akik evvel foglalkoznak, legalább tudják mit csinálnak. :shock:


pén. márc. 04, 2011 19:56
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. márc. 04, 2011 15:30
Hozzászólások: 5
Hozzászólás Re: Laptop akku
20 alatt nincs ilyen, cellákat nem lehet cserélni benne? Vagy akkor se lenne jó?


pén. márc. 04, 2011 19:40
Profil Privát üzenet küldése
Online
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Laptop akku
liskatamas írta:
... Házilag meg lehetne csinálni? ...

Kicseréled. :shock:
Egyéb megoldás nincs, de talán lehet olcsóbbat keresgélni a Neten. :wink:


pén. márc. 04, 2011 17:47
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. márc. 04, 2011 15:30
Hozzászólások: 5
Hozzászólás Re: Laptop akku
Sziasztok. Nekem egy Dell Latitude D600-as laptopom van, és 20 percet bír az akksi... :( Házilag meg lehetne csinálni? Mert kicsit sokallok kiadni érte 20000 ft-ot (kezdő elektronikus vagyok:D:D:D szoval nem nagyon értek a dologhoz:D)
Üdv.


pén. márc. 04, 2011 15:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
And_Or írta:
Esetleg tudsz li-ion töltőáramkört? Valami egyszerűt, ami elfér egy notiban. 3 cella van az akksiban, 11,1 volt. 19,4 voltos a táp, arról kéne tölteni.
Azt tudom milyen feltételeket kell teljesíteni egy töltőnek.
Egyszer bele kellene mélyednem valami, a feltételeket teljesítő áramkör megtervezésébe.

A lényeges, hogy a töltőáram ne legyen nagyobb, mint ami az akku kapcsain
(egy cellára átszámolva) létrehozza a 4,1-4,2V kapocsfeszültségnél nem magasabb értéket.

(Azért írok mindig következetesen kettő értéket mert egyes celláknál egyik,
míg más cellánál a kissé eltérő másik értéket adják meg a gyártók.)

Az még mindig csak 12,3-12,6V akku feszültség. Amivel töltöd az 19,4V
Ha engednéd felmenni akkor bizony elszállna az akku.



And_Or írta:
Mekkora áram nem károsít egy ilyen 4400mAh cellát?
A Li-ion akkut akár 2C-vel is lehet tölteni (ezesetben 9A-rel induláskor),
ha az nem hozza létre a megengedhető maximális cellafeszültségnél magasabb értéket.
Az akku cellák bírnák de a beépített szabályzókör nem tudom mit visel el.

A töltés előre haladtával ezt az áramot folyamatosan csökkenteni kell mert a
cella töltöttsége és belső ellenállása meghatározza a rajta átfolyó töltőáram által
létrehozott kapocsfeszültséget.



And_Or írta:
Mert gondoltam egy olyan töltőre, X darab diódából rakok össze, és egy kicsi ellenállásból, így ha az akkuk 3,7 volt körüli értékről, feltöltve 4,2 körülire töltődnek (az 1,5 volt különbség), akkorra a diódák miatt az ellenálláson kevés áram folyik.
Ha 500mA töltőárammal számolunk, akkor 3 ohm ellenállást kell használnom, meg ((19,4-11,1)/0,6) darab diódát. Itt már csak az a bibi, hogy a diódákon nem pont 0,6 volt esik, nameg hogy az akksi nemtomm mennyire stabil.
A diódás ötlet nekem is eszembe jutott, viszont a közönséges Si egyenirányító diódák meredeksége nem igazán jó ehhez.
Amikor le kellett volna, hogy zárjon, akkor még csordogált rajta az áram.
Viszont amikor jókora árammal kellett volna tölteni, akkor is csak csordogált valamennyi, kicsivel több. :?

Ide egy feszültséget stabilan tartó áramkör kellene,
a töltőárammal nem lenne különösebb probléma.
Majd kapcsoló diódával kipróbálom, annak nem tudom megfelelne-e az egyenáramu karakterisztikája.
Ha lesz időm, majd próbálkozom ezzel-azzal és méregetek.


Lehetne egy stabkocka beállítva tized Volt pontosan és egy áteresztő tranyó, és
szükség esetén egy áramkorlátozó tag ami a tápot is védi a túlterheléstől.
Ez csak egy hirtelen jött ötlet amit ellenőrizni kellene működés közben.


pén. nov. 23, 2007 17:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Köszi a segítséget, valszeg tesztelések lesznek belőle.
Esetleg tudsz li-ion töltőáramkört? Valami egyszerűt, ami elfér egy notiban. 3 cella van az akksiban, 11,1 volt. 19,4 voltos a táp, arról kéne tölteni.
Mekkora áram nem károsít egy ilyen 4400mAh cellát?
Mert gondoltam egy olyan töltőre, X darab diódából rakok össze, és egy kicsi ellenállásból, így ha az akkuk 3,7 volt körüli értékről, feltöltve 4,2 körülire töltődnek (az 1,5 volt különbség), akkorra a diódák miatt az ellenálláson kevés áram folyik.
Ha 500mA töltőárammal számolunk, akkor 3 ohm ellenállást kell használnom, meg ((19,4-11,1)/0,6) darab diódát. Itt már csak az a bibi, hogy a diódákon nem pont 0,6 volt esik, nameg hogy az akksi nemtomm mennyire stabil.


pén. nov. 23, 2007 13:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
And_Or írta:
Van egy sasmung notim, ami nem tölti az akksit, de megcsinéltam, hogy egy 1.5k ellenálláson keresztül csurgatja a 19voltos tápegységről bele az ampert. Szép lassan, kb 2 hónap alatt fel is töltené, egy hét alatt 14%-ig felment. Az lenne a kérdésem, hogy merjem-e tölteni nagyobb árammal, vezérlés nélkül, vagyis hogy van-e annyira intelligens az akksi, hogy lekapcsolja a töltést 100%-os feltöltöttségnél.
Erre az mondom a jelenlegi tapasztalatom szerint, hogy nem.
Már nagyon régóta töltök ilyen cella csomagot mindenféle elektronika nélkül.
Ott nagyon kell vigyáznom, hogy ne menjen a feszültség a kritikus érték fölé.
Van otthon gyári komlett kamera akku pakkom is amit ki tudok próbálni majd, hogy megáll, e a töltés
feszültsége 8,2-8,4 V környékén, illetve akkor a töltőáram lecsökken-e.
Szerintem nem, viszont mivel az kamerába való ezért nem feltétlen azonos logikán alapul a töltés szabályzás..
Ebből csak arra tudnánk következtetni, hogy abban az akkuban lévő szabályzókör hogyan viselkedik.

Legjobb tudomásom szerint a töltő szabályoz és nem az akku.

Az akkuban is van egy intelligens áramkör ami túláram esetén lekorlátoz.
Van egy mélykisütés elleneni védelem ami az akkut egy bizonyos szint alá merüléskor lekapcsolja.


Azért írtam ennyire bizonytalanul mert a házi barkács megoldások kikerülik a gyári tölőáramkör védelmét.

Azzal érdemes számolni, hogy egy cellára max 4,2V feszültség juthat.
A sorba kapcsolt cellák számával szorozd meg.
Annál feljebb nem mehet az akku kapcsain mért feszültség mert az már károsítaná.

Ennél konkrétabb választ csak egy szervízes mondhat, de csak abban az esetben ha nem lett semmi házilag módosítva.


pén. nov. 23, 2007 10:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
balu1 írta:
Ezt gyári készülék esetén a töltőnek ill (ha az valami okból nem teszi akkor) neked kell kontrollálni.
Na ez volt a kérdés, hogy egy ilyen szuperintelligens akkunál mi a töltő? Az akksi elektronikája (ilyenkor a notebook csak a delejt biztosítja), vagy a notebook szabályozza teljesen a töltőáramot?


csüt. nov. 22, 2007 23:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Sz'tem a töltésnél a feszültséget egy külső áramkörnek kellene szabályozni.
A lényeg, hogy sorosan kötött cellánként v. cella csoportonként
max. 4,1-4,2V feszültségig emelkedhet az érték.
Ezt gyári készülék esetén a töltőnek ill (ha az valami okból nem teszi akkor) neked kell kontrollálni.


szer. nov. 21, 2007 21:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Van egy sasmung notim, ami nem tölti az akksit, de megcsinéltam, hogy egy 1.5k ellenálláson keresztül csurgatja a 19voltos tápegységről bele az ampert. Szép lassan, kb 2 hónap alatt fel is töltené, egy hét alatt 14%-ig felment. Az lenne a kérdésem, hogy merjem-e tölteni nagyobb árammal, vezérlés nélkül, vagyis hogy van-e annyira intelligens az akksi, hogy lekapcsolja a töltést 100%-os feltöltöttségnél. Egy samsung X20 akksijáról van szó, gomb is van az akksin, amit megnyomva ledekkel világítva jelzi a töltöttségi szintet, vagyis elég intelligens az akksi.
Legjobb lenne mondjuk szétszedni (újból) a noteszt, és mérni az áramot, hogy 100%-nál lekapcsol-e az átfolyó áram (vagyis ha jól ewmlékszem, már 80% környékén csökkenteni kell a töltőáramot konvergálva 0-hoz).
Meg szaggatva kellene tölteni, de csak azért, hogy a töltés nélküli kis időkben rá lehessen mérni a töltöttségi szintre, de a notesz így is mondja, hogy hány %, vagyis sejtésem szerint az akksi szaggat, és mér, és szabályoz!?


szer. nov. 21, 2007 15:55
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 12:28
Hozzászólások: 1
Hozzászólás Laptop akkumlátor
Sziasztok!!

Segítséget kérnék!

Vettem egy laptopot és Li-Ion-os az akkumlátora. Általában hálózatról használom ilyenkor vegyem ki az akku-t, vagy nem muszáj??

Előre is köszi a segítséget!

Helló


kedd okt. 09, 2007 12:33
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. aug. 23, 2007 17:35
Hozzászólások: 19
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
A 18650-es cellákhoz (tudomásom szerint) nem gyártanak elemtartót. Ennek az lehet az oka, hogy packba építve szokták forgalomba hozni.

Elemtartót csak kicsi áramfelvételű helyeken érdemes használni, mert az elemtaró rúgóin+az átmeneti ellenállásokon nagy a veszteség.
Laptopnál, amikor álló helyzetből indulnak a motorok: pl.:CD, akkor hihtetlen nagyságú pillanatnyi áramfelvétele van. A "mgfáradt" akkuk nem tudják ezt kiszolgálni---> Fesz leesik---> gép kikapcs.

Tölteni, nagy figyelemmel szabad, annak ellenére, hogy nem olyan veszélyes, mint a Li-polimer.
(Valamilyen töltő elektronikát lehet kapni hozzá a Voltakerben.)
Ha packot akarsz készíteni, akkor érdemes a Li-polimer ajánlását megfogadni: A cellák feszültségkülömbsége nem haladhatja meg a 0,02V-ot.!!! (én ezt be is tartom, és a legtöbb esetben be ik vált. Ha nem tartjuk be, akkor a cellák feszültségei elmászkálnak egymástól.)

Ha ezekről tudsz (tudtok) akkor bocs az okoskodásért, de talán valakinek jól jöhet ...


pén. aug. 24, 2007 12:11
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
18650-es cellákhoz lehet valahogyan elemtartót szerezni? Mert ugye semelyik ceruzaelem mérettel nem kompatibilis...


pén. aug. 24, 2007 10:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. aug. 23, 2007 17:35
Hozzászólások: 19
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Hali!

Nem volt időm végigolvasni a hozzászólásokat, de talán segítek néhány gondolat töredékkel:

Budapesten a Voltaker Kft., a Kapacitás Kft. a Tripolár Kft. foglalkozik Li-ion akkuk javításával.
Azt nem tudom, hogy cellákat forgalmaznak-e, de meg kell kérdezni tőlük.

Szerintem nemigen éri meg a Li-iln akkuk felújítása, mert nagyon drága a cella ára. (kb.: 2000Ft+áfa körül van)
Ráadásul az elektronikát is meg kellene piszkálni, ami nagyon macerás dolog.
Van bennuk egy bq**** töltésvezérlő IC, valami EEPROM, néhány áteresztő elem meg valamilyenbiztosíték.
Ha jól tudom vab egy I2C port amin kereszül az ICProg nevű programmal ki lehet olvasni a tartalmat. Ezt át kell fordítani értelmezhető formátumra. (ehez ha jól tudom a töltésvezérlő IC gyártójánál lehet találni progit)
Be kell állítani az új cellák kapacitását, meg lehet, hogy mást is, majd viszafordítani és betölteni.
Ha ezután még nem működik rendesen, akkor més az EEPROM-ot is ki kell olvasni és kinullázni a számlálót.
Én még sohasem próbáltam, mert túl sok a macera vele, de aki már csinálta mesélt róla.

Átalakítani Ni-Mh-re nem könnyű! Régen a Portokom szervízzel karöltve sikerült néhányat átalakítani, de csak azokat, amiknek volt gyári Ni-MH megfelelője. (Ott a + és - vezetéket kötöttük közvetlenül a kivezetésre, és a kivezetések paneljén volt egy SMD ellenállás, ami helyett egy 10Kohmos NTC ellenállást kellett berakni vezetékkel, hogy az NTC a cellákra ragasztható legyen.)
DE senkinek nem ajánlom, mert ha nem találja meg a megfelelő ellenállást, vagy a gép nem alkalmas a Ni-MH akuk kezelésére, akkor nagy kárt okozhat...!!!!!!!!!!!!4

Most jut eszembe, hogy az Akku-Elem Kft. kiskerben is forgalmaz 18650L210 néven cellát. 2400Ft+áfa/db, de akkor inkáb nézd meg a laptop akku kínálatukat. Mi itt Szegeden az év eleje óta forgalmazzuk ezeket az utángyártott akkukat, és eddig jók a tapasztalataink...
Akku-Elem Kft: http://global-akku.addel.hu/ Ajánlom őket!!!!!!!

Van egy soproni cég is, de velük még nem üzleteltünk, mert hiába van az árlistájukban egy akku, nem biztos, hogy valóban van is nekik, meg ráadásul több embertől is hallottam, hogy vannak mérethibás akkujaik is.
Elég dühítő, ha egy mm-el hosszabb az akku...
De azért megadom őket is: www.akkuk.hu

Remélem valamicskét segíhettem.


csüt. aug. 23, 2007 18:39
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. jan. 19, 2007 18:40
Hozzászólások: 167
Tartózkodási hely: Többnyire a PC előtt - tekerjetek helyettem is!
Hozzászólás 
bulldozer írta:
Köszönöm a válaszod, mostmár legalább nem erőlködök a megoldás keresésén. Sajnálom, h így kipurcant, pedig b.nőm nagyon megörült, amikor megtalálta az "új" akksit. Na mindegy. Még 1x kösz:

bulldozer
Szia!
Nézz szét itt is, hátha valamelyik itt tárgyalt tipus hasonlít a Tiédre.
http://www.hobbielektronika.hu/forum/to ... _order=ASC


szer. jún. 13, 2007 16:36
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: kedd jún. 05, 2007 7:46
Hozzászólások: 5
Tartózkodási hely: az asztal alatt
Hozzászólás 
Köszönöm a válaszod, mostmár legalább nem erőlködök a megoldás keresésén. Sajnálom, h így kipurcant, pedig b.nőm nagyon megörült, amikor megtalálta az "új" akksit. Na mindegy. Még 1x kösz:

bulldozer


kedd jún. 12, 2007 22:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. jan. 19, 2007 18:40
Hozzászólások: 167
Tartózkodási hely: Többnyire a PC előtt - tekerjetek helyettem is!
Hozzászólás 
bulldozer írta:
sziasztok!

a segítségeteket szeretném kérni, mégpedig olyan téren, hogy

barátnőmnek van egy régi hp omnibook xe3-as laptopja, és sokáig **** volt benne az akksi. most sikerült vhonnan ingyen egy szintén használtat szereznie, tegnap lemerítette teljesen, éjszaka feltöltötte, és most meg sztem pillanatok alatt lemerülne. tegnap, ca. 2 év használatlanság után kb 60%-os volt az akksi, és kb fél óra alatt leszívta a gép. most kb. 2 perc alatt 4%-ot ugrott le a töltöttségjelzője.

ez mitől van? vagy normális ilyen korú gépnél és akkunál? kb 2001-2002-es mindkettő.


bulldozer

Hát úgy tűnik, hogy ez a jelenség természetes. Rendszeres használat közben a laptop Li-ion akku 1-1,5 év alatt "elöregszik". Egyéb hengeres cellákra 500-1000 töltési ciklust garantálnak a gyártók. (Szerintem biztos többet bírnak, de egyede is válogatja.) A Li-ion akku 3 dolgot nem szeret: a túltöltést, a mélykisülést, és a feltöltés nélküli hosszabb tárolási időt. Az első kettőt olyan szinten nem szívleli, hogy akár egyetlen alkalom az örök vadászmezőkre küldi. Az utóbbi esetben, -mivel elég nagy a cellák önkisülése- a hosszabb tárolást teljes feltöltéssel kell kezdeni, és rendszeres időközönként utántöltéssel pótolni kell a veszteséget. Mélykisülésből, amikor a normál töltés nem képes "feltámasztani" az akkut esetleg meglehet próbálkozni egy rövid ideig tartó "nagyáramú" töltéssel, de ennek a végeredménye igen bizonytalan és ráadásul veszélyes is lehet (felrobban, kigyullad)! A legtöbb laptop akkupack esetében a packba beépített vezérlő/figyelő elektronika miatt nem is lehet.
Nekem egy LG laptopban haldoklik az akku, olyan 20 percet bír még. 18650-es Li-ion cellák vannak ebben is mint a legtöbb gépben. Most fontolgatom, hogy beszerzek ilyen akkukat. Ha esetleg még valakit érdekel 2400 mAh-ás kb. 2000-2200.-Ft/db áron kijönne a postaköltséggel együtt (VÁM és ÁFA nélkül), ha esetleg még valakit érdekelne és többet rendelnénk talán van valamennyi mennyiségi engedmény is. (Sajnos, ha a Vám elcsípi a küldeményt, akkor még az áron felül még a postaköltséget is "megvámolják", de még szerintem ebben az esetben is max. 2500.-Ft-ba kerülne.) Nekem 6 db kell - 3 db sorba kapcsolva, majd két 3-as sor párhuzamosan adja ki a 4800 mAh, 11,1 V-ot. Gyári/utángyártott akkupack kb. 26-40 E Ft a laptopomhoz, így kb. féáron megoldható lenne az eredeti elektronika felhasználásával a frissítés.
Várnám olyan fórumtársak hozzázólását, javaslatát akik gyakorlatban is kiviteleztek már hasonlót. Ha esetleg valaki még társulna a rendeléshez az PRIV-ben jelezzen, azután eltudjuk dönteni, hogy érdemes-e?


kedd jún. 12, 2007 16:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A cellákat egyenként kellene megmérni (az akku feszültséget) terhelés alatt.
Lehet, hogy csak egy-kettő nem bírja, akkor azokat kellene cserélni,
Viszont a leg gyengébb darab fogja meghatározni az össz kapacitást mert sorosan van kötve.


kedd jún. 12, 2007 9:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: kedd jún. 05, 2007 7:46
Hozzászólások: 5
Tartózkodási hely: az asztal alatt
Hozzászólás 
a fennt említett problémára senki semmit?

hát ezzel nem megyek sokra...


kedd jún. 12, 2007 8:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A Nimh akku cellánként 1,3 V fölé tölthetők, 1,35V közeléig.
Kimerülve 0,9-1V mérhető rajta.
Találkoztam régebben olyan NiCd akkuval ami 1,4V-ig bírta a töltést,
azután kezdett erősebben langyosodni, ami általában a töltöttség jele.
Ezeket kisebb árammal szokták tölteni mint a kapacitása mA/h-ban.
Kb. 10-20, max. 40%-ával.


Gyakran töltök Li-ion akkukat elektronika nélkül.
Teljesen feltöltve 4,1-4,2V lehet a kapocsfeszültsége.
Az adatlapján kell megnézni meddig tölthető az adott cella típus..
Kimerült állapotában ~3V feszültség mérhető rajta, de még sohasem merítettem le annyira.
Általában 3,4-3,6V körül már töltésre kapcsolom.
Nekem más célra, 16db 1450mA/h-s cella van párhuzamosan kötve, arról világít a bringalámpám.

Mondjuk ez más jellegü felhasználás. De végülis a töltés egy cellára lebontva azonos.
Elég nagy árammal töthető, akár 1C-vel, ami a cellára írt kapacitásával azonos.

Persze nem feltétlen kell anyira meghajtani mert akkor sok mindenre fokozottan oda kell figyelni.

Figyelni kell -
- az átfolyó áramot (töltésre kapcsoláskor),
- a hőmérsékletét, (többnyire rá van írva mit nem szabad túllépni).
- a töltés közben elért feszültséget a cellán.
Persze kisebb árammal töltve is figyelni kell az akku kapocsfeszültségét.

Töltő elektronikával ezekkel nem nekünk kell foglalkozni, mindent megcsinál az elektronika.
Sokszor többet is mint kellene.
Itt a töltési ciklus számlálásra gondolok, ami után (csak hallottam), hogy letilthat..?


Tehát visszatérve, az elektronika nélküli töltésnél a töltés vége felé folyamatosan célszerü csökkenteni
a töltő áramot az akku elért feszültsége függvényében.

A feszültsége nagy töltő áram mellett elérheti a megadott legnagyobb értéket.
Viszont ha lekapcsolod akkor vissza esik 3,8-3,9V-ra.
Ilyenkor kell egyre csökkenő árammal tölteni, közben figyelni az akku kapcsokon a feszültséget, ha csúcsra tele akarod rakni.

Akkor ha a feszültség felszalad magasabbra mert nem figyeltél oda akkor 4,5V fölött
már kicsivel megnő maradandóan a cella belső ellenállása de ez még nem zavaró.

Nekem egyetlen cella rajta maradt a töltőn és a feszültség felment 6V-ig.
Az utána már egyáltalán nem volt terhelhető.
Ha Litium-polimer lett volna akkor hívhattam volna a tűzoltókat.

Csak akkor töltsön bárki Li-ion akkut csak úgy magában, ha nagyon vigyáz a leírtakra.

A Li-polimer már sokkal veszélyesebb kategória.
Ha annál történik valami zárlat v. tovább rajta marad a töltőn
vagy túlmelegszik akkor először felpúposodik a fólia burkolata,
még tovább töltve az egész lángolva felrobbanhat, égő cafatokat szerteszét szórva
(rosszabb esetben) a szobában.

Li-po akkuval kéretik nagyon vigyázni!!!


pén. jún. 08, 2007 0:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. máj. 28, 2007 15:14
Hozzászólások: 9
Hozzászólás 
Talán ez segít, de csak alapokban.
http://myv-55.uw.hu/aksi.html


csüt. jún. 07, 2007 21:11
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 33
Hozzászólás 
Attee írta:
Az a baj, hogy a Li-ion akksi töltési eljárása alapvetõen más, mint a ni-cd, illetve ni-mh akksiké. A li-ion töltõ elektronika szvsz használhatatlan ni-mhhoz...de javítson ki valaki, ha tévedek, és megoldható.


Miben tér el? Nagyobb a töltő áram vagy mi?


csüt. jún. 07, 2007 20:46
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. máj. 28, 2007 15:14
Hozzászólások: 9
Hozzászólás 
Jól mondod.


csüt. jún. 07, 2007 20:28
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 0:18
Hozzászólások: 427
Hozzászólás 
Az a baj, hogy a Li-ion akksi töltési eljárása alapvetően más, mint a ni-cd, illetve ni-mh akksiké. A li-ion töltő elektronika szvsz használhatatlan ni-mhhoz...de javítson ki valaki, ha tévedek, és megoldható.


csüt. jún. 07, 2007 18:55
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 33
Hozzászólás 
balu1 írta:
robeee15 írta:
..miért lenne gyengébb ha 2db 2,2Ah ni-mh cellákat tennék a mostani 2,2Ah li-ion cellák helyére?
A Li-ion 3,6Voltos, amíg a Nimh csak 1,2 Voltos.
Háromszor annyi azonos kapacitásu cellát kellene belepakonod, hogy elérd ugyanazt a feszültséget,
viszont lehet, csak kevesebb, ill. kisebb kapacitásu férne bele, hogy elérje a feszültséget.


Igen közben én is rájöttem hogy lehetettlen lenne belerakni ugyan azt a teljesítményt mivel 24db ceruza akku kellene :shock: de a 2200mah vagy a maximumot amit lehet kapni 2600-2700mah-ra megcsinálni csak 12db kéne ami simán belefér (max 15db ceruza férne bele) már csak az a kérdés hogy az elektronikával mit kéne kezdeni hogy a töltöttségi szintet is mutassa mert gondolom ez az elektronika progijába az rögzitve van hogy az akku 4400mah és ha én teszek bele kisebbet akkor mi lenne vajon?


szer. jún. 06, 2007 21:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Az a kérdőjeles valami biztos,hogy nincs a testre (is) kötve?
3210 kapcsrajzából úgy rémlik,az ott nem egy pimfli PNT-NTK hanem valami elektronika,...?

Ja 2110 bocsánat..az DCT2,igen.abban csak ennyi van! :)


szer. jún. 06, 2007 21:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 08, 2004 17:04
Hozzászólások: 31
Hozzászólás 
Ez van a Nokia 2110 akkumlátorában:
Kép

Az akksi pakk feszültsége maximum 8,5V és minimum 5,5V lehet.
Én úgy oldottam meg a külső táplálást hogy az eredeti halott akksit benne hagytam a telefonban de leragasztottam a "+" érintkezőt, majd két vezetéket kivezetve az érintkezőkről rákötöttem 6 darab NiMh cellát.
A 18k-s ellenállás mondja meg a telefon számára az akkumlátor típusát, míg a másik a hőmérsékletét.

Remélem ezzel tudtam segíteni.

Modosítva: rossz volt az ábra!!


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára DAni198 szer. jún. 06, 2007 22:08-kor.



szer. jún. 06, 2007 21:35
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
robeee15 írta:
..miért lenne gyengébb ha 2db 2,2Ah ni-mh cellákat tennék a mostani 2,2Ah li-ion cellák helyére?
A Li-ion 3,6Voltos, amíg a Nimh csak 1,2 Voltos.
Háromszor annyi azonos kapacitásu cellát kellene belepakonod, hogy elérd ugyanazt a feszültséget,
viszont lehet, csak kevesebb, ill. kisebb kapacitásu férne bele, hogy elérje a feszültséget.


A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 szer. jún. 06, 2007 21:38-kor.



szer. jún. 06, 2007 21:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 33
Hozzászólás 
T68m írta:
robeee15 írta:
De én nem litiumosal akkarok játszani hanem a mostani litiumos cellákat kidobni és helyére ceruza méretű azonos kapacitásu ni-mh cellákat tenni, a kérdés csupán hogy ezt hogy fogadná az elektronika?


dobd ki a litiumos elektronikáját is, és működni fog a dolog - persze jóval kisebb kapacitással.


De akkor ugye nem fogja mutatni a töltöség szintet?, mert azt jó lenne megoldani, miért lenne gyengébb ha 2db 2,2Ah ni-mh cellákat tennék a mostani 2,2Ah li-ion cellák helyére?


szer. jún. 06, 2007 20:12
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. máj. 28, 2007 15:14
Hozzászólások: 9
Hozzászólás 
Nem tudom. :cry:
Puding próbaja az evés.


szer. jún. 06, 2007 19:46
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Ha kap egy 7806-ot, és egy 1N4148-at a hőmérő lábaira akkor hajlandó elindulni?


szer. jún. 06, 2007 19:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. máj. 28, 2007 15:14
Hozzászólások: 9
Hozzászólás 
Hali.
Az akku ami működteti -NiCd 6V.


szer. jún. 06, 2007 19:02
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Ha egy Nokia2110-et akarnék külső tápról járatni, mit kellene tennem vele? Sima 5V-ot rákötve meg sem nyikkan. Pedig mint ha 4,5V-os akksira emlékeznék.


szer. jún. 06, 2007 17:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
robeee15 írta:
De én nem litiumosal akkarok játszani hanem a mostani litiumos cellákat kidobni és helyére ceruza méretű azonos kapacitásu ni-mh cellákat tenni, a kérdés csupán hogy ezt hogy fogadná az elektronika?


dobd ki a litiumos elektronikáját is, és működni fog a dolog - persze jóval kisebb kapacitással.


szer. jún. 06, 2007 16:20
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 33
Hozzászólás 
T68m írta:
robeee15 írta:
A li-ion akku töltése miben különbözik a ni-mh-tól? mitörténe ha a li-ion helyére ni-mh-t tennék? Én úgy gonolnám hogy 3db 1,2v os ni-mh cellát sorba kötve helyetesítenék 1db 4,2v os li-ion-t. Ez működhetne szerintetek?


nem. nem cserélhető, egész más a kettő.

Ráadásul ha litiumossal játszol, akkor könnyen balul sülhet ki a dolog, mivel hajlamos a felrobbanásra, környezetének felgyújtására. A litium pont ugyanolyan alkálielem, mint a nátrium vagy kálium, amik vízzel reagálva is képesek meggyulladni.


De én nem litiumosal akkarok játszani hanem a mostani litiumos cellákat kidobni és helyére ceruza méretű azonos kapacitásu ni-mh cellákat tenni, a kérdés csupán hogy ezt hogy fogadná az elektronika?


szer. jún. 06, 2007 15:43
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
robeee15 írta:
A li-ion akku töltése miben különbözik a ni-mh-tól? mitörténe ha a li-ion helyére ni-mh-t tennék? Én úgy gonolnám hogy 3db 1,2v os ni-mh cellát sorba kötve helyetesítenék 1db 4,2v os li-ion-t. Ez működhetne szerintetek?


nem. nem cserélhető, egész más a kettő.

Ráadásul ha litiumossal játszol, akkor könnyen balul sülhet ki a dolog, mivel hajlamos a felrobbanásra, környezetének felgyújtására. A litium pont ugyanolyan alkálielem, mint a nátrium vagy kálium, amik vízzel reagálva is képesek meggyulladni.


szer. jún. 06, 2007 14:20
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 33
Hozzászólás 
A li-ion akku töltése miben különbözik a ni-mh-tól? mitörténe ha a li-ion helyére ni-mh-t tennék? Én úgy gonolnám hogy 3db 1,2v os ni-mh cellát sorba kötve helyetesítenék 1db 4,2v os li-ion-t. Ez működhetne szerintetek?


szer. jún. 06, 2007 13:03
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. okt. 08, 2004 12:27
Hozzászólások: 282
Tartózkodási hely: SZÉKESFEHÉRVÁR
Hozzászólás 
ozpecs írta:
Sok esetben a gyártó is szemét, megadja, hány töltést engedélyez és utána tilt az elektronika, ez jó bolt nekik:)

Ha kinyírom az elektronikát akkor mi lesz vele? A motorola fonom kiírta egyszer kontakt hiba miatt hogy ismeretlen akku, de dolgozott róla szépen.


kedd jún. 05, 2007 10:43
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 57 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 20 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség