Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 13:18



Hozzászólás a témához  [ 6770 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 132, 133, 134, 135, 136  Következő
PIC kérdések 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ezt írta Igallo:
-------------------
Emlexem nehany eve milyen mizeria volt ilyet beszerezni, en
azota sem probalkoztam, de jo tudni hogy mar ilyen ecceru
lett a beszerzese.
-------------------

Én kb. négy éve vettem ilyet először és utoljára, de gördülékenyen ment akkor is, előtte nem tudom, hogy milyen volt a helyzet.

------------------
Pic oscillator; nezem az adatlapon hogy kulonbozo frekikre
vannak megadva adatok (kvarcoknal). Ez nehany fix ertek,
1,4,10 stb MHz, szamit ez valamit vagy a hatarertekig
barmilyennel megy, csak megfelelo kondi kell (max. az
idozitesek nem kalkulalhatoak ecceruen)?
-----------------

Igen, gondolom a kapacitás értékre gondolsz. Valamelyest számít, de tudtommal leginkább a rezgés elősegítése a szerepük, minimális szinten a hangolás. Ha nagyon pontos időzítésre használnád, akkor szoktak a két kondi mellé egy trimmer kondit is használni, ezzel pedig beállítani a korrekt frekit. Ilyet láthatsz pl. itt (frekimérő): http://www.geocities.com/mpu51/fc50mhz/50mhz.gif

-----------------
Az rc oszcillator eleg lazan van megadva >20pf + 3..100k,
gondolom ehhez merten a stabilitasa is hasonlo...
-----------------

Igen, inkább oda jó, ahol olcsó költség mellett nem számít a pontos rezgés. Stabilitás itt leginkább az alkatrész tűrésén és a környezeti hőmérsékleten múlik.


szer. jún. 18, 2003 16:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
> Ezt rosszul tudod, minden nagyobb alkatrészboltban
kapható:
Emlexem nehany eve milyen mizeria volt ilyet beszerezni, en
azota sem probalkoztam, de jo tudni hogy mar ilyen ecceru
lett a beszerzese.

Pic oscillator; nezem az adatlapon hogy kulonbozo frekikre
vannak megadva adatok (kvarcoknal). Ez nehany fix ertek,
1,4,10 stb MHz, szamit ez valamit vagy a hatarertekig
barmilyennel megy, csak megfelelo kondi kell (max. az
idozitesek nem kalkulalhatoak ecceruen)?
Az rc oszcillator eleg lazan van megadva >20pf + 3..100k,
gondolom ehhez merten a stabilitasa is hasonlo...


szer. jún. 18, 2003 16:09
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ezt írta Igallo:
-------------
....Kell bele egy max232 amit ugy tudom
nalunk eleg korulmenyes beszerezni (termekminta stb)....
-------------

Ezt rosszul tudod, minden nagyobb alkatrészboltban kapható:
*********************
Típus: MAX232N (TI) * RS-232 DRIVER / RECEIVER DIP-16
Csom. egys.: 25
Raktáron db: 2086
Ár [HUF]: 159
Forrás: Lomex Kft. (www.lomex.hu)
*********************

Ezt írta Igallo:
---------------
...aztan ott van a beepitendo pic amit be kell elotte egetni...
---------------

Ebben igazad van, de nem túl macerás, ha megépíted a csak ehhez a PIC típushoz való égetőt, akár egy müanyag tálcán, összedrótozva, majd ezzel felprogramozol egyet, íme: http://electronickits.com/kit/complete/prog/ck1709.htm

Itt a letölthető doksi alján van a kapcsolási rajza, ill. itt letöltheted a hozzá való égető programot is.

....bár ezeket watt már mind-mind leírta, nem is olyan rég...


szer. jún. 18, 2003 15:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Igazsagod vagyon. Nezem ezt a wisp628-at. Ez sem bonyolult
csak ket bokkeno van. Kell bele egy max232 amit ugy tudom
nalunk eleg korulmenyes beszerezni (termekminta stb), aztan
ott van a beepitendo pic amit be kell elotte egetni.
Viszont meg is rendelheto (21eu a kit, 31eu elesztve) ez
nem olyan nagy penz meg a szallitassal (7eu) sem, lehet
hogy meger ennyit igy nem kell a nyakkal sem buzulni,
elvben erre a kis osszegre meg afa+vam sincs. Kis bibi,
hogy a PayPal-al Mo-rol nem lehet csengetni...


szer. jún. 18, 2003 14:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Már írtam, hogy egyszerűnek egyszerű, de nem kezeli az új PIC-eket, pedig azok nem drágábbak sokkal a régieknél, viszont sokkal többet tudnak és egyszerűbb őket programozni.
Ezért nem érdemes rosszabb égetőt építeni, mint a Wisp628, és ez sem bonyolult. Ettől vannak sokkal többet tudók és bonyolultabbak is, pl. PICSTART, ICD2, de ezeket, meg nem lehet kihasználni otthoni feladatokhoz.
Üdv! watt


szer. jún. 18, 2003 13:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
> Az alább található címen egyszerű, de nagyszerű PIC-
programmert
> találhattok. Megépítettem, és tökéletesen működik.
> http://www.rotgradpsi.de/mc/picprog/picproge.html

Jo ez? Eddig mindig olyanokat lattam amiben mar elve volt
egy beegetett pic... Egyebkent telleg eccerunek tunik lehet
hogy meg is fogom csinalni.


szer. jún. 18, 2003 12:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
_mono_!

Jelenleg van egy project amivel foglalkozom és egy 18F4320 van benne. Még nem volt időm a progit befejezni, de sokkal barátságosabb írni, mint a 16F87x-ekbe, amikkel eddig dolgoztam. A Wisp628 is csak félig van még kész, és pont kapóra jött az általad talált 16F628-as programozó(összelógatom addig, amíg bele égetem a kezelőprogit a 628-ba).
Üdv! watt


szer. jún. 18, 2003 12:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ezt írta Igallo:
--------------------
gondolom orajeltol fugg, szamithato ez az utasitashosszal es a frekvenciaval?
--------------------

Igen, számítható.


szer. jún. 18, 2003 10:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Na talaltam meg nemi infot errol az ldr-keyrol. Van egy ecceru mintaprogi is ami elvben muxik abbol elkezdek epitkezni (hetvegen belekezdek a telleges jatekba:). Megneztem a konya egyik regebbi irasat es ott ugy van kialakitva az oszcillator hogy egy jumperral atkapcsolhato a kristaly es az rc. Ezt fogom en is csinazni igy kiderul hogy milyenre lett bekonfigolva a monitor egetesekor. Mondjuk nem nagy ugy mert az rc ket elem, a kvarc meg 3, kvarcom meg van otthon egy par a fiokban, biztos talalok megfelelo meretut (a botban azert mondhattak volna hogy ebbol lehet tobfajta eloreprogizva, nekem meg ilyen eszembe sem jutott, hogy ilyenekre figyuzni kell hisz meg elo pic-et sem lattam:).
Persze van kismilio fele pic de en azert neztem ezt ki, mert erre hivatkozik a konyv es ehhez van monitor prg (ez tudja a prg memoriat prg-bol egetni). Majd ha nagyon kikupalodtam a temaban akkor lehet szo valtasrol, de ilyen ecceru nem kritikus idozitesu nyavajakhoz szerintem boven jo.
A nop utasitas mennyi ideig tart? Mert lattam ezzel vannak megcsinazva a soft idozitesek (gondolom orajeltol fugg, szamithato ez az utasitashosszal es a frekvenciaval?, vagy jobb kikiserletezni es szkopon belonoi?).


szer. jún. 18, 2003 9:46
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
watt: Te melyik 18F-fel(ekkel) játszottál idáig?


szer. jún. 18, 2003 8:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
watt:

Igazad lehet. Egyelőre nem szándékozom komolyabb kontrollerekkel játszani, bár el kell mondjam, hogy az adatlapjaikat meg sem néztem még, ezt nemsokára megteszem, lehet, hogy változik a nézetem 180 fokot. :)


szer. jún. 18, 2003 7:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Hali mindenki!
Hogy beindult megint ez a kis topic! De a 16F87x-es procit azért ne akarjátok belső oszcival használni... Nincs benne. Egyikben se. A 18F-esknek meg nem is olyan nagy az áruk, cserébe viszont nagyon sokat adnak. Ezeknek már egészen okos belső oszcijuk van, kukk csak meg egy adatlapot róluk...
Tibi


szer. jún. 18, 2003 6:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
_mono_!

Azt írtad,hogy vannak esetek, amikor komolyabb PIC kellhet. Akkor mit fogsz csinálni a picprog-al? Építesz még egy égetőt, ami a 18F-eket is tudja?

Gaya!

írod: "Az org 0x03 -val kapcsolatban nincs semmiféle kikötés."

Már hogy ne lenne, ha LDRKEY-es letöltést használsz, és eddig lgallo részéről erről volt szó ! Ekkor konfigolni sem lehet, mert előre bekerülnek a beállítások az LDRKEY-el a PIC-be.

Üdv! watt


szer. jún. 18, 2003 5:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Gaya:

Tetszik a kapcsolás nagyon, ha jól látom, akkor itt sincs (vagy nem kell mindenképpen) ez a letöltőprogramos dolog, hanem ez egy egyszerű programozó, egyszerűen "beletolja" a megírt programot a kiválasztott típusú eszközbe, ugye?

Néztem a honlapot, amit tudtam letöltöttem. Te mivel fordítod le az *.asm fájlokat? Ha nem lenne nagy kérés, el tudnád küldeni mailben a mono7806@freemail.hu címre? Ezzel nem akarok nagyot szívni, hogy másképpen fordítom le, aztán azért nem megy. Milyen op.rendszer alól használod?

Milyen kontrollert(eket) égettél vele?

Az előző égető helyett, amiről itt kérdezősködtem, valószínűleg ezt építeném meg, eléggé felcsigáztál ezzel a linkkel!

Amennyiben építés folyamán elakadnék valahol, számíthatok a segítségedre? Nem foglak minden baromság miatt zaklatni, nem ez lesz az első áramköröm, se nem az első égetőm, de ha valami olyan dolog lenne, akkor...? :)


kedd jún. 17, 2003 22:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Sziasztok!

Az alább található címen egyszerű, de nagyszerű PIC-programmert találhattok. Megépítettem, és tökéletesen működik.
http://www.rotgradpsi.de/mc/picprog/picproge.html

Az org 0x03 -val kapcsolatban nincs semmiféle kikötés. A lényeg, hogy 0x00 az a RESET vektor, ami annyit tesz, hogy külső RESET esetén ide ugrik vissza a vezérlés. Tehát a 0x00 cimre érdemes mindjárt egy GOTO main, vagy olyan cimkenév ahonnan indítani szeretnéd a programot. A másik ilyen cím az org 0x04, ami az INTERRUPT VECTOR, ide ugrik a vezérlés abban az esetben, ha bármilyen jellegű megszakítás érkezne. Tehát 0x04 cimtől kezdődően érdemes írni a megszakítási rutinokat.
Az RC oszcival kapcsolatban annyit, hogy játszogatni jó vele, de ahol nagyon pontos időzítéseket kell csinálni, ill. magasabb frekin mindenképpen a kvarc használata a célszerű.
Íme egy általam használt konfig ami 16F877-et inicializálja:

list p=16f877, F=INHX8M,R=DEC
; Include file, change directory if needed
#include P16f877.inc
__config_HS_OSC&_CP_OFF&_WDT_OFF&_BODEN_ON&_PWRTE_ON&_WRT_ENABLE_ON&_LVP_OFF&_CPD_OFF&_DEBUG_OFF ;config bits
__idlocs 5678 ;ID
errorlevel 1,-202 ;202nd errormessage off

org 0x00 ; Reset Vector
clrf pclath
goto init

org 0x04 ; Interrupt Service Routine
nop
retfie

;init itt kezdödik a progim
Mint láthatjátok én a config fájl-ban én az LVP(low voltage programming) alacsony fesz. programozást letiltottam, mivel az alkalmazás során nagyot szívtam azzal, hogy a PORTB ezen kivezetései nem úgy működtek ahogy szerettem volna, és pont amiatt, hogy én korábban ezt engedélyeztem. Tehát erre ti is figyeljetek. De számos iyen dologra még figyelni kell. A másik szívásom az volt, hogy 20MHz-es kristállyal akartam pörgetni a PIC-et, és a config fájl-ban a HS_OSC helyett XT_OSC-ot adtam meg. El sem indult a PIC.
Egyenlőre ennyit.

Üdv:
STATUSREG


kedd jún. 17, 2003 20:14
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ezt írta watt:
----------------------------------------------------------
De ha már ajálgatok itt valamit, akkor inkább a PIC18F-eket ajánlom! Nem kell lapozni a memóriát, és egy szóbol ért a drága, amivel bárhová el lehet menni a nélkül, hogy lapokat állítgatnék. Van bennük H híd motor szabályzó periféria is a PWM-nél és még sorolhatnám.
Sokkal több szót ismer és 40MHz-el ketyeg. Tehát ez a jövő! Nem érdemes lemaradni! :-))
---------------------------------------------------------

Igen, ebben tökéletesen igazad van. Viszont sok esetben elég egy kisebb (és olcsóbb!!) változat a feladat elvégzésére. Én most leginkább ezt tartom szem előtt, de akad néha olyan alkalmazás, ahova elengedhetetlen az általad említett kontroller család egyik tagjának alkalmazása.


kedd jún. 17, 2003 18:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
watt nak igaza van, a 16f870 - ben nincs belső oscillátor.... A 16f872 - ben viszont van. A példa eredetileg 872 - re íródott, azt hittem a 870 - ben is van... sorry... :)

Atti


kedd jún. 17, 2003 14:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Én úgy tudom, hogy a 16F87x-ekben nincs belső osc.

A CONFIGURATION WORD (ADDRESS 2007h)-el tudod az oszcillátor típusát kiválasztani.
bit 1-0 FOSC1:FOSC0: Oscillator Selection bits
11 = RC oscillator
10 = HS oscillator
01 = XT oscillator
00 = LP oscillator

Töltsd le a pdf.-ét, abban minden benne van. www.microchip.com

Mivel a LDRKEY- a helyén programozza a PIC-et, ezért természetesen működnie kell, ami az oscillátort is feltételezi, hogy ketyeg.

Mivel nincs belső osc. ezért nem tudom milyen pontos. :))

Jeleztem az előbb a program részlettel, hogy nem szabad konfigurációs szót megadni, ha LDRKEY-el töltesz be progit. Ez azt is feltételezi, hogy az oszcillátor típusát is már a LDRKEY betöltetésekor meg kell előre gondolni, ill. olyat kell kérni a bolttól, amilyennel majd dolgozni szeretnénk! Ha már itt tartunk, akkor az imént beírt táblázat sem érdekel téged, mert már benne van-lesz a PIC-ben amit kértél-kérni fogsz a bolttól az oscillátor beállítása.

A bit-bájt dologban inkább tanulmányozd át a PIC-ek 35 szavas utasitás listáját. De megnyugtatlak van rotálás, bitbeállítás és stb.

Az LDRKEY is tudja írni az EEPROM-ot úgy tudom(bár én még így nem írtam előre), de a programból sem bonyolult. Vannak erre előre jól megírt rutinok. A kónya könyvben is, meg a neten is van anyag, csak győzd elolvasni.

Ajánlom neked is, hogy dobjál össze egy jó égetőt, mert azzal sokkal könnyebb az élet.

De ha már ajálgatok itt valamit, akkor inkább a PIC18F-eket ajánlom! Nem kell lapozni a memóriát, és egy szóbol ért a drága, amivel bárhová el lehet menni a nélkül, hogy lapokat állítgatnék. Van bennük H híd motor szabályzó periféria is a PWM-nél és még sorolhatnám.
Sokkal több szót ismer és 40MHz-el ketyeg. Tehát ez a jövő! Nem érdemes lemaradni! :-))


Üdv! watt


kedd jún. 17, 2003 12:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
lgallo:

LIST P=16F870
#include <P16f870.inc>

NOLIST
ERRORLEVEL -302 ;SUPPRESS BANK SELECTION MESSAGES
__IDLOCS 1234 ;ID WORDS
__CONFIG _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _PWRTE_ON & _LVP_ON & _BODEN_ON & _CP_OFF & _WDT_ON
;fclk=4Mhz internal RC
;program speed 1Mhz - RC oscillator frequency/4
NOLIST és
ERRORLEVEL... stb az MPLAB - nak ad utasításokat, próbáld ki őket


__CONFIG _INTRC_OSC_NOCLKOUT - így tudod beállítani, hogy belső RC - t használjon
__CONFIG _XT_OSC - ha kristályt használsz

Ha megnézed a P16f870.inc fájlt az MPLAB mappájában, abban részletesen megtalálod a típusokat

ezután jön neked az:

org 0x03
goto START
org 0x04
goto INTERRUPT_SERVICE

START:
;itt van a progi

Atti


kedd jún. 17, 2003 12:36
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
....gondolkodom.... :)


kedd jún. 17, 2003 12:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
watt! koszi!
Lenne meg kerdesem:) szoval oszcillator is kell valamilyen. Lehet ugye kristaly, rc, meg belso. Ez a belso dolog hogy van? Az altalam hasznalt tipusban (16F870) van gondolom? vagy ez van mindegyikben? A progiban meg kell mondanom neki hogy milyen oszcillatort hasznalok? Az probanyakon osszetakolt cucchoz kell kulso oszcillator (rc) a prg betolteshez vagy ez fuggetlen ettol? Milyen pontos a belso oszcillator (tudom hulye a kerdes) de pl. 1ms-es jelek idozitesre jo e (mekkora jitter, es mennyire stabil pl. az egyszer mar belott freki?).
Forditani az mplab nevu prgvel kell? Milyen beallitasokat kell ott megmondanom, milyen konfiguracios kod kell minimumba?
Aztan van-e bit-tomb (es hozza valamilyen fuggvenyek), ami nekem most nagyon jol jonne mert egy kimeno portra kene a benne levo lo-hi szinteket kikuldozgetnem (vagy byte-szinten kell a biteket kezelnem, es tologatnom?). Neztem hogy van belso eeprom tar. Nekem ez is jol jonne, mennyire nehez ezt kezelni, ezt az ldr-key tudja irni?

Bocsi a sok kerdesert (van meg sok:) de meg nagyon uj nekem ez...


kedd jún. 17, 2003 12:17
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
Szia _Mono_

Egy dologra nagyon vigyázz: ne tiltsd le a "low voltage programming" opciót a PIC - ben, mert utána már nem tudod ezzel a programozóval égetni:))))). Az hogy a soros portról 33k - val "csinálják" a szintillesztést, nem nagyon tetszik nekem, de hát kinek a pap, kinek a papné... :)

Atti


kedd jún. 17, 2003 12:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
_mono_!

Nem akarlak noszogatni, de tényleg megfontolandó, a Wisp628 építése, főleg, hogy a 16F628 égetése az általad talált programozóval egy 4013-al és néhány ellenállással megoldható akár lógóban is! Nézd meg a dolgot, mert alig bonyolultabb mint ez a másik, csak "kicsit" többet tud!
Érdekes az égető fesz megoldása, mert a 16F628-al készítettek egy feszültség négyszerező kapcsolást, így kisebb tápfesszel is működik a rendszer(5V-ról, igaz annak stabilnak kell lennie, pl. egy 7805-el).
Jó égetést!
Üdv! watt


kedd jún. 17, 2003 12:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
> erről - nem sok - hogy igen a programot 0003-tól kell
kezdeni, szerintem
> pont azért, mert előtte van egy ugrás arra a letöltő
programra, hogy az
> mindig el tudjon indulni, hiszen ha ezt az ugrást
felülírod, akkor többet
> nem tudod elérni a letöltő programot.

Gondolom ugy van megcsinazva a letolto prg (en ugy
csinaznam:) hogy magat es a belepot es a monitort ne tudja
felulirni (mondom ezt mint pic-et eleteben eloszor lato:),
bar a monitort a leiras szerint telleg nem tudja
felulcsapni). Legroszabb esetben ha felulcsapja akkor sem
olyan nagy gond mivel azert tervezem egy rendes iro
beszerzeset/csinazasat.


kedd jún. 17, 2003 12:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Igallo!

>"Aztan amit leforditottam abbol lesz egy .hex fajl? Amit a dwnloader.exe-vel kell beletolteni? Szoval a progizas reszenek az elkezdese nem teljesen vilagos... de irjatok ha valami hulyeseget gondolok."

Mindent jól gondolsz. Nem lesz gond!
Üdv! watt


kedd jún. 17, 2003 11:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
watt és atta!

Köszönöm a segítséget, ilyen bátorító és megerősítő szavakra vártam, köszönöm! :) - bár atta, ha találnál még is valamit, ami lerombolja ezt az építési vágyamat, szólj kérlek! :)

Igallo: na pont ilyenek miatt akartam ezt elkerülni! :) Szóval amit tudok erről - nem sok - hogy igen a programot 0003-tól kell kezdeni, szerintem pont azért, mert előtte van egy ugrás arra a letöltő programra, hogy az mindig el tudjon indulni, hiszen ha ezt az ugrást felülírod, akkor többet nem tudod elérni a letöltő programot.
De a többire maximálisan passz! :(

Amennyiben hülyeséget írtam, szóljatok!


kedd jún. 17, 2003 11:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Kis segítség. Remélem nem törik össze az LX miatt!




;=========================[PROCESSZOR + KONFIGURÁCIÓ + INCLUDE]==========
;
LIST P=16F876 ;PROCESSZOR DEFINICIO
#INCLUDE <P16F876.INC> ;A SZÜKSÉGES FÁJL NEVE

;__CONFIG (A BETÖLTŐ PROGRAMMAL ELŐPROGRAMOZOTT PIC-HEZ NEM SZABAD CONFIGEZNI
ERRORLEVEL -305, -302, -306, -307

;=========================[ PROGRAM KEZDETE ]=============================

ORG 0X0003
GOTO FOPROGRAM
GOTO MEG_SZAK

;=========================[ MEGSZAKITÁS VEKTOROK ]=======================

;-------------------------[ MEGSZAKITÁS AZONOSITÁS, FELDOLGOZÁS ]---------
MEG_SZAK



;=========================[ FŐPROGRAM KEZDETE ]===========================

FOPROGRAM



Üdv! watt


kedd jún. 17, 2003 11:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Naszoval en is most kezdenem el ezt a pic-es dolgot. Megvan a konya fele konyv (1.kiadas), meg ez az ldr-key. Beszereztem nehany 16F870-et betolto monitor progival (asszem 100Ft-al dragabb mint a sima, igy ezt nem latom oly nagy gondnak, es elvben felulirni sem engedi magat). Sajna a konyv meg a doksi nem tul reszletes (inkabb zavaros), tele van pl ez az ldr-es resz abrakkal, magyarazat es abraszam nelkul. Azt sikerult kiokoskodnom hogy a picet be kell raknom egy egyszeru minimal kapcsolasba, amin van egy reset buttony es tap. Ha nagyon csicsazom akkor meg rakok ra ledeket hogy lassam mi tortenik (de ez telleg csak probalkozasi cellal mert nyivan a cel alkalmazas befolyasolja ezt). Mondjuk elso korben egy ecceru feladatot tuztem ki celul, egy infra ledet kell meghajtani (egy cmos hex inverteren keresztul, 4069). Az egesz kapcsolast meg tudnam valositani idozitokkel es epromal de azert ez picel mennyivel szebb es kisebb lenne, az ido meg nem szorit. Szoval csinazok egy ilyen tesztpanelt osszekotom az ldr-key-el. Most jonne a progizas es letoltes. Azt mondja a konyv hogy a 0003 tol kell progizni, ezt hogy megy ? Peldat nem talaltam ra (egesz peldat meg szinte abszolute nem). Aztan amit leforditottam abbol lesz egy .hex fajl? Amit a dwnloader.exe-vel kell beletolteni? Szoval a progizas reszenek az elkezdese nem teljesen vilagos... de irjatok ha valami hulyeseget gondolok.


kedd jún. 17, 2003 11:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Igazából anno a PIC16C84-es égetőm is valami ilyen "bonyolultságú" volt, volt benne egy 4040 azt hiszem, két tranyó, egy LED, pár ellenállás. Az teljesen jó volt, akkor sem akartam más típust égetni nagyon, az csak komplikálja (szerintem legalábbis) az égetőt, mindenféle adapterek kellenek, DIP kapcsoló, jupmer hegyek, ált. plusz mikrokontroller, stb. Azért én nem ilyet. Ha valamikor úgy alakulna a dolog, akkor meg szerintem inkább veszek egy univerzálisat már, bár elég kemény pénzekért mérik :(

Tényleg leginkább akár diszkrét alkatrészekből is felépíthető, de azokkal eléggé bonyolult digitális kapcsolásokat "ütnék ki" főleg egy ilyennel, persze még bőven marad plusz szolgáltatása így is ennek. LCD-t kezelni, soros kommunikációt, nyomógombokat, stb.
Ezekben a benne levő komparátorok már csak hab a tortán, ráadásul ennyi pénzért!


kedd jún. 17, 2003 11:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
_mono_!

Jól gondolod, hogy ehhez nem kell már semmi, simán égeti a jelzett PIC-eket. Esetleg arra is érdemes lenne összedrótozni, hogy egy komolyabb égető PIC-ét beírni vele. Tetszik a dolog!:)

Üdv! watt


kedd jún. 17, 2003 11:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
atta:

Igen. Vagy megnyitod az oldalt és ott a "Manual Download"-ra bökve tudsz elérni egy zip fájlt, amiben egy darab pdf van, ennek az alján van a kapcs.rajz, vagy erre a linkre kattintasz és úgy töltöd le a zip-et (300kB, nem vészes): http://electronickits.com/kit/complete/ ... 709man.zip


kedd jún. 17, 2003 11:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
_mono_!
Én sem látom a rajzot, csak az egész kütyü árát. Neked van rajzod?
Üdv! watt


kedd jún. 17, 2003 11:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
_Mono_

nem látom a kapcsrajzát a te égetődnek... egy linket tudsz mondani? Akkor megnézem, hogy hogyan mőködik

Atti


kedd jún. 17, 2003 10:58
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
atta:

Igen! Na ez így már világos, köszönöm! :)


Viszont amennyiben nem szándékozom más típusú kontrollereket is használni (és nincs is ismerettségem felprogramozni egy 628-ast), akkor az én linkemen szereplő égető szerinted/szerintetek mennyire állja meg a helyét _csak_ a 16F62x-re? (De arra "jól", tehát nem kell semmi humbuk programot tennem az égetendő kontroller egy részébe?)


kedd jún. 17, 2003 10:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
Szia _Mono_

Ez egy olyan programozó, ami egy PIC16f628 - ast használ, vagyis egy másik programozóval egyszer fel kell programozni. A firmware az ebbe a PIC be írandó progi.

A kapcs rajz felső része tartalmazza a kivezetést, amivel majd lehet programozni a kívánt kontrollert.

Előny: bármilyen típusú kontrollert lehet programozni vele, ha újabb típusok jelennek meg, nem kell új égetőt gyártani, csak a "firmware" - t kell kicsrélni (újraégetni).

Hátrány: a megépítéséhez kell egy másik programozó.

Elég zavarosra sikeredett, de azért remélem érted :))))))

Atti


kedd jún. 17, 2003 10:48
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
atta:

Köszi, amennyiben nekem tényleg csak égetésre kellene a zégtő, szerinted(szerintetek) az áramkör "jobb felső részét" elhagyhatom? Tehát maradna a MAX232, majd abból a két vezeték megy a foglalatra?

Itt is előjön az, amit a mai napig nem értek, itt PIC16F628 firmware-nak hívják. Ez egy komoly(nak tűnő) program, amit nem igazán értek, hogy mire/hova/miért kell?

Még egyszer köszi és előre is köszi, de valaki tegyen már "tisztába" ezzel! :)


kedd jún. 17, 2003 10:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
http://www.voti.nl/wisp628/

Én ezt tudom ajánlani, mivel ez a most forgalmazott PIC kontrollereket tudja programozni. Esetleg nézd meg a "PIC18Fxxx, xxxx írása" címü részt. Az MPLAB 6.xx - el csak óvatosan, van benne egy-két hiba (a szimulátor nem tökéletes - pl. a flasht nem lehet olvasni - azaz mindig 0xFF - t ad vissza -, ha egy CRC ellenőrzést akarsz ciklikusan csinálni, hogy a beégetett program még nem változott meg, akkor nem fog sikerülni. Az MPLAB 5.X - ben nincs ilyen hiba, viszont sokkal lasabban megy és "butább").

Atti


kedd jún. 17, 2003 9:43
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nos, lehet, hogy megtaláltam a nekem valót, de jó lenne egy kis megerősítés :)

Sok fentebb írt kívánalmamnak megfelelne:
- Szoftver fut Windows alól (MPLAB-ban lehet fejleszteni, pici aranyos programja van, ami a HEX fájlt írja bele.
- Csak a PIC16F62x -hez való égető, néhány típus, emiatt egyszerű az égető, soros porton megy

Viszont ebben azért erősítsen meg valaki, hogy tényleg jó lesz-e ez nekem! :)

Elvileg ez olyan égető, hogy nem kell semmiféle "letöltő programot", vagy mit beleapplikálni, ugye?

Szóval itt találtam: http://electronickits.com/kit/complete/prog/ck1709.htm


kedd jún. 17, 2003 9:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Sziasztok!

Lenne néhány kérdésem a témával kapcsolatban, örülnék ha tudnátok picit segíteni, mert eléggé tanácstalan vagyok.
Szóval a helyzet a következő: kb. három évvel ezelőtt foglalkoztam már PIC-cel, ezen belül a 16C84-essel (később tudom megjelent az F-es változat). Ahhoz volt egy égető kapcsolási rajzom, PC printer portra, egy inverter volt benne és két tranzisztor. Volt egy DOS-os fordító és égető programom, azzal klasszul ment minden. Utána foglalkoztam kicsit még a 2051-es Atmellel is, de az más égető, más szoftver, stb.

Aztán abbahagytam a dolgot, de most megint elővenném. Gondoltam picit körülnézek, mi a helyzet ezen a téren, látom, hogy a 16F84 helyett inkább már a 16F62x-et ajánlja a gyártó, ill. tetszene is. Fele annyiba kerül, komparátor, nagyobb sebesség, stb.

Viszont összefoglalnám a problémáimat, amikre igazából rá szeretnék kérdezni tőletek:
- Tudtok-e ajánlani valami égető rajzot, ami ha lehet párhuzamos porta megy, kezeli ezt a típust (nem tudom pl., hogy jó-e a régi 16C84-es égetőm ehhez?)
- Tudtok-e ajánlani ehhez az égetőhöz való szoftvert, ami Windowsos, az eddigi DOS-os progi elszáll Runtime errorral, mint a huzat :(
- Attól, hogy elvileg a 16C84-es "továbbfejlesztett" változata, pin kompatíbilis (?) égetheti-e ezt egy 16C84 v. 16F84-es égető?

Kicsit körülnléztem természetesen a neten, senkitől sem várom el, hogy a számba adja a megoldást, DE amit láttam sok esetben - és irtóznék tőle - az valami olyasmi, hogy bele kell égetni egy letöltő program részletet a kontrollerbe (miért, mivel, hogyan, minek?), hogy utána égetni tudjam. Nem igazán látom át ezt, lehet, hogy ez csak arra való, hogy már a "kész helyén" is lehessen égetni? A publikált égető rajzok, ill. letölthető égető szoftverek "erre épülnek", vagy ez egy plusz "szolgáltatás", amit nem kell igénybe vennem, ha nem akarom?

Magyarán valami olyasmit szeretnék, mint régen is volt. Egy relative egyszerű égető kapcsolást, amibe beletéve a PIC-et, mint akár egy EPROM égető, végig égeti a program tárat direktbe, semmi hókuszpók :) (Elégaz esetlegese célhardver és a megírt program hibáis keresni, ha gond van, nem akarok még az égetési metóduson is elcsúszni)

Nagyon várnám a válaszaitokat, mert ezt baromira nem látom át, semmi egyértelmű leírást nem találtam erről. Ami rajz mellé van írva, hogy 16F84-hez, jó-e nekem, pl.?

Tetszene pl. az MPLAB (régebben nem volt), ti használjátok ezt, vagy csak "elsőre" tűnik jónak?

Még egyszer ezer köszönet!

Üdv.
Mono


kedd jún. 17, 2003 8:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Hello mindenkinek!

Pár szóval én is hozzászolnék a témához, mivel a fősulin nagyon a szívemhez nőtt ez a téma, és már 1-2 áramköri megvalósítást is PiC-es uC-vel végeztem. Nade ennyit az öndícséretről ;-)
Röviden, hogy hogyan lehet minél gyorsabban elsajátítani a PiC uC programozását.

1. Véleményem szerint el kell felejteni a különböző Basic, Pascal, vagy C-s compiler-eket, ugyanis, ha egy mikrovezérlőre programot írunk, mindenképpen tudnunk kell, hogy körülbelül mi zajlik a uC agyacskájában, és ezt legkönyebben az Assembly-vel érthetjük meg. Én a gyártó által ajánlott MPLAB-ot használom, amely természetesen tartalmazza az In-Circuit Simulator-t és Debuggert is. (jelenleg a 6.20-es verzió a legfrisebb)
2. Nagyon fontos a SPECIÁLIS funkciójú regiszterek pontos ismerete(Timer, ADCON, SSPBUF, stb..). Ezek tisztázása nélkül nem fog menni a programozás. Érdemes először ezeket próbálgatni. Persze az In-Circuit Simulator-ral nem túl látványos ezek kipróbálása, hiszen csak azt látjuk, hogy egyes regiszterekbe milyen értékek kerülnek, tehát nem olyan mint pl. egy PC-n futtatott progi próbálgatása.
Én ezért próbanyákon alakítottam ki, és az egyes Regiszter értékeket kiirattam(amelyikre speciál kiváncsi voltam) valamelyik PORT-ra, hogy lássam, valóban megy-e a cuccos.
3. Programozóként én is a ProPIC-et használom, mivel az újabb verziója tudja az "A" jelzéssel ellátot PiC-ek programozását is, amely már 4Byte-os blokkokban történik. Sajna a Pony erre nem képes.(bár az újabb verziójú Pony-t még nem próbáltam, lehet, hogy már tudja)

Nomen! természetesen ez függ, hogy megjelenítő eszközként mit akarsz használni. Sok kijelző támogatja az I2C-s, ill. SPI buszos protokollt, célszerű ezen keresztül +oldani a problémát, de természetesen lehet valamilyen multiplexeres és ezerLED-es látványos dolog is. :-)

Üdv:
statusreg


szomb. jún. 14, 2003 17:09
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 14
Hozzászólás 
Sziasztok PIC-esek:)
Lenne egy nagy keresem!Ha valaki foglalkozott mar fenyujsag keszitessel segitsetek nekem is.
szakmai tanacsokat, esetleg konkret megoldasokat szeretnek.


csüt. jún. 05, 2003 5:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Kedves watt! - átrágom mégegyszer azt a topicot, bár kétlem, hogy eltántorít a Propic-től. Azért köszi!
Kedves ezekbet! - köszönöm, erre voltam kíváncsi.
Kedves Netter! - nincs betűrendes mutató.

Gilszkilabor


csüt. máj. 29, 2003 7:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Kedves watt!

Engem is érdekelne a Ponyprog programozó.Légyszives küld el nekem is.
elek_g@freemail.hu

Köszi!


csüt. máj. 29, 2003 6:48
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 754
Hozzászólás 
Azt szeretném kérdezni, hogy az új Kónya féle könyvhöz csináltak betűrendes tárgymutatót? A régibe elég lassan lehet csak keresni, én legalábbis nagyon hiányolom a betűrendes tárgymutatót.

NickE


szer. máj. 28, 2003 17:21
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Hali Gilszkilab!
A ProPIC Gold-ban a kicsike PIC azért csinál mindenféle
feszejeket, mert a programozás után a visszaellenőrzést a
tápfesz működési tartományának széleire is megnézi - pl.
2.5V; 5,5V - és ha rendben, csak akkor jó az égetés. De ki
lehet hagyni belőle.
Tibi


szer. máj. 28, 2003 7:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Esetleg ajánlom a PIC18Fxxx topicot megtekintésre. Az ott tárgyalt programozók szinte minden PIC-et tudnak égetni, és nem túl bonyolultak.
Üdv! watt


kedd máj. 27, 2003 8:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Jó napot Urak!

Megint itt vagyok. Ismét kapható a Kónya könyv, végre szereztem egyet. Tehát start! Először egy programozót szeretnék építeni, hogy beégethessem az üres PIC-ekbe a monitorprogramot (LDRKEY) vagy az ICD firmware fájlját. Ezek nélkül nem tudom elkezdeni :) Kollégám ötletére szimpatizálni kezdtem a Propic égetővel. Tényleg sok típust ismer és egyszerű. Az általam fellelt Propic változatok között szerepel egy, a Propic GOLD. Itt egy plusz PIC segítségével a programozó feszültséget tól-ig tartományban lehet változtatni (PIC PWM). Kérdésem: pontosan mire jó ez a GOLD funkció, kell-e ez vagy elég az alapkivitel is?

Előre is köszönöm!

Gilszkilabor


hétf. máj. 26, 2003 16:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Elküldtem.


hétf. márc. 03, 2003 6:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Watt! Nekem is légyszi küld el!
cserno3@freemail.hu
Köszi!


pén. feb. 28, 2003 7:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
A PonyProg programozó építési leírása pdf formátumban hamarosan elkészül. Addig is legyetek türelemmel..
Üdv! watt


pén. feb. 28, 2003 6:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 6770 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 132, 133, 134, 135, 136  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 54 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség