Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 11:20



Hozzászólás a témához  [ 2189 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 40, 41, 42, 43, 44
TL (Transmission line) tervezése 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
A gyapot csak a falak között létrejövő állóhullámok csökkentésére szolgál. Talán egy kicsit növeli a belső látszólagos keresztmetszetet, de ezzel nem nagyon lehet hangolni.


hétf. ápr. 08, 2002 4:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Szia DDL!

Èn is csináltam sbx 2030 assal. Negyedes csövel kb 2.3m
hosszú lett. Gondolom a közetgyapot (therwoolin??) a
hangolásra szolgál? Hogyan hangoltátok a dobozt? Milyen
görbéje lett?

Üdv!


pén. ápr. 05, 2002 17:21
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Ja. 1/2 hullámhosszal SBX3030 (dobozonként 2db!) 1.5m-es belső magassággal 5m-es csőhosszal. Az utólsó 60cm kitömve kőzetgyapottal. 3 utas aktív rendszer lett 90Hz/2kHz keresztfrekivel. A doboz 22mm-es rétegelt lemezből készült kivül 11mm-es valódi fa borítás. Közöttük 10mm-es homokfal. 150kg/db lett. Egy 7.5x6.5x2.8m-es szobában vannak.

A hangja? "...Kár hogy hozzám nem fér be. Lakást fogok cserélni" reagált az egyik haver. Aki főleg komolyzenét hallgat!.
Mindezt tisztán magyar hangszórókkal!!


pén. ápr. 05, 2002 14:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Sziasztok! Kíváncsi lennék, ha nem veszitek zaklatásnak, hogy épített e valaki közben TL-t és ha igen akkor meg van-e elégedve?

Üdv! watt


pén. ápr. 05, 2002 11:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
A közepén. Igaz, ez nem is egyszerű, de egy kis odafigyeléssel ki lehet silabizálni. Lehet elvileg matemetikailag is szenvedni, de egy jó rajzon mérésekkel meg lehet oldani a pontos hosszakat. Az üregek kilépő keresztmetszete, ott is a szály keresztmetszete a lényeges. A szűkülő csöveknél is ez figyelhető meg. A hangszóró mögötti kamra lehet nagyobb, és ha nem szűkülő csövet gyártunk, akkor a kilépő keresztmetszet legyen egyenlő a membránéval. A hosszt a membrántól számoljuk.
Ha táguló csövet tervezünk, akkor a hangszóró mögötti kamra rész legyen a táguló cső része az 1/3. résznél. Ez úgy jön ki jól, hogy a csövet háromba hajtjuk, és az első hajlítás kinti falába a két cső elválasztó falának a vonalába essen a hangszóró félvonala. Ez a nem táguló csőnél is működik.
Ekkor akár 3m-es csőből is egy méternél rövidebb dobozt kapunk.
A magasság és a szélesség a hangszóró membránterületétől fog függni.(csőkeresztmetszet miatt.)

Üdv!


csüt. feb. 07, 2002 6:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Hát ez mind igaz, sajnos. Nem hiába csinálják a studió monitorokat (genelec) aktívra...De még a B&W Nautilus Prestige is aktiv asszem. Engem csak a plusz erösítö rettent el egy picit.. Nem tom hallottatok már T+A a2d Solitaire-t? Az is aktív...(K.rva jól szól)
Visszatérve a TL-hez. A csö hosszát hol kell mérni? A keresztmetszet közepén vagy mindig az egyik adott oldalon??


szer. feb. 06, 2002 14:19
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
És amikor végre úgy érzed, hogy minden ok akkor derül ki egy másik zenén hogy rosszabb mint volt. Aktív rendszer hurrá!


szer. feb. 06, 2002 13:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Valóban egyszerű mérni, csak kell hozzá egy süketszoba, meg egy fél milliós mikrofon fej, meg a hozzá illeszkedő előerősítő egység, és innen már csak jelforrás, oszcilloszkóp, frekimérő, kipróbált, bevált mérési eljárás, egy csomó hangszóró(amiből a legjobbat kiválasztjuk, hogy illeszkedjenek egymáshoz). Ezután már csak mérni, tekercselni százszor, ellenállásokkal, kondikkal szórakozni hónapokig.

Szóval egyszerű nem? :-)))

Én maradok az aktív rendszer mellet. Aki már hallott ilyet jót, annak nem lehet kétsége.

Természetesen tiszteletbe tartom mások véleményét is, de én más kárán szívesebben szoktam tanulni, mint a magamén.


szer. feb. 06, 2002 13:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!
Nem hagy nyugodni, csinálnom kell egy TL-t!:)
Az Auduával elvileg lehet ilyen impedanciagörbéket mérni. Elvileg crossover optimálás is van.
http://www.audua.com/Speaker/Project/Xover%20Start.htm
vagy:
http://www.audua.com/Speaker/Project/Mo ... Design.htm
(Innentöl érdekes a dolog.) Igaz, hogy az Audua-t már nem olyan egyszerü kezelni.. Nagyon sok a paraméter, mérés, stb. Szerintem megérné foglalkozni vele! Majd ha lesz rá idöm...:)


szer. feb. 06, 2002 10:45
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
A labirint elnevezés az akusztikus labirintus "mocsár" (ala Klinger könyv) tulajdonságra utal. Gyakorlatilag egy negyed hullámú (esetleg fél) TL ami annyira ki van tömve, hogy a cső kijáratánál ne mozogjon a levegő. Ezért gyakorlatilag olyan mint a zárt. Én személyesen még nem csináltam de vettem részt feljlesztésében (meghallgatásokon). Nem kell teljesen kitömni ha hamarabb bekövetkezik az, hogy a cső kijáratánál nem mozog a levegő. Ez függ a hangnyomástól, a csőhosszttól stb. stb. Hallottam ugyanazzal a hangszóróval a TL-t és a labirintot (ez utóbbi különböző csőhosszal). Részemről a labirint csak a teljes csőhossznál volt versenyképes.


szer. feb. 06, 2002 8:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Ide teszek egy Link-et. Egy általam kreált erősítő rendszerre mutat. Az aktív rendszer elemei különállóan is megépíthetőek, de a Dolby Surround dekóder IC-vel is jól működik, akinek házimozira kell. (videomagnóra, de a legtöbb DVD még csak Surround-os hanggal van magyarul.)

<A HREF="http://users.freestart.hu/ikori/Dolby/dolbynet.htm
"><U><FONT COLOR="#0000ff">Dolby Surround rendszer</U></A>


szer. feb. 06, 2002 6:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Én úgy tudom, hogy ha kitömöd a TL-t, akkor olyan lesz mint egy zárt doboz. (szakkönyvben olvastam)

A keresztváltó topicot azért nem nyitok, mert nem lehet otthoni körülmények között egy passzív váltót megépíteni, illeszteni.
Viszont aktív rendszert sokkal könnyebben kézben lehet tartani. Minden paraméter potikkal állítható. A hangszórók a direkt kötés miatt sokkal precízebben szólnak. (belengés, csilapodás jobban alá lesz támasztva.)
Eltünnek a feszültség csapongások a kondik, tekercsek és a hangszórók között(mivel nincsenek kondik, tekercsek). Nem lesz lényeges a hangszóró frekifüggő impedanciamenete. (a frekigörbét nem hangváltóval mérik a gyárakban.) Szóval esetleg egy ilyen topicot el lehetne indítani.

A somogyisokkal az a gond, hogy nagyon lágy a felfüggesztésük. Ezzel érték el, hogy alacsony legyen a fs.
De mint DDL említette, egy szobában zenehallgatásra megfelelő a hangerő. Kicsit jobban kell rá vigyázni.


szer. feb. 06, 2002 6:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Szia DDL!

Ezeket te már megmérted??Mivel? Ennyit a "paraméterekröl":(
Igaz még igy sem olyan rosszak. Kár, hogy az Fs vagy 8~9 Hz-el magasabban van..
A kitömést szintén a diy-on olvastam a: "Stuffing the line"-alatt.


kedd feb. 05, 2002 14:17
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Sajna nem ilyen jó mert a mért értékek: Qts=0.33, Qes=0.37, Qms=3.02, Fs=37.5Hz. Az érzékenység meg inkább 89dB.
Ha elkezded kitömni a Tl-t akkor a labirint fele haladsz, De ahhoz is kell a teljes számított csőhossz, mert akkor lesz az optimális a hangolás.


kedd feb. 05, 2002 13:29
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Bocs elírtam!
Nem akartok???
Üdv!


kedd feb. 05, 2002 11:13
Profil Privát üzenet küldése ICQ
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Megnéztem a somogyi oldalán a "paramétereket". Ezek szerint az sbx2030 asból már elég jó TL-t lehetne csinálni.>>>Qts=0,28 Qes=0,31 Qms=3.54
A kisebb somogyiakkal ellentétben ennek már az érzékenysége is magasabb ~~88db. Fs=29.22
Negyedes csövel 2.9m hosszú lenne. Ezt egy normális álló dobozban nem is lenne olyan nehéz kivitelezni. Diy olvasgatva, elvileg sokkal rövidebb csö is elég lenne ha azt kitömnénk mindeféle anyaggal. (igaz szerintem a legjobb eredmény csak az eredeti hossz lehet.)Olvasgatva a Diy-t,
ami még érdekes lehet, hogy 90°os törés a csöben elvileg 0.4*r >(a törés sugara) val röviditi a csöhosszt. Egy 180° fordulás már 1*r al rövidit. Ha a tl vége a földön van akkor az 1*r minusz.
Watt! DDL! Nem akarok egy kersztváltó Topic-ot is nyitni??:)
Üdv


kedd feb. 05, 2002 10:53
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Szerintem csak akkor érdekes hogy milyen a hangszóró ha ki akarod használni a teljes terhelhetőségét. Az én SBX3030-am elméletileg 100W sin. de szobahangerőnél már majdnem kiugrik a helyéről a membrán, viszont jól szól.


kedd feb. 05, 2002 6:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Én azt mondom, hogy nem kell foglalkozni a Qts meg egyébb gondokkal. Elég eretnekül hangzik ez, de a próbák azt bizonyítják, hogy szinte minden hangszóróval jól működnek. Még a legócskábbal is. Persze mindig van ideális hangszóró a célra, de már a zárt, vagy reflex dobozokba sem azokat tesszük, mert "ez van". Itt legalább még jobb is a kapott eredmény.


kedd feb. 05, 2002 6:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

http://www.t-linespeakers.org/projects/ ... index.html

Elvileg itt van valami TL tervezö progi! Igaz én nem tudtam instalni mert nem vagyok Adminisztrátor.:(


hétf. feb. 04, 2002 16:18
Profil Privát üzenet küldése ICQ
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Szia Watt!!

A magasabb fs kérdésre azért gondoltam, mert nagyon sok tervben használnak kb 130mm-es motorokat.Ariel..
"Usually, only drivers which have low Qts (0.25 - 0.4) , Qes (0.3 - 0.4) and Fs values are suitable for transmission line systems" Ezt nem sok hangsugárzó teljesíti.
Egyébként kipróbáltam a JBL es progit. Legalábbis a thiele-small mérést egy somogyi hangszoróval. Hát amilyen adatokat kaptam azért elég sokban külömböztek a "megadottaktól". Szerintem mindeki próbálja ki aki tudja.!!
Visszatérve a Tl hez, sajnos elég kevés hangsugárzó képes a megadott feltételeket teljesíteni. Qts (0.25-04), Qes(03-04) Qms(3-6)..:( Jó lenne találni valami olcsóbb, de jól használható hangsugárzót.,, akkor belefognék egy labirintusba. Nem hiába építenek az igazi függök TL-t!!:)


Üdv!!


hétf. feb. 04, 2002 15:51
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Megnéztem az ajánlott oldalakat. Valóban sokan alkalmazzák a szűkülő keresztmetszetet. Ahogy én kivettem a rajzokból, meg a kevés angol tudásommmal kiolvastam, a kezdő keresztmetszet nagyobb, mint a hangszóró membráné és a kilépő keresztmetszet lesz azonos vele. Ezzel illesztve van a kilépő keresztmetszet a hangszóróhoz, és valószínű, hogy a befelé álló falakon a hullámok befelé verődnek, ezzel megakadájozzák az állóhullámok kialakulását és a felharmonikusokat is csökkentik.
Ettől függetlenül a TL-ből alakult ki az exponenciális tölcséres hangsugárzó, amitől jobbat a mai napig nem talált ki az ember. (már az ősember is csinált tölcsért a kezéből)
Szóval én nem építenék szűkülő keresztmetszettel, inkább tágulóval, vagy igazi tölcsért. (persze az bazi nagy lenne. kb. 60x80x260. a szekrény mellett elfér:-)
Üdv!


hétf. feb. 04, 2002 10:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Hinnye! Szerintem mindenképpen jobb hangot kapsz, mint zárttal, vagy reflexel.

Alfonso! Kicsi hangszórókkal kisebb hangnyomást kapsz és a fs függvényében magasabb mélyeket. Nem csodaszer a cső, mert a hangszórónak azért le kell tudni menni. A TL azért jó, mert kevésbé emeli meg a szabadon mért hangszóró paramétereket, miközben a sugárzási ellenállást csökkenti. De ha eleve magas az fs, abból nem tud mélyeket gyártani.
Amúgy 20cm-es hangszóróval is nagyon frankón szól, aránylag kicsi dobozban.
A szűkülés kérdése nem hiszem, hogy életbevágó lenne. Lehet, hogy a rezonanciákat nyomják el. De erre a 1/3-ados beépítés megoldás jobb.
A jelzett oldalt meglesem. Kösz!

Üdv!


hétf. feb. 04, 2002 6:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Találtam valamit vékonyodás kérdésben!:)
http://www.diysubwoofers.org/tls/tls1.htm
Tapering the line alatt!!


csüt. jan. 31, 2002 16:02
Profil Privát üzenet küldése ICQ
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv Mindenkinek!

Szerintetek mi lenne ha kisebb hangszoróra terveznénk a dolgot?? Értem itt magasabb fs freki> rövidebb csö. Magasabb frekire az itt leírtak szerint könnyebb lenne 1/2 hullám hosszúságú csövet csinálni, ami elvben jobban kéne, hogy szóljon.
A szükülö keresztmetszetre még mindig nem találtam választ. Lehet, hogy szükülö kersztmetszettel könnyebben be lehet építeni(összehajtogatni) hosszabb csövet is egy dobozba???? Nem tom.:( Biztos nem ezért.
Jó lenne valami arányszám, ami megmutatná az Sd>csöhossz>végnyílás közti összefüggést.

Üdv!! (nagyon érdekes ez a topic!!!:) )
Ez nem rossz:) :
http://www.t-linespeakers.org/projects/chris/index.html


csüt. jan. 31, 2002 15:21
Profil Privát üzenet küldése ICQ
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Most jöttem csak rá, hogy ez a topic is hangszórótémájú, és
talán így segíthetnék az SA2540-eseimen, szerintetek
érdemes próbálkoznom?


csüt. jan. 31, 2002 13:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Gondolhatod hogyan szólna, ha hullámhossz1/2-ed azaz 6m-es csövet tennél rá.

Gondoltam, hogy a számított értéknél a legoptimálisabb a hangerő, csak én eddig mindig "pontos" méretű dobozokat építettem, és kíváncsi voltam ha nem pontos akkor mennyire hangolódik el a doboz. Nagyon tanulságos amit írtál.
Kösz!

Üdv!


csüt. jan. 31, 2002 10:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Hallani lehet. A 2,5 m-es hossznál már jó volt a hang, de a számított 3m-nél érte el a legjobbat. Nem annyira a hang mélységével volt a gond hanem az energiájával. A rövidebb hossznál a "kevés volt a hang" (bár ez így elég hülyén hanzik).


csüt. jan. 31, 2002 7:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Jó kis mérő doboz.
Kérdésem: Hallani változást a cső hosszának módosításakor, és ha igen akkor milyet és mennyire?


csüt. jan. 31, 2002 7:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Egyszerűen egy kb. 90cm-es belső magasságú dobozt csináltunk ami 45cm széles ezekből adódott a 15cm-es csőszélesség. Ebből a csőből hármat egymás mögé "raktunk" ez kb. 2,5m hosszú csövet adott (a vége már 25cm-es lett). A doboz tetejétől idult a cső ezért az előlap aljára tettük a hangszórót (kb 1/3-ad) igy a vége a tetejére került. Ide "raktunk" egy változtatható hosszúságú csövet, amit mindig megtöltöttünk üveggyapottal.

Üdv DDL.


csüt. jan. 31, 2002 7:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Ugye-hogy-ugye?:-)
Örülök a sikernek. A membrán lágy felfüggesztéséből adódó gondot említettem. De akkor is jobb ebben a somogyi, mint másban! Ha tudjátok próbáljátok ki jobb hangszóróval is.

Hogyan oldottátok meg a változtatható csőhosszt?
Üdv!


csüt. jan. 31, 2002 6:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Elkészült egy kísérleti darab az SBX3030-hoz. 3m-es hajtogatott csőhosszal. A hang ami kijön belőle haláli jó. A templomi orgona pedálhangjait már régen hallottam ilyen szépen megszólalni. Külön wégfok hajtotta. Egy baja van, hogy nagyon magas a doboz (ezért kísérleti meg a csőhoszt is tudtuk változtatni) és csak szobahangerőre alakalmas, mert a membrán kiugrik a helyéből.


csüt. jan. 31, 2002 6:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Hogy őszinte legyek fogalmam sincs arról, hogy miért kell szűkíteni. Inkább pont a tölcséres kialakítás felé kéne elvben elmenni.
Ettől függetlenül akik így alakítják a vonalat, biztosan tudják, hogy mit csinálnak. Én még nem próbáltam szűkülő keresztmetszettel, de ettől még lehet jó.
A fent írtak a bevált, szakmai körökben elfogadott irányelveket tükrözik. De tudjuk, hogy mindig változik a világ.
Üdv!


csüt. jan. 31, 2002 6:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Szia Watt!!

Nagyon érdekes ez a téma!! Föleg, hogy a legtöbb csúcsminöségü hangsugárzó TL rendszerü. Körülnéztem a Speakerbuilding-on és ott is van néhány terv.
Igaz amiket én találtam azok, mind szükülö csövek voltak!Hogyan van ez?? Mi határozza meg a szükülést vagy a tágulást??

Üdv!


szer. jan. 30, 2002 14:57
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Próbáld ki! Nem bánod meg. Neked lesz a legjobb somogyis hangdobozod. Az egyharmadrész hangszóró elhelyezés nagyon fontos de ezt jeleztem. Ha gondolod rajzolok egy elvi elrendezést, hogy hogyan lesz a csőből doboz, az 1/3-os elhelyezéssel.


szer. jan. 30, 2002 13:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Nem értettem félre, de hallottam olyanról aki az Fs<F-re csinálják. Ezért kérdeztem.
Van egy pár SBX3030-am és azzal akarok vmit kezdeni. Zártba nem jó reflexbe meg pláne. 28Hz az Fs.

Lehet hogy labirintot kellene csinálni?


szer. jan. 30, 2002 8:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Érdekes a kérdés. Az első három sor a fenti leírásban, és az alatta lévő képlet azt hittem érthető.
A cső hosszát a beépíteni kívánt hangszóró határozza meg a saját fs értékével a képlet alapján.
Tehát fogsz egy hangszórót, megméred a rezonancia frekijét be nem építetten(fellógatva mindentől távol, enyhén kézzel megtámasztva, csillapítva. lásd Thiele/Small par. méretezése) és több adat nem is kell!!

Hát nem leányálom!


szer. jan. 30, 2002 6:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Milyen frekire kell méretezni? Csak találomra?


kedd jan. 29, 2002 15:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Na?! Nem tetszik a TL? Higgyétek el ez a legjobb! Nem bonyolultabb megépíteni mint egy reflexcsöveset. Méretezni pedig, amint fennt is látszik, sokkal egyszerűbb. A dobozt is egyszerű hajtogatni. Nagyon elrontani sem lehet. Általában nem sikerül tök pontosra, de ez nem nagyon érezhető a kapott eredményeken. Az sem mindegy, hogy a somogyis borzadályok is csak ebben szólnak elfogadhatóan.

Konkrét hangszóróhoz, ha időm engedi, na meg az érdeklődők számától függően, segítek hajtogatni, ill. konkrét példarajzot is beszúrok ide. (ha valaki elmondja végre, hogy hogyan kell, az én lehetőségeimmel.:-)

Üdv!

Vélemény?


kedd jan. 29, 2002 13:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás TL (Transmission line) tervezése
A TL hangsugárzó (Transmission line) működése a csővezeték elvén alapul. (koaxiális kábel,nagyfrekvenciás csővezeték(parabola antennák vevőfejei)).
A csővezeték hossza legyen a be nem épített hangszóró rezonanciafrekvencia hullámhosszának az
egynegyede, a cső területe pedig a hangszóró membránterületével egyenlő.

l=c / (fs*4)

l=cső hossz
fs= hangszóró rezonancia frekvencia be nem építetten
c=hangsebesség (~340m/s)

A cső alapformája lehet tégla, kör, vagy bármilyen alakú. (ne legyen kocka) A csövet össze lehet hajtogatni egy dobozzá.
A hangszórót ne a cső végébe tegyük, mert az a rezonancia frekvencia első felharmonikusánál erősen rezonálni fog. Tegyük a cső egyharmad részéhez, és a cső területét a kimenet felé enyhén növelhetjük. A cső belső falát 2cm-4cm vastagon csillapítsuk vattával, vagy speciális csillapító anyaggal. (A vattát hálóval lehet rögzíteni) A doboz anyaga MDF lemez lehet. (ez nem a faforgács, vagy a pozdorja)


A hangszóró kiválasztása:
Mivel a hangszóróra csak a rezonáns alsó határferekvenciáig hat akusztikus csillapítás a csőtől, ezért túl lágy felfüggesztésű hangszórók nem alkalmasak ebbe a dobozba. Viszont egy nagyobb tejesítményű darab, kisebb hangerőn elviselheti a nagyobb kilengéseket.
Somogyis hangszórókkal ilyen rendszerű hangdobozokkal sikerült elfogadható hangmenetet kapni. Igen jó mélyek és elég jó dimamika.
Persze komoly hangszórókkal fantasztikus eredmények születtek.
A doboz egyetlen hátránya a levegő nonlinearitásából adódik. A levegő bizonyos nyomás felett nem lineárisan viselkedik. Összenyomásra másként reagál, mint vákuumra. Ez nagy hangerőn kis csőkeresztmetszettel torzításhoz vezet. Nagy hangnyomást úgy érhetünk el, ha eleve nagy a membrán terület(nagy hangszóró), és az ebből adódó csőkeresztmetszeti terület is. 30-45cm-es hangszórókkal kemény hangerő élményünk lehet. Viszont itt a doboz méretei nem szerények. "Örök szabály: méret a lényeg". 25cm-es hanszóróval, kellemes méretekkel, a szobahangerő kielégítő. Egy 45cm-essel hangosítani lehet.

Ha a cső keresztmetszetet enyhén növeljük a kimenet felé(kb.5fok), akkor kisebb hangszórónál is növelhető a torzítatlan hangnyomás, mert a levegő később tolul fel.

Használhatjuk az ilyen dobozt egymaga, aktív rendszerben 12dB oktávos aluáteresztő szűrővel 100Hz alatt subwoofernek. Ha kisméretű szatelitekkel megtámogatjuk 100Hz feletti illesztéssel, akkor magas hangminőséget is elérhetünk. Ilyen szatelit rendszereket használ - nem feltétlenül TL dobozzal - a Bose és a Jamo, valamint a JBL, B&W stb.

Ha a cső növelését az exponenciális növekedés felé bővítjük, megfelelő méretezés mellett, akkor
tölcséres hangsugárzót kapunk. Ezek méretezése külön fejezetet.

WATT&KOR


hétf. jan. 28, 2002 8:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2189 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 40, 41, 42, 43, 44

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 62 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség