Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. máj. 03, 2024 13:12



Hozzászólás a témához  [ 15 hozzászólás ] 
Oszcilloszkop megvalositasa szgeppel 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
"A durva keresztezési torzítás azért látszani fog :)"

A nem durvát pedig gyönyörűen kimutatja a spektrumanalízis. Pl. SoundForge, vagy a Freq5.1 nevű kis progi.

Ez utóbbi csak néhány hangkártyával (Pl. SB16, GUS max) működik, viszont mindent tud, amit egy (real time!) spektrumanalizátor tudhat. FFT méret; ablakoló függvények; többféle, paraméterezhető átlagolás; lin, és log megjelenítés; stb...

Egy Sound Card Analyser nevű progival lemérhető az erősítő torzítása, zaja, áthallása, frekimenete és semmi nem kell hozzá, csak két kábel, a hangkártya, meg egy feszosztó. A mérési eredményeket spektrálisan is megjeleníti, de számszerűen ki is értékeli. Egy orosz srác csinálta, lukin_a@mail.ru a címe (bár még nem próbáltam írni neki).

Aztán vannak a hangfaltervező progik, amik szintén a hangkártyán keresztül mérik a hangszórókat, de ezt mondja el az, aki használja őket.

Én a SoundForge-ot szoktam használni, ezzel szinte bármit meg lehet csinálni (a jelfeldolgozás témakörén belül), csak nem real time. Ez azonban akár előny is lehet, mert így garantáltan nem maradsz le semmiről, a vinyó akár órákat is rögzíthet, és később átbogarászhatod az összes bitet.

Szóval valóban, vannak hátrányai a hangkártyás "szkópnak", de ezzel együtt a használhatóság/ár aránya verhetetlen. Valódi kétsugaras, 16 bites, digitális tároló szkóp gyakorlatilag ingyen! És hogy korlátozott a jelszint? Egy feszültségosztót talán nem olyan ördöngösség összerakni, és 3 állás untig elég, mondjuk 100V, 10V, és 1V méréshatárral.


hétf. máj. 05, 2003 19:24
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Kedves vasti!

Ha a (valószínűleg) maximális 48 kHz-es mintavétellel nézed az 1 kHz-et, akkor ugye 48 pontból áll az 1 periódus. A durva keresztezési torzítás azért látszani fog :)

Gilszkilabor


hétf. máj. 05, 2003 17:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Hát ezen most őszintén meglepődtem... Egy 1kHz-es
szinuszjelet nem tudok vele rendesen megjeleníteni?! Azt
hittem, legalább erre képes...

Üdv!


hétf. máj. 05, 2003 15:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
Sajnos ez megnyugtatóan még normál szkópon sem jeleníthető meg (maradék második harmonikus). Speciális, igényes esetben nyújtani (kibővitett diferenciálméréssel) kell azt a tartományt. A PC szkóp lassú, inkább játékszerkategoria. Viszont kiértékelésre, táblázat készítésre, kiváló.
üdv


hétf. máj. 05, 2003 14:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Sziasztok!

Én egy SB AWE64-et tettem félre, mert én is szeretnék (majd, ha időm lesz) elszórakozni a dologgal: le is töltöttem már néhány szkóp progit, de mivel Linux felhasználó vagyok, először Windows-t kellene varázsolni hozzá a gépemre ;-))

Az lenne a kérdésem, még mielőtt "sok" időt beleölök fölöslegesen: egy ilyen hangkártya + PC szoftver páros alkalmas olyan alapvető feladatok ellátására, mint pl. az Orister végfokom nyugalmi áramának beállítása? ;-)) Tehát néhány kHz-ig tudnak működni olyan "jelalakhűséggel", hogy ilyen dolgokra lehessen használni?

Üdv!


hétf. máj. 05, 2003 13:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
A Hangkártyás megoldásokkal kapcsolatban egyetértek SMA-val, annyit füznék hozzá, hogy pár éve próbáltam 2 féle akkor 100eFt körüli áru PC szkópot (az egyik kártya a másik külsö egység volt). Óriási csalódás volt mindkettö.(szerencsére nem az én zsebem bánta) A szoftvere persze sok mindent tudott (pl. spektrumanalizátorként is müködött) szolgáltatásban messze felülmúlt egy oszcilloszkópot. Csakhogy ha igazi mérésre kellett használni, nem szabályos szinusz,négyszög,fürész,háromszög,stb... jelek nézegetésére akkor egy rakás sz..-t sem ért. Sajnos azt kell mondjam hogy 100..200eFt-ig azonos árban sokkal-sokkal jobb szkópot lehet venni. (söt talán már a pc-s változat árának negyedéért is lehet jobb szkópot kapni) Az építés meg nem lehetetlen ugyan de nehézkes, és nem igazán lehet utolérni a gyári cuccok jellemzöit (sajnos). Bocs mindenkitöl akinek kicsit elvettem a kedvét.


vas. máj. 04, 2003 22:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

A Rádiótechnika 2000. évi Évkönyvében van egy 3-csatornás(!) PC-szkóp leírása.
Készre-szerelve is kapható, ennél olcsóbban nem lehet ilyen műszert "szerezni".
PC-szkópok sem igazán olcsók, igaz ezek azért sok mindent tudnak, többet, mint egy hagyományos oszcilloszkóp.
Nézzetek szét a hungchang.com, picotech.com oldalakon, ott is vannak ilyen cuccok, letölthető a demo-progi, amiből kiderül, mennyire használhatók.

A hangkártyás "mérések" semmilyen szabványos mérésnek nem felelnek meg, mert semmilyen paraméterük nem korrekt, nem is igen lehet kideríteni róluk semmit, tehát legfeljebb indikálásra jók, szűk határok között, korlátozott jelszinten, impedancián, frekvenciasávban.
Mielőtt lehurrognátok, leírom, kipróbáltam néhány ilyen progit, játéknak jók.
Üdv! SMA


vas. máj. 04, 2003 10:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
http://support.tandy.com/Download/software/22805.EXE
ez a progi metexhez


vas. máj. 04, 2003 10:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
akki: ez igen!
Hany millaba kerul?
Noh majd utananezek...


vas. máj. 04, 2003 9:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
bocs, COM2 portot használja. itt egy komolyabb változat:
http://www.nostek.com/emetex3.htm


vas. máj. 04, 2003 9:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
Néhány kéziműszerrel is lehet PC porthoz csatlakozni, pl Metex M-3870D hez is van szkóp adapter, s a PC-n megjeleníthető. Ez (LPT)nem a hankártya bemenetét használja.
üdv


vas. máj. 04, 2003 9:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
adott esetben egy jobbfajta hangkartya is megtejeti:
leteznek hangkartyak egesz magas mintavetelezesi frekvenciaval. Es 16bitesnel nagyobb mintavetelezesi melyseggel is. Ha nincs szukseg 100megahertz-es jelek meresere, akkor hangkartya is megfelelo lehet.


vas. máj. 04, 2003 8:52
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
akki ekkora kartya be se fer egy szgepbe!;)
Van esetelg HOME-MADE lehetoseg?


szomb. máj. 03, 2003 22:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
1 hangkártya, + itt valamelyik
http://www.google.com/search?q=pc+scope ... 8&oe=utf-8


szomb. máj. 03, 2003 18:56
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Hi!!

Gondolom tobben vagyunk akinek nincs eleg penze egy oszcilloszkopra...;)
Van nekunk a laborban egy oszcilloszkop, amiben egy komplott pc van benne, estok design gombok elol. Windows 98 fut rajta, es internetezni is lehet rola!!!

Volt meresunk tavaly es tavaly elott, ott vlami kutyure volt rakotve a merendo aramkor ami meg a PC-re (mindegyik ilyen home-made cucc volt, sztem az ottani tanar csinalta/atta) es progi elemezte ki mar a bejott jelet.

Ezekbol a lattottakbol arra kovetkeztetek, hogy minimalis raforditassal lehetne egy oszcilloszkopot csinalni a PC segitesegevel.

Ez csak egy felvetes, ha valaki mar halott/latott ilyeneket, akkor kisegithetne 5letekkel...

Elore is koszonom
Khiraly


szomb. máj. 03, 2003 18:49
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 15 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 27 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség