Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. ápr. 28, 2024 0:21



Hozzászólás a témához  [ 18 hozzászólás ] 
Napenergia, sose térül meg? 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás Re: Napenergia, sose térül meg?
Ha ez nem megint egy "olyan" felröppenő szenzáció, akkor gyökeresen megfordulhat a dolog:
http://index.hu/tudomany/2011/02/28/napsugarakkal_gyartananak_dizelt/

Üdv
Inhouse


hétf. feb. 28, 2011 16:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás Re: Napenergia, sose térül meg?
Láttam a youtube-on egy videót, és azt a következtetést vontam le, hogy ez a stirling motor olyan hangos mint egy kétütemű motor. Ezzel a hangerővel sok helyet ki is lehet zárni, ahova telepíthető lenne.


szer. feb. 23, 2011 20:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás Re: Napenergia, sose térül meg?
tubybb írta:
Spafi, biztosan fáradt vagy. Szerintem csak viccelsz.

Unnamed, neked turbinás vagy stirlinges rendszered van otthon?


Még nincs, de minden nyáron tervezem, hogy építek :D Eredetileg tesla turbinával akartam csinálni, csak aztán kiderült, hogy az nagyon érzékeny a gázáramlás sebességére, meg egy rakás dologra. Szóval marad a sima kis turbina (akár egy kis modell BLDC motort is be lehet kötni generátorként, ami 1kW-os és a tenyeredben elfér), vagy a stirling motor. Még nem határoztam el, melyikkel lenne célszerűbb összehozni. A sima turbinás rendszert akár télen is lehetne járatni naposabb időkben megfelelő munkaközeggel (tesztre propán-bután is megfelel, csak óvatosan), nyáron pedig olyan közeget kell választani, ami normál levegő hőmérsékletén cseppfolyósodik, így nem kell kompresszor a körbe, ami cseppfolyósítja a közeget. Ilyen lehet Pl: aceton, vagy más alkohol.


kedd feb. 22, 2011 16:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Napenergia, sose térül meg?
tubybb! Ha viccelek is, akkor is komolyan gondolom. Gondold át újra!


hétf. feb. 21, 2011 22:03
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás Re: Napenergia, sose térül meg?
Spafi, biztosan fáradt vagy. Szerintem csak viccelsz.

Unnamed, neked turbinás vagy stirlinges rendszered van otthon?


hétf. feb. 21, 2011 20:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás Re: Napenergia, sose térül meg?
Egyébként ez az egész napelemes téma egy vicc. Mennyi is a mostani piacon lévő napelemek hatásfoka? 12% esetleg?
Egy sima turbinás, vagy stirling motoros rendszer kapásból 40%-ot is elérhet, és sokkal-sokkal olcsóbb, házilag is elkészíthető. A hátránya, hogy esetleg több karbantartást igényel.


hétf. feb. 21, 2011 20:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Napenergia, sose térül meg?
Ha alátámasztotta, akkor mi a gond?

Viszont hogy támaszthatta volna alá, ha eleve más paramétert mértél?


hétf. feb. 21, 2011 16:49
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás Re: Napenergia, sose térül meg?
Mérésem alátámasztotta amit ôk állítottak. Így értem.


hétf. feb. 21, 2011 16:11
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Napenergia, sose térül meg?
Idézet:
Én mértem, valóban rövidre zárják, illetve kapocsfeszültséget mérnek


Na most akkor te vagy ők?

0,5*Ui*Iz-nél majdnem biztosan több, de a pontos arány biztosan típusfüggő.

És ha azt írják, hogy mpp, akkor azt nem mérhetik zárlatban/szakadásban. Ha mégis, akkor az egyszerűen hazugság, de az már egy másik kategória.


hétf. feb. 21, 2011 15:59
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás Re: Napenergia, sose térül meg?
Szóval nemlineáris. Mire tippelsz a felénél több? Én mértem, valóban rövidre zárják, illetve kapocsfeszültséget mérnek. Aztán hogy összeszorozzák, azt a vak is láthatja.
Változtatható terheléssel nem volt lehetôségem megmérni, ezért csak a két végpontban vagyok biztos. Ezért sem tudtam a nemlineáris karakterisztikáról.

Ezek a napelemek olyan vékonyak, és olyan könnyen eltörnek, hogy amikkel méricskéltem, azokat sajnos már kidobtam. Vennem kell újat, hogy megint megmérjem. Attól tartok, hogy fele teljesítménynél nem fognak többet produkálni.


hétf. feb. 21, 2011 15:42
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Napenergia, sose térül meg?
Szerencsére tévedsz. A napelemek (mint minden tisztességes dióda) nem lineáris karakterisztikájúak, terhelve őket egy bizonyos áramig csak moderált feszültségcsökkenés mérhető, aztán meredeken zuhan le a zárlati értékre. Emiatt jóval nagyobb teljesítmény vehető le a maximális teljesítményű munkapontban, mint amit a lineáris modellből számoltál. Persze kevesebb, mint Iz*Uü, de sokkal több, mint a negyede.

Aztán hogy hogyan specifikálják a napelemek áramát és feszültségét, azt így fejből meg nem mondom, de lehet, hogy éppen maximális teljesítményű munkapontban. MPP: Maximal Power Point. Keress rá!

Ettől függetlenül azért k***a drága egy teljes napelemes rendszer, nem is térül meg Magyarországon, csak akkor, ha olyan helyen vagy, ahol extra nehéz más alternatívát találni, vagy ha csak nyáron kell.

szerkesztés: Ja, megnéztem a linkedet, és Pmpp szerepel, tehát elvileg valós teljesítményadat!


hétf. feb. 21, 2011 14:37
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás Re: Napenergia, sose térül meg?
Lenne egy kérdésem az Urakhoz!

Van egy elméletem, és szeretném megérdeklődni, hogy mit gondolnak róla:

Felmegyek bármelyik online piacos oldalra, és találok napelemeket. (Gondolom nem csak én nézegetem őket.) Azt látom, hogy valaki abból él, hogy olcsón megveszi a napelem modulokat, sorba-párhuzamba köti őket, beteszi egy üveglappal fedett tartóba, ami jól zár. Általában 12, 24V-osra készíti. Az egyetlen modul névleges értéke alapján attól függően, hogy sorosan vagy párhuzamosan van kötve könnyen kiszámolható a teljes tábla névleges értéke.
Ilyeneket láttam mint 24V 60W, vagy 12V 40W ....stb.

Én úgy érzem mégis, hogy valami bűzlik Dániában. Elmondom mire gondolok:
Adott egy gyártó, aki legyárt napelem-modult és ráírja, hogy ez 0,5V és 2,6A, emellett szerepel a teljesítmény is azonnal: 1,3W

(Most kérem tekintsünk el attól, hogy mennyire süt a nap, mondjuk azt, hogy annyira süt a nap, hogy ezt a megadott értéket folyamatosan tudja produkálni)

Hogyan számolja ki ennek a napelemnek a paramétereit?
1. Terhelés nélkül megméri napfényes időben a kapcsok közti feszültséget. (üresjárási fesz.) Ez ugye 0,5V
2. Rövidre zárja a napelem két pólusát, és megméri az átfolyó áramot. Ez ugye 2,6A
A kettőt összeszorozza, és így kijön az 1,3W

A kérdésem az volna, hogy ez az 1,3W most micsoda? Mert az halálbiztos, hogy nem a maximális kivehető teljesítmény!
Azért bátorkodom ezt feltételezni, mert mint minden áramforrásnak, ennek is van belső ellenállása, ami pont eme két érték hányadosa R=U/I azaz 0,5/2,6= durván 0,2ohm. Namost egy olyan áramforrásból aminek belső ellenállása ekkora, vajon milyen teljesítmény vehető ki?
Kovács Csongor féle Elektrotechnika könyvemet elővéve a következő képletre akadtam Teljesítményillesztés cimke alatt:
Pmax=(U^2)/(4*Rb) (maximális kivehető teljesítmény=feszültség(négyzete) osztva 4*Belső ellenállás

Tehát:
Pmax=0,5^2/(4*0,2)= 0,3125W

Ez a legkedvezőbb eset, ilyenkor a belső ellenállás és a terhelés egyenlő, azaz mindkettőn az üresjárási feszültség fele esik.
Képlettel:
Ha Rg=Rt akkor Ut=U0/2 (ahol g-generátor, t-terhelés, U0 üresjárási feszültség)

Ezek után levonhatjuk a következtetést, hogy a modulok esetén megadott teljesítmény csak negyede a valóban kivehető értéknek, de ezt is csak úgy ha ugye mindig süt a nap.

Továbbviszem a gondolatot: a gyártók valószínűleg olyan mértékegységet használnak, ami biztosítja hogy igazuk legyen, az egyszerű ember pedig rosszul értelmezi.
Így lesz az állítólag 280W-os napelemből 70W-os
http://elektronika.vatera.hu/elem_akkus ... 31434.html
és így lesz az állítólag 63W-osból 16W-os.
http://www.vatera.hu/muszaki_cikk_elekt ... 82403.html

és így tovább...
Ha tévednék kérem cáfoljanak meg!


hétf. feb. 21, 2011 14:26
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Már hozhatod is a leesett napelemet meg 10db jú állapotú akksit! Fizetem.
Én is próbáltam szerezni, ebből még nincs "jóárasított" termék.


szer. jan. 16, 2008 19:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Szerintem az lesz, hogy veszek az északi sarkkör közelében egy teleket, és üvegbúra alá teszem. Elektromos berendezés fogja állandó értéken tartani a különbözö gázokat. Az esöt pedig egy külön rendszer fogja szolgáltatni. Söt majd felosztom szektrokra a búra alatti területet, az egyiken mediterrán tipusú éghajlatot a másikon kontinentálisat fogok elöállítani, mindenütt olyan növényt ami a neki megfelelö.
A gyermekeimet ki sem engedem ebböl a környezetböl míg meg nem születnek az egészséges unokáim.
Aztán lassan falut is építhetek mert igény lesz rá.


szer. jan. 16, 2008 19:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
vagy ami co2kibocsatast megtakaritasz eladjak japannak kredit formajaban, es ugyanott vagyunk...


szer. jan. 16, 2008 18:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
...de ha van egy haverod, aki ocsoért szerzi a napelemet (leesett a kamionról), meg egy másik haverod aki az aksit szeri olcsóért (kimaradt valahonnan)...
Akkor már csak egy áramkört kell összedobni, és meg is van amit szerettél volna: gazdaságosság. Így már megéri.
Ugye egyik oldalon ott van, hogy az államot "kikerülve" jutsz hozá a termékhez, amivel károsítod a költségvetést, de az az érzés, hogy a természetet ezzel óvom, és a gyerekeim tíz-a-mínusz-harmincadikon százalékkal tisztább levegöt fognak szívni, az nekem mindent megér.


szer. jan. 16, 2008 18:20
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Nem, ez sajnos így van, egyelőre ezért nem széleskörű a felhasználása, mert nem térül meg. Az elektromos művek meg **** veszi át tőled az áramot, őár kw (3kw?) alatt sehogy...


szer. jan. 16, 2008 17:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: kedd júl. 03, 2007 15:41
Hozzászólások: 6
Hozzászólás Napenergia, sose térül meg?
Valaki leellenörizné, hogy jók-e a számításaim vagy valamit elszámoltam.

Adott egy napelem mondjuk 90Wp teljesítménnyel, számoljunk 50% hatásfokot napi 8 órat és 365 napot.
Akkor az éves teljesítmény, mindet összeszorozva : 131,4kW lesz.

Egy ilyet mondjuk szüken meg lehet venni 200.000Ft-ért (akkumulátorral, vezérlovel stb.), igy nekem, ha 1 évig használom 1522Ft-ban van egy kW energia, ha 20évig akkor is 76Ft-ban.

Magyarul sosem éri meg?Vagy valahol elszámoltam magam.


szer. jan. 16, 2008 16:41
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 18 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 63 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség