Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. ápr. 28, 2024 11:45



Hozzászólás a témához  [ 6770 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 136  Következő
PIC kérdések 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 07, 2004 14:53
Hozzászólások: 147
Hozzászólás LCD panelváltás
T68m kolléga jelentős segítségével (amit ezúton is nagyon köszönök! 11865 hozzászólás) sikerült megoldanom a 162B LCD panel tökéletes 4 bites vezérlését.

Most egy másik projektben EW16290 tipusú panelt kell használnom. Ugyan az a program, ugyan olyan bekötéssel már nem működik ezzel az LCD panellal. A várakozási utasításokat meg tízszereztem, akkor sem megy...
Szerintetek miért?


csüt. márc. 11, 2010 17:26
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 18, 2005 18:14
Hozzászólások: 37
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás PIC18F4685 kérdés
A kereső nem dobott ki találatot a PIC18F4685, remélem nem olyat kérdezek, ami már volt.

Szeretnék úgy programot írni, hogy a konfigurációs biteket is forrás file-ban adom meg, de az általam tanulásra használt PIC18F4685-nél az alábbi általam nem megfejthető hibára akadtam. A forrást a végletekig leegyszerűsítettem.

Kód:
;   LIST P=18F4550
;   #INCLUDE <P18F4550.INC>

   LIST P=18F4685
   #INCLUDE <P18F4685.INC>

;   LIST P=18F46K20
;   #INCLUDE <P18F46K20.INC>

   CONFIG   FOSC = HS

   ORG   0X0000
   BRA   $
   END   


A próbánál természetesen állítottam a "Configure - Select Device"-ban is a megfelelő PIC típust. A két kikommentezett esetén hibátlanul fordul, a PIC18F4685 esetében az alábbi hibajelzést kapom:

Error[176] C:\PICPROG\0_TESZT\0_TESZT.ASM 8 : CONFIG Directive Error: (setting "FOSC" not found for the processor 18F4685)

Próbáltam körülnézni az egyes PIC-kekhez tartozó "inc" file-okban, de az oszcillátor környékén én nem találtam különbséget. Tud valaki segíteni? Mit nem veszek észre?

Köszi előre is!


csüt. márc. 04, 2010 23:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. aug. 06, 2004 22:20
Hozzászólások: 3533
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
gozi írta:
Az illetékesek ránézhetnének, hogy az elektro csoportból a kiemelt "PIC kérdések" topic hova tűnhetett. A fórum listázásokban, sem a keresésben nem jelenik meg.
Tessék, itt van :lol:


csüt. feb. 25, 2010 12:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Összeraktam egy klónt. Attila86-nál programoztuk az égetőt, ment is MPlabbal. Hazahoztam, nem megy.

"PK2Error0024: PICkit 2 was unable to establish a valid Vdd on the target (Attempted 3.30V - Read 4.73V)"
Ilyenkor mit kell tenni?
Pickit2 programmer OlHoss azt mondja, hogy "No device detected"
Ha nincs rajta a tesztpanel, akkor látja "Pickit 2 connected".
MPlabnál is ez a helyzet, csak éppen égetni nem lehet.
Egyébként most 18F14K50-el próbálkoztam, és már akkor is kiírja ezt a hibát, mikor még a tesztpanelt rá se rakom.


pén. jan. 29, 2010 16:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás 
Jose7+többiek!

Az áramkör úgy van kiépítve, hogy megbontás nélkül lehet programozni, csak az égetéskot kell lekapcsolni az RB6-7-ről a kondikat, meg az RB5-re rákapcsolni az ellenállást, kipróbálásnál meg fordítva.

Az MPLAD IDE programmal csinálom a programírást: Nézegettem az ott lévő szimulációs programrészt. Próbálgattam is, de túl nehézkesnek tűnt és végül nem használtam.

A "próbapadon" minden O.K. volt csak a helyszíni zavarok bolondították meg a ketyerét. Ezt csak a tényleges helyszíni beépítés alkalmával lehetett megtapasztalni és kivédeni.

Mégegyszere kösz mindenkinek a javaslatokat.


Üdv
Ray


kedd jan. 12, 2010 9:44
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 07, 2009 17:53
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Móvár
Hozzászólás 
Szívesen Ray !
Még egy tip!
Sok pluszmunkától megkímélheted magad, ha az elkészítendő áramkört megtervezed, és lepróbálod valamilyen szimulációs programmal.
Örülök hogy sikerült ,és remélem hogy még tökéletesíteni fogod !javascript:emoticon(':)')

Üdv
Jose7


hétf. jan. 11, 2010 22:26
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás 
Gozi!

Nem jó a kollektor előttről venni a jelet, mert kitakart állapotban is 4,07 V van a jel vezetéken, 0 V helyett, takart állapotban meg 3,8 V. Visszaforrasztottam az eredeti elrendezésre.

Jose7
A pincei kis PIC két bemenetét - ahogy írtad - átalakítottam egy kis minipanelon (mert már nem volt elég hely) és O.K. lett. Az hittem. hogy mind a 4 kic PIC-nél ezt meg kell csinálnom, de örömmel látom, hogy földszintinél is megjavúltak a futó fény LED-ek, meg a többi is. Tiszta öröm. Remélem a tetőtéri és a liftben lévő futófény is helyre jött, arra most nem volt időm, hogy azokat is ellenőrizzem.

Az egész kábelezés egy gerincről történő párhuzamos leágazásokon alapu. Ez most hasznosnak bizonyúlt, mert ha valahol elrontok v. javítok valamit az a többi párhuzamosan bekötött helynél is megjelenik.

Köszi a segítséget, még a közben felmerűlt árnyékolási tanácsokat is negfogadom és megcsinálom.


Üdv
Ray


hétf. jan. 11, 2010 20:24
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás 
Sziasztok!

Kipróbálom a kollektorról venni a jelt, úgyis újra kell legyártanom az összes opto kaput az új, finom beállításos verzió miatt.

Utána nézek az árnyékolt erősáramú kábelnek.Látom, hogy elég a 0,75 mm2-es keresztmetszet is. (Max 5-7 Amper megy rajta)

Különben a jelkábeleket egy helyen kesztezi merőlegesen az erősáramú kábel. Viszon 2x8 m hosszú, 50x50-es C porfil képezi a két vezető sint. Ez is rásegíthet a zavarjelek képződésében, nem? Ezt is le kellene földelnem.

Az erősáramú kábel vascsőbe helyezését is kipróbálom, egy új kábel beszerzése előtt. Ez olcsóbb lenne, ha csökkenené a zajt a megfelelő szintre. (Jó sok, bontott vízvezeték csövem van.)


Üdv
Ray


hétf. jan. 11, 2010 9:33
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 382
Hozzászólás 
Jose7 írta:
Ray ezt választotta, és valószinű hogy most nem célszerű az egészet átalakítani.
Ha így marad, akkor én mindenképp a kollektorról venném le a PIC-hez menü jelet (így meglenne az ~5V a kimeneten).

Árnyékolt kábel nélkül jelentős a zajkisugárzása a kábelnek, ez kedvezőtlen körülmények esetén nagyon komoly gondokat okozhat, főleg ha más vezérlőkábelekkel párhuzamosan együtt fut. Lehet kapni árnyékolt kivitelben egész komoly keresztmetszetűeket.


hétf. jan. 11, 2010 1:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás 
Sziasztok!

Idáig az utolsó előtti OPTO kaput bütyköltem. Ez az új kialakítás nagyon finom beállítást tesz lehetővé. Egy fi 3-az csavar menetemelkedésével tudom állítani a kaput a lift pályához képest. Idáig a pontos beállítással rendeteg bajom volt, sokszor súrlódot a kapun átmenő lemez, ez nyírt ki elég sok kaput.

A második (kis) PIC INPUT lábát a kondis megoldással fogom átalakítani. (holnap)

Az Opto kapu kollektorára a +5V, 470 Ohmon keresztűl megy.
A Jelet az Emitter után veszem le, ez cca. 3,9 V, ez bőven elég, ehhez nem nyúlnék.

A Freki váltótól a vill. motorig menő vezeték (kb 8-10 m) egy 5 eres 1,5 mm2-es kábel, sajnos nem árnyékolt. Ezt még a relés megoldáshoz vettem, még a lift motor megvétele előtt. (Bőven túlméretezett.) Egy ér felesleges benne. Ilyen kábelben még nem is láttam árnyékoltat.

Üdv
Ray


vas. jan. 10, 2010 18:13
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 07, 2009 17:53
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Móvár
Hozzászólás 
Sziasztok!
Gozi!
A kapcsolás működik, úgy látom hogy az optokapu után rakott egy egytranzisztors erősítőt ami még jelet is fordít,persze erre más megoldás is létezik. Ray ezt választotta, és valószinű hogy most nem célszerű az egészet átalakítani.

Ray !
Az optokapun az erősítő tranzisztor collektorellenállása 470ohm-os?
Mert valószínű hogyha átalakítod az optokapu és a PIC közötti szakaszt, akkor ezt is kisebbre kell venni!
Szerintem kezd az átalakítást a két Pic között,itt csak néhány alkatrészt kell beépíteni.

Jose7


vas. jan. 10, 2010 0:07
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 382
Hozzászólás 
A frekvenciaváltótól a motorhoz vezetett kábel árnyékolt ugye? (ez előírás egyébként)

Továbbá én az optót telesen máshogy kötném be, a kapcsolás szerint semmi értelme nincs a külső tranzisztornak. Ha megmarad így, akkor az emitter helyett a kollektorra kéne kötni a pic-hez menő vezetéket.


szomb. jan. 09, 2010 21:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 07, 2009 17:53
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Móvár
Hozzászólás 
Jó hogy megnéztük ezt is!
Mert szinte biztos hogy miért van ez a zavar, de úgy látom te is észrevetted!
A két PIC-et összekötő kábelt a legegyszerűbben úgy szűrheted le, ha 2,2-4,7k-s ellenállással a második PiC bemeneténél a földre húzod. De ha védeni akarod az első PIC kimenetét is zárlat ellen akkor egy soros ellenállást is raksz ennek a kimenetére de ez ne legyen nagyobb a lehúzóellenállás 10-ed részénél, jelen esetben 200ohm!
Már valószínű hogy ez is elég, de ha még jobb szűrés kell akkor a 100nF-os zavarszűrő kondit is berakod,a lehúzóval párhuzamosan!

Jose7


szomb. jan. 09, 2010 20:27
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás 
Most, hogy lerajzoltam, az OUTPUT részt:
http://kepfeltoltes.hu/view/100109/K_t_ ... es.hu_.jpg

Most jövök rá, hogy talán azért bolondul meg a futófény, mert a kis PIC (1320) INPUT lába mindenféle szűrés nélkül van.

Ott is a központi PIC-nél alkalmazott (most már a javított) szűrést kellene kiépíteni. Ugye?


Üdv
Ray


szomb. jan. 09, 2010 19:44
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 07, 2009 17:53
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Móvár
Hozzászólás 
Tehát akkor ha a bemeneteket már megtárgyaltuk, akkor meg kellene nézni a kimenetek meghajtását is!
Sajnos erről még nincs elegendő infóm, hogy hogyan vannak megoldva, mert mint már előzőleg említettem erre is vannak jó megoldások,
Illetve a meglévő megoldáson is lehet ne javítani!
Ahogy nézegettem a hibajelenséget látatlanba csak annyit, hogy nekem úgy tűnik mintha a kimenetek "önálló életet élnének "a megoldásból adódóan!
Ha tudsz tegyél fel valamilyen sémát erről is!
Jose7


szomb. jan. 09, 2010 17:30
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás 
Szia!
O.K. kipróbálom, habár per pillanat a bemeneti jelek rendben jönnek.

Bemeneti jelek:
- 4 nyomógombok (Pince, Fsz, tetőtér, STOP) O.K.
- 7 Opto kapu, ebből 5 kiépítve és jól működik
- 1 biztonsági kar állapotát jelző INPUT, ez még nincs kiépítve

Kimeneti jelek:
- 4 frekiváltót vezérlő jel O.K.
- 3 Helyzetjelző LED, mozgás alatt megbolondul, ha leáll a lift O.K.
- 3 Célállomást jelző LED össze-vissza, ill. nem működik
- 1 STOP jelző LED, mozgás alatt megbolondul, ha leáll a lift O.K.
- 3 futófényt előállító PIC-et vezérlő jel, össze-vissza ill. nem működik
- 2 Hangszóró vezeték O.K.

A fentiekből következően most a főcsapás iránya a kimeneti jelek megrendszabályozása: ferrit gyűrűk, vascső, vaslap, esetleg a freki váltó eltelepítésa jó messzire.


Üdv
Ray


szomb. jan. 09, 2010 16:54
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 07, 2009 17:53
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Móvár
Hozzászólás 
Szia!
Pontosan erre a megoldásra gondoltam!
Így sokszorosára csökken a a jelvezeték zavarérzékenysége, másrészt stabilabb működést kapsz.
Ezt minden bemenetnél meg kellene csinálni!
A frekiváltókat gyárilag megszűrik, ennek ellenére előfordul, hogy zavart generálnak a hálózatba, Ezért például elkülönítík a jelkábeleket az erőátviteli kábelektől de ez nem mindig lehetséges és ekkor jön, a fém gégecsöves megoldás (vascső leföldelve)!


szomb. jan. 09, 2010 14:53
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás 
Szia Jose7

Erre gondoltál?
http://kepfeltoltes.hu/100109/INPUT_2_w ... es.hu_.jpg

Mostani állapot: A nyomógombokról és az OPTO_kapukról jövő jel rendben van. Jön és a PIC szépen megkajálja.

A kimenő jelző fények (LED-ek) villognak össze-vissza ill. sehogy.
Azt vettem észtre, amikor a lassítás folyik, közvetlenül a leállás előtt a jelző ledek vadul villogni kezdenek.

Ilyenkor a freki váltó az 50 Hz-et egy beállított rámpát követve (lassulással pl. 10 Hz/mp) szépen lecsökkenti 5 Hz-re. Ezt szerintem valamilyen kapcsolgatással éri el, és ez bolondítja meg a LED-eket tápláló OUTPUT vonalakat.

Arra is gondoltam, hogy a nyes vonalakat a DSUB25 kábeltől elkülönítve vezetem egy árnyékolt kábelben. Ez sajna 10 vezetéket jelent, ha ezt megcsinálom, akkor fölösleges a 25 ér és a nyomtatókábel is.

Mi volna, ha a freki váltót és a 380 V-os vezetéket dolgoznám meg?
(árnyékolás, vascső ...stb)


Üdv
Ray


szomb. jan. 09, 2010 13:24
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 07, 2009 17:53
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Móvár
Hozzászólás 
Bocs az előbb elírtam valamit!
Tehát, a 4,7k-s ellenállást, amit sorosan kötöttél a jelvezetékbe,ki kellene cserélni egy 200 Ohm-ra,ezután a4,7k-s ellenállást párhuzamosan be kellene kötni, a 100nF-os zavarszűrő kondenzátorral!
Remélem így már érthetőbb!


szomb. jan. 09, 2010 13:05
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 07, 2009 17:53
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Móvár
Hozzászólás 
Szia Ray!
Ha ezt a megoldást választod és fém dobozokat használsz, akkor a vezetékeket is ki kellene cserélni árnyékoltra!
Szerintem ez elég sok munka, és a sokba is kerülhet ,ha csak nincs otthon kéznél ennyi kábeled!
A másik lehetséges megoldás,(ha jól értelmeztem a kapcsolást)a 4,7k-s ellenállást, amit sorosan kötöttél a jelvezetékbe,ki kellene cserélni egy 200 Ohm-ra,ezután a4,7k-s ellenállást párhuzamosan be kellene kötni, a 100nF-os zavarszűrő ellenállással, így a rendszer sokkal stabilabb lenne!
A jelenlegi bekötés sajnos nem a legjobb megoldás,több szempontból sem!


szomb. jan. 09, 2010 12:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás 
Sziasztok

Itt au opto_kapu kapcsolása(Hivatalosan a Lomex-nél a TCST2103-at optointerrupter-nek nevezik. ez is kifejezi a működését.

http://kepfeltoltes.hu/100108/opto_kapu ... es.hu_.jpg


Kábelhosszak:
PIC modul - pincei elosztó doboz: 2,3 m
Pincei elsoztó doboz - Földszinti elsoztó doboz: 3,5 m
Fölldszinti elsoztó dobot - tetőtéri elosztó doboz: 3,8 m
Bármelyik elsoztó doboz - nyomógombos fali vezérlő doboz : 2,3 m
Földszinti elosztó doboz - mozgó liftkosárban lévő nyomógombos vezérlő doboz: 4,8 m + 3,2 m Ezt két részből raktam össze, hogy szerelésnél csak szétkapom, nem kell az egészet kifűzni. Ha kell rakhatok fel róla képet.

Van egy ötletem a zavarszűrésre, mit szóltok hozzá?
A 4,8m + 3,2 m kábel toldásánál beiktatnék egy ferritgyűrűt, ugy hogy a két kábelvéget nyákra forrasztom, a két forrasztás között a 25 vezetéket úgy kötöm össze, hogy közben áthúrkolom egy megfelelő nagyságú ferritgyűrűn. Mindezt egy fémdobozban, leföldelve.

Üdv
Ray


pén. jan. 08, 2010 19:44
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 07, 2009 17:53
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Móvár
Hozzászólás 
Helló Ray!
Ha jól értem, akkor ez egy függőleges ábrázolási rajz lenne!

TCST2103 <- optokapu
I <-vezeték
I
JEL->10K->föld <-az optokapu emiterét 10k-val lehúztad a földre
I
I
4K7 <-a veretékbe soros ellenállást kötöttél (4k7)
I
I
PIC láb-> 100nF-> föld ''a PIC bemenetét egy kondival a földre kötötted

Azért kommenteztem, hogy tudjunk segíteni!
Ha jól értelmeztem akkor jelezd vissza, akkor többet tudok mondani!
Üdv Jose7!


pén. jan. 08, 2010 11:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 07, 2009 17:53
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Móvár
Hozzászólás 
Igen!
A legtöbb érzékelőnek ez az áramterhelés nem okoz gondot, persze azért nem árt utánanézni, hogy mit bírnak!
Kivétel, a kommunikációs vonal, ide az ajánlott értéket kell használni.


csüt. jan. 07, 2010 23:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
Ray írta:
Itt a topográfiai séma: http://kepfeltoltes.hu/100107/Lift_s_ma ... es.hu_.jpg
elérési útja.

Egy kicsit zsúfolt lett, de minden lényegeset rá akartam tenni.

Az egyik gond megoldódott. A 4-es Opto kapu kitarkart állapotban is 1,9 VDC-t adott le (0 V helyett), ez elég volt a PIC lábnak, hogy 1-nek vegye. Valószínű annyit reszelgettem ezt a kis infra kaput, hogy megsérülhetett. Elég könnyen kifekszik. Vehetek újat.

A LED-ek rendetlenkedése továbbra is fennáll. Készítem a fémalátétet a PIC modul alá.


Jose7
Úgy érted, hogy a PIC INPUT lábon lévő mostani 10k-t cseréljem le 1-2 K-ra?


Üdv
Ray


Elsőként elég, ha a bemenetek kapcsolási rajzát teszed ki. Mekkora a távolság az optók és a PIC között? (hány m kábel van?)

Ray írta:

TCST2103
I
I
JEL->10K->föld
I
I
4K7
I
I
PIC láb-> 100nF-> föld

Remélem érthető.


Sajnos számomra nem teljesen... :(

Mekkora árammal vezérled a TCST2103 diódáját?

A TCST2103 kimenetén az emitterről veszed le a feszültséget, vagy a kollektorról?

Kapcsolási rajz kéne.

atta


csüt. jan. 07, 2010 22:21
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás 
Itt a topográfiai séma: http://kepfeltoltes.hu/100107/Lift_s_ma ... es.hu_.jpg
elérési útja.

Egy kicsit zsúfolt lett, de minden lényegeset rá akartam tenni.

Az egyik gond megoldódott. A 4-es Opto kapu kitarkart állapotban is 1,9 VDC-t adott le (0 V helyett), ez elég volt a PIC lábnak, hogy 1-nek vegye. Valószínű annyit reszelgettem ezt a kis infra kaput, hogy megsérülhetett. Elég könnyen kifekszik. Vehetek újat.

A LED-ek rendetlenkedése továbbra is fennáll. Készítem a fémalátétet a PIC modul alá.


Jose7
Úgy érted, hogy a PIC INPUT lábon lévő mostani 10k-t cseréljem le 1-2 K-ra?


Üdv
Ray


csüt. jan. 07, 2010 14:26
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 07, 2009 17:53
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Móvár
Hozzászólás 
Még valamit!
Ha pozitív jellel dolgozol, és a bemenetek a GND-re vannak lehúzva, akkor ezek értékét is ugyan úgy csökkentheted 1-2k értékre, és biztos hogy stabilabb lesz a rendszer!


csüt. jan. 07, 2010 13:38
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 07, 2009 17:53
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Móvár
Hozzászólás 
Ha jól értem , akkor a bemeneti oldalról érkezik a zavarjel és a bemeneten van jó pár méter vezeték is , és így a hálózatból összeszed mindent, illetve jó lenne tudni hogy konkrétan azon a bemeneten milyen hardver lóg! A bemeneteket ezért érdemes kisebb ellenállással felhúzni (1-2k) ! ezáltal a bemenet átbillentéséhez sokkal nagyobb energia kell! A hálózatból beszűrődő zavarok általában nem képesek meghúzni egy 1k-s relét még akkor sem, ha 50m vezetéket kötök rá. Ellenben már többször találkoztam olyannal, hogy a fázisceruza (nagy a belső ellenállása) világított egy üres vezetéken, ami terhelt vezetékek között volt elhúzva. Ergo csökkentsd le a bemenetek belső ellenállását a föld felé, ha nem akarod hogy minden beledumáljon a vezérlésedbe pl.”a szomszéd hűtője”!
Üdv Jose7


csüt. jan. 07, 2010 10:16
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás 
Kösz Jose7

Segítettél, én is kénytelen vagyok ebbe az irányban továbbhaladni.
Ráraktem a két ferrit gyűrűt a kábelre, de nem használt.

A PIC bemeneti lába:

Opto interrupter (TCST 2103) felől jön a jel (3,8 V)

TCST2103
I
I
JEL->10K->föld
I
I
4K7
I
I
PIC láb-> 100nF-> föld

Remélem érthető.

A vizsgált folyamatban egymás uán sorban jönnek a jelek ( 4 db), de a harmadikat átugorja és egyből a negyedik jel szerint fut tovább a progi.


Ha leveszem a panelről a nyomtató kábelt és direktbe adom az 5V-os jeleket, minden O.K.

Ha visszadugom a DSUB 25-ös kábelt, akkor a harmadik imput lábat átugorja, mintha jött volna arra a lábra egy INPUT jel. Ez lehet a kóbor zavar.

Arra gonmdolok, hogy nem kéne a 100 nF-os kondit megnövelni, hogy "fölszívja" a kóbor jelet és az nem menjen a PIC lábra?

A kapcsolási sémára mág nem volt időm, de észben tartom.

Üdv
Ray


szer. jan. 06, 2010 21:38
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 07, 2009 17:53
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Móvár
Hozzászólás 
Szerintem is fontos hogy a biztos működés érdekébe megfelelő szűrése legyen a vezérlőpanelnek.Iparban is használnak pic-el működő vezérléseket, és ott láttam hogy mennyire nagy gondot fordítanak a zavarszűrésre , ezek a megoldások szinte valamilyen formába szinte valamennyi készüléknél előfordultak! A bemeneti oldalon a pic lábait 1-2k-s ellenállással felhúzták a tápfeszre (+5v) és ezután optocsatolóval láttak el minden bemenetet Így teljesen leválasztották, és lehetővé vált 24v-os rendszerhez csatlakozni. A tápoldalon elötétszűrőt, (a pc-k tápjába is ilyen van) vagy a panelre ferritgyűrűs szűrőt raknak. A kimeneteknél ULN 2003, vagy hasonló ic-t használnak (ebbe iduktívzavar ellen védődiodák vannak) és a kimenet 24 v- ra alkalmas! A panelt fémlemezre szerelik távtartokkal, (ez sokszor maga az előlap) a panel GND-t rákötik és leföldelilk!
Remélem segítettem!


kedd jan. 05, 2010 13:25
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás 
Szia atta!

Összehozok majd egy topográfiai sémát, és akkor jobban elképzelhető lesz az egész.

Üdv
Ray


hétf. jan. 04, 2010 20:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
Ray írta:
Már látom a PIC-re alapuló lift vezérlésem végét.

Ezért motoszkál bennem egy - szerintem - fejlettebb megoldás.
Arra gondolok, hogy a mostani 25 eres kábelek helyett egyszerübb lenne akét eret igénylő I2C adatátvitelt megtanulnom, és azzal megoldani az egységek közötti kommunikációt.

Mielőtt rászánnám megam érdekelne egy ebben a témában járatos fórumtásr véleménye:

Érdemes ezen törni a fejem, vagy ez az egész nem hasznosítható egy lift vezérlésében.

Üdv
Ray


A válaszhoz tudni kéne, hogy mik között, milyen sebességgel, mekkora távolságra akarsz kommunikálni.

Ha lenne konkrét kapcsolási rajz, akkor ugyancsak egyszerűbb lenne a válasz - pl. arra is, most miért olyan zavarérzékeny az áramköröd.

atta


hétf. jan. 04, 2010 18:11
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás 
Már látom a PIC-re alapuló lift vezérlésem végét.

Ezért motoszkál bennem egy - szerintem - fejlettebb megoldás.
Arra gondolok, hogy a mostani 25 eres kábelek helyett egyszerübb lenne akét eret igénylő I2C adatátvitelt megtanulnom, és azzal megoldani az egységek közötti kommunikációt.

Mielőtt rászánnám megam érdekelne egy ebben a témában járatos fórumtásr véleménye:

Érdemes ezen törni a fejem, vagy ez az egész nem hasznosítható egy lift vezérlésében.

Üdv
Ray


vas. jan. 03, 2010 20:43
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás 
Köszi gozi.

Már másfelől is kaptam tippet, de itt a 7mm-es átmérő méret a szimpatikus, azt máshol nem találtam. Ezt Hétfőn megnézem.

Üdv
Ray


vas. jan. 03, 2010 20:35
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 382
Hozzászólás Re: PIC kérdések
Lehet, ferrit interferencia szűrőnek hívják.
http://www.hqelektronik.hu/pr?srch=FERRIT+sz%FBr%F5&ls=20&sm=2


csüt. dec. 31, 2009 20:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás PIC kérdések
Hello!

Addig görcsöltem a beüzemeléssel, amíg kínomban egy régi szkenner kábelét is beillesztettem a többi közé.

Meglepetésemre észhez térttek a LED-jeim. Ez a "vendég" DSUB25-ös kábel csak annyiban tér el a többitől, hogy a két végén van egy-egy nagy bumszli. Valami szűrő lehet, talán ferritgyűrű. Legszivesebben szétvágnám, hogy közelről megnézzem, de csak ez az egy kábelem van ilyen.

Most már az a kérdés, lehet-e utólag ilyen ferritgyűrűs szűrést rávarázsolni valahogy a többi kábelre is. Ez egy rövid kábel, és nem passzol a kiépítéshez, csak próbaképpen dobtam be.



Üdv
Ray


csüt. dec. 31, 2009 20:12
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. okt. 04, 2004 13:06
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Budakeszi
Hozzászólás PIC kérdések
Sziasztok!
Egy kis gyakorlati tanácsra lenne szükségem.

Egy maszek liftet fejlesztek. A lényeg, hogy a régi végálláskapcsolós-relés szabályozást egy PIC 18F4320 vezérlésre váltom fel.
A számítógép előtt minden O.K.
Amikor leviszem a pincébe még ott is O.K. ha a meglévő relés vezérlés mozgatja a liftet.

Amikor viszont a frekvenciaváltót is bekötöm, ami a gyorsítás/lassítás mutatványt végzi, a PIC megbolondul. A jelző LEDek fele abnormálisan világít.

Mi tegyek? Rakjam a frekiváltót egy fém dobozba és földeljem le, vigyem fel a frekiváltót a padlásra, a PIC vezérlést meg hagyjam lent a pincében, vagy valami mást ötlete van valakinek?

Üdv
Ray


kedd dec. 29, 2009 17:03
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: kedd feb. 21, 2006 19:55
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Kösz a gyors választ !

Megírtam, működik!

Bambi


pén. dec. 04, 2009 12:57
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
pont egy-két napja akartam bináris mûveletek elmélet címmel ideírni néhány sort. Minden bináris mûvelet nagyon egyszerû. Az osztást úgy lehet elvégezni, hogy felshifteled az osztót akkora számig, ami már ugyanakkora, mint az osztandó. És

- ha kisebb, akkor kivonod belõle; (és megjegyzed, hogy 1, ha nagyobb, akkor nullát jegyzel meg)
- lehet-e még visszshiftelni az osztót? Ha igen, akkor visszashifteled az osztandót és goto elsõ sor;
az eredmény pedig binárisan az, amikor nagyobb volt az osztó, mint az osztandó

Tehát: a bináris szorzás a papíron végezhetõ szorzás analógiája. Azonban binárisan nem kell ténylegesen osztani, mivel egy szám a másikban (ha egyforma nagyságú) csak egyszer lehet meg vagy nullaszor. Ha nullaszor, akkor nagyobb annál. Ha egyszer, akkor pedig elég egyszerûen kivonni belõle. Lássuk példán:

1010101010101 : 101 ?
5461 : 5

101-et felshiftelni:
1010000000000

Kisebb? Igen. Nosza, vonjuk ki belõl és a hányados elsõ számjegye:1
101010101

osztót eggyel shifteljünk le, ha lehet:
101000000000

Kisebb? Nem. A hányados második számjegye: 0

osztót eggyel shifteljünk le, ha lehet:
10100000000

Kisebb? Nem. A hányados harmadik számjegye: 0

osztót eggyel shifteljünk le, ha lehet:
1010000000

Kisebb? Nem. A hányados negyedik számjegye: 0

osztót eggyel shifteljünk le, ha lehet:
101000000

Kisebb? Igen. Nosza, vonjuk ki belõl és a hányados ötödik számjegye:1
10101

osztót eggyel shifteljünk le, ha lehet:
10100000

Kisebb? Nem. A hányados hatodik számjegye: 0

osztót eggyel shifteljünk le, ha lehet:
1010000

Kisebb? Nem. A hányados hetedik számjegye: 0

osztót eggyel shifteljünk le, ha lehet:
101000

Kisebb? Nem. A hányados nyolcadik számjegye: 0

osztót eggyel shifteljünk le, ha lehet:
10100

Kisebb? Igen. Nosza, vonjuk ki belõl és a hányados kilencedik számjegye:1
1

osztót eggyel shifteljünk le, ha lehet:
1010

Kisebb? Nem. A hányados tizedik számjegye: 0

osztót eggyel shifteljünk le, ha lehet:
101

Kisebb? Nem. A hányados tizenegyedik számjegye: 0

osztót eggyel shifteljünk le, ha lehet. Nem lehet, vége az osztásnak. Maradék az osztó, tehát: 1. Az eredmény pedig összeolvasva: 10001000100


kedd dec. 01, 2009 12:31
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: kedd feb. 21, 2006 19:55
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Sziasztok !

Tudna valaki felmásolni egy 16 bites osztó rutint PIC16F877-re (16bit/16 bit)?
Olyan kellene, ami biztosan működik...
(A Kónya féle könyvből kimásoltam, 1000-szer ellenőriztem, de néha rossz eredményt ad. Nem igazán értem, és már 2 napot elsz*rtam vele.)
#define * 'ú'
Köszönöm:
Bambi


kedd dec. 01, 2009 10:08
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:04
Hozzászólások: 176
Hozzászólás 
PIC-es dolgok vannak az adok-veszek topikban.


csüt. nov. 05, 2009 20:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 28, 2009 5:15
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
Sziasztok!

24LC64 típusú eeprom tartalmát szeretném kiolvasni.
PICkit2 és hozzá kapcsolt AC162049 modulom van.
A kérdésem, a modulon lévő lengő vezetékeket milyen sorrendben kell az eepromhoz csatlakoztatni.

Lengő vezetékek:

1 Vpp - Program Power
2 Vdd - Power
3 Vdd - Power
4 GND - Ground
5 GND - Ground
6 PGD - Program Data
7 PGC - Program Clock

Az eeprom lábkiosztása:

1 A0 Chip Address Input
2 A1 Chip Address Input
3 A2 Chip Address Input
4 VSS Ground
5 SDA Serial Address/Data I/O
6 SCL Serial Clock
7 WP Write Protect Input
8 VCC +1.8V to 5.5V Power Supply

A segítségeteket előre is köszönöm!

Sanyi


csüt. okt. 29, 2009 23:30
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. okt. 22, 2009 19:54
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Köszi!

Így teljesen okés, ír a második sorba is, kontraszt állítással volt második sorom is, be volt kapcsolva. Tehát ha nem pozicionálom a kurzort, úgy kell számolni, ahogy írtad az előzőbb hsz-edben, mindenféleképpen 20 soros kijelzőként számol, 1-3-2-4 sor logikában. Csak azt nem értettem, hogy akkor is így van, ha csak 2x16-os az LCD.


szomb. okt. 24, 2009 20:12
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Marcsello8747 írta:
T68m!

Köszönöm a gyors választ, kicsit világosabb a dolog!
Ezt már kipróbáltam, elméletileg engedélyezve van a második sor is. Próbáltam folyamatosan írni, tehát elsõ sor vége után írtam a többit, de nem jelent meg. 2x16-os az LCD, tehát csak nem a 3. sor jelenne meg másodikként...
Köszönöm a választ, próbálgatok, nézelõdök, nem nyaggatom a fórumot, csak ha nagyon elakadok
:o

Köszi a segítséget!


Azt, hogy be van-e kapcsolva a második sor úgy tudod megnézni, hogy a kontrasztot csavargatod. Ha mindkét sorban látszódik a kontraszt, akkor tényleg be van kapcsolva a második sor is, ha nem, akkor nincs.

Kiírásra vonatkozóan, 2x16-os kijelzõ esetén az elsõ 16 karakter fog látszódni, majd ki kell küldeni 24db space-t (vagy pozicionálni kell), és csak a 41. karakter fog megjelenni - immár a második sorban.


szomb. okt. 24, 2009 18:38
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. okt. 22, 2009 19:54
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
T68m!

Köszönöm a gyors választ, kicsit világosabb a dolog!
Ezt már kipróbáltam, elméletileg engedélyezve van a második sor is. Próbáltam folyamatosan írni, tehát első sor vége után írtam a többit, de nem jelent meg. 2x16-os az LCD, tehát csak nem a 3. sor jelenne meg másodikként...
Köszönöm a választ, próbálgatok, nézelődök, nem nyaggatom a fórumot, csak ha nagyon elakadok
:o

Köszi a segítséget!


szomb. okt. 24, 2009 17:08
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Marcsello8747 írta:
Sziasztok!
Mostmár kicsit konkrétabban tudok kérdezni.
Mi a különbség a 4bites/8bites mód között?
Jelenlegi próba prg szép sorban, egyesével írogatja be a karaktereket, nincs is ezzel semmi baj "kijátszottam" magam vele. :)
Kérdésem az lenne, hogyan tudom megoldani, hogy csak mondjuk a 4., vagy 5. karaktert módosítsam, és ne kelljen pár karakterváltozás miatt kiíratni az egészet. Hogyan tudom csak azokat megcímezni?
A másik dolog, hogyan tudok írni a második sorba? A Hitachi szabványos LCD-m van. Ne haragudjatok, ha sok voltam. Elõre is köszönöm a hsz-okat.
Részlet az eredtei asm-bõl:

MAIN BSF PORTA, 0 ; Set RS to select Data Reg.
BCF PORTA, 1 ; Clear R/W to write

MOVLW A'H' ; Send char to be displayed on LCD
MOVWF PORTB
CALL ENABLEPULSE
CALL DELAY50 ; Wait for instruction completion.

MOVLW A'e' ; Send char to be displayed on LCD
MOVWF PORTB
CALL ENABLEPULSE
CALL DELAY50 ; Wait for instruction completion.

MOVLW A'l' ; Send char to be displayed on LCD
MOVWF PORTB
CALL ENABLEPULSE
CALL DELAY50 ; Wait for instruction completion.


MOVLW A'l' ; Send char to be displayed on LCD
MOVWF PORTB
CALL ENABLEPULSE
CALL DELAY50 ; Wait for instruction completion.

MOVLW A'o' ; Send char to be displayed on LCD
MOVWF PORTB
CALL ENABLEPULSE
CALL DELAY50 ; Wait for instruction completion.


MOVLW A'!' ; Send char to be displayed on LCD
MOVWF PORTB
CALL ENABLEPULSE
CALL DELAY50 ; Wait for instruction completion.


a négybites és a nyolcbites mód között a fõ különbség hogy 4(+2) vagy 8(+2) vezetéket használsz. Ennek azért van jelentõsége, mert pl. a pc párhuzamos portján nyolc vezeték érhetõ el kényelmesen, így nyolc bites mód (amihez 10 drót kéne) igénybevétele windows alól csak nehezen és inkompatibilisen érhetõ el. Négybites mód hátránya a némileg nehezebb karakterkiküldés, és fõleg az, ha egyszer kisesik a szinkronból a kütyû (pl. a drót meg van törve), akkor csak kriksz-kraksz-ok fognak megjelenni rajta a következõ resettig.

A második sorba úgy tudsz írni, hogy elõször ENGEDÉLYEZED a második sort, majd a 41-80 charakterek a második sorban fognak megjelenni. Tehát folyamatosan kell írni rá, és a kijelzõ fajtájától (2x16, 2x20, 4x16, 4x20, 2x40) függõen a 80 karakterbõl az elsõ akárhány látszódik az elsõ sorban, majd a harmadik sorban (ha van), majd a második sorban, majd a negyedik sorban (ha van). (Tehát a harmadik sor logikailag az elsõ sor második fele, a negyedik pedig a második sor második fele. Ebbõl következik, hogy a második sorban az látszódik, amit az elsõ (és harmadik) sor vége után írsz)

van pozicionáló parancs is: $A8


szomb. okt. 24, 2009 9:22
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. okt. 22, 2009 19:54
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Sziasztok!
Mostmár kicsit konkrétabban tudok kérdezni.
Mi a különbség a 4bites/8bites mód között?
Jelenlegi próba prg szép sorban, egyesével írogatja be a karaktereket, nincs is ezzel semmi baj "kijátszottam" magam vele. :)
Kérdésem az lenne, hogyan tudom megoldani, hogy csak mondjuk a 4., vagy 5. karaktert módosítsam, és ne kelljen pár karakterváltozás miatt kiíratni az egészet. Hogyan tudom csak azokat megcímezni?
A másik dolog, hogyan tudok írni a második sorba? A Hitachi szabványos LCD-m van. Ne haragudjatok, ha sok voltam. Előre is köszönöm a hsz-okat.
Részlet az eredtei asm-ből:

MAIN BSF PORTA, 0 ; Set RS to select Data Reg.
BCF PORTA, 1 ; Clear R/W to write

MOVLW A'H' ; Send char to be displayed on LCD
MOVWF PORTB
CALL ENABLEPULSE
CALL DELAY50 ; Wait for instruction completion.

MOVLW A'e' ; Send char to be displayed on LCD
MOVWF PORTB
CALL ENABLEPULSE
CALL DELAY50 ; Wait for instruction completion.

MOVLW A'l' ; Send char to be displayed on LCD
MOVWF PORTB
CALL ENABLEPULSE
CALL DELAY50 ; Wait for instruction completion.


MOVLW A'l' ; Send char to be displayed on LCD
MOVWF PORTB
CALL ENABLEPULSE
CALL DELAY50 ; Wait for instruction completion.

MOVLW A'o' ; Send char to be displayed on LCD
MOVWF PORTB
CALL ENABLEPULSE
CALL DELAY50 ; Wait for instruction completion.


MOVLW A'!' ; Send char to be displayed on LCD
MOVWF PORTB
CALL ENABLEPULSE
CALL DELAY50 ; Wait for instruction completion.


szomb. okt. 24, 2009 5:31
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. okt. 22, 2009 19:54
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Na!! Egy egyszerű Hello! felíratom már van!
Hogy az ember ennek hogy tud örülni...


pén. okt. 23, 2009 10:43
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. okt. 22, 2009 19:54
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Köszönöm a gyors válaszokat!
Beleásom magam, és megpróbálok konkrétabban kérdezni... :oops:


pén. okt. 23, 2009 7:57
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
Néha a célirányos pic-ek doksija is egész részletesen kitér dolgokra. Pld itt: http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?dDocName=en010209 legörgeted az oldalt a reference manualokhoz, és akad ott is valami lcd-kről.


csüt. okt. 22, 2009 23:37
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 6770 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 136  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 54 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség