Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: hétf. máj. 06, 2024 1:39



Hozzászólás a témához  [ 142 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
Kompakt fénycsövek? 

Jól járunk majd a kompakt fénycsövekkel hosszú távon?
Jó lesz, rengeteget megspórolunk majd 15%  15%  [ 5 ]
Spórolunk, de nem lesz nagy különbség 15%  15%  [ 5 ]
Nem járunk jobban, de talán rosszabbul sem 9%  9%  [ 3 ]
A gyártók majd jól járnak, mi meg fizethetünk 18%  18%  [ 6 ]
Szopás az egész, bepaliznak a sok gagyival 42%  42%  [ 14 ]
Szavazatok száma : 33

Kompakt fénycsövek? 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4785
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
SPafi írta:
Nézz utána a hálózati feszültségeteknek! A csúcsérték is fontos, nem csak az effekív, és az ingadozás is!

Hol nézzek utána? Műszerem nincs hozzá. Egyébként tapasztalat szerint nem menet közben dobják fel a bakancsot. Világít, lekapcsolom, felkapcsolásnál meg már semmi.
Laci_L írta:
van négy 20W-os Philips (nagy gömb alakú) lámpa, amit még 2000-ben vettem (ne itthon), azóta is működik. Pedig 11 éves. :shock:

11 év??? Akkor én vagyok a legnagyobb balek.


hétf. feb. 07, 2011 8:01
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11883
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
SPafi írta:
Én még várom, hogy az első kompakt végre tönkremenjen itthon...

Valahogy így vagyok én is. Nem sok van itthon (pl. csillárba nem való), de van négy 20W-os Philips (nagy gömb alakú) lámpa, amit még 2000-ben vettem (ne itthon), azóta is működik. Pedig 11 éves. :shock:

Ráadásul a Philipstől nem vagyok oda. Ez lehet a kivétel. :)


vas. feb. 06, 2011 20:21
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Én még várom, hogy az első kompakt végre tönkremenjen itthon. Másfél éve használok 4-5 db GE, Tungsram és Osram lámpát, és most már a WC kivételével mindenhol kompaktok vannak. A Tungsram márkaboltban vettem az elsőket, de azóta bezárt.

Vackor!

Nézz utána a hálózati feszültségeteknek! A csúcsérték is fontos, nem csak az effekív, és az ingadozás is!


vas. feb. 06, 2011 14:04
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4785
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
agyalágyula írta:
Manapság leggyakrabban a REALM BSX-20S-2K-E27 8000h 1170lm 145mA 230V 50Hz 20W és a
GE 20W E27 ES Energy saving DECOR csavart csöves lámpáit használom, amelyek azonnal, teljes fénnyel, villogás és búgásmentesen világítanak.
vackor írta:
No kérem, sikerült elérni a 100%-os arányt, vagyis a 6-ból mind a 6 tönkrement.
A Philips márkával végeztem, átnyergeltem GE-re. Eddigi pozitív tapasztalat, hogy nem kell 1-2 percet várni a teljes fényerőre. Az élettartam majd kiderül.

Na kérem! December 28-án írtam az idézett részt, pár napja pedig már meg is lett az első GE-halott. Ha jól látom, kicsit tovább bírta mint 1 hónap, ez kb. 60-100 üzemórát jelent. :shock: :( :evil:

A fénycsőnél fogva csavartam ki, de következetlen voltam, jól meg is égette a kezemet a műanyag foglalat. Előtte kb. 3 percig volt bekapcsolva, amíg megkerestem a "pótalkatrészt", ez alatt forrósodott fel. Zárlat? A párja még bírja, de majd meglátjuk meddig.

Ha napi 4 óra használattal számolok (ami azért kis túlzás), akkor a 8000 üzemóra kb 5,5 év alatt jön össze. Nem is lakunk még ebben a házban annyi ideje, de már 8 kompakt adta meg magát...


vas. feb. 06, 2011 2:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Nem ugrik be kicsoda volt, valamelyik forma1 tervező állítólag azt mondta:
Az ideális versenyautó elsőként és célba, aztán szétesik.

LEDes lámpám ugyan nincs, de karácsonyfa sorom van.
Érdekes módon maguk a LEDek melegednek!


pén. jan. 14, 2011 14:21
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
AC táplálású LED-hez nem feltétlenül kell áramgenerátor (tudtommal nincs is bennük). Nézd meg Skori weblapját! Nagyon korrekt megoldásokat hozott össze, mégis olcsón.

Ami gyárit láttam, abban sima ellenállás volt. Ha már úgyis kell hűtőlemez, ráteszik az ellenállást is, +30 % veszteség nem számít (szerintük). De kondival még veszteség sincs. (Én is lecserélem az ellenállások egy részét kondira.) Csak még várok, hogy végre tönkremenjen itthon az első kompakt fénycső, hogy felhasználhassam a foglalatát a LED-hez! :-)


pén. jan. 14, 2011 13:46
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Pont emiatt fognak elvérezni a LED-es fényforrások is. A gagyi, túlhajtott 5mm-es csokrokról most ne beszéljünk, hanem a viszonylag nevesebb gyártók termékeinél nem a led fog idő előtt tönkremenni, hanem az áramgenerátor. Lehetetlen pici helyre kell bezsúfolni, relatíve nagy hőmérsékletű házba. Hiába megy el egy LED chip 50-100e üzemórát, ha a meghajtó áramköre 4-8e óra után széjjel durran. Az egyszerű ember azt fogja rá mondani, hogy lám ez sem bírta sokkal tovább a hagyományos izzónál. Itt csak a gyártó és a kereskedő jár jól, senki más.


pén. jan. 14, 2011 13:33
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Tron!

Igaz, hogy kicsi az árkülönbség, de ezt nem a vételárhoz kell viszonyítani, mert azt csak te látod, és nem te döntesz, hanem az anyagbeszerző! Az anyagbeszerző pedig minden árat az alternatívájához viszonyít. Ha 5 és 8 Ft, akkor 60 %-kal drágább a nagyobb. Ráadásul az 5 éves működés a gyártó számára nem cél, hanem probléma! Miért generáljon kisebb forgalmat magának? Az a "jó" méretezés, ha a garancia lejárta után azonnal tönkremegy. Ráadásául a nagyobb kondit elhelyezni is nehezebb.


pén. jan. 14, 2011 12:49
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Igazad van.
Valóban eddig nemnagyon olvasgattam elkó adatlapokat.
Nem tudtam, hogy az elkóknak nincs negatív feszültségtűrésük.
Csak a gyakorlatra és a bolti árakra hagyatkozom.
Ebben meg azt látom, hogy a 400V/10u és a 400V/20u közt pár Ft az eltérés.
Mint a PC tápokban lévő 6.3 vs 10V -os elkók közt.
És innentől kezdve képtelen vagyok megérteni, hogy ha mindössze 5-100 Ft-on múlna, hogy ne durrogjanak el a több ezer forintos készülékekben a 2-3 éves tápkondik, hanem dolgozzanak rendesen 5-6-7 évet, mért nem építik be?
Ráadásul én a bolti kisker árakat látom, ez egy gyártónál 10-100 ezer darabos tételnél gondolom még kisebb eltérés.


pén. jan. 14, 2011 12:25
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Gyula!
Furcsa a felfogásod. Én nem offolok tovább itt, de ha képes vagy szembesülni a valósággal, akkor goto viewtopic.php?f=5&t=39691&p=973266&#p973266

Tron!

Idézet:
Még egy dolgot engedjetek meg a 400V-hoz, ha már pont én kifogásoltam:
Tudomásom szerint (mint azt írtam is korábban) a hálózati feszültség fogyasztói vételezési ponton névlegesen 240V +10%.
Ez 264V effektív, vagyis csúcs(egyenirányítva): ~373V
Na ezért írtam, hogy szerintem problémás.
Ismerve az elkók szórását, nem jósolok hosszú élettartamot egy ilyen kis feszültség tartalékkal tervezett elektronikának (ha -5%-ra sikerült az elkó feszültsége, akkor az már csak 380V-os !!!)
És a gyakorlat azt mutatja, hogy igazam van.
PC tápokban az 5V-os ágban kidurrant kondik döntő többsége 6.3V-os. Ezen a részen elszállt 10V-osat még nem találta


Előzőleg helyesen 230 V-ot írtál! Magyarországon ennyi a névleges feszültség.

Az elkók feszültsége (és általában minden más határfeszültség) úgy van megadva, hogy legalább annyit el kell viselnie, minuszos tűrés nem megengedett! Amelyik mégis minuszos, az egyszerűen selejt, de ezzel nem lehet, nem szabad túlméretezéssel küzdeni. Másrészt pedig külön van specifikálva a névleges (rated), és a maximális rövid idejű (surge) feszültség, és a névlegest tüntetik fel a házon (vagy mindkettőt), tehát ha a megadott fölé emelkedik a fesz. egy rövid időre, az még nem feltétlenül baj. Az élettartamot pedig névleges feszültségen és maximális hőmérsékleten specifikálják, ezért ebben a tekintetben túlméretezés nem szükséges.

Lásd pl.: http://pdf1.alldatasheet.net/datasheet- ... 43304.html

A probléma az, hogy az elkók áramterhelhetősége meglepően kicsi, és szinte minden tápegységben alulméretezik, szinte konstans kifolyó áramot feltételezve, ami természetesen nem teljesül, ráadásul a PC tápot még a terhelés is fűti. 2200 uF kb. 1,5 A hullámosságot visel el, ez érezhetően kevés egy 8...15 A terhelhetőségű tápban, ha azt tényleg ki is használják.

Lehet, hogy a 6,3 V-os elkók elszállnak, de nem a feszültségtől, hanem azért, mert ugyanakkora kapacitás mellett (és sajnos ugyanakkora kapacitást szoktak betenni) kisebb a megengedhető áramterhelhetőségük is! Vagy te utána néztél a konkrétan elszállt elkóknak, és a 6,3 V-os típusok áramterhelhetősége elérte vagy meghaladta a nem elszált 10 V-osokét?

Alaplapokon kisebb feszültségen is elszállnak a 6,3 V-os elkók. Akkor most mennyivel méretezzük túl? 200 %-kal? Nem ez a megoldás.

Te magad is azt tapasztaltad, hogy a kis kapacitású elkók szálltak el, és ez tökéletesen összhangban van az elkók ismert, adatlapokon kitűnően specifikált viselkedésével. Akkor most miért a feszültségre gyanakodsz?


csüt. jan. 13, 2011 13:59
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 23, 2010 6:38
Hozzászólások: 12
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Kedves Spafi!
Meghajlok zsenialitásod előtt.
Tudomásul veszem, hogy neked szabad belekötni mások szavaiba, míg a Te szavaid megkérdőjelezése főbenjáró bűn. Te belekötöttél a "fojtótrafó"-ba, a Graetz híd utáni jel alak idézőjelbe tett elnevezésébe és gyakorlatilag mindenbe, amit írtam és utána volt képed ilyet írni nekem: "A szellemi szintedet jól demonstráló személyeskedésedet megtarthatod magadnak. " Hmm.

Külön döbbenet, amikor ezt írod:"csakis ez indokolja a 400 V-ot, mert különben pont a te számításod szerint elég lenne 330 V-os is." Egyetlen gond van csupán, mégpedig az, hogy hülyeséget írsz! Az eredeti szövegemben ez állt: "230V körüli feszültség érték az a konnektorban jelenlévő ménkű effektív feszültsége, a tényleges csúcsfeszültség ennek négyzetgyök kettő-szerese, azaz 230x1,41-el ami 325V körüli értéket jelent!" Ha cseppet leszállnál a magas lóról a valóságba az elméletieskedésed helyett és olvastad volna Tron kolléga írását is, ahol megemlítette, hogy a hálózati feszültségnek is van +- tűréshatára, rögtön megérthetted (?) volna, hogy csacsiságot írtál. Külön téboly, hogy a mondat elejébe még ezt írtad: "hogy nem a névleges, és nem is a mért, hanem a megengedett legmagasabb (csúcs-)feszültségre kell méretezni a kondit"

Megértem azt is, hogy írásaimat amatőr topicba illőnek minősíted, bár elgondolkodtató, hogy milyen önkény szerint minősítessz valamit offtopicnak... Nálad gyakorlatiasabb emberek pontosan tudják, hogy a pufferkondi helytelenül megválasztott üzemi feszültsége, gyakori meghibásodási ok, hiszen határérték esetén a legkisebb önindukciós visszalövés is megölheti. De, ha szerinted semmi köze a kompaktokhoz, hát meghajlok előtted....

Ha még eddig nem közölték volna veled, magyarázataid "Aki nem érti a helyes és tömör magyarázatomat" se nem törmörek, se nem érthetőek, se nem helyesek. Te is beletörődhetsz ebbe, mint ahogy nekem tanácsoltad.

Még egyszer és utoljára, Skori, Tron és mások hozzászólásain átüt, hogy értik amit írnak, láttak dolgokat, gyakorlatiasan nézik a világot, ezzel szemben a Te írásaidon az okoskodó, elméletieskedő, szakkönyvekből idecitált, a valóságtól távol álló szemlélet süt át! Ha adott egy rezgőkör, amit egyenirányító hídon keresztül táplálsz némi kondenzátoros símítással, ami azt jelenti, hogy nem esik nullára a feszültség, nem áll le a rezgés (Te magad írtad, hogy 34%-al csökken a teljesítmény!), ennek megfelelően a teljes feszültség 60%-a alá nem esik. Ha ehhez még hozzávesszük a szintén általad szóba hozott fénypor utánvilágítást is, akkor leszögezhetjük, hogy ezt a villogást ember nincs aki látja! Természetesen, ahogy Skori is írta, megfelelő eszközzel a pulzáló egyenáram és a rezgőkör frekvenciáinak szuperponálódásából eredő hulámosság kimutatható, de mert ez nem azonos a régi fojtótekercses meghajtásból eredő, ezért a nulláig lemenő vibrálással, hiszen ez nem alszik ki 100xszor, hanem 20ezerszer, ezért ez nem látható.

Utolsó kedves mondataidhoz, nem-nem akarok mindenáron kiegészíteni, még kevésbé zsenialitásoddal szembe menni.
Ezért is, ha válaszolni kívánnál, ne fáraszd magad, már nem jövök többet erre az oldalra, nem fogom olvasni.
Szép napot!


csüt. jan. 13, 2011 9:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Még egy dolgot engedjetek meg a 400V-hoz, ha már pont én kifogásoltam:
Tudomásom szerint (mint azt írtam is korábban) a hálózati feszültség fogyasztói vételezési ponton névlegesen 240V +10%.
Ez 264V effektív, vagyis csúcs(egyenirányítva): ~373V
Na ezért írtam, hogy szerintem problémás.
Ismerve az elkók szórását, nem jósolok hosszú élettartamot egy ilyen kis feszültség tartalékkal tervezett elektronikának (ha -5%-ra sikerült az elkó feszültsége, akkor az már csak 380V-os !!!)
És a gyakorlat azt mutatja, hogy igazam van.
PC tápokban az 5V-os ágban kidurrant kondik döntő többsége 6.3V-os. Ezen a részen elszállt 10V-osat még nem találtam.


csüt. jan. 13, 2011 9:33
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Így van, meg is akartam mérni, csak a műhelyben minden fénycső 50 Hz-es előtéttel megy. De már itthon vagyok:
http://users.hszk.bme.hu/~sp215/elektro ... 0merve.jpg

Még egy 1 nF-os kondit betettem a kapcsolófreki kapacitív bejutása ellen, de még így is elég tisztességes a kapcsolófrekis jel.


csüt. jan. 13, 2011 0:01
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Annyit hozzáfűznék, hogy a villogás viszonylag egyszerüen mérhető is, csak egy fotodióda (fotoelem, led STB) kell és egy ellenállás. Ezt egy oszcilloszkópra kapcsolva gyönyörűen látszik a 100Hz..

Amúgy manapság gyakorlatilag az összes kapható tipus ipari hulladék, csak némelyik kicsit sz.ar, némelyik meg nagyon sz.ar... Ha valakit nagyon zavar a villogás, akkor járathatja DC-ről is a kompaktcsövet (pl. NTC+graetz+100...200uF)

A fűtőszálak (katódok) árama pedig megfelezhető egy-egy párhuzamos diódával (egymással szembe nézzenek), igy később szakad meg. Bár megoldották úgy, hogy kb. a gáztöltet is tönkremegy addigra - szóval mindegy...


szer. jan. 12, 2011 22:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
agyalágyula!

Hogy mi az offtopic, nem az határozza meg, hogy mire reagálsz, hanem hogy mit írsz. A 400 V nem ontopic, és nem is kérdezték. Tron nálad többet tud erről a témáról, nem kell felvilágosítanod. A lényegi kérdés kapcsán pedig csak belém kötöttél, ráadásul hibásan.

Lehet, hogy elavult az infóm az angol hálózati feszültségről, amikor kb. 5 éve megrendeltek onnan tőlem egy kapcsoló üzemű erősítőt és tápegységet, akkor még 240 V-ot derítettem ki.
http://www.diyaudio.com/forums/pass-lab ... ost1354927

A lényeg viszont az, hogy nem a névleges, és nem is a mért, hanem a megengedett legmagasabb (csúcs-)feszültségre kell méretezni a kondit, és csakis ez indokolja a 400 V-ot, mert különben pont a te számításod szerint elég lenne 330 V-os is.
(Európában pl. Máltán és Cipruson van még 240 V névleges feszültség.)

A szintedet csak akkor mentené az érthetőségre való törekvés, ha legalább a fele igaz lenne a leírtaknak.
Aki nem érti a helyes és tömör magyarázatomat, az kérdezhet, vagy beletörődhet, hogy nem ért a témához, fölösleges butaságokkal traktálnod, de szerintem rajtad kívül akit érdekelt, az érthette.

A szellemi szintedet jól demonstráló személyeskedésedet megtarthatod magadnak.

Idézet:
belekötsz a szakmai szlengbe, miszerint az egyenirányított hálózati feszültséget nem nevezhetem kiegyenesítettnek, még idézőjelben sem, nem lep meg, kötöttél már bele a "fojtótrafó"-mba is.


Nem írtam, hogy nem nevezheted annak. Nevezheted felőlem a görbét egyenesnek, az igazságot butaságnak, tekercset trafónak, a ferritet porvasnak, vagy akár a férfit nőnek, csak annyit írtam, hogy zavaró. Nyugodtan egyenesítsd az egyenest, gömbölyítsd a borsót, hegyezd a zabot, ha neked ez jólesik! Ez milyen szakmának lenne a szlengje? Gázszerelő? Csak te hívod így:
http://www.google.hu/search?q=kiegyenes ... =firefox-a

Még az "egyenrángatott feszültség"-re is több a találat, sőt fel is ismeri a google, hogy mi lenne ez eredetileg:
http://www.google.hu/search?q=egyenr%C3 ... =firefox-a

Idézet:
Tök nem érdekes a magasröptű szöveg a félhídjaidról, se butaságod, miszerint a félhíd a csövet táplálná, mert nem igaz! A rezgőkört táplálja, és porvasmagos trafón keresztül jut a csőhöz!


Érdekes agymenés. Ezek szerint a generátor nem a fogyasztót táplálja, hanem a vezetéket, a fogyasztót pedig a vezeték? Lehet ilyeneket kitalálni, csak értelme nincs, mert a végeredményen semmit sem változtat. Hiába megy keresztül az áram a rezgőkörön, attól nem fog csökkenni a moduláció, ahhoz ugyanis a teljes jósági tényezőnek Q=fsw/fmod= kb. 50 kHz/100 Hz=500 fölöttinek kellene lennie, ami 20 W-os fénycső esetén 10 kVA fölötti meddő teljesítményt jelentene a rezgőkörben (és kb. 50 kV feszültséget). Ugye nem kell elmagyaráznom, hogy ekkora tekercs miért nem fér el egy kompakt fénycsőben?

Idézet:
A kompaktok elektronikája 20KHz feletti rezgésszámmal dolgozik és így köze nincs se az 50, se a 100Hz-hez!


Ahogy FeF helyesen írta, attól, hogy pl. 50 kHz-es, még modulálva lehet (és van is), bár nem 50, hanem 100 Hz-cel. 20 W átlagos fogyasztás legalább 60, de inkább 70 mA-es terhelő áramot jelent a puffer kondi számára, ami a töltési impulzusok közti kb. 8 ms-os idő alatt 10 uF-os kapacitáson 56 V feszültségesést okoz, és az áram is legalább ekkora mértékben csökken, vagyis kb. 34 %-kal csökken a teljesítmény, ennyi a villogás mértéke még a gyakorlatban előforduló legnagyobb kondival is. Régebben előfordult még picit nagyobb elkóval szerelt példány is, de ez ma már a fehér holló esete.

Idézet:
Az a kompakt azonban, amelyik villog -tök mindegy hogy szűretlenség, vagy rosszul összeválogatott alkatrészek okán- az SZEMÉT!!!


Szó sincs rosszul összeválogatott alkatrészekről, ez tudatos üzletpolitika, és kivétel nélkül minden gyártó ezt követi, akinek a termékei számunkra hozzáférhetőek. Hiába idegesíted magadat és másokat, minden kompakt fénycső villog, csak a mértéke kérdéses.

Ha mindenáron még valamivel ki akarod egészíteni a témát, akkor a fényporok utánvilágítási időállandójáról írhatnál, vagy az elkók megengedett áramhullámosságáról. Ez utóbbi a 400 V-os elkók esetében kb. 70 V körüli feszültséghullámosságot jelent, így a kisebb értékű elkók élettartama már csökken a gyári specifikációhoz (2000, 5000, esetleg 10000 h) képest.


szer. jan. 12, 2011 20:45
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 23, 2010 6:38
Hozzászólások: 12
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
A megfelelő eljárás szerintem nem a kompaktok szidása, bírálata, kritikája kellene, hogy legyen, hanem a vásárlók felvilágosítása arról, hogy mire figyeljenek, mit ne vegyenek meg a gátlástalan kereskedőktől.
Szigorú ellenőrzések kellenének, hogy a kínai ipari hulladék temetője ne mi legyünk, hogy a neves gyártók kísérleti tételeit ne mi teszteljük, hogy a polgáraink tudatában legyenek a minimálisan elvárható műszaki ismereteknek és ne szőke nő módra vegyenek meg minden kacatot.


szer. jan. 12, 2011 17:28
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 23, 2010 6:38
Hozzászólások: 12
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Egyet beszélünk.

Az a kompakt azonban, amelyik villog -tök mindegy hogy szűretlenség, vagy rosszul összeválogatott alkatrészek okán- az SZEMÉT!!!

A probléma ott van, hogy javarészt a szemetet hozzák be az országba és sózzák rá a tájékozatlan vevőre.
Az ellenérdekelt fél, vagy aki egyszerűen csak szeret fontoskodni, meg kürtöli világgá általánosítva a negatív adatokat.
Nem "a" kompakt rossz, hanem a hígagyú kereskedelempolitika, amely eltűri a szeméthegyek országunkba hurcolását!
A kompaktok jók, nem villognak, nem búgnak, stb..... Amelyik mégis ezt tenné, az csak gagyi szemét és eszerint is kell bánni vele.


szer. jan. 12, 2011 17:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
agyalágyula írta:
Teljesen mindegy mit írsz, érezhető a totális tájékozatlanságod. Ha a kompakt mint írod fel-fel villan, akkor a nem kompakt hanem fojtótrafós, gyújtós, őslelet, amire szót nem érdemes vesztegetni.
Ha 100Hz -vel villog a kompaktod, akkor ismét átvertek! A kompaktok elektronikája 20KHz feletti rezgésszámmal dolgozik és így köze nincs se az 50, se a 100Hz-hez!


Szkópon láttad már, egy-két kompakt milyen feszt ad a csőnek? A 20+ kHz, hogy úgy mondjam modulálva van a hálózati 50 Hz-el, az elégtelen szűrés következtében!

Képeket! Videót! Másképp csak parttalan vita az egész.
(Szerintem egy videón is jól látszik hogy mit össze tudnak villogni kompakt létükre ezek a csövek, főleg a silányabbja.)


szer. jan. 12, 2011 16:54
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 23, 2010 6:38
Hozzászólások: 12
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Kedves Spafi!

Írod, hogy offtopic lennék...
Ehhez képest, Tron "Mindháromban 400V-os kondi lakik, ami még elmenne, de a kapacitások 3.3, 4.7 és 10 mikró. Na ezt magyarázza meg nekem valaki!" hozzászólására reagáltam, olyan szinten amelyet bárki, aki érteni akarja értheti, szemben a tudományoskodó, hétköznapi ember számára zagyva magyarázatoddal.

Írod, hogy "Vibrálást írtam, nem villogást, és gyanítom hogy mást is értünk rajta. Én a 100 Hz-es vibrálásról írtam. Te talán a bekapcsoláskor tapasztalható néhány felvillanás-kialvást értheted. Mert ha te is a 100 Hz-est, akkor szimplán tévedsz."
Teljesen mindegy mit írsz, érezhető a totális tájékozatlanságod. Ha a kompakt mint írod fel-fel villan, akkor a nem kompakt hanem fojtótrafós, gyújtós, őslelet, amire szót nem érdemes vesztegetni.
Ha 100Hz -vel villog a kompaktod, akkor ismét átvertek! A kompaktok elektronikája 20KHz feletti rezgésszámmal dolgozik és így köze nincs se az 50, se a 100Hz-hez!

Hogy a nagyon bölcs elméddel belekötsz a szakmai szlengbe, miszerint az egyenirányított hálózati feszültséget nem nevezhetem kiegyenesítettnek, még idézőjelben sem, nem lep meg, kötöttél már bele a "fojtótrafó"-mba is. Tök nem érdekes a magasröptű szöveg a félhídjaidról, se butaságod, miszerint a félhíd a csövet táplálná, mert nem igaz! A rezgőkört táplálja, és porvasmagos trafón keresztül jut a csőhöz!

Írod, hogy "Nem igazán kérdezte senki, hogy korrekt-e a 400 V,...." valóban nem ezt kérdezte a kolléga, de a teljes magyarázathoz ez is hozzá tartozik! Nem szempont a téma elemzése során, hogy van -e csekély eltérés az elméleti és a valóságos csúcsfeszültség értékek között, ezért kár volt a szereplési vágyad fényezni! Külön malőr, a tájékozatlanságod a hálózati feszültség értékéről, mert mint Tron kolléga helyesen rámutatott, az 230V.


szer. jan. 12, 2011 15:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Bár hivatalosan csak vezetékes távközléstechnikai műszerész a végzettségem, de az tudom, hogy a csúcsfeszültség (színusz esetén) = gyök(2)*effektív.
Szóval a 400V-tal nem volt semmi bajom (bár találkoztam már 350V-os kondival is, ahol kissé necces már a dolog).

agyalágyula írta:
a köznyelvben kettőhúsznak nevezett, manapság inkább 230V körüli feszültség

Van egy rosszhírem:
1995-ben (!) csatlakoztunk a nyugat-európai egyesített villamosenergia- rendszerhez.
Az óta HIVATALOSAN is 230V a névleges feszültség a fogyasztói oldalon.
(ha jóltudom a tűrés +10 - -20%)


szer. jan. 12, 2011 14:09
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
agyalágyula!

Idézet:
...azt a feszültséget nevezzük effektív feszültségnek amely feszültségű egyenárammal azonos teljesítményt vehetünk le. Ez azt jelenti, hogy az effektív érték feletti "sinuspuklit" ha beforgatjuk a nullaátmenetek környéki, effektív érték alatti "gödrökbe" nagyjából azt kitölti.


Ez a válasz inkább az amatőr kérdések topicba illene, ha valaki feltenné kérdésnek. Itt azért is offtopic, mert szinte semmi köze a kompakt fénycsövekhez. És még nem is igaz mind. Az effektív feszültség valóban a vele azonos teljesítményt keltő egyenáram értéke, de ez nem jelenti azt, amit utána írtál. Az az egyenáramú középérték lenne. A hálózati feszültség négyzetének átlaga egyezik meg az effektív érték négyzetével.

Idézet:
E kondik értékétől nem függ a villogás, semmi köze hozzá!


Vibrálást írtam, nem villogást, és gyanítom hogy mást is értünk rajta. Én a 100 Hz-es vibrálásról írtam. Te talán a bekapcsoláskor tapasztalható néhány felvillanás-kialvást értheted. Mert ha te is a 100 Hz-est, akkor szimplán tévedsz.

Idézet:
A "kiegyenesített" hálózati feszültséget símítják kissé, hogy az utána következő több tízezer Hz frekvencián működő áramkör ellátását egyenletesebbé tegyék.


Az egyenirányító önmagában hullámos egyenfeszültséget állít elő, ezért elég zavaró, hogy a hullámosra kiegyenesítettként hivatkozol. Majd az elkó teszi többé-kevésbé egyenessé, feltéve ha elég nagy értékű. A több tízezer Hz-et nem tudom, hogy miért említetted, inkább a 100 Hz-es komponensről kellene beszélni. Szerinted az áramkör táplálását szeretnék egyenletesebbé tenni. Vajon miért? Szerinted megsértődne egy rezonáns félhíd, ha hullámos feszt kapna? Elárulom, hogy nem. Viszont ez a félhíd nem önmagáért van, hanem a fénycsövet táplálja, és a fénycső árama és így fényessége már függ a tápláló feszültségtől, annál jobban vibrál, minél nagyobb a hullámosság. A hullámosság mértéke pedig természetesen függ a kapacitástól.

Idézet:
A Tron által kérdezettekhez csak annyit, hogy a 400V az a korrekt feszültséghatár a hálózati áramról működtetett eszközöknél. Ugyanis a köznyelvben kettőhúsznak nevezett, manapság inkább 230V körüli feszültség érték az a konnektorban jelenlévő ménkű effektív feszültsége, a tényleges csúcsfeszültség ennek négyzetgyök kettő-szerese, azaz 230x1,41-el ami 325V körüli értéket jelent!!!


Nem igazán kérdezte senki, hogy korrekt-e a 400 V, másrészt a csúcsfeszültség a valóságban kisebb szokott lenni mint gyökkettő*effektív, a hálózati feszültség torzítása miatt, harmadrészt viszont nagyobb hálózati feszültség is előfordulhat, európában max. 240V *110%=264 V, aminek névlegesen 373 V a csúcsa, ezért kell 400 V-os elkót használni. Ha csak 325 V lenne az elkón, akkor 350 V-os is elég lenne.


szer. jan. 12, 2011 12:34
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 23, 2010 6:38
Hozzászólások: 12
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
A Tron által kérdezettekhez csak annyit, hogy a 400V az a korrekt feszültséghatár a hálózati áramról működtetett eszközöknél. Ugyanis a köznyelvben kettőhúsznak nevezett, manapság inkább 230V körüli feszültség érték az a konnektorban jelenlévő ménkű effektív feszültsége, a tényleges csúcsfeszültség ennek négyzetgyök kettő-szerese, azaz 230x1,41-el ami 325V körüli értéket jelent!!!
A magyarázat a következő: a sinushullám (merthogy ilyen alakja van a hálózati áramnak) nullaátmenetet követő pillanataiban és a nullaátmenet felé közelítő pillanataiban nem tud akkora teljesítményt produkálni mint egy tisztán egyenáramú áramforrás, ahol minden időpillanatban kettőhúsz a kettőhúsz. Ezért a nemzetközi standardoknak megfelelően azt a feszültséget nevezzük effektív feszültségnek amely feszültségű egyenárammal azonos teljesítményt vehetünk le. Ez azt jelenti, hogy az effektív érték feletti "sinuspuklit" ha beforgatjuk a nullaátmenetek környéki, effektív érték alatti "gödrökbe" nagyjából azt kitölti.

E kondik értékétől nem függ a villogás, semmi köze hozzá! A "kiegyenesített" hálózati feszültséget símítják kissé, hogy az utána következő több tízezer Hz frekvencián működő áramkör ellátását egyenletesebbé tegyék. Ilyenformán, nagy értékszórású kondik is kiválóan megfelelnek a célnak.

A fűtés szakadás leggyakoribb oka, a berendezés előírtnál hidegebb helyen való működtetése, ahol a tervezettnél nagyobb igénybevételnek van kitéve a fűtőszál...


szer. jan. 12, 2011 10:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Akkor talán nem meglepő, ha a 10uF-fel szerelt cső lett fűtésszakadt :-)


csüt. dec. 30, 2010 11:09
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Mármint a kapacitások eltérését? Attól a kapacitástól csak a vibrálás mértéke függ, meg a hálózati zavarkibocsátás, de egyik sem lényeges paraméter a gyártó szempontjából. Illetve lehet még időzített halálra méretezni ezeket a kondikat. A 10 uF már majdnem korrekt érték, ha jó minőségű.


szer. dec. 29, 2010 11:15
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11883
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Tron írta:
... Mindháromban 400V-os kondi lakik, ami még elmenne, de a kapacitások 3.3, 4.7 és 10 mikró.
Na ezt magyarázza meg nekem valaki!

A 400V logikus, az érték meg annyi, ami éppen raktáron volt. Van ilyen más cégeknél is. Az elkók kapacitás tűrése eleve 20-30-50%, úgyhogy nem gond általában a csere.


szer. dec. 29, 2010 11:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
A napokban a kezembe került 3 db 20-21-22W-os kompakt cső.
Az egyik fűtésszakad, a másik kettő robbant kondis.
Na ez volt a bevezető.
A lényeg:
Mindháromban 400V-os kondi lakik, ami még elmenne, de a kapacitások 3.3, 4.7 és 10 mikró.
Na ezt magyarázza meg nekem valaki!


szer. dec. 29, 2010 9:37
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Egyet kell értsek,abcúg a márka!=anno a Dachia az autók között=íjász kinai(Bow Lee)


kedd dec. 28, 2010 23:45
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11883
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
vackor írta:
... A Philips márkával végeztem ...

Én már régebben. Írtam is valahol a Fórumon erről.
Szóval: megfogadtam, hogy Philips márkanevű terméket nem veszek többet. Se ilyet, se olyat. Volt egy néhány (mosogatógéptől kezdve az izzóig), mind besz*art idő előtt. A szerviz siralmas. Szóval nem. :|


kedd dec. 28, 2010 20:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4785
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
No kérem, sikerült elérni a 100%-os arányt, vagyis a 6-ból mind a 6 tönkrement.
A Philips márkával végeztem, átnyergeltem GE-re. Eddigi pozitív tapasztalat, hogy nem kell 1-2 percet várni a teljes fényerőre. Az élettartam majd kiderül.


kedd dec. 28, 2010 20:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4785
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
agyalágyula írta:
Jól sikerült széria a Phillips Tornado WW827 230-240V 50-60Hz E27 ES 8000h 23W lámpa sorozata.
Meglepődtem a TESLA 21W/827 1200lm 220-240V 50/60Hz lámpái tartósságán is
Manapság leggyakrabban a REALM BSX-20S-2K-E27 8000h 1170lm 145mA 230V 50Hz 20W és a
GE 20W E27 ES Energy saving DECOR csavart csöves lámpáit használom, amelyek azonnal, teljes fénnyel, villogás és búgásmentesen világítanak.

Köszi az információt, körülnézek, hogy errefelé milyet lehet kapni.
Nekem sajnos van rosszabb tapasztalatom, de egyik csak bejön közülük... :hm:
vackor írta:
A Philips termékekről milyen tapasztalatotok van?
Én ilyen fénycsöveket vettem.


hétf. okt. 25, 2010 8:07
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Szívesen!

A diákat én is csak a google-ban találtam.


vas. okt. 24, 2010 22:15
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 23, 2010 6:38
Hozzászólások: 12
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Újfent köszönöm a segítséget.

Nem mondom, hogy mindent értek (csendben lapítva sunnyog), de tuti nem veszek sose klasszikus fénycsöves lámpát.

Ennek a diasorozatnak a szöveges része nem elérhető?


vas. okt. 24, 2010 13:59
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Idézet:
A fénycső és a fojtótekercs/kondi együttest sorba kötve, azonos áram kell, hogy haladjon mindkét tagon.

Akkor itt a félreértésed egyik oka: nem sorba vannak kapcsolva, hanem a kondi párhuzamos az egésszel:
http://www.hobbielektronika.hu/forum/fi ... f9494f.jpg

Nagyon csúnya lenne az eredménye, ha sorba lennének kötve!

Idézet:
Megint zavarba hoztál. Mitől lennének torzak? Az áramszolgáltató fain kis szinuszokat küld, az áram meg vagy siet picinykét, vagy késik, vagy közel pontos (megfelelő kondival). De, hogy torz lenne? Hm.


Azért torz, mert a fénycső karakterisztikája olyan, hogy egy adott feszültség alatt nem, vagy alig vezet, fölötte meg hirtelen megugrik az áram. Lásd itt, a 8. dián, parázsfénykisülési szakasz:
http://www.knt.vein.hu/Tantargyak/BevVi ... rrasok.PPT

Idézet:
Nos, csúnyán szoktak melegedni...ám ha belegondolok, hogy nem csak hőként sugározza el a felesleget, hanem pl. mágneses úton is, ez lassíthatja a leégési hajlamot.


60 W sokkal több mint 100 fokot jelentene ilyen kis felületen, ez megengedhetetlen. És ha csupán 1 W-ot mágnesesen kisugározna, már nem kaphatna engedélyt! Nem lehetne mellette katódsugaras képcsövet használni.


vas. okt. 24, 2010 13:49
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 23, 2010 6:38
Hozzászólások: 12
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Köszönöm a segítséget!

El vagyok szomorodva, mennyire lemaradtam.

Azt írod, nagyon helyesen, hogy " Minden kétpólus teljesítményét a saját magán eső feszültség és a rajta áthaladó áram határozza meg, nem pedig a rajta és egy másik elemen (kondin) áthaladó áram összege." és ez összecseng az általam leírttal is hiszen a gyári és mért adathoz, a 0,46A -hez "a cső "égési" feszültségét (80V körül) veszem, akkor kijön a helyes adat, miszerint a cső 40(38)W-os." én is csak egyetlen elem, jelesül maga cső mért értékeit vettem alapul.

Valamikor emlegettek nekem egy Kirchhoff nevű palit akinek a II törvénye értelmezése szerint egy soros tagokból álló áramkör minden tagján azonos áram folyik, na most ha jól emlékszem és ez így van, akkor nem tudok mit kezdeni ezzel a mondatoddal "Ha a fázisjavítóval együtt van meg a névleges áramod, akkor a fénycsövön ennél több folyik". A fénycső és a fojtótekercs/kondi együttest sorba kötve, azonos áram kell, hogy haladjon mindkét tagon. Így a rendszer végpontjai felől nézve, a 220V -os végekről, adott egy áramkör, amelyen 0,46A alakul ki. Ráadásul, mivel van benne fázisjavító kondi is, feltételezhetjük az 1 körüli cosfit is.

"...a fénycső durván nem lineáris..."
Ezt itt most közömbösnek érzem, mivel az egyéb áramköri elemek stabil feltételeket teremtenek.

"...a rajta eső feszültség és rajta folyó áram még torz is,...
Megint zavarba hoztál. Mitől lennének torzak? Az áramszolgáltató fain kis szinuszokat küld, az áram meg vagy siet picinykét, vagy késik, vagy közel pontos (megfelelő kondival). De, hogy torz lenne? Hm.

"Ha valóban 60 W vesztesége lenne a fojtódnak, akkor elég gyorsan leégne."
Nos, csúnyán szoktak melegedni...ám ha belegondolok, hogy nem csak hőként sugározza el a felesleget, hanem pl. mágneses úton is, ez lassíthatja a leégési hajlamot.


vas. okt. 24, 2010 12:46
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
agyalágyula!

Szerintem ennek nem itt lenne a helye, de megróbálom röviden:
Össze nem tartozó értékekkel számolsz. Minden kétpólus teljesítményét a saját magán eső feszültség és a rajta áthaladó áram határozza meg, nem pedig a rajta és egy másik elemen (kondin) áthaladó áram összege. Ha a fázisjavítóval együtt van meg a névleges áramod, akkor a fénycsövön ennél több folyik (hogy miért, ahhoz elektrotechnika órát kellene tartanom), vagyis több a fénycső teljesítménye. Hogy mennyi, azt megfelelő mérések híján én most meg nem tudom mondani. Ráadásul mivel a fénycső durván nem lineáris, a rajta eső feszültség és rajta folyó áram még torz is, emiatt más-más értéket mérsz, ha valódi effektív értéket, vagy abszolút középértéket mér a műszered.

Ha valóban 60 W vesztesége lenne a fojtódnak, akkor elég gyorsan leégne.


vas. okt. 24, 2010 10:57
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 23, 2010 6:38
Hozzászólások: 12
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Egy végtelenül egyszerű multimeter-t használok MUT-180B, meg egy háztartási fogyasztásmérőt EKM30. Korábbi méréseim, gyári fogyasztók ellenőrzése, mosógép, hűtő, fagyasztó, stb. pillanatnyi fogyasztás és heti átlagfogyasztást mérve is, azt mutatta, hogy a műszerek a valós értéket mérik, illetve mutatják, mert az adattáblákon szereplő értékek köszöntek vissza.

A fénycső armatúrába szerelt fázisjavító kondi hatására (azaz közel 1-es cosfinél) alakul ki az általam jelzett 0,46A a 40W-os csőnél, illetve a 80-100w közötti fogyasztás.

A kezdetnél, amikor csak elvétve volt kapható kompakt, akkor az itthon gyártott (tán Nagykanizsán?) Tungsram kompaktok voltak az elsők amelyek hozzám kerültek. Érzéketlenek a kapcsolási gyakoriságra, 2700K színűek, azonnal gyújtanak és igen hamar (3-5másodperc) alatt érik el a teljes fényüket. Három még mai napig üzemel belőlük (nem tudom pontosan, de több mint tíz éve) és a többit sem meghibásodás, hanem igények változása miatt kellett kicserélnem (Tungsram ECO 20W E6 E27 230V 6000óra)
Jól sikerült széria a Phillips Tornado WW827 230-240V 50-60Hz E27 ES 8000h 23W lámpa sorozata.
Meglepődtem a TESLA 21W/827 1200lm 220-240V 50/60Hz lámpái tartósságán is
Manapság leggyakrabban a REALM BSX-20S-2K-E27 8000h 1170lm 145mA 230V 50Hz 20W és a
GE 20W E27 ES Energy saving DECOR csavart csöves lámpáit használom, amelyek azonnal, teljes fénnyel, villogás és búgásmentesen világítanak.


vas. okt. 24, 2010 7:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4785
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
agyalágyula írta:
Mi az amit nem jól értelmezek?
agyalágyula írta:
Mivel a teljesítmény még mindig az áram szorozva feszültséggel

Ez a látszólagos teljesítmény. Tudni kell, hogy a műszered melyik teljesítményt méri, figyelembe veszi-e a feszültség és az áram közti fáziseltérést is (φ).
P(valós) = U * I * cos φ

Engem viszont jobban érdekel az alábbi hozzászólásod. Tudnál konkrét gyártót, típust, kb. árat írni?
agyalágyula írta:
Nálam minőségi kompaktok világítanak már sok éve hibátlanul. Nem villognak, nem búgnak, gyakorlatilag azonnal világítanak, nem hegesztő fényűek, stb.


vas. okt. 24, 2010 0:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 23, 2010 6:38
Hozzászólások: 12
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Nos, értem az érveid, illetve nem értem.
A műszerem azt az áramot mutatja, amit a fojtó adattábláján látok, a fogyasztásmérőm azt a fogyasztást mutatja, amit kiszámolok, néhány százaléknyi eltéréssel, ami nyilván a meddő, hatásos, látszólagos keverésekből ered.
Mi az amit nem jól értelmezek? Ha neked megvannak az ismereteid, akkor segíts megérteni a dolgot!


szomb. okt. 23, 2010 18:56
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Idézet:
Eszemben nincs vitatkozni!


Igazad van, ezt én sem nevezném vitának. Ahhoz az is kellene, hogy a másik érveit megértsd, és azokra reagálj!

Idézet:
a rendszert 220(230)V-ról hajtom meg, ezért a teljes teljesítmény felvételem a 220Vx0,46A lesz, ami ugye a 100W-ot verdesi! Lelked rajta, nevezd vas- vagy rézveszteségnek, nekem csak pazarlás marad!


Már megírtam, hogy ez látszólagos teljesítmény, kár hogy falra hányt borsónak bizonyult. Jobb lenne utánanézned, mint újra meg újra leírni ugyanazt a tévedést.


szomb. okt. 23, 2010 18:22
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 23, 2010 6:38
Hozzászólások: 12
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Eszemben nincs vitatkozni!
De, a köznyelv, a szakmai szakzsargon fojtótrafónak mondja.
A 40W-os fénycsövekhez használt -még igen sok van működésben is- fojtótrafón feltüntették azt az áramot amelyet a -legyen tekercs- átenged a cső felé. Ha teheted, nézd meg! Kettő érték van rajta, az egyik a kondival "fázisjavított", a másik a pucér állapotban mérhető áramot adja meg. Szánom-bánom, de a nagyobbikra nem emlékszem és most nincs kéznél egy "trafó" sem, hogy megnézhetném, szóval a kisebbik érték az 0,46A.
Nos, ha ezt és a cső "égési" feszültségét (80V körül) veszem, akkor kijön a helyes adat, miszerint a cső 40(38)W-os. Igen ám, de mert a rendszert 220(230)V-ról hajtom meg, ezért a teljes teljesítmény felvételem a 220Vx0,46A lesz, ami ugye a 100W-ot verdesi! Lelked rajta, nevezd vas- vagy rézveszteségnek, nekem csak pazarlás marad!


szomb. okt. 23, 2010 13:25
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Idézet:
A fénycsöves világítás klasszikus módjánál -a trafós megoldásnál- a fénycső és az ő fogyasztását/áramfelvételét a gyári értékre lekorlátozó trafó, SORBA van kötve!


És mivel sorba van kötve, ebből látható, hogy nem trafó, hanem tekercs. De ez még a kisebbik gond.

Idézet:
Mivel a teljesítmény még mindig az áram szorozva feszültséggel, ezért a trafón eső Volt és Amper szorzata adja, hogy mennyit szórunk szét a semmibe a nehezen előállított és kifizetett energiánkból.


Ez persze nem igaz, mert ennek az úgynevezett látszólagos teljesítménynek (ami általában sokkal nagyobb, mint a fénycső teljesítménye) igen nagy része meddő teljesítmény! Ha a tekercs ideális (induktivitás) lenne, akkor az egész meddő lenne, vagyis nem fogyasztana semekkora hatásos teljesítményt, nem melegedne. Sajnos a tekercsnek van vasvesztesége és részvesztesége, ezek adják a különbözetet.


szomb. okt. 23, 2010 10:25
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 23, 2010 6:38
Hozzászólások: 12
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Tápos Lajos írta:
Nekem a gagyi kompakt fénycsövek 1/2-1 év alatt behalványodnak,nem gyulladnak csak 4-5 kattintásra,bekékül az a haloványodó kis fény is rajta.....
viszont 2 éve megy NAGYON sokat az a trafós előtétű 11 Wattos Philips fénycső ami hasonlít a kompaktra és benne van a gyújtópatron is,2 lába van csak a trafó felé.Ára 950ft körüli a boltokban magában,trafó egyebek nélkül,de nagyon nagy fényereje van.Wattmérővel mérve 16 Wattot fogyaszt.Feltehetőleg a trafó vasvesztesége az a 11-16W közötti különbség.



Nos, nem a vas veszteség a különbség oka!
A fénycsöves világítás klasszikus módjánál -a trafós megoldásnál- a fénycső és az ő fogyasztását/áramfelvételét a gyári értékre lekorlátozó trafó, SORBA van kötve! Ez azt jelenti, hogy a fénycsövön kialakul a kivitelének megfelelő feszültség és áram -amelyek szorzata adja a teljesítményét!- ám tudni kell, hogy a 220V-ig maradó feszültséget és ugyanazt az áramot a trafó kapja!!!!!!! Mivel a teljesítmény még mindig az áram szorozva feszültséggel, ezért a trafón eső Volt és Amper szorzata adja, hogy mennyit szórunk szét a semmibe a nehezen előállított és kifizetett energiánkból.
Ezért energiatakarékos az elektronikával szerelt kompakt -mert az csak annyit fogyaszt amennyit világít!- szemben a pazarló trafó megoldással!
Gagyi szemetet nem szabad megvenni, legyen bármilyen vonzó is az ára. Nálam minőségi kompaktok világítanak már sok éve hibátlanul. Nem villognak, nem búgnak, gyakorlatilag azonnal világítanak, nem hegesztő fényűek, stb.


szomb. okt. 23, 2010 7:02
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. okt. 23, 2010 6:38
Hozzászólások: 12
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Az alapvető problémát a hiányos, nem hozzáértő, sokszor félrevezető propagandában látom.
Súlyos hiba volt, hogy a témához síkhüle kereskedők, teleszórták az országot ilyen jellegű szeméttel. Amik lassan "gerjednek" be, amik nem bírják a kapcsolgatást, amiknek eszméletlen színük van, amik rövid idő után tönkre mennek, amiknek egy része nem is az ami rá van írva, de legalábbis nem akkora, nem olyan színű.
Ugyancsak súlyos hiba, hogy igen kevés a hozzáértő szakember, aki világítástechnikai és elektromos oldalról is képes a témához közelíteni.
Az alap, ahonnan indulni kell az, hogy a kompaktok energiatakarékosak és minden szempontból alkalmasak a háztartási igények kielégítésre is. Nem villog (20KHz körül üzemel), nem búg (kiesik a hallható tartományból), érzéketlen a kapcsolási gyakoriságra (elektronika vezérli), gyakorlatilag azonnal nagy fénye van (normális gáz van benne), stb.
Amelyik tehát villog, búg, rettenetes színe van, lassan gerjed, stb. az kérem szépen szemét! Foglalkozni sem érdemes vele. Csak halkan jegyzem meg, hogy akartak már rám sózni Osram márkájú kompaktot is, amit kézbe véve nehéznek találtam és ott a boltban mindjárt szétkaptam. A legprimitívebb, legócskább fojtótrafós kivitelű volt, a menetes fejébe rejtve a vasat. Természetesen villogott is és búgott is volna. Az üzletvezető ott tördelte a kezét, hogy neki ezt így küldték...

Szóval, aki nem 2700Kelvin színhőmérsékletű kompaktot vesz, az magára vessen, ha halott segge színű lesz minden a lakásában. 3000-3200K már fehér, az attól magasabb értékűek pedig nem alkalmasak lakásbeli használatra, undorító hegesztő fényük miatt.
A kompaktok teljesítmény aránya 1:4-5-höz, tehát ahol eddig a 100-as égő volt az elegendőnek tartott fényforrás, ott a 23-25W-os kompakt lehet a megfelelő fényt adó eszköz.
Aki a fürdőjében 1W-os LED-et használt, azt csúnyán átverték! A LED fényhasznosítása révén az előbbi arány 1:8-12 Tehát az előbbi példánál maradva a 100-as égő helyett 10-12W LED beépítése lenne szükséges.

Vegyük észre, hogy az izzó pontszerű fényforrás, amelynél egyetlen pontba koncentrálódik a teljes fényerő (belenézve, vakít mint állat..) a kompaktok azonban ehhez képest, jelentős felszínnel bírnak, amely felszínen szétoszlik a keletkező fény!!! Ha tehát valaki belebámul a kompakt fényébe, közel sem vakítja el mint az izzó, még akkor sem, ha a műszeres vizsgálat megerősíti a keletkező fény mennyiség azonosságát, a korábbi izzós fénnyel. Itt külön meg kell említeni, hogy az emberi szem nagyon csalóka és a sárgás fényhez szokott. Gyakori, hogy a műszeres vizsgálat nagyobb fényerőt indikál mint a korábbi izzós megoldás, de mert más a színhőmérséklete (randa kéken virító vackot tettek fel) ezért kisebb fényűnek vélte...
További, félreértésre okot adó tény, hogy a piacon gyakoriak az olyan kompaktok, amelyeknél a tényleges teljesítmény köszönő viszonyban sincs a ráírt értékkel!. Mindennapos, pl. a 45W-osnak jelzett lámpa, ami alig 11W-ot teljesít. Ilyen esetben, nem csoda a felhasználó elégedetlensége.

Külön történet a LED-ek világa. Amelyek szintén pontszerű fénykeltő eszközök, ezért a felhasználáshoz, ha erre van szükség szórni kell a fényét. Erre jó példa a "kukorica" lámpa amelynek palástját több tucat LED alkotja, biztosítva a szinte gömbkarakterisztikájú megvilágítást. http://www.anrodiszlec.hu/product_info. ... ts_id/3928

Vissza térve a fürdőszobás LED-es hozzászólóhoz. Az izzó, de még a spot is szanaszét világít. A spot a fénycsóváján kívülre is jelentős fényt szór. A LED ezzel szemben, optikai csóva képzésének köszönhetően, nem világít félre semennyit!
Innentől, a felhasználó azt érzékeli, hogy sötétebb a helyiség és ez az érzete nem változik akkor sem, ha a csóván belüli fény elegendő lenne. Ebből az következik, hogy nem arról szól a mese, hogy kitekerem az izzót, betekerem helyette az akármit és kész! Aki újszerű fénykeltő eszközök alkalmazása mellett dönt, az vegye tudomásul, hogy más-más megoldások szükségesek a különböző fényforrások használatához. Más elhelyezés, más távolságok, más funkciók, stb.


szomb. okt. 23, 2010 6:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 03, 2008 13:50
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Nekem a gagyi kompakt fénycsövek 1/2-1 év alatt behalványodnak,nem gyulladnak csak 4-5 kattintásra,bekékül az a haloványodó kis fény is rajta.....
viszont 2 éve megy NAGYON sokat az a trafós előtétű 11 Wattos Philips fénycső ami hasonlít a kompaktra és benne van a gyújtópatron is,2 lába van csak a trafó felé.Ára 950ft körüli a boltokban magában,trafó egyebek nélkül,de nagyon nagy fényereje van.Wattmérővel mérve 16 Wattot fogyaszt.Feltehetőleg a trafó vasvesztesége az a 11-16W közötti különbség.


csüt. okt. 21, 2010 23:13
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Gozi! Isten vagy!

Láttam ilyen izzókat már, de ilyen olcsón még sehol. Praktikerben egydarab, 2000 forint volt


szer. okt. 06, 2010 21:26
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 382
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Freestyle írta:
Ami engem bosszant, hogy a hátsóépület lámpáiba, ahol max napi 5 percig kell fény, de akkor nem csak derengés kell, nem tudok majd venni 100-as izzót. Főleg télen kellene a fásba, stb néha világítani. Csak ugye egy kompakt cső 0 fokon, vagy alatta csak pislákol egy ideig.
Már gondolkozom LED-es alternatíván, de 1000lm körüli fényáramhoz nem 500Ft a LED....... :twisted:
Erre a problémára szerencsére van megoldás (nálam méretprobléma is volt, kompakt nem fért bele a búrába):
Normál halogén izzó 70W E27 (100W)
Normál halogén izzó 105W E27 (150W)
Normál halogén izzó 140W E27 (200W)

Léteznek ilyenek E14-es foglalattal is, gyertya és kisgömb kivitelben is.


kedd okt. 05, 2010 21:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4785
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Izzó LED? :)


kedd szept. 28, 2010 10:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Most, hogy mondod, oda tényleg jó lesz. Tákolok az izzóhoz egy lámpát, foglalatom van.

Üdv
Inhouse


kedd szept. 28, 2010 9:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd márc. 30, 2004 19:42
Hozzászólások: 189
Tartózkodási hely: Sistema Solar
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
LED-es cuccok jók, csak egyelőre kevés a fényerő amit produkálnak. Asztali számítógép 'háttérvilágításhoz' szereztem is egy ilyet az Ebay-ről és 4$ volt postával együtt. Egész lakást még nem világítanék meg LEDdel.


hétf. szept. 27, 2010 14:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás Re: Kompakt fénycsövek?
Tegnap kivágtam a fürdőszobából a LED-es spotot, az ő 1W-jával együtt. Lett helyette egy 28W-os halogén, ami elvileg 40W sima izzónak felel meg. Hát, igen, sokkal jobb a fénye.

Üdv
Inhouse


hétf. szept. 27, 2010 14:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 142 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 56 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség