Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. ápr. 28, 2024 9:02



Hozzászólás a témához  [ 1316 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Következő
Exponenciális tölcsér tervezése. 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: szer. jún. 29, 2011 16:56
Hozzászólások: 1
Hozzászólás Re: Exponenciális tölcsér tervezése.
Sziasztok!

Olvasgattam a fórumot, látom van pár hozzáértő segítőkész ember itt. :)
Én nem építettem tölcsért sosem, nem is fogok szerintem, de használok jópárat, és lenne pár kérdésem, tapasztalatom. Mintha valaki említette volna hogy hangosít.
Az érdekelne elsősorban, hogy hogyan helyezitek el a ládákat, és milyen tapasztalataitok vannak az egyes elhelyezéseknél. Gondolok itt amikor a szerelőnyílások néznek össze, tölcsérek néznek össze, felriggelt topládák esetén színpad előtt tölcsérrel felfelé vagy lefelé, vagy kis csoportokban, stb.
Hétvégén én is csináltam egy bulit, 8db tölcséres mélyládával, 4-4db volt oldalanként tölcsérek voltak egybefordítva, tehát a hangszórók-szerelő nyílások néztek kifelé, 2-2 alul, 2-2 felette, de a nézőtér közepén fura kioltásokat tapasztaltam. Kíváncsi lettem volna milyen fordítva, de nem volt lehetőségem kipróbálni. Sajnos mérni nem tudom igazán.
(a topládáim is tölcséresek, 3 utasok, az egész rendszer 4 utas, de a tetején csak nagyon nagy hangerőnél tapasztaltam h csúnyábban szólt, elnyíltak kicsit a közepek)

Segítségeteket, véleményeiteket előre is nagyon köszönöm!

M


szer. jún. 29, 2011 17:17
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: vas. szept. 19, 2010 11:14
Hozzászólások: 1
Hozzászólás Re: Exponenciális tölcsér tervezése.
Sziasztok egy pár napja tanulmányozom írásaitokat és egy olyan kérdésem lenne hogy szerintetek 2db Mt121 (p.audio hsz-kal) és 2 db 186 horn, (rcf l18 p300 as hsz-val) optimális lenne ?
Szeretnék hangosítani de még csak disco-kat csinálok 180m2-től 500m2-ig zárt területen most!
Nem tudom hogy jó lenne ez a rendszer a mostani helyzethez és a kültéri hangosításhoz egyaránt db szám változtatásával.
Remélem jól és érhetően fogalmaztam!


kedd szept. 21, 2010 9:39
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 8:55
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Exponenciális tölcsér tervezése.
"Kis kitérés nagy nyomáskülönbség => Tölcsértorkolat =>Tölcsér száj => Nagy kitérés kis nyomáskülönbség.
A hangszóró kicsit szól, tölcséren keresztül nagyot üt."

Annak örülök hogy a dolog tetszik neked,de:
-felvetéseidre nincsenek egymondatos értelmes válaszok
-ajánlom a az AJHorn nevű szimulációs programot,ezen "élőben " követheted a változtatásokat
teljesen szabadon.Az ára sem fog a földbe döngölni,létezik angol nyelvű verzója is.
-az országban ahol élsz,nagyon sok irodalom elérhető a témával kapcsolatban,nézz utána érdemes! :D
Üdv Klang


pén. aug. 27, 2010 11:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás Re: Exponenciális tölcsér tervezése.
Másik fórumon elérhetők, de nem sokat tölcséreznek. :D


pén. aug. 13, 2010 17:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11874
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Exponenciális tölcsér tervezése.
mtwtfss írta:
... Kedves Watt, és Cortez...

Off:
watt eltünt a Fórumról (utolsó hsz: 2008 dec. 31, 16:48).
http://forum.terminal.hu/search.php?author_id=255034&sr=posts

Cortez is eltünt (utolsó hsz: 2009 jan. 29, 20:52).
http://forum.terminal.hu/search.php?author_id=241522&sr=posts

Úgyhogy tőlük nehezen fogsz választ kapni. :shock:


pén. aug. 13, 2010 17:20
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 08, 2010 23:10
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: Anglia
Hozzászólás Re: Exponenciális tölcsér tervezése.
Sziasztok!

Még új vagyok ezen a fórumon, és nagyon megtetszett ez a téma, és egy két hozzászóláshoz szeretnék én is hozzászólni.

Azt mint ebből a témából is leszűrtem, az Exponenciális tölcsér jó hangszóró hatásfok növelő. Bár az elektronikai, és ilyen fizikai részhez, mint a hangszóró bizonyos paraméterei számomra kínaiul hangzanak. Viszont amit tudok, hogy a tölcsér egy rezonátor akárcsak bármelyik orgonasíp teste (dereka) az orgonában.

Kedves Watt, és Cortez.

A tölcséreket lehet azzal is mélyebbre hangolni, ha egymás mellé teszitek őket. Mivel a tölcsér egy rezonátor, és a hangszóró rezgésbe hozza benne a légoszlopot amit tartalmaz. Ugyan úgy viselkedik mint egy orgonasíp. Ha a síp nyitott végéhez közelíti az ember a kezét a síp hangja hallhatóan elkezd mélyebbre menni, mivel a kezünkről visszaverődő hanghullámok interferálni kezdenek a síp által keltett hanghullámokkal (azaz a hullám önmagával kezd interferálni) és megváltozik a síp hangjával arányban álló hosszúságú légoszlop rezonancia tulajdonsága. Persze ez a jelenség a nagy sípoknál, már nem érvényesül annyira, vagy teljesen jelentéktelenné válik, mert minél nagyobb a síp, annál nagyobb változásra fog reagálni.
Érdekességként az orgonasípok is exponenciálisan növekednek az az adott egy 8's ( 8 lábas [egy láb ~30 cm] ~240 cm hosszú a rezonátorteste, és ~64 Hertzen szól a kicsike) kétszer akkora mint egy 4's vagy fele akkora mint egy 16's vagy negyede akkora mint egy 32's (aminek a hangja ~16 Hz és ~960 cm magas a rezonátorteste!)

Említetted Watt hogy nem tudod hogyan képzeled el a nyomókamra működését vagyis mi zajlik le benne. Mivel én vizuális alkat vagyok, és mindig is foglalkoztatott ez a téma (orgonaépítés, intonálás hangolás, amihez igencsak hozzátartozik az akusztika, hangfalépítés szintúgy) A kamra pontosan van méretezve ahogy olvastam a hozzászólásaidból. A hangszóró membránja mozgásba hozza a nyomókamra levegőjét, ami szeretne a kamrából ugyanazzal a mozgási energiával, sebességgel, kitéréssel, és ugyanakkora mennyiségben és ugyanannyi idő alatt kiszökni mint ahogy a hangszóró mozgásba hozta. De mivel a kamra leszűkül a tölcsér torkolat keresztmetszetére nem tud ugyanazokkal a mozgástulajdonságokkal kilépni a kamrából, mint ahogy a hangszóró mozgásba hozta, ennek következtében megnő a nyomása, valamint a torkolati kitérése és sebessége. Akár a hangszóró membrán kitérésének a többszörösére (innen a nagy hatásfok növekedés szerintem). Ez a nagy amplitúdóval rendelkező longitudinális hullám a tölcsér testén végighaladva a szájig, fokozatosan egyre nagyobb ellenállásba ütközik, és fokozatosan lecsökken a nyomása arra a szintre amit a hangszóró a szabadba sugározna a dobozból. Viszont az amplitúdó ugyan akkora marad mint ami a tölcsér torkolatában kialakult. Mint ahogy ezt tapasztaltad és beszámoltál róla, hogy nagyot szól kis hangszórókkal is. Engedd meg hogy ezzel a hasonlattal éljek. Ez olyan mint egy motor ami kis forgatónyomatékot ad le nagy fordulat számon, a forgó tengelyére szerelt X méretű fogaskerékkel, közvetlenül nem nagyon terhelhető, (mint a reflex, vagy bandpass dobozból sugárzó hangszóró) de egy közbeiktatott áttétel mondjuk egy négyszer akkora átmérőjű hajtott kerék (exponenciális tölcsér, vagy traktrix...stb megoldás) megnöveli a motor által leadott forgatónyomatékot a négyszeresére, de viszont a fordulatszám a negyedére esik. Elképzelésem szerint ilyesmi folyamat játszódik le egy exponenciális tölcsér működése közben, csak itt egy kissé más törvényszerűségek uralkodnak mint a mechanikában.

Kis kitérés nagy nyomáskülönbség => Tölcsértorkolat =>Tölcsér száj => Nagy kitérés kis nyomáskülönbség.
A hangszóró kicsit szól, tölcséren keresztül nagyot üt. :)

Bocsánat ha ostobaságokat írtam, de ezek a saját elképzeléseim voltak, ha nem jó amit írtam akkor szóljatok legyetek szívesek.

Amúgy én is szeretnék egy pár hangfalat építeni ami kellemesen testrázóan viszi a frekit 16-20000 Hz-ig. Nem kell, hogy faltörőkos legyen, csak adjon jó mély hangot kis méretben is.

Mi a véleményetek ha motornak használok egy-egy Magnat XPress 12" 30 cm hangszórót a mélyhez, a közép-magashoz szintén Magnat koaxiális 16.5 cm hangszórókat?

A Magnat Xpress 12" az ha jól emlékszem 20-1500 Hz frekvencia tartományt fed le és 93 dB a hangnyomása a teljesítménye darabonként 200/400 W


hétf. aug. 09, 2010 1:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás Re: Exponenciális tölcsér tervezése.
trent írta:
Egy családi házat szétrepesztettek egy ilyennel.... :)

Az még akár elő is fordulhat, de maga a hangszóró nem sok mindenre jó, annyira el van tolva a T-S egyensúly, hogy még a túlcsillapított zárt dobozhoz is nagyon kapaszkodnia kell EBP értékben.


vas. jún. 27, 2010 13:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Exponenciális tölcsér tervezése.
Idézet:
Ilyesmi hangszótót szerintetek érdemes lenne egy tölcsérrel tovább javítani??


Ha Kenya összes elefántjának összehívására akarod használni, akkor mindenképpen! Zárt térben viszont nem sok értelme lenne.


pén. jún. 25, 2010 9:41
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 15:10
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Exponenciális tölcsér tervezése.
Üdv mindenkinek,

Ilyesmi hangszótót szerintetek érdemes lenne egy tölcsérrel tovább javítani??

Here are the Thiele/Small parameters of the Adite audio Parthenon that was used at CES 2004.

Fs: 11 Hz
Qms: 19.4
Qes: 0.73
Qts: 0.70
Vas: 4560L
Sd: 3716 cm^2 (24" square)
Xmax: 72mm one way BL linear
Xmech: 140mm rearward one way
SPL: 91 dB @ 1W, 1m
Impedance: quad 4 Ohm voice coil
Cms: 0.24 mm/N
BL: 30.5 N/A
Re: 11.2 Ohms (all voice coils in series)
Mms: 880 grams
Vd: 53 liters
Pmax: 2000W total

A 53L of displacement version of this driver is capable of can produce more than 120 dB of SPL from 11 Hz and up if you've got an anechoic room for it. When measured at CES 2004, over 134 dB SPL was produced at 11 Hz! Unbelievable. Designed for use in infinite baffle and dipole applications, you could really shake a theater with this thing.

Egy családi házat szétrepesztettek egy ilyennel.... :)


pén. jún. 25, 2010 8:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
maszi4 és Többiek!

A motornak gyárilag méretezett a kipufogó-rendszere és azon bármilyen változtatás a motor teljesítményének csökkenését és nagyobb fogyasztását is eredményezi. A nagyobb, nem kívánatos zajról nem is szólva.
( Durrog, fuldoklik, rángat, stb. )
Nem erre valók az itt leírt tölcsérek, hanem a hangszórók tudásának maximális kiaknázására.

Üdv! SMA


vas. máj. 02, 2010 9:28
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. ápr. 28, 2010 20:44
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Üdv.

Nem vagyok otthon a témában, ezért amit kérdezek nem biztos h teljesen értelmes, tehát. Ha egy kiesebb méretű tölcsért csinálnák és rászerelném a motorom kipufogójára, akkor esetleg azt is felhangosítaná vagy esetleg elmélyítené?


szer. ápr. 28, 2010 20:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
hammer14 írta:
Klang ezek a paraméterek már számomra a scifi kategóriába tartoznak! Egyszóval nagyonkirály!
A hangszóró érzékenysége középtartományban eleve magas, szóval inkább a BS hatás ellen kell dolgozni, és a 200Hz alatti részt erősíteni.
Meg azért a Klang által mutattott verziót még inkább 250-300Hz fölött érdemes használni, alatta eléggé rezonáns, és a membránkitérés is elszabadul.


pén. jan. 08, 2010 13:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 8:55
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
[várom az adatokat. címemm hammer14kukac freemail.hu[/quote]

Bocs,az email címedre,vagyis erre , küldtem el tegnap délután. Ha továbbra sem érkezik meg akkor jelezd ,és újra elküldöm! :D


csüt. jan. 07, 2010 9:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás 
Klang ezek a paraméterek már számomra a scifi kategóriába tartoznak! Egyszóval nagyonkirály! Sajnos pm be nem kaptam még semmit se mail-ba.
Ha ez az adat valóságban is ilyen lesz akkor sztem a bermuda hang 3 szögbe eltűnök egy pár hétre. Már 1 éve ezen a kérdésen filzózok persze azért is mert nem volt pénznem de ha lesz tervem akkor meg lesz apénz is úgy döntöttem.

Ezer hála neked Klang várom az adatokat. címemm hammer14kukac freemail.hu


szer. jan. 06, 2010 22:05
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 8:55
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Semmihez nem ragaszkodom csak hogy zárt láda ne legyen.[/quote]

BUÉK mindenkinek!

Ezt készítettem Neked! Nem zárt :D a méreteit elküldtem priviben!
Üdv és sok sikert!

Kép


szer. jan. 06, 2010 19:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
Hammer, sosem dobozokból indulunk ki. Mindig hangszórókból, és a saját követelményrendszerünkből.


Mind2 megvan amít írsz és le is írtam. Azaz hangszóró ismert adatai is! Követlemény az meg minél nagyobb hatásfok 150hz-2k ig. Épp ezért kérdezgetek hogy a követelményt meg a hsz paramétereit melyik ládával tudnám legjobban érvényesíteni. Semmihez nem ragaszkodom csak hogy zárt láda ne legyen.


vas. jan. 03, 2010 21:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Hammer, sosem dobozokból indulunk ki. Mindig hangszórókból, és a saját követelményrendszerünkből.


vas. jan. 03, 2010 21:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás 
SMA írta:
Kedves Mindannyian!

BUÉK!

A Karlson lényege, hogy az exponenciális csatoló rés segítségével széles szögben jó a sugárzása ennek a ( viszonylag kisméretű ) doboznak, ami kis-közepes helyiségben jó hangsugárzást, "beterítést" biztosít. A hatásfoka jónak mondható, de ez a beleépített hangszórónak is függvénye. A 31cm-es H2000-hangszórója nem biztos, hogy megfelelő ebbe a dobozba, illetve inkább valamilyen 38cm-es PA-hangszóró való bele. Az eredeti leírások szerint a University 315-ös driver, vagy Altec 515B, igen jó mélyátvitelt biztosít, de ez valószínűleg már nem beszerezhető. A mélyátvitel a hangszórótól függ, 30Hz-es rezonanciával le lehet menni kb. 25-35Hz-es alsó határfrekvenciára és eddig a hatásfoka is kitűnő.
Lényegesen nagyobb hatásfokú, tehát nagyobbat szól, az Altec A7, vagyis a Voice of The Theatre nevű hangsugárzója, amibe ha ugyanazt a 38cm-es mélyet beletesszük, akkor sokkal hangosabb, mint a Karlson. Az Altec doboz kb. 100Hz-fölött dolgozik igazán, kb. 1500-2000Hz-ig, mert a tölcsér méretei erre engednek következtetni. Viszont a reflex-kiképzése és a nagy doboz-űrtartalom jó mélyátvitelt is ad, megfelelő hangszóróval. Ebbe igazából az Altec 416-os és 515-ös tipusa a belevaló, ezekkel lehet a maximumot kihozni ebből a hangsugárzóból. ( Fa ~ 40Hz az 515B-vel. )
Érdekessége ennek a doboznak, hogy az eredeti hangszórók esetén semmilyen belső csillapítóanyag nem szükséges a dobozba, legalábbis az eredeti tervekben így áll.
E két doboztól nem nagyobb, viszont tényleg jó mélyátvitelű a kb. 270-290 literes kistölcsér, ami a Klinger könyvben is benne van, a 190.-191.-oldalon . Ebbe már 30cm-es mélyhangszóró való, tehát némileg olcsóbb beszerezni a hangszórót. Itt a hangszóró mögötti kis üreget ki kell tölteni, de nem kitömni(!) vattával.
Régen, vagy 17-éve is van már, egy ilyent csináltunk barátaimmal és egy Monacor Stage-Line hangszóróval, az SP-12/200PA-val és 30Hz-en még rendesen dörömbölt, ez már elég jó akár szubnak is kisebb termekbe, vagy szabadtérre, de akkor ott többszörözni kell ezeket. ( 2-4db azonos hangsugárzó egybefogatva és nem szanaszét a helyszínen. )
Mindhárom konstrukciót megépítettem, mértem is és ma sem építenék mást, csak ezek közül. Esetleg a nagyágyút, de abba is valamilyen jófajta hangszórókat tennék.
Munka mindegyikkel van, megfelelő minőségű hangszóró mindegyikbe kell, de ezek akkor tudnak is valamit. - Ami mással nem pótolható, de tudom, hogy ebbe néhányan bele fognak kötni. :)

Üdv! SMA


Nekem a mélyátvitel nem lényeges arra ott lesz a nagyágyú meg a jövendőbeli házibulis sarok tölcsérem ami tervezés alatt áll.
Nekem közép tartományba kellene ha 31 gitárral. De az altec doboz amit említesz az már tudná azt a frekvencia tartományt ami nekem kell.
Jah és olyan megoldású ládát is akarok egyben amit nem könnyű megépíteni tehát nem zárt! Nekem abban nincs élvezet hogy 1 nap alatt összerakok egy hangfalat. Én A hangfalat akarom mindig megépíteni!
De ne higgyétek azt hogy mazoista vagyok,csak általában ami bonyolult és nehéz az hozza meg a kívánt eredményt.


vas. jan. 03, 2010 21:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Idézet:
de tudom, hogy ebbe néhányan bele fognak kötni.
Nem köt bele senki, csak nem igaz néhány ponton, amit írsz. Ennyi.

SMA, a rezonanciafrekitől nem függ a mélyátvitel, azt a T-S egyensúly határozza meg, és az amit korábban említettem.
A rés vízszintesen terít, függőlegesen nyalábol, így helyesebb a megfogalamazás.
És mivel a különbözű hullámhosszú hangok a rés különböző pontjairól lépnek ki, ezért főleg nagy távolságokból működik jól a Karlson.


vas. jan. 03, 2010 14:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

BUÉK!

A Karlson lényege, hogy az exponenciális csatoló rés segítségével széles szögben jó a sugárzása ennek a ( viszonylag kisméretű ) doboznak, ami kis-közepes helyiségben jó hangsugárzást, "beterítést" biztosít. A hatásfoka jónak mondható, de ez a beleépített hangszórónak is függvénye. A 31cm-es H2000-hangszórója nem biztos, hogy megfelelő ebbe a dobozba, illetve inkább valamilyen 38cm-es PA-hangszóró való bele. Az eredeti leírások szerint a University 315-ös driver, vagy Altec 515B, igen jó mélyátvitelt biztosít, de ez valószínűleg már nem beszerezhető. A mélyátvitel a hangszórótól függ, 30Hz-es rezonanciával le lehet menni kb. 25-35Hz-es alsó határfrekvenciára és eddig a hatásfoka is kitűnő.
Lényegesen nagyobb hatásfokú, tehát nagyobbat szól, az Altec A7, vagyis a Voice of The Theatre nevű hangsugárzója, amibe ha ugyanazt a 38cm-es mélyet beletesszük, akkor sokkal hangosabb, mint a Karlson. Az Altec doboz kb. 100Hz-fölött dolgozik igazán, kb. 1500-2000Hz-ig, mert a tölcsér méretei erre engednek következtetni. Viszont a reflex-kiképzése és a nagy doboz-űrtartalom jó mélyátvitelt is ad, megfelelő hangszóróval. Ebbe igazából az Altec 416-os és 515-ös tipusa a belevaló, ezekkel lehet a maximumot kihozni ebből a hangsugárzóból. ( Fa ~ 40Hz az 515B-vel. )
Érdekessége ennek a doboznak, hogy az eredeti hangszórók esetén semmilyen belső csillapítóanyag nem szükséges a dobozba, legalábbis az eredeti tervekben így áll.
E két doboztól nem nagyobb, viszont tényleg jó mélyátvitelű a kb. 270-290 literes kistölcsér, ami a Klinger könyvben is benne van, a 190.-191.-oldalon . Ebbe már 30cm-es mélyhangszóró való, tehát némileg olcsóbb beszerezni a hangszórót. Itt a hangszóró mögötti kis üreget ki kell tölteni, de nem kitömni(!) vattával.
Régen, vagy 17-éve is van már, egy ilyent csináltunk barátaimmal és egy Monacor Stage-Line hangszóróval, az SP-12/200PA-val és 30Hz-en még rendesen dörömbölt, ez már elég jó akár szubnak is kisebb termekbe, vagy szabadtérre, de akkor ott többszörözni kell ezeket. ( 2-4db azonos hangsugárzó egybefogatva és nem szanaszét a helyszínen. )
Mindhárom konstrukciót megépítettem, mértem is és ma sem építenék mást, csak ezek közül. Esetleg a nagyágyút, de abba is valamilyen jófajta hangszórókat tennék.
Munka mindegyikkel van, megfelelő minőségű hangszóró mindegyikbe kell, de ezek akkor tudnak is valamit. - Ami mással nem pótolható, de tudom, hogy ebbe néhányan bele fognak kötni. :)

Üdv! SMA


vas. jan. 03, 2010 13:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás Re: Karlson vs zárt.
hammer14 írta:
Jó akkor ha jól értelmezem a karlsonak rosszabb a hatásfoka mint a rutschenak tehát az kilőve. Meg több írásban is olvastam hogy a karlson az csak jó hangszóróval működik szuperul,nekem olyanra meg most nem nagyon van pénzem,örülök ha a kappa lf15 párját megveszem.
Működik az minden hangszóróval, csak kellő induktivitás kell bele, és magas mech. jóság ahhoz, hogy a mélytartomány egyensúly rendben legyen. kb.
hammer14 írta:
De említetted hogy szélesávú rezonátor! Már csak az a kérdés hogy mennyire?

Ez a rés szélességétől függ. A rés iránykaraktert változtat, a hangenergiát majdnem félhenger alakban viszonylag egyenletesen teríti szét, de ez csak a szélességének kétszeresétől nagyobb hullámhosszú hangokra igaz.

Itt van két link, ahol fdsa kicsit körbejárta: http://forum.hangszoro.net/viewtopic.php?p=15236#15236
http://forum.audiodiy.hu/viewtopic.php?p=44907#44907


vas. jan. 03, 2010 13:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás 
SPafi írta:
Idézet:
35,40-150hz ig? 15x20m es helyen is meg kellene álni a helyét.


Ha olyan helyekre jársz hangoskodni, ahol szabad a sarok, akkor építhetsz olyan tölcsért, aminek a száját a sarok egészíti ki. Így az alsó határfreki és a hatásfok is jó lesz, de nem lesz gigantikus a méret.


Kössz a tippet de kb tegnap óta pont azokat rajzolom. Már van egy elméleti elrendezés majd suliba kiszámolgatom az adatokat. De ezt is csak úgy megtervezem és elteszem és majd tavasszal jobb időbe megépítem.
Most a középrész izgat inkább hogy hogy oldjam meg.


vas. jan. 03, 2010 13:07
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
35,40-150hz ig? 15x20m es helyen is meg kellene álni a helyét.


Ha olyan helyekre jársz hangoskodni, ahol szabad a sarok, akkor építhetsz olyan tölcsért, aminek a száját a sarok egészíti ki. Így az alsó határfreki és a hatásfok is jó lesz, de nem lesz gigantikus a méret.


vas. jan. 03, 2010 12:35
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás Karlson vs zárt.
shalafi66 írta:
A BL tölcsérek mindenképp rossz megoldások sztem, mindig csak az a kérdés, h. mennyire.
A Karlson az reflex+ egy szélessávú rezonátor. Nagy vonalakban.


Jó akkor ha jól értelmezem a karlsonak rosszabb a hatásfoka mint a rutschenak tehát az kilőve. Meg több írásban is olvastam hogy a karlson az csak jó hangszóróval működik szuperul,nekem olyanra meg most nem nagyon van pénzem,örülök ha a kappa lf15 párját megveszem.
De említetted hogy szélesávú rezonátor! Már csak az a kérdés hogy mennyire? 150hz-2khz vagy tovább meg lehetne vele oldani a normális átvitel ha 31 gitár hsz val? Mert ekkora tartományt tölcsérrel kizárt reflex kilőve marad a zárt meg a karlson,tehát a kérdés akkor melyik a jobb a kettő közül? Vagy ha egyik sem akkor mi a harmadik. 4 utas rendszer kilőve!


vas. jan. 03, 2010 11:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
A BL tölcsérek mindenképp rossz megoldások sztem, mindig csak az a kérdés, h. mennyire.
A Karlson az reflex+ egy szélessávú rezonátor. Nagy vonalakban.


szomb. jan. 02, 2010 19:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás karlson.
Eszembe jutott még vmi. A karlson ládafélék a jobbak vagy a rutschek? 35,40-150hz ig? 15x20m es helyen is meg kellene álni a helyét. Jelenleg rutsche van de újítok azaz jobbítok,és mindenfelé nem vinném szívesen a nagyágyút mulatós zenéhez.


szomb. jan. 02, 2010 15:11
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
Én megmondtam h. mit tennék vele személy szerint....

http://home.planet.nl/~ulfman/
Karlsonról de főleg a szélesssávú rezonátoráról itt majdnem mindent megtalálsz.


De végül csak nem értettem meg... Dipólus hangfalba ajánlod bele tenni hogy eleje van hátulja nyitott teljesen?

Köszönöm az infót de ott minden angol és I don't speak englis..... Csak ennyi a gáz.


szomb. jan. 02, 2010 15:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Én megmondtam h. mit tennék vele személy szerint....

http://home.planet.nl/~ulfman/
Karlsonról de főleg a szélesssávú rezonátoráról itt majdnem mindent megtalálsz.


szomb. jan. 02, 2010 11:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás mélyközép-közép tölcsér!
Sziasztok!

Előző kérdésemre nem sok ötlet merült föl,sebaj. Már jó rég óta fennáll az a tervem hogy megcsináljam a közép ládáimat,ami 150hz szól minél följebb, és jó a hatásfoka. A ládában egy h2000 30-as gitár változatú hangszóró lenne.
A lényeg tehát egy olyan közép magas szekció összehozása ami 150hz-től szól. Ha ez mission impossible kategóriába tartozna akkor marad a zárt láda.
Ja és még valami a karlson ládáról nincsen egy kis okosítás valahol? Főképp működési elve és tulajdonságai érdekelnének,de csak terveket találok,és átláthatatlan hosszú fórumokat amibe 4 mondatba említik meg.


pén. jan. 01, 2010 21:20
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
Inkább falba, mint tölcsérbe...
A nyomókamra alapvetően nem az érzékenységet befolyásolja, inkább az átfogott tartomány felső-középső részének átvitelét alakítja.

Meg kéne ide egy MOD is, aki átszerkeszti a Klang és DLL által beszúrt képeket, h. ne húzzák már szét ezt a szerencsétlen oldalt...


Inkább falba mint tölcsérbe? Ez alatt mit értesz pontosan?
Hordozhatóra szeretném. Rakjam be őket egy sima fa lapba úgy hogy nincs lezárva a hátulja :wink: ?

A kép átszerkesztése tényleg nem lenne hü...ség mert tegnap a böngészőn nem győztem a nézetet állítani pedig még a monitor is 16:9-es.

A nyomókamrás dologgal most újat mondtál mert én olyasmit olvastam régebben hogy az az érzékenységet növeli,de mély tölcséreknél elhanyagolható. Ezek szerint az általad említett közép és magas tartomány javítása miatt.


vas. dec. 27, 2009 12:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Inkább falba, mint tölcsérbe...
A nyomókamra alapvetően nem az érzékenységet befolyásolja, inkább az átfogott tartomány felső-középső részének átvitelét alakítja.

Meg kéne ide egy MOD is, aki átszerkeszti a Klang és DLL által beszúrt képeket, h. ne húzzák már szét ezt a szerencsétlen oldalt...


vas. dec. 27, 2009 1:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás 
Kép


szomb. dec. 26, 2009 20:14
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás állat
ilyesmi elrendezésre gondoltam csak persze kisebbe!

[url=http://kepfeltoltes.hu/view/091226/normal_supasubfo0[img]

Remélem jó a link.[/img][/list][/list][/quote]


szomb. dec. 26, 2009 20:11
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás 
Sziasztok!

Visszatértem már én is a régi kedvenc fórumomba,és boldog új évet szeretnék kívánni minden itt tartózkodónak előre is!

Egyből lenne is egy lehet off felvetésem! Szereztem 30db kis tv hangszórót olyan célra hogy jó lesz még vmire. Téglatest formájú mind 12,5X4,5 cm a külseje membránja kb -3mm külsejéhez képes. A lényeg hogy ezekből egy pár középtölcsért össze lehetne vajon hozni? Olyan kellene aminek van nyomókamrája is az érzékenység végett.
Faanyagom van a 2 nagyágyú építéséből megmaradt

:D .

Minden hasznos tanácsot megköszönök azon kívül hogy dobjam ki a hangszórókat.


szomb. dec. 26, 2009 19:53
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 8:55
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
SMA írta:
Kellemes Ünnepeket és BUÉK mindenkinek!

Üdv! SMA


Köszönjük szépen! Hasonló jókat kívánok én is Neked és minden fórumozónak!

Üdv klang


szer. dec. 23, 2009 11:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kellemes Ünnepeket és BUÉK mindenkinek!

Üdv! SMA


szer. dec. 23, 2009 9:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
DLL írta:
Köszönöm a segítséget és a jótanácsokat én is éreztem hogy kicsi lesz ez tölcsérnek, és ahogy Watt is írta az elején, a tölcsérek nem kis dolgok. Úgyhogy átterveztem a dobozt. Még mindig nem két oldalon terhelt, hogy ki is nézzen valahogy :D Illetve ha a szájnyílás továbbra sem lenne elég nagy, akkor meg lehet építeni kétszer ilyen szélesben két meghajtóval. A nyitás és a hossz ránézésre már jónak tűnik (még mindig csak a Secondlife nevű "programmal" terveztem szóval nincsenek kiszámolt méretek)
Pedig ez még nem tölcsér.


szomb. dec. 19, 2009 12:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Nem is tudtam SMA, hogy az öntvénykosár szól 30Hz-en.


szomb. dec. 19, 2009 11:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
DLL és Többiek!

Azokkal a SAL-hangszórókkal kockázatos lemenni olyan mélyre, mechanikailag nem sokáig bírják. Az eredetiben 38cm-es mély van, valamilyen speciális hangszóró. Ehhez közelíteni lehet öntvény-kosaras kivitelűekkel, Celestion, Electro-Voice, Precision-Devices, JBL, Eminence, Stage-Line( Monacor) és hasonlók. Ezek profi hangszórók, de hát ebbe a dobozba ezek valók, az áruk arányos a minőséggel. Én legalábbis ezekből építkeztem és építkeznék ma is.
A 30Hz-es alsó határ elérhető és bőven elég, ezekkel a hangszórókkal már csak jó végfok és egyebek mellett a jó zenei anyag szükséges, ami tartalmaz is ilyen mély hangokat, hogy meg lehessen szólaltatni azokat.

Az Altec-doboz nem szubnak való, tölcséres-reflex doboz, ami a belevaló ( Altec 416A, 515B) hangszóróval kb. 40-50Hz-től dolgozik, igen jó hatásfokkal és a minősége is kiemelkedő. ( Nemhiába, filmgyári hangmérnökök ezrei edzették ilyennel a fülüket. ) Tényleg, mert a működése izgatta őket, hogyan tud "olyan jól szólni", hogy más hangsugárzók csak kullognak utána, ja és nagyteremben igen jól érzi magát, oda való.

A Karlson jó az Altec mellé, szubbasszusnak, legalábbis a JBL 2235-ös méllyel, vagy hasonlóval, akkor talán a 22Hz-es alsó átviteli határ elérhető, ami bőven elég valódi filmes-mozi élményhez.

Üdv! SMA


vas. nov. 22, 2009 14:54
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
DLL.Gratulálok a szép Karlsonokhoz.Amit Klang barátunk linkelt be Altec rajz is eléggé furdalja az oldalamat és nem tudom eldönteni melyiket is épitsem meg.A Karlsont vagy az Altec-et.Amire most leginkább kellenének,kisebb-nagyobb kultúrházak mélyszekciójának a megoldására lenne szükségem.Nagy tölcséreim vannak szabadtérre,18"-os hangsugárzókkal,de ezeket kisebb-közepes méretü rendezvényeken nem tudom igazán használni,mert sajnos 1-1darab tölcsér nem hozza az igazi szubhangokat,ilyen helyekre meg nem szivesen cipelek 4 darab tölcsért,igazából a súlya miatt és a pakolás miatt.Először 4-ed vagy 6-od rendü band-passz ládákra gondoltam 15 vagy 18"-os mélyhangszórókkal.Mondjuk a Karlson és az Altec nagyon szinpatikus a 15"-os hangszórókhoz.Viszont találtam egy nagyon dicsért 6-od rendü sávszűrő ládát a Speakerplans oldalán,amit hangosítók megelégedéssel használnak.A neve X1 szub.Bemásolom ide a linket,ott meg tudjátok nézni és nagyon sokat olvashattok róla.Ebbe viszont 18"-os hangsugárzó kell,de a szubhangokat a legnagyobb hatásfokkal közvetíti a többi ládához képest,amiket néztem.75-80Hz fölé nem érdemes engedni állítólag.Esetleg ha mondanátok véleményeket azt nagyon megköszönném és másoknak is tanulságos lehet a beszélgetésünk.Köszönöm előre is a válaszokat.
http://forum.speakerplans.com/just-fini ... 14785.html


szomb. nov. 21, 2009 11:22
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 16:59
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Magyaroszág
Hozzászólás 
No-no, azért én sem vagyok szakértő a témában, nekem is ez volt az első hangfalam, és (talán épp ezért) nem is mertem belefogni egy tölcsérbe.
A példának felhozott tölcsértervemről sem tudunk még semmit, csak egy ötlet. Két oldalon terheltté könnyen át lehet alakítani, de azonkívül nem tudom milyen hibákat rejt ez a konstrukció (pl. többszörös összehajtogatás, nem okoz-e a falak között áthallást, torzítást)

Zsömle: elméletben tölcsért tervezni nem olyan nehéz, csak papírra veted az elképzeléseidet. Én egy fél jegyzetfüzetet telerajzoltam különféle formákkal, kialakításokkal. :) Ha megvan a szimpatikus, ami akusztikailag is jó kialakítású (na ehhez kell a tapasztalat), utána már csak a képletek segítségével ki kell számolni a fizikai méreteket, pontos szögeket, aztán lehet anyagszükségletet kalkulálni.

Szerintem a 7"-os hangszóróméret jó abból a szempontból, hogy elfogadhatóbb méretek mellett lehet elérni jó száj-torok-nyitás arányt a tölcsérnél. Főleg ha a kettőt egy dobozba építed, olyankor a szájnyílás még meg is duplázódik, a szub tartománynak meg amúgy sincs térhatása, nem muszáj sztereóban.


csüt. nov. 19, 2009 18:50
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. aug. 01, 2007 6:34
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Dunakeszi
Hozzászólás 
Szia!

Van adat a sugárzókról, először csak egy teljesen független véleményt szerettem volna, hogy van-e értelme hozzáfogni nekem, akinek úgy általában lövése nincs a hangfalépítésről.

A mélyhangszóró(k): Monacor Raptor-6.

B.


csüt. nov. 19, 2009 17:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 8:55
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
TESCO-Zsömle írta:
Üdv mindenkinek.

Van értelme a dolognak, vagy ne próbálkozzak?



Ez a zsömle túl nagy lesz még neked! :D A viccet félre téve ,ez még nekünk is túlságosan nagyfalat,hiszen nem tudunk a meglévő sugárzódról semmit,igy ebből semmit nem lehet levonni. Aki ebben valószinü segíteni tud Neked az a DLL,hiszen ő tudja rajtad kívül a részleteket.

Üdv Klang


csüt. nov. 19, 2009 15:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. aug. 01, 2007 6:34
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Dunakeszi
Hozzászólás 
Üdv mindenkinek.

Pár napja beszéltem DLL-lel MSN-en a témáról, miatta vagyok most itt. Hozzátenném, hogy teljesen hal vagyok hangfalépítéshez, viszont nagyon érdekel a téma. Van nekem egy pár apró, de harapós mélyhangszóróm, azokhoz szeretnék valami hasonlót, mint amit DLL utóbb felvázolt, azzal az apró különbséggel, hogy én elzárva, de folytatólag dobnék még hozzá egy közép és egy magas sugárzót, így egy pár álló hangfalat képezve.

Van értelme a dolognak, vagy ne próbálkozzak?


szer. nov. 18, 2009 12:43
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 8:55
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Oh, ez kicsit hosszúra sikeredett, mellnézést ha off is volt benne. Köszönöm mégegyszer a segítő szavakat! =)[/quote]

Mi is köszönjuk! Jó lesz ez! Csak igy tovább!

Üdv:Klang


kedd nov. 17, 2009 17:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 16:59
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Magyaroszág
Hozzászólás 
Köszönöm a segítséget és a jótanácsokat én is éreztem hogy kicsi lesz ez tölcsérnek, és ahogy Watt is írta az elején, a tölcsérek nem kis dolgok. Úgyhogy átterveztem a dobozt. Még mindig nem két oldalon terhelt, hogy ki is nézzen valahogy :D Illetve ha a szájnyílás továbbra sem lenne elég nagy, akkor meg lehet építeni kétszer ilyen szélesben két meghajtóval. A nyitás és a hossz ránézésre már jónak tűnik (még mindig csak a Secondlife nevű "programmal" terveztem szóval nincsenek kiszámolt méretek)
Kép
Ugyanakkor ezek után rájöttem (amit eddig is tudtam) hogy egetrengető, falbontó lesugárzott teljesítményre nincs szükségem a szobámban, egy tölcsérnek meg vagy 10-szer jobb a hatásfoka mint egy zártnak. Ezzel együtt a méretei miatt is elvetettem :I
De sebaj, lazsa nem volt, mert szub az kell! :D Eképpen született meg egy Karlson féle hangsugárzó! Köszönöm hogy felhívtad reá a figyelmem, SMA!
Továbbra is a helyhiány miatt, csak a K12-esnek egy módosított változatát építettem meg.
Kép
Először egy Somogyi hangszóróval próbáltam (SR3040), szép hangja volt, de a vékony papír membrán, 35Hz-es alsó freki és 37Hz-es fs meg is látszott (hallatszott), nemigen volt szub jellege inkább kopogós, konkrét hangja volt. Aztán vettem egy komolyabb szubot (20-1500Hz, fs=27Hz, Xmax=10mm :D ) Na ezzel már le is megy a doboz 27Hz-ig, de igazán 30-31Hz-től van olyan fülbe ülő basszusa. (40-50Hz között kissé visszaesik és a membánt is jobban megfogja a doboz, de nem zavaró, meg úgy is kap még egy 150-200 Hz környékén vágó szűrővel karöltött erősítőt, így a magasabb frekik sem zavarnak be)
Oh, ez kicsit hosszúra sikeredett, mellnézést ha off is volt benne. Köszönöm mégegyszer a segítő szavakat! =)


szomb. nov. 14, 2009 11:06
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: kedd márc. 04, 2008 15:09
Hozzászólások: 2
Hozzászólás segitség
Sziasztok!

Rendeltem 2 db RCF LF18N451 tipusu hangszórót.

Nemtudom milyen ládával tudnám kihozni belőle a legjob teljesitményt.

Valaki tudna ajánlani valamilyen tervet?Én tölcséres cerwin vegára gondoltam.[/img]


vas. nov. 01, 2009 20:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 8:55
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
[quote="DLL"]Tiszteletem!

Terveztem egy kis mély-ládát, és a véleményeteket szeretném kérni.

Szép munkát végeztél! Még ugyan nem jót ,ezt már előttem is megírták ,de kezdetnek nem rossz.Azt ajánlom ,hogy kezd a hszórónál.A tölcsérnél sem teljesen mindegy hogy milyen a hszóró TSP-je, mert ettöl is függ az SMA által is emlitett hátsó kamra nagysága.
Itt egy példa a H2000 által keszített HA31G hátul töltös kürtjének szimulációjáról. Nézd meg a méreteket!
Kép

Ennél pl jól látható hogy nem türi a hátsó kamrát,ha van és növeled a nagyságát akkor esik a freki a közép tartmányban. A piros görbe a nulla hátsó kamra nagyság, a következő 10l és a rákövetkező 15l-es.

üdv


csüt. okt. 22, 2009 16:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
DLL!

Mint SPafi is írta, ez rövid tölcsér ahhoz, hogy gyatyalengető basszusa legyen, még szobában is. Ráadásul nagyon hepe-hupás lenne az átvitel a teljes tartományban, mert fázis-hibák ( kioltások, kiemelések ) lépnek fel, amik ilyen jellegű tölcséreknél nem korrigálhatók semmivel.
Ez nem is jó tölcsér így, hiányzik a nyomókamra a hangszóró mögül és így már a tölcsér-részben is zavaros lesz az átvitel. A hangszórót célszerű hátul egy kis dobozba tenni, amin van egy lyuk, kb 80%-a a membránfelületnek ( ezt a dobozrészt ki kell tölteni félig vattával, vagy más jobb minőségű csillapító-anyaggal ) hátrafelé néz a nyílás és ez a nyomókamra torok-nyílása, ehhez csatlakozik a tölcsér-rész, ami nézhet előre, vagy hátrafelé, vagy lefelé, bár ez utóbbi tölcséreknél nem jellemző, nem is biztos, hogy jó megoldás. Közel a padló és korai visszaverődés, rezonancia lép fel, ami megint nem szűntethető meg.
Először is, a hangszóró milyen, honnan kezd dolgozni?
Illetve, Te mit szeretnél, 20Hz-et, 40Hz-et?
Inkább javasolnék egy Karlson-féle dobozt, az még "szobaméretű", mármint befér egy szobába és megfelelő hangszóróval ( 38cm-es ) lemegy 30Hz alá is, igen jó átvitellel és hatásfokkal.
Üdv! SMA


kedd okt. 20, 2009 14:55
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
DLL!

Ez a tölcsér túl kicsi, kb. 100 Hz alatt szinte semmit sem fog csinálni! Fölötte meg a kétutas interferenciákkal fog meggyűlni a bajod.


kedd okt. 20, 2009 8:32
Profil Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 1316 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 38 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség