Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. ápr. 27, 2024 10:25



Hozzászólás a témához  [ 29 hozzászólás ] 
Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban. 
Szerző Üzenet
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 11, 2013 9:06
Hozzászólások: 13
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Tényleg nagyon értelmetlen s negativ lett volna olyasmi megjegyzést hogy felejtsd el és inkább menj a kocsmába. Nyilvánvaló hogy ha van ép jobban fizető munkám vagy más értelmesebb akkor ezt félreteszem s inkább azzal foglalkozom. A történet ugy szól hogy plusz munkákat keresek s addig az elém kerülő lehetőségeket hasznositom tanulok belőlük a igyekszem valamennyi pénzt is keresni. Ez a táp a régi 1 magos 2500 GHz alapu semptronos számitógépem tápja lesz aminek a sajátja tönkrement de ujra költeni nem akarok, s amivel extrém tuning (folyékony nitrogén) kisérleteket fogok végezzni. Ha elszurom akkor ez menjen tönkre. Szép halál egy régi pcnek.. AMikor levadászok munkákat akkor azt is ezt is félreteszem s dolgozok. Amikor ép nincs munka akkor több lehetőség lenne: kocsmázom, chatelek, rosz tápot forumok segitséggel igyekszem megjavitani akaárhány órába is telik s kozben ezt azt tanulok. Felmerül még h ha sikerül akkor 3 000-ért eladom de vajon mennyire lesz biztonságos ez a táp? Etikus lenne eladni? Na melyik a legjobb választás amugy a háromból?

Köszi a tekercs ajánlatot valóban nem éri meg érte utazni már a buszjegyek ára is ki tudja mennyi. Ugyanakkor pl. a munkahelyemen cigiszünet közben a kidobott tápokból guberálhatok. Mivel én nem dohányzom van rá idom. Vagy rászokom én is a cigire s a cigiszünetekben elszivok annyi pénzt mint amennyit ezzek kereshetnék ha mégis eladnám... Melyik a jobb választás?

Hasonlóan felüditő egy halott ügyért tenni ezt az, mint a cigi nyugtató hatását élvezni ellenben az elöbbi nem kerül pénzbe nem káros és még lehet is belőle valami...
Az is felüditő élmény ha elmegyek a kocsmába s 2-3 feles után az a téma ki hogyan váltaná meg a világot. De én nekem nincsnek ilyen magas világmegváltó ambicioim, beérem annyival ha a szabadidöm egy részében egy tápot igyekszem megváltani a sorsától közben megtanulva ezt azt. Feles és cigi befektetése nélkül. Az igaz hogy okosabb lenne inkább felvételizni valamelyik műszaki egyetemre s kijárni az a 4-5-6 évet. De ne hasonlitsuk már egy folytótekercs kicserélését ehhez.
A ráforditott idő sokkal inkább az árával megegyező cigi elszivásának idejével vagy az árával megegyező szesz kocsmában történő elivásának idejével mérhető össze.

Köszönöm hogy mégsem voltál negativ.


szomb. jan. 19, 2013 14:30
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
(Ha nem tudod, mi az a szaturációs áram, nem tudsz kis ellenállást és induktivitást mérni, akkor nem neked találták ki ezt a feladatot.)

Ha nálam lenne a táp, még éppen megérné megjavítani, de így a távolból jócskán meghaladja a munkaidő a javított táp értékét. Gazdasági totálkár. Mondanám, hogy ha leméred a méreteket, keresek hozzá vasmagot (talán komplett tekercset) ami kb. ide való, de a kommunikációval, szállítással annyi idő(nk) menne el, amennyit valószínűleg nem ér meg neked egy bizonytalan kimenetelű kísérlet. 5000 Ft egy 500 W-os PC táp, ennyiből éppen kijön a teljes munkaidő ára. Vagy ez valami spéci, horror árú cucc?

Kezdhettük volna azzal is, hogy felejtsd el, de az olyan negatív lett volna.


szomb. jan. 19, 2013 13:15
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Lesa írta:
Az ellenállása feltekercselve 0.8 Ohm.
De eléggé ugrál van h 0.9 vagy akár 1 is...

Ez kevés. Ilyen tekercset nem 0.1 pontosságú műszerrel kell kimérni.


szomb. jan. 19, 2013 7:51
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 11, 2013 9:06
Hozzászólások: 13
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Az ellenállása feltekercselve 0.8 Ohm.
De eléggé ugrál van h 0.9 vagy akár 1 is...


pén. jan. 18, 2013 21:34
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Én sem tudom kívülről megmondani, hogy melyikben van PFC tekercs, csak azt tudom, hogy régebben nagyon kevésben volt. Ha van (és az jó is), akkor az nagy valószínűséggel jó lesz ide, legalábbis sokkal valószínűbb, mint egy más funkciójú tekercs, de azért ne csodálkozz, ha robban a tranyó. Paraméterek: szaturációs áram legyen legalább akkora, mint a régié, veszteségi tényező legyen határozottan kisebb, induktivitás legyen 10 %-on belül. Ha ezek stimmelnek (vagy az új jobb), akkor jó lesz. A donor teljesítménye mindenképpen legyen legalább akkora, mint a javítandó (különben a szaturációs áram értéke nem fog stimmelni). Ha el is indul, később kirobbanó sikert arathat egy kisebb táp tekercse. Egyébként kis tápban valószínűleg nem is fogsz aktív PFC-t találni.

A huzalvastagság kisebb ne legyen semmiképp, de attól, hogy vastagabb, még nem lesz feltétlenül jobb. Itt a vas nagyfrekis vesztesége a domináns. Sajnos nincs egyszerűen betartható, univerzális ökölszabály, amit ha követsz, akkor biztos jó lesz. A menetszám lehet különböző, más-más mag esetén más kell adott induktivitásértékhez, de ha nagy a különbség (pl. fele, vagy kétszeres), akkor biztosan nem fog stimmelni vagy a szat. áram, vagy a veszteségi tényező.

Lesa írta:
Tehát ha szerzek modernebb de rossz tápot nyerő vagyok?
Mi a kritérium?
Pl. 2005-ben vett egymagos pentium 4-esem tápja gondolom nem jó. Mit nézzek a lehetséges donor tápon? Mert pl. sata táp abban is van már. (lehet nem szakszerű, lóugrásra emlékeztető műanyag tapsin) (lehet ez se szakszerű)
Az a táp 300 Wattos, ez a rossz 550 W

Korábban egy kontár azt mondta h csak ugyanilyen típusból kiszedett tekercs jó.
Akkor másból is jó csak fejlettebb legyen?

Amúgy a gyakorlati rész az induktivitás mérés késik, talán holnap meglesz.

Korábban elhangzott vastagabb dróttal tekercseljem újra. Akkor a vastagság nem számít csak a menetszám? S az ellenállás? Vagy hogy mire figyeljek ha van jónak tűnő porvasmag?

Köszi hogy ennyit foglalkoztok velem.


csüt. jan. 17, 2013 18:21
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 11, 2013 9:06
Hozzászólások: 13
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Tehát ha szerzek modernebb de rossz tápot nyerő vagyok?
Mi a kritérium?
Pl. 2005-ben vett egymagos pentium 4-esem tápja gondolom nem jó. Mit nézzek a lehetséges donor tápon? Mert pl. sata táp abban is van már. (lehet nem szakszerű, lóugrásra emlékeztető műanyag tapsin) (lehet ez se szakszerű)
Az a táp 300 Wattos, ez a rossz 550 W

Korábban egy kontár azt mondta h csak ugyanilyen típusból kiszedett tekercs jó.
Akkor másból is jó csak fejlettebb legyen?

Amúgy a gyakorlati rész az induktivitás mérés késik, talán holnap meglesz.

Korábban elhangzott vastagabb dróttal tekercseljem újra. Akkor a vastagság nem számít csak a menetszám? S az ellenállás? Vagy hogy mire figyeljek ha van jónak tűnő porvasmag?

Köszi hogy ennyit foglalkoztok velem.


csüt. jan. 17, 2013 17:19
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Lesa írta:
Az eredeti szürkére égett, úgy néz ki az nem megoldás. Azt mondod ezer féle anyagból van porvas gyűrű?

És tápokban ennyi fajta van? Ez elég rossz hír mert akkor hiába van sok régi tápom.


Tápokban kevés fajta van, de azokból kizárólag az eredetileg is PFC-ben működő tekercs jó. Az meg régi tápokban nem igazán fordult elő. Nekem van pár PFC tekercsem, de nem PC tápba való (nagyobbak).


csüt. jan. 17, 2013 2:51
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 11, 2013 9:06
Hozzászólások: 13
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Az eredeti szürkére égett, úgy néz ki az nem megoldás. Azt mondod ezer féle anyagból van porvas gyűrű?

És tápokban ennyi fajta van? Ez elég rossz hír mert akkor hiába van sok régi tápom.


szer. jan. 16, 2013 17:28
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Lesa írta:
Erről a fotóról lehet sejteni hogy vajon ez a ferrit (porvas) gyűrű alkalmas e alapnak?
Méretre hasonló, de mintha két tekercs is lenne rajta.

Kérdés még hogy ne cseréljem e ki a tömbszerű hűtőbordákat ennek a hűtőbordáira?

Kép


Ez a kimeneti fojtó. Garantáltan nem jó PFC-hez. A másik ennyiből nem beazonosítható. Mutogathatsz még sokat, van jópár ezer típus, ami nem jó. De írtam már, hogy tekerd le az eredetit, és nézd meg azt! Utána van értelme alternatívát keresni!


szer. jan. 16, 2013 17:07
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 11, 2013 9:06
Hozzászólások: 13
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Ilyen ez a soklábu:

http://kepfeltoltes.hu/130116/2013-01-1 ... es.hu_.jpg

kicsit nagyobb.

viszont van kisebb is máshonnan, pl. a mellete levő:

http://kepfeltoltes.hu/130116/2013-01-1 ... es.hu_.jpg


szer. jan. 16, 2013 13:52
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 11, 2013 9:06
Hozzászólások: 13
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Erről a fotóról lehet sejteni hogy vajon ez a ferrit (porvas) gyűrű alkalmas e alapnak?
Méretre hasonló, de mintha két tekercs is lenne rajta.

Kérdés még hogy ne cseréljem e ki a tömbszerű hűtőbordákat ennek a hűtőbordáira?

Kép


szer. jan. 16, 2013 12:20
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Lesa írta:
Mi van ha nem lett zárlatos és nem is szakadt el?
Akkor a paraméterei a régiek csak nem sokáig birná a további üzemet.
Ergó kimérhető milyenre kell cserélni.
De mit mérjek?
Induktivitást?
És azt is jónak gondolom, hogy a menetzárlatot kimérhhetem ugy hogy az ellenállásának most még feltekerve és késöbb lefejtve kinyutva megegyeztőnek kell lennie. ha azonban x db menet zárlatos akkor e két érték eltérő lesz,,,

Jól közelitek?


Induktivitást kell mérni, de a túl nagy veszteségi tényező (ami miatt túlmelegedett) meghamisíthatja az eredményt, ha a műszer nem elég kis frekin, és/vagy nem jó módszerrel mér. A kézi digit multik nagy része jó ebből a szempontból, csak némelyiknek elég kicsi a felbontása. Egyébként nagyságrendileg 500 uH környékén várható.

1-2 menet zárlata a DC ellenállásból még nem látszik megbízhatóan. Letekeréskor is változik, a mérés is szórhat 5-10 milliohmot.

Idézet:
ehhez az kell, hogy a ferrit anyaga ne legyen megváltozott


Majdnem kizárt, hogy ferrit legyen. Még mindig porvas.


kedd jan. 15, 2013 19:27
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Lesa írta:
... Jól közelitek?

Jól, de ehhez az kell, hogy a ferrit anyaga ne legyen megváltozott (öregedett a melegtől), mert ha a vesztesége megnőtt, továbbra is melegedni fog. A ferriten nem lehet sérült a szigetelő (lakk) bevonat. Ha elfér, tekerd kicsit vastagabb huzallal.
A tekerésnél vigyázz, mert könnyen sérül a zománc, és kész a menetzárlat.

Megoldás lehet, hogy egy másik javíthatatlan tápból átrakni egy hasonló tekercset.


kedd jan. 15, 2013 16:47
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 11, 2013 9:06
Hozzászólások: 13
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Mi van ha nem lett zárlatos és nem is szakadt el?
Akkor a paraméterei a régiek csak nem sokáig birná a további üzemet.
Ergó kimérhető milyenre kell cserélni.
De mit mérjek?
Induktivitást?
És azt is jónak gondolom, hogy a menetzárlatot kimérhhetem ugy hogy az ellenállásának most még feltekerve és késöbb lefejtve kinyutva megegyeztőnek kell lennie. ha azonban x db menet zárlatos akkor e két érték eltérő lesz,,,

Jól közelitek?


kedd jan. 15, 2013 12:09
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
SPafi írta:
... csak a jobb porvasmagok képesek kis veszteséggel elviselni...

Na igen. Erről írtam én is.
Nem lesz egyszerű olyan csere darabot találni, ami nem fog leégni, illik oda, és működni is fog. :shock:

Valószínűleg jóval nagyobb mértben van esély az ilyesmire.


hétf. jan. 14, 2013 21:32
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Lesa írta:
http://kepfeltoltes.hu/130114/chat_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/130114/91568252c ... es.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/130114/271743011 ... es.hu_.jpg

Ime a fotok. Latszik ami tulhevult s kulonos hangsulyt fektettem a tombszeru hutobordakra. Lehetseges hogy azokat a tekercsel egyutt cserelnemu.kellene normalisan megnovelt feluletu hkutobordakra?


Erős a gyanúm, hogy ez egy PFC tekercs (nem fojtó). Mármint igazi, aktív PFC, nem a dísznek betett passzív. A PFC az az áramkör, ami biztosítja, hogy a felvett áram szép színuszos legyen, így kisebb legyen a hálózat terhelése. Ma már ez kötelező, de a gyártóknak úgy hiányzik ez, mint egy fenékberúgás, és a felhasználók 99 %-át egyáltalán nem érdekli (jogosan). A legtöbb gyártó valahogy keresztül verte, hogy elfogadják a készülékét egyszerű, nem hatékony, de problémamentes passzív PFC-vel. Ez a gyártó viszont vagy túl korrekt próbált lenni, vagy az új szabályok szerint már muszáj aktív PFC-t beszerelni. A gond az (többek között), hogy a PFC-ben üzemelő tekercsekre igen magas meddő teljesítmény jut, amit csak a jobb porvasmagok képesek kis veszteséggel elviselni. Ráadásul magas hőmérsékleten öregedni kezdenek (a hőmérséklettel exponenciálisan növekvő sebességgel), ami a veszteséget tovább növeli... Gondolom, nem kell folytatnom.

A melegedést az is fokozza, ha a bemeneti feszültség túl kicsi, ilyenkor nagyobb áram folyik rajta. Érdemes ellenőrizni a felhasználási helyen, hogy megvan-e legalább 210 V.

Csere: hááát, komplett, jó minőségű PFC tekercset, pláne az eredetivel megegyező induktivitásút (miközben valószínűleg nem ismert), nem sok helyen kapsz.

Bontsd le a drótot (közben számold a meneteket)! Ha még látszik alatta a színkód, vagy a típusjelzés, attól lehet, hogy okosabbak leszünk! Pl. ha sárga-fehér (übergagyi -26-os kódú típus), akkor a hülye gyártó túl sokat akart megspórolni, és akkor ennél még könnyen szerezhetsz jobbat.


hétf. jan. 14, 2013 19:23
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 11, 2013 9:06
Hozzászólások: 13
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
http://kepfeltoltes.hu/130114/chat_www. ... es.hu_.jpg


http://kepfeltoltes.hu/130114/91568252c ... es.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/130114/271743011 ... es.hu_.jpg

Ime a fotok. Latszik ami tulhevult s kulonos hangsulyt fektettem a tombszeru hutobordakra. Lehetseges hogy azokat a tekercsel egyutt cserelnemu.kellene normalisan megnovelt feluletu hkutobordakra?


hétf. jan. 14, 2013 13:14
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 11, 2013 9:06
Hozzászólások: 13
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Bocsánat, Igen, ATX.

De ez a fotó nem az enyim, hétfőn lesz fotó arról hogy az én túlhevült tekercsem pontosan hol van.


szomb. jan. 12, 2013 20:22
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Ez valóban a bemeneti zavarszűrő. Esetleg lehet attól meleg, hogy elszállt az egyik hálózati egyenirányító dióda. Netán kiszáradt az elkó, és ettől megnőtt rajta a kapcsoló frekis feszültség.

AXP helyett ATX-et akartál írni?


szomb. jan. 12, 2013 19:58
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Lesa írta:
... attól hevül túl a tekercs ha a tervezettnél nagyobb áram folyik rajta át...

Ez kétségtelen. A fotón levó fojtó a bemeneten van, 1-2 A folyik rajta. Ettől egy ilyen vastag huzal nem lesz forró.
Ha menetzárlatos (silány huzal), esetleg a ferritnek/porvasnak van valamiért nagy vesztesége, akkor igen. Az nehezen képzelhető, hogy a táp felvesz 5-6 A áramot, és ezt röhögés nélkül bírják a fóliák, meg a félvezetők, csak a fojtó nem.
Szokott biztosíték is lenni a bemeneten, annak is ki kellene mennie.

Ps: Talán még lehet a hibás puffer elkó is.

A szilikon ragasztás azért van, hogy a táp rázkódásánál (szállítás, elejtés) ne szakadjon ki a forrasztás a fóliából, mert azért van súlya a fojtónak (ferrit + réz).


szomb. jan. 12, 2013 18:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 11, 2013 9:06
Hozzászólások: 13
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
http://prohardver.hu/dl/cnt/2012-03/837 ... e_in_b.jpg

Köszönöm a tartalmas válaszokat, válaszolom egyben mindre.
Fotót csak hétfőn tudok mellékelni a mellékelt fotó nem az én fotóm nem is az én tápom s még csak nem is azonos típus, de ehhez hasonló tekercs égett ki (hevűlt túl), hasonlóan volt ragasztva.
Asszem választ ad, miért kellett ragasztani.

Nem vagyok benne biztos, hogy ez fojtótekercs, de nekem azt mondták ez az.

Igazából azt várom hogy beszélgessünk a kérdésről s valószínüsitsünk lehetőségeket.
Semmiből se állna kicserélni a tekercset ha tényleg az a hibás. Na de hogy lehet egy ilyen tekercs hibás? Zárlatos s kisebb a menetszáma a tervezetnél? Ez esetben valóban érdemes cserélni.

Én azt hinném attól hevül túl a tekercs ha a tervezettnél nagyobb áram folyik rajta át. Ennek pedig két lehetséges okát látom: vagy zárlatos és kisebb az ellenállása vagy a ráeső feszültség magasabb s emiatt nagyobb áramot vesz fel.
Ha tervezési hibát gyanítunk egy ötletem van: a tápon belüli hűtőbordák nem olyanok mint a példa szerinti fényképen hanem borda nélküli alumínium lemezek amik olyan vastagok (5 mm) hogy már már az alumínium tömb fogalmát is kimerítik.
A gépet hozzáértő állította össze nem tartom valószínűnek hogy hibásan bár amennyi „szakembert” láttam már, ez is egy lehetőség.

A „majd leég a fojtótekercs” megfogalmazásom pontos magyarázata:

Nem várták meg amíg leég, hanem füstöléskor a számítógép védelme érdekében kicserélték a tápegységet. A tekercsen jelentős elszíneződés látszik innen gondolom hogy korábban túlhevült ugyanakkor ma se vagyok meggyőződve róla hogy bűnös, inkább áldozat.
A „majd leég a fojtótekercs” megfogalmazásom oka hogy biztos vagyok benne hogy leéget volna. A hétfői fotó megtekintése után ebben nektek sem lesz kétségetek. Tehát újra és újra túlhevül majd leég. Ez a hibajelenség.
Elmondásotok alapján lehetséges helyzetként felmerült most bennem hogy a táp alul volt méretezve a konfigurációhoz, a számítógép valamelyik éren több áramot vett fel mint amennyit ez a táp elbír s ezért ezen a ponton terhelődött túl.
Ha ez így lenne akkor nagyon egyszerű a megoldás: ezt a tekercset ki kell cserélni s utána használni csak egy kisebb energiaigényű konfigurációban. Mert ez esetben egy kifogástalan de helytelenül megválasztott tápegységről van szó.
Még az is felmerül hogy az elszíneződött tekercset ki sem kell cserélni, hisz normál terhelésnél nem fog túlhevülni, ugyanakkor a füstölésig hevítés miatt a lakréteg károsodott, nagyobb a rövidzár esélye ha egyáltalán most nincs. Nem tudom ilyen hevítéstől a porvasmag szerkezete nem változik e?

Újabb lehetőség: újra és újra túlhevült ettől volt szaga, s zárlatok keletkeztek ettől még jobban túlhevült még jobban szaga lett s végül a zárlat miatt annyi tekercskör esett ki hogy füstölésig hevült…
Kérdés egy ilyen folyamat nem károsít e mást?
Tápegység csere történt csak. A tekercset addig nem cserélem amíg nem tudom hogy ez önmagában megoldás e. Az új tápról nem tudok semmit se.
Modern tápról van szó. AXP. Ezt értem az ezek alatt. Eddig azt hittem ezek az AXP-k mind túlterhelésvédettek.
Azt sejtem h a fojtó hőmérsékletét nem figyeli de azt gondolnám hogy egy fojtó vasmagja füstölésig történő hevítése csak túlterheléssel lehetséges, s ezért lekapcsol. Ebből gondoltam hogy nem a számítógép általi túlterhelésről van szó hanem meghibásodás okozta túlterhelésről s így nem a tekercs a hibás.

Mégegyszer köszönöm az eddigi válaszokat.


szomb. jan. 12, 2013 16:55
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Lesa!

Ha most tényleg azt várod, hogy soroljuk fel az összes lehetséges okot részletekbe menően, amitől büdös lehet a tekercs, akkor kapufát lőttél. Úgysem érnél vele semmit, és téged nem is érdekel a porvasmagok szexuális élete.

Két dolog lehetséges: vagy meghibásodott a tekercs, vagy gyárilag ilyen. Ha gyárilag ilyen, akkor vagy a konstrukció hibás, és akkor vagy kuka, vagy az eredetinél jobb alkatrészt kell beépíteni, vagy lehet, hogy túlterhelted. Ha meghibásodott a tekercs, akkor ki kell cserélni (jé, tényleg, ki gondolta volna?)!

Ha konkrétumot akarsz hallani, vedd a fáradságot, és árulj el te konkrétumokat a tápodról és a PC-ről, mert nagy valószínűséggel a kettő együtt felel a jelenségért. Mondjuk pár jó fotó nem ártana. (Akadálymentes-e a légáramlás, megfelelő-e a típusteljesítmény, stb...)

A tekercs melegedését egyébként maga a tekercs okozza, legalábbis én, kapcsoló üzemű tápok tervezőjeként nem tudok olyan mechanizmust kitalálni, ami más alkatrész hibájából okozna több veszteséget a fojtón egy máskülönben jól működő tápban.

Idézet:
Gyári hűtése van.

Ez semmit nem jelent. A hűtés egy rendszer, aminek a PC is a része (sőt a szobád is...). És kétlem, hogy gyárilag összeállított PC-ről beszélnél. Másrészt egy gyári rendszer is lehet alulméretezett.

Idézet:
Tervezési hiba megint csak nem lehet olyan tápegységnél amiből sok ezer jó, de ez meg esetleg néhány nem jó.


Ha szépen kizárod az összes magyarázatot, az egyetlen megmaradót pedig ignorálod, azzal sehova sem jutsz. De, igenis lehet tervezési hiba is. Millió példa van rá, hogy egy tervezési hiba csak bizonyos körülmények esetén okoz problémát.

Idézet:
majd leég a folytótekercs
aztán meg
Idézet:
De nem éget le, csak mikor már füstölt kicserélték s a régit nekem adták. A fojtó nem lett cserélve
Jó lenne, ha a valósághoz ragaszkodnál. És ha nem égett le, akkor honnét tudod, hogy a tekercs füstölt?

Idézet:
Igen csere is megtörtént


Mámint a táp, vagy a tekercs lett cserélve? Ha a táp, akkor az önként adódó kérdés: ugyanolyan típusra? Az nem melegszik túl?

Idézet:
Ezek nem tulterhelesvedettek ?


1. "Ezek"? A többezer típus mindegyikére kérdezel most rá?
2. A túlterhelésvédelmek 99 %-a nem feltétel nélkül véd.
3. Konkrétan ez esetben: a fojtó hőmérsékletét semmi sem figyeli.


szomb. jan. 12, 2013 16:10
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Tron írta:
... érdekes kérdés, hogy egy pár grammos, másfeles drótlábon álló dolgot mért kell még ragasztani is ...
... Tuti, hogy az?

Ha ugyanarra gondolunk, akkor az egy elég szép méretű, és súlyu darab. A ferrit gyűrű van megtekerve vastag zománc huzallal. Az 5V-os kimeneten szokott lenni a két elko között, a szekunder oldalon.

A másik egy sokkal kisebb (de hasonló kivitelű). Ez a 230V-os bemeneten zavart szűr.
Talán még vannak egyéb, kicsi fojtók a tápban, de azokon lényeges áram nem folyik.

Lesa
Tulajdonképpen melyikről van szó? Egy fotó esetleg?


szomb. jan. 12, 2013 15:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Üdv!
Az a fehér trutyi csak ragasztó, pusztán mechanikai rögzítés (az mondjuk érdekes kérdés, hogy egy pár grammos, másfeles drótlábon álló dolgot mért kell még ragasztani is).
Huszonéves pályafutásom első olyan tápja lenne ez, amiben egy fojtótekercs ég el.
Tuti, hogy az?


szomb. jan. 12, 2013 14:30
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 11, 2013 9:06
Hozzászólások: 13
Hozzászólás Re: Túlterhelt folytótekercs PC-tápban.
Elnézést. Kijavítottam.

Szóval a folyton túlhevül-ön azt értem hogy szaga van. De nem éget le, csak mikor már füstölt kicserélték s a régit nekem adták. A fojtó nem lett cserélve - még - mert amíg a hiba okát meg nem szüntetem nem érdemes mert újra túlhevül majd s füstöl s a cél egy tápegység. Füst generátorom van jobb is.:)) Tudom hogy baj van a tápegységgel ha nem lenne akkor
1. nem érdekelne mi a baja - mert ugye nem lenne baja
2. nem akarnám megjavítani
3. nem füstölne
4. nem lenne nálam.

A nem megfelelő hűtést kizárhatjuk. Gyári hűtése van.
A túlterhelésre kérdezem hogy túlterhelés védett tápegységet hogy lehetne túlterhelni.
Tervezési hiba megint csak nem lehet olyan tápegységnél amiből sok ezer jó, de ez meg esetleg néhány nem jó.
Igen hibás alkatrészek valóban lehetnek benne ha nem lennének akkor nem lenne baja.
Igen csere is megtörtént. Tisztában vagyok vele hogy ha egy számítógépben egy tápegység elromlik akkor ki kell cserélni egy olyanra ami nincs elromolva. És most az a konkrét eset hogy kérdés van: mi okoz ilyen hibát. Tudom hogy hibás alkatrész okoz hibát de melyik alkatrészek hibája okozhatja ezt a hibát?


pén. jan. 11, 2013 23:13
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11872
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Túlterhelt folytótekercs PC-tápban.
Lesa írta:
Sziasztok. Ha a PC tápban folyamatosan túlterhelődik (túlhevül) majd leég a folytótekercs, ennek mik lehetnek a lehetséges okai?

Az nem derül ki, hogy az eredetivel megegyező drótvastagságúval lett cserélve a fojtó. Ha igen, komoly baj van a tápban. Nagyjából azok, amit Vackor írt.

Ps: javítsd már ki a folytótekercset fojtótekercsre. Jobban néz ki. :wink:


pén. jan. 11, 2013 20:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 11, 2013 9:06
Hozzászólások: 13
Hozzászólás Re: Túlterhelt folytótekercs PC-tápban.
Köszi.
A tekercse fehér anyaggal van a hutobordahoz ragasztava. Ez hutopaszta? Vagy csak mechanikai rögzítés?

Ezek nem tulterhelesvedettek ?

Szeriahiba?

Az utóbbi biztos.Mármint hogy hiba okozta a leégést. Hiba nélkül nem ég le.


pén. jan. 11, 2013 11:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4777
Tartózkodási hely: Siófok
Hozzászólás Re: Túlterhelt folytótekercs PC-tápban.
- nem megfelelő hűtés
- túlterhelt tápegység
- tervezési hiba
- hibás alkatrészek
Ha konkrét esetről van szó, akkor inkább csere. :huha:


pén. jan. 11, 2013 9:44
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 11, 2013 9:06
Hozzászólások: 13
Hozzászólás Túlterhelt fojtótekercs PC-tápban.
Sziasztok. Ha a PC tápban folyamatosan túlterhelődik (túlhevül) majd leég a folytótekercs, ennek mik lehetnek a lehetséges okai?


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Lesa pén. jan. 11, 2013 23:04-kor.



pén. jan. 11, 2013 9:11
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 29 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 161 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség