Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szer. jún. 05, 2024 5:38



Hozzászólás a témához  [ 9 hozzászólás ] 
Oszcilloszkóp javítása 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Oszcilloszkóp javítása
Amennyire én tudom, utángyorsítós és anélküli csövekre szokás kategorizálni. Két közvetlen korlátozó tényező van: 1. az eltérítő lemezek kapacitása, ami beterheli az eltérítő végfokot, 2. az eltérítő lemezek között "lassan" haladó elektronok miatt egy adott időpillanatban ható térerő egy szakaszára hat a "vonalnak", nem csak egy pontjára, ezért elmosódik. A második csak elég gyors szkópokban jön elő, kb. 100 MHz fölött.

Az első problémát némileg izomból kell leküzdeni. Pl. 5 pF-os kapacitást meghajtani 20 MHz-en 70 V-tal, az hidalt végfokban kb. 820 ohmos indukciószegény, nagy teljesítményű kollektorellenállást, 100 V-os tápfeszt, 110 mA tápáramot (11 W fogyasztás!), és 1 GHz-es teljesítménytranyókat igényel.


pén. dec. 03, 2010 0:09
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás Re: Oszcilloszkóp javítása
A sebessége a gyorsítófeszültségtől és a cső belső felépítésétől és méretétől függ. 3 kategória van.
Pici, (1-3 megás) párszáz volt nagyfesszel, közepes (hosszú távra ilyet érdemes venni) (10-25 megás) 1-2kV nagyfesszel, és a nagyok (40 mega felett) több kV nagyfesszel, ez persze nem szentírás de nagyjából így van.
A nagyokkal az áruk mellett egy gond szokott lenni (pl. EMG) hogy a nagyfesz probléma nem mindig javítható mert spec. alkatrészeket tartalmaz, vagy nem éri meg. A kétcsatornás 20-25 megás szkóppal is lehet látni egy 50ns-os felfutást, ami pl. kapcsolóüzemhez is többnyire elég. Ezekkel nagyon ritkán van gond, ha mégis, olcsón javítható.
Saját építésű szkóp felejtős, max. 1-3MHz-re és inkább csak jelzés értékkel, a kalibrálás, hitelesítés miatt, de olyat lehet már kapni használtan néhány ezerért.


csüt. dec. 02, 2010 12:56
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 15, 2008 22:01
Hozzászólások: 159
Hozzászólás Re: Oszcilloszkóp javítása
SPafi írta:
Nem 10 MHz-es? Én úgy tudom. Lehet növelni, de egészen biztos, hogy nem kifizetődő. Annyi fáradságból kitelik egy 2*50 MHz-es, sokkal profibb szkóp.


Én meg úgy hogy 1 megás... Nah azért is megsasolom ha hazaértem.

Egy teljesen saját építésű szkóppal mi a helyzet Spafi? Gondolom az sem éri meg mert profibbat lehet gyárilag venni.


szer. dec. 01, 2010 13:57
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Oszcilloszkóp javítása
Nem 10 MHz-es? Én úgy tudom. Lehet növelni, de egészen biztos, hogy nem kifizetődő. Annyi fáradságból kitelik egy 2*50 MHz-es, sokkal profibb szkóp.


szer. dec. 01, 2010 11:48
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 15, 2008 22:01
Hozzászólások: 159
Hozzászólás Re: Oszcilloszkóp javítása
Egy ilyen analóg szkópcsőnek mitől függ a felső frekvencia határértéke? Komolyabb jobb gyorsabb elektronikával tudna ,többet´ is mint ez az 1Mhz?


szer. dec. 01, 2010 11:41
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Oszcilloszkóp javítása
Suncorgo írta:
... 150VAC mutatott a multiméter. Akárhogy is nézem ebből sehogy nem lesz 350V egy utas egyenirányítással még pufferolva se nem hogy terhelve... Valószínüleg menetzárlat okozhatja. Érdemes lenne szerinted egy kis dc/d konvertert építeni neki ami előállítja a feszültségeket pl 12V-ról? ...

A trafó lesz a hibás. Ha nincs kiimpregnálva, akkor szétszedhető, újratekerhető. Türelem kell hozzá bőven.
Ilyesmi szkópok 10eFt körül vannak a Vaterán. Te tudod, érdemes-e evvel vacakolni. Tanulni, gyakorolni biztos hogy megéri.

Ha ugyanennyi idő alatt tudsz több pénzt keresni, és csak a javítás a cél, hagyd a fenébe.


szer. dec. 01, 2010 10:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 15, 2008 22:01
Hozzászólások: 159
Hozzászólás Re: Oszcilloszkóp javítása
Az elkókat cseréltem, a diódákat cseréltem. Ahogy javasoltad lekötöttem a terhelést a -350v-os részről. Kiszedtem az egyenirányítót és mértem ac feszültséget. 150VAC mutatott a multiméter. Akárhogy is nézem ebből sehogy nem lesz 350V egy utas egyenirányítással még pufferolva se nem hogy terhelve... Valószínüleg menetzárlat okozhatja. Érdemes lenne szerinted egy kis dc/d konvertert építeni neki ami előállítja a feszültségeket pl 12V-ról?

Igen van halvány kép néha beugrál. A vízszintes eltérítés se megy ki a képernyő széléig. Olyan a kép mint ha a ,csík´ 2 végpontján lenne 1-1 zárójel: ( nincs semmi )
Tényleg csak 2 zárójel.


szer. dec. 01, 2010 9:51
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Oszcilloszkóp javítása
Amiket meg lehetne csinálni:

1. A hálózati trafót kiszárítani (ha nem volt impregnálva, komoly gond lehet). Talán még sikerül megmenteni, mert ha menetzárlatos lett, akkor fújhatod. Meg tudsz róla győződni: minden terhelést leforrasztani (vagy szabadon álljanak a szekunder vezetékek), az üresjárati áramfelvétel kb. 10-40 mA lehet.
2. Az összes elkót újra cserélni.
3. A táp egyenirányító diódákat is cserélni.
4. A tengelyes potméterekbe belülre is kerülhetett pára (főleg ha nagy ohmos, ez komoly gond). Kiszárítani nem lehet, csak ha ideiglenesen szétszeded, vagy cseréled.
5. A képcső foglalatot, és a nagyfesz csatlakozást megpucolni.
6. A teljes nyomtatott áramköri lapot (lapokat) alkohollal átpucolni.
7. Amennyire lehet, a csatlakozókat, yaxley-ket alkohollal megpucolni. Öreg fogkefe jól használható.

Kontakt sparyt ne használj, nagyobb kárt csinál hosszabb távon, mint hasznot.

Ezután jöhet a módszeres hibakeresés (ha még maradt hiba). A sorrendet tartsd be.

Ps: a szkóp képe nem egy sikertörténet. Te látsz valamit? :)


kedd nov. 30, 2010 19:43
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 15, 2008 22:01
Hozzászólások: 159
Hozzászólás Oszcilloszkóp javítása
Sziasztok!

Ezt a támát szkóp javításokkal kapcsolatos kérdések miatt merészeltem nyitni. Ha már van ilyen akkor 1000 bocs de a kereső nekem nem dobta.

Itt az első feladat:

Hatalmas problémám támadt 1-ről a kettőre.

Van/volt egy RFT EO-201 szkópom ami ugye a pincében volt a műhelyben. Nah hálistennek feljött a talajvíz a pincébe párás lett a levegő és megadta magát a szkóp...

A függőleges eltérítés egyáltalán nem reagál, nincsenek meg a feszültségek.

MP9 hez képest méregettem:

MP3 rajz szerint 15V , mért feszültség: 13,9V
MP4 rajz szerint 24V , mért feszültség: 7,6V-7,9V ingadozik lassacskán.
MP8 rajz szerint 8,5V , mért feszültség: 8,1V

A rajzon szereplő függőleges eltérítés végfokában a T2007(KT604B) és T2009(KT604B) melegszik! A rajz fenti részébe az összes tranzosztort kiszedtem már és kimérve mind jó! A kondenzátorokat már kicseréltem újakra!

A tápról: 8-9 pontok között nincs meg a -350V csak -10V

Se a fényerő se a fókusz se a függőlegest állító potméterekre nem reagál az előlapon, csak ez a homály...

Valakinek volt már dolga ilyen szkóppal és esetleg találkozott ilyen hibával? Mi lehet ennek az oka?

Hőlégfúvóval kiszárítottam + meleg radiátor kb 1 óra

az ellenállásokat a 8-9 pontok között végigmértem... mindnek meg van az értéke én is gondoltam rá hátha átégett valamelyik. Többek között már 2db ilyen diódát cseréltem ki UF4007-re: csatolt kép. Az egyik semerre nem engedett át a másikon multiméterrel dióda állásba mind 2 irányba sípolt és 025 írt a műszer. (0,025V esett a diódán?)

Ezek a tápnál a GR1 a 850V egyenirányítója. Ez volt szakadt.

A másik a szintén a tápnál. A -350V részben ez volt a mind 2 irányban átengedő. +zárlatos 220nF fólia kondi csere és az R2094es ellenállás utáni 2db 5µF kondenzátor is cserére került a biztonság kedvéért.

cserélt egyenirányító:
Kép

Kapcs rajz1:
Kép

Kapcs rajz2:
Kép

A szkóp 'képe':
Kép


hétf. nov. 29, 2010 21:32
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 9 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 13 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség