Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szer. jún. 05, 2024 0:43



Hozzászólás a témához  [ 11 hozzászólás ] 
4 lábú ELKO 
Szerző Üzenet
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6486
Tartózkodási hely: Bonyhád - BP
Hozzászólás Re: 4 lábú ELKO
Ismét megkérem a kedves fórumozókat, hogy viselkedjünk kultúráltan :!:
És ismét: akinek nem inge...


pén. márc. 18, 2011 0:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: 4 lábú ELKO
Idézet:
pont ez az amiért nem értem, hgy minden rajzon, ott van direktbe bekötve a táppal. A dióda ekkora csúcsáramot elviselne?


Mi az, hogy "a dióda"? Bizonyos diódák elviselik, mások nem. Olyat kell beletenned, ami elviseli, vagy korlátoznod kell az áramot. A diódáknak van egy úgynevezett típusszáma, pl. 1N4007, ennek alapján található hozzá egy úgynevezett adatlap, pl. ez: http://www.fairchildsemi.com/ds/1N%2F1N4001.pdf. Ebben megtalálható a töltőáram maximális értéke "IFSM Non-Repetitive Peak Forward Surge Current" címszó alatt. Ezt az értéket biztosan kibírja (az adott ideig), és szerencsével (vagy rövidebb időre) némileg többet is. A Lomex honlapján az adatlapokat is megtalálod a típusok mellett, csak be kell jelentkezned.

Idézet:
elemmel leteszteltem és csak egyirányban vezetnek, tehát elvileg jók. Hogyan lehet letesztelni egyébként egy diódát, hogy jó e?


Gyors teszthez ez pont elég.

Idézet:
De ha konditval simitani akarok, akkor kössem párhuzamosan az egyenoldallal a nagy kapacitású elkókat?


Sima ívhegesztéshez olyan áramforrás kell, amin az áram csak lassan, a feszültség gyorsan tud változni. Ez pont a fordítottja a kondenzátornak (vagyis tekercs kellene). Ha még egy tekercset is bekötsz utána sorosan, akkor működhet.

Moderálva: Hannibal.


szer. márc. 16, 2011 20:27
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: 4 lábú ELKO
jaj, bocsánat, félre értettem!

Trafó nélkül heggeszteni? Hogyan gondoltad? :lol: Még ha soros ellenállással le is ejtem a feszt ivtartáskor, akkor is 75A az az 75A, az automata meg csak 32es:-) Természetesen semmi különös nem történe, ezek a a diódák 2.5kA csúcsot is elviselnek, az automata leold, a diódák is éppek maradnak. Tapasztaltam ettől már különösebb dolgokat is:-)

Volt pl egy 2 H-Hidam(L293D), bipoláris léptetőmotort hajtottam meg vele printer porton át, és qbasicban irtam meg a progit. Szépen fel is cimkéztem a motorokat ellenállásuk szerint, de mégis szntiszta balf"szságból összecseréltem öket és 44 helyett 11 ohmos kötötöttem be. 2.5A folyt és 600mA bir az IC, ahogy leütöttem az entert, abban a pillanatban kigyulladt nagy lánggal a pici chip és sűrű füst lepre el a szobát a szagról nem is beszélve, és egy kis akusztikai élmény sem maradt ki. A motornak meg se kottyant ez az áram az akksinak sem, de a chip oda lett.Kemény 500Ft, valaki napota többet elsziv ettől és nem hogy haszna kára lesz belőle nem is kicsi. Nekem meg jó móka ha egyszer kétszer ilyen jól elnézek valamit. Ti meg úgy be vagytok sz"rva attól hogy valami nem úgy sül el és tönkremegy és akkor mi van? semmi humokérzék, és jót nevetek az ilyeneken! Mondom más nap mint nap többszörös ennyi kidob feleslegesen az ablakon. Nagy ügy ha még havonta is elégetek valamit mert nem értek hozzá! Még direkt élvezem is, kell a barkácsoláskor egykét emlékeztes b"lfaszkodás:-)


szer. márc. 16, 2011 19:48
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: 4 lábú ELKO
De hát én a sec oldallal szoktam hegeszteni azt irányítom egyen. ... Elméletben azért érdekel, hogy ha a sec oldalt egyutasan egyenirányítom (hegeszteni azért nem nagyon lehetne), akkor a primer oldal hogy viselkedik majd? Egyenárammal terheli meg a hálózatot?
Egyébként eszem ágában sincs hegeszteni félperiódusokkal, van 4 diódám, tehát nem terhelem a (hálózatot aztán főleg nem) meg egyenárammal még a trafó sec oldalát sem. Az ivfogáshoz kell a nagy fesz (50V), ami heggesztéskor nálam 24Vra esik le 75A körül. A kondi átlagnövelő tulajdonsága, tehát jól is jön.

Moderálva: Hannibal.


szer. márc. 16, 2011 19:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás Re: 4 lábú ELKO
infra írta:
...
állítólag egyenárammal puffer nélkül is szebben lehet hegeszteni, mint váltóval. Összerakom a hidat és ki is próbálom! De ha konditval simitani akarok, akkor kössem párhuzamosan az egyenoldallal a nagy kapacitású elkókat?

Próbált már valami simán 4 diódával hegeszteni, van valamilylen tapasztalatotok?


Én azt mondanám, hogy ne próbálj meg trafó nélkül, közvetlenül a hálózatot egyenirányítva hegeszteni.... :shock: ebből nem biztos, hogy jó lesz tapasztalni...

Üdv
Inhouse


szer. márc. 16, 2011 14:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: 4 lábú ELKO
...
állítólag egyenárammal puffer nélkül is szebben lehet hegeszteni, mint váltóval. Összerakom a hidat és ki is próbálom! De ha konditval simitani akarok, akkor kössem párhuzamosan az egyenoldallal a nagy kapacitású elkókat?

Próbált már valami simán 4 diódával hegeszteni, van valamilylen tapasztalatotok?


szer. márc. 16, 2011 9:17
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: 4 lábú ELKO
Amúgy szétbontottam egy régi 4 lábú rossz elkót. Valóban a két láb csak a levegőben lóg, nincs bekötve, tehát ugyanolyan két lábú elkonak tekinthető, mint akármelyik.

Visszatérve a 200A-re, szerintem még többet is felvehet, pont ez az amiért nem értem, hgy minden rajzon, ott van direktbe bekötve a táppal. A dióda ekkora csúcsáramot elviselne? Vagy csak a puffer miatt tegyek be egy nagy diódát?

Találtam 4db orosz diódát. Állítólag 200A-resek és 1100Vosak. A kábel már nincs rajtuk csak egy kis darab, mert levágták, de elemmel leteszteltem és csak egyirányban vezetnek, tehát elvileg jók. Hogyan lehet letesztelni egyébként egy diódát, hogy jó e?

ilyen az enyém is: (500A?)
http://frankye.hu/index.php?option=kepek&kep=75

Moderálva: Hannibal


szer. márc. 16, 2011 9:01
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: 4 lábú ELKO
Laci_L írta:

Idézet:
... Simán párhuzamosan az egyenoldallal?

Sorba az elkóval (és nem párhuzamosan).


A kérdés az volt, hogy az elkót hova kösse! Igen, ha eltekintünk a problémáktól, akkor simán párhuzamosan az egyenoldallal.

Idézet:
De így sem fog működni, mert az indulóáram hazavágja a diódát az első bekapcsolásnál.


Hát ez vagy igaz, vagy nem, méretezés kérdése. Egy tisztességes dióda a névleges áramának sokszorosát bírja ki negyed periódusig. Az elkó is. De hosszú távon tényleg nem tesz jót neki, és a kapcsolónak sem.

Idézet:
Soros ellenállás kell.


Célszerű, de aztán át kell hidalni. Vagy használható NTC, azt nem feltétlenül kell később áthidalni.

Idézet:
Idézet:
... 230V lüktetéseit mennyire tudom vele kisimitani?

Teljesen, ha nincs terhelés. Az elkón mérhető "brumm" a terhelő áramtól függ.


Ez így van. 150 uF félhullámú egyenirányítással kb. 125 V (csúcstól csúcsig) hullámosságot produkál 1 A terhelésre.


- nem szép dolog jelentős egyenárammal terhelni a hálózatot (az egyutas egyenirányítás ezt teszi). A környék trafóit melegíti, és fokozza a búgásukat.
- a kondi nem csak a hullámosságot csökkenti, de az átlagértéket is erősen növeli. Terhelés nélkül kb. 310 V-ra, de terhelve is sokkal több lesz, mint amire valószínűleg szükséged van.

Moderálva: Hannibal.


vas. márc. 13, 2011 23:33
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: 4 lábú ELKO
Idézet:
Mire való a maradék 2, 3 kivezetése?

Hogy szilárdan álljon, ne boruljon fel, törjön le a súlyától.
Bekötés: 1 > + , 5 > -

Idézet:
... Simán párhuzamosan az egyenoldallal?

Sorba az elkóval (és nem párhuzamosan). A dióda katód megy az elkó + -ra.
De így sem fog működni, mert az indulóáram hazavágja a diódát az első bekapcsolásnál. Soros ellenállás kell.
A kikapcsolt elkót pedig ki kell sütni, mert sokáig megtartja a feszültséget. Ellenállás kell párhuzamosan, vagy az üzemi terhelés.

Idézet:
... 230V lüktetéseit mennyire tudom vele kisimitani?

Teljesen, ha nincs terhelés. Az elkón mérhető "brumm" a terhelő áramtól függ.

Én a helyedben nem kísérletezgetnék a hálózattal, mert könnyen agyonüthet. :shock:

Moderálva: Hannibal


vas. márc. 13, 2011 17:18
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: 4 lábú ELKO
Másik kérdés: A 400V 150uFos kondival az egy diódával egyenirányított 230V lüktetéseit mennyire tudom vele kisimitani? Hova kössem a kondit? Simán párhuzamosan az egyenoldallal? Akkor a feltöltetlelen kondit mintha direkbe kötném a 220-al? A belső ellenállása elég kicsi, hatalmas árammal töltdne fel, ne károsodna a kondi, meg aztán főleg a dióda?


vas. márc. 13, 2011 11:33
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás 4 lábú ELKO
Van egy philips ELKO-m. 4 kivetezetése számozva van: 1,2,3,5

A feliratok:

1=150uF
UR=385V
5=-

A 5ös láb házon lévő függőleges csik mellett van, tehát eléggé gyanús, hogy a negatív kivezetés. Az 1-es láb pedig a hozzá tartozó + lenne(150uF kapacitással)? Mire való a maradék 2, 3 kivezetése?
Összekötve egyik sincs a másikkal!


vas. márc. 13, 2011 11:22
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 11 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség