Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. ápr. 27, 2024 12:29



Hozzászólás a témához  [ 11 hozzászólás ] 
Érintésvédelem egyenáram esetén 
Szerző Üzenet
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: pén. dec. 22, 2006 17:34
Hozzászólások: 61
Hozzászólás 
eh

nos nekem van, de még nem adta vissza a természet...


pén. márc. 27, 2009 16:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
promethe írta:
ok, 2 hete nemtalálom a canont, de igyekszem.
meglesz...

2 hét az már durva. Nehogy hasonlóan járj:
http://www.bash.hu/46772
:D


hétf. márc. 23, 2009 13:45
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: pén. dec. 22, 2006 17:34
Hozzászólások: 61
Hozzászólás 
ok, 2 hete nemtalálom a canont, de igyekszem.
meglesz...


hétf. márc. 23, 2009 10:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Megkérdeztem egy CNC technikát, és szerszámgépeket tanító szakembert, és a következő választ adta:
Sok fajta egyenáramú motor van:
Párhuzamos gerjesztésű, soros gerjesztésű, és külső gerjesztésű.
A soros, az nem jó szerszámgéphez, ugyanis a myomaték-fordulatszám jelleggörbéje meedeken letörik. Motorvonathoz, önindítóhoz jó, mert nagy nyomatékot ad, de csak terhelten szabad üzemeltetni, mert szétpörgeti magát.
A párhuzamos azért jó, mert közel vízszintes a jelleggörbéje, és közel állandó fordulatszámon megy.
A külső gerjesztésű rokon a párhuzamossal, de egy szűk tartományban szabályozható a fordulatszáma. A régi EAN-1000 padoknál aszinkron váltóáramú motor volt, és egy 3*7 váltósor (21 sebességtartomány), az "újabb" esztergáknál egyenáramú motor van 2-4 váltási tartománnyal.
A suliban lévő NCT90 vezérlésű CNC pad 3 tartományban automatikusan állítja a sebességét. Legújabb gépeknél elektromos vezérlésű aszinkron motor van közvetlenül a tengelyen. Tehát a tokmányt tartó csőtengely maga a motor :twisted:

Skori magyarázata tűnik jónak-> Feltehetőleg külső gerjesztésű motor van a gépben aminek a gerjesztőtekercse tirisztoros, vagy triakos fázishasításos előszabályzást kap. (és mormog emiatt...)
No megint tanultunk valamit! :D
Kérhetnénk egy sztárfotót a kicsikéről?
Kíváncsi vagyok! :P


vas. márc. 22, 2009 15:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
DC motort korrekt módon szabáylozni sokkal olcsóbban és egyszerűbben lehet (pl. pwm-el) mint bármilyen más motort. Hiszen a frekiváltó drága dolog, a fázishasítás meg messze nem olyan preciz mint a pwm szabályzás.
Bár ha olcsó készülékről van szó akkor simán elképzelhető az is, hogy triakkal vagy tirisztorokkal szabáyoz.
Ha állandómágneses gerjesztésű (az állórész az állandómágnes) akkor a gerjesztés nem igényel plusz energiát - és lehet, hogy az állandómágnes olcsóbb is, mint a tekercselt állórész.
A gyártó meg nyilván olcsón akarja megoldani a dolgot....


kedd márc. 17, 2009 19:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: pén. dec. 22, 2006 17:34
Hozzászólások: 61
Hozzászólás 
Idézet:
Igazán érthetlen, miért kefés motort használ, és nem bordás laposszíjat.
Vagy szervo hajtás lenne? Potméteres szabályzás elektronikát sejtet.
Az már korrekt lenne, csak hihetetlennek tűnik.


na várjunk csak!
ha eztnekem irtad,ott bordás lapos szij hajtás van.
Hogy hova megy a poti sajnos nem tudom.
Bukhat a gari, ha megnyitom...


kedd márc. 17, 2009 15:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Spafi->igazad van.
Általánosságban beszéltem. A soros-párhuzamos gerjesztést háztartásban nem nagyon látod. Soros gerjesztésnek nagy indulónyomatéka van, a párhuzamos meg kellemesebb tekercselésű (vékonyabb a kanóc), szimpatikusabb a nyomatékgörbéje
Ha jól emlékszem párhuzamos gerjesztésű motor van pisztolyfúróban.
Nekem könnyűnek tűnik. Meg Ócó...
Természetesen vannak extrém jószágok 8)
Hegesztődinamó, autó önindító...
Nem véletlenül írtam a dinamót is motornak.
Mágnes forgórész? Én még olyat csak törpemotornál láttam!
Meg léptetőmotornál. Csak az fogazott.
Hol találkoztál ilyennel?

Kommutátoros? Na jó, van kommutátor nélküli is, ami félvezetős kommutálású, de ilyet csak kicsiben láttam. PC ventillátot is ilyen. Meg van ellipszis tekercselésű is, ami. Nagyobbacsánál még nem futottam össze ilyennel.
Vagy ez már nem minősül egyenáramú motornak? Vezérlése van.
Igazán érthetlen, miért kefés motort használ, és nem bordás laposszíjat.
Vagy szervo hajtás lenne? Potméteres szabályzás elektronikát sejtet.
Az már korrekt lenne, csak hihetetlennek tűnik.


kedd márc. 17, 2009 14:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: pén. dec. 22, 2006 17:34
Hozzászólások: 61
Hozzászólás 
a gép elektronikusan potival változtatható fordulatszámu.
más fórumokon frekiváltóról beszélnek de ez nem értem ha egyenáramú...
viszont lassu fordulaton is aránylag erős (de egyértemüen gyengébb) igy lehet mégis feszultségcsökkentéssel szabályozza a fordulatszámot?



Spafi! Prometheusz vagyok, de jelszót változtattam s valami gond van most meg nem tudok belépni.
Promethe@vipmail.hu az emailcimem amit jelenleg hetente 2-3szor meg tudok nézni.
Milyen alkatrészek kellenek és hova és mikor vigyem?


kedd márc. 17, 2009 9:43
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
földelési elégtelenség vagy más mód miatt bekövetkező áramütés esetén mennyivel veszélyesebb ez az eszköz bármely más 220V váltóáramu motorral meghajtott eszköznél?


Semennyivel. Sőt a szívritmuszavar veszélye sokkal kisebb DC áramütés esetén. AC-nél 50 V az érintésvédelmi határfeszültség, DC-nél 120 V! Vérrög csak hosszú idejű behatásnál alakul ki, de azt épelméjű ember úgysem várja ki (hacsak rá nem görcsöl a keze a vezetékre).

Idézet:
Kefés motor -> egyenáramú. De ugyanúgy megy váltóáramról.


Vagy igen, vagy nem. A gerjesztésen múlik, ami lehet állandómágneses, soros, sönt, vagy vegyes gerjesztés. Az állandómágneses természetesen kizárólag DC árammal megy.

Idézet:
A kefés motorok könnyűek, magas fordulatszámúak, nagy nyomatékkal indulnak, de terhelésre nagyon leng a fordulatszáma,


Te a soros gerjesztésű motorral kevered. Arra igaz amit írtál, de nem minden "kefés" (valójában kommutátorosra gondoltál) motor soros gerjesztésű! Esztergában sokkal valószínűbb hogy állandómágneses, vagy párhuzamos gerjesztésű motor van. Ezek viszont meglehetősen stabil fordulatszámú motorok.

Idézet:
és a kefe erősen kopik, így állandó használatra nem alkalmas.


Hát ha napi 24 órában, heti 7 napban, 30 éven keresztül akarja valaki használni, arra nem alkalmas. Egy (hobbi-)eszterga viszont "kissé" kevesebbet megy. Egy jobb kommutátoros motor elmehet pár tízezer órát javítás nélkül.


hétf. márc. 16, 2009 23:16
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Kefés motor -> egyenáramú. De ugyanúgy megy váltóáramról. Lásd pisztolyfúró. A kefés motorok könnyűek, magas fordulatszámúak, nagy nyomatékkal indulnak, de terhelésre nagyon leng a fordulatszáma, és a kefe erősen kopik, így állandó használatra nem alkalmas. A géped váltóáramról megy.

Egyenáram nem okoz izomgörcsöt, hanem éget. Ha megfogod az ellenállásmérő 2 tapintóját, akkor 1-10 kOhm értéket kapsz. Felettébb csalós, ugyanis mikor az áram átüti a bőrt akkor ez lezuhan 100-500 Ohm körüli értékre. Fül-fül között még kisebb :twisted: . A gáz nem okoz nagy bajt a vérben, ugyanis tévhiedelem, hogy akadályozza a véráramot. A gáz felszívódik. Az áram kicsapja a vért, és a vérrög okoz bajt. Akár több nap múlva is. Fi relé legyen, és nagy baj nem lehet. Lehet már dugaszolhatót is kapni! :idea:


hétf. márc. 16, 2009 13:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: pén. dec. 22, 2006 17:34
Hozzászólások: 61
Hozzászólás Érintésvédelem egyenáram esetén
Vásároltam egy asztali esztergagépet.

Döbbentem vettem észre hogy a meghajtó motor 220 V 300 W egyenáramu.

Azt hittem elirás, lebontottama gép hátulját és a motoron DC felirat látható a többi megjelölés mellett.

Igaznak látszik, de jól tudom, hogy az egyenáram sokkal alattomosabb mint a váltó mert vérbuborékot képezve a vérben áramütés esetén tünetmentes időszak után napokkal késöbb is halált okozhat?

A gép földelt. Elvileg bizhatok is ebben mert garanciális. Az otthonom elvileg földelt. Szakember csinálta még mielött az ingatlant megvásároltam. Ugyhogy a kérdés csal elvileg lézetik. (remélem)

Szóval az érdekelne, földelési elégtelenség vagy más mód miatt bekövetkező áramütés esetén mennyivel veszélyesebb ez az eszköz bármely más 220V váltóáramu motorral meghajtott eszköznél?


hétf. márc. 16, 2009 12:45
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 11 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 119 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség