Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. ápr. 18, 2024 5:43



Hozzászólás a témához  [ 2189 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 44  Következő
TL (Transmission line) tervezése 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 232
Hozzászólás 
..Szerintem a pozdorja olcsó és ronda volta ellenére sokkal ideálisabb hangdoboznak mint az mdf.

A pozdorja a szétcincált és összavissza álló rostjai miatt nem tud úgy "beindulni" azaz saját hangokat kiadni mint az mdf. (ez persze SzvSz)

A dobozhang szerintem a rossz méretezés és nem megfelelő merevítés eredménye lehet nem?



Klayman


u.i. Szerrintem a Lancelot dobozai is pozdorják, laminálva. Javítson, ha tévedek


hétf. máj. 08, 2006 12:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Tapasztalatom szerint a pozdorja borzalmas dobozhangot eredményez.

Amúgy ezt Te ajánlod, vagy tudsz valamit Lancelot anyag választásáról?


hétf. máj. 08, 2006 12:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
sima pozdorját


hétf. máj. 08, 2006 11:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Lancelot
Azt írod:
Idézet:
Sajnos az MDF lagalább olyan jól vezeti a hangot, mint a levegő, ezért nem is alkalmas hangsugárzók építésére.


Mit ajánlanál helyette?


hétf. máj. 08, 2006 11:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Kicsit felhozom a topicot, nagyon elmerült, gondoltam van valami fejlemény nálatok?!


hétf. máj. 08, 2006 11:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Szervusz Lancelot .
Kétoldalt furnérozott forgácslapból . / lepukkadt iskolai szekrény /
A jelenlegi csillapítás : egy réteg fehér műszálas vatelin , amivel az egész belsejét kibéleltem .


vas. márc. 12, 2006 18:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 15, 2004 15:17
Hozzászólások: 1273
Tartózkodási hely: Otthon
Hozzászólás 
Lancelot írta:
Az 1kHz körüli hangok kilépőnyilásnál való megjelenése MDF betegség.
Sajnos az MDF lagalább olyan jól vezeti a hangot, mint a levegő, ezért nem is alkalmas hangsugárzók építésére.

Szia Lancelot
Szabad megkérdezni, hogy milyen (fa)anyagból építkezel?
Üdv


vas. márc. 12, 2006 12:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 21:22
Hozzászólások: 461
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Mócsing!

Milyen alapanyagból állítottad össze a TL dobozod?
Az 1kHz körüli hangok kilépőnyilásnál való megjelenése MDF betegség.
Sajnos az MDF lagalább olyan jól vezeti a hangot, mint a levegő, ezért nem is alkalmas hangsugárzók építésére.

-L-


vas. márc. 12, 2006 12:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Szervusztok .
A TL nyílásának elvileg csak 100Hz -ig kell hangot adnia , nálam még az 1KHz is kijön . A jelenlegi csillapítás : egy réteg vatelin , + fél csomag vatta a kezdő oldalon . Sikerült már valakinek , a 100Hz fölötti átvitelt csillapítani ?


szer. márc. 08, 2006 20:25
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. okt. 14, 2005 14:30
Hozzászólások: 31
Tartózkodási hely: Debrecen
Hozzászólás 
Ok. Akkor megnyugodtam. Sajnos csak hétvégente van rá idő. :(


kedd márc. 07, 2006 16:20
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. szept. 21, 2005 19:50
Hozzászólások: 235
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Kedves Gery03!

Sztem nem gáz a dolog. Már csak azért is mert nekem is fordítva van az elhelyezés, csak nekem felülről lefele közép-magas-mély, de ugyanúgy szól. Mindegy a sorrend, csak közel legyenek egymáshoz a szórók.

üdv.


kedd márc. 07, 2006 13:32
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. okt. 14, 2005 14:30
Hozzászólások: 31
Tartózkodási hely: Debrecen
Hozzászólás 
Nos készülget a hangfal. A váz már megvan darabokban. A rajzon még nem volt egyértelmű, de mostmár az, hogy a magashangszóró nem fér el a mély fölött. Mindössze az lenne a kérdésem, hogy nem gáz ha alatta van? Mert legtöbbször fölé teszik, de már láttam fordítva is..


vas. márc. 05, 2006 20:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Panelboy írta:
Ok, akkor el a sarokból, viszont ha nincs a sarokban akkor mit eredményezhet az oldallapra szerelt mély TL esetén?
Lehet valami változás, vagy sem?

üdv.

Az általános megoldásokban 100 Hz fölött már a membrán sugároz, viszont a frekvencia növekedésével a sugárzás irányítottá válik. Az irányítottság miatt 2-300 Hz-től már egy középsugárzónak kellene szólnia, ami viszont esetleg nem megy el 20 kHz-ig, és akkor már háromutasnak kell lennie a rendszernek. Az pedig Do It Yourself körülmények között további problémákat okoz.


vas. márc. 05, 2006 13:05
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. szept. 21, 2005 19:50
Hozzászólások: 235
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Ok, akkor el a sarokból, viszont ha nincs a sarokban akkor mit eredményezhet az oldallapra szerelt mély TL esetén?
Lehet valami változás, vagy sem?

üdv.


vas. márc. 05, 2006 12:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
A topic elején egyértelműen le lett írva, hogy a cső hosszát az fs-re kell számítani. A közepe felé viszont egyre egyértelműbb lett, hogy nem nagyon veszitek figyelembe, inkább találomra adjátok meg a fs-t.

Az idő telik mi meg fejlődünk. Remélem jó irányba! :)


szomb. márc. 04, 2006 22:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 232
Hozzászólás 
Panbelboy


A sarok erősíti a mélyhangok bizonyos tartományát, ezért a hangdoboz tervezett átvitelét teljesen képes felborírtani..

Ezért én azt mondom: el a sarokból! (és a faltól is ha lehet)

Más kérdés persze, hogy a lakókörülmények néha ezt nem teszik lehetővé..



Klayman


szomb. márc. 04, 2006 19:30
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Fdsa .
A válaszfal teteje le van gömbölyítve , ott a távolság amúgy is 16 cm .
Viszont a válaszfal teteje "14.9 cm"-re van a hátlaptól , ezen a részen előfordulnak hasonló méretek . Mostmár legalább tudom hol keressem a megoldást .
Ui. : "..." azt jelenti , asztalos csinálta , tehát nem kell nagyon komolyan venni .


szomb. márc. 04, 2006 17:48
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. szept. 21, 2005 19:50
Hozzászólások: 235
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Helló Mindenkinek!

Már nagyon sok hangfal konstrukciónál láttam azt az elrendezést, hogy a mélysugárzót nem az előlapba, hanem az oldallapba szerelik. Így nagyon szép vékony dobozokat lehet kreálni.
A kérdés az hogy ez mennyiben változtatja a mélyátvitelt? Ugye 100Hz alatt nem nagyon számít a hangszóró helyzete, de mégis a régi jamo katalógusokban azt írták hogy a sarokba helyezett hangfal, a sarokfelé néző méllyel sokkal erőteljesebben szól. És tényleg igaz a dolog, kipróbáltam. De mi az elméleti alapja?
A másik kézenfekvő kérdés, mi van ha TL ládában alkalmazzuk ezt az elhelyezési módot?

üdv.


szomb. márc. 04, 2006 11:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Mócsing írta:
Így gondoltam én is , csak arra számítottam hogy levet jumpernál lekonyul a görbe eleje , ehelyett felkonyult .

Mi okozhatja 1200Hz körül a beszakadást ? Azt nagyon ki kellene küszöbölni . Amúgy , mit tudtál kibogarászni a látottakból ?

A nagy beszakadásokat mindig egy csőszakasz okozza, ahol kialakul egy lambda-feles rezonancia. Az 1200 Hz körüli beszakadást egy 14,3 cm körüli szakasz okozza, talán a válaszfal tetejének a legömbölyítésével csökkenthető.


szomb. márc. 04, 2006 11:05
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Gilszkilabor .
Köszönöm .
A doboz azért lett olyan ,amilyen mert előre meghatároztam néhány dolgot . Pl. magasság 105-110 cm , kilépőnyílás elől ,mert így lehet irányítani valmennyire a mályhangokat . /nagyon asszimetrikus a lehalgatótér / És természetesen szűkülő legyen .
Ezután Martin J. King táblázata alapján méreteztem . Ez lett belőle .

A jumperezést még ma kipróbálom .
A fiam nagyon ingatag mikrofonállványnak bizonyult , másikat kell fabrikálnom . /lehet hogy az is beleszól a mérésbe , meg aztán unja is /
Üdv.
Mócsing .


szomb. márc. 04, 2006 10:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Szia Mócsing (és Többiek)!

http://hangszoro.net/laci/tldoboz.jpg

Nagyon derék, szűkülő TL 1/3 ponti gerjesztéssel!

> Én azért indítottam 3 Sd-ről , hogy a cső hosszát rövidíteni tudjam .

Ez miért is jó? Igaz, hogy a cső hossza rövidebb lehet a szűkülő TL esetében, de a 3 Sd miatt (összességében) a doboz nagyobb lesz. Én a szűkülő megoldásnak ott látom előnyét, hogy a nem párhuzamos falú alagútban nehezebben alakulnak ki rezonanciák.

> Ezeket a méréseket a Méricske J4 jumre zárt állásánál végeztem .
> A nyitott állásban egészen más lett az eredmény .

Nem lehet más, ott valami probléma van. A J4 csak mélyfrekvenciás vágást iktat be, attól a kétcsatornás mérésnek nem szabadna más eredményt adni. Igaz, a mély hangok analizálásánál kissé lecsökken a bitmélység, de annak nem szabad látszódni. Mérj meg egy ellenállást, akár a kalibrációs 10 Ohm-ot. Egy egyenes vonalat kell kapnod. Ezután vedd le a J4 rövidzárat és ugyanazt kell mérned. Ha mégsem, akkor lehet törni a buksit... :lol:

Egyébként gratulálok, egészen tisztességesek a diagrammok. Egy jó tanács, ha elfogadod: Ne lopd el az egész képernyőt! Kattints a diagrammon a jobb gombbal és "Copy As Bitmap". Csak a szükséges rész kerül a vágólapra. :wink:

További jó méricskét kívánok az érintetteknek!

Gilszkilabor


pén. márc. 03, 2006 22:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Így gondoltam én is , csak arra számítottam hogy levet jumpernál lekonyul a görbe eleje , ehelyett felkonyult .

Mi okozhatja 1200Hz körül a beszakadást ? Azt nagyon ki kellene küszöbölni . Amúgy , mit tudtál kibogarászni a látottakból ?


pén. márc. 03, 2006 17:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Off: a J4-et kivéve életbelép egy sávkorlátozás szerű szűrő, 100Hz alatt -6dB/oktáv. :P Talán ezért.


pén. márc. 03, 2006 17:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Hát , kérlekszépen kakukk madár legyek ha tudom mitől van az a púp .
Csillapítás nincs egyenlőre adobozban .
Én azért indítottam 3 Sd-ről , hogy a cső hosszát rövidíteni tudjam .

Ezeket a méréseket a Méricske J4 jumre zárt állásánál végeztem .
A nyitott állásban egészen más lett az eredmény .
Melyik az igazi ?


pén. márc. 03, 2006 17:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. okt. 14, 2005 14:30
Hozzászólások: 31
Tartózkodási hely: Debrecen
Hozzászólás 
Mócsing: Végülis, nemrossz. Az a 63hz-nél levő impedanciacsúcs minek köszönhető? Ha azt kiküszöbölöm, akkor megfelel sztem. Csillapítottál a dobozban?
Jah és látom, te is 3sd-ről szűkítettél. A többiek is ezt ajánlják, vagy inkább 2-ről?


pén. márc. 03, 2006 14:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
http://hangszoro.net/laci/tldoboz.jpg


pén. márc. 03, 2006 12:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Szia Shalafi .
Elküldöm a doboz rajzát , teddfel azt is légyszíves .


pén. márc. 03, 2006 8:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Itvannak a képek:
http://hangszoro.net/laci/TL-hangszoro620.png
http://hangszoro.net/laci/TL-impedancia620.png
http://hangszoro.net/laci/TL-nyilasban.png


pén. márc. 03, 2006 8:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Gery .
Az enyém 3 ról szűkül 1 Sd-re . Ha minden jól megy ma felteszem a rajzát ,SPL és impedancia görbéket . Némi tanulság talán leszűrhető belőlük . Várd meg ,csak utánna álj neki tervezni , ne ess bele ugyan abba a hibába .


pén. márc. 03, 2006 7:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
gery03 írta:
A topic elején egyértelműen le lett írva, hogy a cső hosszát az fs-re kell számítani. A közepe felé viszont egyre egyértelműbb lett, hogy nem nagyon veszitek figyelembe, inkább találomra adjátok meg a fs-t. De ez mért is jó? (nekem az fs nem beépítetten 36,295Hz, akkor tippre 25 jó?) Lancelot írta, hogy az általa összerakott TL-ekben egyáltalán nem is foglalkozott a hangszóró fs paraméterével...
(extra -lehet hogy hülye- kérdés : az egyes felharmónikusokat ott kell csillapítani, ahol a sebességmaximuma van. Ez eddig ok. A TL nyílásban minden frekvenciának sebességmaximuma van. Esetleg ott nem érdemes finoman csillapítani? Vagy ilyenkor csak halkabb lenne az egész és kész? )
Remélem nem fárasztalak titeket a remek kérdéseimmel. :)

A topic elején le lett írva néhány elterjedt babona.
A cél az, hogy a hangsugárzó mélyebb hangokat is képes legyen lesugározni, mint amit a hangszóró szabad térben mért rezonanciafrekvenciája alapján várhatnánk. A bassz-reflex dobozoknál pontosan ugyanez a kiindulási alap. Mindkét rendszernél van egy rezonátor, amelyeket a legtöbb esetben nyugodtan lehet a szabad térben mért fs felére is hangolni.
A bassz-reflex doboz a felharmonikusokra nézve aluláteresztő szűrőként is viselkedik, a TL-nél viszont zavaró szinten jelentkeznek a felharmonikusok. Ha a cső szájában csillapítod őket, akkor esetleg az alapharmonikust se tudod kellőképpen kihasználni.


csüt. márc. 02, 2006 23:54
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. okt. 14, 2005 14:30
Hozzászólások: 31
Tartózkodási hely: Debrecen
Hozzászólás 
Hello!
Huhh. Elovastam a topicot. Volt vagy 10 óra folyamatos olvasás, de talán megérte. Megváltoztatta a véleményemet jópárszor. :)
Előszöris beláttam, hogy valószínűleg szűkülnie kellesz a csőnek. De abban segítséget kérek, hogy 3Sd-ről, vagy 2Sd-ről menjen össze 1Sd-re?
Láttam pár ember, aki sokat próbálkozott a legmegfelelőbb beállítással. (többszöri hangfalátdolgozás) Én nem nagyon szeretném ezt, maximum a "csillapítás a megfelelő helyeken" dolgot próbálgatnám. De ehhez ugye gondos tervezés kellene.
A topic elején egyértelműen le lett írva, hogy a cső hosszát az fs-re kell számítani. A közepe felé viszont egyre egyértelműbb lett, hogy nem nagyon veszitek figyelembe, inkább találomra adjátok meg a fs-t. De ez mért is jó? (nekem az fs nem beépítetten 36,295Hz, akkor tippre 25 jó?) Lancelot írta, hogy az általa összerakott TL-ekben egyáltalán nem is foglalkozott a hangszóró fs paraméterével...
(extra -lehet hogy hülye- kérdés : az egyes felharmónikusokat ott kell csillapítani, ahol a sebességmaximuma van. Ez eddig ok. A TL nyílásban minden frekvenciának sebességmaximuma van. Esetleg ott nem érdemes finoman csillapítani? Vagy ilyenkor csak halkabb lenne az egész és kész? )
Remélem nem fárasztalak titeket a remek kérdéseimmel. :)


csüt. márc. 02, 2006 20:45
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Fdsa .
PÜ ment .


csüt. márc. 02, 2006 16:44
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Shalafit kérd, meg biztos segít . Őt kértem meg én is .

A pontos tervezéshez jó lenne ha tudnál mérni , SPL -re és impedanciára gondolok . Azt tapasztaltam hogy beépítés után , annyira megváltozik a hangszóró átvitele hogy az adatlap alapján tervezett váltó nem valószínü hogy jó lesz . / a doboz hozzáadja a saját egyéniségét /


szer. márc. 01, 2006 7:55
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. okt. 14, 2005 14:30
Hozzászólások: 31
Tartózkodási hely: Debrecen
Hozzászólás 
Hangszórók megvannak. Hét folyamán sor kerül a hangfal pontos méretezésére, hétvégén meg remélem a vágásra. De utánna is még sok meló lesz vele :( .
Mócsing: Nem vettem hangváltót. Elkészítésében/méretezésében majd tudsz segíteni? Vagy valaki...


kedd feb. 28, 2006 20:32
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Gery .
A HA 20-ról nem tudok nyilatkozni ,nekem a HA18-620 , 639 kombináció bejött . Az Fs analógban mérve 50Hz ,beépítés előtt . Beépítés után ,úgy néz ki lement 21-re . A nyílásban analógban mérve ,20Hz-1070Hz-ig szinte egyenes az átvitel.
A múltkor meghajtottam őket Ramseinnel , meglepően nagy hangerőt produkáltak.
Hangszóró ügyben Shalafit kérdezd meg , lehet hogy mésikat fog javasolni.
A rétegelt lap biztos jó lesz . Az enyémek lepukkadt iskolai szekrényekből készültek...
Ne vegyél kész hangváltót .


hétf. feb. 27, 2006 22:31
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. okt. 14, 2005 14:30
Hozzászólások: 31
Tartózkodási hely: Debrecen
Hozzászólás 
Hello!
Megint én. :) Mostanában nem nagyon volt időm, úgyhogy nem nagyon haladtam sehova a hangfalépítéssel kapcsolatban, de a hangszórókat már kiválaszottam és a beszerzése következik. De azért a véleményeteket ki szeretném még kérni. Erről a 2-ről lenne szó (hangszoro.net -ről) :
mély: HA 20/1238 -484
magas: HG 2,5/1678 -639
Ezek passzolnak majd hangban egymáshoz?
Ja és a pinyóban találtam faanyagot. És mivel mdf-ből vagy 11e ft lenne, nem mind1, hogy miből csinálom. :) Elmondom mi is az pontosan. Sok kis faléc van egymás mellé ragasztva, mind2 oldalán bevonva falappal. Tehát lényegében rétegelt fa. Elég erős, 2cm-es. Ez megfelelő alapanyag a hangfal számára?
És mégegy kérdés, ami még messze van... Hangváltót is vegyek arról az oldalról, vagy inkább csináljak, ahogy mostanában szokás ha jól látom.. kondi, meg tekercs sorba stb...
Szerk: Ja igen meg mégvalami :) A fordulókhoz vajon érdemes lenne megfelelő sugarú pvc csövet használni? (félbevágva, negyedére vágva) Mert az szép szabályos ív egyebár.. Mögötte meg kitölteni a teret valamivel.


hétf. feb. 27, 2006 21:19
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Még néhány méretet beírok a rajzra ,osztán elküldöm emailben .
Külsőre a PMC dobozaira hasonlít , elől alul van a nyílás .
Kb 106 cm magas , 3 Sd-ről szűkül egyre , így lehetett a cső hosszát lerövidíteni . Felül van egy 180 fokos forduló ,alul meg egy 90-es .
Mérni csak analógban tudok ,arról meg nincs kép .
A fordulókban csak 45 fokos terelők vannak .


vas. feb. 12, 2006 20:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Szia Mócsing!
Kicsit visszaolvasva sem találtam semmi konkrét információt a TL-edről, a méréseidből meg semmit se látok. Így nehéz hozzászólni bármit is. Ha 30 Hz-re tervezted a TL-t, akkor valószínűleg kb. 1,4 m magas, és ketté van hajlítva. A 62 Hz-es rezonancia adódhat abból is, hogy nincs kellőképpen kidolgozva a fordulás, a fordulóban reflexiók keletkeznek. Az 1,4 m-es félcsőhöz tartozó lambda-negyedes frekvencia 62 Hz körül van.
A dobozon belül mért 1070 Hz nem mérvadó, az a kérdés, hogy mi jön ki a dobozból.
Vattát vagy filcet használhatsz csillapításnak, esetleg kőzetgyapotot, de az nagyon szúrós.
Csillapítóanyagot oda érdemes helyezni, ahol a csillapítani kívánt frekvenciájú hullámnak sebességmaximuma van. A cső szájánál valamennyi összetevőnek sebességmaximuma van, de ha az alapharmonikust nem akarod csillapítani, akkor ki kell számolnod, hogy hol vannak a felharmonikusok maximum-helyei.


vas. feb. 12, 2006 17:02
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Szervusz Fdsa .
Végül arra az eredményre jutottam én is hogy 62Hz az egyik felharmonikus .Érdekes volt ,mikor beállítottam 20Hz-nél a 0db-t ,és átkapcsoltam 19-re elképesztően nagyot esett a szint .
A nyílásban mért átvitel alapján ,szerinted kellene változtatni a dobozon
valamit ? Csillapítani viszont alighanem kellene , sokallom a nyílásban mért 1070 Hz-et . TL-ben hogyan és mivel szoktak csillapítani ? / csak azt ne mond hogy olvassak vissza /
Ui. Bevallom én eredetileg 30 Hz-re terveztem a dobozt .


vas. feb. 12, 2006 15:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Mócsing írta:
No, időközben mértem egy keveset .
Történetesen SPL-t . A Méricskémmen van audio bemenet , így annak az erősítőjét használtam ,hanggenerátorral meghajtva . A mikrofon erősítő kimenetét mértem hf mV-mérővel . Távolság kb 1.5m , a nyílás és a hangszóró között ,fele magasságban . 1 KHz-nél állítottam be a 0 db-t .
Az eredmény gyalázatos .
Ezután kb 5 cm-re bedugtam a mikrofont a nyílásba .
20Hz-nél nulláztam a db skálát . Az eredmény : 20Hz és 1070 Hz között +/- 0.5 db az eltérés .
A jelenlegi helyzet :Az adatlap szerint Fs 44.2 Hz ,45-6KHz ig használható.
Saját mérés : Fs 50Hz ,beépítve 62 /?/ .
A likban mérve 20Hz-től majdnem egyenes .Erős membrán mozgás 21Hz-nél.
Ebből mit lehet kihámozni ?

Ebből azt lehet kihámozni, hogy az Fs lement 21 Hz-re.
Egy hangsugárzó akusztikai mérése még süketszobában sem eredményez egy olyan lineáris átvitelt, mint egy erősítő mérési eredménye. A hanghullámok egy lakószobában visszaverődnek a falakról, a padlóról, a mennyezetről és a bútorokról; a hely és a frekvencia függvényében erősítik vagy éppen kioltják egymást.
A szoba ráadásul rezonál a fő méretei által meghatározott frekvenciákon és azok felharmonikusain. Ezeknek a rezonanciáknak a berezgéséhez azonban kell néhány periódusnyi idő, ha zajjal mérünk, akkor ez kevésbé okoz gondot.
Végső soron viszont a hangsugárzó a szoba egy meghatározott helyén fog állni, és mi egy másik meghatározott helyről fogjuk hallgatni, tehát a lehallgatási pontba, a fülünk magasságába célszerű helyezni a mikrofont.
Az alacsony frekvenciás átvitelt érdemes lemérni a mélysugárzó közepén, 2-3 cm-re a membrántól és külön a nyílás előtt néhány cm-nyire. A membrán előtt mérve valahol 50 Hz táján lesz egy frekvencia, ahol a membrán megszűnik sugározni, ezen a frekvencián csak a cső másik vége szól. Az impedanciamenetben nem ezen a frekvencián lesz a púp, de a 3., 5., 7. felharmonikuson mérhető púpokból visszaszámolva is az akusztikusan mért rezonanciafrekvencia adódik.


szomb. feb. 11, 2006 23:24
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
No, időközben mértem egy keveset .
Történetesen SPL-t . A Méricskémmen van audio bemenet , így annak az erősítőjét használtam ,hanggenerátorral meghajtva . A mikrofon erősítő kimenetét mértem hf mV-mérővel . Távolság kb 1.5m , a nyílás és a hangszóró között ,fele magasságban . 1 KHz-nél állítottam be a 0 db-t .
Az eredmény gyalázatos .
Ezután kb 5 cm-re bedugtam a mikrofont a nyílásba .
20Hz-nél nulláztam a db skálát . Az eredmény : 20Hz és 1070 Hz között +/- 0.5 db az eltérés .
A jelenlegi helyzet :Az adatlap szerint Fs 44.2 Hz ,45-6KHz ig használható.
Saját mérés : Fs 50Hz ,beépítve 62 /?/ .
A likban mérve 20Hz-től majdnem egyenes .Erős membrán mozgás 21Hz-nél.
Ebből mit lehet kihámozni ?


szomb. feb. 11, 2006 20:43
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
A membrán mozgásra eddig nem figyeltem , úgy rémlik 30Hz körül is van egy púp ,de kisebb mint a 62 Hz-nél . Megkukkolom újra .


szomb. feb. 11, 2006 16:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Mócsing írta:
Fiúk !
Ármány van a dobozomban . Nekem fölfelé ment az Fs nem lefelé . Ötven Hz-ről , 62-re .Van tippetek mi okozta ?

Mértél 20 és 50 Hz között is? A membrán rezonancia látszik is, ott kezd nagy mozgásokba a membrán. A 62 Hz valószínűleg az 50 Hz-re méretezett csöved rezonanciája, ezt a jelenséget King is leírja.


pén. feb. 10, 2006 20:37
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Nincs kép ,hanggenerátorral és hf-mV mérővel mértem .
Nekem nem jött össze a Spectra . Amikor működött akkor is sokkal randább görbét kaptam mint a többiek .


pén. feb. 10, 2006 20:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 15, 2004 15:17
Hozzászólások: 1273
Tartózkodási hely: Otthon
Hozzászólás 
Képet tudsz betenni a mérésről?


pén. feb. 10, 2006 20:13
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Fiúk !
Ármány van a dobozomban . Nekem fölfelé ment az Fs nem lefelé . Ötven Hz-ről , 62-re .Van tippetek mi okozta ?


pén. feb. 10, 2006 14:47
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Végre megszólalt az egyik TL-em !!!
Hangváltó : 1 db 2.2uF a dóm előtt . NIncsenek bejáratva a hangszórók ,de az már látszik hogy az emberi hangal nem lesz probléma .


csüt. feb. 09, 2006 20:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Talán be kellene kicsit vasalni, és a héj széleit a szomszéd gerendákra támasztani.

Az a szerencse, hogy a gerendák keresztbe mennek. Kb 4 gerendán van most a súly. Az igaz, hogy azoknak a közepén. Ezért ha úgy ahogy írod szétteríteném a nyomatékot, nem lenne gond.
De lehet, hogy csak túlzottan óvatos vagyok, mert nem olyan nehéz a cső, és el van terülve.
A födémre amúgy is akartam még egy réteget, rá a hungarocelekre, mert most csak úgy le vannak terítve(így is 30% megtakarítást okoztak határozottan kimérhetően a fűtésben). Tehát lehet, hogy egy 5cm-es réteget ráhúzok az egészre és kész.
Kicsit szemlélődtem miközben ezt írom, és mosolygok, hogy hangfal építés topicban kőműveskedünk itt, miközben majdnem nem offolunk.. :)


pén. feb. 03, 2006 13:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Talán be kellene kicsit vasalni, és a héj széleit a szomszéd gerendákra támasztani. Kitöltő anyagnak, bennmaradó zsalunak viszont jó lehet a hungarocell, nem nyomódik úgy össze, mint a kőzetgyapot. És tényleg kevésbé szúr :)


pén. feb. 03, 2006 13:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
A hungarocell egyáltalán nem hangszigetelő anyag

Ezt vágom, csak abból van sok. No meg a falamban is az van, és elég lenne, ha csak egy "falnyit" halkítana, mert most sem veszett hangos, csak most 5cm-es a fala kifele, bár előtte ott a vatta. De majd meglátom, mert azt hiszem nem olyan drága a kőzetgyapot(hú de útálom).
Viszon lehet, hogy beszélnem kéne egy statikussal, mert nem tudom mennyit bír el a födém. Mondjuk azért ez nem a mai könnyűszerkezetes téma, ebben még van anyag! :)


pén. feb. 03, 2006 13:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2189 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 44  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 37 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség