Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. máj. 16, 2024 0:43



Hozzászólás a témához  [ 13 hozzászólás ] 
Kerékpárfelni Szélgenerátor 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Kerékpárfelni Szélgenerátor
Ilyesmi generátorokat a mi csapatunk is csinált a Stirlng motorhoz. Nagy előnye valóban, hogy alacsony fordulaton is nagy teljesítményt ad le, nem kell ékszijhajtás, se gyorsítóáttétel, hanem közvetlenül mehet a lendkerékre mechanikai veszteségek ígyx csökkennek.


kedd feb. 22, 2011 17:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás Re: Kerékpárfelni Szélgenerátor
Minél sűrűbben vannak a mágnesek, és minél több tekercs, annál kisebb fordulatszám elég az ugyanolyan teljesítményhez. Sajnos azonban a végletekig nem lehet növelni, mert annyival nehezebb lesz forgásba hozni, és előfordulhat h. nem is fog tudni elindulni.
Van úgy, hogy ha már forog, akkor jobban meg lehet terhelni, de az elektronikának figyelnie kell, mert ha annyira terheli a forgórészt, hogy azt állóra fékezi, akkor meg kell várni míg újra elindul. Ezzel értékes Wattokat pocsékolunk el.
Az is jó lenne, ha nem csak a kerék fordulatszámát figyelné, hanem a szelet is, mert ha eláll a szél egy pillanatra, akkor inkább ne csatoljon ki energiát (ne fékezze a kereket) próbálja inkább forgásban tartani (forogva hagyni), amíg nem jön az új "löket".


Ötleteim volnának elektronikai szempontból, meg el is tudnám készíteni, engem sajnos (mint minden más projektben) a mechanikai rész elkészítése és kipróbálása tart távol (helyhiány, panellakás), hogy ötleteimet megvalósítsam.


Spafinak igaza van abban, hogy meg kell csinálni (pláne ha nem tart semmiből) egy szeles napon kitenni, és megmérni a fordulatszámát és forgató nyomatékát különböző terhelések mellett. Mivel ezeket a méréseket igen nehéz kivitelezni otthon, érdemes lenne azokat a mágneseket és tekercseket felszerelni, és műterheléssel (12V-os 50W-os izzó, ha azt kicsapja, akkor 24V-os ...stb) megterhelni, miközben méred a feszültséget, és átfolyó áramot.

Én amiatt nem aggódnék hogy hány voltot adnak le a tekercsek, mert ha a leadott teljesítmény jó nagy, akkor simán lehet a 24V-ból 220-at csinálni egy jó hatásfokú konverterrel. Szóval vágj bele, mérj, aztán ha teljesítményügyileg rendben van a dolog, akkor zsír lesz a cucc!


kedd feb. 22, 2011 16:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 341
Hozzászólás Re: Kerékpárfelni Szélgenerátor
.
- Kössz, de most nem vágok még bele a sörös-doboz kollektorba! - reménykedjünk, hátha erre jár valaki akinek kell ...


szer. feb. 16, 2011 22:29
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás Re: Kerékpárfelni Szélgenerátor
wassermann!

Nem kell neked sörkolihoz sörösdoboz? Gyűjtögettem, hogy majd építek, de a jelenlegi helyen ahol lakom ez kivitelezhetetlen. Viszont útban van, de kidobni nem akarom. El akartam passzolni a linkelt oldalon, de mióta fizetős lett, ez a lehetőség sem nyert.

Szóval ha kell neked, vagy valaki másnak 100-200 darab sörösdoboz, ingyen elviheti. Akit érdekel, privátban keressen meg.


hétf. feb. 14, 2011 16:30
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 341
Hozzászólás Re: Kerékpárfelni Szélgenerátor
.

Ha persze van egy felesleges kerék, meg minden más, akkor ne számolgassatok megtérülést, mert a
sikerélményért - a teremtés öröméért - megéri.

Ha nincs kerék, akkor viszont teljesen más a "leányzó fekvése" - én is inkább sörre költenék és
az így összegyűlt dobozokból sörkollektort építenék, az nem látványos, del házat is lehet fűteni vele: )

Kép

Bővebben itt: http://www.sorkollektor.hu/?page_id=2


pén. feb. 11, 2011 21:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás Re: Kerékpárfelni Szélgenerátor
SPafi írta:
Azért azt tudni kell, hogy egy ekkora szélkerék csak igen erős szélben ad értelmes teljesítményt, akármilyen jó is a generátor!

Átlagban lehet kb. 5 W (ha szerencséd van). Ez a hálózati áram árával számolva évi 1700 Ft. Ha mondjuk beleölsz 17 ezret, 10 év alatt esetleg megtérülhet, ha egyáltalán kibírja addig.

Először mérj fordulatszámot és forgató nyomatékot, és ha értelmes értékek adódnak, akkor kezdj generátort tervezni!


Csak a példa kedvéért: ennyiből egy kisebb akvárium fűtése-szintentartása (kézmeleg sincs) is igencsak nyögvenyelősen oldható meg, nemhogy használati melegvíz előállítása. :S


szer. feb. 09, 2011 21:02
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Kerékpárfelni Szélgenerátor
Azért azt tudni kell, hogy egy ekkora szélkerék csak igen erős szélben ad értelmes teljesítményt, akármilyen jó is a generátor!

Átlagban lehet kb. 5 W (ha szerencséd van). Ez a hálózati áram árával számolva évi 1700 Ft. Ha mondjuk beleölsz 17 ezret, 10 év alatt esetleg megtérülhet, ha egyáltalán kibírja addig.

Először mérj fordulatszámot és forgató nyomatékot, és ha értelmes értékek adódnak, akkor kezdj generátort tervezni!


szer. feb. 09, 2011 13:27
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás Re: Kerékpárfelni Szélgenerátor
Szia!

Vannak 48 lyukas kerékpár agyak, azok rendszerint DH gépekben forognak, és nem éppen barátságos az áruk. Deviszont a 48 lyukas agyhoz nem fogsz kapni olyan egyszerűen 48 lyukas 622-es felnit. Mindkettő olyan áron kapható, hogy én biztosan nem adnék ki ennyi pénzt Én megelégednék egy 36 lyukas rendszerrel első körben. És akkor most még szólnék a 3 fázisú BLDC agymotorokról, amiket viszonlag olcsón lehet kapni a gasboards.com-on és használhatóak generátor üzemben is. Én első körben egy levedlett kereket felpakolnék egy zsiguli generátorra, azzal lehetne méréseket csinálni.


szer. feb. 09, 2011 11:19
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
vas-tag

Csatlakozott: kedd feb. 01, 2011 17:29
Hozzászólások: 3
Hozzászólás Re: Kerékpárfelni Szélgenerátor
Köszönöm a javaslataid!
Akkor szerinted hogyan lehet kivitelezni a plusz lyukak fúrását? (Úgy tudom 36 küllő az alap.)
Agydinamót azért n akarok (annak ellenére, h egyszerű megoldás) mert úgy 5V-nál nem lenne nagyobb feszültségem. Én viszont 220voltos akváriumi vízmelegítőt szeretnék rákötni a kerékre (majd meglátjuk hány vattosat képes meghajtani) amihez legalább 200V kell. Ez a feszültség n is elérhetetlen 150db kis tekerccsel sorbakötésével, és 60 darab ilyen mágnessel: http://www.supermagnete.hu/S-15-08-N
Szerinted?


pén. feb. 04, 2011 16:29
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás Re: Kerékpárfelni Szélgenerátor
A küllők számát csak úgy tudod megduplázni, ha kétszer annyi lyukat fúrsz mind a felnire, mind pedig az agyra. Ez utóbbira sokkal nehezebb, főleg ha alacsonperemes agyról van szó. Nyilván, egyébként, mert a magasperemesek drágábbak. Lapos profilú 622-es vagy 630-as felnivel és alacsonperemes aggyal, 36 lyukas rendszerrel éddemes lehet kísérletezni. Akár még agydinamóval is, érdemes lehet pár mérést végezni. Sok múlik a csapágyazáson. Én mindenképpen neodimium mágneseket használnék


pén. feb. 04, 2011 15:24
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
vas-tag

Csatlakozott: kedd feb. 01, 2011 17:29
Hozzászólások: 3
Hozzászólás Re: Kerékpárfelni Szélgenerátor
Laci_L írta:
Ennek a hatásfoka nagyon gyenge lesz. Fizikaórán szokták ilyesmivel bemutatni a generátor működését.
A forgó szélkerékkel inkább egy jó hatásfokú generátort kellene meghajtani. Hogy milyen típust, arra nincs ötletem.


Annyira nem lehet gyenge a hatásfoka, ha egy repülőgép-hajtómű gyártó világcég, a Honeywell adja hozzá a nevét!

Arra már kaptam javaslatot, h érdemes megduplázni a küllők számát, és ezzel a lapátok számát, mert így 2x-ére nő a munka-felület.

Várom a javaslatokat a mágnesekkel és a tekercsekkel kapcsolatban!

Ha lenne segítségem, akkor szívesen föltenném az építés fázisait fotókkal együtt!


szer. feb. 02, 2011 20:41
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11885
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Kerékpárfelni Szélgenerátor
Ennek a hatásfoka nagyon gyenge lesz. Fizikaórán szokták ilyesmivel bemutatni a generátor működését.
A forgó szélkerékkel inkább egy jó hatásfokú generátort kellene meghajtani. Hogy milyen típust, arra nincs ötletem.


szer. feb. 02, 2011 17:10
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: kedd feb. 01, 2011 17:29
Hozzászólások: 3
Hozzászólás Kerékpárfelni Szélgenerátor
Sziasztok!

Azért nyitottam ezt a témát mert szerintem nagy lehetőség nyílik az alábbi elképzelés házi megvalósításában:

Kép

Itt látszik a szerkezet sematikus belseje; tehát az állórészen vannak a tekercsek, a forgórész peremén a mágnesek:

Kép

Házilag vhogy így lehetne megvalósítani:

Kép
innen: http://www.gotwind.org/forum/viewtopic.php?f=31&t=3429

A lapátokat pedig így lehet készíteni percek alatt fillérekből:

Kép


A mechanikai részével nincs gondom, az elektronikai részben kéne segítség!
Az világos, h minél több mágnes van benne, annál több energiát termel a kütyü, viszont mi a helyzet a tekerccsel? Mérete, alakja, darabszáma, pozíciója? Hogyan lehet kihozni a maximumot? :hm:
Elsősorban vízmelegítésre szeretném használni a megtermelt energiát, tehát direktben fűtőszálat kötnék rá, ami lehet 220V-os és 12V-os is, attól függően, h mit lehet kihozni a rendszerből. Tudtok segíteni?
Előre is köszönök minden segítő hozzászólást!!!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára legyenszebbavilag szer. feb. 02, 2011 20:34-kor.



kedd feb. 01, 2011 17:59
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 13 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség