Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. szept. 20, 2024 23:21



Hozzászólás a témához  [ 23 hozzászólás ] 
Fúrógép szabályzó 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás 
Idézet:
Hali!
Amit " plusz tekercs " néven hívsz az egy jeladó ( tachogenerátor ) és pont ettől van ereje és pontosan tartott fordulatszáma még a lassú fordulatszámon is. Ennek jelenléte lehet magyarázat Laci L felvett kapcsolásában a dióda hídnak.


Kössz a magyarázatot.
Magyarán, ha fogja a munkadarab a motort és lassulna, akkor ezt érzi és ad rá kakaót. hogy ne legyen így?

Üdv
Inhouse


kedd dec. 29, 2009 18:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11931
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Skori írta:
...

Kösz a tanácsokat. :shock:
És gratula a honlaphoz (eddig nem láttam). :D


pén. dec. 25, 2009 17:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Vagy 10 éve szinte pont ugyanilyen szabályzót dobtam össze, még a weblapomon is fent van. A graetz akkor hasznos ha a szabályozási tartomány alsó része is fontos, mert anélkül van egy zavaró hiszterézise a szabályzásnak. Amúgy ha a terhelés induktív akkor érdemes nagyobb freszültségű triakot használni (800V v. nagyobb), és egy RC taggal korlátozni a feszváltozás sebességét a triakon.


csüt. dec. 24, 2009 17:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11931
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
T68m írta:
... megmondtuk a Pafival, hogy miért van ott a grétz. Nem kötelező elfogadni.

Jajj... :(
Én nem mondtam, hogy ki akarom szedni. Úgy marad ahogy van. Nem értek hozzá annyira, és kész. :D


csüt. dec. 24, 2009 14:20
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
Opto írta:
... Amit " plusz tekercs " néven hívsz az egy jeladó ( tachogenerátor ) és pont ettõl van ereje és pontosan tartott fordulatszáma még a lassú fordulatszámon is. Ennek jelenléte lehet magyarázat Laci L felvett kapcsolásában a dióda hídnak.

Nálam nincs ilyen tekercs, csak a Greatz híd. :shock:


megmondtuk a Pafival, hogy miért van ott a grétz. Nem kötelezõ elfogadni.


szer. dec. 23, 2009 18:30
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás Re: Fúrógép szabályzó
Opto írta:
Laci_L írta:
Elpusztult a Metabo fúrógépem fordulatszám szabályzója. Szétszedve kiderült, hogy az SMD jellegű (de annál nagyobb), közvetlenül egy fémlapra integrált tirisztor (?) pukkant ki. A helyére nem tudok másikat applikálni, de kivezetve a nyélben elfér egy hagyományos tok (kellően szigetelve és hűtve).
A kapcslást (amennyire sikerült) visszafejtettem:

Kép

Csak TIC226M volt itthon, de az nem jó, mert a félhullámot átengedi, bár a szabályzás működik.

Mit javasoltok helyettesítőnek?


Hali!
A felvázolt kapcsolás nekem így több mint gyanús!
Nem is vacakolnék vele inkább megépíteném külön dobozba az alábbi cikkben leírtat.
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsola ... alyzo.html


Ez így nem jó. Ezeknek a triakos szabályzóknak nem mindegy, milyen típusú a terhelése, ugyanis induktív terhelésnél ha elsőre nem is, de másodikra meg is hal. Én régen egy porszívót szabályoztam vele, aztán amikor egyszer megcsavartam, meg is halt az egész úgy ahogy van.


szer. dec. 23, 2009 17:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
Nálam nincs ilyen tekercs, csak a Greatz híd. :shock:[/quote]

Akkor a fenti linkben szereplő kapcsolás a legolcsóbb megoldás.


szer. dec. 23, 2009 17:26
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11931
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Opto írta:
... Amit " plusz tekercs " néven hívsz az egy jeladó ( tachogenerátor ) és pont ettől van ereje és pontosan tartott fordulatszáma még a lassú fordulatszámon is. Ennek jelenléte lehet magyarázat Laci L felvett kapcsolásában a dióda hídnak.

Nálam nincs ilyen tekercs, csak a Greatz híd. :shock:


szer. dec. 23, 2009 16:50
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
inhouse írta:

Amit még jó lenne tudni, van egy plusz tekercs a gépben, a tetején, nem tudom ,hogy mit is csinál, ezekben valami spec motor van? Az tény, hogy eddig nem talált ellenfélre erőben. Ha lassan forog, akkor is erős mint állat, nem áll meg, nem kell forgatni, hogy fúrhass...ez mitől van?


Hali!
Amit " plusz tekercs " néven hívsz az egy jeladó ( tachogenerátor ) és pont ettől van ereje és pontosan tartott fordulatszáma még a lassú fordulatszámon is. Ennek jelenléte lehet magyarázat Laci L felvett kapcsolásában a dióda hídnak.


szer. dec. 23, 2009 15:46
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás Re: Fúrógép szabályzó
Laci_L írta:
Elpusztult a Metabo fúrógépem fordulatszám szabályzója. Szétszedve kiderült, hogy az SMD jellegű (de annál nagyobb), közvetlenül egy fémlapra integrált tirisztor (?) pukkant ki. A helyére nem tudok másikat applikálni, de kivezetve a nyélben elfér egy hagyományos tok (kellően szigetelve és hűtve).
A kapcslást (amennyire sikerült) visszafejtettem:

Kép

Csak TIC226M volt itthon, de az nem jó, mert a félhullámot átengedi, bár a szabályzás működik.

Mit javasoltok helyettesítőnek?


Hali!
A felvázolt kapcsolás nekem így több mint gyanús!
Nem is vacakolnék vele inkább megépíteném külön dobozba az alábbi cikkben leírtat.
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsola ... alyzo.html


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Opto szer. dec. 23, 2009 16:04-kor.



szer. dec. 23, 2009 15:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás 
Az én ezeréves Metabom is vacakolt. Nekem el voltak kopva a szénkefék hozzávezetésig szinte...mióta kicseréltem legtöbbször terhelés alatt és alacsonyabb fordulaton csatt-csatt-csatt, forog, ereje is van, de a szénkefénél valami gond van. Mintha menetzárlat lenne, de nem hiszem, kipucoltam újra a kommutátor réseit és egy rövid ideig jó volt, aztán megint csattog... Lehet, hogy túl puha az új kefe?

A kapcsolóval nekem csak mechanikai bajom volt, eltört az irányváltó, nem semmi volt úgy megcsinálni, hogy bírja...
Az enyémben az elektronika egy külön gyantába ágyazott nagyobb doboz.

Amit még jó lenne tudni, van egy plusz tekercs a gépben, a tetején, nem tudom ,hogy mit is csinál, ezekben valami spec motor van? Az tény, hogy eddig nem talált ellenfélre erőben. Ha lassan forog, akkor is erős mint állat, nem áll meg, nem kell forgatni, hogy fúrhass...ez mitől van?

Üdv
Inhouse


hétf. dec. 21, 2009 10:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11931
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
SPafi írta:
... vagy a mérés volt rossz, vagy a fúrógép motorja (és ettől éghetett le a triak).

A mérés szinte biztos, hogy rossz (írtam is :shock: ), a jelalak és a műszer miatt. A szabályzó poti csúszkája nincs a panelen (a szétszedés miatt), így max Ohm értéken van.

És hát nem a szétszedett géppel próbáltam (mert az darabokban van :D ) hanem egy hasonló Bosch géppel. :roll:

A hibás Metabo gép különben működött, csak nem szabályzott (teljesen benyomott gombnál a szabályzót rövidrezárja egy kontaktus).


hétf. dec. 21, 2009 8:37
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
SPafi írta:
Kérdés: ez a 120 V hogyan függött a potiállástól?

Infó: 120 V-tól egy fúrógépnek mindenképp forognia kellene, ha jó.

Következmény: vagy a mérés volt rossz, vagy a fúrógép motorja (és ettõl éghetett le a triak).


Pafi megint fején találta a szöget (nyali, nyali), mint Pelikán József a vidámparkkal (Tanú címû filmben - gy.k.)

érdemes kipróbálni a motort is, ha direktben megkapja a delejt, akkor rendesen megy-e? (bár szerintem feltételezhetjük, hogy észrevette volna laci_et ha a motor leégett volna)


hétf. dec. 21, 2009 1:42
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Kérdés: ez a 120 V hogyan függött a potiállástól?

Infó: 120 V-tól egy fúrógépnek mindenképp forognia kellene, ha jó.

Következmény: vagy a mérés volt rossz, vagy a fúrógép motorja (és ettől éghetett le a triak).


hétf. dec. 21, 2009 1:23
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
aha, a félhulládtól azért forogni szoktak a fúrógép motorok.


vas. dec. 20, 2009 23:05
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11931
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
SPafi írta:
Laci_L!

Azért azt elárulhatnád, hogy mit értettél a félhullám átengedése alatt!

Jaj, bocs. 120V-ot mértem a fúrógépen, amitől zizegett, de nem forgott. Arra gondoltam, hogy a fél színuszt átengedi, mint egy soros dióda. De lehet hogy hülyeség ez, mert kéziműszerrel mértem. Ha meg impulzus volt (egy kivágott színuszjel darab) arra is mutathatott ennyit.
Szkóppal még nem néztem meg, mert ahhoz elő kellene szedni a leválasztó toroid trafómat. Az meg a garázsban van elásva. Anélkül meg nem megy a hálózat mérése.


vas. dec. 20, 2009 22:25
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Laci_L!

Azért azt elárulhatnád, hogy mit értettél a félhullám átengedése alatt!


vas. dec. 20, 2009 22:16
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
Köszi az eddigieket. :D

Sajnos ebben a triac, diac támában nem vagyok otthon, soha nem foglalkoztam vele. Ha nem kérnének érte 13.000 Ft-ot (persze csak komplett kapható az egész nyomógomb), megvenném. Talán nem is a pénz. :roll: De ez négy láda sör ára. :D

Na szóval: a diódás Greatz-et végigmértem, a kézimûszerrel jó (hálózati feszültséggel nem mértem). Egy négylábu IC a fazonja.

Közben egy ismerõsnek is megmutattam a rajzot. Õ azt mondta, hogy amit beraktam az diac, de oda triac kell. Õ BTB16-800-at javasolt. Holnap kipróbálom.
A diódákat is megmérem (vagy berakok másikat helyttük)


várj! Most akkor mit is raktál be helyette??? mert a tic226m az triak!!!

Inkább hozd el a fúrógépet és a triakot. Ha megcsináltuk, akkor megisszuk a láda sört! :wink:


vas. dec. 20, 2009 21:25
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11931
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Köszi az eddigieket. :D

Sajnos ebben a triac, diac támában nem vagyok otthon, soha nem foglalkoztam vele. Ha nem kérnének érte 13.000 Ft-ot (persze csak komplett kapható az egész nyomógomb), megvenném. Talán nem is a pénz. :roll: De ez négy láda sör ára. :D

Na szóval: a diódás Greatz-et végigmértem, a kéziműszerrel jó (hálózati feszültséggel nem mértem). Egy négylábu IC a fazonja.

Közben egy ismerősnek is megmutattam a rajzot. Ő azt mondta, hogy amit beraktam az diac, de oda triac kell. Ő BTB16-800-at javasolt. Holnap kipróbálom.
A diódákat is megmérem (vagy berakok másikat helyttük)


vas. dec. 20, 2009 21:05
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
ahogy Pafi et. - igen helyesen - megállapította a grétzes balhé arra való, hogy a kondiból a benne maradt töltés kivezesse a következõ félperiódus elején. Ezt a grétz - rajz szerinti - felsõ két diódája végzi. Az alsó kettõ arra való, hogy a töltés kivezetés után ne engedje tovább bele a - z immár nyitó - delejt. Tudom, ez egy kicsit homályos, de ha sokat nézed a rajzot, akkor majd rájössz. Lényeg, ha a két alsó dióda közül az egyik szakadt, akkor az áramkör félperiódusonként nyitva lesz. Ha mindkettõ szakadt, akkor mindig nyitva lesz.

Ha megnézed a tic226m adatlapját, akkor láthatod, hogy mindenféle feszültség (áram) begyújtja, tehát ha kivágod az egész grétzes balhét a két 50k-val együtt, akkor - lehet - hogy a kondiban maradt töltés a következõ félperiódus elején rögtön begyújtja újra a triacot. (De lehet, hogy nem - én se építettem még sose triakos dolgot) Ez ellen úgy tudsz védekezni, ha a kondit is lapátra teszed, egy ellenállattal cseréled fel. Viszont ez azzal jár, hogy csak félperiódusonként a feléig tudod majd (le)szabályozni a delejt.

Tehát, elsõ lépésként megmérni a diacot!!!, ha jó, megmérni a diódákat a grétzben. Ha ezek közül valamelyik nem jó, akkor mázlid van és csere.


vas. dec. 20, 2009 18:45
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Mit jelent az, hogy a félhullámot átengedi? Az egyik félperiódus teljes egészében átmegy rajta függetlenül a potiállástól függetlenül? Vagy csak az egyik félperiódusban folyik áram? Ha az előbbi, akkor biztos hogy más is tönkrement a kapcsolásban! Az egyik dióda gyanús a graetzben. Ha az utóbbi, akkor valószínűleg túl érzéketlen a triakod. (Nem tirisztor!)

Esetleg az is lehet, hogy visszagyújt a triak a kikapcsolási tüskétől. Ez ellen RC taggal, vagy magasabb feszültségű triakkal lehet küzdeni.

(Mondom ezt úgy, hogy soha nem terveztem/építettem még triakos áramkört, tirisztorost is csak egyszer, szóval nyugodtan javítson ki akinek több a tapasztalata.)


vas. dec. 20, 2009 13:03
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11931
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Már ötvenen olvasták eddig a hsz-t. :o

Nem létezik, hogy ne legyen valakinek tapasztalati ötlete, vagy egy hasonló rajza. Úgy meg nem akarok vásárolgatni, hogy bizonytalan az eredmény. :shock:


vas. dec. 20, 2009 11:17
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11931
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Fúrógép szabályzó
Elpusztult a Metabo fúrógépem fordulatszám szabályzója. Szétszedve kiderült, hogy az SMD jellegű (de annál nagyobb), közvetlenül egy fémlapra integrált tirisztor (?) pukkant ki. A helyére nem tudok másikat applikálni, de kivezetve a nyélben elfér egy hagyományos tok (kellően szigetelve és hűtve).
A kapcslást (amennyire sikerült) visszafejtettem:

Kép

Csak TIC226M volt itthon, de az nem jó, mert a félhullámot átengedi, bár a szabályzás működik.

Mit javasoltok helyettesítőnek?


szomb. dec. 19, 2009 10:31
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 23 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség