Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 19:39



Hozzászólás a témához  [ 147 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3
CCD-vezérlés 
Szerző Üzenet
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Engem minden érdekel. :) Ezért nem csökken a befejezetlen projektjeim száma.. De ezt most befejezem.

A kérdés, hogy ezek a biztonsági kamerák milyen módon adnának képet/jelet nekem. Komoly DSP-vel akár egy egészképes vezetést (esetleg több csillag) is elképzelhetőnek tartok, mert az megnövelné a pontosságot. Jelenleg a CCD-kép egy apró darabját olvasom csak ki, egy-, vagy többes-csillagos vezetésre. Így ez kellően gyors, mind 980k, mind 444kpix/sec kiolvasással (ami most van). Egészképeshez kell több memória és ugye a DSP.
Szóval hol ill. hogy csatlakoznál be egy ilyen biztonsági kamera rendszerébe? (CCD-jel szinten, A/D output vagy memória szinten, esetleg a kamera vezérlő jeleit átkötöd saját CPU-ra? Netán megfelelő felbontású digitális kimenetű kamerák is vannak?)

Egyébként a webkamerás vezetés jó dolog, csak igényel egy laptopot és jobbára 220V AC-t (ha több órás fotózást tervezünk). Egy "jó" helyen ilyenek általában nincsenek, ahol az égbolt megfelelő. Ezért is építem a vezetőm most. :)
Még azon gondolkodtam, hogy vannak régi 486-os CPU-k, amelyekkel lehetne mit kezdeni DSP helyett. x86 programozásban úgyis otthon vagyok.

..hát igen, egy rendes forrasztóállomás a jövő zenéje, egyelőre jó ez :) Legközelebb úgyis TQFP tokokat kellene beillesztenem, ha "2. generációs" autoguidert építenék. Ahhoz már szükség volna nyák gyártatásra is, sőt jó lenne ha beültetést is vállalnának. Nyilván így a költségek a CCD nagyságrendjébe esnének. Jelenleg a CCD ára az egésznek a zömét kiteszi (leszámítva még az UV/IR blokk szűrőt). De hogy én ki nem adok 800$-t egy "profi" autoguiderért, az biztos. :) Programozható kioldóm is van már astrofotózáshoz, ezt is össze szeretném kötni az autoguider-rel (szándékosan eltolt képek készítéséhez, hogy a szenzor "egyenetlenségén" stb. ez is javítson).


csüt. máj. 29, 2008 16:28
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Majd elfelejtettem!
Én Weller pákával dolgozom, de pillanatpákán is működik a dolog: a páka hegyére egy vékonyabb, szigeteletlen réz vezetéket rögzítve, egészen jól használható SMD forrasztó szerszámot lehet "faragni".
Nem ér fel egy forrasztó állomással, de kis gyakorlás jobb eredményt lehet elérni vele, mint az eredeti szerszámmal.

Üdv!


csüt. máj. 29, 2008 16:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Sziasztok!

Az infókat köszönöm!
A CCD-t egy bartel ügylet kapcsán sikerült megszerezni, a többi félvezető is megvan, Itt állt meg a dolog....
Az előerősítő építés két ok miatt izgat:
- webkamos kereső ill vezető rendszerben még mindig olcsóbb megoldás, mint egy nagy érzékenységű CCD (bár itt kisebb a jelentősége a zajnak)
- van egy MX516-os kamerám. Ez már komojabb jószág, de az előerősítő itt is sokat lökhet a dolgon.
Egy ideig keregettem a NET-en kamera rajzokat és nem földtől elrugaszkodott egy 2 fokozattú ( 10-15X-es) előerősítő alaklmazása.
A webkamhoz talán még az LF356 (357) IC-vel is érdemes lenne egy kis (galvanikus csatolású,váltó szempontból 3-5X) erősítésű, nem invertáló fokozatot kipróbálni. (ezek az IC-k a fiókban is vannak).
Az MX-hez viszont komolyabb kellene.

Vélemény?

Más!
A biztonsági kamerák között is vannak már profi CCD-vel építettek, és még az áruk is elfogadható (gyakorlatilag a CCD egyedi beszerzési árában vannak). Guider célokra ezek is megfelelnek, longra is átalakíthatőak. Ez a téma érdekel?

Üdv: Zoli


csüt. máj. 29, 2008 15:39
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 382
Hozzászólás 
AD813 beszerzési forrás még a Farnell, bár elég húzós árat kérnek ők is...
http://www.fdh.hu/search.php?q=1079403


csüt. máj. 29, 2008 14:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Igen, sőt, az AD713 is kapható.
http://www.smd.hu
Én ezt (AD813) jó rég vettem, lehet, hogy nem a legolcsóbb forrás, de máshol nem találtam anno ilyesmit.

A Sony CCD is rendelhető 1 db-ban az EURECA-tól: http://www.eureca.de/neu-english/optoelectronic/sensors-sony-area-sensors.html

A Texas-os A/D lehet, hogy termékmintaként elérhető, vagy esetleg mással helyettesítendő, persze ehhez lehet, hogy a sw-be is bele kell piszkálni.

Ha valami alkatrészt még nem tudsz beszerezni, kérdezz nyugodtan, hátha én ismerek olyan forrást vagy helyettesítőt. Bizonyára így is sok van, amit meg én nem ismerek.. :)

szerk.: Most épp így néz ki a projektem: Kép
Ez van/lesz összehajtogatva egy 10x10x4-es dobozba, okulárvéggel és UV/IR-cut szűrővel.


csüt. máj. 29, 2008 12:48
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia!
Jókora fába vágtad a fejszédet! Elismerésem!
Én egy ilyen kamerát akartam építeni, de nem boldogultam az alkatrészbeszerzéssel:
http://www.uai-ccd.com/
(az AD, és a zajszegény előerősítő a gond).
A másik tervem, hogy a meglévő kamerákba előerősítőt tenni. (3-5x erősítés elég lenne, de minél kisebb zajjal! )
Az AD813 kapható itthon? (ahhoz, hogy kivegyem, először be kell tennem a fiókba :-) )

Üdv: Zoli


csüt. máj. 29, 2008 7:22
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Üdv,

hát az én projektem egyik lényege, hogy amit lehet én építek meg, ill. kis tételben szerzem be. :) Ez így van a nyáktól kezdve mindenig, kivétel ez alól az A/D, amit egy ismerőstől kaptam, mert neki nem kellett.

Ilyesmikből áll most a dolog (2 db 2 oldalas panel):
- "CPU"-nyák: ATMega162 kontroller @ 16MHz; 512k SRAM.
- CCD-nyák: ATtiny2313 @ 16MHz (CCD-vezérlőjelek stb.), saját V és H órajelek előállítása, MAX1101 (8-bit A/D), AD813 erősítőnek (8-10x) (ez volt itthon).
A CCD, amin fejlesztgettem: MN39472 (Panasonic) RGB, 1648x1236 (3.6um), Olympus Camedia D-390-ből való.
Amivel a jövőben élesben kívánom használni: ICX279AL (bw, 450k pix, 4.7um) illetve ICX098BL (bw, 330k pix, 5.6um). Ezek rendelése épp folyamatban van.
CCD hűtés nincs :) Nyáron "dark frame" kompenzálást fogok használni, ez 0 fokban nem fog kelleni.

A PC-s kapcsolat az AVR soros programozó lábai (SPI). Az új tápegység nyákja épp most készül, egyébként semmi más nem kell a fejlesztéshez, programozáshoz. Az egész kócerájt forrasztópisztollyal(!) raktam össze :).
A jövőben a PC-t egy kézi, 128x64-es LCD kijelzős kütyü fogja helyettesíteni, szintén AVR kontrollerrel. Ehhez is megvannak már a kellékek. Így az egész fotózás egy 12V akksiról fog menni.

A készülék "autoguider" lesz, fotózáshoz. Elméleti számítások azt mutatják, hogy 7 magnitúdóig (1 mp exp.) tudna vezetni + amennyivel érzékenyebbek lesznek a Sony CCD-k (min. 4x). (A objektív 90/900-as refraktor). Még nem voltam ég alatti teszten, mert most már inkább megvárom a Sony-kat és majd velük. A "kiértékelő" progi is most készül, amivel majd a követő algoritmust fogom kidolgozni rá. Egyelőre sorozatfelvételeket tud készíteni, vezetés nélkül.
További célom ezzel a saját autoguider-rel, hogy a meglévő mechanikám minden nyűgét, hibáját ki fogom mérni és célzottan fogom optimalizálni a vezető programját.

A jövőben használnék már egyéb IC-ket, mint V-driver és 10-bit A/D belső, nagyobb PGA-val (a MAX1101 csak 5x-özni tud), pl. VSP1021 és hasonlók, csak ehhez nyákot gyártatni kell plusz a beültetéshez még nincs megfelelő eszközöm.

Szóval ezek a tervek :) A fotózáshoz amúgy EOS 350D-m van, még nem szűrőtlenített, de az lesz. A távcső 254/1200-as Newton. Egyelőre kevés fotóm van, legtöbbje 1 db expozíció városi fényszennyezéssel, de már van egy 10 képből átlagolt M42-m, telihold idején. :) A jövőben pedig minden mély-ég objektum áldozatomul fog esni előbb-utóbb, csak legyen már használható ez a készülék.

jah és akkor egy link a régi fotókról: http://kep.tar.hu/mgen


szer. máj. 28, 2008 23:54
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

Mivel én használok longexpóra átalakított webkamokat és egy csillagászati kamrát is (bár kora tiszteletet parancsoló), érdekelne a projekted.
Milyen CCD kamerát fejlesztesz?
Mijen tip a CCD?
A/D felbontás?
PC-s kapcsolat?
Beszerzési lehetőség? (árak?)

Asztrofotóim (egy része) : http://kiskun.mcse.hu/galeria/main.php/ ... /baranyiz/

Üdv: Zoli


szer. máj. 28, 2008 17:05
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Bocs, tényleg nem kell FET, azt a SRG stb. lábakhoz rajzolták, az meg nem nagy kunszt.

Milyen "áthallásra" gondolsz? Mert a nagy kapacitácú lábak között tipikusan szintén relatíve nagy kapacitás szokott lenni, így ezek a jelek mindig "megmozgatják" a többit is. Nálam sincs ez másképp.

Még nincs a rendelésem lebonyolítva, de már megírtam nekik, pár levélváltás, kérdések után. Addig nem válaszoltak, míg írtam, hogy nincs VAT-om, mert az kell. Egy közeli céggel oldjuk meg a dolgot (ismerőssel). Remélem a postaktg./egyéb nem lesz 20-nál több euro, de ezt megírják nemsokára.

Az azért vicces, hogy időközben pompás kis IC-ket találtam, amik olcsóak és megoldanak sok problémát, ami felmerült időközben a mostani prototípusban. Kár, hogy ahhoz át kellene építenem az egész CCD-lapot és még a CPU-lapot is, sőt, nem ártana egy 16 bites kontrollert használni hozzá, szóval az egészet újra. :) Hátrány, hogy nagyon sűrűek a lábazásai és csak forrasztópisztolyom(!) van egyelőre.
De időközben nagyon jól megtanultam a CCD minden nyűgét-baját, így ha lesz "2nd edition", az már szuper lesz, sőt, lehet, hogy piacképes (és a nyákom sem házi lesz :))


hétf. máj. 12, 2008 11:55
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 14, 2006 0:00
Hozzászólások: 67
Hozzászólás 
Udv!

A doksi nem ir kulon FET-et, csak az EL7202-t. Raadasul soros ellenallas nelkul. Ezt valtottam ki az ISL55110-el. A soca12.pdf Application Note egy sajat gyartmanyu IC-t ajanl, de abbol lehetetlen beszerezni. Nos ennel az IC-nel mar azt irja, hogy max 6.25MHz, ha 12.5MHz-t akarsz, akkor rakj be kettot parhuzamosan. Gondolom a nagy aramok miatt.
Az 50ohm-al is atmozgattam volna a taroloteruletre a kepet 500us alatt, ha belovom 1us-re a meghajtast. En nem. Ugyes leszek es jol meghajtom. Na jol el is fustolt. Most a heten majd kideritem mi halt meg.

Olyan athallasok vannak meghajto jeleim kozott, hogy csak na. Szerintem tervezhetem ujra a nyakot.

A Texas erzekelot az AVNET-tol vettem. Ott a szivas a szallitasi koltseg volt, mert en balga rendeltem mast is. Pottyet draga volt. Tobbszorose az alkatreszarnak. Kicsit nagy dobozba csomagoltak. Azota atalltam a Farnell-re. Alapbol 5euro a posta es az erzekelon kivul eddig minden volt ami kellett. Ket nap alatt itt van minden.
A vam sem volt egyszeru. Taric-bol kikerestem, hogy melyik kategoria kell nekem. Ket het telefonalas es levelezes utan sikerult atpaszirozni a vamon. 2200 forintert tiportuk egymast. Megerte nekik. Olyan nocik voltak ott, hogy meg szerintem nem is hallottak ilyenrol.
Amugy CCD-t nehezebb beszerezni mint egy lopott orosz atomtengeralattjarot. Kodak-nak irtam, hogy kene egy darab, de nem is valaszoltak.

Amit most tenni fogok, az az, hogy kihagyom elsore a 16-bites A/D-t es hasznalom a 12-bites mikrontrolleret. Megnezem mi halt meg, abbol rendelek ujat es egyelore maradok 1MHz koruli meghajtasnal. Ha nagyon sietnem kene, akkor valami bika FET+bika tap is kene.

Eureca-tol hogyan sikerult rendelni? Anno a framos-tol vettem egy CMOS-t, de mar ott is ceg legyel+VAT is kell.


hétf. máj. 12, 2008 9:07
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
eddie1 írta:
Most raktam ossze egy TC237B-vel egy kamerat. Van ket bemenete 2 es 4nF. Na ezekkel nem boldogulok.
mgen: nalad nem volt ilyen problema?


Jól sejtem, hogy a "transfer to memory" részben kéne 6MHz-en meghajtani a 2 ill. 4nF-os vonalakat? Az jó kis játszma a csúcsáramokkal..

Én "sima" frame readout vagy interline CCD-t használok, ott nincs "transfer to memory" rész, a nagy kapacitású bemeneteket meg picit kevesebb, mint 1 MHz-en hajtom meg. A meghajtó áramkör MOSFET-es ill. a 3-szintűnél van egy analóg kapcsoló is, IC-t nem használok. Én 47 Ohm-ot raktam mindegyik fesz.szint elé, így a felfutási idők épp jók. Baj (kvázi füst) akkor volt, amikor érintkezési hiba miatt egyszerre nyitott a P- meg N-MOS-om, de ez csak erős melegedést jelent. (A típusaik egyébként BSS84 (P) és BSS138 (N))

Nálad mi füstölt? A meghajtó IC csak (ISL55110) vagy a MOSFETek?

Másik kérdés: hogy sikerült Texas CCD-t szerezned? (Árulnak már mintát? Amikor én néztem, nem volt semmi, se ingyen, se pénzért.)
Én épp most rendelek Sony CCD-ket az Eureca-tól, már feladtam a rendelést. Közben erősítőt is tákoltam a CCD-m mögé és lám, ugrásszerűen megnőtt az érzékenység. :) Már megvan az iso1600 (EOS-szal hasonlítom), beleszámítva a pixelméretet, csak a zaj nagyobb.


hétf. máj. 12, 2008 0:11
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 14, 2006 0:00
Hozzászólások: 67
Hozzászólás 
Most raktam ossze egy TC237B-vel egy kamerat. Van ket bemenete 2 es 4nF. Na ezekkel nem boldogulok. A hozza ajanlott meghajto egy ujabb valtozatat vettem hozza. EL7202 helyett ISL55110. Ezek 100mA-t birnak DC. Az ISL55110 3.5A csucsot visel el a 2A-el szemben. En azert biztonsag kedveert beraktam sorosan 50ohm-ot. Na azzal ment is, csak nem tudta meghajtani 6MHz-en mert ott a felfutasi ideje mar tobb mint 200ns a jelnek. Ugyesen kivettem a soros 50ohm-ot, mint ahogy a TI doksi is irja az ajanlott aramkornel. Nos masodik probara sikeresen elfustolt az egesz meghajto. Plusz vitt meg magaval par dolgot az biztos.
Futtattam egy szimulaciot. Ott tobb mint 2A-s csucsok jottek ki. Szerintem az aram atlaga is boven felette van a megengedett 100mA-nek a szimulaciot elnezve 6MHzen.
Azt nem ertem, hogy mi volt a gondja. A doksiban szereplo meghajtonak megfelelot raktam bele, es megis fust lett belole.
Nezegettem netem leirasokat. Talaltam egyet, ahol 127nF-ot hajtanak meg es 21A-t emlegetnek csucsnak. Lehet valami taposabb FET-et kell beraknom.

mgen: nalad nem volt ilyen problema?


vas. máj. 11, 2008 22:51
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Na elszállt a postom... akkor újra.

Aki "last minute" akar, jelezze, nemsokára rendelek. (ld. előző post)

Amúgy már egész jónak nevezhető a ccd-vezérlésem, már <1mV zajjal tudok kiolvasni. A felbontás is ekkora, mert csak 8 bites a digi cucc (MAX1101). Viszont meglepő, hogy a kibuherált Panasonic CCD-m sötétárama 12.6s alatt 5mV körüli, ami eléggé kicsinek tűnik szobahőmérsékleten. Vagy csak én számítottam többre..?

A hot pixelek viszont viccesek, annyian vannak, mint az oroszok (kínaiak) :) Ld.: (ez az 1648x1236 effektív felület csücske)

http://img88.imageshack.us/img88/674/image008dark13s1mvpixta4.gif


kedd ápr. 22, 2008 23:41
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás rendelés
Aki esetleg szeretne CCD-t vásárolni az EURECA-tól (ld. fentebb), azzal megoldhatnánk egy kalap alatt.

Én már készítem a prototípust, jelenleg a régi fk.gép szenzorával, még nem teszteltem az érzékenységet, de ami késik nem múlik.
Viszont mindenképp ki fogom próbálni egy ff, nem interline kiolvasású CCD-vel is (meg talán más hasonló), amit rendelnék, mert feltehetően az sokkal érzékenyebb és nem színes, bár nagyobb pixelméretű.
Most épp érdeklődöm náluk, hogy magányszemély hogy tud rendelni, miután azt olvastam, hogy nincs nekünk külön fenntartott "VAT number"-ünk, mármint magánszemélyeknek. Pedig azt kérik.

Szóval ha valaki biztos vásárolna, vagy már vásárolt magánszemélyként, az jelezze.


kedd ápr. 01, 2008 16:55
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Jelentem, a fenti problémára nincs megoldásom. Mindegy.

Viszont egy kérdés felmerült, hátha valaki tud rá válaszolni.
A CCD a páros ill. páratlan sorokat külön olvassa ki. Ugyanakkora expozíciós idő mellett (valamelyik ccd infra-szűrőjét használva) a páros és páratlan sorok zöld pixelei nem azonos intenzitásúak. Elképzelhető ilyen egyáltalán?
(Gyanakszom még valamire, ami ilyet okoz, de majd este tesztelem. Csak felmerült, mert furcsa volna, ha lenne ilyen.)


kedd márc. 04, 2008 15:56
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Kép

Gondoltam megosztom az első képemet a semmiről (csillárfénybeli koszok, a nagy az egy vezeték egy szálának darabja). :)

Kicsit csíkos vízszintesen, de erről a zaj tehet, amire be van clamp-olva. Meg hogy nagy oszloponként más a csík arról az tehet, hogy csak 256 pixelt olvasok be egyszerre és megy a PC-re (lassú!) és újra van exponálva mindegyik ilyen előtt. De ezen sokat segít majd a kb. 50 fekete pixel a sorok mögött, amit sw-ből átlagolok ki. Hogy miért nem lehetett a sorok elé tenni... :S (Van ott 13 dummy és 2 fekete-szerű pixel, azért "szerű", mert a szintjeik mások, egyik képes alá, a másik fölé menni a jelnek, bár ez utóbbiról azt hiszem hogy olyan, mint a hátsó 50, de még nem teszteltem.)

Viszont sok érdekes dolgot tapasztaltam. Pl.: a "reset gate" láb ill. a vízsz. órajelek szintje befolyásolja a kimeneti jelet, vagyis a 3.3V-os tápnak elég stabilnak kell lennie, amit nem gondoltam előre. Ugye itt mV-ok számítanak. Eddig zener-diódáztam, most egy tranyóval tovább segítettem rajta, de még egy picit mindig látszik a terhelés (amikor sűrűn órajelezem).

Másik, számomra felfoghatatlan dolog (nem is CCD-kérdés):
van a tápom. Egy egy jó trafó, egy Graetz-egyenirányító, utána két tantál kondi (10uF kb.) a stabilizálandó +-20V-hoz. Ezek után standard módon, pozitív oldalon 7812, nagy pufferkondikkal elöl-hátul és egy kis kerámia, ahogy kell, negatív oldalon egy 7908, a "stabilizáló láb" alá kötve két megfelelő diódával, hogy -9V legyen. A pozitív +12.2V. Ezek a CCD táp- és egyéb feszültségei. A föld ugye közös.
A gondom a következő: ha terhelést kap a táp, minden jól néz ki, de szkóppal megnézve látszik, hogy sok mV-os amplitúdójú kis bucka keletkezik a -9V-on (pont akkor, amikor épp abban a fázisban van az AC bemenet, hogy a negatív pufferkondikat tölti). A föld és a +12V egymáshoz képest nem mutat semmiféle eltérést (nagyfrekis zaj, de az most nem érdekes), de ezehkez képest a -9V igen.
Gondoltam a diódákon változik az átfolyó áram és azért stabilizál máshová. Kimértem, a diódákon ugyanakkora feszültség esik folyamatosan, mintkét vége tartalmazza a buckákat a földhöz képest.
És aki látja maga előtt az áramkört az most ledöbben, hogy mi van?? :) Mert a diódák (az egyik) anódja épp a földre van kötve. Igen, most már dupla vezetékkel is odakötöttem, de a bucka még mindig ott van!! Ha a mérőfejet a földre teszem, oda, ahol a mérőfej földje is van, akkor sima a jel, ahogy kell. Ha a "dupla" vezeték másik oldalán mérem, akkor buckás! :( Hogy kerül oda bucka (negatív irányú), amikor a vezeték a lehető legkisebb impedanciás??? Mi rakja rá és miért más, ha máshol mérem, de vezetékkel összekötötten?
És ezt a hülye buckát a stabilizátor a kimenetén is "megjeleníti", hiszen ez a dolga. És miután én a -9V-ot használom digitális földnek, a CCD jelei (közös föld és +12V miatt, mert azok simák) ezzel a buckával tarkítva érkeznek a digitalizálóba. Bár nagy gondot most nem okoz, de a problémát elektronikailag nem bírom felfogni... (egy erősen meghajtott, pufferkondizott vonal két más pontján (<3cm) szignifikánsan más értékek mérhetők és mindezt 50Hz-en!)

És egyébként is: a 79xx-ek miért adnak le konzisztensen jóval magasabb feszültséget, ha csupán kis terhelést kapnak (2mA-nél is)? (Nálam -13V, ha kb. 1mA-rel terhelem) A 78xx-ek miért nem?


pén. feb. 29, 2008 16:22
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Éljen!!! 8) A CCD-m értelmezhető jelet ad... még az RG és GB csatornák is látszanak, hurrá! Egyelőre egy barna szigszalag védi a portól/karctól, de már a szkóp kimutatta a csavarhúzóm árnyékát X és Y irányban is.
Tök örülök, hogy nem én vagyok a hülye, hanem a korábbi CCD-m... :)

További kutatás tárgya, hogy miért van kétféle black pixel szint a vízszintes kép elején (a végén csak egyféle van, de úgysem kell). Viszont konzisztensek, kizárólag a kiolvasáskori megvilágosítás tolja el az összes pixelt, de az normális, ugye?

Már csak sok dolog van hátra és készülhetnek képek.. (pl. közös órajel és szinkron a két kontroller között, ami ideiglenesen van így, bus-switch a digitalizáló és a PC felé menő soros portnak stb.)


pén. feb. 22, 2008 0:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
mgen írta:
A "dupla" mikrokapcsoló...


Igen, az kellene, az enyém megmakkant, csak az alsó állása működik...
Megkereslek privátban.


csüt. feb. 21, 2008 20:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Mindene megmaradt. :) A "dupla" mikrokapcsoló, a műanyag gombja hozzá stb. Elromlott a tiéd és cserélni kéne? (nekem nemigen kell, helyettesítem saját kapcsolóval, ha szükséges)

Amúgy már kész a terep (hw,sw), holnap tesztelem a CCD-t. Ha ad életjelet, akkor éljen! Készítek a plafonról képet (oda néz :)). Vagy a csillárról.

Jah igen, Peltier.. arra nekem most nem lesz szükségem. :) Egy 7cm-es optikával már halványabb csillagnak is elég erős a fénye a CCD felületén, nagyobb kell legyen, mint a termikus zaj. A fotógép meg CMOS szenzoros, ott ez nem jelent nagy problémát (-5 fokban egyáltalán nem, de nyáron is csak gyenge fény dereng a "meleg" sarkában, kompenzálható :))


csüt. feb. 21, 2008 0:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
mgen írta:
Olympus Camedia D-390-nek a CCD-je


Őőő, ezt most bontottad belőle? Nem maradt meg véletlen az "elsütő" gombja? :)


szer. feb. 20, 2008 20:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Szét még nem szedtem, de szerintem nem ússza meg :D .Ha sikerül belekukucskáltatnom a reflektorba, és jóminőségű képet adna a videokimeneten, akár meg is menekülhet a boncolástól. :D
A kijelzője csak pár másodpercre kapcsol be, exponál, vakuzik, elmenti a belső memóriájába a képet, utána kikapcsol.
A távcső is elég amatőr, az állványa úgyszintén (csak tartó), mozgatást 0-ról kell felépíteni, fényképezőillesztést megoldani ... Hosszú játék lesz.
Termikus zaj ellen láttam peltier-elemes hűtést a CCD-hez :D Azt hiszem, ez még sokáig nem fog gondot okozni. :D


szer. feb. 20, 2008 14:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
A kimenetet ki lehet mérni, ha tudod, hogy milyen jeleknek kell lennie a lábakon (vagy milyen jelszintnek). Továbbmegyek, ha szétszednéd, meg tudnád nézni hová vezetnek az érintkezõk, a legközelebbi IC adatlapját keresgélni lehet, ahová vezet stb. és abból kikövetkeztetni. (Vagy csak én szedek mindent szét rögtön? :D De össze is rakom. Az Olympus gépemmel csodálatosan lehet fekete képeket készíteni, mióta nincs benne a CCD ;))

A géppel astro-fotóznál? Nap, Hold, bolygók? Halvány objektumok esetén nem tudom mennyire zavaró a CCD termikus zaja, de elvileg eléggé, bár sosem próbáltam.


szer. feb. 20, 2008 0:27
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Nekem is sikerült a bolhapiacon beújítani egy Olympus Camedia C-800L tip. jószágot 500Ft-ért :D . Életjelet ad, fényképezni lehet vele, de visszanézni már nem tudom, manuált sem találtam hozzá, nemhogy az SVHS csatira emlékeztető RS232/Videoout kiosztását :(
Pedig ez lenne az első áldozat a távcsőre illeszteni :D


kedd feb. 19, 2008 21:41
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Köszi, igen, megtaláltam ezeket. A CCD függõleges vezérlését már többízben kimértem (szkóppal), sõt, megvan digitális formában is (0.5us-os mintavételezéssel, kontrollerrel :)). Összhangban vannak, ezért sem értettem miért nem ment az elõzõ CCD-mmel a dolog.. (igaz, az kapott egy kis defektust, de ezek szerint nagyobbat, mint gondoltam)


kedd feb. 19, 2008 13:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 14, 2006 0:00
Hozzászólások: 67
Hozzászólás 
Tudom nem nagy segitseg, lehet mar te is megtalaltad. Csak gyorsban rakerestem.
http://www.datasheets.org.uk/MN39472-datasheet.html
http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/vsp2267.html
A TI-s cuccbol lehet el lehet indulni.
Panasonic-nal mar nincs kint doksi.
http://industrial.panasonic.com/www-cgi/jvcr13pz.cgi?E+SC+4+BFA7006+MN39472PJ+8+WW

szerk: A TI-s doksi 15-ik oldalan van egy Function table, amiben a 2A-ba sorolja a Pana CCD-det. Lejjebb meg megvannak az idodiagramok a 2A-s cucchoz.


kedd feb. 19, 2008 10:24
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Aham, ezt az injekciós dolgot majd kipróbálom legközelebb. De az ónelszívó huzalt mindenképp.

Elõrébb jutottam CCD ügyben, immár standard DIP tokja van a kis kütyünek (ami egyébként sima SOP (0.05 inch) távolságúnak tûnik).
Most ilyen (de véglegesen is így hagyom, ha mûködik):

Kép

A típusa MN39472, nem találtam adatlapot hozzá a neten. De mint mondottam nem baj, kimértem, megvan a lábkiosztása, feszültségei és persze az eredeti õt környezõ áramkör.. (Olympus Camedia D-390-nek a CCD-je, 2Mpixel körül van).
Úgy hiszem sikerült nem túlmelegíteni, borzasztó kíváncsi vagyok, mi fog megjelenni a szkópomon.. :) Napok kérdése, csak mostanában sokáig melózom, debugolok ezerrel...


kedd feb. 19, 2008 0:02
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Az ónszívó huzal tuti dolog. Tényleg pillanat alatt megszabadít az óntól, úgy issza fel, mint vileda szivacs a vizet. :D
Venni még nem vettem, van a közelemben egy remek koaxféle, aminek a dupla árnyékolóharisnyája nagyon vékony szálból van szőve, ezt (csak a harisnyát) beitatom páka alatt fenyőgyantába (folyósítóanyag) és úgy mehet szürcsölni. :D A fölös gyantát denaturált szesszel (vagy más illatosabb alkohollal) le lehet mosni a panelról.
Ui:
Ha hagyományos lábas jószágot kell kiforrasztani a panelról, a reszelt végű injekcióstű is jó eszköz. Olyan átmérőjű kell, ami rácsúszik a lábra, de még a panel furatába is betolható. Nem tapad rá az ón, egy pillanat felmelegíteni a lábat, rácsusszantani a tűt, csavargatva jobbra-balra megvárni a kihülést, következő láb...


szer. feb. 13, 2008 22:37
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Senki sem mondta, de az egyik CCD-m alján ott a típusszám... (ahol ugye sosem látszik). Igaz, nincs hozzá adatlap, legalábbis ingyen, de a jelszintek megvannak.

Ma forrasztottam ki a gépbõl egyet, és mivel nem akartam túlmelegíteni, elég lassú folyamat volt (ma rájöttem egy egyszerûbb megoldásra, mint ónszippantani :))
Van valakinek tapasztalata ónelszívó huzalokkal (vagy minek hívják) kapcsolatban? Mennyire használhatóak, pl. a "folyasztószerrel" ellátottak (amit mondjuk nem is tudom micsoda).
Legközelebb olyannal próbálkoznék, ha jól használhatóak.

Hamarosan "beépítem" az új CCD-t egy standard DIP tokba, hogy kipróbálhassam... remélem nem melegítettem túl! Ha sikerül pixeleket kicsalni belõle, már megy is gyártásra a panelja. (3.6um-es pixelméret, tökéletes)
(a projekt egyik célja, hogy timig generator és egyéb meghajtó IC-k nélkül tudjam üzemeltetni, azok amúgysem embernek való lábsûrûségûek :))


szer. feb. 13, 2008 22:05
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
Na, így már értem, köszönöm :)


csüt. feb. 07, 2008 22:34
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Hát azért nekem vannak fenntartásaim, ha ekvatoriális mechanika nélkül szeretnénk követni. :) Goto az még csak-csak, de akkor is folyton mûködnie kéne a rendszernek, kiválasztott csillag nélkül még el sem indulna (vizuális megfigyelésnél mekkora macera...). Mindig új csillagot keresni stb.
De a fenntartásaim a mechanikával vannak. Egy drága mechanika azért drága, mert jó (nagyobb áttétel, jobb teherbírás), talán jobban karakterizálható periodikus hiba stb.

Nekem "nagy" mechanikám van, nagy távcsõhöz (254/1200). Fk.gép meg adott volt, mindennapi hobbi-fotózáshoz vettem, késõbb derült ki, hogy kiváló astro-fotózásra.
Miután nekem fényerõs a távcsövem, "kicsi" a fókusza az átmérõhöz képest, elég pontosan tudnám korrigálni a fellépõ apró hibákat, mivel hozzá képest a vezetõ felbontása nagyobb lenne, "tûéles" hosszú exp. idejû képeket készíthetnék :) A gépi utófeldolgozás alapvetõ, de most a képek több, mint felét el kell dobnom vezetés híján és még akkor kevesebb, mint 20mp-es expozíciókról beszéltem. (1x sikerült csak 1 perc körülit csinálnom, ami csak picit mozdult el :))

Nekem muszáj tehát az ekvatoriális cucc, igen kis fókuszú távcsõnél beválhat a két(bármilyen)tengelyes cucc, csak hát a macera ugye...

A nagyfelbontású CCD jó ötlet, de méregdrága és az EOS gépek szenzorai már-már felveszik a versenyt ezekkel, olcsón. Ajánlom megtekinteni Éder Iván oldalát, hogy mire képes a gép.
http://eder.csillagaszat.hu/

Közben jött még hozzászólás. :) Igen, exp. közben korrigálnám, erre a célra van bemenete a mechanikának. (Autoguider-ek számára). A korrekciót a két tengelyen egyaránt elvégzi, miközben forgatja az RA tengelyt az "ég sebességével". A korrigálás sebessége állítható a kézi vezérlõn a finomtól a durváig. Már csak a vezetõt (guider) kéne megépítenem, ez a CCD-s projekt. :)
A kép elmosódott nem nagyon lesz, ld. fentebb: kisebb fókusz, nagy szenzor a képnek (az EOS-é "nagy"), hosszabb fókusz, kisebb szenzor a vezetõnek - ez utóbbit fókusznyújtással, mert nem szeretnék hosszabb vezetõtávcsövet, mint a fõ-optika :).
Egyébként kis elmosódás nem számít, ha sok képet csinálsz vagy az elmosódás szinte mindig azonos, ezek mind korrigálhatóak gépen, csak a képminõség picit romlik.

A mechanika hibáinak kimérésére is tökéletes volna. A mechanikám betanítható a periodikus hiba ellen és ezt egy nagyfelbontású CCD + program könnyebben és pontosabban megoldja, mint én szemmel, 8 percen át. :) További (lassú, tengely-eltérésbõl fakadó) hibákat pedig szintén jól korrigálna a mûszer.


csüt. feb. 07, 2008 21:28
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
Még mindig nem egészen értem :-)

Expozíció közben akarsz korrigálni? Azaz a távcsöved jelenlegi vezérlését akarod szabályozással felváltani? Mert ha igen, akkor ugye a hibajelet az az optikai kép adja (jóval alacsonyabb felbontásban), amit egyébként (nagy felbontásban) éppen rögzítesz is, így a felvételed elmosódott lesz.

Azt inkább el tudnám képzelni, hogy kimérd vele a mechanikád hibáit és ennek alapján korrigáld a mechanikád vezérlését.


csüt. feb. 07, 2008 21:19
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Ha a vezérlés kép alapján történik, akkor akár a drága ekvatoriális mechanikát is el lehetne felejteni, 2db finomra áttételezett léptetőmotorral meg lehetne valósítani egy masszív "goto" mechanikát. Ha a főtávcső is kap egy nagyfelbontású CCD-t, fényképezőgép sem kell, a számítógépre letárolt nyersanyagot szoftveresen összegezve igen jó képeket lehetne csinálni (photoshop?) Utópia?
Nemrég vettem a lányomnak egy használt 76/900 BOB GALAXY reflektort (még nem tudja :D ), ez lenne az automatizálandó alany, semmi kedvem kint ülni vele éjszakákon át (vagy megfagyok, vagy a szúnyogok csípnek halálra :evil: )


csüt. feb. 07, 2008 20:20
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
A saját fejlesztésû áramköreim csak az építés öröméért (és néha mérgelõdésért = tanulásért) vannak. Természetesen kapni sokféle kamerát, fényérzékenyet is, de kapni vezetõtávcsõhöz is direkt ilyen cuccot, amit én szeretnék építeni. (Vagy bolygózáshoz használt webkamerával is szoktak tudni vezetni, PC-rõl)

A poén az, hogy most tanulok és készítek magamnak vezetést, hogy aztán kihasználhassam a távcsövem és mechanikám adottságait. (Programfejlesztõ révén, kissé jártasan a jelfeldolgozásban, optimalizálni tudnám az eszközt az én óramûvem karakterisztikájára ill. annak hibáira).

A "vezetés" anyit tesz, hogy az amúgy vizsonylag pontosan pólusra állított mechanikát + egyéb eltéréseket ill. a periodikus hibát lehet vele csökkenteni, így hosszú expozíciós idõvel fotózni, több használható felvétel készíthetõ így, mint vezetés nélkül.
Programozható kioldót már készítettem a fk.gépemhez, úgyhogy még azt sem nekem kell csinálnom majd. :)

És ha elég hasznos lesz a készülék, lehet, hogy utánajárok megérné-e gyártani, milyen alkatrészek, mennyiért stb. szerezhetõk be. Most nagyon minimalizálva van költség terén, DSP-t nem használok/-nék, csak olcsó mikrokontrollert (AVR).


csüt. feb. 07, 2008 19:14
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
mgen írta:
Ez a CCD-projektem a távcső vezetéséhez kellene a vezetőtávcső mögé. Tehát csak "fényesebb" csillagok elmozdulásának meghatározásához kellene.


Szia,

jól értem hogy az elmozdulás alapján akarod a mechanikát vezérelni?


csüt. feb. 07, 2008 17:59
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
mgen írta:
Ez a CCD-projektem a távcső vezetéséhez kellene a vezetőtávcső mögé. Tehát csak "fényesebb" csillagok elmozdulásának meghatározásához kellene.

Laikus kérdés, de azért felteszem: Egy ilyen kamera teljesen alkalmatlan vezetőtávcső mögé?
GL600
1/3” Sony Double Scan CCD, DSP
Felbontás: 480 TV sor
Fényérzékenység: színes (0.3 lux), FF (0.0003 lux, DSS)
Day&Night (IR szűrőt cserélő mechanika)
(Ez így 50kHUF, de 10kHUF-tól már lehet kapni szerényebb fényérzékenységgel megáldottat.)
Az építés örömén kívül más oka is van a CCD közvetlen kezelésének?


csüt. feb. 07, 2008 17:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Minden van benne, amit egy magamfajta belegondol :) Tápfeszültségek elõállítása (DC-DC konverterek), CCD-meghajtó/generátor, DSP, LCD kontroller etc. Némelyikben még 74xx is. :)

Egyébként astrofotózásra nekem már van gépem (EOS 350D - kiváló gép erre a célra), ki is fogom vetetni belõle az IR szûrõt, de nappali fotózás miatt kell IR blokk is az optika elé/mögé.
Ez a CCD-projektem a távcsõ vezetéséhez kellene a vezetõtávcsõ mögé. Tehát csak "fényesebb" csillagok elmozdulásának meghatározásához kellene. Ezért jó a kis pixelméret. Az IR szûrõ nem fog kelleni, viszont ha RGB mátrixos CCD-t használnék, akkor csak a zöld csatornát használnám fel (olcsóbb vezetõ optika is elég akkor). Ff CCD esetén is kéne a zöld szûrés, de úgy 2x annyi pixelem lenne. Vagy CYMG, komplementer színes CCD esetén 1.5x annyi.

A CCD-nek mindig csak egy kis szeletét olvasnám ki, ahol a követendõ csillag van, így elég, ha lassú a kiolvasás (MAX1101-gyel digitalizálnék, ez 1MHz). A bajom az, hogy a vízszintes órajelnek pontos elõírásnak kell megfelelnie ezeknél a CCD-knél, úgy tûnik. (A függõleges sem biztos, hogy kielégíti az igényeket, bár elvileg igen...)
Az AUDINE projektben használt CCD-nek viszont elég volt lassú analóg kapcsolóval elõállítani a vízszintes jeleket...

Én odáig jutottam, hogy az elsõ 13 fekete pixel kijön, aztán valami "más", amire sikerült ráültetnem már valami normális, (nem közvetlen, hanem "tárolt") megvilágítástól függõ jelet. Nemtom melyik órajelem nem jó neki, de most nagyon gyorsat fog kapni és elég pontosat. Ja és más CCD kapja, ami nem "defektes", csak azt ki kell forrasztanom, mert olcsó gép, olcsó megoldás...nincs szalagkábel vagy micsoda.


csüt. feb. 07, 2008 15:15
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
mgen írta:
Valaki rajtam kívül szeretne ilyen fk.gépbeli CCD-t használni?


Érdekel, hogy mi van benne. Vettem is a vaterán egy gépet, kis hibával, torkavéresen (4MP), olcsó volt, de azóta is türhetően működik, nincs szívem szétszedni. Meg a telefonhoz képest világbajnok képeket csinál. :D Lesz még az utamban alany, úgy érzem. :D
Egyébként asztrofotózáshoz láttam pár projektet, de ott nem szedték szét teljesen a gépet, csak az optikai tulajdonságokat javították fel. (IR szűrőtlenítés, peltier elem, ...)


csüt. feb. 07, 2008 13:29
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Semmi. Pedig már volt olyan outputom, hogy benne volt a jelszintben, hogy volt-e megvilágítás vagy sem... de a hasznos jel töredéke volt a rossznak.

Készítek majd fotókat egy mûködõ, fk.gépben lévõ CCD jeleirõl (30MHz-es analóg szkópom van és javítandó, de majd 1x, ha ráérek.. :)) és ha érdekel valakit, megtárgyaljuk, mert majd kiszedem belõle és én is meghajtom az áramkörömmel. (egy az egyben uo. jelei vannak, mint a mostaninak, még a lábkiosztása is ua., csak más DC szintek vannak itt-ott és más a pixelszám). Kíváncsi leszek kinek lesz tippje, ha úgy sem mûködne nekem... (arról is lesz fotó).

Valaki rajtam kívül szeretne ilyen fk.gépbeli CCD-t használni?


kedd feb. 05, 2008 14:08
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 14, 2006 0:00
Hozzászólások: 67
Hozzászólás 
gozi írta:
Ha kis mennyiségben szeretnétek beszerezni CCD-ket, akkor ezt a céget ajánlom:
http://www.eureca.de/neu-english/optoelectronic/sensor-samples.html


Isten vagy!


vas. feb. 03, 2008 17:33
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Köszi szépen, még elõfordulhat, hogy szükség lesz rá! :wink:

Ma próbálkozom a DC-csatolással..

eddie: de igen, 4-fázisú, de abban van az azonos lábak (Vx) között a különbség, hogy melyik honnan továbbítja a pixeleket a függõleges regiszterekbe (ez amolyan "frame readout" CCD). Két módja van az enyémnek: 4x sebességû, ilyenkor RG és GB sorok jönnek minden páratlan sorban, tehát kisebb a felbontás, másik a rendes mód, ahol külön páros(GB) és páratlan(RG) sorok olvasódnak ki. A léptetõ jelek (0- -9V) azonosak a Vx lábakon, csak a +15V kiolvasó impulzusban térhetnek el.


vas. feb. 03, 2008 14:20
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 382
Hozzászólás 
Ha kis mennyiségben szeretnétek beszerezni CCD-ket, akkor ezt a céget ajánlom:
http://www.eureca.de/neu-english/optoelectronic/sensor-samples.html


vas. feb. 03, 2008 13:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 14, 2006 0:00
Hozzászólások: 67
Hozzászólás 
A V1-V4 az nem 4 fazisu kiolvasas lesz? Csak tobb labra van kivezetve?
http://micro.magnet.fsu.edu/primer/java/digitalimaging/ccd/shiftregister/index.html
A http://www.fairchildimaging.com-on van 3 fazisurol doksi.
En most varom a CCD-met. Remelem minel hamarab megjon. Nem vagyok nagy hardveres, de ennek nekiugrottam. Erdekel mit tudok kihozni belole.
Beszerzes az durva. Irtam Kodak-nak, hogy kellene egy darab, de le sem ****. Na meg az araik... A pixys oldalan irja a csoka, hogy egy grade2-es Kodak CCD (KAF402) kerul 500+$-ba. Persze O csillagasz, igy biztos konnyebben hozzajut csillagvizsgalon keresztul. Fairchild es a Hamatsu szerintem total eselytelen. Emiatt TC237B lett a TI-tol.


vas. feb. 03, 2008 12:03
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Köszi, a framos-ost még nem láttam, de elraktam bookmarkba... (még 4 CCD-m vár kipróbálásra, hadd mérgelõdjek.. utána szerzek drágábban :))

Ezekben a projektekben használnak analóg kapcsolókat (MAX333 és megfelelõi), ami meglepett. De valószínûleg nekem sem a függõleges órajelek fel és lefutási idejével van a gondom...
Közben próbálgattam és furcsa mód az AC-csatolt Reset Gate láb tûnik elrontani mindent... ugyanis ha más DC-szintre áll be, más jelet is ad (fehér és fekete közt vált, csak a helye más). Holnap nem AC-csatolok, megkapja DC, potméterrel beszintezve és meglátjuk mit produkál.. Ez az utolsó ötletem. Ha nem megy, jön a második CCD... és remélem ott ezek a jelek DC szintûek lesznek...

A következõ kérdésem az lenne/lett volna, ha mûködne a CCD-meghajtásom, hogy ki látott már olyan CCD-t vagy hasonló adatlapját, ahol 8 függõleges órajel van (egyik CCD-m ilyen), ebbõl 3+3 még oké, de a plusz kettõ miatt nem tudom milyen kiolvasási módjai lehetnek.

Ha valaki ehhez ért jól (függ.órajelezés) vagy ismer olyan adatlapot, ahol ennyi függ.órajel van és ezekbõl 3 db V1 és V2, a másik 5 db V3 és V4 (vagy fordítva), az légyszi szóljon!
Köszi a segítségeket, idáig is!


vas. feb. 03, 2008 0:06
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 14, 2006 0:00
Hozzászólások: 67
Hozzászólás 
Gondolom ezeket mar ismered:
http://www.homepages.hetnet.nl/~artm/atm/ccd/camera.html
http://www.eisystems.be/astronomy/Genesis.html
http://www.cfht.hawaii.edu/~baril/Pyxis/index.html
http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee476/FinalProjects/s2007/arb66_ak364/arb66_ak364/Index.html
http://www.framos.de/www.dir/en/start_en.html


szomb. feb. 02, 2008 22:44
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
http://www.astrosurf.com/audine/English ... intro6.htm

Ez amatõrcsillagász CCD projekt. Az "gagyi" benne, hogy a vízszintes és függõleges órajeleket lassú, nem kis ellenállású (~100 Ohm) analóg kapcsolókkal mûködteti, pedig a terhelés elég nagy (20nF körül).
Én gyártottam magamnak háromfeszültségû kimenetet, ami képes sok nF-ot meghajtani bõven <1us alatt és így adom a függõleges órajelet.
A vízszintesre külön áramköröm van, hogy 3.3V legyen és középre állítható legyen a metszéspontja a két ellentétes fázisú órajelnek.
Mondanom sem kell, hogy mindegyik esetben csak a semmit sikerült kihoznom a CCD-bõl... :( Próbáltam gyors (<10ns) fel és lefutású jeleket, közepeset, nagyon lassút, de ugyanaz. A vízszintes regiszterbõl kijön a 13 sötét pixel, utána egy rakás "fehér", aztán a maradék "fekete".

Most nagyon mérges vagyok rá, mert egy hónapja foglalkozom vele és már minden kész hozzá, még "SOIC-foglalatot" is csináltam a digitalizáló IC-nek próbapanelen és most digitalizálhatom a fehér-fekete értelmetlen jeleket... közben a fk.gép sem akar újra bekapcsolni, így még azt sem tudom kipróbálni, hogy az õ jeleivel hajtom meg, kivéve a vízsz./függõlegeset, hogy tudjam hol lehet a hiba... a szobám közepe egy romhalmaz a fejlesztések miatt.

Még azt sem tudom leírni, hogy mi a bajom vele, mert semmi, elméletben mindent megkap és úgy, ahogy kell, csak rám sz*rik az IC...

Az adatlap, amely CCD-nek a jeleivel az enyémek megegyezõek, ICX232. Annyi különbség, hogy a "Reset Gate" AC-csatolva van az én CCD-mnél (és persze más a lábkiosztás). Mást nem tudok mondani...
(amúgy a CCD torz jelet ad, de használhatót (kompenzálhatót), mert régen sokáig kapott hõt és az egyik bemenete kicsit megsínylette..)
Van új CCD-m is más gépekbõl, de ezekrõl már inkább nem is írok, mert csak mégjobban felhúzom magam.


szomb. feb. 02, 2008 20:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Érdekes a téma..
Konkrét tapasztalatom ugyan nincsen CCD ügyileg,de ha megosztod velünk milyen kapcsolásokat próbáltál,illetve milyenek azok a "gagyi mégis működő" (?) kapcsolások,talán tudnak a nálam okosabbak tanácsot adni.


szomb. feb. 02, 2008 14:52
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás CCD-vezérlés
Sziasztok!

Talán kevesen találkoztatok az alábbi problémával, de hátha valakinek van tapasztalata ebben.

Volt egy (most már több) régi fk.gépem, amibõl a CCD-t szeretném meghajtani. Nem fotózásra, astro-fotózáshoz vezetõnek kellene (fényesebb csillagokat kéne csak "érzékelnie"). Ehhez épp jó a kis gépek pici pixelmérete.

De a gond a következõ: miután adatlap ezekhez nincs, kimértem a CCD lábain a jeleket és beazonosítottam õket egy ugyanúgy vezérlendõ másik CCD adatlapjából. Közben belemélyedtem a témába, értem is õket, szóval nem hiszem, hogy valami kimaradt.
A lényeg: a fényképezõgépben a CCD ad értelmes jelet, az én vezérlésem alatt -annak ellenére, hogy megkapja ugyanazokat a jeleket-, semmit sem ad, ami képnek nevezhetõ, kivéve az elsõ 13 black pixelt soronként... az ott van, ahogy kell...

Mind a függõleges és vízszintes órajeleket is állítgattam jobbra-balra, gyors, lassú felfutású stb. de semmi eredmény, ugyanaz a kimenet.

Ilyenkor mit csináljon egy ember??? :(
Hetek óta gyártom hozzá a vezérlõ áramköröket (fõleg ugye a függõlegesekét), hogy minden olyan legyen, mint a fényképezõben. Hiába... pedig nem ma kezdtem!

Valaki foglalkozott már ilyennel? (A neten csináltak -elég gagyi módon- CCD-meghajtást és nekik ment még úgy is...)

Köszi, ha valaki tud segíteni!
!-(


pén. feb. 01, 2008 21:46
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 147 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 41 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség