Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. ápr. 27, 2024 9:35



Hozzászólás a témához  [ 48 hozzászólás ] 
Mikrofon előerősítő automatikus erősítésszabályozással 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Laci_L->köszönöm! Mint írtam nem "igényes" helyre megy, sőt a 3 kHz feletti rész határozottan nem kell. Még csak ott tartok, hogy kapcsolásokat gyűjtök össze. Határozottan kincsesbányát kapartok itt össze nekem :P Csak így tovább... :twisted:


kedd szept. 09, 2008 8:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Iranytu írta:
... http://pira.cz/hyperlme.htm
kapcsolással mi a baj?

Csak ránézésre van észrevételem, mivel nem építem meg. De ez a kis probléma szerintem téged nem fog zavarni.
1. A preemfázis megoldása a bemeneten el van nagyolva. A karakterisztika erősen függ attól, hogy hol áll a hangerőszabályzó poti (nagyságrendben összevethetők az értékek).
2. Ugyanebből az okból a bemenő impedancia is változik a hangerőtől függően.


hétf. szept. 08, 2008 15:38
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd júl. 17, 2007 19:19
Hozzászólások: 20
Hozzászólás Re: Mikrofon előerősítő automatikus erősítésszabályozással
Bluesoleil írta:
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni.
Egy hatékonyan működő, jó minőségű komplett elektret mikrofonos előerősítő kapcsolást keresek, AGC - automatikus erősítésszabályozással. (lehetőleg szerény költségek mellett!)
Lényeg, hogy pl. egy koncerten a hangfalak mellett se legyen torz az erősítőn kijövő hang, ugyanakkor ha egy beszélgetést akarok felvenni egy csendes helyen, akkor is használható legyen a kapcsolás! Mivel 9V-os elemről kellene működnie, ezért a kis fogyasztás előny!


Nagyon köszönöm a segítséget előre is!!


http://myweb.tiscali.co.uk/radiokits/radio-related/agc_amplifier/index.htm

http://www.flashwebhost.com/tcvr/mic_amplifier.php
http://web.telia.com/~u43200663/tx/mic_comp_00.htm


vas. szept. 07, 2008 19:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
**** alapszó
**** 2xb
**** 2xi
**** 2xu

amúgy az alapkérdésem még mindig áll:

http://pira.cz/hyperlme.htm
kapcsolással mi a baj?


csüt. szept. 04, 2008 12:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Iranytu írta:
**** -> Sz a r v a s (helység... :wink: )

Legközelebb az ilyen szavak közepére nyomj egy B-t, aztán mindjárt mégegyet (vagy i-t). Nem fog látszani a szövegben, de átverted az ellenőrző algoritmust. :shock: :D


szer. szept. 03, 2008 15:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
**** -> Sz a r v a s (helység... :wink: )


szer. szept. 03, 2008 12:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Tomash->
Idézet:
http://pira.cz/hyperlme.htm
Ja ez nemjó!
Bocs!

Látok nyáktervet, kész kapcsolást. Ezek szerint meg is építették. Mi a baj vele? Hibásan tették volna fel?

**** a rádióamatőr találkozón vettem 6 FM301-es mikrofonházat. Fekete, szappantartó nagyságú, és kinézetű :twisted: Viszont elfér benne egy nagyobbcska panel! A gyári mikrofonnál az alumínium membrán miatt randa pléhhangja van. Azon filózom, hogy egy panelra összerakni egy elektret mikrofon előerősítőt, egy 3 kHz-es aluláteresztő szűrőt (adóvevő lökete miatt úgy sem visz át többet), egy automatikus erősítésszabályzást (lomha), és egy dinamikakompresszort(gyors). Szedegetem össze a kapcsolásokat. Be kell vallanom, hogy sokkal jobban tetszenek a tranzisztoros megoldások, mint az OPA-sok. Egyik, hogy OPA-hoz nyűgösebb Szolnokon hozzájutni (Nem TL071-81, uA741...-re gondolok, hanem a speciálisakra), másik, hogy rengeteg tranzisztorom van :twisted: . Mint látszik nem túl nagy a minőségi igény. 3kHz-en a linearitás nem túlságosan változhat :roll:
Dinamikakompresszor, és erősíítésszabályzás mennyire fér meg egymással? Nagy butaságot mondok? Vélemény?


szer. szept. 03, 2008 12:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Az az emeletes táp tényleg nagy marhaság :(
Különösen, hogy utána még egy RC-tag szűri a tápot, a mikrofonon belül pedig van egy további Zeneres stabilizálás.

48 V-os fantomtáp csak a valódi kondenzátormikrofonoknak kell, az elektret betétekre 1,5-10 V közötti tápfeszültség-érték szokásos, amit a mikrofonon belül egy Zener-diódával szoktak stabilizálni abból a 17 vagy 48 V-ból.


csüt. aug. 28, 2008 19:53
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. dec. 28, 2006 8:58
Hozzászólások: 14
Hozzászólás 
Köszönöm!!

Ez a kapcsolás szimpatikusabb is. Pár képen leírásban látam hogy 48V -os ez a fantom táp. alakítsam átt ezt is 48V-osra vagy totál felesleges.

Köszönöm a segítséget!!


szer. aug. 27, 2008 20:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Azért ehhez a kapcsoláshoz (anélkül hogy összeraktam volna) lenne néhány észrevételem:

1. Össszegzéssel elő lehet állítani a 17V-ot, de a +12V könnyen megborulhat, ha a terhelése kisebb mint a 7805 GND árama (ez azért előfordulhat). A megoldás egyszerű: egy fix terhelés a +12V-on, pl a mínusz ágba kötött LED+ellenállás áthelyezése ide.
2. A trafó szekunderében nincs biztosíték. Ez pedig csak akkor hagyható el, ha a szkunder zárlat a primer biztosítékot kiolvasztja. A tarfót nem ismerem, de nyilván nem túl nagy, úgyhogy a 0,5-ös nem fog elszállni.
3. Az erősítés szabályzó poti nagyon durván szabályoz, egy soros értékkel érdemes korlátozni (persze más értékű potival).


szer. aug. 27, 2008 14:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Inkább ilyesmi: http://www.nomad.ee/micros/micamp1.gif
A rajzon 17 V-os, úgy nevezett "fantom-táp"-ra csak az elektret- és kondenzátormikrofonoknak van szükségük, ezért ez általában kapcsolható, de a dinamikus mikrofonok se mennek tönkre tőle. A fenti kapcsolás mindhárom mikrofonfajtát fogadni tudja.


kedd aug. 26, 2008 23:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. dec. 28, 2006 8:58
Hozzászólások: 14
Hozzászólás 
Hello mindenki

Elnézést hogy ilyen bagatel kérdést teszek fel ,de már mindent átnéztem amit csak tudtam. Nem tudom hogy ez-e a megfelelő topik ha nem akkor bocsi. Szóval az lenne a kérdésem hogy a keverőkben vagy keverő erősítőkben található xlr csatlakozó a dinamikus vagy a kondenzátor mikrofonok fogadására van? Ha a dinamikusokhoz akkor valami hasonló áramkör van mögötte? http://burningsmell.org/microphone-amp.png

Előre is köszönöm!!


kedd aug. 26, 2008 19:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Bluesoleil írta:
"Gyárilag" 6-15V-ra van tervezve, legalábbis ezt állítják róla papíron.

akkor 78L06 is bőven megteszi.


szer. aug. 06, 2008 15:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 27, 2008 23:14
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
"Gyárilag" 6-15V-ra van tervezve, legalábbis ezt állítják róla papíron.


szer. aug. 06, 2008 14:59
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Bluesoleil írta:
Na jó, de ez a kapcsolás 9V-ra van tervezve, nem pedig 5-re.

én nem nagyon látok benne tápfeszre kényes alkatrészt. legfeljebb a tranyók munkapontját (azaz az egyenáramú komponensét a feszültségeknek) meg kell macerálni ha nem akarja a jót, de szerintem kisebb tápról is mennie kéne neki. (erre elég egy multiméter is.)

Ja, mély hangot beadva neki szerintem egy AC állásba tett multiméter is tud mérni jelamplitúdót

egyébként meg szerintem a legnagyobb tartományban változtatható erősítést egy műveleti erősítővel érnéd el, és akkor annak úgyis nagyon jó a tápelnyomása, még stabIC se kéne neki csak egy elkó. (bár, visszaemlékezve kezdő koromra én idegenkedtem mindenféle IC használatától. De egyszer ezt is el kell kezdeni:D )


szer. aug. 06, 2008 14:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 27, 2008 23:14
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Na jó, de ez a kapcsolás 9V-ra van tervezve, nem pedig 5-re.

Na igen. Jó lenne egy szkóp, csakhogy nincs. :?


szer. aug. 06, 2008 14:26
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Bluesoleil írta:
Hmmm. Tényleg. Pedig terhelés nélkül milyen szépen leadott 9V-ot... :lol:
De akkor ennek így semmi értelme... Többet vesztek vele mint amennyit nyerek. :?
Ez a ledes dolog tényleg nagyon klassz lenne... :idea: :D


Egyáltalán nem vesztesz vele semmit.
Hát azért javasoltam 5V-os stab IC-t legelőször. Az minden állapotú elem esetén kiadja a pont 5V-ot. Ja, és tápot nem mérünk terhelés nélkül (néhány megaohmos ellenállású) multiméterrel mert hülyeséget kapunk. :D (Egy dolog amivel megszívtam ezért szólok :kapcsolóüzemű stab IC nem való analóg áramkörbe, mert jól besípolhat.)

Ledes dolog: még gondolkozok rajta.
Esetleg ha Szeged körül vagy ránézhetnénk a szkópommal.
A torzítás nemcsak a hangban hallatszik, hanem jól látszik a jelalakon is, ahol a csúcsoknak kéne lenni ott négyszög szerű a jel, és le van vágva a csúcs. Egyébként elektromos gitárnál azt hiszem szándékosan is csinálnak ilyen négyszögjelet okozó torzítást, mert furább a hangja.


szer. aug. 06, 2008 14:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 27, 2008 23:14
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Űrkalóz írta:
a stabIC ennyire azért nem ideális. Ebben az állapotban sacc 12V-ról kéne járatnod (és nem 9V-ról), mert az ilyen stab. IC-ken olyan 2-3 Volt azért szokott esni. Szóval kisebb kimenő fesz. stabic kellene bele vagy a 9V-os elemről kellene lemondani, amit nem javaslok. Ráadásul a 9V-os elem jó ha kis használat után 8V-ot kiad.

Hmmm. Tényleg. Pedig terhelés nélkül milyen szépen leadott 9V-ot... :lol:
De akkor ennek így semmi értelme... Többet vesztek vele mint amennyit nyerek. :?

Ez a ledes dolog tényleg nagyon klassz lenne... :idea: :D


szer. aug. 06, 2008 13:33
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Bluesoleil írta:
Plusz még tettem bele egy 78L09-es stabilizátor IC-t - Űrkalóz ötlete alapján! :wink:

kösz hogy megfogadtad az ötletem :D

a stabIC ennyire azért nem ideális. Ebben az állapotban sacc 12V-ról kéne járatnod (és nem 9V-ról), mert az ilyen stab. IC-ken olyan 2-3 Volt azért szokott esni. Szóval kisebb kimenő fesz. stabic kellene bele vagy a 9V-os elemről kellene lemondani, amit nem javaslok. Ráadásul a 9V-os elem jó ha kis használat után 8V-ot kiad.

Szerk:
Tesztkörülménynek meg javaslom hogy bömböltesd rá a magnót/rádiót közvetlen közelről. Ja, és nem ártana megnézni a kiadott jel ampitúdóját valamivel, mert ha csúcstól csúcsig majdnem tápfesznyi hangjeled van akkor az már erősen torzítás-gyanús!
Többiek: esetleg be kellene dobni egy olyan ötletet, hogy túl nagy hangjel esetén pl. egy kis LED világítson hogy csökkentse az erősítést/menjen messzebb a hangfaltól.


kedd aug. 05, 2008 14:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!

Bluesoleil->pse számolj be a tapasztalatodról!
mi is tanuljunk :-)
Az ilyen topicokat nagyon kedvelem. :P

engem most éppen egy dinamikus mikrofon szívat...
Kiszedve, külön mérve jó, adóvevővel összekötve khmmm. Adóvevő másik mikrofonnal jó. Mérendő dolgok közül akkor én lennék most a rossz? :twisted:

Régi mikrofonok gyári adatait hol lehet megtalálni? Tesla, Zodiac, Grundig mikrofonok. semmi más jelzés nincsen rajtuk. Szerintem magnóhoz voltak. Kép alapján lehetne azonosítani őket. Google erre nem alkalmas. :cry:


kedd aug. 05, 2008 4:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 27, 2008 23:14
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Megcsináltam ezt az átalakítást is az R8-al!
Plusz még tettem bele egy 78L09-es stabilizátor IC-t - Űrkalóz ötlete alapján! :wink:

Így mostmár lehetetlen, hogy még mindig torzítson! (Nagyon remélem!!!) :lol:
Olyan nagyon élesben még nem tudom kipróbálni, ahhoz előbb el kellene mennem valami nagyon hangos helyre, de majd meglesz az is.
Az itthoni tesztkörülményeket mindenesetre bírta.

Fdsamano és Űrkalóz, nagyon szépen köszi mind a kettőtöknek a segítséget! :D


szomb. aug. 02, 2008 1:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
A fenti linkjeim egyikén ( http://sound.westhost.com/project93.htm ) szerepel, hogy gyári állapotában már 90 dB hangnyomásérték alatt elkezd torzítani a betét. A módosítás után ez a határ 110 dB fölé megy.
A jelszint csökkenthető az R8 csökkentésével és az R4 10 kohm-os drain-ellenállás csökkentésével, pl. 4,7 kohm-ra. R8 legkisebb értelmes értéke szerintem 330 ohm, ekkor ugyanis az erősítés értéke 1-re csökken.
Az erősítés csökkentésével a "torzulási veszély" is csökken, ha tizedére csökkentem az erősítést, akkor tízszer nagyobb bemenőjelet tud feldolgozni torzítás nélkül.
Az erősítést mindenesetre az utána következő fokozatokkal együtt célszerű beállítani. Ha a legnagyobb előforduló hangnyomás esetén a felvevő eszközt a felvételi szintszabályozó max. állásában se lehet teljesen kivezérelni, akkor a mikrofonerősítő erősítése kevés.


pén. aug. 01, 2008 10:11
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 27, 2008 23:14
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
fdsamano írta:
A betét módosítása önmagában is a jelszint csökkenésével jár, elképzelhető, hogy az erősítést inkább növelni kell majd, azt pedig R8 növelésével lehet.

Na megcsináltam ezt a módosítást a mikrofonon... így valóban jobb lett, talán bírná a koncertet is; De nem kell növelni az erősítést! :lol: Sőt! Inkább még csökkenteni. :D
Majd két mikrofonpárt használok, az egyik pár sima, a másik meg a módodított, az utóbbit hangos helyeken. Az a baj, hogy egyelőre itthon nem tudom kipróbálni olyan nagy hangerő mellett, hogy torzít-e! :lol: :roll:
Namost akkor ha tovább akarom csökkenteni az erősítést, akkor az R8 22K-t kellene csökkenteni?? És meddig szabad hogy ne torzuljon?

Egyébként nincs az meg valahol, hogy mennyi dB-t bírnak ki torzítás nélkül ezek a kapszulák gyári állapotukban (és módosítva?)


csüt. júl. 31, 2008 23:06
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Ja, igen, az a fránya visszacsatolás! én ilyet még nem tettem tranyós erősítőbe, nem gondoltam hogy ennyire számít. :roll: de ha nem lenne ott akkor igazam lenne.
(bár az is igaz, hogy én nem lehalkítani szoktam a kapcsolásokat, hanem úgy belőni a dolgokat legalábbis mikrofon vagy más kis jel esetén, hogy a tranyó kb. maxi bétával menjen. Aztán ha torzít, puff oda valamit az emitter alá:D, ha meg több erősítés kell, arra egyszerűbb egy műveleti erősítő.)


csüt. júl. 31, 2008 14:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Bluesoleil írta:
fdsamano írta:
Bluesoleil, a kapcsolásod erősítését az R8/R6 hányados határozza meg. Ha R8-at csinálod meg változtathatóra, akkor jobban jársz.

Na most akkor melyiket? Valaki azt írta nekem, hogy az R8 változtatásával "a soros kondi miatt a karakterisztikát is hangolnád"... :?

Az R8-C2 töréspontja jelenleg 0,33 Hz-en van. Ha R8-at tizedére (2,2 kohm-ra) csökkented, akkor ez a töréspont 3,3 Hz-re változik. Ha R8-at századára csökkented, akkor a töréspont már felmegy 33 Hz-re, de C2 növelésével 100 vagy 220 uF-ra ez kompenzálható, nem jelenthet túl nagy gondot.

R7 változtatása megváltoztatja az erősítő nyílt hurkú erősítését, módosítja a második fokozat munkaponti áramát, csökkenti a kivezérelhetőséget és a terhelhetőséget. Az átfogó visszacsatolás hatása csökken, emiatt nagyobb lesz a torzítás, és rosszabb lesz a jel-zaj viszony. R7 növelése 2,2 kohm fölé értelmetlenné teszi T2 alkalmazását, hiszen ekkor a második fokozat erősítése 1 alá csökken.

A betét módosítása önmagában is a jelszint csökkenésével jár, elképzelhető, hogy az erősítést inkább növelni kell majd, azt pedig R8 növelésével lehet.


csüt. júl. 31, 2008 9:08
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 467
Hozzászólás 
http://pira.cz/hyperlme.htm
Ja ez nemjó!

Bocs!


csüt. júl. 31, 2008 0:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 27, 2008 23:14
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Bluesoleil, a kapcsolásod erősítését az R8/R6 hányados határozza meg. Ha R8-at csinálod meg változtathatóra, akkor jobban jársz.

Na most akkor melyiket? Valaki azt írta nekem, hogy az R8 változtatásával "a soros kondi miatt a karakterisztikát is hangolnád"... :?


szer. júl. 30, 2008 23:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
keyhole írta:
Sziasztok!

Egy véleményt szeretnék tőletek hallani a Behringer ECM-8000 mérőmikrofonnal kapcsolatban.. Kinek van vele tapasztalata? Zajszintmérőbe kellene találnom megfelelő mérőmikrofont 30dB - 120 dB tartományra. Képes lehet rá? Az erősítés megoldható, akár még AGC-t is tervezek hozzá, csak az a kérdés, h maga az eszköz bírja-e? Ha kicsit torzít nem baj, nem a jelalak érdekel, csak a jelszint ebben az esetben..

A Monacor hangnyomásmérői két méréshatárban 35-130 dB között mérnek. Nagy valószínűséggel valamelyik, saját maguk által is forgalmazott kapszulából építkeznek, pl. MCE-4000.

http://www.monacor.pl/catalogue-product ... SubKtg=744
http://www.monacor.pl/catalogue-product ... SubKtg=744


szer. júl. 30, 2008 22:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Bluesoleil, a kapcsolásod erősítését az R8/R6 hányados határozza meg. Ha R8-at csinálod meg változtathatóra, akkor jobban jársz.


szer. júl. 30, 2008 22:07
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 27, 2008 23:14
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
fdsamano:
Köszi. Azt hittem bonyolultabb valamivel. :) Holnap kipróbálom Űrkalóz ötletével párosítva. :) :arrow:

Űrkalóz:
1k még semmi szinte. Úgy láttam, egy 10k-s poti lenne oda jó, elé betéve az eredeti 150-es R7-et, az már elég szépen lehalkítja a rendszert, de még hallani is valamit. :lol:
Remélem így már nem fog tozítani.


szer. júl. 30, 2008 21:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Bluesoleil írta:
Adott ez a kapcsolás, amit betettem, ehhez hogy kellene alkalmazni ezt a módosítást? Nem nagyon értem, lennél olyan kedves, és elmagyaráznád pontosan mit és hogy csináljak? A két db mikrofon jelenleg összesen 3db vezetékkel csatlakozik a 2 erősítőhöz, ezzel kéne megoldani... :roll:

Akkor oldjuk meg azzal a 3 db vezetékkel :)
Tehát: elvágod az összekötést (néha 2-3 is van) a 2 sz. kivezetés és a ház között, lehetőleg úgy, hogy maradjon egy kis forrasztható felület az összekötésből a ház felőli oldalon. A ház ugyanis legtöbbször alumíniumból van, amit elég nehéz forrasztani. A ház és a 2 sz. kivezetés közé forrassz be egy 4,7 kohm-os ellenállást. Ebben az esetben a jelet változatlan módon viheted az erősítődbe: a melegpontokat a kapszulák 1-es pontjáról, a földet a kapszulák házáról.
A kivezetések számozását a http://www.mp3forkidz.com/mic/mod.html oldalon alkalmazott jelöléseknek megfelelően alkalmaztam.
Az idézett oldalon látható megoldás kevésbé érzékeny a zavarokra a source-követő kapcsolás kisebb kimenőimpedanciája miatt, cserébe az általam fent leírt megoldás kimenőjele kb. 2-szer nagyobb, és az eredeti 3 db vezetékkel működik :).


szer. júl. 30, 2008 17:30
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Spafi!
Nekem érdekesnek hangzik az általad írt egyszerű AGC de sajnos nem értem a mondatodat teljesen. Légyszi írd le vagy rajzold le részletesebben.
Köszi.

Bluesoleil:
Köszi hogy segíthettem. Amúgy nagyon örülök hogy lány is ragad néha forrasztópákát:D
ja, szerintem ha az elektrét miki torzítani kezd, akkor keress halkabb helyet, mert ami a mikit betorzítja az a füledet is ... szerintem...

Szerk: megnéztem a belinkelt mikrofon kapszulás oldalt... gondolta a fene hogy abban a mikrofon-tokban még félvezető jószág is van...
De mostmár ezt is tudom.


szer. júl. 30, 2008 15:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 27, 2008 23:14
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Űrkalóz írta:
Úgysem leszel egymás után másodpercekkel hangos majd halk helyeken és a feltett kapcsolás erősítését így sokkal egyszerűbb kézzel meg egy potival szabályozni.tegyél egy 1kiloOhm potit az R7 helyére(mint változtatható ellenállást kösd be, közepe a tranyó emitterére, vége a földpontra) , ezzel tudod szabályozni a második tranyó erősítését, sacc olyan 1-szeres és néhány 10-szeres erősítés között.

OK, megvan a lényeg! Így is van, lehet elég is lenne egy potival szabályozni az erősítést. Aztán ha maga az elektret is torzít, akkor azon is érdemes lenne az említett módodítást elvégezni.
Ezt próbálnám ki először.

fdsamano!
Addig értem ezt az egészet, hogy el kell vágni az összeköttetést az egyik kivezetés és a miki háza között, de utána hogy van? Adott ez a kapcsolás, amit betettem, ehhez hogy kellene alkalmazni ezt a módosítást? Nem nagyon értem, lennél olyan kedves, és elmagyaráznád pontosan mit és hogy csináljak? A két db mikrofon jelenleg összesen 3db vezetékkel csatlakozik a 2 erősítőhöz, ezzel kéne megoldani... :roll:


szer. júl. 30, 2008 14:11
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Bluesoleil:az átlalad felrakott tranyós kapcsolás tetszik.de jó nagy erősítése is lehet (ránézésre több 100 szoros akár, bár úgy látom egy kis negatív visszacsatolás is van benne.), hangszóró mellett nem a legjobb ötlet használni.(lejjebb javaslom mit tegyél)Meg nem is valami egészséges a hangfal mellé állni, halláskárosodást okozhat.

jó, akkor megértettük egymást, ha nem egymás mellett lesz a két csatorna mikrofonja.

Úgysem leszel egymás után másodpercekkel hangos majd halk helyeken és a feltett kapcsolás erősítését így sokkal egyszerűbb kézzel meg egy potival szabályozni.tegyél egy 1kiloOhm potit az R7 helyére(mint változtatható ellenállást kösd be, közepe a tranyó emitterére, vége a földpontra) , ezzel tudod szabályozni a második tranyó erősítését, sacc olyan 1-szeres és néhány 10-szeres erősítés között.

alacsony költségű nagyot segítő megoldások:
-ha a kapcsolást egy 8,4V-os NiMH (9Velem méretű) aksiról hajtod, sok használat után megtérül.
-a nyomtatott áramköröd legyen kétoldalas és egyik oldala legyen telefólia amit földpontnak használsz.
-stabilizátor IC-t nem érdemes kihagyni, a 75L05 például jó választás lenne: 100 milliamper max áram (bőven elég), kb egy kávé ára, és félig lemerült elemről is pont úgy fog menni a jószág.(nem változik meg az erősítése a tápfeszültség más értéke miatt.)
-nem árt ónozott műszerdobozba építeni, a külső elektromágneses zavarok ellen.
-Laci_L-nek igaza van. Szerintem dinamikus mikrofonnak alkalmas egy kiberhelt rádió-hangszóró is mindenféle módosítás nélkül, hiszen az elv ugyanaz.(használtam már ilyen célra :D ), mély hangokra érzékenyebb, de abszolút semmi alapzaja nincsen. nagy hangnál pedig leoszthatod trimmerpotival a kiadott feszültségét. egy hátránya van, a méret. De torzítani amikor én játszottam vele, nem torzított egyáltalán.szóval ideális lehet a Te célodra.
ja, és nem kell neki előfeszítő ellenállás sem.(ja, kisebb jelet ad mint az elektrét, lehet hogy több erősítés kell neki ha csendes helyen van)


szer. júl. 30, 2008 12:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. júl. 30, 2008 12:15
Hozzászólások: 3
Hozzászólás 
Sziasztok!

Egy véleményt szeretnék tőletek hallani a Behringer ECM-8000 mérőmikrofonnal kapcsolatban.. Kinek van vele tapasztalata? Zajszintmérőbe kellene találnom megfelelő mérőmikrofont 30dB - 120 dB tartományra. Képes lehet rá? Az erősítés megoldható, akár még AGC-t is tervezek hozzá, csak az a kérdés, h maga az eszköz bírja-e? Ha kicsit torzít nem baj, nem a jelalak érdekel, csak a jelszint ebben az esetben..


szer. júl. 30, 2008 12:20
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
fdsamano pontosan leírta a helyzetet, nincs mit hozzátenni. Legfeljebb annyit, hogy az elektret a FET miatt elég zajos, de ezt is leírta Linkwitz.

A szénmikrofon egyetlen előnnyel rendelkezik: erősítése van.

A dinamikakompresszor és az AGC működési elve ugyanaz, csak a méretezése más.

Idézet:
hangfal+mikrofon mérő topic.

Ez az, aminek semmi köze a témához. Méréskor szigorúan tilos a dinamikába beavatkozni, itt meg ez maga a feladat.


szer. júl. 30, 2008 11:57
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Véleményemmel nem muszáj egyetérteni!
Elektret mikrofon beszédhangerőre van kitalálva.
minden mikrofonfajtának megvan az előnye, és hátránya. A kutyus a karakterisztikánál (is) van elhantolva!

szénmikrofon üzembiztos
a kondenzátormikrofon mindenbven jó, csak a nagyfesz és a membrán nyűgös

elektretmikrofon beszédhangra, házi használatra ideális.
nagy löketre alkalmatlan. ha befojtod, akkor a magas hangoknak lőttek.

Nem szórakozásból használnak konceretken málnafagyit (dinamikus mikrofont)!!! elektretmikrofont csak fejre felragasztva használnak!

Karakterisztikája fontos. laposabb vesekarakretisztikával megy az énekmikrofon, hogy ne gerjedjen, gömbbel a hangszerek, puskamikrofon a nagy távolságra...

neked vagy dinamikus mikrofont kellene használnod, vagy fóliahangszórót! Mobiltelefon hangszóróra gondoltam.
Nagy átmérő, nagy dinamika.

Még egyszer mondom, 40% mikrofon, 50% karakterisztika, és elhelyezés 10% elektronika...
Érdekes ez az AGC! nem futottam még össze vele. Dinamikakompresszort már láttam, de az más tészta.
volt itt egy hangfal+mikrofon mérő topic. Méricske volt a neve! keress rá!


szer. júl. 30, 2008 11:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Laci_L írta:
Nagy hangerőre az electrelt kis mikrofonok nem alkalmasak. A dinamikus és/vagy a szalagmikrofon (ma már nem nagyon használják) igen. De az se mindegyik.

Tedd hozzá, hogy "gyári állapotukban"!
Linkwitz a kapszulában lévő FET-et földelt source-ú kapcsolásból source-követővé alakítja át, és kiderül, hogy nem az elektretfólia, hanem a földelt source-ú kapcsolás görbült karakterisztikája okozza a torzítást.


szer. júl. 30, 2008 9:43
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Nagy hangerőre az electrelt kis mikrofonok nem alkalmasak. A dinamikus és/vagy a szalagmikrofon (ma már nem nagyon használják) igen. De az se mindegyik.


szer. júl. 30, 2008 9:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Bluesoleil írta:
Csendes helyen, kis hangerőnél teljesen megfelel nekem ez a minőség, nem túl nagy a zaj, elviselhető, azonban nagy hangerőnél használhatatlan, teljesen torz! (és ez a baj)
Nos, ha már maga a mikrofon torzítana, akkor valóban nem mennék semmire se az AGC-vel. (Ebben az esetben kéne egy kevésbé érzékeny mikrofon! Na ilyet hol? Ennek van egy kisebb változata is, az talán kevésbé érzékeny? Ki lehetne éppen azt is próbálni...)

Pedig sajnos maga a betét elkezd torzítani már viszonylag kis szinten. Ütőhangszerek hangját kellett felvennem, és nem tudtam olyan messzire menni a Bartók konzi nagytermében, hogy ne torzítson a betét. Pedig nem nagydobról volt szó, hanem egy halk marimbáról.
Linkwitz ( http://www.linkwitzlab.com/sys_test.htm#Mic ) nyomán aztán sikerült ezt a fajta torzítást kilőni.
További források:
http://www.mp3forkidz.com/mic/mod.html
http://sound.westhost.com/project93.htm


kedd júl. 29, 2008 22:54
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Bluesoleil!

Egyszerű agc:

Egy műveleti erősítő visszacsatolásának alsó ágába j-FET-et teszel, a gate-et pedig a kimeneti jel egyenirányítása (negatív polaritással!), szűrése után keletkező jellel vezérled.

Vagy LM13700. Talán ajánlott kapcsolást is találsz az adatlapján.


kedd júl. 29, 2008 21:06
Profil Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 27, 2008 23:14
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Szia!

Köszönöm a választ!

A "koncerten a hangfal mellett" úgy értettem, hogy magát a hangszóróból kijövő hangot szeretném használni, mint hasznos jel. Úgy működne ez az egész, mint egy diktafon: Az erősítő után kapcsolt külső készülékkel venném fel a hangot! Tehát adott esetben magát a koncertet, vagy éppen egy beszélgetést! :wink:

Ezt a kapcsolást építettem meg. Mikrofonnak egy teljesen közönséges 75Ft-os elektret mikrofon kapszulát használok. Csendes helyen, kis hangerőnél teljesen megfelel nekem ez a minőség, nem túl nagy a zaj, elviselhető, azonban nagy hangerőnél használhatatlan, teljesen torz! (és ez a baj)
Nos, ha már maga a mikrofon torzítana, akkor valóban nem mennék semmire se az AGC-vel. (Ebben az esetben kéne egy kevésbé érzékeny mikrofon! Na ilyet hol? Ennek van egy kisebb változata is, az talán kevésbé érzékeny? Ki lehetne éppen azt is próbálni...)

Szóval nem kell stúdió minőség, de torz ne legyen! Ha még ilyenekkel is foglalkoznék, hogy az ellenállások zaja, meg az elem feszültségingadozása, akkor már tényleg mehetnék inkább a boltba egy profi diktafonért. (mondjuk egy stabilizátor IC még nem lenne nagy költség)

Igen, sztereót szeretnék, több különböző forrásból érkező hangok esetén a két mikrofont kellő távolságba helyezve egymástól elérhető a térhangzás, ami még ha nem is lenne elegendően nagy, számítógépen feldolgozva a hangot ez a különbség a két csatorna között tovább növelhető.

És a fentiekkel válaszoltam az utolsó kérdésedre is, nem rádiósat szeretnék.


kedd júl. 29, 2008 20:45
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás Re: Mikrofon előerősítő automatikus erősítésszabályozással
Bluesoleil írta:
Sziasztok!
...Lényeg, hogy pl. egy koncerten a hangfalak mellett se legyen torz az erősítőn kijövő hang,....

Szia!
ehhez először is a mikrofonnak jobban kell hallania Téged, mint a hangfalat, különben szép kis besípolás lesz belőle.

Ja, és hiába van ott az AGC, ha a mikrofonból netán eltorzult jel jönne ki(nem tudni egy koncert hangereje mit ki nem hoz egy érzékeny mikrofonból, ilyen kísérletet még nem végeztem), akkor azt már nem hozza helyre. szóval a mikrofon környékére figyelj oda, ne legyenek körülötte nemlineáris (tehát torzításra hajlamos) alkatrészek.

Az elektrét mikrofon nem igazán való kisjelű alkalmazásokra, ezt már tapasztaltam, ugyanis egy kicsi sistergő hang van a háttérben.(fehérzaj)
tehát a csendes szoba csendes beszélgetése esetén picit rossz lesz a jel-zaj viszony a mikrofon saját alapzaja miatt.(ne számíts 40 decibelnél jobbra, legalább 1% alapzaj lesz.)De ha közvetlen beszélsz a mikrofonba, úgy nem lesz gond.
Egy érzékeny erősítő be is tud gerjedni, erre is vigyázni kell. (némi táprészbe tett RC-tag formájában)

Ja, hogy gondolod a sztereót? ha a két csatornához tartozó mikrofonok egymás mellett vannak a készülékben a kezedben? (nem tudom mennyi térhatás lesz a hangban ilyenkor.)

Amúgy csináltál már saját kútfőből ilyen kis jelű analóg elektronikai kütyüket? mert ha még nem, akkor szólok előre, hogy olyan dolgok is számítanak, amire nem is gondolna az ember:
-műveleti erősítők, IC-k saját alapzaja, ellenállások zaja (ha csendes helyen használod)
- tápfeszültség ingadozásai (nehogy azt hidd hogy az elem feszültséggenerátor!), nehogy kapcsolóüzemű feszültség-stabilizátort fogj ki véletlenül (mert ez csak digitális cuccokhoz való)
-elrendezés, nyomtatott áramkör, készülékdoboz

-rádiósat akarsz vagy vezetékeset? Szólok előre, hogy a rádiós kütyü építéséhez némi kalózrádiós tapasztalat, esetleg egy oszcilloszkóp sem árt, és a hangminősége nem lesz olyan jó mit egy vezetékesnek (ha csak nem atombonyolult kapcsolásról van szó), és akár a frekvencia is mászkálhat. (pl. a neten poloskaként fellelhető mini URH-adók esetében)


kedd júl. 29, 2008 17:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 27, 2008 23:14
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Ez a MAX9814 egészen jól nézne ki, de hol lehet ilyet kapni? Túlságosan új.

A TDA1054 meg annyira régi, hogy már nem kapni.

Esetleg valami köztes állapot? :lol:


kedd júl. 29, 2008 16:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
http://www.google.hu/search?hl=hu&q=mic ... +pdf&meta= válogass :)

bár minden út idevezet: http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/MAX9814.pdf

én valamikor TDA 1054-et használtam ilyen célra: http://www.datasheetarchive.com/search. ... sType=part


hétf. júl. 28, 2008 21:05
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 27, 2008 23:14
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Köszi, csak azt a részt hagytad figyelmen kívül, hogy "lehetőleg szerény költségek mellett"!
Nem hiszem, hogy készen kapok olyan sztereó mikrofont, amiből line szintű jel jön ki, elemről órákig elmegy és nem mellesleg AGC-s... :)
Ezért szeretnék építeni inkább egyet. Nem olyan túl bonyolultak ezek az AGC előerősítők, egy néhány száz forintos IC általában megcsinál bennük mindent. Csak nincs kész kapcsolásom... :( :(


hétf. júl. 28, 2008 20:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Bluesoleil és Többiek!

Vegyél egy gyári rádiós-mikrofont a hozzávaló vevővel együtt, Sennheiser, Shure, vagy hasonlók, azok elég jók ilyen célra.
Keress rájuk a neten, vagy a Hangáruház-kínálatában.

Üdv! SMA


hétf. júl. 28, 2008 16:29
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 27, 2008 23:14
Hozzászólások: 58
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás Mikrofon előerősítő automatikus erősítésszabályozással
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni.
Egy hatékonyan működő, jó minőségű komplett elektret mikrofonos előerősítő kapcsolást keresek, AGC - automatikus erősítésszabályozással. (lehetőleg szerény költségek mellett!)
Lényeg, hogy pl. egy koncerten a hangfalak mellett se legyen torz az erősítőn kijövő hang, ugyanakkor ha egy beszélgetést akarok felvenni egy csendes helyen, akkor is használható legyen a kapcsolás! Mivel 9V-os elemről kellene működnie, ezért a kis fogyasztás előny!


Nagyon köszönöm a segítséget előre is!!


hétf. júl. 28, 2008 1:50
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 48 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 133 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség