Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 21:50



Hozzászólás a témához  [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 197, 198, 199, 200, 201  Következő
Hangfal hangolása 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
ime:
"Következtetések

A különféle terhelőimpedanciák és fázisszögterhelések alatt mért
erősítők torzítási sajátságai azt mutatják, hogy:
Látszólag azonos specifikációjú erősítők nagyon is eltérő módon
viselkedhetnek, ha valódi hangsugárzókra emlékeztető terhelésnek
tesszük ki őket.
Sok esetben a terhelés fázisszöge az a domináns faktor, amely
meghatározza az erősít viselkedését.
A legrosszabb esetben egy 100 wattos erősítő csupán 5 wattnak
megfelelő áramot adott le a "makrancos" terhelésre, számottevő
torzítás nélkül.
Az erősítő maximális kimenő teljesítménye bizonyos esetekben
erősen függ a jelfrekvenciától.
Ennélfogva kívánatos, hogy az erősítőket komplex terhelések
ésszerű sorozatával teszteljék."


pén. aug. 23, 2002 17:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Köszönöm, együttérző soraitokat, DE NEM ADOM FEL!

Sajnos nagy csalódás volt az SBX 2030, mert az őstipus valóban jobb volt. Szubnak elmegy, 50l-es bassreflex dobozban, arra jó, kb. 120Hz-ig használható.

Az erősítők "reaktív" terhelése azt jelenti, hogy a hangsugárzó nem azonos impedanciával, a frekvencia-függvényében változóan terheli erősítőnket.
Ez egyes hangsugárzóknál olyan nagy terhelést jelent az erősítőnek, pláne ha erősen hajtjuk, hogy a megnövekedett áramot, amit a hangsugárzó kérne, nem képes leadni a végfok, határol, torzít, esetleg lekapcsol, vagy tönkre is mehet.
A fenti jelenség nagyon jól le van írva a 18.HIFI-Magazinban, 1985/2-szám.
Röviden: a mai jobb, HIFI, High-End minőségű készülékeknél nem , vagy csak ezoterikus hangsugárzónál fordul elő ilyen túlterhelési probléma. Időközben ezt felmérték és javítottak az erősítőkön, a jobb cégek.
Nagyon egyszerűen védekezhetünk ellene, egy 2,2- vagy 3,3- Ohmos legalább 20W-os ellenállást kell sorbakötni a hangsugárzóval, ez megvédi a végfokot, a hangerő sem csökken jelentősen.

A hangsugárzók ára, mivel mondhatjuk, hogy "egyedi" darabok, nem nagyipari módszerekkel készültek, a megadott ár reális volt. Sok kellék-anyag kimaradt, nyilván ez is terheli a zsebünket.
Az ötlet egyébként jó, mármint vegyünk kész hangsugárzót, valamilyent és "turbózzuk" fel a Mi igényeinknek?! Hmm.

Egyébként a mérésnél derült ki igazán, hogy valami nem stimmel ezzel a hangszóróval, átlagos napi "slágerzenével" össze-vissza tekert hangszínszabályzókkal nem derül ki ilyen hamar a hibája. Ennyire rosszul eddig semelyik Általam mért jószág nem viselkedett.
Óvatosan, megmértem egyenfeszültséggel a maximális kitérését, itt is baja van, olyan hosszú a tekercse, hogy ezért is rossz a hangja, legfeljebb 50W-ot bírhat, tartósan.
Nem bízom ilyenek miatt sem az MNC-hangszóróiban, ezután a Somogyi-félékben sem. Nem tudom mennyire hihetőek az MNC-adatai. A boltokban meg nem lehet végigmérni a hangszórót, mielőtt megvenné az ember, pedig ez jó lenne, pláne ha drága, ismeretlen márkákkal találkozunk nem?!
Kérdeztem, már régen, hogy csinált-e Valaki a Visaton-hangszóróiból hangsugárzót, talán ezek megérdemlik a bizalmat és érdemesek lehetnek egy újabb hangsugárzó mégépítésére?!
Milyen a hangjuk? Édes, Kemény? Erőszakos, lágy? Matt, puha? Dünnyögős,tiszta? Orrhangú, nőies? Férfias, gyerekes? Mit kérdezzek még?
Én a nagy tölcséres hangsugárzójukat hallottam, ( Nekem )- nem jó zenén, nem nyert meg. de lehet ettől még jó.
Üdv! SMA


pén. aug. 23, 2002 17:24
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 35
Hozzászólás 
T. SMA!

Egy korai hozzászólásodban azt írod:
"
Szóval, sok mindenre figyelni kell, utána meg mérni kell, ha lehet és érdemes!- mert fülünk becsaphat, jónak hallhatjuk a végre elkészült hangsugárzónkat, de lehet, hogy erõsítõnk kegyelemért kiállt, mert iszonyatosan, reaktívan lesz terhelve, amit nem bír hosszú távon! Igen, erre is tekintettel kell lenni, hogy erõsítõnk mit szeret és mennyire.
"
Nos, engem ez a bizonyos reaktív túlterhelés érdekelne.
A tervezésnél hogyan tudom ezt elkerülni,
illetve ha megépítem hogyan tudom ezt mérni?

A tervezett doboz 2 compound (4edrendõ bandpass)
és egy zárt doboz kombinációja, 5 hangszóróval összesen.
Jó, tudom, ez eleve elég durva :), de mit csináljak,
nekem ez jön be.
Szóval várom válaszod, elõre is thx!


pén. aug. 23, 2002 16:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Bocs, hogy belekotyogok: azt írtad, (SMA), hogy kb. 33e./db.
áron kiváló hangdobozt lehet építeni, és ennyiért nem lehet
gyáriban ilyet kapni.
Ugyan nem nagyon ismerem a Somogyis hangszórókat, de azér
ilyen árkategóriában már lehet találni HiFi boltokban elég
igényes kis dobozokat... És akkor a használt cuccokat még
nem is néztük... (jó-jó, basszusban valószínűleg nem tudnak
annyit, mint egy nagyobbacska láda ;-) Biztos, hogy az
alkotás örömétől eltekintve annyira jó üzlet ez?

Szerintem 40-50e. forint körül lehet már kapni olyan
dobozokat, amik közép-magas tartományban nagyon jók (persze,
ebben a kategóriában), és "finom" zenehallgatásra a mély is
elég bennük. "Vaduláshoz" meg a maradék pénzből kb. össze
lehet hozni egy sub ládát ;-))

Ezzel persze nem kritizálni akarok senkit és semmit, főleg,
mert nem is értek hozzá. De nem hiszem, hogy bárki otthon
azokat az elméleti és gyakorlati fejlesztési és teszt
folyamatokat végig tudja játszani, mint amit egy gyári
doboznál (jó esetben ;-) megcsinálnak... Azok nélkül meg
szerintem csak szerencse kérdése a jó hangzás. Mint ahogy
itt írták többen is: tervezgetés, összeszerelés, és a
végeredmén: gyakran kiábrándító...
Ha ezután még kipróbálgatod többféle mély és magas
hangszóróval, másik dobozokkal, hangváltókkal, akkor már a
végén talán egy elég komoly gyári doboz is futotta volna...

Tényleg nem kötözködni akarok, minden tiszteletem a
jobbítani akaró, és a kísérletezésre időt és pénzt nem
sajnáló embereké. Biztosan nagyon sok kiváló hangú
berendezés készült már!

Üdv!

Talán egyszer én is belevágok a hangdoboz építésbe ;-))


pén. aug. 23, 2002 8:02
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
HI! A rossz sok tapasztalat miatt úgy érzem nem érdemes ezzel a hangszóróval foglalkozni, inkább próbálkozzak mnc hangszórókkal? Sajnos frekimenetet ezekrõl se találtam a honlapjukon nincs fent. Inkább csak csicsás teljesítmény értékek aminek jó ha a 1/6-od részét tudja a hangszóró alacsonyabb tartományokban. Az olcsó kategóriában eddig a teslákról hallottam jó véleményt.


pén. aug. 23, 2002 7:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Nem is tudom, hogy most örüljek-e, mert én is az sbx2030-ast tartottam paraméterei alapján a legjobbnak, viszont soha nem volt jó véleményem a somogyikról. Azért 150Hz alatt subnak jó lehet. Jó munka volt SMA! Kösz az eredményeket!


pén. aug. 23, 2002 4:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Az utóbbi idõben kezdtek túl jó vélemények kialakulni a Somogyikról, de látom a csipkerózsika álomnak vége:))
SMA és DDL, az eredményeitek alátámasztják a somogyik általam régóta kárhoztatott egészségtelen, nyomott frekvenciamenetének kellemetlen hatásait. Nekem az SA2540-ekkel volt csak lehetõségem a kísérletezni (immár vagy 4 éve), de általában tragikus eredményekkel. Sajnálom, hogy egyre többen vagyunk akiknek szomorúságot okoznak S-ék:(


csüt. aug. 22, 2002 22:45
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Sajnos nekem is rosszak az újabb tapasztalataim. Az én SBX2030-as hangszóróimnak ilyen bajai nincsenek (ugyan nem mértem meg, de hallgatás közben nem tűnt fel). Mivel az elkészült darabokat eladtam, vettem magamnak egy pár újat, kb 40 órás járatás után beraktam és elborzadtam! Eltüntek a közepek! Ami megmaradt az meg zavaros, torz borzalmas! Teljesen elkeseredtem, mert az impedancia, T/S paraméterek alig térnek el. 6 párat néztem meg és mind borzalmas eredményt adott.

Teljesen lehangolódtam. Az első sbx2030-asaim majd 2 évesek. gondoltam nem hátra fejleszt a Somogyi de hát...

Megírtam a Somogyinak a tapasztalatom. Még nem válaszoltak.

Üdv: a szomorú DDL


csüt. aug. 22, 2002 17:12
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Hi! Na most ne kövezzetek meg:) Buta kérdés jön csak egy újszülöttnek minden vicc új. Mi jobb ha a Vas nagyobb vagy ha kisebb?


csüt. aug. 22, 2002 16:45
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Hi! Namost akkor a sokat dícsért sbx2030-as mégse olyan jó? Én is jártam így. De nekem feljebb volt egy igen nagy esés ezért 3 utassá "alakítottam" és így már sokat javult a hangja. De gondolom egy 20 centis mély mellé egy 10 vagy 13 centis közép illene, de akkor a keresztezési frekit 150Hz környékére kéne választani, ez ezeknek a hangszóróknak sztem elég alacsony freki. Én egy somogyi sr-t 1315 próbáltam ki és 100Hz környékén igen xar volt már. Talán az sbx valamivel jobb.


csüt. aug. 22, 2002 16:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Most ugrik a Majom a negyedikről! :)

Elhoztam a tetthelyről a "HCS 50"-hangsugárzókat, mérés, meghallgatás miatt, a saját berendezéseimen.
A mérést XTA1-analizátor, többféle generátor, oszcilloszkóp és mérő-CD segítségével végeztem.

Aki nem ismerné: SBX 2030+DTF12 Somogyi hangszórók, 50l-es bassreflex-dobozban.
HÁÁÁT!?
A mélye jó.
A közepe, úgy 150-450Hz között erősen horpadt, e-miatt a hangszerek egy csoportja eltűnik, a beszéd ( ének ) gyenge. Hiányzik vagy 5-6dB ebben a tartományban a méréseim szerint, de hiány van úgy 1kHz-1,8kHz között is, kb. 4-5dB.
A magasa elég jó, de 12-14kHz-től esik, 20kHz-nél -6,-8dB-t mértem.
Ha rózsaszín-zaj helyett szinusz-jellel végeztem a mérést, érdekes módon, kevésbé esett a középtartománya, vagy az egyszerűbb jel miatt megváltozott a hangszóró működése, viselkedése! - Ez nem jó jel, gondoltam, másfajta mérést kell bevetni, hogy egyértelmű, a hallottakkal-összefüggőbb eredményre jussunk. Van egy mérő CD-lemezem, ezt "végtelenítettem," modulált jeleket is tartalmaz kimondottan hangszóró-vizsgálatokhoz, gyors-lassú sweep, fix és különböző teljesítményű jelek is vannak rajta.
A modulált-jeles mérésnél kiderül, hogy drasztikusan elromlik a frekvencia-menete a hangszórónak, rózsazajjal mérve elmegy az érzékenysége, szóval sok baja van. Valószínűleg konstrukciós hibák okozzák, gyenge mágnes, vagy rosszul beillesztett lengőtekercs okozza, de lehet, hogy a kevlár is, mint anyag. Nem tudom, de zavar a dolog, mert Én javasoltam ezt a hangszórót, mint a Somogyi "LEG"-ét, az ismerősömnek.
Némi zenehallgatás után, teljesen kiábrándulva, visszakötöttem a Tesláimat és változatlan beállítások mellett meghallgatva azonos számokat, meglepő tapasztalatokra tettem szert.
A látszólag, paraméterei alapján jónak mondható hangszóró, igen gyenge teljesítményt nyújt kétutas hangsugárzóban, kiegészítve háromutassá "talán" jobb lenne.
Minkét hangszórót, SBX 2030, Tesla ARN-Z-6608/8 végigmértem, impedanciájuk menete hasonló, frekvencia-menetük eltérő, de ez nem a Tesla dícsérete! -annak másféle bajai vannak, de a középtartománya sokkal jobb, mint az SBX-nek.
Bajom volt az érzékenységgel is, elvileg az SBX 88dB/1W/1m-tud a gyári adatok szerint, csak az a kérdés, hogy hol?!
Én, 85-86dB-t mértem mindkét hangszórón, tehát kb. ennyit tudnak, nem pedig 88dB-t. Érdekes, hogy a magas ehhez passzol, mert a hangváltót -3dB-es csillapításra készítettük el, a magas 91dB-es érzékenysége miatt.
HOVÁ LETT az a 3-6dB?!
Ez van, most ezzel sokat nem lehet variálni.
Újra mértem az összerakott hangsugárzókat, nem javultak meg, ( pedig mennyire bíztam ebben, hogy a ki-be szereléstől megjavulnak, de nem!)
Csőd, de majd kilábalunk belőle, némi segítséggel!?
Üdv! SMA


csüt. aug. 22, 2002 14:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Nem kívánok nagyon belekotyogni, de az alapvető elv a hangsugárzás javítása terén az, hogy a hangszóró hátoldalán keletkező hanghullámokat valahogy el kéne nyeletni úgy, hogy a lehető legkevesebb jusson ki a hallgató térbe. Ezt célozzák meg a minél merevebb, nehezebb falak(beton, fém, homok, tégla stb.) és a dobozon belül elhelyezett csillapító anyagok. Emelett még a doboznak is van saját hangja(amit borzasztóan rühellek) amit szintén csak csillapító anyaggal lehet elnyeletni.
Igaz az is, hogy nem lehet tökéletes elzárást készíteni, mert a membránon keresztül valami mindig visszajön. Ha még nem is csillapítjuk a szemben lévő falat, akkor az arról visszaverődő hullámok mint a vajon, átjönnek a vékony membránon.
Ennyit a csillapítás szükségességéről és a fal anyagának fontosságáról.
watt.


szer. aug. 21, 2002 12:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Az a csillapítóanyag és mennyisége-milyensége nagyon problémás.
Ahány cég, annyiféle megoldás, tipp, ajánlás forog közkézen, a "maszek" megoldásokról már nem is beszélve.
Mindegyik megoldás lehet kitűnő, jobb, mint egy másik, Én csak a mértékére hívtam fel a figyelmet, hogy minél kevesebb, annál jobb, - lehet.

Egy lényeges adat, amit eddig még nem írtam a HCS-50 hangsugárzóról: ( HCS= Home-Cinema-Somogyi, 50= 50l -lehet ez egy típusjelzés, ha elfogadjátok?! )

A hangszórók bekötése polaritáshelyesen történik, nem pedig ellenfázisban, mint ahogy sokszor leírták már másutt, szakirodalomban.
A hangváltó ugyanis, a keresztezési frekinél már csillapít, kb. 3dB-t, mindkét hangszóró felől nézve, tehát, ha azonos polaritással kötjük be a hangszórókat, úgy azok kimenőjele valamelyest összegződik, tehát nem lesz "beszakadás" az átvitelben. - Mondhatjátok, hogy ez okoskodás, de a másik fajta bekötési mód is az, akkor. Itt a fő baj, hogy nincs elég "közel" a két hangszóró egymáshoz, - tulajdonképpen az volna a jó, ha "összeépíthetnénk" a két hangszórót egybe, de az ilyen hangszóróknak is megvannak a nyavalyái.
Csupa kompromisszum - az egész hangsugárzó-technika és az is marad, amíg valami jobbat nem találunk.
Üdv! SMA


szer. aug. 21, 2002 12:35
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Nem azt mondtam, hogy megszüntetik, hanem csillapítják. Nem ugyanaz. Ha bármely dobozon megcsinálod a homokos csillapítást akkor annak a közepei és a mélyei javulni fognak. Egészen kicsi dobozoknál értelmetlen a dolog, de már a 25-30 l-es dobozokon már javít.


szer. aug. 21, 2002 11:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Az első meghallgatás is fontos, igaz nem lehet messzemenő következtetéseket levonni belőle.
Nyilván kb. egy hónapi járódás után finomodni fog a hangja a hangsugárzóknak, ez mindegyikkel így van. De ha újonnan sem tetszik ahogy szól, az már a későbbiekben sem lesz szimpatikus, hiába javul.
Különféle passzív alkatrészekkel, amik a hangváltóban vannak, jelentősen lehet a végső hangminőséget befolyásolni. Ha a WIMA kondikat lecserélném más gyártmányra nem feltétlenül lesz jobb a végeredmény. Lehet, persze kísérletezni, akinek van erre fölös ideje és pénze, csak nem tudom érdemes-e?
Ha eleve jó alkatrészekből építünk bármilyen áramkört, az azért már garantálhat egy stabil, jó minőséget.
Sajnos a Remix kondijai előbb-utóbb teljesen eltűnnek, tehát más gyártótól kell beszerezni, ezek szinte mind-mind drága "nyugati" gyártmányok, horribilis árakkal.

A cementet és egyebeket hagyjuk meg az építőipari dolgozóknak, Ők, valószínűleg jobban ki tudják használni.
A doboz merevítése és csillapítása függ a konstrukciótól, a méretektől. Én, mint írtam, 12mm-es réteges lemezből csináltam a dobozt, az előlap pedig 19mm-es MDF, ez tartja a hangszórókat, tehát elég erős anyag. Az, hogy különböző anyagú a doboz, inkább előny, mert más-más rezonancia-frekvenciákkal rendelkeznek, ezáltal jobb is lehet, mint az azonos anyagú dobozok. A merevítések inkább az esetleges rezonanciákat csökkenthetik, de nem szűntetik meg azokat, ha bitumennel kezeljük, akkor sem.
Egy mindenféle földi-jóval "bedolgozott" hangsugárzó nem biztosíték a jó hangzásra, ezt ne felejtsük el.
Üdv! SMA


szer. aug. 21, 2002 9:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
Valóban kicsit grizes a Remix sorozat.


szer. aug. 21, 2002 9:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Sziasztok!

Az új hangszórók járatásáról: nem akartam elhinni, de
tényleg hatalmas a különbség. Kb. 1 hónapja vettem új
(original) hangdobozokat, és amikor otthon összedugtam,
majdnem elsírtam magam ;-) Ki sem dobtam a dobozát,
gondoltam, abban jobban el tudom adni ;-) (gondolom, a
bemutatótermi darabok már jópár órát mentek, és nem is kis
hangerőn: azok tetszettek) Mély: nulla. Csak valami erőtlen
kopogáshoz hasonló. Azóta jó sokat hallgattam, kb. egy hét
után óriási volt a változás az eredetihez képest. Mára
teljesen meg vagyok vele elégedve. Még a tuc-tuc zenék is
elég jól szólnak rajta! :-)

De persze az is lehet, hogy a fülem tért magához a régi,
igencsak szörnyű hangú, de igggen dögös ;-) hangdobozaimhoz
képest ;-)))

Üdv!


szer. aug. 21, 2002 8:40
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
> C248 ig próbáltam, ez is kisérleti darab volt. Világos szürke müa
> ház opálzöld gyantával. Jól szól a C243 is. A Jászai Mari téren a
> sarkon volt egy üzlet, ott voltak jobb minőségű műanyag kondik,
> kifejezetten hangváltokba. Siemens MKV se rossz, ha nagyobb darab
> nem számit.
A C 243; C248 már kifejezetten kemény, torz hangú a C250-eshez képest.
Ennél már csak a fémfóliás PP-k jobbak.

Üdv BA


kedd aug. 20, 2002 22:18
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Az a baj, hogy nem folyami homokot használok, hanem bánya
homokot, ebből meg nem lesz beton.

Amúgy egy műköves itt régebben hírdette magát, hogy csinál
műkőből dobozt, de horribilis áron (és súllyal :-)).


kedd aug. 20, 2002 21:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
C248 ig próbáltam, ez is kisérleti darab volt. Világos szürke müa ház opálzöld gyantával. Jól szól a C243 is. A Jászai Mari téren a sarkon volt egy üzlet, ott voltak jobb minőségű műanyag kondik, kifejezetten hangváltokba. Siemens MKV se rossz, ha nagyobb darab nem számit.


kedd aug. 20, 2002 20:57
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
> Hol lehet tartósan beszerezni az Általad jelzett típust?!
> Én régen és ma is ha találok, ilyen kondikkal szívesen dolgozok.
Sajnos már nem gyártják, csak elfekvőben lehet föllelni.

Üdv BA


kedd aug. 20, 2002 20:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
Már csak cement kell hozzá, meg viz, és 28 nap múlva egy érett doboz lesz belőle. Nem vicc. hallottam beton dobozt, és lepetéztem tőle. Beyma sugárzók voltak benne.


kedd aug. 20, 2002 20:08
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Üdv mindenkinek!

Még egy fontos dolog amit nem árt megszívlelni, mert kellemetlen meglepetést okozhat. Ha összeraktuk a dobozt és úgy gondoljuk, hogy kész, akkor meg kell hajtani tisztességesen vmilyen "dögös" zenével (jobb lenne fehér vagy rózsa zajjal) 3-4 órán át, hogy járódjon, mert rengeteget javul a hangja (főleg a mély). Ezután szabad csak azt mondani, hogy tetszik, vagy nem. Az enyémek kb. 20-25 óra használat után járódtak be tisztességesen. Ég és föld a különbség.

Még valami. A a doboz merevítést/csillapítást érdemes tisztességesen megcsinálni, mert nagyon befolyásolja a középhangok minőségét (tér, beszédhangok stb.). Szerintem nem elegendő az egyszerű léces merevítés. A doboz belső falára ragasztott, bitumennel átitatott filc vagy nemez lapokkal kell csillapítani magát a doboz rezonanciát. Undorító munka ezért én inkább a homok csillapítást használom. Szerintem jobb is. Ezért inkább a pozdorját használom, mert olcsóbb és a homok csillapítással a 19mm-es jobb minőséget ad mint a 38mm-es MDF. Igaz sokkal nehezebb lesz a doboz. Az egyik TL dobozom emiatt 150kg/db lett.

Üdv: DDL


kedd aug. 20, 2002 18:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves BSA!

Hol lehet tartósan beszerezni az Általad jelzett típust?!
Én régen és ma is ha találok, ilyen kondikkal szívesen dolgozok.
Üdv! SMA


kedd aug. 20, 2002 17:23
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Kedves SMA!

>WIMA MKP4-es kondenzátorok, 250V-os feszültségre, ezek
> a kondik poli-propilén alapanyagúak, NEM ELKO! - kitűnő
> minőségűek, hangváltóba a lehető legjobbak; egyetlen
> szépséghibájuk, hogy viszonylag magas az áruk, de kárpótolhat
> minket az a tudat, hogy sohasem megy tönkre, a hangszóróink sem,
> ilyen jellegű hibából.
> A hangminőségük is kitűnő.
> Nagyon jó kondik voltak a REMIX C219-es, C223-as és hasonló MP,
> MKT-kondenzátorai, ha Valakinek ezek hozzáférhetőek, az nagyon
> jó! ( Neki )
Hadd adjak mindenkinek kondenzátor ügyben egy biztos (és meglepő)tippet.
Tapasztalataim szerint az összes létező akár ipari akár audio célokra
készült MKP (fémezett poplipropilén) kondenzátor közül a legjobb a C250-es
Remix típus. (Teljesen véletlen semmi köze ahhoz, hogy valaha Remixes
voltam - sajnos csak 1,5 uF-ig gyártották)
Üdv BA


kedd aug. 20, 2002 16:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves DDL, Szultan és Többiek!

Valóban a mai SBX 2030 nem egészen felel meg a régebbieknek, ezt Én is láttam a dobozon, amiben jött. Más adatok vannak ráírva, mint amiket az internetről letöltöttem.
De, mint tudjuk, a gyártó fenntartja a változtatás jogát, pláne, ha az műszakilag jobb lesz. Ennek csak örülni lehet, de a számításoknál figyelembe kell venni a módosulásokat. Ezek nálam nem okoztak gondot, mert a számtani középértéküket vettem, így még mindig belül voltak a "tűrésmezőn".
A hangsugárzók árát nem tudom pontosan megadni, ahány üzlet - annyiféle árak, de a hangszórók, a hangváltó dobozonként kb. 10.000Ft-ból kijön. A doboz, anyagától függően lehet 4.000-10.000Ft/db., tapéta, vagy festék kb. 2.000Ft dobozonként, egyebek: csatlakozók, vezeték, ragasztó, csillapító anyag, ezek megint kb.2.000Ft/doboz.
Ha mindenből a legolcsóbbat vesszük alapul, akkor anyagárban kb. 18.000Ft-ba kerül egy hangsugárzó, ez ma nem sok.
A munkánkat nem fejezhetjük ki pénzben, mert aránytalanul sok időt töltöttünk az előzetes számításokkal, tervezéssel, elképzeléssel, hogy milyen is legyen a hangsugárzó, de legalább fizessük meg jól Magunkat,- gondolatban - tehát úgy kb.10.000-15.000Ft/doboz, az azért reális. Végül ezek alapján kb.33.000Ft/db.-árért, kitűnő hangsugárzónk lesz. Ez jó ár, nézz meg egy hasonló gyárit, mennyiért adják?!

Néhány megjegyzés a mérésekhez:
A dobozméretek önkényesen lettek felvéve, mert így van helyük, és jók a méretarányaik is. Az a bizonyos 50l - tehát jó lett az SBX 2030-hoz és mint "nagy" doboz, ezáltal jobb lett a mélyátvitele, mint amit a szimulációs-program megadott! ( Lásd előző levelek valamelyikében. )
A dobozokat, jobb híján, normál méretű lakószobában mértem, ez tehát csak az adott helyen elfogadható, de nem korrekt.( Nincs süketszobám, de ha megnyerem a főnyereményt, akkor majd lesz, és Mások számára is hozzáférhetően! )
A hangváltó alkatrészei: Nálam saját készítésű tekercsek, 1,25mm-átmérőjű zománchuzalból, 25mm-es átmérőn tekerve, 5cm-hosszan, több rétegben, lakkal lekenve a felső sor, hogy ne zizegjen. WIMA MKP4-es kondenzátorok, 250V-os feszültségre, ezek a kondik poli-propilén alapanyagúak, NEM ELKO! - kitűnő minőségűek, hangváltóba a lehető legjobbak; egyetlen szépséghibájuk, hogy viszonylag magas az áruk, de kárpótolhat minket az a tudat, hogy sohasem megy tönkre, a hangszóróink sem, ilyen jellegű hibából.
A hangminőségük is kitűnő.
Nagyon jó kondik voltak a REMIX C219-es, C223-as és hasonló MP, MKT-kondenzátorai, ha Valakinek ezek hozzáférhetőek, az nagyon jó! ( Neki )
Nyákot nem csináltam, minden alkatrész egy 2mm-vastag bakelit lemezen van felfúrva, alulról összekötve, ragasztva Palma-tex ragasztóval, hogy ne rezonáljon, zörögjön.
A hangzása a hangsugárzóknak meglepően jó, házimozi-célra, mert erre készültek, nagyszerűen megfelel.
A szub-láda az SBX 4060-al, reflexdobozban, kitűnően illeszkedik a főcsatornákhoz, a hangjuk egységes, élvezhető, jól össze-szintezhetőek. Az egész rendszert még nem hallottam, de ha lehet, meg fogom hallgatni.( a Front-End még hiányzik, HI! )

Nem tudom, Mások hogyan vannak vele, de nekem a kompaund-sávszűrős-jellegű mélyládák hangja nem tetszik. Én mindet torznak, színezettnek, túlságosan "dummmmmogónak" hallottam, nem tiszta a hangjuk, - szemben a jó reflexdobozokkal. Ráadásul az a kis lyuk, amin kijön a hang, az már eleve rossz, mert igen kicsi sugárzó felületet ad, tehát rosszul illeszkedik a levegőhöz. Baromi teljesítményű végfok kell hozzá!
Én régen még úgy tanultam, hogy minél nagyobb a sugárzó-felülete, annál jobb az illesztése és így a hatásfoka, a mélytartományban. A negyedrendű sávszűrős-dobozok tehát igen rossz hatásfokúak, az "összepréselt" levegő-tömeg pedig torzít, rettentően.

Körülbelül ennyi, vagy több szenvedés, munka, fejtörés árán eljuthattunk odáig, hogy élvezhető hangú hangsugárzót csináltunk Magunknak, vagy Barátainknak, de sosincs VÉGE!
Üdv! SMA


kedd aug. 20, 2002 14:43
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Az a baj leginkább, hogy nem a megfelelő dobozba rakják a Somogyikat. A weben lévő doboztervek már régen nem jók. Az 1.5-2 ével ezelőtti hangszórókhoz készültek, amik lényegesen rosszabbak voltak, mint a mostaniak. A mai SBX2030-ashoz inkább egy 35-40 l-es doboz illik 7cm-es csőátmérő és 11.6cm-es hosszal. Én ilyet csináltam (37 l) és az SMA által javasolt váltó modosításokkal kiegészített keresztváltóval (bár nekem 3.3uF lett a jó érték mert én egy régi (talán westra) alumínium dómot használok, aminek az ellenállása és az iduktivitása szinte centire azonos a DTF12 adataiva) igen jó hangja lett. Sokkal jobb hangja van mint az MNC-nek, vagy a Tesla-nak. De tény hogy az érzékenysége az bezony rosszabb, úgy 88dB körüli.

A mélysugárzó elé én nem tettem Zobel tagot, de kipróbálom.

SMA kösz a tippeket.


hétf. aug. 19, 2002 21:38
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
HI! Thx SMA a többiek nevében is hogy egy "térképet" csináltál a kezdõ barkácsolóknak. A hangfal árban mennyibõl jött ki?


hétf. aug. 19, 2002 18:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Összeállt a hangsugárzó, megérett a bemérésre:

A kiszámított adatok alapján megfelelő lett a doboz hangolása, méréssel két azonos nagyságú impedancia-púpot sikerült találni, a mélytartományban.
(A magassugárzóhoz tervezett Zobel-tag túl nagy kondezátort kapott az előzetes számítások alapján, - ezért csökkenteni kellett az értékét 10uF-ról 4,7uF-ra, így már jó lett az impedanciamenet a felső tartományokban is. Van 1,5kHz-nél egy kis növekedés, de nem számottevő, a teljes hangsugárzó impedanciamenete 8 Ohm +- 25%-on belül van.
Eddig nem írtam, hogy a mélyhez is kell Zobel-áramkör, ez két 15Ohm 10W-os ellenállás paralel, ( 7,5 Ohm ) a kondi pedig 10+2,2uF párhuzamosan ( 12,2uF ) ezzel a mélyhangszóró impedancia-növekedését tudtuk valamelyest kompenzálni.)
Az alsó kb. 18Hz-en van, a felső pedig kb. 68Hz-en, a doboz hangolási pontja 35Hz-re lett beállítva, 50l-es csillapítás nélkül. Egyedül a reflexcső lett csillapítva, egy régebbi levelemben leírtak szerint.
Az alsó nem kihasználható határfrekvencia, mert ellenőrizhetetlen rezonanciák alakulhatnak ki, amik tönkretehetik a mélysugárzót.
Az átvitele a kész hangsugárzónak meglehetősen jó, ha nem is egy +-3dB-es hangsugárzó. Egyenletes a mélytartománya, nincs kiemelkedő rezonancia, a közép jó, tiszta, a magastartomány is megfelelő, bár 14kHz-től enyhén esik, kb.-6dB-en van 20kHz-en, ez nem nagy baj, bár lehetne lineárisabb, de a DTF 12-ből ennyi jön ki.
A hangja?
Tetszik, - más mint a Tesla, kevésbé agresszív, nem torz, bár egy kicsit visszafogott, de hosszabb ideig is jól hallgatható. Meghallani olyan hangokat is, amik eddig a Teslákon nem voltak jól hallhatóak.
Nincs különös hibája, egyenletesen szól minden zenén, a beszédhangjai jól érthetőek, csak egy kicsit fátyolos, de stabil.( jellegzetes kevlár-hang, de azért jó )
Orgonazenén erőteljes, jobban megkülönböztethetöek a különféle regiszterek hangjai, de lehetne keményebb.
A különféle popzenék más - más hibákkal szólalnak meg, itt már tényleg lehetne keményebb a hangja, de a női énekesek egész szépen szólnak, jól követhetö a basszus, a magasak sem hasogatnak, ami van, az tiszta.
Egyedül az érzékenysége ( hatásfoka ) az ami lényegesen gyengébb a Teslákénál, rózsaszín - zajjal mérve, 3-4dB-lel halkabbak, tehát nagyobb teljesítményre van szükségük hasonló hangerő eléréséhez, de ez pótolható az erősítőn.
Fülelek tovább.
Üdv! SMA


hétf. aug. 19, 2002 13:37
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Van egy rajzom amit még itt az egyik lx-es netes ember tervezett és nagyon jóra sikerül. Fent van a rajza a kapcsrajzon és 45V-tal 500W-ot tud 8ohmon.


hétf. aug. 19, 2002 13:11
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Basszus, arra nem számítottam, hogy széttördeli az LX.

Igy sok értelme nincs.

Amikor a hangszóró egyik pólusát összekötöd a másik hangszóró ellentétes pólusával, és a fennmaradó kettőt kötöd a hangváltóba akkor az soros.

Ha mind a két pólus két-két vezetékkel csatlakozik a hangváltó két megfelelő pólusára, az párhuzamos.

Bocsi!

Dreamer


hétf. aug. 19, 2002 11:34
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Kedves Mar_tin!


"Pontosan hogy néz ki az ha sorba kötöm a hangszorokat.
Kezdö vagyok ebben a temaban. Építettem egy center hangfalat
2 db somogyi féle SBX1620 -as és egy DTF12 -es hangszóróból.
Én úgy kötöttem be, hogy a hangváltóról két-két vezetéket vittem mindkét mély hangszóróhoz. Ez így most soros, vagy párhuzamos bekötés?
"
Párhuzamos: (ahogyan valszeg Te is kötötted)

hanszóró 1 hanszóró 2
_______ _______
/ /
----- -----
+ - - +
o o o o
| | | |
\_____________ / |
\______ | |
O O |
|______________/
+ -
hangváltó


Soros:

hanszóró 1 hanszóró 2
_______ _______
/ /
----- -----
+ - + -
o o-----------------o o
| |
|
\______ ____________|
O O
+ -
hangváltó

Kicsit mórickaábárs, de szerintem így a legszemléletesebb.

Dreamer


hétf. aug. 19, 2002 11:27
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Martinus!

Lehet, hogy dinamikusabb, de hogyan fogsz teljesítményt kivenni belőlük?

Vagy a teljesítménye számodra nem lényeges?

Dreamer


hétf. aug. 19, 2002 11:15
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Úgy hallottam a 8ohmos hangszorók dinamikusabbak.


hétf. aug. 19, 2002 9:53
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Martinus!

Egy kicsit belepofáznék! Miért teszel autóba 8 Ohmos hangszórót?

Dreamer


vas. aug. 18, 2002 21:13
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Hi all!

Pontosan hogy néz ki az ha sorba kötöm a hangszorokat.
Kezdö vagyok ebben a temaban. Építettem egy center hangfalat
2 db somogyi féle SBX1620 -as és egy DTF12 -es hangszóróból.
Én úgy kötöttem be, hogy a hangváltóról két-két vezetéket vittem mindkét mély hangszóróhoz. Ez így most soros, vagy párhuzamos bekötés?

Byte!
Martin


vas. aug. 18, 2002 8:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves SzabadiG és Többiek!

A hangszórók sorbakötése nem a legjobb megoldás, mert ha az egyik valamilyen okból megszakad, elhallgat a hangsugárzó, csöves erősítőnél egyéb meghibásodás is felléphet ( átüt a kimenőtrafó ).
A hangváltó, ha van, visszapofázhat, tönkremehet a magassugárzó, vagy a végerősítő is, tehát ezt a bekötési módot, ha lehet kerülni kell.
Az impedanciájuk a hangszóróknak valóban összeadódik, az érzékenység is nő valamennyit.
Függetlenül attól, hogy nagynevű cégek is olykor ilyen megoldást alkalmaznak, ( kiárusítása az elfekvő hangszóróknak ) nem javaslom ezt az ötletet.
Üdv! SMA


pén. aug. 16, 2002 9:59
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
HI!
Miért nem korrekt a sorbakötés? Rentgeteg nagynevű gyártó készít ilyeneket. Mivel az inpedancia összeadódk 4+4=8 nem? Ezenkívűl azt hallottam így javul az érzékenység is.


csüt. aug. 15, 2002 20:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Szultan, MaRTiNuS és Többiek!

A hangsugárzó tervezése nagyon bonyolult, az egymásnak ellentmondó paraméterekkel rendelkező számítási példák mutatják, hogy többféle szempont előtérbe-helyezése szerint méretezhetjük a dobozt.
A programmok, ahány, annyiféle előtérbe-helyezett számításokkal modellezi a dobozt, egységes számításokra és eredményekre tehát nemigen számíthatunk. Készülő hangsugárzónkat tehát utólagosan be kell hangolni, amihez sajnos néhány alapvető műszer szükséges, így már elfogadható eredményt kapunk. Sajnos itt is vannak buktatók, mert nem mindegy, hogy a csillapító anyagokkal kitömött doboz, vagy az üresen hagyott doboz ad jobb eredményt, itt már a szubjektív ítélet dönthet. Mindenképpen azt javaslom, hogy ha már kell, akkor a lehető legkevesebb csillapítóanyag felhasználásával hangoljuk be a dobozt.
Ahhoz az MNC-hangszóróhoz rövid cső kell, de legalább 2 db. 10cm átmérőjű és kb. 5-7cm hosszú. Mivel nem túl jók a T/S-paraméterei a hangszórónak, a hangolása nehézkes lesz. Javítja a helyzetet, hogy két dudás lesz egy ládában, így az űrtartalom jó, a hangolása pedig előző leveleimben leírtak szerint elvégezhető. Várható a 30-35Hz körüli alsó határfrekvencia, a hangnyomás kb. 2-2,5dB-lel lesz nagyobb, mint egy hangszóró esetén.
Mint régebbi levélkéim valamelyikében írtam, csupa kompromisszum a hangsugárzó tervezése, Mindekinek sajátmagának kell eldöntenie, hogy mit mennyire fogad el, milyen "súlyozással" alkalmazza a paraméterek alapján kijött számítási eredményeket.
Legfontosabb az, hogy ha már belevágtunk a hangsugárzó-építésbe, akkor végezzünk pontos, szép munkát!
Ne csapjuk össze, "mindegy, csak szóljon valahogy" -stílusban, ezt hagyjuk meg a nagy-kicsi-kommersz cégeknek.
Üdv! SMA


csüt. aug. 15, 2002 13:11
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Hi! nem egészen ideg vág a téma ezétr sry. Winisd vel csináltattam egy dobozt egy sr2530 as ményomóval és egy mnc eclispre I 25cm hangszóróval. A somogyi hangszórónak 577 literes ládát ajánlott levettem 70literre a mnc-nek 157 literest szintén 70 literre vettem le és a somogyinak sokkal jobb volt a frekimenete. Azonos hangolás mellett. Lehet ebben valami?


csüt. aug. 15, 2002 12:16
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Ebbe a 100 literes ládába kerül a két hangszoró az oldala trapéz alakú.


csüt. aug. 15, 2002 11:59
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Nekem van 2db M.N.C Sunflowewr 8ohmos 30cm 300W-os hangszoróm (www.maniac-sound.com). Egy autós ládát építek neki már az asztalosnál van a fa jövő héten kész is lesz. 100liter lesz kb. a belső tér és 2db reflexcső a somogyi kah 303-as az a hangolható. Mennyire lőjem be a a reflexcsöveket?

Hangszoró adatai: http://martinus.uw.hu/adatok.jpg


csüt. aug. 15, 2002 11:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves SzabadiG és Többiek!

A két hangszóró sorbakötése nem javasolható, műszakilag rossz megoldás.
A jelzett két hangszóró helyett, inkáb egy jobbat, a neki megfelelő dobozban!

A csillapítóanyagnak jó a filc, háztartási vatta, kőzetgyapot, stb., üveg-gyapotot NE használj! A filcet egyszerűen fel kell ragasztani, harmonika-szerűen, hagyni kell, hogy megkössön.
A vattát úgy lehet rögzíteni, hogy géz-szerű ( sebkötöző ) anyaggal kell lefogatni, ragasztani nem jó, mert össze-vissza kenjük magunkat és dobozunkat is. Egy csomag vatta kisebb doboznál elég a két dobozba! ( kb. 400gramm )
A kőzetgyapot nagyon jó, de csak nagyméretű dobozokba, mert kb. 5cm-es vatagsága kis hangdobozokba már túl sok.
Ebből az anyagból páratlanul kell az oldal-alj lapokat bevonni, géz-szerű anyaggal rögzíteni. Persze, Mindenkinek a leginkább hozzáférhető anyaggal kell megbírkóznia.
Arra azért vigyázni kell, nehogy túltömjük a dobozt, nem liba az! Füleljünk, tömünk egy keveset, megint fülelünk és így tovább. Ha vannak műszerek mérjünk, ha mást nem, legalább a mélyhangoknál az impedancia-változásokat, a reflexdoboznál két azonos púpot kell beállítani a hangolással, ezzel ha tökéletes nem, de elfogadható eredményre jutunk.
Minimális belső csillapításra kell törekednünk, tehát a doboz legyen megfelelő a hangszóróhoz!

A Somogyiaudio a neten úgy érhető el jól, hogy előbb a somogyi.hu -majd a jobb felső részén a képernyőnek bejön a "SAL"- ide kattintsunk és már a hangszóróknál találjuk magunkat.

Megnéztem a Tesla-hangszórók adatait, a neten, hát, a Somogyi-félék sem rosszabbak, sőt!
Szinte mindegyik Tesla HIFI-hangszóró igen gyenge, a Qts-paramétereik tekintetében, más adataik sem túl meggyőzőek.
Én mindenesetre maradok a Somogyi-féle hangszóróknál, árukban sincs túl nagy eltérés, a hangjuk persze más.
Üdv! SMA


csüt. aug. 15, 2002 10:15
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Szevasztok!

Két db. 16-cm-es sorba kötve szerintetek szól úgy, mint egy 20-as? A közepeket biztos jobban hozzák, mélyben pedig a mennyiség talán kárpótolja a minőséget. Somogyi AHX. Egy légtér, vagy kettő? Arra gondoltam az egyiket berakhatnám 15-20 literbe, jól lecsillapítva, a másikat 30-ba, kicsit ütni hagyva. Szerintetek érdemes-é hozzálátni?


csüt. aug. 15, 2002 0:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Sziasztok!

Elsősorban arra lettem volna kíváncsi, hogy a dobozhangú,
öblös mélyeken lehet-e úgy segíteni, hogy teszek egy
reflexcsövet a dobozba, és próbálgatom a hosszát, meg a
csillapítóanyag mennyiségét?
És a csillapítóanyagot elég csak beledobni a dobozba (gyári
Orion / Vidi hangfalaknál is láttam így), vagy fel kell
ragasztani a doboz falára?
Ja, és mit érdemes használni? Jó a vatta, vagy valamispec.
hangelnyelő anyag kell? Hungarocell?

Bocs, hogy ilyeneket kérdezek, de totál nem értek hozzá.
Jöhet magánban, a vasti@compatibil.hu-ra a is, ha nem
akarjátok ilyen pancser dolgokkal a fórumot terhelni!

Üdv!


szer. aug. 14, 2002 18:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás 
Szia SMA!

Egész korrekt az SBX4060-al épített doboz, a WinIsd szerint is ez az ideális, szinte takkra ugyanazt adta fel. Tényleg tudja azt amit a program ír: -1dB-es pont 30Hz, -3dB-es pedig 25Hz?

Szenvedtem egy darabig mire megtaláltam a neten az SBX4060 SPL adatait... A www.somogyiaudio.com/hifi_mely.htm vajon miért nem érhető el a főoldalról? Vagy csak én voltam béna?

Üdv
Inhouse


szer. aug. 14, 2002 11:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Az a bizonyos 50l-es bassreflex dobozom még nincs készen, így a hangjáról csak a bemérés, behangolás után tudok nyilatkozni. Talán, most a hosszú hétvégén elkészül.
A szub-ot egy ismerősöm megépítette, nagyon jól szól, a bassreflex dobozban, persze olyan erősítő is kell hozzá, amelyik a mélytartományban kiválóan működik.
A "várfokmintázat" úgy jön létre, hogy kb. 5-6cm-ként "mégyszögjel"-formátumnak megfelelően vágjuk az oldallapokat, persze ellentétesen, így illesztjük, ragasztjuk össze, elég babramunka, de masszív lesz a doboz.
A hátlappal is megbírkózhatunk hasonlóan, a már összerakott oldallapokba utólag is illeszthetjük, így nem kell az egész dobozt merevítőlécekkel össze-vissza csavarozni, ragasztani.
Nálam a merevítőlécezés csak a doboz kb. középvonalában, keresztben körbefutóan van elkészítve.
Örömmel végzi el az ember a "piszkos" munkát, ha a siker legalább részben garantált, csak Nekem a negyedik emeleten nehéz ilyesmit csinálni, a konyha az egyetlen hely az ilyen jellegű munkára.
Mindenesetre nagyon praktikus, ha van legalább egy "dekopir"-fürészgépe az embernek, ezzel lehet szép köröket vágni, a kieső korong meg nagyszerűen használható a konyhában, lábasok, egyebek alátéteként. ( A Hölgyek is örülnek valaminek az egészből ).

A TV-hez kapcsolódó hangsugárzót érdemes jóra csinálni, hogy a pocsék műsoroknak legalább a hangját tudjuk élvezni.
A hangszóró gyári adataiból össze kell válogatni érzékenységüknek megfelelően a hangszórókat, vagy illeszteni kell, teljesítmény szerint. Itt úgy a jobb, ha a magasat kell "lefogni" a mélyhez képest, fordítva nehezebb és rosszabb is.
Mivel az átlagos TV-k teljesítménye ma 3-10W közötti, elégséges lehet egy 6dB/oktávos hangváltó is.
Ha ismert a hangszórók SPL-adata és impedanciájuk, kiszámolható a szükséges osztó ellenállásainak az értéke.
Üdv! SMA


kedd aug. 13, 2002 9:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Sziasztok!

Lenne egy nagy hangfalas problémám... Van egy pár szedett-vedett dobozom (abból raktam össze, amit találtam otthon ;-) , tehát: Orion HS20-as doboza, benne Vidi magas, meg Somogyi-s mély, 20 centis, az a bordás, zöld szélű, de most nem tudom megnézni a típusát: "dinnyésladák" kalaptartóján szoktam látni ilyet ;-))

Szóval, szól a cucc (tuc-tuc zenére iggen állat ;-), de: a mélyeknek nagyon "öblös" hangja van, és egy kicsit túlerőben vannak a magasakkal szemben, a közepek meg igencsak hiányoznak... Pl. most úgy hallgatom, hogy mély: -4dB, magas: -1dB, és így még elviselhető hangja van.

A doboz egy zárt doboz, és sima vattával van töltve. Az az érzésem, hogy a doboz kong... Ha átalakítanám bass reflexre, az segítene szerintetek a dolgon? Tudom, hogy hülye kérdés, de nem tudom, hogy érdemes-e szétfaragnom a dobozt... Meg a csillapító anyagokon is variálok maj mindenképpen.

A legnagyobb kérdés: ezt az érzékenységbeli különbséget hogyan lehetne kiküszöbölni? Gondolom, a mélyhangszóróval sobakötött ellenállás nem a legjobb megoldás...

Ja, és nem zenehallgatásra lesz a cucc: arra van más, ez csak TV-hez lenne. De azért jó lenne, ha normálisan szólna.

Üdv!


hétf. aug. 12, 2002 15:45
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 21
Hozzászólás 
TVM - Acoustics = http://www.tvm-valmez.cz/index_e.asp


vas. aug. 11, 2002 19:48
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Jöhet a sub!
Véletlenül nem tudja valaki a jelenlegi Tesla weblap címét?
Köszi: (VBV)


vas. aug. 11, 2002 18:09
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 197, 198, 199, 200, 201  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] valamint 67 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség