Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. ápr. 27, 2024 9:38



Hozzászólás a témához  [ 2189 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44  Következő
TL (Transmission line) tervezése 
Szerző Üzenet
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 19
Hozzászólás 
A 26,6 cm-es mélyet kívülről fogatom fel egy 22 mm-es Mdf-re. Cső belső mérete: 220 x 110 mm. Kivezetékezésről meg nem döntöttem, a hangváltót meg csak találomra...
De inkább akkor a klasszikus felállást építem ha probléma lesz a középpel.Ha a klasszikusnál TUDTOK JOBBAT akkor abban segítsetek (mármint az előbbi problémákban).
Klasszikusnál nem lenne gond a középpel.

Fontos amit már kérdeztem de nem kaptam választ: hangfalanként két mélyet akarok beépíteni - na most eddig én úgy gondoltam hogy 1-1 különálló csőbe raknám őket egy hangfalon belül - namármost be lehetne rakni 1 csőbe 2 ugyanolyan hangszórót???

Nem jobb ha a TL nyílás a mélynyomó közelében és nem a földön van???


pén. nov. 08, 2002 19:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Kela!
Sajnos nem látom a rajzod, mert nekem nem jön be.
Van egy rajz a 2. lapon itt a topic-ban. Nézted már?
Az egy klasszikus hajtogatás ami bevált. Nincs közel a hátfal és teljesíti az 1/3-os elhelyezést.
Üdv! watt


pén. nov. 08, 2002 7:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
Amivel lehetnek problémák, az a hangszóró mögötti fal csillapítása. Szerintem nem lesz elég hely a középhangok elnyeletésére, túl sok fog visszaszólni a membránon keresztül.
Hogy a TL szempontjából mennyire befolyásoló, azt nem tudom. (tippem szerint nem vészes) Gondolom függ attól is, hogy milyen széles a doboz.
A mélyet belülrõl vagy kívülrõl fogatod fel? Mekkora a mélyhangszóró? Milyen vastag az elõlap?
Hol lesz a kivezetékelés? Miért ott van a hangváltó?

Bocsi a sok kérdésért...kíváncsiság :) Meg kitudja ...


csüt. nov. 07, 2002 21:22
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 19
Hozzászólás 
TL mellett döntöttem véglegesen.Egy állo design-t szeretnék, én hajtogattam is egyet csak meg akarom tudni hogy TI miylet hajtogattatok.
Az enyém http://hangfal.uw.hu/tl.gif
Probléma hogy a 10 cm vastagságú csőböl 8 cm-ig benyúlik a mágnes???


csüt. nov. 07, 2002 20:48
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
Köszi, majd elmélkedek rajta. Remélem hamarosan elkezdodik az épités (kisérlet).

üdv putymuty


hétf. nov. 04, 2002 12:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Szerintem a TL inkább csak Subnak jó(150Hz alatt) mint írtam. Ettől még lehet, hogy neked jól fog sikerülni!
Nincs értelme 1/8-ra méretezni.
Passzív váltót nem lehet jól méretezni otthon.
Nem sokkal drágább az 5 csatorna és a két út is megmarad a 100Hz felett, ami a minőséget biztosítja. A mélyek is sokkal teltebben szólnak a külön csatorna miatt. Az erősítők sem szenvednek több sáv átvitelével. A dinamika egy nagyságrenddel jobb a direkt kötések miatt(elmaradnak a tekercsek, kondik reaktív visszalövései ill. nem tevődnek hozzá a hangszóró tekercse által keltettekhez.).
Nekem csak pozitív tapasztalatom volt eddig autóban és szobában egyaránt.
Üdv! watt


hétf. nov. 04, 2002 11:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
Esetleg meg lehet próbálni hangszerboltokban. Debrecenben vettem Fejeséknél.

Watt: egyetértek, hogy "rossz" hangszórókból három útban sokkal jobb eredményeket lehet kihozni, mint kettõbõl. De sajnos tapasztalnom kellett, hogy a két útnak hatalmas elõnyei vannak. Pl. kivitelezhetõ passzív váltó, kisebb dobozméret, kis hangszórók közti távolság, egyszerûbb kivitelezés.
Nekem épp az tetszik a TL-ben, hogy két úttal meg lehetne csinálni azt, ami a zárt dobozomnál van hárommal.(legalábbis nagyon hiszek benne) Kicsit úgy hatnak a szavaid, mintha csak wooferekrõl lenne szó. :( amennyiben igen, akkor feladom...
Amúgy az aktív három út lehet hogy drágább, mintha vett volna az ember jó középmélyet és magasat és egy! jó erõsítõt. Legalábbis ez a tapasztalatom.

Visszatérve a témához - van értelme szerintetek 1/8 Fs-re hangolni a TL-t? Gondolkozok ugyanis a zárt dobozom átalakításán, de nincs elég hely benne 1/4-hez.


hétf. nov. 04, 2002 10:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Budapest Körmöcbánya u.
T: 291 7328


hétf. nov. 04, 2002 10:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 361
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás 
Érdekelne mit tudtok arról hol lehet az eminence hangszórókat kapni magyarországon? Köszi
oz


hétf. nov. 04, 2002 10:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Én már többször leírtam, hogy itt mélyhangsugárzót tervezünk. Ez nálam annyit jelent, hogy 150Hz alatt. Nem is tudom másképp elképzelni az otthoni körülmények között építtendő hangrendszert, mint "két és fél" utasnak(hogy jó legyen).
Tehát pl.: 20-100Hz..100-2500Hz...2500-20KHz.
Sok féle magasnyomó van, ami a 2500Hz keresztezést támogatja, a többi ízlés kérdése.
(Vannak igen jó magasnyomók(gumiperem!+titán membrán, 800Hz fs, 25-30eFt) amik 1300Hz-től 24dB/oktáv vágással tökéletesen elviselnek 30W-50W zenei teljesítményt. Ezekkel igen egyenletes magastartományt lehet elérni, de gondolom az áruk miatt itt nem lennének népszerűek.)

A középtartományra szinte bármilyen jó minőségű 13-16 esetleg 20cm átmérőjű hangszóró megfelel Qtc 0,71-re hangolva.

Nem érdemes kísérletezni teljes mély-közép sávú zárt és reflex dobozokkal, mert úgy sem lesz igazán jó. Se mélye, se jó dinamikus közepe nem lesz egyszerre(Somogyi és társai), de ha szétválasztjuk a sávokat, akkor a gyengébb hangszórókból is egész jó rendszert lehet készíteni(és még olcsóbb is lehet).
Hozzáteszem, hogy csak akkor lesz jó, ha a sávokat eleve kiosztjuk a hangszórókra. Ezt csak aktív rendszerben tehetjük meg. Ne házimozi erősítőt építsünk, hanem inkább 5-6 sávos aktív rendszert. Semmivel sem nehezebb, mint egy sztereót összehozni.
Egy TL-t nehéz meglévő rendszerbe illeszteni. Nem úgy van csak, hogy odateszem azt szóljon.
Ha jót szeretnénk, akkor már az erősítőtől kezdve kell a rendszert felépíteni. Itt most nem szükséges feltétlenül misztikus erősítő kapcsolásokra gondolni, de valami jó minőséget azért érdemes választani. Nem kell feltétlen építeni, lehet venni is használt cuccot, de szerintem az drágább(3db sztereó erősítő és akkor még nincs meg a szűrő)
Ha van egy komolyabb cuccunk már, akkor ki lehet egészíteni egy mélyerősítővel és beilleszteni egy szűrőt a meglévő erősítő elé. Így még az erősítő doboz külalakjával sem kell törődni, mert úgy sem látszik. Ekkor 3 sávos lesz a rendszer. Ez a megoldás csak gyári meglévő hangfalak esetén ajánlatos és nem könnyű az összeszintezés, és a keresztezési freki kiválasztása.


Csak akkor számíthatunk jó eredményre, ha az építés előtt tanulunk, mindent megtervezünk-átrágunk többször. Ne menjünk bele öszvér megoldásokba, mert utána csalódunk és hajlamosak vagyunk azt mondani, hogy az "anyag" a hibás mindenért. (Én inkább magamat szoktam okolni, ha valami nem úgy áll össze, ahogy kéne.) Minden tőlünk függ és nem csak anyagi kérdés. (Itt említhetnék néhány esetet, ahol a több100e Ft-os befektetés ellenére a kapott összkép borzalom lett.)
Mindig olyan elemekből tervezzünk aminek az adatai megvannak és kaphatóak is. Ha szatelit renszert választunk, akkor elég egy db jobb minőségű mélynyomó ami akár olcsóbb is lehet mint két rosszabb. A szatelitek pedig igen kicsi 10-20 literes dobozok, kicsi hangszórókkal ami szintén olcsóbb és könnyen elhelyezhetők. A nagy láda pedig asztal helyett középre helyezve kitűnő(nekem bevált, 200 literes:-).

Sajnos az elképzelést, ami az emberben kialakul egy rendszer tevezésekor, nem lehet maradéktalanul átadni. Ez lehetetlen. Mindenkinek törekednie kéne az optimum megérzésére, de ehhez sok tanulás és "reszelés" árán jut el az ember.
Én itt csak alap ötleteket tudok adni, és talán segíteni. A többi rajtatok múlik. Egyet tudok. Egy mai házimozi erősítő árából elvileg sokkal jobb minőségű 5 csatornás rendszert ki lehet hozni hangszóróstul. Igaz, hogy nem lesz Dolby Digital, de viszont jól fog szólni.



Bocs a hosszú léért!
Üdv! Watt


hétf. nov. 04, 2002 6:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
Az Eminence hangszercuccban télleg jó:) Egyébben meg még nem hallottam szólni :( Eminence-t használok a gitáromhoz, egy 12"-os szélessávút, de iszonyatos nagy hangja van.
Az Eminence kappa pro 10 nagyon brutális, szívesen meghallgatnám egy TL-ben. Az tetszik, hogy a mérési körülményeket is oda merték írni!
A kivitelezése nem nagy durranás, de a tudása...
Szal egyetértek Wattal.

Az OK, hogy a Qts 0,3..0,5 közé essen (kb.), Fs legyen viszonylag alacsony, de a Vas?
Valahol olvastam, hogy ha a Vas nagyon magas, akkor a közép tartományban túl erõs a hangszóró, így nem szerencsés TL-hez. Egy ismerõsöm meg azt mondta, hogy ha nagy a Vas, akkor TL-t neki! Tud errõl valaki valamit?


szomb. nov. 02, 2002 11:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Nézzétek meg a www.eminence.com -ot is. Lehet itthon is kapni. A legjobbak között vannak. (Még nem hallottam jobbat náluk:-)) Nézzétek meg a referenciáikat.
Üdv! watt


pén. nov. 01, 2002 22:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
Hellowu!
TL-el almodtam, de telleg :)
Sajat kerdeseim egy reszere megtalaltam a valaszt, amit kozzeteszek, hatma mast is erdekel:
http://www.reflexsound.hu/ - Beyma, Celestion hangszorok
http://www.beyma.com/ - Beyma honlap
Megtalaltam az angol verziot is, csak a bongeszom huleskedett.


Ha valakit erdekel meg hangszoro :
http://www.lyeco.com.tw
Ezt jo lenne tudni, hogy lehet-e magyarorszagon kapni, mert vannak nagyon profi szeriai. Hallottam a TD-2501XL magasat szolni ... kohhom ... izzeee ... piszokjo, es 7eFt korul volt regen (allitolag a Kacsa-nal, de mar nincs). 1Khz-ig gyonyoruen szol!
Aki tudja hol lehet Lyeco-t kapni az szoljon lecci! Koszike.

Minden jot kivan putymuty!


pén. nov. 01, 2002 14:27
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
A Monacornal az AD , ha jol ertelmeztem, akkor az "olcsobb", acelkavas szeriakat jelzi.

Mellesleg mostmar nagyon izgatja a fantaziamat ez a Beyma, annyit beszeltek roluk :)
Nekem foleg a magasak tetszenek. Azt nagyon megkoszonnem, ha valaki tudna nekem segiteni, hogy kb. mennyiert (es hol) lehet kapni az alabbiakat:
T2010, T2030 (magas), 8BR40, 8WOOFERP, 6B30P

foleg a ket magas erdekelne, meg ha valaki ezekrol egyebet is tud, azt koszi. (pl. dom anyaga, iranyitottsag, angol leiras:) A honlapot mar megneztem+frekimenetet.
Amennyiben igazak az adatok, egesz turheto TL-t lehet ezekbol epiteni (szerintem turheto a kozeptartomanyuk is). Csak az ar a kerdes. Gondolom ezek a Beyma mely hangszorok pp mebranosak, alukosarasak. Errol tud valaki valamit, mert nekem nem sikerult kihamozni a spanyol halandzsabol?

Amugy nekem a problemam ezzel a forummal egy picit az, hogy ha jol ertelmeztem a tobbseg 20cm vagy nagyobb hangszorokkal epitkezik. Ebbol kovetkezik, hogy a kozeptartomany csak akkor lehet "tokeletes", ha a magasat leengedik 1Khz-ig, ami altalaban nem szerencses. Zaza ketutas rendszert ekkora hangszorokkal nemtom milyet lehet csinalni... En meg finnyas vagyok. Beymaban is ami tetszett, az 20cm-es, de ott mar eleg nagy a membrantomeg (nem Somogyihoz viszonyitva:), valamint a membran kimozdulasa, amely a kozeptartomanyban megintcsak nem szerencses. 15-17cm-est meg nem talaltam.
A magasakban viszont tetszik a fem elolap.


szer. okt. 30, 2002 19:02
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Én tegnap terveztem a Beyma 8woofer-re egy TL-t.
FS 35 ebből 243 cm-es cső. Érdekes, hogy a 25cm-es Beyma is fs 35-ös.
A doboz méretei 74*26*44. Ez nem is olyan nagy, igaz belül csak 19 mm-es lapokat terveztem és egyszeres vastagsággal. 220 cm2-es csőfelület.
A Monacor hangszórókról én jókat hallottam olyanoktól, akik komoly hangfalat építettek belőlük. Igaz az AD-s típusjelzésűek voltak előnyben.


szer. okt. 30, 2002 16:18
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
Watt : teljesen igazad van a kijovo hanggal kapcsolatban - kicsit lassu vagyok :)

Alfonso : A tobbretegu megoldason mar en is agyaltam. Talan ugy lenne a legszerencsesebb, ha a belso falakat pozdorjabol csinalna ez ember (legalabbis a terelolapokat), mert annak nagyobb a csillapitasa a magasabb tartomanyokban. Harom reteget tudnek elkepzelni : pozdorja-mdf-pozdorja profin osszeragasztva. Mindegyik 10mm-es. Ami zart dobozt most csinaltam (csinalok:), annak pl. az elolapja 2x19mm pozdorja (eredetileg mdf+pozdorja volt tervezve), a hatlap pedig belul pozdorja, kivul mdf. Belul tobb helyen parafa. Az egyetlen bajom vele a sulya. Mire teljesen kesz lesz, kb. 40kg-ot fog nyomni egy, es ez csak egy szobai doboz :(
Megneztem a programokat. A tline nem nagy extra, a masik (Matlab) meg nemtommert de nem muxik. Nem akar szamolni. Majd meg probalkozok. Bar a Matlab-os proginal lathato az osszes keplet, esetleg meg lehet probalni mas hasonlo matematikai progiba atvinni. (bar a hajam egnek allt ennyi keplet utan)

Reszben a suly es meret miatt szeretnek egy uj dobozt csinalni, na meg a kivancsisag... "Csak high-end-ben" gondolkozok, marmint annak az aljaban. Ezenkivul azert is kellene a kisebb meret, mert a mostani dobozomnak tul nagy az elolapjanak a felulete. Ez regen divat volt, mert ezt mondtak megnoveli a teret, de a mai tendencia epp a minel kisebb elolapok iranyaba mutat. (lasd B&W - Nautilus, Wharfedale olcsobb kategoriaju csepp alaku magasai). A nagy felulet kedvezotlen a kozep es magas hangok miatt. A TL pont megfelelo lenne :)

kineztem egy elerheto aru hangszorot : Monacor sph 170 vagy 170c http://www.monacor.de/produkte/main.cfm ... 64309#3291

lecci nezzetek mar ra + valami velemeny, vagy egyeb marka. Elore is koszi.


szer. okt. 30, 2002 13:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Mégvalami a falkhoz. Èrdemes szendvics szerkezetet alkalmazni. Tehát több fajta fát egymásra enyvezni, vagy akár csavarozni.A homok lenne a legjobb
de ezt a dobozon belü megcsinálni,hát...
Lehet átlós merevítéseket csinálni.
Ez nem rosz:
ttp://www.speakerbuilding.com/content/1 ... racing.jpg


szer. okt. 30, 2002 10:23
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
A cső végén azok a hangok és közeli szomszédjai "jönnek ki" hangosabban, amelyikek hullámhosszában a cső hossza megvan egészszer.
Ekkor alakulhat ki álóhullám a csőben. Ez javítja a mélyátvitelt a rezonancia frekin(fs környékén)
Tehát csak a cső végén kivett hanggal nem sokra mennénk.

Szerintem nem nagyon kell ide képlet. Ennél egyszerűbb doboz nincs más. Ha nagyon érdekel a működési elve, akkor a hullámvezetést csőtápvonalban témát tanulmányozd. Ezen alapul az egész. (pl. radarok)
Esetleg még az orgonasípokat is lehet vizslatni.

A doboz falának merevítése és tömegének növelése sokat javít. Ezért említettem a tégla kivitelt is.
Ha azt akarjuk, hogy ne jöjjön ki a hang a doboz falán keresztül, és hogy ne rezonáljon a fal másodlagos hangokat keltve ezzel, akkor nagyon merev és nagy tömegű falat érdemes használni a józan ész határáig.
A hang egyrész visszaverődik, másrészt elnyelődik a falban. Ha a fal anyaga nem elég merev, akkor rezonanciába jön és sugároz. Ekkor a hangenergia mozgási energiává alakul, majd egy része ismét hangenergiává a fal külső felén.
Ha a fal elég merev és nagy tömegű, akkor a hangenergia nem tudja megmozgatni a falat(vagy csak nagyon kissé), ezért hővé alakul benne. A csillapítást sem szabad elfelejteni, mert csak a 200Hz alatti hangok tudnak egy pl. tégla falat meggerjeszteni. A többi visszaverődve kijutat a csövön. Akkor is keletkeznek felharmonikusok, ha pl. csak 100Hz alatt használjuk a TL-t.

Üdv! watt


szer. okt. 30, 2002 7:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
A dos-os progi:
http://www.wssh.net/~wattsup/audio/tline.zip


kedd okt. 29, 2002 10:28
Profil Privát üzenet küldése ICQ
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Kedves Putymuty! A TL-ekkel az a baj, hogy szinte semmilyen progi nincs. Én kettöröl tudok, az egyik egy Dos-os förmedvény ami valójában a hangelnyelö anyagok hatását modellezi, a másik az egész rendszert.
Az utóbbi egy MathCad nevü programra írt alkalmazás. Itt a cím.
http://www.t-linespeakers.org/projects/ ... thcad.html
Én nem próbálkoztam még ezzel.Lehet, hogy jó.
Valószinüsítem, hogy komolyabb gyártóknak (pl.B&W)vannak erre kidolgozott szoftverei.
Sajnos nekünk, átlag hobby-hifistáknak marad az Empirikus út. Kisérletezni, kisérletezni. Ha esetleg kipróbálnád a programot számolj be a fejleményekröl.

Üdv


kedd okt. 29, 2002 10:20
Profil Privát üzenet küldése ICQ
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
Lenne néhány értelmetlen kérdésem (végre ékezetekkel? :):

1. (Lehet hogy elozo hozzászólásomnál nem derült ki egyértelm?en) szerintetek mennyi hang jön a cs? végén ki? (az összes hány százaléka) Ez azért is lenne számomra fontos, hogy mennyire és hogyan lehet ezzel szabályozni a (mély) hangot.

2. Valaki mondta nékem, hogy van egy gyönyör? képlet (függvény), melybe behelyettesítve a hangszóró adatait meg tán a cs? adatait, és ezt begépelve egy számítógépes függvénymegjelenít? programba megkapjuk max. 5%-os eltéréssel a TML doboz frekvenciamenetét. Tud valaki err?l valamit?

3. Szerintetek mennyit és hogyan dob egy doboz hangján az oldalfalakban mondjuk 1cm-es homok?

Remélem nem gond, hogy ilyen sokt kérdek... De ha egyszer nekilátok dobozt csinálni ... :)


kedd okt. 29, 2002 0:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Jó, jó..,kicsit destruktív voltam az elözöekben:)


hétf. okt. 28, 2002 10:14
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Alfonso!
A rengeteg munka egy kicsit túlzás. Csupán egy vagy két lappal többet kell beszerelni egy zárt dobozhoz képest. Csillapítani mindegyiket kell a falakon.

Kérnélek benneteket, hogy ne menjünk át reflex doboz készítésbe itt! (légyszíves akkor nyissatok új topicot)
Köszönettel!
watt


hétf. okt. 28, 2002 9:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Alfonso! Tudnál ilyen hangszórót mondani példaként, "aminek 70-80 literes dobozznál QB3 as müködés mellett az f3 pontja 25hz-en" van?

Mi az a QB3-as működés?


hétf. okt. 28, 2002 8:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
A kéménnyel csak az a baj, hogy max. 2.6m esik a szobába és ezért nem lehet hogy a hangszóró és a lyuk is bent legyen, ha hosszabb cső kell. Na meg a belső mérete is kicsi(pl. nekem van egy kéményem, amibe még sosem gyújtottunk be.). Így nem fog jól szólni.
Az aljzatba építés megoldható, ha nincs pince, bár a fal mellett hosszában és elfordítva a saroknál, elég hosszú cső kijönne és lent sem zavarna.
Ez a téglából-betonból való építés nem új keletű. Én hallottam egy ilyen reflex dobozt(házat?:-)). Teljesen szinezet nélkül szólt, nagyon határozott hanggal. A tulaj a sarokba építette, mikor a ház készült. Az ötletet a Klinger könyvből vette(ott látható egy kép).

Az a 17Hz csak akkor kéne hogy szóljon, ha a zenében is benne van. Sok olyan doboz születik, amikből akkor is dübörgés jön, ha nincs is olyan hang a zenei anyagban. Ezek parazita rezonáns mélyek, amik igen fárasztóak tudnak lenni. Egy mélyhangsugárzónak, akármilyen furcsán hangzik is, csak akkor szabadna mélyet nyomnia, ha az a zenei anyagban jelen is van. Ez a jelenség úgy képzelető el, hogy egy dob jele után, mindenféle rezonancia hatására lecsengő mélyek gerjednek.
Ilyen jelenség a rosszul méretezett reflexeknél szokott előfordulni, meg az olyan zárt hangsugárzóknál, amikben gyenge a hagnszóró vagy a doboz fizikai felépítése. A szoba is okozhat hasonló hatást, ha nem jól csillapít, és ha rosszak a méretei. Emellet ha jó is a mélynyomó, akkor azt jól kell szintezni a többi sávhoz, mert manapság sokan szeretnek mélyben fürödni.
Üdv! watt


hétf. okt. 28, 2002 6:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
Hi ! ujra itt :)
Ez tetszik :) épitsunk teglabol hangszorot a hazikonkba. Setleg fogjuk be a kemenyt erre a celra :)
Telleg! Mi lenne akkor ha pl. egy kemenybe epitenek pl. a foldszintre egy hangszorot? Mennyi mely lenne a padlasszobaban, azaz mennyi mely jon a cso vegen ki?
Vagy ha hazikot epitenek, a haz ala epiteni egy "csovet". Mondjuk a szoba ala a betonba egy pvc csovet lefektetni - elorelatas :)

Voltam most Bp-en, es a Conradban valami katalogusban lattam Visaton ?? (ez volt a katalogusban irva) hangszorokat 11eFt korul. Tokre ugy neztek ki mint a Videotonok (25cm). Tud ezekrol valaki valamit? En semmi hasznalhatot nem talaltam :( bruhhaaa

Melyhangokkal kapcsolatban maganbejaratu velemenyem az, hogy nem feltetlenul jo az, ha a hangszoro pl. 17Hz-ig ad melyet "jol". Engemet special kifejezetten zavarni tud a tul sok nagyon mely (25-30Hz alatti) hang. Van akinek a feje fajdul + tole.


vas. okt. 27, 2002 19:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
.....ha-csak nem akarsz 18Hz-et is "hallani". :-)
A valóság az, hogy ritka a mai zenék között a 30Hz-nél alacsonyabb zenei hang. Sok orgonamű tartalmaz ugyan 20Hz körülit is, amit egy f3:30Hz pontú hangsugárzó le is sugároz, csak kicsit halkabban. Tehát nem arról van szó, hogy az f3 -nál mélyebb hangok egyáltalán nem szólnak, csak arról hogy a kiviteltől függően 6-12dB/oktáv meredekséggel halkulnak. Nyilván cél a minél alacsonyabb f3 érték elérése, de nem "mindenáron".

Van egy új ötletem a TL kivitelezésére. A padláson egy tégla(6-os válaszfal) "cső" felépítve a szoba fölé. A hangszóró a plafonon kivágott előlapba szerelve, fehér selyemmel eltakarva. A lyuk szintén.
(Panellakók ne próbálkozzanak!:-)) Az 1/3-os kivitel sima ügy. Akár fs hullámhossz/2-es csövet is lehet építeni, ha eléggé túlnyúlik a padlás a szobán túl. Csak az 1/3-ra eső rész legyen a szoba fölött.
Nagy hangszórók előnyben(38-45cm), 100Hz alatt használható szatelit rendszerben.
(Tölcsért is lehet így építeni, csak a 10m2-es szájnyílás kicsit nagyobb munka a betonfödémen,:-)) viszont az lenne a csúcs!)



Üdv! watt


szomb. okt. 26, 2002 0:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Mégvalami!

Nem feltétlenül kell TL-ben gondolkodni, hogyha az adott hangsugárzó paraméterei egy másfajta (könnyebben elkészítetö-reflex v zárt) dobozban is nagyon jól teljesítenek. Pl: Ha van egy jó mélysugárzód reflexhez ami 70-80 literes dobozznál QB3 as müködés mellett az f3 pontja 25hz-en van akkor totál fölösleges a rengeteg munka.


pén. okt. 25, 2002 14:15
Profil Privát üzenet küldése ICQ
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Kedves Rederic! TL-be végülis mindenféle hangszorót lehet rakni. Az ideális qts-t (0.35-0.4) azért favorizálják a nagy TL építök mert ezek a hangsugárzók teljsítenek legjobban egy TL-ben. Egy átlagos csö mivel nyitott (nemcsak nyitott ráadásul a köbtartalm is nagy) inkább reflex dobozhoz hasonlóan viselkedik.
Az alacsony Fs önmagában nem minden, de ezt megint kifejteni, ezeket a dolgokat már Watt valamikor valamelyik topicban leírta.(párszor):)


pén. okt. 25, 2002 14:07
Profil Privát üzenet küldése ICQ

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Meg lehet azt előre állapítani, hogy pl: egy 30cm-es fs=35 hz-es hangszóró kb mennyit változik (mennyit megy le hz-ben).
Néztem Monacor, Beyma, és Eminence hangszórókat és a kemény felfüggesztés ugye magasabb fs-t eredményez, nade a sokkal magasabból pl: 45 nem igazán lehet 25-öt kicsikarni, vagy valamit én félreértek a TL-ben?


pén. okt. 25, 2002 13:21
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Kedves Putymuty! Az ötleted a rezonátorral nagyon jó. Már létezik ilyen. Van róla infóm. Arra is van egy képlet, hogy kell egy ilyen rezonátorüreget mértezni csövel-mindennel együtt. Majd megnézem a képletet.A baj ezzel csak annyi, hogy ezek közelítö képletek. Sajnos az ilyen üregek méretezése csak empirikus uton müködik igazán.
Nem ártana a méretezésnél valamivel mérni is az eredményt. Ha mást nem is minimum az impedancia görbét.

/Ha már ilyen gonolatok vannak akkor édemes lenne két rezonátort beépíteni. Rögtön a mélysugárzó mögé.
Ekkor nem kell az 1/3os elhelyezéssel foglalkozni. Ha viszont mégegy rezonátor lenne akkor már a csövet sem kellene nagyon csillapítani mert a 3/4 -5/4 es fázisproblémákat "beszívnák"- a rezonátorok./

A mély-magas-mely elhelyezes nem rossz ötlet:), csak ehhez speciális váltót is szoktak alkalmazni un: D´appolitio váltó. Ennél az elrendezesnel a magashangsugárzót a függöleges szimmetriatengelyhez képest vizszintesen eltolják valamennyivel. (Biztos van erre is valami számolás)
Ha valaki tudna bövebb infót szívesen venném.!!
Vagy az Acoustic Butterworthról sem lenne rossz valami infó.


pén. okt. 25, 2002 9:51
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Szívesen!:-) (ez a bácsi kicsit erős, nem?!)
Az elképzeléseid alapvetően jók, bár nem mindent értek pontosan.
A szűküléses megoldásról olvashatsz visszább.
A Helmholz rezonátoros megjegyzésed azt hiszem telibe talált, hiszen ez valami ilyesmi. A lényeg hogy működik.
A két hanszórónál a cső területét a két hangszóró össz területére kell méretezni. Nem gond, ha ketten egy csőbe huhognak, csak ne legyenek nagyon távol egymástól. A kis membránsúly valóban jótékony. Sok kicsi elvileg jobb mint egy nagy, csak a kicsi hangszóróknak sajnos a rezonancia frekijük magas, ezért nem igazán mélynyomók.
Ha a hangszóró elég nagy(pl. 38cm-es), akkor a mögötte lévő tér is nagy, a nagy cső miatt(100Hz alatt kítünő). Ha kicsi a hangszóró, akkor a mögötte lévő teret megnövelik általában, de ez nem megy az 1/3-os beépítéssel. Erre példát inkább a szűkülő csöveknél láthatunk,(amit én nem szeretek, de attól még lehet jó, de hogy jobb?)
Ez a levegő sűrűséges változás érdekes gondolat, de nem hiszem, hogy ez számítana, mint inkább a földhöz közeli elhelyezés elhangoló hatása.
A talaj meghosszabbítja a csövet egy kicsit. Ezt esetleg egy utólagos hangolással be lehet játszani. Még rövidebb csövet is kaphatunk, csak kicsit macerás egy próba dobozt csak a hangolás miatt összehozni, de mindenképp megéri.
Én a háromszori meghajlítást ajánlom, mert akkor a hangszóró az első hajlításban 1/3 részhez esik, és a cső kilépése arra áll, amerre a hangszóró. Lehet fektetett és álló használat, szinte azonos doboz esetén.
Üdv! watt


csüt. okt. 24, 2002 20:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 19
Hozzászólás 
Bocs hogy ilyen szétszórt vagyok DE: szereó csatornánként 2db mélyet és 2db magasat akarnék használni - de be lehetne e rakni a 2 mélyet egy csőbe vagy inkább legyenek külön külön csövekbe???
Én az utóbbit biztosabbnak tartom.
Attis


csüt. okt. 24, 2002 17:59
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 19
Hozzászólás 
Köszönöm a kimerítő válaszodat és úgy dönöttem hogy belevágok! BIZTOS jobb lesz mint egy reflex doboz - és kb akkora is - ahhogy és számolgattam.
Beszámolok!
Köszönöm:
Attis


csüt. okt. 24, 2002 17:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Szia putymuty!
(jó a neved!:-))
Az első kérdésedre a rövid válasz az, hogy a hangok hullámhossza és a hangszóró rezonancia frekin mutatott mechanikai viselkedése és a sugárzási ellenállása közötti összefüggések indokolják a méretezést.
A rezonancia frekin segít a hangszórónak a jobb sugárzási ellenállás elérésében.
A kialakuló állóhullámok kvázi lejjebb hangolják a hangszórót. Ha ez rossz frekin alakul ki a nem pontos csőhossz miatt, akkor nem jó helyen lesz az "alátámasztás". Ezeknek az állóhullámoknak az "alátámasztó ereje" és ezzel a hatása attól függ, hogy milyen osztást használunk a cső hossza és az fs között. Az 1/2-es osztás erősebb "alátámasztó" hatást okoz, mint pl. az 1/4-es. Ezért lejjebb is nyúlik az alsó frekimenet(nagyobb a csőben lévő együttmozgó levegő tömege).
Én úgy képzelem el ezt az alátámasztást, mintha a membránnak nőne a tömege(a levegőoszlop tömege hozzáadódik), de csak a rezonancia freki közelében amikor az állóhullám kialakul. Ezzel az fs lefelé hangolódik.
Más frekiken is kialakul természetesen ez a hatás, de ez nem mindig kívánatos. Ezt próbáljuk csillapítani az 1/3-os driver elhelyezéssel és a csillapító anyagokkal. (És ez indokolja az inkább subwoofer használatot is.)

Második kérdésre a válasz az első válaszból adódik. Már mint hogy el lesz hangolva a cső, és e miatt nem jó frekin "támaszt" alá a cső a hangszórónak.

A cső vége jobb, ha arra néz, amerre a membrán, de láttam(hallottam) olyat is aminek nem arra nézett. Ezek elhelyezése több gondot okozott. Aminek pl. hátul van, azt nem illik a fal és a sarok közelébe tenni(1-1,5m), mert "elhangolódik" a szoba és a cső is).


Kela!
A cső, csak a hosszával összemérhető hullámhosszú frekiken ad "pluszt" a hanghoz, egy más rendszerű hangdobozhoz képest. A többi hangot a membrán önállóan is le tudja sugározni. Hasonlóan működik az egy oldalon terhelt tölcsér is. Tehát ha nincs rezonancia, akkor tökéletesen fog szólni akár 1-2KHz-ig is.

Üdv! watt


csüt. okt. 24, 2002 14:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 19
Hozzászólás 
Watt!Ezek szerint ha ezt a rezonanciát ki tudom védeni az 1/3-os elrendezés és a csillapítóanyag segítségével akkor minden Ok lesz és a közepet meg minden ami a csőre megy korrektül leadja majd?
Sajnos jelenleg csak erre futotta az anyagi keret (4X Arn 226/07 és 2xArv 104 meg 2somogyis hangváltó) ebből akarom kihozni a max-ot.
Attis


szer. okt. 23, 2002 17:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
Szia mindenki! Engem is regota foglalkoztat a handobozepites, az utobbi idoben foleg a TL :)

Egyesek azt allitjak, hogy egyszeru, masok hogy bonyolult es nem tudom kinek higgyek. Mert aki tudja annak egyszeru... Elmeletben tenyleg annak tunik, ezert is szeretnek epiteni (ha lesz money:) egy ilyen dobozt. De lenne nehany kerdesem (remelem nem valtanak ki kozfelhaborodast) :
- Miert pont a hangszoro rezonanciafrekvenciajara hangoljak ??
- Mi tortenik ha egy pl. Fs=50Hz hangszorohoz a dobozt 30 Hz-re hangolom ?
- A cso vege mennyire kritikus elhelyezes szempontjabol (elol hatul fent lent)?

Amugy megerositem hogy a doboz hangjaba igen jelentos szerepe van a falak stabilitasanak. Ezt a keszuloben levo zart dobozom melyhangjan is tapasztalom. Ez (is) egy aktiv harom utas rendszer, aminek elonyeit mar watt is taglalta. Es biztos, hogy passzivba dragabban jott volna ki + a millio szivas ...


szer. okt. 23, 2002 16:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Csak azért szokták a TL-t subnak használni, mert 500Hz körül van egy rezonanciája, amit az 1/3-os hangszóró beépítés és a csillapító anyagok csökkenthetnek, egészen a "hallatatlanság" szintjéig. Tehát elvileg lehetne feljebb is használni, de kérdés, hogy kell-e. Egy 13cm-es "mélynyomó"-val kiegészítve 100-200Hz körül vágva(pl. külön dobozka neki a nagy ládában), nagyon jól szólhat.
A megadott címen valószínüleg úgy hangolták, ahogy Te gondolod. (Én eddig csak 25cm-es és ennél nagyobb hangszóróval építettem TL-t, és ezért mindig sub lett belőle aktív vágással, külön erősítővel.)

Szóval ki kell próbálni!

Üdv! watt


szer. okt. 23, 2002 7:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 19
Hozzászólás 
Még az előzőhöz:
http://ourworld.compuserve.com/homepage ... eakers.htm

Itt is valami olyasmi van amiről beszélek?
Attis


kedd okt. 22, 2002 21:01
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 19
Hozzászólás 
Még egy kéresem lenne - ez nm volt világos a nyitó oldalon: csak szigoruan 100Hz alatt lehet használni? Nem lehet olyat alkotni hogy egy 2 utas rendszer Tesla Arn 226/07 és Arv 104 simán egy hangváltóval ami 2,2-nél vált?
Köszi:
Attis


kedd okt. 22, 2002 20:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Végre valaki aki csinál is valamit nem csak álmodozik!(tisztelet a kivételnek pl. DDL, aki már régen ilyet hallgat.)
Nem is értem miért féltek ennyire ettől a doboztól, mikor szétboncoltam már, hogy szinte mindig jól sikerültek nekem ezek a konstrukciók!

Hinnye! Nagyon fontos dolgot írtál le! 10-20W-al megmozgatja a beleket úgy, mint más dobozok csak jócskán 100W fölött tennék. Ez nagyon fonot tulajdonsága egy jó mélysugárzónak. Ugyanis egy igazi mélyhangnak energiája van. Nem csak hallom-selytem, hogy van mély, hanem már kis hangerőn is megmozgat mindent. (pl. tegnap a lányom 11. szülinapján ki kellet vennem a kulcsot a szekrényből, mert úgy nyikorgott mint a fene! :-))
A mosottság már valószínüleg az MNC hibája, de a falak csillapítása segíthet egy kicsit a dolgon. Azért mindig érvényes lesz, hogy a hangszórók minősége TL és TL között is különbséget okoz.

Üdvözlet!
watt


csüt. okt. 10, 2002 5:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Üdv mindenki!
Csináltam egy 34*46*140cm méretû 30 Hz-re hangolt kísérleti egyenes TL dobozt, amibe beleraktam egy MNC Eclipse II. 30 cm-s hangszórót a csõ 1/3-ához. Tényleg nagyon jól szól. Egyelõre nem tettem bele semmilyen csillapítást, de így sincsenek zavaró rezonanciák. A basszus össze sem hasonlítható az ugyanekkora zárt dobozzal (ezt kipróbáltam). Érzésem szerint a reflexhez képest is lényegesen jobb, de ezt majd késõbb tesztelem le.
Füllel lemértem, hogy kb. 26 Hz-ig viszonylag egyenletesnek tûnik a frekvenciaátvitele (2,5*6m-es kollégiumi szobában funkcionál):).
A terhelhetõségével sincs különösebb gond, 10-20 W szinuszos terhelést simán elvisel bármilyen zenei anyagon torzítás nélkül, ami 100dB körüli hangnyomást jelent. Unreal-ben szinte éreztem, ahogy visszaüt a rakétavetõ, ezért már megérte megcsinálni:). A mélyei ugyan nem a lehetõ legprecízebbek, de nincsenek is elkenve, mint néhány olcsó hangszóró+reflexdoboz esetén. Még hátra van egy két meghallgatási teszt pl. orgonafelvételek..., aztán jöhet a kísérletezgetés csillapítóanyaggal,...
Kíváncsi vagyok nagyobb helyiségben hogyan szólhat, majd azt is kipróbálom.


csüt. okt. 10, 2002 0:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves watt és Többiek!

Igen, kb. a duplájába kerülnek, mint a Somogyi-SBX-ek, de ez hangminőségben sokszorta nagyobb különbség, a Beyma javára. Az áruk kedvezőek, más sem ad ilyen hangszórókat olcsóbban, amik szóba kerülnek ebben a kategóriában.
Üdv! SMA


kedd okt. 08, 2002 8:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
SMA!
Nézegettem a Beyma honlapját. Igen értékes hagszóróik vannak, és az itthoni árak csak kicsit magasabbak, mint pl. az Eminence-nek. A mély hangszórói is jónak tűnnek(és mint írtad azok is).
Azért kb. kétszer drágábbak mint a somogyis, ami nem is sok, ahhoz képest, hogy ezeket "lehet is használni valamire".
Üdv! watt


kedd okt. 08, 2002 5:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindenki!

A Beyma a Reflex-Kft.-nél kapható, most jön egy nagyobb szállítmány. ( reflexsound.hu )Az árak érvényesek!
Üllő, Pesti út, a lámpás kereszteződéstől 50m-re vannak.
Az a 8Woofer/P 20cm-es, polipropilén-membrános, gumi-szélű, öntvénykosaras jószág, igazi HIFI-hangszóró; és a paraméterei jók, mérve is jónak mutatkoztak! Ezért vettem belőlük, basszreflex dobozomban nagyszerűen szólnak!
Üdv! SMA


hétf. okt. 07, 2002 13:09
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Kedves SMA!Egy Tanács. Ha TL-be fogsz akkor mindenképpen érdemes olyan merev falakat csinálni amilyet csak tudsz.
Mégvalami: A legolcsóbb, vagy akár kidobott bútorból kinyert pozdorjából érdemes egy próba TL-t csinálni!!

Üdv


hétf. okt. 07, 2002 12:45
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Kedves SMA!

Nem érzek semmi gondot a hangszóró illesztésével kapcsolatban(gondolom merev felfüggesztésű?!).
A 1/4 vagy 1/2-es méretezés, TL nyílása nézzen előre, jó anyagot használj falnak, és az 1/3 -os hangszóró elhelyezést próbáld meg az első cső törésben. Csillapítsd a falakat és 100Hz-150Hz alatt használd subnak -12db/okt. minimum vágással.
A többi méretezés szerintem pofon egyszerű, ha "egyenes" csövet építesz.
A hangszóró adatait meg tudnád adni? (Amit DDL kérdezett az engem is érdekelne!)
Üdv! watt


hétf. okt. 07, 2002 12:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Hol és mennyiért lehet kapni ezeket a Beyma-kat??

Üdv: DDL


hétf. okt. 07, 2002 11:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves watt és Többiek!

Úgy érzem, írnom kell róla:

Vettem egy pár Beyma 8Woofer/P-hangszórót, talán Többen ismeritek is. Kíváncsi lennék, mit produkálna ez egy hozzá tervezett labirintus-dobozban.
Én, igaz, inkább reflex-párti vagyok, de belemennék egy TL-építésébe, ha Valaki korrekt tervet közölne.
Reflex-dobozban nagyszerűen szól ez a hangszóró, megérte.
Üdv! SMA


hétf. okt. 07, 2002 10:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves watt és Többiek!

A hangulatunkat az időjárás jobban befolyásolja.

Én csupán arra szerettem volna rávilágítani, hogy ugyanannyi faanyagból, ugyanazzal a hangszóróval másféle hangsugárzót is lehet készíteni és a végeredmény nem biztos, hogy rosszabb lesz, csak a munka lesz kevesebb, talán.
Valamikor, régen, láttam Én egy "mozilabirintust", vagyis egy bontásra ítélt moziból kikerült egy nagyméretű, iszonyatos kinézetű és baromi nehéz labirint-sugárzó, ezt egy 100W-os Rafilm erősítő hajtotta, amíg bírta.
Más mozikban, azonban akkor, csak 20-50W-os erősítők dolgoztak, bassreflex, esetleg tölcséres hangsugárzókat hajtva, kb. ugyanakkora hangteljesítményt produkálva.

Engem inkább izgat az Impulse H1, vagy H2-es modellje, ami tölcséres-rendszerű hangsugárzó, viszonylag "kisméretű".
Hogyan épül ez fel, egyáltalán, utánépíthető esetleg?
Üdv! SMA


hétf. szept. 23, 2002 13:06
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2189 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 155 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség