Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. máj. 05, 2024 9:19



Hozzászólás a témához  [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201  Következő
Hangfal hangolása 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

A Beyma nem csak hangosításhoz készít hangszórókat, hanem HIFI és Monitor-célokra is.

Vágjunk bele!?

A WinISD/Beta program szerint az ajánlott doboz ~62l.
Ekkor az Fs= 30Hz, a -3dB-es pontja kb.35 Hz.
A csőátmérő 7cm-el számolva kb.14cm hosszú csövet kapunk.
A frekimenete egyenletes, hatásfok jó.
Nekem az a bajom ezzel, hogy nem akarok új dobozt csinálni hozzá.
Van egy pár 46l-es reflex-dobozom, abban próbáltam ki őket, de előtte megnéztem, mit ajánl a program.
Így Fs= 35HZ, Vb=46l, cső= 7cm-es és 15,4cm hosszú, az alsó határfrekvencia ~40Hz,-ez Nekem megfelel.
Nagyobb dobozzal kismértékben lejjebb tudunk menni, kb. 35Hz-alsó határra, de az anyagban már lényegesen drágább, nehezebb lesz, nagyobb mérete miatt az elhelyezése is problémás lehet.

Minden hangsugárzó kompromisszum, ezt ne felejtsük el!

Összeraktam a hangsugárzókat, megmértem, jelentéktelen mértékben változtak az adatok, ez azért bíztató jel.
A hangszóró saját csillapítása lényegesen jobb, mint az SBX 2030-tipusé, kevésbé befolyásolja a doboz.
A hangváltó:
12dB/oktávos, Fx= 2.2kHz-re méreteztem, részben azért, mert a hangszóró eddig jól megy, másrészt pedig, erre a frekire jó alkatrész-értékek adódnak.
L= 0.82mH, C= 6.6uF( 2x3.3uF paralel ), a méllyel párhuzamosan egy Zobel-tag szükséges, 2x12 Ohm párhuzamosan, eredője= 6 Ohm, 20W-os legyen, C= 10uF. A magassugárzóval párhuzamosan is kell egy "kisegítő" RC-tag, ez: 12 Ohm,10W és 4,7uF kondi sorosan.
A mért impedanciamenete a hangsugárzónak, így szinte egyenes! -leszámítva persze, a mély-rezonancián.
Mint ismeretes, ami az impedanciamenetet javítja, az javítja a frekimenetet is!
A magassugárzó a T 2010-es, szintén Beyma, ezzel sorba kellett kötni, a mérés és meghallgatás után egy 2,2 Ohmos, 10W-os ellenállást, így a frekimenet is egyenletesebb lett. A 12 Ohmot ki kellett cserélni 10 Ohm-ra, hogy lineáris maradjon az impedanciamenet is.

Már az első hangok megszólalása is igen jó, érzékeny hangsugárzó! ( mért SPL= 91dB- a kész doboz. )
Ennek van mélye, közepe, a magas is jó.
DE! - a legnagyobb erénye, hogy tisztán szól, ÉRTENI a szöveget a zenében, megszólalnak olyan hangok is, amik eddig nem, vagy igen gyengén voltak hallhatóak!
Élmény hallgatni! Az SBX 2030 a nyomába sem ér!
Ez a hang nagyságrenddel különb, mint akár az SBX, SR, SRP, meg amit a Teslák produkálnak!
A sztereója szép, van tere! Az S-nek nincs tere, monós!
Az öreg Tesla hangszóróimtól is sokkal szebben, tisztábban, érthetőbben muzsikál, annyira, hogy a Teslákat gyorsan nyugdíjaztam.
Fülelek tovább!
Üdv! SMA


vas. okt. 06, 2002 10:42
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Szevasztok!

Még nem nagyon hallottam róluk, nem hangosításhoz gyártanak hangszórókat?


szomb. okt. 05, 2002 0:53
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 370
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Építsd pls, már tűkön ülök. :) Milyen magassal párosítod?


pén. okt. 04, 2002 21:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindenki!

"Beyma, ha már"..... - legyen!

Megvettem a 2db. 8WOOFER/P-hangszórót, már ránézésre is dögösebb az SBX 2030-nál.
Öntvény alu kosár, polipropilén membrán - és szép!
Ma megmértem őket, jók az eredményeik, megfelelnek a neten olvasható adatlapnak és pontosabbak is, mint az SBX-ek.
Legalább 5-6dB hangerőkülönbség van a Somogyi, és a Beyma között, ez utóbbi javára!
Ez nagy előny, kisebb erősítővel is kitűnően fog szólni!
Folyt. köv.
Üdv! SMA


pén. okt. 04, 2002 17:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Alfonso említetted a cső minél nagyobb voltát. Egyetértek. Az még jobb, ha nincs is cső. Persze ehhez az kell, hogy a 2-4Cm-es oldalfalra vágandó lyuk elég nagyra adódjon. Pl. az én esetem szerencsés, mert 14cm átmérő jött ki a 200l-es dobozra az adott hangszóróval. Valóban nem lehet hallani, hogy mikor melyikből jön a hang. (Ezt azért mondom, mert sokat hallottam már, amelyiknél tisztán lehetett hallani, amikot a lyuk átvette a sugárzást a hangszórótól.)
Csillapítani azért érdemes belülről(5-8cm a falakra) és minél szilárdabb, vastagabb falakat építeni. Nem is gondolná az ember mennyit számít, ha dupla ragasztott falat készít, a szimpla helyett.
Igaz, hogy 4 emberes lesz a dolog, de nem lesz dobozhangja! (azt borzasztóan rühellem, mikor saját hangja van a doboznak.)
Az elhelyezésben esetleg egy ötletet tudok adni(bocs ha ismételnék). Otthon a nappaliban mint asztal működik a mélynyomóm. A tető lapja ami asztallá formálja. (Először senki nem tudja, hogy mi az, és azt hiszik, hogy a 13cm-es szatelitekből jön a mély. :-))
Üdv! watt


csüt. okt. 03, 2002 5:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Vagy egy sarok Klipsh. :-) Nagyon durva!! (sajnos nagy is).


csüt. okt. 03, 2002 5:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves rag és Többiek!

Lapozz vissza itt néhány oldalt és talán választ kapsz kérdeseidre. ( Szubbasszus Somogyi-féle SBX4060-al )

Az a mélyláda csak azzal a JBL-hangszóróval jó, mint ahogy ezt írtad is, más hangszóróval ne várd el ugyanazt a basszust!

A "FŐ"-hangsugárzókat, Szerintem hagyjuk menni ameddig elmennek mélyben, a szub csak kiegészítse őket még lejjebb, így célszerű ezt megoldani.
Aktív szűrőt a mélyhez, a "mélyládához szűrő" címen találtok, egyszerű, jó kis áramkör.
Ha a főhangsugárzókat is "szűrőzzük", nem biztos, hogy a hangzás jó lesz,- jó marad, mert minden plusz áramkör belecsinál a hangba.
Mély hangoknál inkább törekedjünk arra, hogy a sugárzófelület minél nagyobb legyen! - Ez is a Bandpass ellen szól.
Jó szubnak minimum a 30cm, de inkább 40cm-es méretű mélynyomó, basszreflex-dobozban, vagy ha van hely, tölcsérben, a heverő alatt kivitelezve.
Üdv! SMA


szer. okt. 02, 2002 14:54
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 81
Hozzászólás 
Szóval az a véleményetek, hogy ne legyen bandpass, hanem reflex.
Többen írtátok, hogy egy 16 cm-s sugárzó kevés. Én kettőre gondoltam ellenütemben összecsavarozva.
Régebben disco cuccokkal foglalkoztam és a JBL-nek volt egy 2*2 sugárzós ellenütembe kötött 3 üreges ládája és nagyon jól adta a mélyet.

A neten a diysubwoofer.com-ot olvasgattam és ott találtam meg mindent erről.

Meglévő jó stereo hangfal mellé kellene csak házimozihoz.
Nem akarok semmilyen szürőt, mert az erősítő sub kimenetéről hajtanám.

Inkább egy jó 30 centis mély felé induljak?
Nem szeretnék néhány 10 liternél nagyobbat.

Nagy ládák tekintetében pár évvel ezelőtt megépítettem a Hangfalépítés című könyvben lévő 300 l-es ládát egy 40 cm-es ukrán méllyel és egy 100W-os csöves mono hajtotta. A mélye nagyon ott volt.


szer. okt. 02, 2002 13:07
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 35
Hozzászólás 
Én a
http://xsspl.tripod.com/Audio/SBPHelp.htm
oldalon olvasható tippeket követve tettem bele a szûrõt.
A tipp eredetiben:

Some people feel that because a bandpass enclosure naturally attenuates the higher frequencies a lowpass filter is
unneccessary, this is false. Bandpass enclosures create standing waves in the front chamber of the enclosure which
cause peaks in the frequency response. In my opinion, sub woofers sound much better when they are not receiving any
high frequencies. So, always use a lowpass filter (or a notch filter) on any bandpass sub woofer design.


szer. okt. 02, 2002 12:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Ha visszalapoztok ezen a címen, akkor találhattok véleményt a Bandpass dobozról, igaz, az az ÉN véleményem, de úgy látom sokan hasonló megállapításra jutottak.
Jobbnak tartom a reflex dobozt, jobban szól, kisebb a torzítása, jobb a hatásfoka.
A Bandpass egyetlen előnye, hogy nem kell hozzá aktív-passzív szűrő, ugyanis az adottságai miatt már eleve egy igen szűk tartományban használható csak!
EZT sokan kifelejtik a méretezésekor és plusz költségekbe űzik magukat, feleslegesen.
Üsdv! SMA


szer. okt. 02, 2002 12:29
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 35
Hozzászólás 
Hát ha valaki alaposan utánaolvas a dolgoknak, akkor azért találhat arról infót, hogy kell egy aluláteresztõ szûrõ is a
dologhoz, hogy ne szóljanak azok a bizonyos középtartománybeli hangok.

Én a részemrõl egy tekerccsel oldottam meg a dolgot (6.8mH).
Próbáld ki Ofhifis!


szer. okt. 02, 2002 12:19
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Én is csináltam ilyen bandpass dobozt, azzal az eltéréssel, hogy nem reflexnyílás, hanem passzívmembrán látszik kifelé (iletve nem látszik, mert lefelé sugároz). Az a baj ezzel, hogy az áteresztősáv felett mindenféle nemkivánatos dolog kijön a dobozból, tehát nem igazán bandpass. A paszívmembrán is alig fog vissza valamit ezekből a középtartomány-beli hangokból. Elé kell tenni egy jó aktív szűrőt. A fázismenete iszonyatos lehet, de 60 literben lemegy 25 Hz-ig...


szer. okt. 02, 2002 10:17
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv mindenkinek!

Watt-al tökéletesen egyetértek mikor azt írja "Iszonyat mélyre mennek, de csak összemosódó impulzus szegény bummogás az egész,".
Valahogy a csö eleve gát a rendszernek. Ha normális csövekkel próbálkozunk akkor azok keresztmetszete elég kevés ahhoz, hogy normális hangot kapjunk.
Különben is, egy "JÒ" reflex dobozt csinálni sem könnyü, nemhogy egy 4-ed vagy 6-od rendü bandpasst.
Érdemesebb pénzt gyüjteni valami komolyabb sugárzóra. Utána járni az adatoknak.
Láttam tervezést ahol a Zárt dobozt elönyben részesítették a reflexxel szemben. Jobb impulzusátvitel, az f3 alatt nem ugrik ki a lengötekercs.., meg ilyenek.:))
Persze az alkalmazott sugárzó sem volt gyenge.:)
Az én tapasztalatom az, hogy reflex dobozoknál érdemesebb minél nagyobb
átméröjü csövet használni,így kevesebb lesz a surrogás,és természetesebb a hang.
Persze ez függ a doboztól, de amit pl watt ír , 200 liternél ez már nem igazán gond.(van hely benne);)

Üdv


szer. okt. 02, 2002 9:39
Profil Privát üzenet küldése ICQ
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 35
Hozzászólás 
Hello Rag!

Ha negyedrendû bandpassra adod a fejed, akkor lehet, hogy kicsi lesz a 16cm átmérõ,
én inkább a 20-25cm-t ajánlanám.

Én is lassan kész leszek a hangfalammal amiben két ilyen bandpass is van,
az egyikben egy 25cm Somogyi van (SBX) a másikban egy 16.5 Somogyi (SRP).

A helyedben elõször elolvasnám ezt:
http://xsspl.tripod.com/Audio/SBPHelp.htm
Itt megtudhatod, hogy mik a rendszer korlátai és melyik mûködési mód felelne meg neked leginkább.
(én a középutat választottam, S = 0.6)

Aztán jöhetne ez:
http://www.colomar.com/Shavano/4thorder_info.html
Itt ki tudod számoltatni a szkripttel gyorsan a doboz & csõ méreteket.

Végül leellenõrizném az eredményt, hogy milyen lesz valójában a hangvisszaadás.
Ehhez egy u.n. hangszórószimulátor programot ajánlok, letölthetõ innen:
http://www.ggimages.com/spsim/
Ez azért fontos, mert csúnya meglepetések érhetik az embert, ha úgy gondolja pl.,
hogy egy 10cm-s hangsugárzóval 30Hz-70Hz-ig tök jól szól, mert a szkript ezt írta.
Tény, hogy valóban szól, csak éppen tök halkan :((
Én párhuzamosan használtam a Shavanno féle szkriptet és a szimulátort és sorra vettem
a hangszórókat, így választottam kb. 10 féle közül.
Babra munka de hát ez van.

Ha ez is megvolt és bátran nekivágnál az építésnek, néhány jótanácsot még olvashatsz a rendszerrõl itt:
http://www.diysubwoofers.org/bnd/4thorder.htm

Jó borzolást!


szer. okt. 02, 2002 8:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Szerintem a bandpass ládáknak nincs jó hangjuk. Iszonyat mélyre mennek, de csak összemosódó impulzus szegény bummogás az egész, és ha nagyon széthúzzuk a sávot, akkor a hatásfoka csökken jelentősen. Sokat építettem, mert az adatok szerint a legmélyebbet lehet kihozni egy adott hangszóróból, de aztán vettem egy jó mélynyomót és egy 200l-es reflexbe tettem és megtudtam mi az a jó mély hang, még ha nem is megy le 20Hz-ig(sajnos csak 30-ig), akkor sem tenném vissza a többit.
Üdv! watt


szer. okt. 02, 2002 8:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás 
>Tudom nem teljesen kapcsolódik a témához, de ismeri valaki a 4th >Order Bandpass System -et? Hogy is lenne ez magyarul?

Negyedrendű sáváteresztő doboz.

>Kerestem a neten azokat a szubládákat, melyeket csak egy reflexcső >van és nem látszik a hangszóró, szerintem ez lesz az. A hozzá >tartozó számításokat is találtam...

A sáváteresztő már csak ilyen... :)) A hangszóró membránja nincs a doboz külső falán, egy belső lapon helyezkedik el. Igy 2 kamrát hajt meg, amiből legalább az egyiknek nyilassal kell rendelkeznie, ez a negyedrendű. Ha mindkét kamra rendelkezik nyílással, az a hatodrendű.

>16cm-es sugárzót keresek mélyládába, de nehéz a választás, a >somogyihoz vannak adatok.....
>Elolvastam a fórumot, de akkor most jó a Somogyi hanszoró vagy >nem ? :-))

Ezt majd a Somogyi szakértők megmondják, de egy 16cm-es hangszóró mélyládába????

Üdv
Inhouse


szer. okt. 02, 2002 8:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 81
Hozzászólás 
Tudom nem teljesen kapcsolódik a témához, de ismeri valaki a 4th Order Bandpass System -et? Hogy is lenne ez magyarul?

Kerestem a neten azokat a szubládákat, melyeket csak egy reflexcső van és nem látszik a hangszóró, szerintem ez lesz az. A hozzá tartozó számításokat is találtam...

16cm-es sugárzót keresek mélyládába, de nehéz a választás, a somogyihoz vannak adatok.....
Elolvastam a fórumot, de akkor most jó a Somogyi hanszoró vagy nem ? :-))


szer. okt. 02, 2002 7:51
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
HALLÓ!

És 100Hz-es felüláteresztő szűrőt hogy tudok csinálni?
Netántán elég egy jól méretezett, jobbfajta kondi(6dB), vagy ennél többről van szó?
Azért szeretném levenni a felső mélyközépről a 100Hz alatti hangokat, mert ha a doboz miatt úgysem tudja kiadni, hát feleslegesen erőlködik.
Szeva


kedd okt. 01, 2002 22:25
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Még annyit hozzátennék a Qts témához, hogy klasszikus reflexdoboznál a szükséges elméleti Qts 0.318. Ha ettől lényegesen (+-20%) eltér, akkor bárhogy erőlködünk, hullámos lesz a frekvenciamenet, rossz lesz az impulzusátvitel, stb.


hétf. szept. 30, 2002 11:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Passzív váltó csak légmagos jó, viszont akkor a 100Hz-re akkora tekercs jön ki, hogy nehezebb lesz(és drágább) mint a hangszóró.
Üdv! watt


hétf. szept. 30, 2002 10:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Köszi, már tisztul!

Viszont az a helyzet, hogy nekem kicsinek tűnik egy 10l-es doboz egy 20-as hangszóróhoz, nem fog torzítani? Passzív váltóval semmiképp nem lehet megoldani a szétválasztást? Nem ez a 2.5 utas rendszer? Biztos lehet benne valami, mert elég sok nagynevű gyártó kínál ilyen modelleket.
Ja és még egy kérdés, tud valaki az sbx-nél jobb hangszórót hasonló, vagy kicsit magasabb áron?
És egy tipp: DTF12-t szétszedni, vattával csillapítani, nem lesz olyan érces a hangja.
Köszi a válaszokat, az előzőre is!


pén. szept. 27, 2002 22:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Hozzátenném, hogy ez csak a zárt dobozra igaz.
Csak azért írom, mert közben reflexel is foglalkoztunk, ahol a Qtc nem szerepel kiemelt fontossággal a tervezésnél, függetlenül attól, hogy bizonyára van ilyen érték, csak nem figyeljük olyan nagyon, mint a zárt dobozoknál, ahol ez az elvi kiinduló alap.
Az, hogy egy hangszórónál nem túl jó értékek jönnek ki, amikor a Qtc-t 0,71-re választjuk, azt jelzi, hogy az a hangszóró nem valami csúcs, vagy nem zárt dobozba való. Ha aztán a reflexbe sem jó, akkor tényleg gáz van. Ekkor jöhet szóba a tölcsér meg a TL, de ezek sem mindenhatóak és általában nagyok, viszont néha csodákat művelnek egy ócska hangszóróval is. Ezt viszont garantálni nem lehet.

Az alsó frekis(subwoofer)támogatás jó ötlet, csak az a gond, ha gond, hogy aktív rendszerben lehet csak jól összeszintezni a 100Hz körüli keresztezést(+erősítők, aktívszűrők). Viszont ez nagyon jó eredményt hozhat. Én csak ezt az utat látom járhatónak amatőr szinten ahhoz, hogy akár csúcsminőséget is elérhessünk otthon.
A jó hangszórót viszont nem helyettesítheti több rossz. Meg kell telálni a megfelelőt a megfelelő sávra. Pl. az említett sbx jó lehet a 10L-es dobozban 100Hz felett. Az alsó sávra viszont jó minőségű hangszóró kell, de elég lehet egy db is. Ezt a rendszert szatelit néven emlegetik. Nem szabad összekeverni a házimozi rendszerrel, csak hasonlóak, de nem mindegy milyen a irányvonala a tervezett felhasználásnak, hangzásnak. Zenehallgatásnál eleve hibás a több pontbó azonos freki egyidejű sugárzása. Ez sok hallható interferenciás zavart okoz a hangképben. Zenét hallgatni csak a hagyományos sztereó rendszerben lehet szerintem. A több sávos rendszerek csak "látványos" effekteknek kedveznek, amit mozizás közben tudunk csak értékelni.
Bocs ha kicsit elszaladtam.
Üdv! watt


pén. szept. 27, 2002 14:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves SzabadiG és Többiek!

A Qtc- a teljes hangsugárzó jósági tényezője.
Ez, a doboztérfogat és a hangszóró együttes viselkedésének egy bizonyos "jelzőszáma".
A Qtc=0,7- egyenletes mélyátvitelt jelöl, a 0,5-ös érték gyenge mélyet, de kitűnő impulzusátvitelt, az 1-es érték egy kisdobozba szerelt hangszóró mélyátvitelében kiemelést mutat, gyenge impulzusátvitellel.
Az egyes programmokkal általában a Qtc=0,7-es értékre tervezhetjük a hangsugárzót, tehát, egy optimális méretet kapunk, ami megfelelő a hangszórónak is, az adott dobozban.
Ha kisebb dobozt választunk, akkor a mélyben kiemelés lesz, de feljebb megy az alsó határfrekvencia, "ütni" fog a basszus. Nagyobb dobozzal, mint az optimális, viszont mélyebb basszust kapunk, de romlik az impulzusátvitel, jobb mélyleadás mellett, persze közben a hatásfok is változik.

Erről bővebben is lehet olvasni a Rádiótechnika idei Évkönyvében.
Üdv! SMA


pén. szept. 27, 2002 10:16
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Szevasztok!

Egy laza kérdés: mi tulajdonképpen a Qtc? Mert az odáig rendben van, hogy jósági tényező, meg, hogy 0,71, de pl.: sbx 2030-nál zárt dobozra 10l jön ki, ez normális? Elméletileg imígyen jó a mély/közép arány, de így szinte nincs is mély, 100Hz-nél már erősen esik. Mi lenne, ha ezen rendszert egy másik sbx-szel megtámogatnám 100Hz alatt, egy 30l-es reflexel?


csüt. szept. 26, 2002 22:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Reflex dobozban lehetne kísérletezni nagyobb dobozmérettel is, mert kísérletek bizonyították, hogy jó eredmények érhetők el, ha nagyobb a doboz, mint az ideális, de ehhez program kell, amivel lehet az átviteli görbét vizsgálni(elvi ugyan de több mint a semmi). Hangolgatni kell a dobozt, amíg az impulzusátvitel és a frekigörbe jó értékeket nem mutat. Nekem eddig nem okozott csalódást a "túlméretezett" reflexdoboz.
Üdv! watt


csüt. szept. 26, 2002 19:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
HI! nemtom mi ez a sok izé a nevemben mert én nem írtam ilyeneket. Tudja valaki mitõl van?


szer. szept. 25, 2002 17:47
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
-----------------------------------------------------------------
Szeretné, hogy mi fizessünk Ön helyett a benzinkútnál?
Kattintson ide, hogy részt vehessen autós nyereményjátékunkon:
http://www.egyperc.hu/nyeremenyjatek/au ... hp?from=67 -----------------------------------------------------------------
Az árát én sem tudom, de nem 2 fillér sajna. Szobába szerintetek hogy szólna?
-----------------------------------------------------------------
Minden, amit a digitális fényképezõgépekrõl tudni érdemes >>
http://digitcam.terminal.hu
-----------------------------------------------------------------



--
Üzenet a csoportnak: list@elektro.lx.hu
Feliratkozás: subscribe@elektro.lx.hu
Leiratkozás: unsubscribe@elektro.lx.hu


szer. szept. 25, 2002 17:40
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
-----------------------------------------------------------------
Szeretné, hogy mi fizessünk Ön helyett a benzinkútnál?
Kattintson ide, hogy részt vehessen autós nyereményjátékunkon:
http://www.egyperc.hu/nyeremenyjatek/au ... hp?from=67 -----------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------
Szeretné, hogy mi fizessünk Ön helyett a benzinkútnál?
Kattintson ide, hogy részt vehessen autós nyereményjátékunkon:
http://www.egyperc.hu/nyeremenyjatek/au ... hp?from=67 -----------------------------------------------------------------
Az árát én sem tudom, de nem 2 fillér sajna. Szobába szerintetek hogy szólna?
-----------------------------------------------------------------
Minden, amit a digitális fényképezõgépekrõl tudni érdemes >>
http://digitcam.terminal.hu
-----------------------------------------------------------------



--
Üzenet a csoportnak: list@elektro.lx.hu
Feliratkozás: subscribe@elektro.lx.hu
Leiratkozás: unsubscribe@elektro.lx.hu




-----------------------------------------------------------------
Minden, amit a digitális fényképezõgépekrõl tudni érdemes >>
http://digitcam.terminal.hu
-----------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------
Üzenet a csoportnak: list@elektro.lx.hu
Feliratkozás: subscribe@elektro.lx.hu
Leiratkozás: unsubscribe@elektro.lx.hu


szer. szept. 25, 2002 17:40
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Az adatok alapján ezek jó dobozméretek. De a mélyhiányon túl gond lehet az is, hogy a kis méret miatt, mind a zárt mind a reflex dobozban jelentõs a torzitás (levegõ nemlinearitása...)


szer. szept. 25, 2002 17:22
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
-----------------------------------------------------------------
Szeretné, hogy mi fizessünk Ön helyett a benzinkútnál?
Kattintson ide, hogy részt vehessen autós nyereményjátékunkon:
http://www.egyperc.hu/nyeremenyjatek/au ... hp?from=67 -----------------------------------------------------------------
Az árát én sem tudom, de nem 2 fillér sajna. Szobába szerintetek hogy szólna?
-----------------------------------------------------------------
Minden, amit a digitális fényképezõgépekrõl tudni érdemes >>
http://digitcam.terminal.hu
-----------------------------------------------------------------



--
Üzenet a csoportnak: list@elektro.lx.hu
Feliratkozás: subscribe@elektro.lx.hu
Leiratkozás: unsubscribe@elektro.lx.hu


szer. szept. 25, 2002 17:10
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Az árát én sem tudom, de nem 2 fillér sajna. Szobába szerintetek hogy szólna?


szer. szept. 25, 2002 14:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
A 14,4 liter az rendben is van mert ekkor van a doboz Qtc-je 0.71 -en, ami elvileg ideális, viszont az 54Hz az csak kocsiban jó. Szobában gyakorlatilag nincs mélye. Ha nagyobb dobozba tennénk, akkor romlana a Qtc és bummogósabb lenne elmosódó mélyekkel.
A reflex doboz viszont nagyon érdekes ha szintén autót nézünk. Ez már igen alacsony freki, ha beleszámoljuk, hogy az autó elhangolja lefelé vagy fél-egész oktávval. Nem csodálkoznék, ha a 25Hz is jól hallható lenne.
Az a 88-89dB érzékenység elfogadható, bár én a 92-95dB alattiakat nem tartom jó hangszórónak autóba(mélynyomókat).

Végül is a paraméterei alapján tényleg jó lehet autóba, de azért nem csak ezek határozzák meg a hangját, ezek csak a használhatóságot vetítik előre.
Mennyibe kerül?

Üdv! watt


szer. szept. 25, 2002 12:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás 
Ja, bocsi, 26.6litert mond a reflexre.
És itt jön pl. egy érdekes rész, mert 10,2cm átmérőjű csőre 85,54cm hosszt ad a program. Itt csak a kisebb átmérőjű jöhet szóba, pl. 4.7 cm átmérőre 16.31 cm hossz már kivitelezhetőnek tűnik.

Nem is olyan rossz hangszóró ez.

Üdv
Inhouse


szer. szept. 25, 2002 8:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás 
Erről az Xplodról ez a legtöbb amit találtam:
Sony XS-L1036 X-plod enclosure subwoofer

Specs:
Woofer Size: 25 cm
Type: Enclosure Type Subwoofer
Max. Input Power / Rated Input Power: 700 / 250 W
Impedance: 4 ohm
Frequency Response: 25 - 2800 Hz
Sensitivity: 88 dB/W/m
Diaphragm Material: Polypropylene
Magnet Material: Strontium Ferrite
Thiele & Small Parameter
Vas in litres: 51.6
Qts: 0.33
Fs (Hz): 25.4

Az érzékenységet van olyan hely a neten, ahol 89dB-nek írják.

A winisd reflex dobozt ajánl, 25 literrel, a -3dB-es pont 33,5Hz,
míg zártra valóban 14,4 litert ad, igaz itt a -3dB-es pont 54Hz.

Hallottam szólni egy 30cm-est belőle, egy kb. 40-50literes reflex dobozban, autóban, egészen jó hangja volt(nem komoly zene szólt). Bár csak pár percig hallgattam és még vadi új volt. Úgy emlékszem nem túl drága, alacsony a rezonanciafrekvenciája, és ha a piros szín is bejön kis csicsával, akkor miért ne?

Üdv
Inhouse


szer. szept. 25, 2002 8:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Az Xplod széria autó hangszóró, tehát az ajánlások elvileg autó akusztikai környezetben mérvadóak. Szerintem, ha nincs T/S paramétersora a hangszórónak, akkor el kell felejteni.


szer. szept. 25, 2002 5:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
HI! Nem egészen ide tartozik,de nem akartam új topicot nyitni neki. Egyik ismerõsöm is hangfalépítésbe fogott, és õ Sony rajongó. Fejébe vette hogy Sony Xplod hangszórókat használ. Most nézegetem a sony honlapját és ilyen icipici dobozokat ír annak a 25centis hangszórónak amit meg akar venni.XS-L1036


"Basszus rajongó: 5 liter
Normál: 8 liter
Vájtfülû: 14 liter "

Valaki ismeri ezeket a hangszórókat? érdemes belefogni velük, vagy beszéljem le róla?


kedd szept. 24, 2002 16:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Hinnye!
Igazad van! A viszonyok a mérvadóak, ez logikus. Kösz!
Az első eset viszont elgondolkodtató, hogy a két-három csőre felbontott egy nagy cső hossza között mekkora a difi, és hogy ez belül van-e az amúgy is hibákkal teli elméleti számítás hibahatárain. Magyarul mekkorát tévedhetünk, ha simán átszámítjuk, és ezt tudjuk e korrigálni a hangolás során.
Üdv! watt


kedd szept. 24, 2002 11:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Watt,

Tényleg igazad van majdnem mindenben. De két dologban nem.

"Egy nagy csõ felosztható több azonos tömegû levegõt tartalmazó kisebb átmérõjû csõre. A hosszak azonosak ekkor!"

Ez majdnem igaz, de éppen az általad is írt és a képletben is jelenlévõ csõvégi együttmozgó levegõtömeg korrigációs tényezõje miatt, mint azt próbáltam levezetni, több kisebb csõnél valamivel nagyobb hossz szükségeltetik mint egy nagynál.

Ez az együtt mozgó levegõtömeg egyébként a hangszóróknál is megvan és egy nagy membrán jelentõsen több levegõt hurcol magával, mint több kicsi (ha nincsenek túl közel egymáshoz).
Ez jelentékenyen megjelenik az átvitelben is.

"A csõben lévõ levegõ tömege az ami hangol és a súrlódási ellenállása is beleszól de az nem nagyon. Ez is azt támasztja alá, hogy a csõ köbtartalma az ami számít"

A surlódások hatása nem tudom pontosan hogyan befolyásolja a hangolást, de a hatásfokot valószínûleg csökkenti valamelyest. Ez újabb érv lehet a több kis csõ ellen.

A gond az, hogy mint arra a levezetés végén felhívtam a figyelmet, nem a csõ köbtartalma számít, mert akkor nagyobb keresztmetszethez kisebb hossz tartozna. Hanem a köbtartalom (levegõtömeg) és a lesugárzási felület viszonya mérvadó. Méghozzá a köbtartalom a felület négyzetével arányos ugyanolyan hangolás mellett. Tehát, amint azt írtad is kétszer nagyobb keresztmetszetû csõhöz kétszer nagyobb hossz (és négyszer nagyobb térfogat) tartozik ugyanakkora hangolási frekvencia esetén.


kedd szept. 24, 2002 8:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Minden amit írtam jó elvileg!
Nagyobb átmérő=hosszabb cső, ha a hangolási freki egy adott dobozban azonos.
Ebből jön, hogy nem lehet túl nagy átmérőt választani, mert túl hosszú lesz a cső és nem fér el a dobozban.
pl. Adott hangszóró és doboz esetén(program számítása): d=10cm => L=8,61cm és ha d=13cm => L=18,44cm és ha d=16cm => L=31,63cm Ez gondolom egyértelmű.

A csőben lévő levegő tömege az ami hangol és a súrlódási ellenállása is beleszól de az nem nagyon. Ez is azt támasztja alá, hogy a cső köbtartalma az ami számít. Egy nagy cső felosztható több azonos tömegű levegőt tartalmazó kisebb átmérőjű csőre. A hosszak azonosak ekkor!
Sőt volt amikor sok 10mm-es furattal hangoltam be egy dobozt és miután kiszámoltam az elvi hangoló cső köbtartalmát, közel azonos eredmény jött ki mint a furatok össz köbtartalma, tehát a levegő tömege bennük azonos volt kb.

A levegő úgy viselkedik a csőben, mint egy súly a rugó végén. A rugó a dobozba zárt levegő rugalmassága.

Nem érdemes túl mélyre menni, mert a programok hasonló képletekkel számolnak mint amit hinnye megosztott, és még sok befolyásoló tényezőt is figyelembe vesznek, mint pl. a cső előtt és után lévő levegő beleszól a hangolásba, hiszen azt is mozgatni kell, meg a surlódások is, ami szintén lassítja a levegőtömeg mozgását. Ez némileg változtatja a hosszt, ha több vékonyabb csövet választunk(fenti képletben is korrekciós tagok vannak), de nem jelentősen, és mivel az elvi számítás sem pontos soha, mindenképpen hangolni kell a végén, és nem tévedhetünk akkorát ami nem korrigálható némi "reszeléssel".

Üdv! watt


kedd szept. 24, 2002 5:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Ahogy látom, elég sok félreérthetõ tényállítás látott napvilágot ebben a reflexcsõ témában, megpróbálok egyértelmû lenni :).

Tegyük fel, hogy egyforma méretû reflexcsöveket használunk, ekkor

L = (23562.5*D^2*N)/(F^2*V)-(k*D) (forrás www.diysubwoofers.org)

ahol

D = csövek átmérõje (cm)
F = hangolt frekvencia (Hz)
V = doboz térfogat (liter)
L = az egyes csövek hosszai (cm)
N = a csövek száma
k = korrekciós tényezõ (a hagyományos esetben k=0.732)

Ez kicsit egyszerûsítve

L+k*D=(30000*A)/(F^2*V), vagy átrendezve

F^2=(30000*A)/(V*(L+k*D))

ahol

A=R^2*Pi*N (cm^2) a csövek összkeresztmetszete,
R=N/2 (cm) a csövek sugara.

Vagyis elméletileg a hangolt frekvencia ha a doboz térfogata rögzített, akkor csak a csövek hosszaitól, összkeresztmetszetétõl és a felhasznált csövek átmérõitõl függ. Ez utóbbi tényezõ azonban csak az L hossz korrekciós tagjában jelenik meg.

Nyilván A-t úgy érdemes megválasztani, hogy a levegõ áramlási sebessége a csövekben ésszerûen kicsi legyen. Ez könnyen számolható a membrán felületébõl és maximális kilengésébõl. Világos, hogy A-t a lehetõ legnagyobbra kell választani, amit a többi érték és a doboz méreteinek kompromisszuma megenged.

Itt az volt az alapkérdés, számít-e, hogy hány csõbõl rakjuk ki ezt az A keresztmetszetet.
Amire az eddigiek alapján az a válasz, hogy igen. Méghozzá minél több csövet használunk, annál kisebb lesz a D, tehát annál nagyobbra kell választani L-et, ami nem túl elõnyös ha nincs elég hely a csövek mögött.

Ez persze nem azt jelenti, hogy mindig elõnytelen a több csõ, hiszen több kisebb átmérõjû csövet adott esetben el lehet helyezni egy adott felületen, míg egy ugyanakkora összkeresztmetszetû nagy átmérõjût esetleg nem, és ilymódon összességében nagyobb csõfelülethez juthatunk több kis csõvel.

Persze ez csak egy része az igazságnak, mert a képletek valamennyire idealizáltak, de elég jó közelítést adnak.

Ami még fontos, bár elég alapvetõ, hogy adott freki mellett nagyobb összkeresztmetszethez nagyobb csõhosszúság is tartozik, tehát nem igaz, hogy a hangolás a csövek össztérfogatától függ.


kedd szept. 24, 2002 0:06
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 370
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nos, én watt szavaiból úgy vettem ki, hogy egy hosszú cső helyettesíthető két ugyanolyan átmérőjű, de feleakkora hosszúságú csővel (köbtartalom). Ez nem igaz. Persze lehet, hogy csak én értettem félre és nem erre gondolt.


hétf. szept. 23, 2002 20:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
HI! ez a passzív membrán mit tesz?

Watt!
"Amennyni csak maximum elfér. " ezt írtad tehát minél több annál jobb?:)


hétf. szept. 23, 2002 18:49
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Pontosítanám, amit watt írt:

- "Tulajdonképpen a csövek köbtartalmának kell azonosnak lenni". Ez igaz.
- "3. A nagyobb átmérőjű cső nagyobb hosszúságot kíván, ha azonos hangolt frekit akarunk". Ez ellentmondásban van az előzővel, és tulajdonképpen fordítva igaz: nagyobb átmérő - rövidebb cső. Egészen a végletekig elmenve, a dobozon egy nyílás cső nélkül is tud reflexnyílásként viselkedni. Hogy miért? Mert a mozgatott levegőtömeg nagyobb, mint ami a csőbe belefér. Én a cső elején és végén egy-egy félgömbnyi levegőtérfogatot még rá szoktam számolni, és ez elég jó eredményt ad.
Van egy alternatívája a reflexcsőnek: a passzív membrán. Előnye, hogy ismertek az adatai, azonkívül lefojtja a doboz belsejéből a magasabb frekvenciákat, amik a csövön akadálytalanul kijönnének. Pl. a KEF használ ilyet.


hétf. szept. 23, 2002 17:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindenki!

Ne húzzátok CSŐBE Egymást és Magatokat sem.

Amit Én írtam, az sajnos, jó.

Olvassátok át mégegyszer.

Az a bizonyos Mach-szám az fontos, a levegő áramlási sebessége ne lépje át a kritikus határt, mert torzítani fog a hangsugárzó.
Egyébként sem jó, ha orgonasíp-szerűen telerakjuk a dobozt reflex-csövekkel.
Üdv! SMA


hétf. szept. 23, 2002 16:42
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Szerintem leírtad mégegyszer ugyanazt.:-))

Üdv: DDL


hétf. szept. 23, 2002 16:27
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 370
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
"Tehát ha nem akarjuk, hogy furuja legyen a reflex dobozunkból(túl kicsi átmérőjű cső), nagyobb átmérőt és ezzel hosszabb csövet választunk, amit több csőböl is felépíthetünk.

Tulajdonképpen a csövek köbtartalmának kell azonosnak lenni."

Sajnos ez így nem igaz. Ha a hangolási freki és a dobozméret miatt a cső hossza túl _rövid_ lenne, akkor lehet két (három/négy/stb.) _hosszabb_ csővel helyettesíteni azt.


hétf. szept. 23, 2002 16:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

A reflexdobozon ELVILEG bárhol lehet a lyuk, cső.
Praktikus okok miatt, többnyire az előlapon, vagy újabban, a hátlapon helyezik el azokat.
A méretük, mint azt az előzőekben írtam, úgy jó.
Üdv! SMA


hétf. szept. 23, 2002 14:09
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Ajánlatos a watt által leírt 2*csöátméröt szem elött tartani, mert különben elhangololódhat a rendszer. Ha nem szubról van szó akkor még meggondolandó a csö elhelyezése is(Elöl vagy hátul,alul vagy fennt, esetleg oldalt..)A lényeg> ha a doboz elejére rakunk nagyobb átméröjü csövet akkor elöfordulhat, hogy a "dobozban" lévö hangok is bekevernek a hangsugárzó hangképébe..
A többi elrendezés érthetö.


hétf. szept. 23, 2002 13:52
Profil Privát üzenet küldése ICQ

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Arra van-e vmilyen szabály, vagy "ajánlás", hogy miként kell elhelyezkednie a reflexcső(vek)nek? Értem ezt pl a hangszórótól, oldalfalaktól való távolságra.


hétf. szept. 23, 2002 13:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Szultan!

1. Egy csővel hangolunk egy üreget adott(számolt) frekire.
2. Tök mindegy, hogy hány db a cső, csak a cső(vek) területei és a hosszuk fontosak. Sok vékony cső = 1 vastag cső ha r^*Pi értékük azonos. Persze a hosszuk is.
3. A nagyobb átmérőjű cső nagyobb hosszúságot kíván, ha azonos hagolt frekit akarunk.

Tehát ha nem akarjuk, hogy furuja legyen a reflex dobozunkból(túl kicsi átmérőjű cső), nagyobb átmérőt és ezzel hosszabb csövet választunk, amit több csőböl is felépíthetünk.

Tulajdonképpen a csövek köbtartalmának kell azonosnak lenni.

Ennek az egyszerű elvnek csak a dobozunk hátoldala szokott határt szabni. :-)
A cső mögött hagyni kell 2*-es csőátmérőnyi helyet. Talán ez is szól a kisebb és több darabból összerakott csövezés mellett. De ha van elég hely, akkor a nagy átmérőt javaslom. Mennyi legyen? Amennyni csak maximum elfér.

Üdv! watt


hétf. szept. 23, 2002 10:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 43 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség