Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 14:59



Hozzászólás a témához  [ 12 hozzászólás ] 
4 gombnyomás 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Sziasztok!

Szeretném Mindenkinek megköszönni a választ, elsőként a multivibrátoros megoldást próbáltam ki - de végül egy 4 ledes villogó lett belőle csak.. :) De, tetszett, mert kiskoromban csináltam egy ilyet - és jó volt rá visszagondolni. Valamiért mindig két led egyszerre világított - és nem tudtam a célnak megfelelően összehozni.

Végül úgy oldottam meg a hősugárzós problémát, hogy az egész kínai elektronikát kipakoltam belőle - és csináltam egy egyszerű kikapcsolási késleltetést a ventillátorhoz: Elkó, dióda, ellenállás, relé. :)
Merthogy - mivel manapság egy hősugárzót hőre lágyuló (!) műanyagból szokás csinálni, így a gyáriban is volt egy 30 másodperces késleltetés - miután leáll a fűtés: a ventillátor még kihűtse a cuccost. Lényeg a lényeg, egyszerűbb volt ezt összehozni, mint azt a négy nyomorult impulzust.. :)
Hiszen valóigaz, ha a szinkron elcsúszott volna, akkor össze-vissza megy. PIC-ügyben is igazatok volt, de abban sajnos annyira nem vagyok benne (jelenleg..) - viszont, volt bennem egy olyan érzés, hogy azért mégicsak kár lett volna ide egy "mikroszámítógép" - még, ha csak párszáz forintba is kerül. :roll:

Száz szónak is egy vége: köszönöm a tanácsokat, Kedves Fórumtársaim!!

Üdv: '//


szomb. okt. 24, 2009 23:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás 
Emberünk sokat nem jelzett még vissza...

A 4 gombnyomás nem egyértelműen jelenti, hogy a 4. a legnagyobb fokozat. Ha egy fűtőszál van, csak vezérli egy elektronika, akkor nem biztos, hogy jó az átkötés...dolgozni kell rajta az biztos.

Üdv
Inhouse


csüt. okt. 22, 2009 9:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 13:41
Hozzászólások: 5647
Tartózkodási hely: A gép előtt.
Hozzászólás 
inhouse írta:
Valószínű, hogy nem az az úgyhagyom, csak kihúzom típus, hanem ha bedugod nem történik semmi. Nyomni kell egy gombot, a fokozatokat lépi, majd a végén kikapcs és kezdi elölről...szerintem...

Üdv
Inhouse


Ezért is írtam a kapcsoló kikötését, és nem azt, hogy a hosszabbítózsinórra szerelje rá a termosztátot...

Gondolom ez a fűtés is úgy működik, hogy bemegy az áram, az átmegy egy kapcsolón, és a kapcsolóról megy az áram a fűtőszálra (vagy ami fűt arra). A kapcsoló lehet bármilyen bonyolult is, a vége csak az, hogy áramot juttatsz a fűtőszálba, így a kapcsolót kihagyva, vagyis új kapcsolót betéve (ami a termosztát), közvetlenül is kapcsolhatsz áramot a fűtőszálra...


szer. okt. 21, 2009 16:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás 
Valószínű, hogy nem az az úgyhagyom, csak kihúzom típus, hanem ha bedugod nem történik semmi. Nyomni kell egy gombot, a fokozatokat lépi, majd a végén kikapcs és kezdi elölről...szerintem...

Üdv
Inhouse


szer. okt. 21, 2009 15:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 13:41
Hozzászólások: 5647
Tartózkodási hely: A gép előtt.
Hozzászólás Re: 4 gombnyomás
Én mondjuk biztosan nem áramkörrel kezdeném a próbálkozást, hanem simán kikötném a kapcsolót, és a helyére bekötném a termosztátot... :wink:
Ha hideg van, ad áramot a gépnek, ha meleg, akkor nem...

Persze, ha van lehetőség a kapcsolók kikötésére.


szer. okt. 21, 2009 8:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás 
T68m írta:
ja, és ha egyszer elcsúszik a szinkron, akkor érdekes dolgok lesznek...


Ez így igaz... :) Amúgy nem is olyan egyszerű így megoldani...

Üdv
Inhouse


szer. okt. 21, 2009 8:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
inhouse írta:
A termosztáttal kapcsolni egy folytonos feszültséget. Egy villogó LED lenne az "órajel", ezt kapná egy 4017, ennek az 5. kimenete tiltaná a LED-et, így megállna az egész. A 4 élõ kimenet 4 diódán keresztül egy tranzisztorra, ami kapcsolja a relét, ami a gombod zárja rövidre.
Kikapcsnál egy monostabil, vagy egy kondi és egy tranyó kapcsolja a relét.

Üdv
Inhouse


ja, és ha egyszer elcsúszik a szinkron, akkor érdekes dolgok lesznek...


kedd okt. 20, 2009 17:25
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás 
A termosztáttal kapcsolni egy folytonos feszültséget. Egy villogó LED lenne az "órajel", ezt kapná egy 4017, ennek az 5. kimenete tiltaná a LED-et, így megállna az egész. A 4 élő kimenet 4 diódán keresztül egy tranzisztorra, ami kapcsolja a relét, ami a gombod zárja rövidre.
Kikapcsnál egy monostabil, vagy egy kondi és egy tranyó kapcsolja a relét.

Üdv
Inhouse


kedd okt. 20, 2009 10:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Esetleg elég lehet 4 tranyó, 4 kondenzátor, meg 8 dióda, meg pár ellenállás: hasonló felépítéssel, mint egy két LED-es villogó (bistabil multivibrátor), csak itt négy tag volna a kettő helyett, és az utolsó tag nincs visszakötve az elejére.
Így a bementére kapott jelre kivehető belőle 8 impulzus (4x a ki-be), és utána megáll.


kedd okt. 20, 2009 9:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Ja, tipikus pici PIC feladat...


kedd okt. 20, 2009 8:08
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
egy uC (+ a tápja) + relé (egy meghajtó tranyóval + egy védõdióda)


hétf. okt. 19, 2009 22:51
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 4 gombnyomás
Sziasztok!

A segítségetekre lenne szükségem. Van egy fűtőventillátorom, amit a számomra szükséges teljesítményre 4 gombnyomással lehet bekapcsolni – és 1-gyel ki. Szeretném ezt egy termosztát, relé-kimenetéről vezérelni - ezért szükségem lenne egy olyan áramkörre, ami:

ha bekapcsol a termosztát reléje: négyszer rövidre zárja a nyomógombot (a rövidre zárás ideje lehetne kb. 1 sec, és a szünet is köztük szintén 1 sec). Ha pedig kikapcsol a relé, akkor is, kb. 1 sec ideig rövidre zárná a nyomógombot.

Ha Valaki össze tudna nekem dobni egy ilyen áramkör rajzát diszkrét alkatrészekből, azt nagyon megköszönném.

Üdvözlettel: Gergő


hétf. okt. 19, 2009 16:18
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 12 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 34 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség