Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd máj. 21, 2024 10:39



Hozzászólás a témához  [ 6770 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 136  Következő
PIC kérdések 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Az égetőprogrammal tudod kiolvasni


csüt. jan. 22, 2009 10:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. okt. 24, 2007 17:18
Hozzászólások: 185
Tartózkodási hely: budapest
Hozzászólás 
Üdv, elveszett osccal értéket próbálok visszaállítani, így: http://www.rcgroups.com/forums/showatt.php?attachmentid=1588752
Minden oké, csak éppen nem tudom hogy mivel tudnám kiolvasni az eepromot. milyen címen van, vagy hogyan van ez?


csüt. jan. 22, 2009 10:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
T68m írta:
potyo írta:
Egy újabb okos hozzászólást hallhattunk T68m-től...


Bezzeg, az mennyivel épületesebb, mikor leszólsz valakit, mert az nem ismeri - mondjuk - a 7404-est! 8)
Nem kontrétan a 7407-ről van szó, hanem arról, hogy ezek a digitális elektronika építőkockái. Senki sem ismeri fejből az összes logikai áramkört, de előkapjuk az adatlapjukat, és már képben is vagyunk.


kedd jan. 20, 2009 23:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 382
Hozzászólás 
NickE írta:
Hát én nem tudom, nekem annyira nem tetszik az, hogy már lassan óránként dobnak piacra újabb piceket. Aztán még a ChipCAD-ig el se jutott, de már a 4-ik erratát írják, hogy bocsika, de ez meg az az utasítás nem jó, uartot még sose tudtunk csinálni, most se sikerült, tegyél néhány NOPot a prog elejére, mert néha nem indul a pic, meg a legjobb az, mikor a workaroundban leírják az elvi megoldást, de hozzáteszik, nem biztosak benne, még tesztelni kellene.
Nekem meg vannak elég szép számmal olyan projectek, ahol komoly kár vagy elmaradt haszon keletkezik, ha gond van.
Ezzel teljes mértékben egyetértek. Sajnos futottunk már bele jónéhány, az általad leírt problémába. Most pl. az a szívás tárgya, hogy a Microchip az egyik 33F-nél eddig 2 fajta TQFP tok helyett már csak egy fajtát gyárt. A sok NYÁK pedig természetesen a megszüntetetthez van legyártva...

De azért látszik valami fejlődés is:
Link


kedd jan. 20, 2009 23:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
potyo írta:
Egy újabb okos hozzászólást hallhattunk T68m-tõl...


Bezzeg, az mennyivel épületesebb, mikor leszólsz valakit, mert az nem ismeri - mondjuk - a 7404-est! 8)


kedd jan. 20, 2009 0:06
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres szer. dec. 15, 2010 21:43-kor.



hétf. jan. 19, 2009 23:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Egy újabb okos hozzászólást hallhattunk T68m-től...


hétf. jan. 19, 2009 23:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
NickE írta:
Mondjuk engem a sokat dicsért AVR-ek se nyûgöztek le, szerintem a PIC-nél sokminden lényegesen logikusabb... De ez szubjekív, meg off, meg flame...


kb. olyan, mint a windows vs. linux vita. Mindkettő egy nagy sza.r, de más nincs.


hétf. jan. 19, 2009 23:27
Profil Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 754
Hozzászólás 
Mondjuk engem a sokat dicsért AVR-ek se nyűgöztek le, szerintem a PIC-nél sokminden lényegesen logikusabb... De ez szubjekív, meg off, meg flame...


hétf. jan. 19, 2009 21:09
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
NickE írta:
Az AVR-esek szoktak dicsekedni, hogy a 28 lábú kontrollerre megírt program tökéletesen fut 40, 64, ... lábú kontrolleren is, mert teljesen megegyezik az UART, TWI (I2C, SPI), OSC konfigurálása, kezelése.

... és a lábakkal sincs nyűg, minden modul alapból ki van kapcsolva, Neked kell bekapcsolnod, ha használni szeretnéd, a Reset-et kivéve, azt a fuse biteknél lehet kikapcsolni.


hétf. jan. 19, 2009 15:22
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 754
Hozzászólás 
8722vel volt periféria konfigurációs problémám. Nézem az adatlapot, a párhuzamos port kavart valamit, de már nem emlékeszem, mind1.

A lényeg az, hogy apró differenciák tucatjaival lehet találkozni pl. PIC18 család egyes tagjai között is. Az AVR-esek szoktak dicsekedni, hogy a 28 lábú kontrollerre megírt program tökéletesen fut 40, 64, ... lábú kontrolleren is, mert teljesen megegyezik az UART, TWI (I2C, SPI), OSC konfigurálása, kezelése. Ezt el bírnám viselni, ha a Microchip is így csinálná, mert nagyon fárasztó mindig A-tól Z-ig elolvasni egy adatlapot, ha az ember nem akarja, hogy meglepetések érjék.


hétf. jan. 19, 2009 11:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
NickE

Egytértek, néha valóban nagyon apró eltérések vannak egyes tipusok között. Én se bánnám, ha univerzálisabb chipek is lennének (pl. egyben Ethernet, USB, CAN, stb.), de tekintetbe kell venni, hogy a piac diktál, és csak akkor tud konkurens lenni már gyártókkal szemben, ha rendelkezik az adott igényhez minimális tudású chippel. Ha már többet tud, akkor másik gyártó előállna a kisebb tudásúval olcsóbban, és akkor attól vennék, nem a Microchiptől.
Melyik chip volt az egyébként? Mert én úgy emlékszem, hogy a digitális perifériák alapból tiltva vannak, csak az analóg perifériák vannak engedélyezve resetkor.


hétf. jan. 19, 2009 2:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
NickE írta:
Majd megõrültem (fõleg a 80 lábúval), mire lelöttem az összes AD bemenetet, komparátort, párhuzamos portot meg mittudoménmitmég. Miért nem lehet egyszerûen azt csinálni, hogy legyen az összes multiplexelt láb alapból digitális bemenet?


Potyo! akkor ezek szerint mégsem én vagyok a hü.lye? :wink:


pén. jan. 16, 2009 16:39
Profil Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 754
Hozzászólás 
potyo írta:
5. ha más chipre költöztetjük a programot, akkor annak jó eséllyel nem azért van más neve, mert a gyártónál épp részegek voltak a feliratozók, és szórakozásból más jelzéssel látták el, hanem mert a chip tényleg másmilyen. Ha más a chip, akkor tessék a programot hozzáállítani.


Hát én nem tudom, nekem annyira nem tetszik az, hogy már lassan óránként dobnak piacra újabb piceket. Aztán még a ChipCAD-ig el se jutott, de már a 4-ik erratát írják, hogy bocsika, de ez meg az az utasítás nem jó, uartot még sose tudtunk csinálni, most se sikerült, tegyél néhány NOPot a prog elejére, mert néha nem indul a pic, meg a legjobb az, mikor a workaroundban leírják az elvi megoldást, de hozzáteszik, nem biztosak benne, még tesztelni kellene.
Nekem meg vannak elég szép számmal olyan projectek, ahol komoly kár vagy elmaradt haszon keletkezik, ha gond van.

Múltkor egyik projectnél 3 féle pic volt a buszon, mert volt, ahova a 18lábú is bőven elég volt, volt, ahol pedig 80 lábú kellett. Majd megőrültem (főleg a 80 lábúval), mire lelöttem az összes AD bemenetet, komparátort, párhuzamos portot meg mittudoménmitmég. Miért nem lehet egyszerűen azt csinálni, hogy legyen az összes multiplexelt láb alapból digitális bemenet?

A technika fejlődik, kell követni, de nem így, ahogy mostanában csinálják, szerintem. Lehetnének sokkal inkább egységesek a PIC-ek és ha összejön kellő számú változtatás, jobban átgondolni őket, letesztelni és úgy piacra dobni újabb családot.


pén. jan. 16, 2009 16:28
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. dec. 02, 2007 14:57
Hozzászólások: 25
Hozzászólás 
Ja, ezt olvastam a régebbi hozzászólásaid között, és már elloptam az ötletet. Nekem közvetlenül a telefonon van egy 4700 uF. Így simán megy a 317-ről. Csak az autós dolgoktól félek egyelőre, mert egyrészt még sosem csináltam ilyet, másrészt a férjem hülyét kap, ha elszúrok valamit az új kocsinkon. (Néha kicsit úgy érzem, ha ez a kocsi tudna főzni, én elég hamar az utcára kerülnék... ;-))


hétf. jan. 05, 2009 20:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Elég csúnya áramokat tud rángatni egy telefon, főleg amikor hívják vagy amikor hív. Ami tovább rontja a dolgot, hogy keskeny tüskékben vesz fel nagy áramokat. Pont egy C35-ön kisérleteztünk annakidején, és az LM317-el épített, 4V-ra beállított tápról is kikapcsolt, ha hosszú volt a drót, és a drót telefon felőli végénél nem volt pufferelve a táp 2200uF elkóval. Ha kapott puffert, akkor stabilan működött. Ha a táp közelebb van, akkor nem kell akkora elkó, de azért nem ártana, ha mégis lenne. Így jobban belegondolva, egy 2200uF/10V-os elkó nem nagy cucc, és ne ezen múljon az áramkör stabilitása.


hétf. jan. 05, 2009 19:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: vas. dec. 02, 2007 14:57
Hozzászólások: 25
Hozzászólás 
Ez a terhelés nehéz dolog, mert a C35 nálam 30 mA-t vett fel standbyban, de gondolom, ez térerőtől is függ, nem? Ha rosszabb a vétel, a mobil növeli az adóteljesítményt, és nő az áramfelvétel.


hétf. jan. 05, 2009 19:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Ha félünk attól, hogy a feszültségesés kárt tehet a stabilizátorban vagy a pic-ben, akkor lehet tenni diódát. De mivel a túlfeszültség szokott kárt tenni, ezért a dióda felesleges. Helyette inkább egy ellenállást érdemes tenni, hogy RC szűrőt kapjunk, és esetleg a disszipáció egy részét átadjuk az ellenállásnak. Az ellenállást természetesen a terhelés függvényében kell meghatározni.


vas. jan. 04, 2009 22:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
potyo írta:
A tápnak én még tennék egy elkót is a 7805 elé. A bemenetekre, ha távolabbról veszik a jelet, akkor azokra is kellene valami szûrés. De ez a helyzettõl, jelforrástól, stb. függ.


és az elkó elő pedig egy diódát, hogy az elkó ne a teljes tápot szűrje, hanem csak a pic oldalát.


vas. jan. 04, 2009 21:45
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
:mrgreen:


vas. jan. 04, 2009 21:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
A tápnak én még tennék egy elkót is a 7805 elé. A bemenetekre, ha távolabbról veszik a jelet, akkor azokra is kellene valami szűrés. De ez a helyzettől, jelforrástól, stb. függ.


vas. jan. 04, 2009 21:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: vas. dec. 02, 2007 14:57
Hozzászólások: 25
Hozzászólás 
Még egy kérdés, bár lehet, hogy itt kicsit offtopic, de végül is PIC. Ha autóba teszem a PIC-es áramkört, mire kell figyelni? Egy 7805-ről kapja az 5 V-ot, előtte, utána az adatlapnak megfelelő kondenzátor van. Elég ennyi? Vagy legyen előtte még valami? Kondenzátor, induktivitás? Vannak nagy tranziensek egy autóban? Vagy a 7805 ezeket elintézi annyira, hogy a PIC-nek már elég legyen?


vas. jan. 04, 2009 21:09
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. dec. 02, 2007 14:57
Hozzászólások: 25
Hozzászólás 
Óóóó, és tényleg megy. Igaz, nekem 1k sok volt, de 500 ohmmal már bekapcsolt. A 7-es lábat húztam a földre. Köszönöm a tanácsot, végre be tudom kapcsolni.

Potyonak: én egy adatkábelből csináltam, ott az összes láb benne volt a csatlakozóban.

Na, akkor indulhat az ebédgyártás, mert szegény családom már totál ki van akadva. Puszi mindenkinek.

Kati


szomb. jan. 03, 2009 14:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
potyo írta:
Én azt kérdezném, hogy hogyan kötitek rá a telefon lábaira a vezetékeket? Van olyan csatlakozó, amelyiken megvan az összes kivezetés, vagy beforrasztjátok? Vagy valami más módszer?


Általában 2 töltőcsatiból össze lehet rakni egy komplettet. Ugye a tüskék kiszedhetők, átrakhatók. 3 tüske van egy töltőben, ebből csak 2 van bekötve. Ha nincs több töltőcsati, akkor marad a drótból érintkező hajtogatás...


szomb. jan. 03, 2009 13:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Én azt kérdezném, hogy hogyan kötitek rá a telefon lábaira a vezetékeket? Van olyan csatlakozó, amelyiken megvan az összes kivezetés, vagy beforrasztjátok? Vagy valami más módszer?


szomb. jan. 03, 2009 13:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Közben megtaláltam:
GSM-SmS alarm topic: http://forum.terminal.hu/viewtopic.php? ... c&start=50

arnd írta:
Nekem úgy rémlik, hogy a bekapcsoláshoz még testre is kell rakni a 8-as lábat (vagy a 7-est) már nem emléxem de elég sokat szívtam vele mire kitaláltam ezt a bekapcsolósdit. Ráadásul a bekapcsolási fesz sem mindegy pl.: C35-nek és társainak az 5V 1K-n keresztül megfelelő de már a C45 6V-ot igényelt, ráadásul hoszabb ideig, hogy ne keljen le "OK"-zni a bekapcsolást...


szomb. jan. 03, 2009 13:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: vas. dec. 02, 2007 14:57
Hozzászólások: 25
Hozzászólás 
Tab120L írta:
Én PIC lábáról egy soros 1k-val kapcsoltam a táp bekapcsolás után egy 2mp-es impulzussal.


Tehát az akkucsatlakozón 4 V és GND, az alsó csatlakozó 1-es lábán GND, és a 3-asra 2 mp-ig 1k-n 5 V? Más láb nincs bekötve? (RX-en és TX-en kívül persze.)


szomb. jan. 03, 2009 13:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
bkati32 írta:
És az IGN lábra 5 V menjen a diódán+ellenálláson? Folyamatosan? Vagy még a táp előtt kell neki?


Én PIC lábáról egy soros 1k-val kapcsoltam a táp bekapcsolás után egy 2mp-es impulzussal.


szomb. jan. 03, 2009 13:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: vas. dec. 02, 2007 14:57
Hozzászólások: 25
Hozzászólás 
És az IGN lábra 5 V menjen a diódán+ellenálláson? Folyamatosan? Vagy még a táp előtt kell neki?


szomb. jan. 03, 2009 12:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
bkati32 írta:
Régebben próbálkoztak sokan PIC+Siemens C35 összeházasításából, és felmerült, hogy lehet bekapcsolni a telefont a PIC-ről. Ezt sikerült megoldani? Volt belinkelve egy kép, hogy a DTR egy diódán és egy 2k2 ellenálláson keresztül a C35 3-as lábára van kötve, de ez ment valakinek a gyakorlatban? Gondolkoztam, hogy kiszedem a bekapcsológombot, és ráforrasztok két drótot, de csak van normálisabb megoldás.


Igen, működik ez a bekapcsolás, csak valamelyik lábat le kell még húzni GND-re. (azt hiszem valamelyik headset kivezetést) Előtúram a régi cuccaimat, de nem találtam meg a pontos leírást, de az biztos, hogy valaki itt a fórumon mondta.


szomb. jan. 03, 2009 12:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: vas. dec. 02, 2007 14:57
Hozzászólások: 25
Hozzászólás 
Régebben próbálkoztak sokan PIC+Siemens C35 összeházasításából, és felmerült, hogy lehet bekapcsolni a telefont a PIC-ről. Ezt sikerült megoldani? Volt belinkelve egy kép, hogy a DTR egy diódán és egy 2k2 ellenálláson keresztül a C35 3-as lábára van kötve, de ez ment valakinek a gyakorlatban? Gondolkoztam, hogy kiszedem a bekapcsológombot, és ráforrasztok két drótot, de csak van normálisabb megoldás.


szomb. jan. 03, 2009 1:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
T68m írta:
1. állod a fejlesztés és piacra bevezetés költségeit?


Nekem nincs semmi bajom a jelenlegiekkel, így nemis akarok másmilyent.

T68m írta:
2. költői kérdés volt? Talán akkor, amibe beleférnek az adat és programcímek. Ha 4kB-os a memória, akkor 12bit + utasításnak kódhossza ami még kb. 4 bit. Az előrelátás miatt azonban érdemes arra gondolni, hogy később nagyobb lesz a memória, mondjuk 64kB, ahhoz 16bit szükséges, így 20bitesre lett volna érdemes felvenni az utasításhosszt.


Ha meg 256kB memória kell, akkor meg 22 bitesre, stb. Tehát leszögezhetjük, hogy nincs olyan, hogy elég.

T68m írta:
3. tehát itt sem a tetszés, nemtetszés határozza meg lehetőségeket, hanem (az usb-hez hasonlóan) ez van és kész. Ha lenne jobb, akkor nyiván azt használnák.


Az USB-hez hasonlóan megfelel az igényeknek. Ha lenne igény "jobb"-ra, akkor nyilván gyártanának olyant is.


szer. dec. 31, 2008 18:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
potyo írta:
T68m írta:
a titanicot sem amatõrök fejlesztették, mégis elsüllyedt, ennyit errõl az érvelésrõl. Abból, hogy rengeteg használják nem az következik, hogy jó vagy rossz, hanem az, hogy nincs nála lényegesen
jobb. Remélem tudod mi a jó és a jobb közötti különbség


Tiéd a pálya, tervezz és gyárts jobbat. Aztán majd a piac megmondja, hogy szükség van-e rá.

T68m írta:
1. nem a harVard architektúráról volt szó, ne terelj. Arról volt szó, hogy olyan rövid az utasításhossz, hogy nem férnek bele az (adat és program) címek egészükben. Ha nem érted, hogy ez mit jelent, akkor ne próbálj rá válaszolni!


Mennyi lenne a nem rövid utasításhossz?

T68m írta:
3. fejtsd ki pontosan, hogy ezt hogy érted. Attól, hogy utasítások tömkelegeivel le lehet kérni a programmemória tartalmát (pl. 16f688, 16f690) az nem egyenértékû a közvetlen hozzáféréssel. Sem sebesség, sem programhossz, sem semmilyen szempontból.

4. nem nevezhetõ sok utasításnak a feltételes ugrások bevezetését. Itt nem a LFTEXMAMOC (Load Frame Table Entry of Extended Expanded Memory with Auxiliary Memory Overflow bit Clear) utasításról van szó, hanem a meglévõ utasítás optimális kihasználásáról. Aminek csak az az akadálya, hogy a rövid (hibásan megválasztott) utasításhossz miatt az ugrás címe nem fér bele az utasításba.



1. állod a fejlesztés és piacra bevezetés költségeit?

2. költői kérdés volt? Talán akkor, amibe beleférnek az adat és programcímek. Ha 4kB-os a memória, akkor 12bit + utasításnak kódhossza ami még kb. 4 bit. Az előrelátás miatt azonban érdemes arra gondolni, hogy később nagyobb lesz a memória, mondjuk 64kB, ahhoz 16bit szükséges, így 20bitesre lett volna érdemes felvenni az utasításhosszt.

3. tehát itt sem a tetszés, nemtetszés határozza meg lehetőségeket, hanem (az usb-hez hasonlóan) ez van és kész. Ha lenne jobb, akkor nyiván azt használnák.


szer. dec. 31, 2008 18:01
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
T68m írta:
a titanicot sem amatőrök fejlesztették, mégis elsüllyedt, ennyit erről az érvelésről. Abból, hogy rengeteg használják nem az következik, hogy jó vagy rossz, hanem az, hogy nincs nála lényegesen
jobb. Remélem tudod mi a jó és a jobb közötti különbség


Tiéd a pálya, tervezz és gyárts jobbat. Aztán majd a piac megmondja, hogy szükség van-e rá.

T68m írta:
1. nem a harVard architektúráról volt szó, ne terelj. Arról volt szó, hogy olyan rövid az utasításhossz, hogy nem férnek bele az (adat és program) címek egészükben. Ha nem érted, hogy ez mit jelent, akkor ne próbálj rá válaszolni!


Mennyi lenne a nem rövid utasításhossz?

T68m írta:
3. fejtsd ki pontosan, hogy ezt hogy érted. Attól, hogy utasítások tömkelegeivel le lehet kérni a programmemória tartalmát (pl. 16f688, 16f690) az nem egyenértékű a közvetlen hozzáféréssel. Sem sebesség, sem programhossz, sem semmilyen szempontból.

4. nem nevezhető sok utasításnak a feltételes ugrások bevezetését. Itt nem a LFTEXMAMOC (Load Frame Table Entry of Extended Expanded Memory with Auxiliary Memory Overflow bit Clear) utasításról van szó, hanem a meglévő utasítás optimális kihasználásáról. Aminek csak az az akadálya, hogy a rövid (hibásan megválasztott) utasításhossz miatt az ugrás címe nem fér bele az utasításba.


Ha nem tetszik ez a felépítésű kontroller, akkor nem muszáj használni. Az, hogy a bankváltás valós teljesítménycsökkenést okoz, az tény. De az is tény, hogy a kontroller maximális órajelen történő járatására is ritkán van szükség, vagyis a bankváltások, programmemóriaolvasás, stb. miatt bekerülő "plusz" utasítások vesztesége simán ellensúlyozható valamivel magasabb órajellel. És ez nem szociológusok és filozófusok által elméletben kitalált dolog, hanem több száz vagy több ezer készüléket maguk mögött tudó fejlesztők gyakorlati tapasztalata. Ha nem felel meg az adott kontroller, akkor nézni kell egy olyant, ami megfelel. Minden kontroller számára megvan az alkalmazási terület. Úgytűnik, az ilyen-olyan pic-ek és velük azonos kategóriába tartalmazó más gyártók kontrollereinek igen széles az alkalmazási területük. Vajon azért, mert megfelelnek az igényeknek, vagy azért, mert nincs jobb?

T68m írta:
5. tudom, hogy nem hallottál még a "kompatibilitás" kifejezésről, nézz utána a szótárban! És szeretném, ha új háztartási gépet vásárolsz, az mindig különböző feszültségre legyen tervezve. Az eladó pedig közölje veled: tessék megfelelően adaptálni a berendezést, nem amatőrök végzik a fejlesztést, világszerte megelégedéssel használják a termékeinket, Önben van a hiba, ha ez magának nem tetszik.


A hasonlat nagyon sántít, mert a kontroller az egy áramköri elem, nem egy komplett készülék. A mosógép viszont egy komplett készülék. A fűtőszál vagy a motor ott sem szokott mindig a másikhoz passzolni!

T68m írta:
6. világos. Tehát a gyakorlati életben 1% alatti alkalmazás miatt kell a 99%-nak bonyolultabbnak lennie.
Erre meg nemis reagálok, mondtam, hogy csak tipp volt.


szer. dec. 31, 2008 17:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
Micsoda vitát indítottam el. :(


szer. dec. 31, 2008 15:53
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Azt hiszem felül kell vizsgálnom az összes működő projectemet, mert úgy néz ki, PIC-el nem működhet, és nekem sem szabadna azt éreznem, hogy milyen jók ezek a kontrollerek, mert T68m felsorolt fél tucat dolgot, ami neki nem tetszik, ezért másnak sem tetszhet, hogy ilyen, amilyen, tehát úgy kell vele bánni, hogy még is az történjen amit mi szeretnénk!
(azt hiszem nekem kezd elegem lenni ebből az egész fórumból. De ezt csak csendben mondom, hogy ne lepődjön meg senki, ha átadom a terepet a mindent tökéletesen tudó, tévedhetetlen párosnak!)


szer. dec. 31, 2008 15:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
potyo írta:
Miért kellene a tényeket cáfolni, amikor ezek tények? A Microchipnél nem amatõrök végzik a kontrollerek fejlesztését, és a világon rengetegen megelégedéssel használják azokat, akkor vajon kiben lehet a hiba, ha neked nem tetszik? Mindenbe bele lehet kötni, csak talán nem mindenbe érdemes.

1. és 2. A PIC harward architektúrájú (ugyanúgy, mint a mikrovezérlõk túlnyomó többsége). Ebbõl kifolyólag a programmemória és az adatmemória szélessége nincs fixen rögzítve egymáshoz. Akármilyen felállást csinálsz, mindig bele lehet kötni, hogy ezért vagy azért nem jó.

3. fejlettebb változatokban van közvetlen hozzáférés a programmemóriához.

4. sok utasítás = széles programmemória = sok hibalehetõség. Mellesleg az MPLAB-ban vannak elõre definiált makrók BNC, BC, BNZ, BZ, stb. néven, amik pont azt csinálják, amit te akarsz.

5. ha más chipre költöztetjük a programot, akkor annak jó eséllyel nem azért van más neve, mert a gyártónál épp részegek voltak a feliratozók, és szórakozásból más jelzéssel látták el, hanem mert a chip tényleg másmilyen. Ha más a chip, akkor tessék a programot hozzáállítani. Egy családon belül egyébként is ugyanazon a címen helyezkednek el az ugyanarra a célra szolgáló regiszterek. Pl. a mid range családban a PORTB mindig a 0x06 címen helyezkedik el. A microchipnél elég jó a visszefelé kompatibilitás, pl. 16F84-rõl 16F627-re váltáskor is általában elég csak a komparátorokat letiltani.

6. csak tipp, de talán azért, hogy két nyomógombban tudd finomhangolni az értékét?


a titanicot sem amatőrök fejlesztették, mégis elsüllyedt, ennyit erről az érvelésről. Abból, hogy rengeteg használják nem az következik, hogy jó vagy rossz, hanem az, hogy nincs nála lényegesen
jobb. Remélem tudod mi a jó és a jobb közötti különbség! :twisted:

1. nem a harVard architektúráról volt szó, ne terelj. Arról volt szó, hogy olyan rövid az utasításhossz, hogy nem férnek bele az (adat és program) címek egészükben. Ha nem érted, hogy ez mit jelent, akkor ne próbálj rá válaszolni!

3. fejtsd ki pontosan, hogy ezt hogy érted. Attól, hogy utasítások tömkelegeivel le lehet kérni a programmemória tartalmát (pl. 16f688, 16f690) az nem egyenértékű a közvetlen hozzáféréssel. Sem sebesség, sem programhossz, sem semmilyen szempontból.

4. nem nevezhető sok utasításnak a feltételes ugrások bevezetését. Itt nem a LFTEXMAMOC (Load Frame Table Entry of Extended Expanded Memory with Auxiliary Memory Overflow bit Clear) utasításról van szó, hanem a meglévő utasítás optimális kihasználásáról. Aminek csak az az akadálya, hogy a rövid (hibásan megválasztott) utasításhossz miatt az ugrás címe nem fér bele az utasításba.

5. tudom, hogy nem hallottál még a "kompatibilitás" kifejezésről, nézz utána a szótárban! És szeretném, ha új háztartási gépet vásárolsz, az mindig különböző feszültségre legyen tervezve. Az eladó pedig közölje veled: tessék megfelelően adaptálni a berendezést, nem amatőrök végzik a fejlesztést, világszerte megelégedéssel használják a termékeinket, Önben van a hiba, ha ez magának nem tetszik.

6. világos. Tehát a gyakorlati életben 1% alatti alkalmazás miatt kell a 99%-nak bonyolultabbnak lennie.


szer. dec. 31, 2008 15:13
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Miért kellene a tényeket cáfolni, amikor ezek tények? A Microchipnél nem amatőrök végzik a kontrollerek fejlesztését, és a világon rengetegen megelégedéssel használják azokat, akkor vajon kiben lehet a hiba, ha neked nem tetszik? Mindenbe bele lehet kötni, csak talán nem mindenbe érdemes.

1. és 2. A PIC harvard architektúrájú (ugyanúgy, mint a mikrovezérlők túlnyomó többsége). Ebből kifolyólag a programmemória és az adatmemória szélessége nincs fixen rögzítve egymáshoz. Akármilyen felállást csinálsz, mindig bele lehet kötni, hogy ezért vagy azért nem jó.

3. fejlettebb változatokban van közvetlen hozzáférés a programmemóriához.

4. sok utasítás = széles programmemória = sok hibalehetőség. Mellesleg az MPLAB-ban vannak előre definiált makrók BNC, BC, BNZ, BZ, stb. néven, amik pont azt csinálják, amit te akarsz.

5. ha más chipre költöztetjük a programot, akkor annak jó eséllyel nem azért van más neve, mert a gyártónál épp részegek voltak a feliratozók, és szórakozásból más jelzéssel látták el, hanem mert a chip tényleg másmilyen. Ha más a chip, akkor tessék a programot hozzáállítani. Egy családon belül egyébként is ugyanazon a címen helyezkednek el az ugyanarra a célra szolgáló regiszterek. Pl. a mid range családban a PORTB mindig a 0x06 címen helyezkedik el. A microchipnél elég jó a visszefelé kompatibilitás, pl. 16F84-ről 16F627-re váltáskor is általában elég csak a komparátorokat letiltani.

6. csak tipp, de talán azért, hogy két nyomógombban tudd finomhangolni az értékét?


szer. dec. 31, 2008 13:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
watt írta:
T68m
Hallottál már egy olyan mondást, hogy ha úgy veszed észre, hogy körültötted minden "kiba*túl elb*tt" , akkor lehet, hogy benned van a hiba?
BUÉK!


Értem, tehát ha a tényeket nem tudod cáfolni, akkor "frappáns szellemességgel" tereled el a szót, úgy, hogy közben a másikat próbálod nevetségesnek beállítani. Belátom, ez a stílus van akinél bejön (potyo).


szer. dec. 31, 2008 12:42
Profil Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. jún. 18, 2008 13:41
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Hozzászólás 
A PIC C nehezebb, mint az AVR C
A PIC assembly nehezebb, mint az AVR assembly

Ennek magyarazata a PIC-ek T68m altal vazolt hianyossagai es korlatai.

BUEK!


szer. dec. 31, 2008 12:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Inkább így szól az a mondás: nem a víz a hülye, ha a kacsa nem tud úszni...


szer. dec. 31, 2008 12:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
T68m
Hallottál már egy olyan mondást, hogy ha úgy veszed észre, hogy körültötted minden "kiba*túl elb*tt" , akkor lehet, hogy benned van a hiba?
BUÉK!


szer. dec. 31, 2008 11:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Variszabi írta:
A PIC Assembly nehezebb, mint az AVR C.

Ezt hogy lehet így összehasonlítani? :shock:
PIC-et is tudsz C-ben programozni...


kedd dec. 30, 2008 23:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
watt írta:
Idézet:
A PIC Assembly nehezebb, mint az AVR C.

Ezen is lehetne hosszasan vitázni. Szerintem a C sokszor jobban hátráltatott, mint az asm. Asm nélkül nem tudnék C-ben sem hatékonyan programozni.
Az asm ismerete egyenlõ a uC ismeretével. C-ben sem lehet "könnyen" programozni, ha nem ismered a hardvert.


ja, hacsak nincs mögötted egy rutingyűjtemény, amit csak hivogatni kell a megoldáshoz. Tehát programozni nem a C-től lesz könnyebb, vagy nehezebb, hanem attól, hogy milyen háttérre támaszkodik az ember. Pl. delphiben sem azért könnyű megírni egy ablakos programot, mert a delphi pascal más, mint a hagyományos pascal - mert gyakorlatilag ugyanaz, nem a nyelvben van eltérés.

Viszont a PIC uC programozás szempontjából kiba*túl elb*tt.

1. rövid utasításhossz, nem fér bele a teljes UTASÍTÁScímhossz, pl. call vagy goto nem szólhat akárhova. A hiányosság kerülgetése programból jelentős hibaforrás;

2. rövid utasításhossz, nem fér bele a teljes ADATcímhossz, így adateléréshez (sőt, regisztereléréshez is) lapozgatni kell a memóriát. Jelentősen, feleslegesen növeli a programméretet, lassítja a futást, hibaforrás;

3. nincs közvetlen hozzáférés a programmemóriához és nincs támogatás arra nézva, hogy a literálok(konstansok) átkerüljenek a programmemóriából az adatmemóriába, emiatt a stringliterálok kezelése kifejezetten kényelmetlen. Ráadásul az 1. pont miatt erősen korlátozott is;

4. nincsenek feltételes ugrások (szintén az 1. pont miatt), melyekkel tetszőleges helyre lehetne ugrani statusbitek alapján. Ehelyett "átugrások" vannak, melyek lassítanak és feleslegesen bonyolítják a kódot;

5. átgondolatlan, nem konzekvens, memóriába ágyazott vezérlése a lábaknak:
- mivel memóriába ágyazott, ezért az egyes tipusokon működő program, az ott szabadon használható memóriaregiszterek használatával érdekes eredményre vezethet más tipuson - inkompatibilitás;
- mivel nem konzekvens, ezért még úgy is felléphet inkompatibilitás, hogy más tipuson másképp kell a lábakat felprogramozni és/vagy újabb (régebbi program által nem várt) funkciók előre be vannak kapcsolva;

6. osccal nem a flashben helyezkedik el;


kedd dec. 30, 2008 22:37
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
A PIC Assembly nehezebb, mint az AVR C.

Ezen is lehetne hosszasan vitázni. Szerintem a C sokszor jobban hátráltatott, mint az asm. Asm nélkül nem tudnék C-ben sem hatékonyan programozni.
Az asm ismerete egyenlő a uC ismeretével. C-ben sem lehet "könnyen" programozni, ha nem ismered a hardvert.


kedd dec. 30, 2008 20:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
watt írta:
Szerinted. Szerintem meg ez nem uC függő, úgyhogy remélem nem fogsz meglepődni, hogy egy program nem attól lesz bonyolult, vagy sem, hogy mire írod!

Akkor úgy mondom, hogy programnyelvtől függ, hogy mennyire nehéz.
A PIC Assembly nehezebb, mint az AVR C.
A C egyébként se idegen számomra, az utasításai is könnyebben tanulhatóak.

Közben találtam egy égetőt, összeraktam, semmi. A PIC-nek vége, újat már nem veszek bele, mert úgy se fogom használni.


kedd dec. 30, 2008 20:37
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
szerintem sokkal egyszerűbb programot írni rá, mint PIC-re.

Szerinted. Szerintem meg ez nem uC függő, úgyhogy remélem nem fogsz meglepődni, hogy egy program nem attól lesz bonyolult, vagy sem, hogy mire írod!

Idézet:
Azért gondoltam, hogy a TV-től mehetett tönkre, mert a képcsöve fel van töltődve.

Ha úgy gondolod, hogy a nagyfesz csapta agyon, akkor annak annyi.

Idézet:
Valami egyszerűbb nincs, amiben csak pár alkatrész van?

Már megint "egyszerű"! Én bármikor levegőben összeforrasztom az LPT-s égetőmet, és nekem tök egyszerű...


kedd dec. 30, 2008 20:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
A JDM-es cikked már olvastam.
Ennek már nem nagy kér, ha tönkremegy, úgy sem használnám, mert áttérek az AVR-re, szerintem sokkal egyszerűbb programot írni rá, mint PIC-re. A PICkit2-t meg nincs szívem kidobni, hátha még menthető.

Megnéztem az égetőket.
Valami egyszerűbb nincs, amiben csak pár alkatrész van?
AVR-re találtam olyat, amiben 9 alkatrész volt. (http://electronics-diy.com/avr_programmer.php)
A PICkit2 nekem jó volt, csak msot egy darabig nem volt rá szükségem, betettem a TV alatti szekrénybe, amikor elővettem úgy viselkedett, mintha nem lenne benne PIC, vagy nem lenne benne szoftver.
Azért gondoltam, hogy a TV-től mehetett tönkre, mert a képcsöve fel van töltődve.


kedd dec. 30, 2008 19:50
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Ezekkel a programozókkal(JDM klónok) akár tönkre is teheted a PIC-et.
Nézz fel az oldalamra, ott leírom a miérteket is.

Ha már ott vagy, akkor találhatsz több olyan programozót és hivatkozásokat is, ami LPT-ről megy.
Ha nincs LPT-d, akkor van soros is.
Valamilyen PIC nélküli kivitel minenképpen szükséges, mert előbb utóbb a PICKit2-ben megsérül a program, még ha nem is attól, hogy a TV mellett tárolod(mert attól 1000%-hogy nem.) Ezért ne halogasd, és építs egyet!


kedd dec. 30, 2008 19:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
Üdv,

16F225-hez szeretnék programozót építeni soros portra.
Csak egyszeri programozásról lenne szó, a PICkit2-mben a PIC, vagy a programja ment tönkre. Valószínű azért, mert a TV mellett tároltam.
Milyet ajánlotok?
Találtam egyet: http://www.freeweb.hu/fairco/pic/programmers/Com84.gif
De ez szerintem csak 84-hez jó.


kedd dec. 30, 2008 19:26
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 6770 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 136  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] valamint 13 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség